informatiepagina van de gemeente vlissingen \l Q V Nieuwe normen voor studiebeurs I Beeldend f I I De fontein spuit weer Forse schade door vernielingen aan sportzaal 'Startbaan' Wat ligt ter inzage? Financiering deeltijdstudies De Raad voor de Kinderbescherming iJ Zie ze vliegen DE VLISSINGER Woensdag 31 juli 1985 Rijksstudietoelage Beurs/gift Bijdrage ouders Meer weten Kent U Sammy? Of het 'hondje' van Michiel de Ruyter? En wist u dat 'het paar' in Westduin het riskante van onze technologische maatschappij symboliseert? Monumenten Molen Toren Museum Gasfabriek Adoptie BUITEN LANDSE PLEEG KINDEREN VVV, KNMI, Straatfestival.... Toeristische informatie Alarmnummers Te koop Nollebos Boulevards Bankert en Evertsen vrijdag voor verkeer gesloten Molens en stadhuizen Bruisend als de branding Tips Hinderwet Aanvragen Bestemmingsplannen Voorbereidings- besluiten Vaststelling plan Goedkeuring GS IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Enige tijd geleden zijn de nieuwe normen voor de rijks studietoelagen voor het studiejaar 1985/1986 vastgesteld. Leerlingen in het voortgezet onderwijs van 21 jaar en ouder (op 1 augustus 1985) en studenten in het hoger beroepsonderwijs (HBO) en het wetenschappelijk onderwijs (WO) krijgen daarmee een financiële basis om te studeren. De budgetten, zoals de maxi male toelagen ook wel worden genoemd, bedragen bij de rijksstudietoelagen voor het nieuwe schoolseizoen 10.420. Dat wil zeggen, voor uitwonen de studenten. Woont men nog thuis, dan komt het bedrag op 6.773. Deze budgetten kun nen worden verhoogd met col legegeld (WO: 1100 en HBO: 1000). en inschrijfgeld (WO: 150) of cursusgeld (HBO: tot ten hoogste 1000). Thuiswo nende studenten kunnen bij hun budget tevens een vergoe ding in de eventuele reiskosten optellen, wanneer de interloka le afstand tussen het centrum van de woonplaats en het cen trum van de studieplaats groter is dan acht kilometer. Deze ver goeding bedraagt per jaar 39 per kilometer voor aanvrager die op 1 september 1985 18 jaar of jonger zijn. Is men op die da tum 19 jaar of ouder, dan komt het bedrag op 49 per kilome ter. Als maximum geldt echter in beide gevallen 2750 Voor leerlingen van 21 jaar en ouder in het voortgezet onder wijs wordt de toelage verstrekt in de verhouding 80 procent beurs gift) en 20 procent renteloos voorschot dat, wat' na afloop van de studie moet worden terugbetaald) Voor studenten aan het WO en het HBO wordt eerst een zoge noemd bodembedrag (dat altijd als renteloos voorschot wordt gegeven) in mindering ge bracht. Dit bedraagt voor het studiejaar 1985/1986 voor stu denten WO 1.640 en voor stu denten HBO 1.600. Het meer dere wordt verdeeld in de ver houding 70 procent beurs en 30 procent renteloos voorschot. De hoogte van de toelage hangt samen met het inkomen van de ouders/verzorgers. Uitgangs punt daarbij is de 'bijdrage- vrije-voet van 27.270. Dat is het maximum-inkomen waaro ver geen ouderlijke bijdrage in de kosten van studie en leven sonderhoud van studerende kinderen behoeft te worden be taald. Bovenstaand artikel gaat maar globaal in op de regeling 'Rijksstudietolage'. Wie nadere informatie wil kan bij de school of universiteit waar hij of zij stu deert (of gaat studeren(: een brochure ophalen. Ook aan vraagformulieren zijn daar ver krijgbaar. Voor nadere infor matie kan men ook terecht bij de Centrale Directie Studiefi nanciering, Postbus 30006, 9700 RH Groningen (tel. (050) 249111). Het bovenstaande lijkt een vrij willekeurige verzameling van onderwerpen. Zo willekeurig zijn ze echter niet. Ze