Molukse wijk Souburg in de ban van midzomerfeest Waarde sommige machines een half miljoen Keurige Engelse heren koolzwart op stoomvoertuigen in Middelburg Veertig jaar na de atoombommen op Japan HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN 'N MAAND LANG FOTOGRAFIE VAN WIM RIEMENS IN DE VLEESHAL DEVLlSSINGER BRADERIE MARITIEM <ff VANDAAG Televisie - Video - HIFI A^-M Liefdadigheid Beroepskracht Het programma Hijgend en puffend, dat wel. Maar krakkemikkerig zijn de stoommachi nes die dinsdag 13 augustus 's morgens vroeg van boord van de Olau-line rol len allerminst. Keurig opgepoetst en technisch in perfecte staat begeven ze zich die dag richting Hellevoetsluis om een belangrijke bijdrage te leveren aan de Vestingdagen, die daar tussen 16 en 18 augustus traditioneel worden gehouden. Maar ook in Zeeland kun nen de liefhebbers van oude stoom- vrachtwagens, straatlocomotieven en stoomtractoren hun hart ophalen. Diezelfde dinsdag hijgen de nostalgi sche mechanische wonders op wielen tussen tien en twaalf uur uit op de gele steentjes voor het stadhuis. De ge meente Middelburg zorgt voor een passende ontvangst van de 55 Engelse begeleiders en bestuurders. Terugkerend evenement? Historische woonwagens Ritje paardetram jakobsen NNOON IDEEËN 80.000 hibakusha's IT RAZENDSNELLE FOTOSERVICE UW ROLLETJE GEBRACHT, MORGEN UW FOTO S KLAAR! Door gezamenlijke inkoop bieden wij u: Woensdag 7 augustus 1985 KISSINGER oplage 22.700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44.400. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b v administratie: markt 51. postbus 5017. 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60, postbus 18. 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé: w. melse. 01184-62320. redaktie: ad hanneman. 01180-27651. toestel 54 Wie in het Zeeuwse 'Wim Riemens' zegt, brengt die naam vrijwel onmiddellijk in verband met de foto grafie. De meesten in de provincie kennen Riemen's werk uit 'de krant'. Dat hij echter op'vele andere gebieden kwalitatief hoogstaand werk levert is van zaterdag 10 augustus tot en met zondag 18 augustus te zien in de Vleeshal te Middelburg. Vrijdag 9 au gustus wordt de tentoonstelling om 17 uur geopend. Riemens gebruikt niettemin het medium krant als belangrijkste middel om 'de boodschap' over te brengen. Hij plaatst - zoals het deftig op de uitnodi ging staat 'tekens in de tijd'. Hij legt ontwikkelingen vast van een cultuurlandschap, dat is bevolkt met mensen, dieren en dingen. En om de tekst op de uitnodiging nogmaals te citeren: "De fotograaf is rechtstreeks betrokken; hij is partij. Zo ontstaat een persoonlijk tijdsbeeld, gebaseerd op een intelligent en scherp gebruik van het medium'. Riemens - zo lezen we verder - bepaalt zijn fotogra fische werk voornamelijk tot Zeeland. De stormach tige ontwikkelingen in deze regio van vooral de laat ste decennia zijn door de Middelburger gefotogra feerd. Hij legt ze vast in 'tussentijdse berichten'. Behalve voor kranten leverde Riemens bijdragen aan talrijke boeken. Hij doet alles zelf en zo ontstaat er een volledige betrokkenheid bij het beeld dat hij wil overbrengen, zonder tussenkomst van derden Zijn de meeste 'fans' gewend aan het raster van de foto in de krant, op de expositie kan men de 'plaat' in het echt zien. De openingstijden van De Vleeshal te Middelburg: dinsdag tot en met zaterdag 11 tot 17 uur, zondags van 14 tot 17 uur. DEZE WEEK IN Herman Emmink appelleert aan de rust op Hilversum 1. Hoe zo'n (of zijn) programma wordt opgenomen, dat is te zien in Piecard te Vlissingen. Bep Huijbregtse is vooral be kend van de korfbal. Maar in zakendoen is ze ook al bereid om precies op de juiste plaats te mikken als het om 'timmeren aan de weg'gaat. Bep in 'uit het zakenhart 2eer veel Korte