Muziekvereniging op zoek naar jongeren. 's Werelds fotogeniekste, Brigitte Bergman Miss Holland vindt rust op camping in Kortgene De Zeeuwse rivièra presenteert: Landelijke artiesten en plaatselijke folklore MBHW HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN deN/Lissinger Brassband Apollo viert 85ste verjaardag. jakobsen NNOON IDEEËN jakobsen NNOON IDEEËN jakobsen NNOON IDEEËN NOODKREET: GELD EN VRIJWILLIGERS Stichting Vogelopvang in financiële nood A-team Samenwerking RAZENDSNELLE c FOTOSERVICE VANDAAG4 UW ROLLETJE GEBRACHT, MORGEN UW FOTO5 KLAAR! FOTO-FILM-VIDEO 15- PARKET- OF KURKPARKETVLOER 'de Nederlandse Kurk- en Parketmaatschappij' De Boomschors Ned. Kurk- en Parketmaatschappij ri--'-V' I- De Stichting Vogelopvang Walcheren heeft finan ciële problemen. De giften van donateurs «aren tot nu toe ontoereikend om de verbouwing van het voormalige kleedlokaal van het openluchttheater in park Toorenvliedt in Middelburg in één keer af te ronden. F.r is weliswaar nog geld te goed van het Anjerfonds, maar ook dat is onvoldoende. Daarom is de stichting naarstig op zoek naar mensen die de vogelvrienden willen steunen. Sinds woensdag 10 juli draait de vogelopvang na bij het voormalige openluchttheater. Het kleedlo kaal voldoet, maar is nog niet naar wens; er moet te veel worden geïmproviseerd. Dat lokaal draagt trouwens de naam De Mikke, hetgeen de Zeeuwse naam is voor visdief. De vaste medewerkers zijn er dagelijks tussen 10 en 16 uur. Dan kunnen ge wonde of zieke vogels naar het opvangcentrum worden gebracht. Twee jaar lang vond de Slichting Vogelopvang Walcheren onderdak in een gebouw bij het land goed Ter Hooge. Omdat dit pand een parkeerga rage moet worden, werd de huur opgezegd. Hoe wel er nog wat haken en ogen zijn wil de stichting De Mikke in september officieel openen. De vo gelvrienden rekenen er op dat ze nog financiële steun krijgen van andere dierenvrienden. Verder meldt men dat er ook nog vrijwilligers nodig zijn om de zaak draaiende te houden. Geld voor de stichting kan worden gestort op giro 5545590, ten name van de penningmeester. Van Bossestraat 32 in Vlissingen. Wie wat tijd over heeft en zich als vrijwilliger wil aanmelden kan dat doen bij onder andere G. Boukema. in Oost-Sou burg (Poortugaalstraat 7) of J. Ten Hoorn in Mid delburg (Nieuwe Vlissingse weg 188). DEZE WEEK IN 'STRAAT!ES til Al laatste dagen van het Vlis singse Straatfestival, uitge breid in de rubriek 'podium' ondergebracht. 'NO BA NA NA 'S' - Rob Gijs- wijt opent een modewinkel Smaak en betaalbare exclusi viteit slaan voorop. Gijswijt in 'uit het zakenhart 'SPOORWEGWACHTER - De laatste der mohikanen, de bruggewachter tussen Oost- en West-Souburg. 'KORT NIEUWS - Veel evenementen - voor de tijd van het jaar - verzameld in 'korte informatie', gelardeerd met nieuws. De brassband 'Apollo' uit Dom burg houdt ter gelegenheid van zijn 85-jarig jubileum een aktiedag op maandag 5 augustus in het Openluchttheater aan de Oost straat in Domburg. Op het terrein staan: een schiettent, een rad van avontuur, een broodjestent, een dranktent, een barbecue, een ij- stent en een markt met gebruikte goederen. Ook wordt de uitslag van de grote verloting bekendge maakt. De opbrengst is bestemd voor vernieuwing van de instru menten van het muziekkorps. De muziekvereniging 'Apollo' is genoemd naar de Griekse god van onder meer de zangkunst. De fanfare, zoals het muziekgezel schap vroeger werd genoemd, werd op 13 januari 1900 opge richt. Gegoede burgers van Dom burg verzamelden 500.