gaan na melijk stuk voor stuk over beelden in het Vlissingse. Bovendien vormen ze bij elkaar nog maar een greep uit het to tale aanbod. En dan zijn dat niet alleen werken ter nage dachtenis aan bekende histori sche figuren als Michiel de Ruyter, Frans Naerebout en Betje Wolff en Aagje Deken. Ook de moderne beelden in Vlissingen mogen er zijn. Ook daarvan staan er aardig wat. Met z'n zeventienen - klassiek en modern - staan ze beschre- - Culturele Raad, Badhuis straat 104 (en op het terrein van het Straatfestival); - de VVV, Walstraat 91 - .het Stedelijk Museum, Bel- lamypark 19; - het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. Naast het gemeentelijk archief werkten deze organisaties ook mee bij de totstandkoming van de 'beeldenroute'. Zolang het Straatfestival duurt kost de fol der 0,50, daarna 1,-. Vergelijkbaar met de beelden route is de monumenten-wan delroute. Deze uitgave bestaat In het stukje over 'Financiering van deeltijdstudies', vorige week op deze pagina, is helaas een storende fout geslopen. Tege moetkoming in studiekosten voor het studiejaar 1985-1986, kan worden gegeven aan personen die studeren aan de Open Univer siteit of aan cursisten die een andere deeltijdstudie volgen, mits men vóór 1 augustus 1985 reeds 21 jaar of ouder is. Dit jaar dus. Overigens, indien men niet aan deze minimumleeftijd voldoet of men gaat een deeltijdstudie volgen aan een niet erkende instelling (in beide gevallen zal het ministerie van Onderwijs en Waterschappen niets uitkeren) dan kan men wellicht terecht bij het Zeeuws Studiefonds. Dat is gevestigd aan de Dam 31 te Middelburg en heeft als tele foonnummer (01180) 33024. Aanvragen moeten vóór 1 sep tember a.s. worden ingediend. De daarvoor bestemde formu lieren zijn ook verkrijgbaar bij Aanbevolen! Het groene boekje kost 1,50 bij: - afdeling beplantingen, Zaaihoekweg 4; - de VVV; - Skandia Sauna (Westduin); - paviljoen 'De Kanovijver' (Nollebos); - het Stafbureau voorlichting en inspraak van de ge meente. Er is echter nog meer te be leven in Vlissingen. Wat dach't u van een molen, die nog echt werkt ook? De Oranjemolen is er zo één. U kunt er terecht op woensdagmiddag van 13.30- tot 1-6.30 en zaterdagmorgen van 8.30- tot 11.30 uur. Kinde ren tot 10 jaar een kwartje, ou deren drie kwartjes. Van de molen naar de toren is niet ver, wel de moeite waard. Want Vlissingen van veertig meter hoogte is wel effe wat anders dan vanaf de begane grond. U kunt de toren op van maandag tot en met zaterdag van 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.30 uur (alléén op zaterdag tot 16.00 uur). Verkoeling kan men zoeken in het Stedelijk Museum aan het Bellamypark op nummer 19. De 'vaste' verzameling omvat onder meer munten en mate riaal over Michiel de Ruyter. Daarnaast is er nog tot 21 sep tember de tijdelijke tentoon stelling over het onderwerp 'Schepen in nood'. Het mu seum is open op maandag tot en met vrijdag van 10.00- tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 13.00- tot 17.00 uur. de afdeling onderwijs in het stadhuis. Vorige week stond op deze pa gina, bij het hoofdartikel, een luchtfoto uit 1985 van de voor malige gasfabriek. Door een misverstand is echter een deel van de originele opname weg gevallen. Het onderschrift werd daar echter niet aan aangepast. Zodoende stond het in dat onderschrift genoemde 'Grote Arsenaal' niet op de foto. Wat de Raad voor de Kinder bescherming doet is niet in een paar woorden te omschrijven. U kunt bijvoorbeeld met de raad te maken krijgen als er problemen zijn bij de opvoe ding