Nog zeven maanden oog in oog met de passanten uit Q7 GIJSWIJT OPENT NO BANANA S IN GEERl Mkenliart gebied van de wintermode r L Happening op de Markt met Middelburgse showkorpsen /Ml Nu al het allernieuwste op Zaekn bin zaek'n DE FAAM-DE VLISSINGER Woensdag 31 juli 1985 Wat te melden? BEL 01180-27651 ê7 Toestel 54 hoik if of Postbus 5017 4330 KA Middelburg Geautomatiseerd. Niet op het nippertje Heimwee naar T urkije. H.A. de Looff Yerseke in Kurhaus Maquête Zeedijk Grafiek Nu Meer post 'M'n makkers' Woningen Veel weervraag Duin- em strandtocht Paardetram Stijldansen Fort Rammekens Prestatieloop 'Straling' 'Clownerie' Badrit Zoutelande SOS: meer gebeld Nachtmarkt Goes Opbouwwerk Jongerenkamperen Hans Heeren Fiësta band Strandvolleybal 40 jaar na de bom Demonstratiewedstrijd Rugby Snuffelen Mijlpaal onderwijs Zomertrio Elftal Senegal DE SCHOTSMAN SPORTIEF CENTRUM ZEELAND SPORT RABOBANK PRESENTEERT MUZIKALE ATTRACTIES De spoorwegwachter tussen Oost- en West-Souburg Wachten. Bruggen gaan open of dicht. Voorbij varen jachten met vakantievierders op weg naar niets. En wie voor z'n werk de auto pakte om op tijd aan de andere kant van het Kanaal door Walcheren te zijn, komt wel eens bedrogen uit. Wachten is vervelend - al is het alleen maar omdat het doel de meestcn ontgaat. Maar de Wet is bepalend, laat niet met zich spotten: de brugwachters gehoorzamen en drukken hun automaten in als de schepen en bootjes dat eisen. En dan is er daar ook nog die trein, soms als een druppel die de emmer doet overlopen en het geduld zijn laatste vezel weerstand ontneemt. Omdat de treinbewaking op de meeste plaatsen geautomatiseerd is, kan niemand als kop van jut dienen. De man die de bomen laat dalen in Middelburg zit hoog en droog, maar de man nen van de Spoorwegen in Oost-Souburg nabij de Ka naalstraat hebben minstens vier keer per uur direct contact met de passanten. Oog in oog, heet dat. Dat het allemaal echter nogal meevalt en de burger braaf is - althans daar in Souburg - daarover vertelt Cemalettin Kursun. Cemalettin Kursun beschermt, samen met zijn twee vaste col lega's de voorbijgaande weg gebruikers tegen de voorbij ra zende trein. Deze 42-jarige spoorwegbeambte is afkomstig uit Turkije en kwam in 1968 naar Nederland. Hij werkt sinds 1970 bij de Nederlandse Spoorwegen (NS). Al zeven jaar werkt hij in Souburg. "Dat zal niet lang meer duren" klinkt het nu al wat spijtig, "want vanaf 1 maart 1986 wordt ook deze bewaking geautomatiseerd, ongeveer ge lijktijdig met de opening van het nieuwe station Souburg". Hij hoopt daarna toch bij de spoorwegen te kunnen blijven werken. Ondanks dat hij bij de NS een cursus volgde, heeft hij het nog steeds moeilijk met de Neder landse taal. Dat is echter geen bezwaar bij het behoorlijk ui toefenen van zijn functie. "Toch is het geen eenzaam beroep. Iedere dag trekken er honderden mensen voorbij en velen ken ik goed van gezicht. Ook beginnen ze mij te her- Rob Gijswijt (46) heeft nogal er varing met het openen van mode winkels. Ongeveer 22 jaar geleden begon dat met 'De Spinne' in Vlis- singen en later filialen in Middel burg en Goes. Vijf jaar geleden - zijn ex-vrouw zette de drie zaken voort - opende Gijswijt De Spiegel aan de Langeviele in Middelburg. Ook daaruit trok de in Amsterdam geboren mode-ondernemer zich terug en in Vlissingen trachtte hij goede zaken te doen met tweede hands kleren. Met die zaak was in de Scheldestad