- om in strumenten aan te schaffen. Het totale bedrag werd in de vorm van 20 aandelen van f 25,- aangebo den. De burgemeester van Dom burg uit het begin van deze eeuw, baron van Hardenbroek, kocht de eerste twee aandelen. De contributie voor de leden be droeg in 1900 vijftien cent per week. Tegenwoordig betalen de leden van 'Apollo' 5,00 per maand. Om de krappe kas te spekken, had het bestuur in 1900 een boeteregeling bedacht. Muzi kanten die onafgemeld een repe titie verzuimden, moesten per overtreding 10 cent boete betalen. Gedurende zijn 85-jarig bestaan had 'Apollo' vier dirigenten. De eerste dirigent D.H. Scheele, die van 1900 tot 1903 de dirigeerstok hanteerde, werd trouwens direc teur genoemd. Uitvoeringen met het muziekkorps heeft hij niet ge geven, want Apollo's eerste uit voering was in 1904 onder leiding van M.A. Romijn. Deze dirigent leidde tot 1941 het korps. Hij ont ving in 1904 een salaris van 10,- per kwartaal. In de jaren dertig ging het niet zo goed met'Apollo'. Een oude opname van de 85 jaar oude brassband. Door een verlaging van het salaris van de dirigent, werd getracht om door deze moeilijke periode heen te komen. Vanaf 1941 tot 1955 di rigeerde P.H. Broerse 'Apollo'. A.L van Wallenburg volgde hem op en is nog steeds dirigent. Gedurende de laatste dertig jaar heeft het muziekkorps veel ont wikkelingen doorgemaakt. In 1958 waren nieuwe instrumenten nodig. Door de verkoop van de eigen muziektent aan de gemeen te Domburg en de uitgifte van aandelen vergaarde de vereniging ruim 10.000,-, waarvan de nieuwe instrumenten werden be kostigd. Bij het 60-jarig jubileum in I960 kreeg 'Apollo' van de Domburgse bevolking drie diep- trommen met toebehoren. In 1972 werd van fanfare overgeschakeld op brassband. Gedurende het einde van de jaren zeventig richtten leden van 'Apollo' een boerenkapel op. Een aantal muzikanten begon voor ei gen plezier vrolijke deunen te spelen, maar binnen zeer korte tijd groeiden 'De Deudouwers' uit tot een vaak gevraagd gezelschap. De muzikanten zijn als boer of boerin verkleed. De boerenkapel treed nu al vaker op dan 'Apollo'. Desondanks behaalde de brass band tijdens een concours in Middelburg in 1984 de meeste punten. Het Domburgse ensem ble werd met lof van de jury be vorderd naar de afdeling uitmun tendheid. Als eerste Zeeuwse brassband nam Apollo eind vorig jaar deel aan de Nederlandse brassband kampioenschappen. In Zutphen bereikte het Domburgse gezelschap een vijfde plaats in de vierde divisie van de Nederlandse brassbands. Daarmee zorgden de muzikanten voor één van de hoogtepunten in het 85-jarig bes taan van hun muziekvereniging. Ondanks deze goede berichten kijkt het bestuur van Apollo in dit jubileumjaar zorgelijk naar de toekomst. Het korps telt op dit moment te weinig jonge leden, die de taak van de ouderen kunnen overnemen. Vandaar dat het bes tuur van 'Apollo' hoept dat spoe dig jonge Domburgers ertoe over gaan om lid te worden van de plaatselijke brassband, zodat het voortbestaan van 'Apollo' geen gevaar loopt. Het is natuurlijk wel een hele overgang om het tropisch warme en mondaine Miami in Florida te verwisselen voor een Zeeuwse camping waar de regen gestaag uit een grauw wolkendek neergutst. Niettemin zegt de Nederlandse representante bij de recente Miss Universe-verkiezing in Miami, de 21-jarige Miss Holland Brigitte Bergman uit Utrecht opgewekt: "Toch vind ik het altijd weer fijn om met mijn ouders en broer hier op de camping De Paardekreek in Kortgene de vakantie en vrije weekends door te brengen. Dat doen we nu al voor het vijftiende jaar. Dat komt doordat het hier altijd zo rustig en gemoedelijk toegaat. Na al de drukte van de miss-verkiezingen en andere even ementen die daarvan het gevolg zijn betekent dat een hele verade ming en kan ik hier heerlijk tot rust komen". Hoewel de charmante Brigitte Bergman lange blonde haren, grote bruine ogen, 1.72 meter lang en 52 kilogram schoon aan de haak - in Miami niet de aller hoogste top van het miss-dom be reikte, werd zij door 300 vakto- fotgrafen unaniem tot Miss Foto geniek gekozen, een eretitel waaraan zij onder meer een in drukwekkende beker heeft over gehouden. Dat dit succes temidden van de schoonsten der aarde beslist