Voorzieningen op n rijtje MEER BEWEGEN VOOR OUDEREN 'Vrouwen over ouder worden' REKREATIE- EN KONTAKTOCHTENDEN VOOR OUDEREN SPORTIEVE REKREA TIE Adressen Tien kontaktochtenden met als thema aktiviteiten INFORMATIEPAGINA VOOR OUDEREN REDACTIE: BADHUISSTRAAT 104 1381 LV VLISSINGEN TEL. 01184-16440 dat U, wanneer de bezorger bij u komt, de andere set weer kunt mee geven. Het is natuurlijk wel de be doeling, dat u dit heeft afgewassen. De maaltijden bestaan over het al gemeen uit aardappelen, groente, vlees, met een vooraf nagerecht. Vrijdags is er meestal soep als voor gerecht bij. De maaltijden worden bezorgd tus sen plm. 11.30 uur en plm. 12.30 uur. Het is afhankelijk van de route die de bezorger rijdt, hoe laat u uw eten ontvangt. Er wordt naar gestreefd om dit steeds op dezelfde tijd te be zorgen. De prijs van een maaltijd is 12,- Vrijdags wordt door de bezorger met u afgerekend. Er bestaat de moge lijkheid om een grotere portie vlees te krijgen. U moet hiervoor ƒ2.— per maaltijd bijbetalen. Ook kunt u vegetarische maaltijden bestellen. Voor aanvragen en/of inlichtingen: Bachten Komme - Badhuisstraat 104. Telefoon 16440. Het doel van Tafeltje-Dek-je is om ouderen, die tengevolge van lichamelijke, sociale dieettechni- sche of andere oorzaken niet of tijdelijk niet in staat zijn zelf warme maaltijden te voorzien. den. En zo ja, manieren zoe ken om die te realiseren, ad. c. Adviesfunktie: het geven van adviezen aan de overheid en organisaties over zaken die voor de ouderen van belang zijn. deren een handje helpen bij zaken, die zij zelf willen aan pakken. ad f. Organisatiefunktie: Als stich ting zelf voorzieningen en ak- tiviteiten voor ouderen orga niseren. Informatiefunktie: Het geven van voorlichting en advies aan de ouderen zelf over regelin gen. aktiviteiten en voorzie ningen. Scrvicefunktie: Organisaties van ouderen of groepen ou- De Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen stelt zich tot doel: 'met inspraak van de bejaarden de zelfstandigheid en de maatschappe lijke integratie van de bejaarden te bevorderen door: 1. het coördineren van de uit- Ter realisering van de doelstelling voering van de voor bejaarden vervult de stichting een aantal funk- bestaande voorzieningen en ties, te weten: aktiviteiten van in de ge- (a.) koördinatiefunktie, (b) ontwik- meente werkzaam zijnde or- kelingsfunktie, (c.) adviesfunktie, ganisaties en instanties. (e.) servicefunktie en (f.) organisa- 2. Aandacht te vragen bij de sa- tiefunktie. menleving voor de positie van In het kort hebben deze funkties de de bejaarden en haar te be- volgende inhoud: trekken bij het wegnemen van belemmeringen en achter- ad a. Koördinatiefunktie. Bevorde- standen ten aanzien van het ren dat organisaties, groepen welzijn van de bejaarden. en personen, die werk doen 3. Te signaleren welke voorzie- voor de ouderen zo goed mo- ningen en aktiviteiten er voor gelijk samenwerken." de bejaarden ontbreken dan ad b. Ontwikkelingsfunktie: Uit- wel achterblijven. zoeken of er nieuwe of andere 4. Het organiseren van sociale, voorzieningen of aktiviteiten sociaal-culturele, rekreatieve, door ouderen gewenst wor- vormende en voorlichtende activiteiten'. li. Een verwijsbriefje van de huisarts of behandelend arts is vereist. In princi pe zijn alle diëten leverbaar. De dagen waarop men maaltijden kan ontvangen zijn: maandag woensdag en vrijdag (ook op feest dagen). Gang van zaken Driemaal per week, op maandag, woensdag en vrijdag wordt er ge kookt. De Vlissingers krijgen de maaltijden vanuit de centrale keuken in Bachten Komme. Voor de Sou burgers komen ze uit de keuken van het bejaardenhuis De Zoute Viever. Het eten wordt opgeschept in een pannenset, bestaande uit 4 pannetjes en een container. U krijgt 2 sets, zo Bachten Reede: *pedicure, woensdag- Bachten Poorte: "wasserette dagelijks donderdag-vrijdag; *wasserette dage- van 08.00-16.00 uur; *pedicure (tele- lijks van 09.00-16.00 uur: bank don- foon 13823 voor afspraken woensdag derdag van 11.00-11.30 uur "PTT van 13.00-14.00 uur). Vrijdag van 09.30-11.00 uur; "puz- zeil heek woensdag van 10.00-12.00 I uur; "bibliotheek donderdag van I 14.00-16.00 uur. De voorzieningen in de dienstencen tra zijn: Hachten Komme: "kapster, (telefoon 17063; voor afspraken bellen tussen 11.30 en 12.00 uurbehalve donder dags). "pedicure voor afspraken bellen telefoon 61599. Bij de stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen vormen aktiviteiten op het gebied van ontspanning en ontmoeting ook dit seizoen een belangrijk onderdeel van het werk. De Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen biedt de ouderen tal van mogelijkheden zoals: 1. op het vlak van ontmoeting en ontspanning: 'sociëteitswerk', biljarten, kaarten, gezelschapsspelen 2. op kultureel en rekreatief vlak: zang, handvaardigheid, kulturele evenementen 3. in het kader van Meer Bewegen voor Ouderen (MBVO): bewegingsles, volksdansen, koersbal. Sekretariaat: Badhuisstraat 104, 4381 LV Vlissingen Telefoon 16440. Dienstencentra: Bachten Komme: Badhuisstraat 104, 4381 LV Vlissingen, Telefoon 16440. Bachten Reede: Vredehoflaan 42, 4382 CJ Vlissingen, Telefoon 12706. Bachten Poorte: Bachtenpoorte 47a, 4388 AL Oost-Souburg. Telefoon 61582/61280 Dependance: De Vijf Klavers te Ritthem De dienstencentra Bachten Komme, Bachten Reede en Bachten Poorte nemen hierbij een centrale plaats in. Onderstaand een overzicht van de aktiviteiten die op het gebied van de sportieve en rekreatieve tijdsbesteding dagelijks en wekelijks in deze gemeente onder de vlag van de stichting plaatsvinden. den over deze materie. Bij deze kon taktochtenden staat de gespreksmap "Vrouwen over ouder worden" cen traal. Deze map biedt de persoon lijke ervaring van een negental vrouwen met hun derde levensfase. In interview-vorm vertellen zij hun verhalen. Hun ervaringen zijn be doeld als uitgangspunt voor ges prekken over de "positie van oudere vrouwen", de feitelijke opzet achter deze uitgave. De gespreksmap "Vrouwen over ouder worden" is samengesteld door Jong Oud Trust. Zij hopen met deze uitgave bij te dragen aan de belangstelling voor de moeilijkheden die het ouder worden in het bijzonder voor vrouwen kan betekenen. Want waar deze herkend en erkend worden is het zoeken naar oplossingen niet denkbeeldig meer. Op dinsdag 3 september om tien uur is er een informatiebijeenkomst in Bachten Komme, Badhuisstraat 104. Tijdens deze bijeenkomst wordt ver teld wat deze kontaktochtenden pre cies inhouden. Tevens maakt u dan kennis met Ans Huige, die deze kontaktochtenden zal verzorgen. Onze samenleving krijgt meer en meer te maken met ouderen. Hun aantal groeit jaarlijks. Het merendeel van hen is vrouw. Anders dan mannen worden vrouwen extra gekonfron- teerd met de gevolgen die ouder wor den heeft in onze samenleving. Juist op latere leeftijd breekt de norm die vrouwen pleegt voor te bestemmen voor man en kinderen, voor huwelijk en gezin, vrouwen dikwijls zwaar op. Zeker vanaf de middelbare leeftijd staan velen met lege handen. Met gemiddeld nog zo'n 25 tot 30 levensjaren voor de boeg moeten zij hier een antwoord op zien te vinden. Een antwoord dat ook voor hen de derde levensfase de moeite waard maakt. Geen geringe opgave, daar de achterstandspositie van vrouwen in onze samenleving als zodanig al een feit is. Maar nu krij gen zij tevens te maken met de achterstandspositie die voor ouderen geldt. Oudere vrouwen lopen steeds het gevaar gediskrimineerd te wór den op basis van zowel geslacht als leeftijd. In het komende seizoen houdt de stichting een