informatiepagina van de gemeente vlissingen \l Q If Afgraven terrein Paardenstraat kost 2 miljoen Scheiding Rienkrieje Spetterend van ontspanning Financiering deeltijdstudie I |Een krab in 't bos Ook Straatfestival helpt Bangladesh |Opgepast voor zakkenrollers DE VLISSINGER Woensdag 24 juli 1985 (Aanvraag vergunning voor ontgrondings- werk Kosten Tijd Gasfabriek Speelstad Bus Beiaard concert Bouw garage boxen Valken burg in september in commissie en raad Deeltijd mondeling Schriftelijk onderwijs Open Universiteit Eigen bijdrage Folder Beelden Molen Toren Museum IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. De grond van het terrein aan de Paardenstraat, in gebruik bij speeltuinvereniging 'De Oude Stad', is verontreinigd met teer en cyanide. Dat geldt ook voor de grond onder het gebouw van de vereniging. De bodemve rontreiniging Is veroorzaakt door de gasfabriek die hier in dertijd heeft gestaan. Direct gevaar voor de volksgezond heid of het milieu levert het niet op. Wél kan het op langere ter mijn gevolgen voor de gezond heid van mens en dier hebben. Welke dat zijn is afhankelijk van diverse onzekere factoren en daarom ook niet precies te omschrijven. Als gevolg van de bodemve rontreiniging komen in het on diepe grondwater hoge cyani de-, naftaleen- en benzeencon centraties voor. Omdat met na me benzeen door de wanden van PVC-buizeri heen kan drin gen, heeft de Watermaatschap pij Zeeland een onderzoek uit gevoerd. Daaruit is gebleken dat de verontreiniging geen na delig effect heeft op de kwaliteit van drinkwater in de omgeving van het terrein. Overigens zal er mogelijk nog nader onderzoek worden gedaan naar de her komst van benzeen- en cyanide in de bodem van de zuidzijde van het terrein. Het bovenstaande staat in het rapport dat het ingenieursbu reau DSBV heeft uitgebracht over het zogenoemde sane ringsonderzoek van het terrein aan de Paardenstraat. De bo dem daarvan is vervuild door een gasfabriek, die daar inter- tijd heeft gestaan. Dit rapport ligt, met bijlagen, in het stad huis ter inzage bij de afdeling milieu (begane grond, kamer Er is slechts een methode om te bereiken: dat er een eind komt Het Waterschap Walcheren heeft bij Gedeputeerde Staten van Zeeland vergunning ge vraagd voor het uitvoeren van ontgrondingswerkzaamheden. Dit, ten behoeve van de bouw van de zuiveringsinstallatie voor rioolwater te Ritthem. De aanvraag en de bijbehoren de stukken liggen ter inzage van 25 juli tot en met 23 augus tus as. Men kan ervoor terecht bij het Stafbureau Voorlichting en Inspraak in het stadhuis (begane grond, grenzend aan de hal). Deze luchtfoto uit 1935 toont duidelijk de gasfabriek (middenonder). Het grote gebouw met schoorsteen (midden-rechts) was de stokerij. De twee ronde tanks ten noorden daarvan waren de gashouders. Het ge bouw daarvoor was het zuiverhuis. Daarin werd het gas door met zui- veraarde gevulde kisten geleid, voordat het de opslagtanks in ging. Hier werden blauwzuur en zwavelwaterstof verwijderd. Het grote gebouw geheel rechts op de foto is het 'Grote Arsenaal' dat in 1968 werd gesloopt, (foto gemeentearchief Vlissingen). aan de verontreiniging: de grond afgraven en vervangen door schone grond. Het gaat om maximaal 4600 m3 die ver wijderd moet worden. De grond wordt getranspor teerd naar het Sloegebied. Daar kan het tijdelijk worden opge slagen en later worden gezui verd. Dit is, zo wijst het rapport uit, goedkoper dan de grond naar een reinigingsinstallatie elders in het land te vervoeren en daar direct te laten verwer ken. De gehele operatie gaat zo'n twee miljoen gulden kosten. Het eindbedrag van de defini tieve begroting hangt onder meer af van wie de grond gaat verwerken en hoe dat gebeurt. Ook de wijze waarop de veron treinigde grond onder het speeltuingebouw zal worden verwijderd speelt een rol in het 'financiële plaatje'. Aankoop van het volledige ge bouw, sloop en afgraven van