geen toevalstreffer is, blijkt uil het feit dat de goedlachse Utrechtse er de laatste twee jaren steeds in slaagde bij allerlei miss-verkiezingen in binnen- en buitenland steeds tot de top 4 te behoren. Het begon allemaal in februari 1983 toen zij in Den Helder tot Miss Winter werd gekozen. Brigitte's moeder: "Brigitte heeft toen meer uit de grap op verzoek van een vriendin meegedaan. In 't begin zagen we die miss-verkiezingen niet zo zit ten. Maar toen we er zeker van Foto: JOHN SIWABESSY waren dat de deelneemsters door de organisatie met de nodige be schermende- en veiligheidsmaar tregelen omgeven worden, heb ben we onze bedenkingen opge geven en staan we volkomen achter onze dochter". Enkele maanden na haar debuut Bram van der Weide, de presenta tor RouyikEN- ova? i5oi>\ne gbspkokoj Ir1j| O. Souburg I 'De Zeeuwse Rivièra presen teert'. Onder dat motto worden in Zoutelande - de enige Ne derlandse badplaats met een zuiderstrand - een hele dag lang talrijke evenementen gehouden die niet alleen de toeristen moeten vermaken maar ook de plaatselijke bevolking en de mensen uit de regio zullen be vallen; want de keus is groot. Donderdag 8 augustus moet voor Zoutelande een topdag worden waarover nog lang zal worden gesproken. Dat is de mening van Sjaak Koets, een plaatselijke middenstander, die als voorzitter van het organiserende comité een groot aandeel in de voorbereidin gen heeft gehad. "Alle plaatselijke instanties en verenigingen werken samen aan deze dag en zo'n bundeling van krachten is in Zoutelande nog niet eerder voorgekomen", stelt Koets triomfantelijk vast. Hij noemt de muziekvereniging 'Luctor et Emergo' die met een boerenkapel voor een muzikale bijdrage zorgt, de plaatselijke ringrijdersvereni- ging houdt een wedstrijd in kle derdracht en de middenstanders komen met hun handel 'op straat' in de vele opgestelde kraampjes. Ook het klederdrachtenmuseum Blik op de markt in Zoutelande van de heer Melis is present en toont bij de Willibrordusput een aantal Zeeuwse drachten; er wor den ouderwetse spelletjes gedaan en er is een doe-markt, een hoefs mid werkt mee en 's avonds geeft de volksdansgroep Medioburgum een optreden. Ook de Tros is donderdag 8 au gustus in Zoutelande present. Vanaf 's middags drie uur tot 's avonds acht uur is deze radio- omroep actief met het A-Team- spel; een gebeuren waarbij een ploegje van vier deelnemers zich Maria Verano zo snel mogelijk in eveneens vier A-teamuitrustingen moet stoppen om zich dan als echte A- teamleden aan de jury te tonen. In Zoutelande worden niet alleen voorselectiewedstrijden gehouden maar ook de halve finale van dit A-teamspel staat op het program ma. Uit heel Nederland komen hiervoor de kandidaten naar het feestelijke Zoutelande. Aan de voorselecties kunnen ongeveer tweehonderd kinderen een kans wagen. Het Tros-spel wordt ges peeld onder aan de duinen aan de Langstraat en gepresenteerd door Bram van der Weide. Ook de zangeressen Maria Verano en Deniece en zanger Hans Sanders verlenen hun medewerking. De gezamenlijke inspanningen van de plaatselijke instanties, om tot een massaal evenement te ko men, is ook bij het gemeentebes tuur goed ontvangen. "We heb ben van de gemeente alle mede werking gekregen, we hoefden maar te kikken en er werd voor gezorgd", stelt Sjaak Koets tevre den vast en hij is er van verzekerd dal deze gezamenlijke activiteiten volgend jaar een vervolg zullen krijgen, want nu samenwerking er in Den Helder werd Brigitte Bergman uitgeroepen tot de vice- Miss Holland 1983. In hetzelfde jaar werd zij vierde bij de verkie zing van Miss Internationaal in Japan en werd zij daarna op Aru ba uit 45 deelneemsters gekroond tot Miss Intercontinental. De eervolle uitnodigingen volg den elkaar daarna snel op, zoals de opening van het PANAM- wereldcongres in Miami, de prijs uitreiking van de Grand Prix voor Formule I-racewagens in