informatiepagina van de gemeente vlissingen 1? 0 Renovatie en nieuw bouw vorderen goed "10 I I Weg vrij voor bouw r Verbeteren? bungalows P'burg 2 ichiel en het wiel I Waterschap wil graven Wat ligt ter inzage? ZWEM-en DE VLISSINGER Woensdag 7 augustus 1985 Sportfondsenbad Vlissingen Alarmnummers Bouwvergunning? Gebruiksbepaling? Aanlegvergunning? groeiseizoen: denk om uitzicht! I Gehandicapt? Overzicht sociale uitkeringen Even bijpraten met burgemeester Westerhout Tips voor vakantiegangers Verkeers maatregelen En verder Mentaliteit Politiek gebeuren IN DEN BLAI GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. De nieuwbouw en renovatie van het Sportfondsenbad ligt op schema. Het wedstrijdbad is, op de afwerking van de bovenbouw na, gereed. De re novatie van het bestaande in- structiebad vordert, net als de kleedaccommodatie. De be doeling is dat deze baden, kleedruimten en entree op 2 september voor gebruik gereed zijn. Daarna zal alle aandacht en energie worden gericht op de bouw van het slagbad. Dat zal half december geopend worden. Momenteel liggen, in verband met de vakanties, de bouwacti viteiten stil. De technici hebben hun vakantie er echter al op zit ten. Zij gaan daarom nu onver droten door met de aanleg van de verlichting en verwarming van het wedstrijdbad. Het bad zelf is al betegeld en daarmee gereed. Zover is het instructiebad nog niet. Wel is daar de hoge rand rond het bad vrijwel geheel af gebroken. Straks zal nog Getekende impressie van het re creatie (golfslag) bad. slechts een 10 cm. hoge rand de afscheiding van bad en om liggend 'perron' vormen. De vloeren zijn ook al opnieuw gestort. Ze lopen zodanig schuin af, dat ook invaliden ge bruik van het bad zullen kunnen maken. In verband daarmee zal het bad ook worden voorzien van een invaliden-lift. Uiteraard zal ook de rest van de accom modatie zo goed mogelijk wor den aangepast aan gebruik door invaliden. Bovendien zul len alle baden straks voldoen aan de Wet veiligheid en hygië- Het inmiddels betegelde wed strijdbad nadert zijn voltooiing ne zwembad, zoals die vorig jaar van kracht is geworden. De gemeenteraad van Vlissin gen stelde in december 1983 4.715.000,- beschikbaar voor renovatie van de bestaande accommodatie èn uitbreiding met een golfslagbad. Het rijk legde daar later, in het kader van de terugploegregeling, 1 miljoen bij. Dat maakte het mogelijk ook het wedstrijdbad te realiseren. BASKENSBURGPLEIN 2 Woonerf Clijverstraat Tot en met 16 augustus liggen bij de dienst VROM (kamer 010, in 't stadhuis) het ontwerp-be- sluit en stukken ter inzage die betrekking hebben op de in richting van de Clijverstraat tot woonerf. Belanghebbenden kunnen gedurende die termijn beroep instellen bij de Kroon. Het beroepschrift moet men richten aan Hare Majesteit de Koningin en indienen bij de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Sint Pieter straat 42 te Middelburg. Wet Geluidhinder en woning bouwplannen Nieuwendijk en Bellamypark Burgemeester en wethouders willen bij het college van GS van Zeeland een tweetal verzoeken indienen om hogere grens waarden vast te stellen voor de geluidswaarde in een aantal nieuw te bouwen woningen. Voor de lokaties Nieuwendijk 4 en Bellamypark 54 ligt het ont werp van dat verzoek met bij behorende stukken tot en met 19 augustus ter inzage bij de dienst VROM (kamer 010). Voor de lokaties Nieuwendijk 27 en 43-49 is dat het geval tot en met 2 september. Gedurende ge noemde termijnen kan men over de respectievelijke ont- werp-verzoeken schriftelijke opmerkingen indienen bij het college van b. en w. van Vlis singen. Voorbereidingsbesluiten De gemeenteraad heeft in zijn laatste twee vergaderingen een drietal zogenaamde voorberei dingsbesluiten genomen. Daar bij is verklaard dat bestem mingsplanherzieningen wor den voorbereid voor Ritthem (ged. Dorpsstraat/Wever straat); Beschermd stadsge zicht I (div. gedeelten); en Vlis singen Oost-ll. De besluiten lig gen ter inzage bij de dienst VROM in het stadhuis (kamer 010). Bestemmingsplan Spuistraat De gemeenteraad heeft 28 juni jl. het bestemmingsplan Spui straat vastgesteld. Het plan ligt tot en met 17 