mt Z> M Mkentisrt Succesvol zakenman met hulp van de hele familie JTJ fCntë. lshJ/c>>i<i4+óiX>te Verenigde Spaarbank zorgt voor een primeur in bankwereld: de Minibank SJT' f B&L1* Tweede Kunst- en Antiekbeurs Vlissingen T Tr? DE VLISSINGER Wat te melden? BEL 01180-27651 - Toestel 54 Postbus 5017 4330 KA Middelburg Martin Lére van Videotheek 'Martinus' 1 Barbecue Welkomdienst Wonen Computerclub Spel en sport Moluks-Nederlands Slechthorenden Vitrite-plannen Disco Kunstzinnig Appèldienst Meditatief Rondleidingen Peuterspeelzalen Psoriasis Volkspetitionnement Borstkankerpatiënten Kanaalrace Zomertrio Forumdiscussie De Ruytertocht J ongerenpaspoort Roldoorbreking Bijbelstudie Burgemeester Dumping Wielerronde Kortbaltoemooi Sporttoernooi Stijldansavond JE VINDT ER MEER. JE BETAALT ER MINDER. Woensdag 28 augustus 1985 .y.v.v, Dezer dagen heeft de Verenigde Spaarbank aan de Lange Delft te Middelburg gezorgd voor een pri meur: de Minibank. Het betreft een uitgekiend kastje in de hal van het gebouw waar de cliënt van de bank zeven dagen per week 24 uur per dag geld kan halen. Commis saris L.N. Boogert van de Spaar bank nam het 24-uurs-loket giste ren (dinsdag 27 augustus) officieel in gebruik. Ter gelegenheid daar van kreeg de heer C. Lambermont van het Gehandicapten Adviesbu reau een bedrag aangeboden. De Verenigde Spaarbank is van plan om hetzelfde kastje in nog eens 75 spaarbanken in Nederland te monteren. Nog deze week wor den er in zes plaatsen geldauto maten geinstalleerd. Naast het voordeel dat de cliënt op elk uur van de dag of nacht geld kan op nemen, acht de Verenigde Spaar bank het ook een pluspunt dat het rekeningsaldo direct wordt bijge werkt, uiteraard via de computer, waarop de minibank is aangeslo ten. Volgens mededelingen van de Spaarbank is er in 1983 een proef gedaan met deze vorm van servi ceverlening. En die werd zeer suc cesvol afgesloten, aldus haar pr- afdeling in Utrecht. De Verenigde Spaarbank aan de Lange Delft te Middelburg. Inzet de Minibank. Forse uitbreiding bij Vleeshouwer» A. Sturm Vleeshouwei ij a. Sturm aan de Veersesingel 90 in Middelburg heeft een forse uitbreiding onder gaan. In enkele weken tijd zijn de werkruimten van de slagerij meer dan verdubbeld, en dat betekent voor het personeel een optimale accommodatie voor de uitoefening van het ambachtelijk verwerken van vlees in al zijn facetten. Daar naast zijn de modernste apparaten aanwezig evenals ruime koelruim ten. Er is nu een aparte ruimte voor de worstmakerij, er is een 'warme' hoek waar onder meer soepen en andere kant-en-klare produkten Foto: Sturm-junior Tijdens het laatste weekeinde van augustus wordt in Vlissingen de tweede Kunst- en Antiekbeurs ge houden. Drie dagen lang zullen in het Vlissingse maritiem hotel Bri tannia aan de Boulevard Evertsen 16 antiquairs uit heel Nederland een brede selectie antieke-en iets minder oude-zaken te koop aan bieden. Het is bepaald niet de bedoeling, aldus de organiserende Vlissingse antiquairs Kloeg en Vromans, om er een soort rommelmarkt van te maken. Vandaar dat er streng zal worden gelet op kwaliteit. De eerste Kunst- en Antiekbeurs Vlissingen trok begin januari en kele duizenden antiekliefhebbers en verzamelaars uit heel zuid west-Nederland en Brabant. De organisatoren verwachten ook voor deze beurs-op vrijdag 30, za terdag 31 augustus en zondag 1 september-een grote Helangstel- ling. Openingstijden: vrijdag 30 augus tus 18-22 uur; zaterdag 31 augus tus 11-22 uur; zondag 1 september 11-17 uur. worden vervaardigd, voorts wer den de koelruimten vergroot, de diepvriescel verplaatst en een zoutcel voor het maken van onder meer pekelvlees, rookworst, ont bijtspek en boerenham is er bij gekomen. Daarnaast heeft Vlees- houwerij Sturm de beschikking over een combikast waarin zowel gebraden als gerookt kan worden. Slager Sturm, die dit jaar vijftien jaar zaken doet aan de Veersesin gel, heeft ook mogelijkheden om zijn produkten - alles eigen