niets te verdienen. De Spinne is inmiddels ter ziele, de ondernemerslust van Gijswijt leeft echter als nooit tevoren. Nog voordat hij Abraham gaat zien. wil hij een gevestigde zaak hebben. Dezer dagen opent hij No Banana's aan de Lange Geere 12 in Middelburg. Een piepkleine zaak, uiterst smaakvol aangekleed en spiegels zorgen voor een ruimer aanzicht. Tijdens een gesprek met Gijswijt in de Turkse koffieshop in het Geeregebied blijkt dat het hem menens is. De bekendheid die hij geniet voor zijn goede smaak en toch betaalbare exclusieve da mesmode, staat hoger dan ooit in zijn zakenvaandel. Relaties in Pa rijs en de modesteden in Duits land benut hij optimaal om in Middelburg truien en japonnen aan te bieden die - zoals hij het formuleert - in geen enkele Mid delburgse winkel te koop zijn. Parijs "Ik ga elke veertien dagen naar Parijs om er op de hoogte te blij ven van de laatste mode. Hetgeen ik vanaf donderdag aanbied, is het allernieuwste op het gebied van de wintermode". De conclusie dat de wintermode er nog niet is blijkt voorbarig. Rijswijt corrigeert: "Je moet goed weten dat de mode al ruim een jaar van te voren bekend is. Daarom ga ik ook regelmatig naar kennen en steeds vaker wordt ik met een ingetogen knikje dan wel met een enthousiaste armzwaai begroet", legt Ce malettin uit. Het werk wat hij doet is vol gens zijn zeggen niet moeilijk, maar hij beseft zijn grote ve rantwoordelijkheid. Zodra het alarmsignaal klinkt, maar ook als dit belletje weigert, komt hij uit zijn huisje tevoorschijn en draait de bomen neer. Hij kent de tijden op z'n duimpje. "Ik heb zelden moeilijkheden met mensen die ongeduldig zijn en zich ergeren omdat ze moeten wachten: vertelt hij opgewekt. "Ik doe wat ik moet doen en neem geen enkel risico door de spoorbomen op het nippertje dicht te draaien als ze niet willen wachten nemen ze maar een andere spoorwe govergang, zeg ik altijd". Behalve het bedienen van de spoorbomen, moet Cemalettin de tijden dat de treinen voor bijkomen noteren. "Dat is be langrijk voor de planning van de NS". Het materiaal waarmee hij werkt, zoals de bel, is verbe terd. Hoewel het geluid, van deze bel, als aanvulling op de stoplichten, veel bescheidener is dan de opdrigerige bel van de brug. Hij alarmeert de wachter en de langstrekkende menigte op tijd. Zijn huidige baan laat nauwe lijks iets te wensen over. Dit in tegenstelling tot*zijn privé-le- ven. Z'n vrouw en kinderen wonen in Turkije en komen waarschijnlijk pas over een paar jaar naar Nederland. Hij droomt er van bij zijn familie te zijn, maar wil toch uiteinde lijk naar Turkije terugkeren wanneer het heimwee te sterk is geworden. "Als ik dan weer naar Turkije ga, zijn èr ongetwijfeld dingen van Nederland die ik daar zal missen. Nederland is mijn tweede vaderland geworden, maar Turkije... dat is mijn thuis; daar gaat mijn hart naar uit". Op het moment heeft Cema- Parijs en Duitsland. Zo blijf ik op de hoogte en kan de primeurs mee naar Zeeland nemen". Gijswijt praat vooral over truien. Hij noemt de prijs van zijn bon- neterie-artikelen zo rond de J' 125,- betaalbaar. Argumenteert: ".Vrouwen kopen duurdere truien dan mannen. Ik draag zelf ook regelmatig V en D-bloesjes van dertig gulden. Vrouwen zijn ech ter bereid om 500,- te betalen voor een trui. Dat geldt voor alle vrouwen. Hun norm ligt anders dan bij ons mannen". Kunstkaarten Terug naar 'exclusief en smaak vol' valt het op dat de man die tussendoor nog kunstkaarten ver kocht op braderieën, alle moge lijkheden benul om aparte pro ducten te kunnen etaleren. "In september begint een meisje van lettin Kursun nog veel plezier in het waken over de veiligheid van de voorbijgangers tussen oost en west. Het feit dat hij genoeg bekijks heeft en dat zijn diensten onregelmatig de mode-academie in Breda jurk jes voor me te maken. Ook die kan ik betaalbaar aanbieden. De prijs varieert tussen 150.