augustus a.s. ter inzage bij de dienst VROM (ka mer 010) in het stadhuis. Het indienen van bezwaren bij GS van Zeeland is mogelijk voor degenen die dat eerder ook tij dig bij de gemeenteraad deden, en voor degenen die bezwaren hebben tegen de bij de vast stelling in het ontwerp aange brachte wijzigingen. Schoonenburg, 5e herziening Gs van Zeeland hebben de 5e herziening van het beztem- mingsplan Schoonenburg goedgekeurd. Het besluit van GS en het bestemmingsplan liggen tot én met 17 augustus ter inzage bij de dienst VROM in het stadhuis (kamer 10). Alleen degenen die eerder tijdig be zwaren indienden bij zowel de gemeenteraad als GS kunnen nog beroep instellen bij de Kroon. Dergelijke beroep schriften moet men richten n Hare Majesteit de Koningin; ze kunnen worden ingediend bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Binnenhof 1 in Den Haag. Bestemmingsplan Eiland Bij Koninklijk Besluit van 15 maart jl. is goedkeuring ver- leernd aan het bestemmings plan Eiland, dat daardoor on herroepelijk is geworden. Het KB en het plan liggen ter inzage bij de Dienst VROM (kamer 010) in het stadhuis. Bouwaanvragen Tot en met 14 augustus a.s. lig gen bij de dienst openbare werken (kamer 207) in het stadhuis de volgende bouw aanvragen ter inzage: - van Schep Vleeswaren voor de bouw van een bedrijfsge bouw aan de Hermesweg 17; - van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Ritthem voor de verbouw van de consis torie aan de Weverstraat. Het college overweegt met toe passing van de artikelen 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, en/of 50, lid 8 van de Wo ningwet de bouwvergunningen te verlenen. Gedurende ge noemde termijn kan men even tuele bezwaren daartegen in dienen bij het college van b. en w. Aanvraag ontgrondingsver gunning i.v.m. bouw rioolwa terzuiveringsinstallatie Ritthem Het Waterschap Walcheren wil volgend jaar beginnen met de bouw van de rioolwaterzuive ringsinstallatie voor Walcheren bij Ritthem. Voor de uit te voe ren werkzaamheden is onder meer een ontgrondingsvergun ning nodig. De op die aanvraag betrekking hebbende stukken liggen van 8 augustus tot en met 6 september a.s. bij de dienst openbare werken in het stadhuis (kamer 207) ter inza ge. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de ver gunning kan men gedurende genoemde termijn indienen bij GS van Zeeland, St. Pieter straat 42 in Middelburg. Ze zullen u niet met alles kun nen helpen, de organisaties die hieronder worden genoemd. Wel zullen ze - ieder op eigen terrein - graag proberen een antwoord te vinden op uw vra gen. Bel ze gerust. Vragen staat vrij De telefoonnummers zijn: -KNMI: 12191 -VVV: 12345 - Badstrand: 12625 - Nollestrand: 87420 gemeente (Stafbureau voor lichting en inspraak): 87333 Voor het geval er iets ernstigs gebeurt, volgen hier ook enkele alarmnummers: - gemeentepolitie: 13333 (voor minder dringende gevallen 15050) - ambulance: (01100) 14444 - regionaal hulpcentrum Nord. en Mid. Zeeland (01100) 14444 -rijkspolitie: (01180) 33333 - rijkspolitie te water: 15210 - brandweer: 14444 (voor min der dringende gevallen 14530). Malse zomerregentjes (nou jazomerse temperaturen (zo nu en dan...): ideaal groei weer. Wie in het bezit is van een tuin zal er van kunnen mees preken. Als uw tuin aan een openbare weg of stoep grenst, kijkt u dan ook eens wat uw groen aan die kant heeft ge daan? En gebruik dan zonodig ook de snoeischaar! Want het kan zijn dat degene die van die weg of stoep gebruik maakt van die te hoge of te brede be groeiing last heeft. Bijvoorbeeld omdat het uitzicht over een kruising of in een bocht (ge deeltelijk) wordt weggenomen. Of omdat een wandelaar aan wat stekelige begroeiing z'n kleren (of z'n huid...) openhaal de. U begrijpt: zulke dingen kunnen de veiligheid van de weggebruikers behoorlijk in gevaar brengen. Trouwens: volgens de Algemene Politie Verordening van de gemeente zijn dergelijke "uitwassen" ver boden. Pak de buitenkant dus éven mee wanneer u de tuin "doet"! Bent u gehandicapt? Wellicht kunt u dan in aanmerking ko men voor de subsidieregeling "Beschikking geldelijke steun huisvesting gehandicapten". Die biedt