Informatie, weinig podium, redelijk veel ftlmnieuws, maar enorm veel exposities Ook heeft Jan Smeekens weer een kinderboek uitgekiend uitgekauwd voor de Leden van de stichting, van links naar rechts: F. Matitaputly (lid), Nj. Pattinama (Voorzitter), F. Kakerissce (lid), J. Sarioa (lid), G. Waisapy (sekretaris) G.J. Seitte (penningmeester). Van donderdag 8 tot en met zater dag 11 augustus is er een groot aantal activiteiten in de tent, die staat in het centrum van de Mo lukse gemeenschap in Oost-Sou burg. Spelletjes voor jong en oud, muziek en film staan op het pro gramma dat de Molukse Wel- zijnsstichting Souburg-Vlissingen het publiek voorschotelt. Het is voor de vijfde keer dat dit 'midzomerfeest' plaatsvindt. De organisatie heeft dit jaar geen speciaal thema gekozen. "We zijn er om voor onze mensen activitei ten te organiseren", klinkt het ge laten. In de loop van dè vijf jaar dat een voornamelijk uit jongeren bes taande groep dit midzomerfeest organiseert; is veel bereikt, zo zegt de MWS in de aankondiging. "Vorig jaar zijn we officieel een stichting geworden, juridisch is dus alles geregeld. We missen echter nog een gebouw waar we onze activiteiten kunnen onder brengen. Daarvoor moeten we nog hard knokken. Met de ge meente hebben we goede contac ten. Met WVC niet. Die stelt hoge eisen aan ons. We moeten een begroting maken en er moet een beleidsplan en een meerjarenplan komen. De contacten met WVC lopen via de gemeente" De mensen moeten nog wennen aan de nieuwe stichting. "Sommi gen denken dat we een liefdadig heidsinstelling zijn. Dat is uiter aard niet zo. We proberen alles zo zakelijk mogelijk te houden en wat betreft het financiële deel de teugels strak te houden". Volgens de MWS gaan de meeste stichtingen onder de Molukkers 'naar de knoppen' door ondes kundigheid. "Daarom werken wij met openbare financiële over zichten, die bij de mensen in de brievenbussen worden gegooid, zodat iedereen kan weten waar ons geld naar toe gaat". De MWS hoopt in september een beroepskracht aan te trekken. Dat neemt de talrijke vrijwilligers, waarop de organisatie in de ge meente Vlissingen draait, een ge weldige last van de schouders, Niettemin hoopt de stichting in de toekomst het aantal vrijwilligers uit te breiden. Want, zo consta teert men, er is nog veel werk aan de winkel. Tijdens dit lustrumfeest komt er een nieuwe activiteit bij. Ouderen uit 'de wijk' gaan jongeren leren hoe ze een vlieger moeten maken met transparant papier en bam boe. De staart van de vlieger wordt gemaakt van gemalen glas. Het leuke van deze vliegers, zo zegt de organisatie, is dat ze tegen elkaar kunnen vechten, dat is een kunst apart. Zaterdagavond komt de groep Membesah, die liederen zingt uit Irian Jaya. Verder is er bingo op donderdagavond vanaf 21.30, het optreden van een sessionband op vrijdagavond, een nachtfilmvoor stelling eveneens vrijdag en de groep Volunteers treedt zaterdag avond op. Het feest begint donderdag ochtend om half tien en vrijdag en zaterdag om tien uur 's morgens. Gedurende de gehele dag zijn er allerlei spelletjes, een fototen toonstelling en vele andere gezel lige dingen voor jong en oud. Voor alles staat echter hoog in het vaandel van de organisatie om mensen bij elkaar te brengen, 'ongeacht kleur of ras'. Naast het bijvullen van het water door de Middelburgse brandweer, is ook het vullen van de vuurhaarden te zien. "Het wordt een zeer interessante gebeurtenis daar op het plein met de gele steentjes", zo voorspelt Guus Marquinie, lid van De Ce remoniemeesters,. de evenemen tencommissie van de Middel burgse VVV, die tekent voor de organisatie. De twaalf machines worden er namelijk van kolen en water voorzien. De begeleiders hebben de zakken kolen in de ba gage en de Middelburgse brand weer