- en ƒ200,-. En als je bedenkt dat een derge lijke japon éénmalig is, dan kan niemand zeggen dat ik duur ben". Niet duur zijn heeft ook zakelijke voordelen. Gijswijt legt uit: "Als je niet te duur bent en exclusief, is de verkoopsnelheid hoog. Daar door kan ik regelmatig de voor raad verversen. In Parijs zie ik kleding die je hier nooit te zien krijgt. Daar doe ik een keuze uil en breng het hier op de markt. Ik denk dat Middelburg rijp is voor een winkel zoals mij voor ogen staat". 'Madame Arthur' Rob Gijswijt had voordat hij uit Amsterdam naar Vlissingen ver huisde een handel in modestoffen. Cemalettin Kursun zijn, geeft zijn werk een afwis selend karakter. "Ik houd van variatie. En wat is er gevarieerder dan men sen?!". Rob Gijswijt Dankzij de cabaretgroep 'Mada me Arthur' in de hoofdstad kwam hij in contact met mode-ontwer pen. "Ik kreeg steeds meer inte resse voor wat er met de stoffen ging gebeuren en rolde toen als vanzelf in de mode". De opening van No Banana's gaat overigens niet gepaard met veel feestgedruis. "Wie langs komt. krijgt een borrel of een glaasje wijn" belooft Gijswijt. Op welke dag No Banana's open gaat was vorige week nog niet be kend. Gijswijt wachtte nog op spullen uit Amsterdam. No Banana's is nadat alles rond is da gelijks geopend tussen 10 en 17.30 uur. Ook op de donderdagse koopavond staat de deur van de exclusieve mode winkel open. Vorig jaar verkocht de beeldende kunstenaar H.A. de Looff negen schilderijen tijdens z'n expositie in het Badpaviljoen te Domburg. De kunstenaar rekent ook dit jaar weer op een succesvolle (ver- koop)-tentoonstelling in dit Domburgse etablissement. Van 4 tot en met 14 augustus is er in het Badpaviljoen weer een tentoon- stelling van deze tekenleraar-gra- fisch-ontwerper uit Zierikzee. Dagelijks kan men de verbon denheid van zijn werk met Dom burg bezichtigen tussen II en 20 uur. De 26 getoonde werken zijn olieverven en aquarellen. Staatssecretaris A. Ploeg van landbouw en visserij ontvangt een bakje mosselen van Yersekenaren als deze zich in augustus presen teren aan het publiek. Talrijke manieren om mosselen te berei den kunnen daar in Scheveningen worden geproefd. Het doel is dui delijk: de mossel'onder de aan dacht brengen. Zeeuwse boerin nen, althans dames die als zodanig zijn uitgedost, moeten de smake lijke weekdieren in allerlei vor men aan circa 120 genodigden uitdelen. Tijdens dit culinaire banket zullen de loco-burgemees- ter van Reimerswaal en de afge vaardigden van Zevibel een toes praak houden. Ook enkele volks dansers geven acte de presence. Dit alles is een voorproefje op de Mosseldag die op 17 augustus in Yerseke wordt gehouden. Leerlingen van de MTS in Vlis singen hebben een maquête ge maakt van de Westkappelse zee dijk. Binnenkort wordt deze ma quête tentoongesteld. De tentoonstelling Grafiek wordt op zondag 4 augustus 's middags om twee uur geopend in galerie Marquis aan de Nieuwendijk te Vlissingen. Vele tientallen