van uw kinderen. Daar naast houdt de raad zich echter ook bezig met het gezag over kinderen na echtscheiding, met de inning en doorbetaling van alimentatie voor minderja rigen en met verzoeken om toestemming tot het opnemen van een buitenlands pleegkind. Dit alles staat nader omschre ven in de diverse brochures die door de raad zijn uitgegeven. U mag ze meenemen uit de in- formatiehoek bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. De titels: - 'Taak, werkwijze en organisa tie van de raad'. - 'Het spreekuur van de sociale afdeling'; - 'Je wordt van een strafbaar feit verdacht'. (De volgende brochures wer den reeds vorige week op deze pagina aangekondigd: 'Voog dij', 'Het gezag over de kinde ren bij scheiding', 'Omgangs regeling na scheiding', 'Naamswijziging van kinderen' en 'Ondertoezichtstelling'. Adoptie is een hoofdstuk ap- part. Daarom zijn ook daar en kele brochures over verkrijg baar bij het Stafbureau voor lichting en inspraak. De titels zijn: - 'Adoptie' en - 'Buitenlandse pleegkinderen'. R« litlijiM-n VIN ifc* il|lf laalMilK| I' In Vlissingen en wijde omgeving zijn veie mogelijkheden om de vakantie aangenaam door te brengen. De VVV weet er heel veel van. Of het voor die activiteiten ook goed weer zal zijn is en blijft vaak de vraag. Waarop echter in vele gevallen het KNMI in Vlis singen wel een antwoord heeft. Daar zal men niet altijd weten of er bij het Bad- en Nollestrand gezwommen mag worden in verband met eb en vloed, enzo. Trouwens, voor wie eens wat anders wil dan zand en strand is het Straatfestival-terrein dichtbij. En daar is altijd wel wat te doen! Bovengenoemde instanties staan hieronder op een rijtje, met telefoonnummer. Ze wor den gevolgd door alarmnum mers, in de hoop dat u die nim mer nodig zult hebben. -KNMI: 12191; -VVV: 12345; - Badstrand; 12625; - Nollestrand: 87420; - Straatfestival: 11166; - Stafbureau voorlichting en in spraak (gemeente): 87335; - gemeentepolitie: 13333 (voor minder dringende gevallen (15050). - ambulance: (01100) 14444; - regionaal hulpcentrum noord en midden-Zeelaand (01100) 14444; - rijkspolitie; (01180) 33333; - rijkspolitie te water; 15210. Het windorgel op de punt van de Nolledijk (foto Johan Murre). ven in 'Beeldend Vlissingen - een beeldenroute'. Wie deze route - die staat aangegeven op een plattegrondje - wil gaan volgen, moet er rekening mee houden dat het een fikse wan deling wordt. Maar wel één waarbij men er achter kan ko men dat deze beelden méér zijn dan een stuk staal of brons. De beeldenroute is te koop bij de volgende instellingen: al langer. Ze voert langs grote en kleine monumenten in de oude binnenstad. Voor 1,- kan een exemplaar worden meege nomen bij bovengenoemde adressen (behalve de Culturele Raad). Wie liever de stadsdrukte achter zich laat kan wellicht wat rust vinden in het Nollebos. Wie dan het boekje 'Natuurpad Nollebos' meeneemt, kan ont dekken dat er meer te zien is dan 'op het eerste gezicht' lijkt. Nog maar een paar dagen en het Straatfestival 1985 behoort tot het verleden. Een gedenkwaardig festival, wederom. Zo zal ook de afsluiting zijn. Dat wil zeggen: als 'de elementen' meewerken. Liever geen regen, wel zon èn wind. Want zonder dat laatste kunnen vliegers nu eenmaal niet. De organisatoren hopen dat het zondag een echt feest wordt, een kleurrijk festijn voor jong en oud. Wie wil mag meedoen, of het nu met een grote of een kleine vlieger is. Kijken mag natuurlijk ook. Het gebeurt nu eenmaal niet dagelijks dat de grootste vlieger van Europa boven de Vlissingse rede zweeft, niet ver van