Miami en Zandvoort. de opening van het Antilliaanse Carnaval op Aruba en andere festiviteiten. In februari van dit jaar eindigde Brigitte Bergman in het Australische Syd ney als vierde uit 27 deelneem sters in de strijd om de begeerde titel "The most beautiful girl" In mei j.l. volgde haar verkiezing tot Miss Holland 1985 om kort daar op in Frankfurt aan de Main als derde te eindigen bij de verkiezing van Miss Europa. Tussen de bedrijven door vond Brigitte Bergman toch nog de tijd om een opleiding tot directie-se cretaresse met succes af te sluiten. "Het liefst kies ik voor een loop baan in Amerika als fotomodel. Mocht dat onverhoopt niet lukken dan kan ik nog altijd als directie secretaresse aan de slag". Gevraagd naar de negatieve as pecten van miss-verkiezingen zegt Brigitte Bergman zonder aarze ling: "Ik heb nu zelf ervaren hoe veel onwaars en onzin hierover wordt verteld. Je wordt heus niet voor de leeuwen gegooid zoals vaak wordt beweerd. Het tegen overgestelde is waar. Als deel neemsters aan een missvérkiezing in het buitenland krijg je juist een strenge begeleiding 'ja zelfs een persoonlijke lijfwacht die je voor al te opdringerige gas ten behoedt. Overal waar je heen gaat, gaat een chaperonne met je mee. Bovendien heb je je aan een strakke dagindeling te houden die door de sponsor wordt opgesteld. Om maar een voorbeeld te noe men: tijdens een manifestatie waar je als miss deelneemt is ro ken en het gebruik van sterke drank in het publiek taboe. Ook mogen er geen afspraakjes wor den gemaakt. De organisatie ziet er scherp op toe dat die regels niet worden overtreden". Brigitte wijst er verder op dat er bij de miss-verkiezingen meer komt kijken dan lichamelijke ei genschappen. "Alle deelneem sters moet een vrij zware intelli gentietest afleggen. Zelf heb ik het voordeel dat ik vlot Engels, Frans, Duits, Spaans en Papiamento spreek. Van die kennis heb ik al veel profijt kunnen trekken". De ranke Nederlandse schoonheids koningin is ook op sportief gebied van veel markten thuis. Zo is zij bevoegd les te geven in zeilen, gymnastiek en ballet en staat ze ook bij tennis, ijshockey en zwemmen haar 'Mannetje'. Die sportieve aanleg heeft zij van nie mand vreemd. Moeder Bergman was namelijk indertijd lid van de nationale turnselectie. Broer An- gelo maakt deel uit van het ijs- hockeyteam van Den Bosch. Nu al kijkt Brigitte Bergman reik halzend uit naar de uitnodigingen die haar weer ver van huis zullen brengen en waar haar aantrekke lijke verschijning weer veel blik ken naar zich toe zal trekken. Binnenkort gebeurt dat op een modeshow in Parijs en in novem ber bij de prijsuitreiking van de Grand Prix voor Formule I- f/agens in Miami. Een plezierig vooruitzicht voor de ambitieuze Utrechtse, maar ook een tijd waarin het voor Brigite Bergman hard werken geblazen zal zijn om voor straks de grondslag te leggen voor een goede toekomst zonder de glitter van een miss-verkiezing. rolluikenKM veilió óevoei SWT MOW K NOU PURE I BtooDRooF' NET IEEN GCUPEEri'JKE N- |5i.WER OMOGEU.'* I IZMBKOODTE vERDIE- iN&t P00R3ÜN StCKT- Ifcoumk vooR T KöZioN T H"NGEM E*M' Si Jacobsstraat 27 Korte Geere 17 lange Kerkstraat 31 eindelijk is, moet die ten volle worden benut". De festiviteiten beginnen rond de middag om twaalf uur en duren tot middernacht. ROLLUIKEN- eéèN IN KI JK. vkx. FRrvAdV f Vlissingen 01184 12300 Middelburg 01180 3 Goes 01100 27324 ^=4 I t1 \- KanuMr. 12 O. Souburg tal. S12«0 t vb Kanaalatr 12 O. Souburg Door gezamenlijke inkoop leveren wij voor nog geen f 1000, per 30 m2 Incl. alle hulpmiddelen zoals lijm, lak etc. in tientallen motieven en dessins. Gespreide betaling mogelijk. Deze aanbiedingen gelden uitsluitend na telefonische afspraak a s. donderdag in 'De Boomschors' in Goes, en a s. zondag in in Hulst Goes, 01100-32005 Hulst, 01140-13312

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1