beken de grafici tonen er hun werk. Vol gens galeriehouder Luc Markies behoren de honderden werken 'tot de belangrijkste uitingen van hetgeen de hedendaagse grafiek heeft te bieden'. Markies heeft vier ruimten gevonden waar de werken optimaal tot hun recht komen. Het zijn: Dansschool De Jong. Ahrend kantoormeubelen, de NM B-bank en in de galerie aan de Nieuwendijk. Tante pos heeft het drukker gehad in 1984 dan in 1983. Dat blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag van het postdistrict Middelburg. Onder dat district vallen Zeeland en West-Brabant. De omvang van de binnenkomende post steeg met acht procent. De verzonden post steeg zelfs met 37 procent. De Postbodes leverden in het district meer dan 200 miljoen brieven af. Via de postbussen werden 40 mil joen brieven aangeboden. Dat komt neer op een gemiddelde van 581 poststukken per brievenbus. Vanuit het district werden iets minder brieven aangeboden dan er binnenkwamen, namelijk ruim 190 miljoen. Aan kerst- en nieuw jaarswensen werden ruim zes mil joen stukken aangeboden. Per 1 januari 1984 werkten ruim 3113 mannen en vrouwen bij de PTT. Per 1 januari van dit jaar was dat aantal gedaald naar 3113. I De Jongerenbeweging verbonden met de FNV in Zeeland is contact en coördinatiepunt voor activitei ten tegen racisme. Er wordt infor matie gegeven over activiteiten in het land en in de provincie en de jongeren ondersteunen ac- ties.Verder kunnen personen en groeperingen terecht bij de orga nisatie aan de Dam in Middelburg voor buttons, posters, stickers en informatiekrantjes. Op de buttons Om het tienjarige bestaan van De Schotsman een sportief jasje te geven, heeft Zeeland Sport een aantal evenementen binnen de poorten van liet recreatiecentrum gebracht. De kroon op het tweede lustrumfeest wordt gezet op zater dag 10 augustus. Dan is er name lijk in Kamperland een cross country met teams uit atletiekve renigingen, voetbalverenigingen en sportieve families. Een team bestaat uit een vrouw en twee mannen. Volgens Frans Meijer van Zeeland Sport is er redelijk animo voor dit sportieve gebeuren, dat om 13 uur begint met de series. Vanaf 15.30 uur worden de finale races afgewerkt. Het parkoers voor de cross-coun try is één kilometer tang. De hin dernissen bestaan uit steeple bal ken, klim- en klauterstellages en een waterdoorschrijding van der tig tot veertig meter lang. rond de aanlegsteiger. De waterdiepte is maximaal één meter. De cross is een estafette. Ieder teamlid legt het parkoers één keer af. De twee snelste in de serie komen in de finale. Meijer en zijn medebes tuursleden hebben de cross-coun try bekend gemaakt via brieven aan atletiekverenigingen en voet balclubs met dameselftallen. Toch had Zeeland Sport ook het oog laten vallen op sportieve toeristen en Zeeuwen, die bijvoorbeeld in familieverband aan de start ver schijnen. Privé-personen hebben echter nauwelijks gereageerd. Op i de prijzenpot kan men die parti culiere desinteresse echter niet en stickers staat het bekende zwarte handje afgebeeld met het opschrift 'Kom niet aan m'n makkers'. Deze slogan is overge nomen van de Franse jongeren beweging die daarmee al geruime tijd aandacht vraagt in de strijd tegen racisme. Hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting in Zeeland, ing. R.J. van der Meuelen heeft aan de gemeenten bekendgemaakt dat er nog wat woningen kunnen wor den gebouwd. In de sociale sector mogen