fabri kaat - in te blikken. Een ander apparaat levert vacuüm-produk- ten af. In totaal is er zo'n zeventig vier kante meter bijgekomen en dat houdt in dat alle aanwezige ruimte zo goed als benut is. Ter gelegenheid van de inge bruikneming van de uitbreiding werd vorige week dinsdag een drukbezochte receptie gehouden voor vrienden en relaties. De hele week daarna konden de klanten tijdens een 'open huis' een kijkje nemen achter de schermen van Vleeshouwerij Sturm. Ook waren er feestelijke aanbiedingen in de vernieuwe slagerij. Een broos zonnescherm van papier hangt versleten voor het raam, als we met een van de meest succes volle zakenlui op Walcheren, Martin Lére (23), hebben afges proken in zijn nieuwe vestiging aan de Vlissingsestraat te Oost- Souburg. Dat was enkele weken geleden. "Het was voor mij een reeds lang gekoesterde wens om me hier in Souburg te vestigen", merkt hij op tussen grapjes over zichzelf zoals "Ik een kleine on dernemer? Ik ben 1,70 meter lang". Het zonnescherm is inmiddels verwijderd, de zaak is geopend en biedt een frisse openhartige aan blik. De eerste klanten hebben al videocassettes gehuurd bij Videot heek 'Martinus'. Martin Lére begon drie jaar gele den met videocassette-verhuur vanuit een auto. Hij bestreek heel Walcheren. De klantenkring breidde zich echter zó snel uit, dat hij besloot om ook vanuit zijn huisadres in een flat te Oost-Sou burg films voor de tv te-verhuren. Nauwelijks een jaar later, in 1983, opende hij een winkel in Vlissin gen aan de Bosjeslaad. En weer een jaar later vestigde hij zich in Middelburg in de Euromarkt. En toen hij het bordje 'te huur' op de winkel in Oost-Souburg waar voorheen Jamin was gevestigd zag opgeplakt, twijfelde hij geen mo ment. Vanuit een zekere rancune tegen de plaatselijke winkeliers vereniging, die ooit weigerde om hem een kraam op de jaarmarkt te verhuren, voegde hij de daad bij het woord en pikte het strategisch gunstig gelegen pand in. "Ik heb destijds op eigen initiatief nog wél zo'n kraam gekregen". Met de voornaam Als Martin wordt aangesproken als 'succesvol zakenman' kijkt hij wat schuchter naar zijn moeder Astrid Lére en zijn zwager Dick Koole. Beiden zijn een steun en toeverlaat voor hem. "Ik ben heel simpel begonnen omdat ik werk loos was. Het gaat ons nu allemaal een beetje goed". Moeder Lére (41) vult aan. "We zijn dan ook geen mevrouw en meneer. Veel klanten spreken ons aan met de voornaam. En dat is prettig. Dat schept een heel speciale band met de mensen die video's huren". Overigens is het mevrouw Lére die de touwtjes in handen krijgt van de nieuwe vestiging in Oost- Souburg. Dat blijft tot haar doch ter Karin Koole-Lére is bekomen van de bevalling. Geen personeel Met zwager Dick Koole in Vlis singen aan het roer en Astrid Lére of Karin Koole in Oost-Souburg en Martin Lére in Middelburg aan het hoofd kan de indruk niet worden weggenomen dat hier sprake is van een echt familiebe drijf. Dick Koole wuift die veron derstelling van de hand. "Ik ben bedrijfsleider", benadrukt hij. En zijn schoonmoeder beaamt dat dit ook voor haar geldt in Souburg. "Martin is de eigenaar. Wij zijn z'n werknemers. Het voordeel is, denk ik, dat hij geen personeel hoeft aan te nemen. Hij kan altijd een beroep op ons doen". Concurrentie bioscopen Videotheken worden beschouwd als ernstige concurrenten van bioscopen. Martin Lére ontkent dat. Hij denkt zelfs dat het een aanvulling op elkaar is. Boven dien raken mensen meer geïnte resseerd in het medium film, meent hij en onderbouwt die stel ling: "Als een film nog in de bios copen draait, mogen we hem als regel nog niet verhuren. Het duurt een half jaar of langer voordat we die film in huis hebben. 