de grond is een mogelijkheid en kost 270.000,—. De andere mogelijkheid, waarbij in en om het gebouw speciale voorzie ningen moeten worden getrof fen, is zo'n 30.000,— duurder. Uiteraard zal de gemeente eerst tot overeenstemming moeten komen met de speeltuinvereni- Door het ministerie van Justitie is een aantal brochures uitge geven over echtscheiding en zaken die daarvan een gevolg kunnen zijn. In deze boekjes worden diverse procedures, termijnen, regelingen voor kin deren en dergelijke uiteenge zet. De hieronder genoemde uitga ven kunnen (gratis) worden meegenomen uit de informatie- hoek in het stadhuis. Die kunt u vinden bij het Stafbureau Voor lichting en Inspraak. De vol gende brochures zijn verkrijg baar: 'Echtscheiding' 'Alimentatie' 'Voogdij' 'Het gezag over de kinderen bij scheiding' 'Omgangsregeling na schei ding' 'Naamswijziging van kinde ren!' alimentatie... 'Draag een steentje bij aan Bangladesh'. Dat is het motto waar onder bezoekers van het Straatfestival het UCEP-onderwijspro- ject in het Aziatische Land zullen helpen. Van iedere consump tiepenning, die tijdens het festival verkocht wordt, is namelijk 2 Vt cent bestemd voor dit project. Vorig jaar gaf de gemeenteraad 10.000,— voor het United Chil- drens Educational Project (UCEP) in Bangladesh. De raad vond echter dat het niet alleen bij deze gift gelaten mocht worden, maar dat steun uit brede lagen van de Vlissingse bevolking bevorderd moest worden. Diverse organisaties zijn daar nu mee bezig. Ook al omdat 1985 het Internationaal Jongerenjaar is, heeft ook het Straatfestival besloten een daadwerkelijke bijdrage te te leveren. De opbrengst van de 'penningenaktie' zal worden aangeboden aan een delegatie van het UCEP-project. Die brengt in de week van 22- tot 29 september een bezoek aan Vlissingen. De tenten voor het Straatfestival in opbouw. Een momentopname. Inmiddels pronken de diverse tenten al in volle glorie en is het festival al bruisend van start, (foto Johan Murre). ging. De uiteindelijke beslissing in deze zaak ligt echter bij het ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Op dit moment wordt gewerkt aan het definitieve sanerings plan. Als dat bekend is kan het bestek -een nauwkeurige kos tenraming- worden gemaakt en het werk aanbesteed. Enige weken daarna kan met de uit voering worden begonnen. Die zullen, tot en met oplevering van het schone terrein, ruim drie maanden in beslag nemen. Afhankelijk van onder andere de weersgesteldheid kan het karwei begin volgend jaar vol tooid zijn. Zoals in de tweede alinea ver meld, is de bodemverontreini ging van het terrein aan de Paardenstraat een gevolg van de gasfabriek die er heeft ges taan. Deze fabriek was van 1861 tot 1955 in bedrijf. Van hieruit werden Vlissingen en la ter een deel van Walcheren voorzien van 'stadsgas'. Het produktieproces van dergelijk gas berustte op verhitting van steenkool, zonder gebruik te maken van zuurstof. Het kolen- gas dat daarbij vrijkwam pas seerde een koeler en werd ver volgens gezuiverd. Daarbij werden net name teer, ammo niak, blauwzuur en zwavelwa terstof afgescheiden. De afge scheiden teer stroomde via ondergrondse leidingen en een aantal vergaarbakken naar de teerput die periodiek werd leeggehaald. Meestal werd de teer per schip afgevoerd. De leidingen daarvoor liepen naar de Wijnbergsekade. Hetzelfde gold voor het ammoniakwater dat werd opgeslagen in de am moniaktank, naast de teerput. Een deel van die bouwwerken bevinden zich overigens nog steeds In de bodem van het huidige speeltuinterrein; een stille, zij het voor de gemeen schap dure erfenis. Met als schrale troost dat Vlissingen zeker niet enige gemeente is die hier mee te maken heeft. Rienkrieje, zeggen - zij het soms met een accent verschil - de Zeeuwen. Ringrijden, zeggen ze In de rest van Nederland. Hoe dan ook, het is en blijft een sportief en voor velen aantrekkelijk schouwspel. Zaterdag as. kunt