mogelijkheden inge val uw huidige woning aan uw handicap wordt aangepast met technische of bouwkundige voorzieningen of wanneer u verhuist naar een woning die - gezien uw handicap geschikt voor u is dan wel aan uw han dicap wordt aangepast. Meer weten? De dienst VROM in het stadhuis (begane grond, kamer 018) informeert u graag over de mogelijkheden. Dagelijks tij dens kantooruren van 8.30-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur. Bellen mag ook: (01184)-87319. Wanneer is een bouwvergun ning nodig? Wat zijn gebruiks- bepalingen bij bestemmings plannen? Wat houdt een aan- legyergunning bij landelijke gebieden in? Wie verwacht vandaag of mor gen voor een dergelijke vraag te komen staan, heeft misschien wat aan de 'wegwijzer vergun ningen in de ruimtelijke orde ning'. Daarin wordt uitgelegd dat het stelsel van zowel bouw vergunningen, gebruiksbepa- lingen als aanlegvergunningen is gebaseerd op de Wet op de Ruimtelijke Ordening. In de 'Wegwijzer' wordt per onder deel in grote lijnen uiteengezet hoe dat stelsel werkt. Boven dien worden er diverse adres sen genoemd van instanties, die bij de aanvraagprocedures voor de diverse vergunningen 'om de hoek kunnen komen kij ken'. De brochure is verkrijgbaar bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. Daar kan men u ook vertellen waar men binnen het gemeentelijke appraat moet zijn voor een meer specifieke toelichting over bovengenoemd vergun- ningen stelsel en eventuele plaatselijke bepalingen. Op een terrein, grenzend aan de Fort de Ruyterweg en de watergang langs de Westhoek- weg zal de rioolwaterzuive ringsinstallatie voor Walcheren verrijzen. Die zal onder meer bestaan uit een dienstgebouw; verdeeltoren/roostergoedge- bouw. tanks voor het voorbe zinken, luchten, nabezinken en opslaan van slib; en de aanleg van zogenaamde sliblagunes. Er moeten bouwputten worden gemaakt, waarvoor het terrein moet worden afgegraven tot diepten, variërend van 0.50 tot 5.50 meter onder N A P. De af komende grond verwerkt men op het terrein zelf. Het Water schap Walcheren, dat op drachtgever is, heeft het colle ge van GS van Zeeland voor de werkzaamheden een ontgron dingsvergunning verzocht. Zie daarvoor ook onder "Wat ligt ter inzage?" Op deze luchtfoto is het dorp Ritthem te zien met - onderaan de kust - de Spuiboezem. Het gestippeldeterrein links daarvan is het gebied waar de rioolwaterzuiveringsinstallatie zal worden gebouwd. 'Stand van zaken bij de sociale verzekeringen en voorzienin gen' heeft het vouwblad waarin alle onderdelen van het sociale verzekeringsstelsel worden genoemd. Behalve een korte omschrijving is per onderdeel ook de hoogte van de uitkering vermeld. U kunt de folder mee nemen uit de folderrekken in de hal van de Gemeentelijke So ciale Dienst en bij het Stafbu reau Voorlichting en inspraak in het stadhuis. De volgende hoofdstukken zijn in het foldertj terug te vinden: - premies volksverzekeringen en premies werknemersverzekeringen; AOW, -AWW, - AWBZ, -AKW (Kinderbijslag), -AAW, - Ziekte wet, -WAO, -Ziekenfondswet, - Werkloosheidwet, - Wet Wer kloosheidsvoorziening en - Al gemene Bijstandswet. De belemmeringen voor de bouw van een vijftal bungalows aan de Mozartlaan zijn weggenomen, nu de Voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State het verzoek om schorsing van de verleende bouwvergunningen heeft afgewezen. Een tweetal bewoners uit de buurt diende een AROB-beroep in omdat zij be zwaar hadden tegen met name de toegestane nokhoogte van de bungalows. In het kader van een inspraak procedure rond de bouwplan nen bracht de gemeente het oorspronkelijke verkavelings plan van 3 vrije sectorwoningen en 6 (geschakelde) patiobun galows. Daardoor kon boven dien de tien meter brede groengordel gehandhaafd wor den. Tegen beide onderdelen was door insprekers bezwaar gemaakt. Voor de Raad van State heeft de gemeente er op gewezen, dat binnen een straal van 100 meter van de te bouwen bun galows over het algemeen een goothoogte van zes meter voorkomt en dat die hoogte voor een eventuele bebouwing op het betreffende perceel ook steeds heeft gegolden. Uit het feit dat de voorzitter van de