heeft beloofd het spektakel te completeren door voor water te zorgen. Volgens Marquinie kunnen de ei genaren en begeleiders van deze colonne gerekend worden tot de gegoede burgerij in Engeland. In ieder geval zijn het mensen met een vette bankrekening, want sommige stoommachines verte genwoordigen een waarde van bijna een half miljoen gulden. Het onderhoud van de stoomketels en de vuurkamer is al evenzeer be hoorlijk prijzig. "Om onze dank te betuigen voor hun komst, krijgen de mensen koffie en bolussen van de Ceremoniemeesters. En de ge meente schenkt iedere bestuurder een passende herinnering aan het bezoek", meldt Marquinie. Overigens was het de heer Mar quinie zelf die het voor elkaar kreeg dat de Engelsen hun trip naar de plaats aan het Haringvliet onderbraken in Middelburg. "Die groep maakt al enkele jaren de :rip vanaf de Vlissingse haven naar Hellevoetsluis. Ik ben ook actief binnen het VAF (het Vlis- sings Aktiviteiten Fonds, red.) En tijdens de organisatie van de Old timers-rit dit voorjaar kreeg ik contact met één van de mensen van de stoommachines. Het was daarna eigenlijk snel beklonken dat ze ook naar Middelburg zou den komen. En als het aanslaat wordt het een jaarlijks terugke rend evenement", pronkt Mar- quioie. Zoals gezegd beheerst de reuk van olie, vet en kolen de omgeving van het stadhuis tussen 10 en 12 uur dinsdagochtend. Het draaiorgel Sater zorgt er voor dat de stemming een wat feestelijk karakter krijgt. Het convooi bes taat uit een stoomvrachtwagen, drie straatlocomotieven, vier stoomtractoren en een ouderwetse brandweerauto. De politie verge zelt de colonne vanaf, de stads grens tot aan de Markt en doet datzelfde als het gezelschap ver trekt richting Hellevoetsluis. Overigens duurt die trip twee da gen, want de maximum snelheid bedraagt vijftien km/uur. Om ongeveer negen uur 's mor gens passeren de Engelsen de stadsgrens van Middelburg. Via de Schroeweg, Het Groene Woud, Looierssingel, Walensingel, Vol- derijlaagte en Stadhuisstraat arri-- veert de stoet op het Stadhuis plein. Na twaalf uur begeleidt de politie de stoomvoertuigen rich ting Sint Laurens. Tegen de avond bivakkeert de groep op Noord- Beveland nabij de Zeelandbrug, waar de vernuftige machinierieën worden klaargemaakt voor de laatste kilometers naar Hellevoet sluis. Er wordt trouwens over nacht in historische woonwagens. Op woensdag 15 augustus ont vangt burgemeester C.H. de Cloe van die stad op het eiland Voome de Engelsen op het stadhuis. Naast deze Britse voertuigen op stoom zijn er tijdens de Vesting- dagen in Hellevoetsluis nog zo'n vijftig stoommachines in werking te zien. Verder liggen er in de ha ven elf stoomschepen en heeft de organisatie aldaar nog beslag we ten te leggen op zo'n tweehonderd voertuigen uit binnen- en buiten land. Marquinie tenslotte: "Ik verheug me er al op om de doorgaans keu-, rige Engelse heren met koolzwarte gezichten op de Middelburgse Markt te zien sjouwen met kolen en de olie- en vetspuit. Ik heb er echt alle vertrouwen in dat dit ini tiatief van de Ceremoniemeesters aanslaat, zodat we het volgend jaar. misschien wat uitgebreider, kunnen herhalen". ROLLUIKEN: OVÖ? I50L4TIÊ 6E5PK0K&J HENCélK, KAN JE HORLOGf WAT ZAOOEK? HET 5TÖ0KT ZO IN T VIOOLCONCERT' Zo voorzichtig stellen de leden van hel con vooi zich op voor het vertrek naar elders, waar talrijke liefhebbers hun flonkerende machines bewonderen Vlissingen bekijken vanuit de paardetram? Dat kan. Elke zater dagmiddag lussen half twee en half vijf neemt de koetsier gratis passagiers mee. De opstapplaat sen zijn gelegen nabij het Strand- hotel en op de hoek Nieuwstraat/ Walstraat. KANAALSTRAAT 12. OOST-SOUBURG TEL. 61260 Een zestal organisaties uit de vre desbeweging in Middelburg houdt vrijdag 9 augustus een manifesta