'ET' bij voorbeeld hebben we nog steeds niet. Wie die film op video heeft, is er illegaal aangekomen. En wat betreft het avondje uit en naar de bioscoop zie ik ook geen enkele concurrentie. Vaak krijgen we mensen hier die naar de bioscoop zijn geweest en dan vragen of we die film hebben omdat ze hem in huiselijke kring nog eens willen bekijken". Videotheek 'Martinus' heeft zo tussen de zes en zevenduizend ti tels in de verhuur. De meeste vraag - zo zegt het drietal - is naar porno- en kinderfilms. Ook ro mantische films zijn erg in trek en de Nederlandse filmindustrie kan zich in ieder geval bij videotheek 'Martinus' verheugen op een re delijk gretige .vraag. De drie zaken zijn in de zomer maanden geopend tussen 13.30 en 20 uur en vanaf 1 september tussen 13.30 en 21 uur. Op zaterdag kan men bij Videotheek 'Martinus' van 10 tot 18 uur terecht. 'V. V: m w Ét§ '4 rt Wk* K' fi s f m 11 d P m a Martin Lére De Association de la Culture Fran<,-aise geeft zaterdag 31 au gustus een barbecue- en dans avond in het Fitness Centrum aan de Schuttershofstraat in Middel burg. Inlichtingen en opgave 01184-18713. De godsdienstleraar J. Murre gaat zondag 1 september voor in de eerste welkomdienst van dit sei zoen, die om 18.45 uur begint in de Hofpleinkerk in Middelburg. Het Welkombo verleent muzikale medewerking. Informatie: 01180-26612. Ouderen krijgen zelden de gele genheid om hun ideeën over wo nen naar voren te brengen. Daar om houden vijf organisaties een 'wooncursus' voor ouderen. In formatie daarover bij de stichting Welzijn Ouderen in Middelburg (01180-27537) of bij de stand van deze instelling tijdens de zaterdag 31 augustus op het terrein van de Zeeuwse Biblliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg te houden 'tweede kansmarkt'. Ver der is er vrijdag 11 oktober een kennismakingsbijeenkomst, die om 10 uur in de Zeeuwse Biblio theek begint. BBC- en Electrongebruikers kun nen donderdag 28 augustus een computerbijeenkomst van de re gio Zeeland van de Big Ben Club bijwonen. De bijeenkomst wordt vanaf 19 uur gehouden in de kan tine van de Rijksscholengemeen schap Scheldemond aan de Paul Krugerstraat in Vlissingen. Deel nemers moeten.hun systeem mee nemen. Inlichtingen: 01180-33524. De gemeente Valkenisse begint dinsdag 3 september een voor Walcheren unieke sport- en spe- linstuif voor volwassenen die overdag aan sport willen doen. Elke dinsdagmorgen van 9.30 tot 11 uur kunnen geïnteresseerden in het gymnastieklokaal aan de Westkapelseweg 26 in Zoutelande deelnemen aan volleybal, basket bal, badminton, zaalhockey etce tera. Ervaren deskundigen bege leiden het geheel. Info 01185-1555. Het elkaar beter leren verstaan, ook in het geloofsleven, is de achtergrond van een Moluks/Ne derlandse kerkdienst, die zondag 1 september vanaf 19 uur wordt gehouden in de Nederlands Her vormde Kerk aan het Oranjeplein in Oost-Souburg. Een Moluks koor en orkest werken mee aan de dienst, die ook in het teken staat van het jubileum van de protes tantse kerk op de Molukken. Slechthorende jongeren (15 tot 30 jaar) kunnen zaterdag 31 augustus een informele bijeenkomst bijwo nen van de Zeeuwse Slechthoren de Jongeren Club. De bijeen komst begint om 19.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Inlichtingen: 01180-23501 (na 18 uur). Burgemeester drs. P.A. Wolters van Middelburg verricht vrijdag 30 augustus één van zijn laatste officiële daden door om 11 uur een tentoonstelling te openen over de Vitriteplannen. In het voorma lig kantoor van de Vitrite - het bedrijf is inmiddels helemaal ver huisd naar Amestein - zijn allerlei aspecten van stadsvernieuwing en restauratie te zien. Ook de toe komstige invulling en herinrich ting van het Vitrite-terrein komt aan bod. Verder zijn maquettes van de Middelburgse binnenstad en van het Japanse eiland Decima te zien. De tentoonstelling is voorlopig toegankelijk op dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 17 uur. De Piek aan de Hellebardierstraat in Vlissingen heeft zaterdag 31 augustus vanaf 21 uur een disco op het programma staan. Kunstzinnige Vorming Vlissingen begint binnenkort met het nieuwe cursusseizoen. Het aanbod omvat 33 verschillende cursussen. Er zijn mogelijkheden om reductie op het cursusgeld te krijgen. Welke cur sussen worden gegeven vertelt de Culturele Raad Vlissingen: 01184-16672/ 14928. Tweeverdieners Het kamerlid F. de Grave (VVD) vertelt vrijdag 30 augustus iets over de tweeverdienerswet. Dat gebeurt tijdens een openbare bij eenkomst, georganiseerd door de Vrouwen in de VVD. Mevrouw J. van de Berkt spreekt over 'Vrouw en Bedrijf. De bijeenkomst begint om 20 uur in de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk in Middelburg. 