u dit traditionele gebeuren be wonderen op de Stenenbeer en omgeving. Daar worden In totaal vijf banen uitgezet. Voor het ringrijden te paard zijn dat er vier op: de Wilhelminastraat, tussen Nieuwstraat en Stenenbeer (twee banen); de Stenenbeer (één baan); de Hendrikstraat, tussen Stenenbeer en Nieuwstraat (één baan). Voor het sjeesrijden zal het volgende parkoers worden uitgezet: Wilhelminastraat-Nieuwstraat-Hendrikstraat-Gravestraat-Wilhel- minastraat. Opmerkzame Vlissingers zal het niet ontgaan zijn. Op het ge woonlijk zo rustige grasland, dat omsloten wordt door het fietspad langs de Sloeweg, de Langeleenweg, de Watergang en de Bos- senburghweg verrezen tenten. Ook werd er een omheining ge plaatst. Dat zijn de voortekenen van het jaarlijkse jeugdevene- ment 'Speelstad', dat van maandag 29 juli tot en met 7 augustus wordt gehouden. In verband met dit folkloristi sche gebeuren gelden voor za terdag enkele bijzondere ver keersmaatregelen. Zo worden de straten waarin de banen voor het ringrijden zijn uitgezet geheel voor het verkeer afge sloten. In deze straten geldt te vens een parkeerverbod voor beide zijden, met uitzondering van de parkeervakken in de Hendrikstraat (tussen Stenen beer en Nieuwstraat). In de straten die deel uitmaken van het parkoers, waarover het sjeesrijden plaatsvindt, is één richtingsverkeer over één zijde van de straat mogelijk. Dit, met uitzondering van de Nieuw straat (tussen Wilhelminastraat en Hendrikstraat). Ook in alle straten die van het parkoers deel uitmaken geldt een par keerverbod voor beide zijden. Alle verkeersmaatregelen worden duidelijk met borden aangegeven. Ze gelden alleen op zaterdag 28 juli. De gemeente heeft de om wonenden begin deze week een brief gezonden over de verkeers maatregelen. Zij zijn daarin ver zocht hun voertuigen reeds voor vrijdagmiddag 12.00 uur elders te parkeren. Op dat tijdstip wordt namelijk begonnen met het uit zetten van de banen. Zakkenrollers herken je nergen^ aan. In winkels, In warenhuizen, in bussen, op het sportveld, op de markt en op straat, overal slaan zakkenrollers nog elke dag hun slag. Wat moet u doen om te voorkomen dat ook uw zakken of uw tas worden 'gerold'. Enkele aanbevelingen: 'Een weiland in de zon' waar ieder kind een stukje grond in bezit kan nemen en kan bou wen aan een eigen huisje, villa, flat of paleis. Van daaruit kan wie dat wil deelnemen aan de spelactiviteiten, waaronder crossfietsrijden, afdaling van de reuzenglijbaan, een luchtreisje met de kabelbaan, pottenbak ken, handenarbeid, stokbrood stoven, schminken, verkleden, uitstapjes maken, een krantje helpfen uitgeven én, niet te ver geten, je voorbereiden op een circus-optreden. Want daar gaan ze dit jaar in 'Speelstad' naartoe werken: Speelstad wordt tenslotte een oefenplaats voor circusliefhebbers. In de tweede week zijn er vakmensen aanwezig om te tonen wat er allemaal mogelijk is. Voor kleu ters, die overigens wel gebracht en gehaald moeten worden, is er een apart sprookjesland. Voor degenen die veraf wonen rijdt er ook dit jaar weer de Speelstadbus. Die is echter al leen bestemd voor kinderen die Speelstad bezoeken en tussen de zes en twaalf jaar oud zijn. Kleuters (vier en vijf jaar), mo gen niet met deze bus mee. Zij moeten worden gebracht en gehaald. Vóór de plaats staat de vertrektijd, erachter de aan komsttijd. Houd in een volle trein of bus de sluiting van uw tas naar u toe. Uw portemonnaie hoort niet boven op de boodschappen in uw tas. Dat is aan de die ven vrègen om...... Loop nooit met teveel geld op zak en als dat dan toch moet: laat het niemand mer ken! Bewaar cheques en betaal- pas nooit bij elkaar. Laat u niet afleiden. Zak kenrollers opereren vaak in groepjes. Ze zijn te vinden op plaatsen waar veel men sen bij elkaar zijn. De een leidt het slachtoffer af, de ander slaat zijn slag, en voordat u het weet is uw tas leeg. Bent u 'gerold', wacht dan tot het