nog 117 woningen verrij zen en in de vrije sector kan nog een bouwvergunning voor 128 huizen worden gegeven. Omdat de belangstelling voor de weersverwachting in Zeeland zo enorm groots, heeft het KNMI in Zierikzee besloten het aantal lij nen uit te breiden. Dat voorkomt dat mensen op piekuren de 'in- gesprek-toon' horen in plaats van de informatie. Het weerbericht wordt vier keer per dag ververst. Gemiddeld bellen 700 geïnteres seerden het telefoonnummer 01110-7058. De wandelsportvereniging De Vrolijke Tippelaars in Vlissingen heeft een tweede duin- en strand tocht ingelast. Op zaterdag 3 au gustus tussen 10 en 14 uur rekent de club andermaal op een gigan tisch aantal deelnemers bij de startplaats, de Kanovijver in het Nollebos Ook aanstaande zaterdag rijdt er weer een paardetram door Vlis singen. Start- en stopplaatsen zijn bij het Strandhotel en op de hoek Walstraat-Nieuwstraat. Het gratis ritje is te maken tussen 13.30 en 16.30 uur. Liefhebbers van stijldansen kun nen op zaterdag 3 augustus vanaf 20.45 uur terecht in Dansschool De Jong aan de Oude Markt in Vlissingen. Een dansband zorgt dat de voetjes op de juiste manier van de vloer kunnen. Aanvang 20.45 uur. Dinsdag 6 en woensdag 7 augus tus kunnen excursies gemaakt worden op Fort Rammekens. De liefhebbers kunnen 's middags te recht tussen 13 en 17 uur voor de bezichtiging van het Fort. Op de dinsdagavonden is er nog tot 27 augustus een excursie Ramme- kenshoek vanaf 19.30 uur. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij de VVV in Vlissingen. Voor de organisatie tekent de Natuurhistorische vere niging in samenwerking met Staatsbosbeheer. Op vrijdag 2 augustus aanvang 19.00 uur houdt de VVV te Dom burg in samenwerking met de at letiekvereniging Dynamo een prestatieloop. Het parcours gaat gedeeltelijk over de duinen en door het natuurgebied van West- hove en Hoogduin. De deelne mers kunnen zelf de te lopen af stand bepalen. 4 of 9 km. De start en finish zijn bij het strandpavil joen aan het einde van de Badweg te Domburg. Bij de finish staat een grote digitale tijdklok waar men zijn gelopen tijd op kan zien. Inschrijven is mogelijk vanaf 18 uur in het strandpaviljoen op het badstrand van Domburg. De Vlissingse reli-popgroep 'Stra ling' concerteert op vrijdag 2 en zaterdag 3 augustus in een YFC- lent op het 's Gravenhofplein te Hulst. Deze formatie treedt al en kele jaren op in Nederland en België met eigentijdse muziek en Nederlandse teksten. steken. De eerste prijs bestaat na melijk uit een weekeinde London voor de tweede prijs is een week eind in een bungalow van De Schotsman en voor de derde tot en met de vijfde prijs heeft Zeeland Sport nog verrassingen in petto. Onder de overige deelnemende teams worden nog prijzen verloot, waaronder een bungalowweek- einde op het tienjarige recreatie park in Kamperland. Nieuw op het programma van Zeeland Sport is de Schotsman loop. Het is een prestatieloop. Tijdens de eerste loop half juli draafden rond de 220 prestatielo- pers over het recreatieterrein. Voor de loop op 6 augustus ver wacht Frans Meijer nog veel meer. "Het was de eerste keer dat wij een prestatieloop organiseer den". legt hij uit. En: "De meeste Zeeuwen hebben toen de kat uit de boom gekeken. Ik verwacht zo ongeveer het dubbele aantal voor de volgende". Die volgende1 be gint overigens op dinsdag 6 au gustus om 19 uur met de jeugd- loop over 2,8 kilometer. Om 19.20 uur gaan