die 'joekel' die is samengesteld uit honderd kleine. Waar? Vanaf het strand voor Boulevard Evertsen. Wanneer? Zondag 4 augustus tussen 11.00 en 18.00 uur. Elders in deze krant wordt er uitgebreid aandacht aan bes teed. Aangekondigd hoeft het Midzomernachtconcours dan ook haast niet meer. Grootser dan ooit tevoren wordt 'ie ge houden in de nacht van vrijdag op zaterdag. Mede al door de aanwezigheid van het straat festival op het aangrenzende terrein, zullen de boulevards Evertsen en Bankert dan tijde lijk het middelpunt van Vlissin gen vormen. Zo'n 200 kramen en tiendui zenden bezoekers hebben na tuurlijk aardig wat ruimte nodig. Om die reden worden beide boulevards vrijdag geheel af gesloten voor het rijdende ver keer. Daarvoor zullen hekken worden geplaatst bij zowel het Wooldhuis als bovenaan de oprit Coosje Buskenstraat. De ze afzetting blijft gehandhaafd tot 02.00 uur. Bewoners van de boulevards Evertsen en Ban kert en hun gasten zijn per brief geadviseerd hun eventuele auto tijdig elders te parkeren. Dat is voor vrijdag 14.00 uur. Vlissingse bezoekers van het concours wordt aanbevolen zo mogelijk per fiets of te voet te komten. Het kan onnodig lang zoeken naar een parkeer- plaatsje voor de auto voorko men. Tot maandag zal overigens het boulevardgedeelte tussen Strandhotel en Maritiem Insti tuut De Ruyter dag en nacht voor rijdend verkeer afgesloten zijn. Dit, in verband met het Straatfestival. Wat molens en stadhuizen met elkaar te maken hebben? Niet veel. Hoewel, 't zijn beiden vaak vrij opvallende bouwwer ken. Ook valt er vaal wel een en ander over de historie te ver tellen. Dat gaat zeker op voor voor de molens in de gemeente Vlissin gen, het huidige stadhuis én de vroegere stadhuizen. Mis schien dat u daar best eens wat meer van zou willen weten. Dan wordt u op uw wenken bediend. De gemeente heeft namelijk twee folders hierover: 'Vlissin gen en zijn stadhuizen' en 'Mo lens in de gemeente Vlissin gen'. U kunt ze op verschillende adressen in de gemeente gratis halen: - Stedelijk Museum, Bellamy park 19; - VVV, Walstraat 91 - gemeentelijke informatie- hoek, openbare bibliotheek, Spuistraat 22-24; - gemeentelijke informatie- hoek, stadhuis. Stadhuis plein 2. f 10.000,—. Dat kost het herstel van de schade die vorige week is aangericht aan de sportzaal van de openbare basisschool 'De Startbaan'. Er werd een groot aantal ruiten ingegooid. Hiervan is aangifte gedaan bij de politie. De daders zijn nog niet bekend, -sl Onder bovenstaande noemer worden deze zomer in Vlissin gen vele activiteiten gehouden. De meeste staan beschreven in de krant 'Vlissingen Maritiem'. Deze speciale uitgave is ver krijgbaar bij de Stichting Vlis singen Promotie (Badhuisstraat 104), in het stadhuis (bij het Stafbureau voorlichting en in spraak) en bij de VVV (Wal straat 91 Een gemakkelijk doel, zo'n sportzaal. Niemand die het ziet. De scherven? Och, die ruimt de gemeente wel op. Diezelfde ge meente verwaarloost niet graag de openbare gebouwen. Dus zorgt de onderhoudsdienst voor nieuwe ruiten. De kosten daarvoor kunnen door de Vlis singse gemeenschap worden betaald. Via de belastingen. Het betekent bovendien dat ergens anders dat bedrag van 10.000 (als kapitaalsinvestering nog veel meer) niet uitgegegeven kan worden. Het is dan ook de vraag wat de zin is van deze vernielingen. Wie geeft het ant woord? Mocht u ergens mensen bezig zien met vernielingen, kunt u dan de politie waarschuwen? Ook als u gegevens kunt ver strekken over de vernielingen aan de sportzaal van 'De Start baan' kunt u daar uiteraard