groepje mensen ver trokken is. Vaak vindt u dan uw lege portemonnaie op straat terug. Doe waardepapieren even tueel in een halstasje onder uw kleren. Voor het studiejaar 1985-1986 zullen wederom tegemoetkomin gen in de studiekosten worden gegeven aan personen die stude ren aan de Open Universiteit, maar ook aan cursisten van andere deeltijdstudies en schriftelijke cursussen. De aanvragen daarvoor kunnen tot 1 september 1986 worden ingediend. Wel moet men dan al een maand of langer 21 jaar of ouder zijn. Lijn 1 8.30 uur, 8.35 uur, 8.40 uur, 8.45 uur, 8.50 Uur, 8.55 uur, Lijn 2 8.30 uur, 8.33 uur, 8.36 uur, uur; 8.39 uur, 8.42 uur, 8.45 uur, 8.48 uur, Bellamypark 16.25 uur, Bouwen Ewoutstraat, bij school. 1 6.20 uur Stadhuisplein, 16.15 uur; Bloemenlaan, bij Oranjeschool, 16.10 uur; Koudekerkseweg, hoek Berlagestraat, 1 6.05 uur; A. Gogelweg, bij 'Open Hof', 1 6 00 uur; Kromwegesingel, bij 'De Zwaan', 16 15 uur; Burg. Stemerdinglaan/hoek Irenestraat, 16 18 uur; Middelburgsestraat/bij Van Duijvenvoordeschool, 16.21 Middelburgsestraat, bij wijkgebouw, 1 6.24 uur; Lekstraat, tegenover 'Zoute Viever', 16.27 uur; Oranjeplein, bij hervormde kerk, 1 6.30 uur; Kanaalstraat, bij wijkcentrum Middenhof, 16.33 uur. Zaterdag as. geeft Heieen van der Weel een concert op de beiaard van de St. Jacobstoren. Zij begint om 15.00 uur. De beste plaats om het klokken spel te beluisteren is het Bella mypark. Bent u getuige van zakken rollerij, waarschuw dan de gedupeerde en zo mogelijk de politie. Want voorkoming misdrijven is een zaak van politie èn u. (foto Johan Murre). Het plan voor de bouw van ga rageboxen op de hoek Valken- burg-Wickenburg wordt be handeld in de vergadering van de commissie voor de Ruimte lijke Ordening op 10 september as. Op 27 september komt het zelfde onderwerp in de verga dering van de gemeenteraad aan de orde. Afhankelijk van de uitkomst van de commissievergadering, zul len burgemeester en wethou ders de raad dan voorstellen een voorbereidingsbesluit te nemen. Dit, om een wijziging van betreffend bestemmings plan mogelijk te maken. In het artikel over dit onder werp, vorige week op deze pa gina, stond dat het plan bes proken zou worden in de com missie- en raadsvergaderingen in augustus. Bij nader inzien bleek dat niet mogelijk. Een en ander houdt voorts in, dat de bouwaanvraag pas in oktober wordt gepubliceerd in een ad vertentie in de PZC. De werkelijke duur van een mondelinge deeltijdstudie moet ten minste drie maanden be dragen. Te denken valt aan één van de volgende onderwijs soorten: het middelbaar- en hoger'al- gemeen vormend onderwijs; het middelbaar- en hoger be roepsonderwijs; het beroeps begeleidend onderwijs; het middenstandsonderwijs; het wetenschappelijk onderwijs. De maximale vergoeding van boeken en leermiddelen is 700,— per jaar. Dat bedrag is exclusief cursusgeld, examen geld en een eventuele reiskos tenvergoeding. De laatste be draagt als de interlokale af stand tussen het centrum van de woonplaats en het centrum van de studieplaats groter is dan acht kilometer, 49,— per kilometer tot een maximum van 1470,-. Hier is in het algemeen alleen een tegemoetkoming in de cur- suskosten mogelijk. De maxi male tegemoetkoming is gelijk aan de maximale tegemoetko ming voor de vergelijkbare deeltijdopleiding. Wanneer de cursuskosten onder het maxi mum blijven, dan kunnen de kosten van boeken en leermid delen worden vergoed. Reis kosten wórden alleen vergoed als voor de studie aanvullend mondeling onderwijs nodig is. Een tegemoetkoming kan wor den verstrekt voor: het cursus geld (maximaal drie modulen, dat is ƒ414,— per cursus); boeken en leermiddelen (max imaal 700,— per studiejaar. Een vergoeding is alleen mo gelijk als de cursus voor de eerste maal wordt gevolgd. De eigen bijdrage in de studie kosten wordt bepaald aan de hand van het netto-inkomen van de studerende en -indien van toepassing - van de part