de volwassen recreatie lopers van start voor de afstanden 5.6 en 8.4 kilometer. Als klapper op de vuurpijl, zo kondigt Meijer enthousiast aan. tekent Zeeland Sport op 31 au gustus voor de organisatie van de Zeeuwse kampioenschappen zo- mertrio, dat bestaat uit hardlopen, zwemmen en fietsen. Er hebben al 370 deelnemers ingeschreven en er kan niemand meer bij. zo meldt Meijer. De openbare bibliotheek aan de Spuistraat in Vlissingen haakt in op het Straatfestival met een ex positie onder de titel 'clownerie'. Er zijn poppen, affiches, foto's, miniaturen en boeken tentoon gesteld. De boeken zijn trouwens beschikbaar voor de uitleen. De meeste geëxposeerde spullen zijn eigendom van particulieren. Tot en met 28 augustus is 'clownerie' te bezichtigen. De openingstijden: maandag van 13.30 tot 20 uur, dinsdag, woensdag en vrijdag van 10 tot 20 uur-en zaterdag van 10 tot 12.30 uur. De Middelburgse Motor- en Au toclub "Scheldegouwen" houdt op woensdagavond 31 juli voor de 29e keer de jaarlijkse badrit te Zoutelande. een puzzel-gezellig- heidsrit voor motorvoertuigen. In samenwerking met de VVV- Zoutelande en omstreken. De start en finish van de rit bevinden zich bij bistro-bowling De Kaas boer te Biggekerke. De eerste deelnemers vertrekken om 19.30. Inschrijven is mogelijk vanaf 19 uur. De deelnemers worden ver deeld in twee klassen: badgasten en Zeeuwen. De rit die een lengte heeft van ongeveer 35 km voert de deelne mers over de binnenwegen van de gemeente Valkenisse. Zo spoedig mogelijk na binnenkomst van de laatste deelnemers worden de prijzen aan de diverse winnaars uitgereikt. Steeds meer mensen bellen de SOS Telefonische Hulpdienst in Zeeland. Dit meldt het jaarverslag over 1984. Er werden in dat jaar 6264 telefoontjes geregistreerd, op een haar na duizend meer dan het jaar er voor (5283). Ook wordt de kinder- en jeugdtelefoon meer gebruikt. In het verslagjaar kwa men 147 'serieuze telefoontjes' binnen. Voor dit jaar verwacht de THD rond de 750 hulproepen van jongeren te tellen. In 1986 zal de finitief bekeken worden of dit ex periment is geslaagd en of het zal worden voortgezet. Het is de bedoeling om vrijdag 16 augustus in Goes een nachtmarkt te houden. B. en w. van Goes hebben daar toestemming voor gegeven. Het is de bedoeling dat het geheel een braderie-achtig sfeertje krijgt. De Dienstenbond FNV heeft geprotesteerd, omdat deze markt strijdig zou zijn met de arbeidswet voor vrouwen. "Teleurstelling onstond toen het initiatief om te komen tot een re gionale omroep Zeeland door Provinciale Staten om zeep werd gehojpen". Deze krasse taal ge bruikt de stichting opbouwwerk Vlissingen in haar lijvige jaarver slag over 1984. Ook wordt met enige treurnis gewag gemaakt van een 'aderlating' namelijk zo'n ƒ25.000,— minder subsidie. Niettemin hebben de opbouwers aardig geboerd, althans er is heel wat aan activiteiten in het Vlis singse. Talrijke buurtverenigin gen, werkgroepen, comitées en actiegroepen kregen ondersteu ning van de opbouwwerkers. Er moet gediscussieerd worden over de vraag of er moet worden ingespeeld op de toeristenmarkt voor jongeren. Het onderzoeks rapport o.ver het jongerenkampe ren in Zeeland geeft stellig aan leiding tot een dergelijke discus sie. Dit rapport werd midden vo rige week bekend gemaakr en is een product van de PPD (Provin ciale planologische Dienst) van de provincie. Op de vraag of er vol doende accommodaties aanwezig