tiental kontaktochten- Het is een bekend feit, dat de li chaamsbeweging er mede toe kan bijdragen, dat men langer fit en zelf standig kan blijven. Aangezien de spontane beweging afneemt naar mate men ouder wordt, is het van groot belang het stijf worden van de spieren tegen te gaan. De lichaamsbeweging kan indivi dueel (fietsen-wandelen-zwemmen), maar ook in groepsverband plaats vinden. Dit laatste houdt tevens in, dat men met anderen in kontakt komt. Voor de lichaamsbeweging in groepsver band organiseert de Stichting Wel zijn voor Ouderen in Vlissingen het volksdansen, de gymnastiek en het koersbal. Inlichtingen over deze ak tiviteiten kunt u in de dienstencentra verkrijgen. Bachten Reede: woensdagmid dag van 14.00 uur tot 14.30 uur; - Bachten Poorte: woensdagmid dag van 14.45 uur tot 15.15 uur. - De Vijf Klavers: (Ritthem): dinsdagmiddag van 13.30 uur tot 14.00 uur. Volksdansen Bij het volksdansen ligt het accent op het bewegen op de muziek. Als zodanig geeft dit in het algemeen een apart karakter, mede doordat deze vorm van bewegen al snel leidt tot gezellige kontakten met anderen. Het volksdansen wordt gegeven in - Bachten Komme: woensdagmiddag van 13.30 uur tot 16.30 uur; - 't Anker Bonedij- kestraat: donderdagmiddag van 13.45 uur tot 17.00 uur; - Walk- Inn, Min. Lelystraat: maandag middag van 14.00 uur tot 16.00 uur; - Bachten Poorte: woens dagmiddag van 13.30 uur tot 16.30 uur; - De Vijf Klavers (Ritthem): dinsdagmiddag van 13.00 uur tot 13.30 uur. Koersbal Koersbal is een gezelligheids- sport bij uitstek. De afwisseling van gekoncentreerde aktie, kij ken naar elkaar, helpen etcetera verleent aan koersbal de sfeer, die zo kenmerkend is voor deze sport. Koersbal wordt gespeeld in: - Bachten Reede: donderdagmid dag van 14.30 uur tot 17.00 uur; - Bachten Poorte: woensdagmid dag van 09.45 uur tot 11.30 uur. a. Open Sociëteitswerk ledereen vult op zijn eigen manier zijn of haar dag in. De ene mens zal graag op zichzelf zijn of binnen de eigen familie zijn of haar tijd door brengen. Velen vinden het prettig om samen met leeftijdsgenoten een gedeelte van de tijd door te brangen. Dit kan op verschillende manieren. Een van die manieren is het deelne men aan rekreatieve aktiviteiten zoals kaarten, biljarten, dammen e.d. De stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen biedt verschillende mogelijkheden aan om rekreatieve aktiviteiten deel te nemen. De dienstencentra van de stichting bieden de ouderen hiertoe diverse mogelijkheden (al dan niet in geor ganiseerd verband). e. Sjoelgroepen Kosten: Van de deelnemers wordt een gelde lijke bijdrage gevraagd van ƒ2,— per keer. a. Gymnastiek Bij de gymnastiek wordt getracht de bewegingsleer zodanig te laten plaatsvinden, dat de belangrijke spieren regelmatig en afwisselend een beurt krijgen en dat dit op verantwoorde wijze geschiedt. De lessen worden daarom gege ven door deskundigen. De gym nastiek wordt gegeven in: - Bachten Komme: dinsdagmid dag van 15.00 uur tot 15.45 uur; - het meest door verrast. Een belang rijke reden om bij het ouder worden stil te staan. Een zaak die vooral ou deren zelf aangaat. De Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen houdt hierover het ko mende seizoen een tiental kontak tochtenden. Op deze ochtenden praten de oude ren met elkaar over het ouder wor den. Tijdens deze kontaktochtenden zul len Vlissingse deelnemers in een kleine groep een aantal kanten van het ouder worden bespreken. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor mannen èn vrouwen vanaf de leeftijd van 60 jaar. Voorwaarde is wel dat men niet meer werkt. Het kan fijn zijn om ervaringen uit te wisselen over gewone dingen. Oud worden is zo gewoon, dat het normaal is om er over te praten. Denkend aan ouder worden is er echter meer aan de hand. Het maakt veel uit in welke tijd en in welke samenleving je oud wordt. Vroeger werd men anders oud dan tegenwoordig. pedicure (tel. 13823 voor afspraken woensdag van 13.00- 14.00 uur) spreekuur woensdag van 09.00-10.00 uur. b. Zangverenigingen - Gemengd Ouderenkoor 'Con Agi- tazione Repetities in: Bejaardencentrum Ter Reede Kou dekerkseweg 81 - Vlissingen. Gemengd Ouderenkoor 'Zanglust Repetities in Dienstencentrum Bachten Komme. - Ouderenkoor 'Souburg' Repetities in: Dienstencentrum Bachten Poorte. Voorts kan men in de dienstencentra terecht voor kreatieve vaardigheden, schaken, dammen, kaarten, biljarten, sjoelen, zang, volksdansen, gymnastiek, koersbal. DIENSTENCENTRUM BACHTEN KOMME BADHUISSTRAAT 104 (TEL. 16440) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur kapster (tel. 17063, voor afspraken bellen tussen 11.30 en 12.00 uur; behalve donderdags) spreekuur woensdag van 10.00-11.00 uur. pedicure tel. 61599 DIENSTENCENTRUM BACHTEN REEDE VREDEHOFLAAN 42 (TEL. 12706) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur pedicure woensdag - donderdag - vrijdag wasserette dagelijks van 09.00-16.00 bank donderdag van 11.00-11.30 uur In de naoorlogse jaren is een anders oud worden ontstaan een nieuw soort ouderdom. Opmerkelijk is, dat dit zo goed als onopgemerkt bleef. Zo zelfs, dat we bij 'oud' voornamelijk zijn blijven denken aan hulp en zorg, aan niets meer kunnen, niets meer hoe ven en niets meer mogen. Het gevolg is, dat we ouderen zijn blijven zien als afhankelijke, hulpbehoevende mensen. Maar de meeste ouderen weten zich aardig te redden en gaan stilletjes hun gang; ze weten wel be ter. Alleen: als een wat vergeten groep in onze samenleving. Aan weinig valt te merken dat er een nieuwe ouderdom ontstond, een ou derdom van vele, dikwijls vitale, ja ren. Niemand heeft er op gerekend en ouderen zijn er in veel gevallen nog INLICHTINGEN OVER: Tafeltje-Dek-Je (warme maaltijdvoorziening): tel. 16440. Telefooncirkels (voor dagelijks telefonisch kontakt): tel.1 21 81 of 65664 (Vlissingen) en 62437 of 64537 (Souburg). Alle aktiviteiten en voorzieningen: dienstencentra. g. handwerkgroepen Bachten Komme: donderdag middag van 14.00 uur tot 16.00 uur. Haken, breien, borduren en dergelijke; tevens damessociëteit met gezelschapsspelen. Vrijdag middag 14.00 uur tot 16.00 uur. Macramé en weven. Bachten Reede: dinsdag- en donderdagmorgen van 09.30 uur tot 11.30 uur dinsdagmiddag van 14.00 uur tot 16.30 uur. Haken, borduren, breien en macramé. Bachten Poorte: dinsdagmorgen van 09.30 uur tot 11.15 uur. Ma cramé. Donderdagmiddag van 14.00 uur tot 15.15 uur, haken, breien, borduren e.d. SOCIËTEITEN WIJKCENTRA c. Bridgeclubs Paauwenburq (tel. 65454) sociëteit op iedere woensdagmidag van 14.00-17.00 uur Op vrijdag 6 september (om tien uur 's morgens) is er een informatie bijeenkomst in het welzijnscentrum Bachten Komme, Badhuisstraat 104. - Bachten Komme: donderdagmor gen van 09.30uur tot 12.00 uur. - Bachten Reede: dinsdagmorgen van 09.00 uur tot 12. 00 uur. puzzeltheek woensdag van 10.00-12.00 uur bibliotheek donderdag 14.00-J6.00 uur spreekuur dinsdag van 09.00-10.00 uur. DIENSTENCENTRUM BACHTEN POORTE BACHTENPOORTE 47A (TEL. 61582:61280) sociëteit dagelijks van 13.00-17.00 uur wasserette dagelijks van 08.00-16.00 uur Tijdens deze bijeenkomst wordt ver teld wat deze kontaktochtenden pre cies inhouden. Tevens maakt u dan kennis met Ans Huige, die deze bij eenkomsten zal verzorgen. DE VIJF KLAVERS Ritthem d. Dam- en schaakclub Iedere woensdagmiddag van 14.00 uur tot 17.00 uur komt de dam- en schaakclub bijeen in dienstencen trum Bachten Reede. sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur alsmede gymnastiek en volksdansen pedicure: tel. 67930 x

de Vlissinger | 1985 | | pagina 16