'Communicatie of crommunica- tie' is het thema van de appèl- dienst in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Deze dienst begint zondag 1 september om 9.45 uur. Voorganger is ds. De Boer. Ver schillende groepen verlenen mu zikale medewerking. Na afloop koffiecontact. Marten Muller geeft zaterdag 31 augustus een oriëntatiemiddag over meditatief schilderen. Dit schilderen is gericht op 'het ont sluiten van de eigen binnenwereld en het naar buiten brengen daar van in kleuren'. De bijeenkomst begint om 12 uur op het adres Prinses Irenestraat 6 in de wijk Nieuw-Middelburg. De Openbare Bibliotheek in Vlis singen begint woensdag 4 sep tember weer met rondleidingen door het gebouw aan de Spui straat 22. De rondleidingen wor den voortaan elke eerste woens dag van de maand gehouden en beginnen om 19 uur. Nutsacademie De Nutsacademie in Middelburg opent donderdag 29 augustus het cursusjaar '85-'86 met een bijeen komst in de aula van de Rijkspe- dagogische Academie Basison derwijs aan de Kruitmolenlaan in Middelburg-Dauwendaele. Vanaf 19 uur wordt informatie gegeven over alle cursussen en opleidin gen, met name de nieuwe oplei ding pedagogiek eerste graad. De peuterspeelzalen van het SKW in Vlissingen kunnen nog kinde ren plaatsen. Minimumleeftijd: Twee jaar en vier maanden. In lichtingen bij de peuterspeelzalen De Hummeltjes (01184-70727), De Prietpraters (01184-16223) en De Ukkies (01184-14660). De psoriasispatiëntenvereniging Brabant-Zeeland houdt dinsdag 3september een informatie-avond in het verpleeghuis Ter Valcke aan de Valckeslotlaan in Goes. Het bestuur van de vereniging beantwoordt alle mogelijke vra gen enfgeeft informatie over deze huidaandoening, psoriasis is een niet-besmettelijke ziekte, waaraan naar schatting 300.000 Nederlan ders lijden. Informatie: 01188-2503. Het Walchers Vredesplatform geeft vanavond (woensdag 28 au gustus) vanaf 20 uur informatie en instructie over het binnenkort te houden volkspetitionnement tegen de plaatsing van kruisraket ten. De bijeenkomst wordt ge houden in de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Inlichtingen: 01180-13105 of 01180-33382. De praatgroep van vrouwen met een borstamputatie komt dinsdag 3 september om 10.00 uür bijeen voor de maandelijkse koffiemor- gen. Doel is het onderlinge con tact en het uitwisselen van erva ringen. De bijeenkomst wordt ge houden in het wijkgezondheids centrum aan de Roozenburglaan in Middelburg-Dauwendaele. Zondag 1 september springt een groot aantal zwemmers bij Vlis singen in het Kanaal door Wal cheren voor de zestiende Kanaal- race, die drie kilometer lang is. Ook zijn er wedstrijden over 250 meter, 800 meter en 1000 meter. Na de wedstrijden staan presta tietochten over 250 en 1000 meter op het programma. De wedstrij den, die een internationale deel- name kennen, .tellen mee voor landelijke en provinciale klasse menten. De wedstrijden beginnen om 12.30 uur; de langste afstand om 14 uur. Inlichtingen: 01184-62306. Het vierde Zomertrio is dit jaar gepland op zaterdag 31 augustus. Recreatiecentrum De Schotsman in Kamperland is het toneel voor een kwart-triathlon en een 7s- triathlon. Aan de kwart-triathlon nemen 291 sporters deel. Zij moeten 1000 meter zwemmen, 44 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen. Bij de '/s-triathlon (75 deel nemers) gaat het om 600 meter zwemmen, 22 kilometer fietsen en 5 kilometer lopen. Het evenement begint om 10.30 uur. De organi satie is in