zijn. constateren de onderzoekers dat er voor de jongeren mtfar weinig mogelijkheden zijn. Zelfs de voorhanden informatie is nau welijks op jongeren afgestemd en de onderzoekers spreken de hoop uit dat Zeeland zich 'jongeren- vriendelijk' zal ontwikkelen. Het realiseren van nieuwe campings, speciaal gericht op de jeugd, zou al een belangrijke vooruitgang zijn. aldus het rapport. Nog tot 23 augustus hangen in het gemeentehuis van Mariekerke te Meiiskerke werken van Hans Heeren. De olieverf- en aquarel len zijn op werkdagen te bezichti gen tijdens kantooruren. Heeren is - zo meldt Oosthoek in de PZC - een aquarellist van formaat. De kunstenaar werkte in Zeeland aan diverse scholen en in Groningen aan de academie Minerva. De Fiësta Band speelt zaterdag tussen 14 en 16 uur voor de Jeans Inn te Oost-Souburg. De Strandvereniging houdt op dinsdag 6 augustus in Dishoek een volleybaltoernooi op het strand nabij paalhoofd 15-16. Deelne mers kunnen nog inschrijven voor dat toernooi, dat -uiteraard- een recreatief karakter draagt. Bij huisje 356 op het strand of bij de VVV te Koudekerke wordt alle gewenste informatie gegeven. Men kan zowel per ploeg als in dividueel inschrijven. In samenwerking met het comité Middelburg-Nagasaki toont de stichting Filmtheaters Middel burg in augustus drie films over de gruwelijkheden van de atoom bom. Dit gebeurt in het kader van de herdenking (40 jaar) van de atoomaanvallen op Nagasaki en Hiroshima. Zoals bekend is Na gasaki de zusterstad van Middel burg. Het filmtheater toont 'The day after' op woensdag 7 augus tus, 'Testamen' op woensdag 14 augustus en 'Hiroshima, mon amour' op woensdag 21 augustus. Donderdag 1 augustus ou 20 uur speelt het herenteam van Rugby club Oemoemenoe uit Middel burg een demonstratiewedstrijd op het Badstrand in Vlissingen. Tijdens de wedstrijd wordt een en ander uitgelegd. Ook is er infor matie te verkrijgen over jongens- en damesrugby. Deze wedstrijd is mogelijk dankzij medewerking van de organisatie van het Straat festival in Vlissingen. Op zaterdag 3 augustus is het weer snuffelen geblazen tussen de voordelige aanbiedingen en vele attracties op de openlucht rom melmarkt op het evenementen terrein aan de Koestraat/Oude Zandweg te Westkapelle. Tevens is er voor de bezoeker gezorgd voor het natje en droogje, zoals een ham burgertje, frietje, pilsje of chocolademelk een suikerspin of een ijsje. Voor de kleinsten is er weer dat levensgrote springkussen "Moonwalk" genaamd, waar de gehele dag gratis op gesprongen kan worden. In de middag zal door de easy listening group "Re lease" een optreden worden ver zorgd. De toeristische Snuffel- markt op het evenemententerrein te Westkapelle is voor het publiek geopend van 14.00 tot 21.00 uur. Hoewel alle scholen wegens va kantie gesloten zijn wordt op donderdag I augustus 1985 de Wet op het basisonderwijs offi cieel van kracht. Met deze wet houdt het kleuter- en lager on derwijs op te bestaan. Kinderen van vier tot ongeveer twaalf jaar krijgen dan les in een ononder broken leerperiode. De invoering van de wet is gedurende vele jaren voorbereid én werd met brede parlementaire steun aanvaard. In de tussenliggende periode is op de scholen hard gewerkt aan de in voering. De datum 1 augustus 1985 is aan te merken als een "mijlpaal" voor het Nederlandse onderwijs al moet daar direct aan worden toegevoegd dat er rond de invoering nog wel technische kwesties moeten