te recht. Het telefoonnummer van de politie is 15050. Het NV Sportfondsenbad-Vlis- singen heeft bij burgemeester en wethouders een hinderwet vergunning aangevraagd. Deze vergunning is bestemd voor de uitbreiding en wijziging van het Sportfondsenbad aan het Bas- kensburgplein 2. De aanvraag plus de stukken die erbij horen liggen tot en met 5 augustus a.s. ter inzage bij de afdeling milieuzaken in het stadhuis. Men kan daar van maandag tot en met vrijdag te recht van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 15.00 uur. Wie daarover telefonisch (nummer Honderd jaar is een hele leeftijd. Het is dan ook niet zo verwon derlijk dat de fontein op het Bellamypark het niet altijd even goed meer doet. Maar daar wordt aan gewerkt. In 1982 werd de pomp vervangen. Vorig jaar raakte het bassin lek. De afgelopen maand werd dat verholpen. In de'loop van dit jaar krijgt de rest van z'n uiterlijk een ingrijpende schoonheidsbehandeling. Dan zal het bovenste deel van de fontein worden gedemonteerd. Deze 'kom' zal in een Middelburgse gieterij worden hersteld. Het onderste deel wordt ondertussen onder handen genomen door een Vlis- sings bedrijf. De fontein, die 101 jaar geleden werd opgericht ter nagedachtenis van de schrijfsters Aagje Deken en Betje Wolff, zal dan weer als nieuw in volle glorie de sfeer op het Bellamypark kunnen verhogen. Letterlijk en figuurlijk, zij het dat de straal daarbij niet hoger gesteld zal worden dan 80- tot 100 centimeter. Hoger kan technisch wel. Echter: hoe hoger de straal hoe 'fijner' deze wordt. De wind zou er dan des te meer vat op hebben en het water over het Bellamypark 'verstuiven'. (foto Johan Murre). 87204) een afspraak maakt kan de stukken op woensdagavon den ook inzien bij het Stafbu reau voorlichting en inspraak. De 5de augustus is ook de uiterste datum waarop men schriftelijk bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan indienen bij b. en w. In de twee laatste vergaderin gen heeft de gemeenteraad be sloten dat kan worden begon nen met de voorbereidingen van de wijziging van de vol gende drie bestemmingsplan nen: - Ritthem (ged. Dop- rsstraat/Weverstraat); - Beschermd Stadsgezicht 1 (div. gedeelten); - Vlissingen-Oost II. Deze zogenaamde voorberei- dingsbesluiten liggen ter inza ge bij de dienst Volkshuisves ting Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis (kamer 010). Tot 18 augustus ligt bij dezelfde dienst ter inzage het bestem mingsplan, Spuistraat zoals dat eind juni door de gemeenteraad werd vastgesteld. Het indienen van bezwaren hiertegen (bij Gedeputeerde Staten van Zee land, is mogelijk voor hen, die zich ook tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben ge wend. Ook zij, die bezwaren hebben tegen de bij de vast stelling in het ontwerp aange brachte wijzigingen kunnen bezwaar aantekenen. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben de 5de herziening van het bestemmingsplan Schonenburg goedgekeurd. Deze herziening werd in januari jl. door de gemeenteraad vast gesteld. Genoemd besluit en bestemmingsplan liggen tot 18 augustus ter inzage bij de dienst VROM in het stadhuis (kamer 010). Alleen zij, die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot GS heb ben gewend kunnen beroep in stellen bij de Kroon. Goedkeuring Kroon Bij Koninklijk Besluit van 15 maart jl. is goedkeuring ver leend aan het bestemmings plan Eiland. Dit bestemmings plan is hierdoor onherroepelijk geworden. Genoemd plan en Koninklijk Besluit liggen ter in zage bij de dienst VROM (kamer 010).

de Vlissinger | 1985 | | pagina 5