handen van Zeeland Sport en De Schotsman. De commissaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, opent vrijdag 30 augustus het studiecen trum van de Open Universiteit in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Na een aantal toespraken wordt een forumdiscussie gehouden over het onderwijsconcept van de OU. De forumdiscussie begint om 15.45 uur. Zestig, 100 of 150 kilometer lang is de Michiel de Ruytertoertocht, die de Toerclub Walcheren zater dag 7 september op het program ma heeft staan. Inschrijven tussen 8 en 9.30 uur in hotel Walcheren in Koudekerke. Informatie: 01180-16243. Vanaf vandaag is het Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) ver krijgbaar. Het CJP is een kor tingskaart voor kunst en cultuur, die de toegang tot theater, mu seum, concertzaal en filmhuis veel goedkoper maakt. Wie nog geen 26 jaar is, komt voor het CJP in aanmerking. Inlichtingen bij ge meentehuizen, VVV-kantoren en theaters. 'Roldoorbreking in het voortgezet onderwijs' is het thema van een studiemiddag van de Provinciale Onderwijsraad. Mensen uit het onderwijs bestuderen dit thema op 10 oktober in de statenzaal van het Abdijcomplex in Middelburg. In zeven werkgroepen wordt rol doorbreking besproken. Informa tie: 01180-31429 of 01180-31416. Henk Binnendijk, Feike ter Velde en pastor H. Dik werken mee aan de videomidweken, die het evan gelisch ontmoetingscentrum De Burght in Burgh-Haamstede van 16 tot 20 september en van 4 tot 8 november zal houden. De nieuwe burgemeester van Vlissingen moet tussen de 40 en 50 jaar oud zijn. Het maakt geen verschil of de nieuwe burgemees ter een man of een vrouw is. Wel moet de nieuwe eerste burger boven de partijen staan. Van wel ke politieke partij hij of zij lid is, is niet belangrijk. Dat zijn enkele conclusies uit de enquete, die D'66 in Vlissingen heeft ingesteld. Zoals bekend vertrekt burge meester drs. Th. Westerhout op niet al te lange termijn. Burgemeester en wethouders van Vlissingen hebben beroep aange tekend bij de Raad van State in België. Ze zijn tegen de vergun ning die twee grote Belgische be drijven hebben gekregen om voor de kust van Walcheren chemisch afval in zee te mogen dumpen. Vooral de hoeveelheid chemisch afval (bijna 700.000.000 kilo) is in strijd met het verdrag van Oslo en met richtlijnen van de EG. Het indienen van het beroepschrift is al eerder gesteund door de Vlis singse gemeenteraad. Het wielercomité Souburg houdt vrijdag 30 augustus de wielerron de van die plaats. De nieuwelin gen vertrekken om 17 uur; de amateurs worden om 18.30 uur weggeschoten. De korfbalvereniging Seolto houdt op zaterdag 31 augustus een pupillentoernooi. Omdat deze Vlissingse club 15 jaar bestaat krijgt het toernooi een feestelijk tintje; iedere deelnemer ontvangt een verrassing. Ook zijn er koffie- en poffertjeskramen. Het toernooi is er voor zowel jongeren die ver trouwd zijn met deze gemengde sport als voor jeugd die 'het eens wil proberen'. Plaats van hande ling is het sportveld Lammeren- burgt aan de Zuidbeekseweg, aanvang 10 uur. Om 16 uur wor den de prijzen uitgereikt. In het kader van het Internatio naal Jongerenjaar houdt de ge meente Middelburg zaterdag 14 september een groot aantal sport en spelactiviteiten. Onderdelen van de sportdag zijn onder meer een voetbaltoernooi, een volley baltoernooi, een krachtpatser- stoerhooi en een minitriathlon. Alleen voor de triathlon moet vooraf worden ingeschreven. Op gave en info: 01180-26251 toestel 331. Dansschool De Jong heeft voor de liefhebbers weer een stijldans avond in petto, die zaterdag 31 augustus om 20.45 uur begint in de dansschool aan de Oude Markt in Vlissingen. UTÏÏ3E KIEND. Bedrukte blouse met rechte mouwinzet, knoop- sluiting en borstzak, 100% viscose, in kobalt, fuchsia en smaragd. Mt. 36 t/m 44 Modieuze plissé rok, viscose/polyester, in kobalt en zwari. Mt 36 t/m 44 OY7 Vlissingen, Coosje Buskenstraat (bij Torro)

de Vlissinger | 1985 | | pagina 9