ner. Het gaat daarbij om het in komen dat wordt ontvangen In een bos ooit een krab gezien? Of een blauwe reiger? En de 'leverancier' van klankkasten voor muziekinstrumenten en dans vloeren? Of die van roze-botteljam? En daarbij het klein-maar-fij- ne fraais van moedertje natuur met namen als 'Zilverschoon', 'Lievevrouwebedstro', 'Madelief' en 'Look zonder look'? over de drie kalendermaanden, direct voorafgaand aan de be gindatum van de periode in ieder studiejaar waarin de cur sus wordt gevolgd. Bij de afdeling onderwijszaken in het stadhuis (tel. 87340) en bij het Stafbureau Voorlichting en Inspraak (eveneens stad huis) ligt voor belangstellen den de folder 'studiefinancie ring voor deeltijdstudenten' gereed. Met eventueel overblij vende vragen kan men terecht bij de centrale directie studie financiering in Groningen, tel. (050) 24.91.11. Nooit (bewust) gezien? Dan kan een wandeling door het koele Vlissingse Nollebos warm wor den aanbevolen! Niet dat men daar hoge, dikke bomen met een uitgestrektheid als de Ve- luwe zal aantreffen. Dan kan hier ook niet. Het Nollebos is naar verhouding nog erg jong; het dateert uit 1950. Het oor spronkelijke 'Nollebosch' uit de jaren dertig was namelijk in 1944 geheel weggespoeld. Dat jaar werd namelijk, om Walche ren onder water te kunnen zet ten de zeewering vlak voor het Nollebosch weggebombar deerd. De zee kon er toen on gehinderd in en uit. Door de stroming ontstonden geulen: de huidige waterpartijen. In het Nollebos zijn verschillen de wandelroutes uitgezet. Ze zijn te volgen met behulp van paaltjes met gekleurde 'kop pen'. Wie de 'rode route' loopt kan gebruik maken van het boekje 'Natuurpad Nollebos'. Daarin staan de bomen, strui ken, planten, vogels en andere dieren beschreven die u in het Nollebos kunt aantreffen. Voor de kinderen staan er verschil lende opdrachten in. Daarmee kunnen ze bomen en vogels le ren herkennen. Het boekje is te koop (voor 1,50) bij: - de VVV, Walstraat 91 - paviljoen 'De Kanovijver' (Nollebos, bij de Burge meester van Woelderen- laan); - Skandia Sauna (Westduin); - afdeling beplantingen (Zaai- hoekweg 2); - Stafbureau voorlichting en inspraak (stadhuis). Wie de smaak van wandelen te pakken heeft zou ook eens de monumenten-wandelroute kunnen proberen van de folder 'Langs Vlissingse monumen ten' komt u zo langs vele be zienswaardigheden in de histo rische binnenstad. De folder kost 1,— bij: - de VVV; - het Stedelijk Museum (Bel lamypark 19); - het Stafbureau voorlichting en inspraak. Er zijn echter meer mogelijkhe den om Vlissingen wat beter te leren kennen. Vlissingen is rijk voorzien van beelden. Niet alleen de meer klassieke als die van Frans Naerebout en Michiel de Ruy- ter, maar ook moderne. Het werk met de naam 'Koopvaar dij' aan het begin van de Bou levard Evertsen is daar een mooi voorbeeld van. Mede ter gelegenheid van het Straatfes tival is er onlangs een folder verschenen, waarin de meeste beelden in beschreven staan. Wie op het festival-terrein of bij het Stafbureau voorlichting en inspraak 0,50 neertelt krijgt een beeldenroute mee. Geen beeld, maar wel beeldbe palend is de Oranjemolen. Voor drie kwartjes (kinderen tot tien jaar één) kan men de molen van boven tot onder bekijken én in werking zien. De openingstij den: woensdag van 13.30- tot 16.30 uur en zaterdag van 8.30 tot 11.30 uur. De Sint Jacobstoren is te bek limmen van maandag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.30 uur. Op zaterdag zijn de tijden: 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.00 uur. Wat dacht u boven dien van een bezoek aan de kerk? Zon, regen of storm, in het Ste delijk Museum (Bellamypark 19) hebt u daar geen last van. U kunt er terecht van maandag tot en met vrijdag van 10.00- tot 17.00 uur: Zaterdag en zondag van 13.00- tot 17.00 uur. Ook deze mensen Murre). weten het Nollebos te waarderen... (foto Johan

de Vlissinger | 1985 | | pagina 5