tie om te herdenken dat de Japan se stad Nagasaki veertig jaar gele den werd getroffen door een atoombombardement. Tijdens die manifestatie opent burgemeester drs. P.A. Wolters van Middelburg de tentoonstelling 'Wat slacht offers ons laten weten'. Donderdag 22 augustus vindt een afsluitende bijeenkomst plaats. Daarbij vertelt wethouder M. Vinke iets over de resultaten van de eerste wereld conferentie van burgemeesters. Hij woont die conferentie, die ge wijd is aan het bewerkstelligen van vrede, momenteel in Japan bij. Dan wordt ook de film 'Hiroshima and Nagasaki, the harvest of nu cleair war' vertoond. De manifestatie van 9 augustus begint om 15 uur in de Wandel- kerk onder de Abdijtoren (Lange Jan) in Middelburg. Nadat de voorzitter van de afdeling Mid delburg van het IKV (Interkerke lijke Vredesberaad) D.C. Kruis een welkomstwoord heeft gespro ken, gaat drs. R.S. Aalbersberg stafmedewerkers van de Interker kelijke Coördinatiecommissie Ontwikkelingsprojecten, in op de betekenis van het atoombombar dement op Hiroshima en Nagasa ki. Daarbij betrekt hij ook de na oorlogse ontwikkeling in het ge bied van de Pacific en de slacht offers van de daar gehouden kernproeven. De landelijk secretaris van Fax Christi, Jan ter Laak, licht de be tekenis toe van de Nagasaki-her- denking in Nederland. Daarna opent burgemeester Wolters de fototentoonstelling. Directe aanleiding voor deze acti viteiten is de atoombom, die op 9 augustus 1945 Nagasaki ver woestte. Drie dagen eerder werd Hiroshima als eerste door een atoombom getroffen. Nagasaki telde ongeveer 70.000 slachtoffers en vandaag de dag zijn er nog steeds zo'n 80.000 hibakusha's. die de gevolgen van de atoombom nog steeds dagelijks aan den lijve ondervinden. In de expositie staat de gedachte, dat deze slachtoffers ons iets kun nen zeggen voor de toekomst, centraal. Dal geldt ook voor de 'nieuwe slachtoffers'; mensen die de dupe zijn geworden van kern proeven in het Stille Zuidzee-ge- bied. "Omwille van deze slacht offers moet gekozen worden voor initiatieven van ontwapening, in plaats van voor steeds meer be wapening", schrijven de organi satoren. Zowel de herdcnkingsmanifesta- tie van vrijdag 9 augustus, de fo totentoonstelling in de Wandel- kerk als de slotbijeenkomst zijn georganiseerd door het Interker kelijk Vredesberaad Middelburg, Vrouwen voor Vrede Walcheren, Pax Christi Zeeland, Humanis tisch Vredesberaad, Raad van Kerken Middelburg en de werk groep Werelddiakonaat Middel burg. De gemeente Middelburg verleende adviserende medewer king. De gemeente speelt in de persoon van wethouder Vinke ook een rol tijdens de slotbijeenkomst, die donderdag 22 augustus om 20 uur begint in de Provinciale Bi bliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. De tentoonstelling in de Wandel- kerk is van zaterdag 10 tot en met donderdag 22 augustus dagelijks behalve zondag te zien van 10.30 tot 16.00 uur. MEUN! TO-FILMVIDEO uw huiskamer van 30 m2 vol met onver slijtbaar parket kurkparket voor nog geen 1000,— 32,50 per m2 inclusief lijm en lak. 10 verschillende dessins. 5 jaar garantie. Massief eiken stroken kant en klaar gelegd 89,— per m2. Gespreide betaling mogelijk. Deze aanbiedingen gelden uitsluitend na telefonische afspraak a.s. donderdag in de Boomschors in Goes, tel. 01100-32005 en .s. zondag in Ned. kurk- en parketmaatschappij in Hulst, tel. 01140-13312. DE BOOMSCHORS Kurk- en parketvloeren Lange Vorststraat 43. Goes Tel 01100-32005 Ned. Kurk- en Parketmaatschappij Fr van Waesberghestraat Hulst Tel 01 140-13312 Zondags geopend. St Jacobssiraat 27 Vlissingen 01184-12300 Korte Geere 17 Middelburg 01180 Lange Kerkstraat 31 Goes 01100 27324 NIEUWENDIJK 35-39 Vlissingen - bij de Vissershaven -

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1