afdeling rechtspraak de ver leende bouwvergunningen niet heeft geschorst mag worden geconcludeerd dat de gemeen te tijdens het inspraakproces zorgvuldig heeft gehandeld. Van één bungalow is de bouw begonnen: met die van de tweede start men na de bouw vakvakantie; over de derde vindt overleg plaats. Het college van b. en w. verwacht dat - nu bovengenoemde uitspraak er is - ook de resterende twee kavels snel verkocht zullen worden. Hebt u een eigen woning en wilt u die verbeteren? De afdeling bouwkunde van de dienst openbare werken in het stad huis (tweede verdieping, kamer 228) informeert u graag over de gemeentelijke subsidiemoge lijkheden daarbij. U kunt er te recht dagelijks tijdens kantoor uren van 8.30-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur. Telefonische informatie is ook mogelijk: (01184-) 87238. Van 8 augustus tot en met 6 september a.s. liggen bij de dienst VROM in het stadhuis de besluiten ter inzage van een aantal verkeersmaatregelen die b. en w. hebben genomen. Het gaat om de volgende zaken: - het invoeren van éénrich tingsverkeer behalve voor voetgangers, fietsers en bromfietsers in de Hendrick Vroomlaan, de Willem van de Veldelaan, de Simon de Vliegerlaan en de Jan van de Capellelaan; - het instellen van een par keerverbod (behalve voor de voor parkeren bestemde ge deelten) aan de noord- en zuidkant van het stuk Nieu wendijk tussen het De Ruy- terplein en de Zeilmarkt; - Het plaatsen van het bord "P" met onderbord "uitslui tend in de vakken" bij de parkeervakken aan de zuid kant van de Nieuwendijk en het instellen van een "blau we zone" voor die vakken, waardoor daar van maandag tot en met zaterdag tussen 08.00 en 18.00 uur maximaal twee uur achtereen gepar keerd mag worden. Tegen de besluiten kan men gedurende genoemde termijn beroep instellen bij de Kroon. Zo'n beroepschrift moet men richten aan Hare Majesteit de Koningin. Het moet worden in gediend bij de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De bekendste admiraal uit de Nederlandse geschiedenis is ongetwijfeld Michiel de Ruyter. Omdat'ie hier geboren en ge togen is betekent dat ook, dat hij de meest beroemde Vlissin- ger is. Er is hier dan ook veel dat aan Bestevaer herinnert. Zijn standbeeld op de naar hem genoemde boulevard bijvoor beeld. Maar ook de naam van deze informatiepagina, tevens het begin van een liedje over Michiel. Die meezinger meldt onder meer dat de zeeheld-in- spé aan 'het wiel' draaide. Om precies te zijn een touwsla- gerswiel, waarmee touw werd gevlochten. Dat apparaat is te zien in het Stedelijk Museum van Vlissingen. Met natuurlijk vele andere voorwerpen die aan De Ruyter herinneren. Zoals schilderijen en een fraai model van het vlaggeschip 'De Zeven Provinciën.' Maar het museum, gelegen aan het Bellamypark, heeft de be zoeker nog heel wat meer te bieden. Een uitgebreide collec- Expositie "Schepen in nood" Het "wiel van Mach iel". tie munten bijvoorbeeld, naast fraaie zilveren voorwerpen. Ook het materiaal dat in de loop der tijd werd opgegraven mag er zijn. Overigens, zoals de naam van Vlissingen verbonden is aan Michiel de Ruyter, zo is ze dat ook aan de zee. Logisch dat er aan dat onderwerp in het Vlissingse 'stedelijk' ook aan dacht besteed wordt. Momen teel onder meer in de vorm van de expositie 'Schepen in nood'. Belangstelling? De deur van het museum (Bellamypark 19) is voor u open van maandag tot en met vrijdag van 10.00- tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 13.00- tot 17.00 uur. Het museum is eigendom van en in beheer bij de gemeente. Diezelfde gemeente biedt de vakantievierder - Vlissinger of gast - echter nog meer. Hier onder staan enkele mogelijkhe den. De Oranjemolen. Die is elke woensdagmiddag van 13.30- tot 16.30 uur geopend èn in werking te zien. Net als op za terdag, maar dan van 8.30- tot 11.30 uur. De St. Jacobstoren. Die is te beklimmen op maandag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.00 uur en 14.00- tot 16.00 uur. Op zaterdag kunt u er terecht van 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.00 uur. Behalve een beklimming van de toren is ook ev.n bezoek aan de kerk de