worden opgelost alvorens alle idealen van het ver nieuwde onderwijs kunnen wor den gerealiseerd. Daarentegen zijn vooral de onderwijskundige 'aangelegenheden in de afgelopen jaren zo voorbereid dat de nieuwe wet onderwijskundig niet op pro blemen stuit. Zoals staatssecreta ris Van Leyenhorst( onder andere belast met het basisonderwijs) onlangs tijdens een spreekbeurt zei: "de invoering van de Wet op het basisonderwijs is niet het einde van een vernieuwingspro ces, maar een uiterst belangrijke tussenstap in een ontwikkeling; een ontwikkeling die we samen met de duizenden leraren en lera ressen in het basisonderwijs zeker tot een goed einde zullen bren gen". Op 1 augustus is die be langrijke tussenstap een feit! Op donderdag 15 augustus wordt er te Breskens wederom een zo mertrio gehouden. De onderde len: zwemmen, fietsen en lopen dienen achter elkaar te worden afgelegd. Er wordt over de drie onderdelen één tijd gemeten. Het geheel heeft een recreatief karak ter. Het aangenaam bezig zijn is •bepalend. Om die reden is het dan ook zeer zeker niet nodig dat men het fietsparcours per racefiets af legt. Vanaf 1 augustus kan men zich laten inschrijven aan de kassa van het zwembad "De Veste", Nieuwesluisweg 3 te Breskens. Bij inschrijving ontvangt men een deelnemerskaart, waarop de starttijd wordt vermeld. Op de op die kaart vermelde tijd dient men te starten, dat is dus de vastgestel de aanvangstijd. Na het onderdeel lopen levert men de deelnemers kaart in bij hel sekretariaat. Op dat moment wordt de eindtijd vastgesteld. Deelnemers doen mee voor eigen risico. De organi satie aanvaardt geen enkele aan sprakelijkheid. De Rijkspolitie en de EHBO hebben hun medewer king toegezegd. Een ieder, die in het bezit is van een zwemdiploma, kan meedoen. Iedere deelnemer ontvangt een herinnering. Het nationaal elftal van de Afri kaanse staat Senegal speelt op dinsdagavond 6 augustus tegen vv de Bevelanders op het sportpark te Kamperland. De wedstrijd be gint om zeven uur 's avonds. Se negal voetbalde eerder tegen FC Brugge en Anderlecht. De natio nale selectie brengt momenteel een bliksembezoek aan Neder land. Met een spectaculair, avondvul lend optreden van zes Middel burgse top-showkorpsen op don derdag 5 september, luidt de Ra bobank Middelburg een najaar vol muzikale attracties in. Onder het motto "De Rabobank Middelburg, daar zit muziek in", wordt ter gelegenheid van de opening van het vernieuwde hoofdkantoor van de bank de ko mende maanden een serie muzi kale evenementen verzorgd. Naast de avond op de Markt is er een orgelconcert, een kindermu sical en een disco-avond georga niseerd. De opening van het bankgebouw derhalve zelf staat geheel in het teken van de muziek, terwijl er momenteel bovendien nog een fotowedstrijd loopt die op 31 oktober wordt afgesloten. De avond op de markt belooft een ware happening te worden. Niet minder dan zes Middelburgse showkorpsen van naam en faam konden worden gecontracteerd om een wervelend optreden te verzorgen. Het gaat hier om: Tamboer en Pijperkorps St. Joris, Tamboer en Trompetterskorps M.T.V. 69, Drumkorps Juliana, Drumkorps Johan Friso, Euroband Middel burg en Drumkorps Blue Spirit. Elk van deze korpsen verzorgt een individueel optreden en de avond wordt afgesloten met een défilé van alle korpsen gezamenlijk. De toegang is gratis en de voorstelling begint om 20 uur.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 7