moeite waard. De openingstij den zijn gelijk aan die van de toren. Wandelroutes. Daarvan zijn er drie uitgezet in de gemeente. Eén voert er in de binnenstad langs monumenten, één door het Nollebos langs de zeer ge varieerde natuur en één langs standbeelden en hedendaagse sculpturen. Ze zijn alle drie be schreven in een folder of boek je. Die zijn te koop bij: de VVV (Walstraat 91). de gemeente (Stafbureau voorlichting en in spraak in het stadhuis) en in het museum. De 'groene' route door het Nollebos is bovendien verkrijgbaar bij paviljoen 'De Kanovijver' (Nollebos), Skandia Sauna (Westduin) en afdeling beplantingen (Zaaihoekweg 4). Deze eerste volle weet; van au gustus zitten we nog in het hoog seizoen. Dat is in meerdere op zichten merkbaar, bijvoorbeeld door de toenemende belangstel ling die toeristen dit jaar opnieuw lijken te hebben voor Vlissingen. Dat acht ik voor de ontwikkeling van onze stad een bijzonder ver heugende zaak, ook al omdat op allerlei manieren geprobeerd wordt het in onze gemeente voor toeristen zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Zo blijkt steeds weer opnieuw waardering voor onze boulevards. Bovendien blijven de ontwikkelingen in de binnenstad - waaronder de Nieuwendijk en Vissershaven - ook niet onopge merkt. Een belangrijke bijdrage leveren eveneens de vele activi teiten die deze maanden door uiteenlopende organisaties wor den verzorgd. De kermis was voor velen aantrekkelijker dan ooit en het straatfestival bood wederom een zeer gevarieerd programma. Daarnaast waren natuurlijk even ementen als het midzomernacht- concours en het ringrijden op de Stenenbeer en omgeving publiek- trekkers van de eerste orde. Al deze activiteiten brengen belang rijke neven-aspecten met zich mee. Grote hoeveelheden mensen en vervoersmiddelen kunnen tot spanningen en botsingen leiden. Gelukkig kan tot op dit ogenblik gezegd worden dat Vlissingen en de Vlissingse politie dat aan lijken te hebben; excessen hebben zich tot nu toe gelukkig niet voorge daan. Dat vraagt ook van de V/is- singers het nodige. Dat kan zeker gesteld worden ten aanzien van mensen met honden. De goeden niet te na gesproken zijn er nog teveel. Vlissingers die hun hond los laten lopen of uitlaten op een plaats waar het niet mag of - op z'n minst - overlast veroorzaakt. Laten we ons nu eindelijk eens bewust worden van het feit dat een leefbare samenleving, wel zijn, voor een niet onbelangrijk deel door zorgvuldig handelen van de burger wordt bepaald; kleinig heden waar men zelf niet zwaar aan tilt veroorzaken bij anderen ir ritatie en, mogelijk, geweld. -4/5 straks de vakanties weer voorbij zijn en de werkzaamheden weer een aanvang hebben genomen, zullen de gedachten van vooral gemeen tebestuurders uitgaan naar de be handeling van de begroting 1986. De voorbereidingen daarvoor zijn reeds lang begonnen. Ook voor 1986, zal het. gezien diverse rijksmaatregelen, niet eenvoudig zijn die begroting sluitend te krij gen. Wat ongetwijfeld ook vee! aandacht zal vragen van de ge meentebestuurders zijn de ge meenteraadsverkiezingen in maart volgend jaar. Dat zal het "politie ke gebeuren in Vlissingen in ho ge mate beïnvloeden. Daar komt in Vlissingen een extra aspect bij. Zoals u wellicht in de pers hebt vernomen, heb ik na melijk ontslag gevraagd uit mijn functie van burgemeester. Dat was een persoonlijk besluit, maar wel één met de nodige gevolgen. Er zal namelijk zo snel mogelijk in 1986 een nieuwe burgemeester moeten zijn. Ter voorbereiding daarvan komt de gemeenteraad van Vlissingen op 9 september a.s bijeen om met de Commissa ris der Koningin een zogenoemde profielschets van de nieuwe bur gemeester te bespreken. Een po ging om aan te geven welke per soon de raad als nieuwe burge meester wenst. Dat is een be langrijke zaak. Want daarmee geeft de raad van Vlissingen - als hoofd van de gemeente! - richting aan de sollicitatieprocedure. Het is uiteraard niet aan mij om me met deze benoeming bezig te houden, dat zou totaal fout zijn. Wel hoop ik van ganser harte dat, zo spoedig mogelijk na mijn ver trek, een nieuwe burgemeester kan aantreden

de Vlissinger | 1985 | | pagina 5