Twee ton voor Nepal Schoolfoto uit de oude doos De badplaats Domburg Over straten fj tjij IjAiN I) IN DE PEN Waterrecreatie krant Woensdag 10 juli 1985 IX BEHOEP In 1 984 hebben zich in de kernenergiecentrale van de PZEM in Borssele elf storingen voorgedaan. Van de storing op 22 januari is uitvoerig verslag gedaan aan de tweede kamer. DE VLISSINGER Melding 22 januari Maatregelen Andere storingen Informatie ABDIJ «NIEUWS ■rt'/vft Het badleven in Domburg kent een lange traditie. Al in het midden van de vorige eeuw zochten welgestelde Middel burgers verpozing aan het strand. De geneeskrachtige werking van zeewater werd in die tijd door de medische stand sterk aangepre zen. De internationale elite trok gedurende de zomermaanden naar mondaine badplaatsen als Oostende, Blankenberge en Schevenin- gen vanwege de weldadige werking van het zoute water op licha melijke aandoeningen. Het amusement dat er geboden werd, was een probaat middel tegen psyshische kwalen die veelal als gevolg van verveling ontstonden. De arbeidende klasse had in de negentiende eeuw tijd noch geld om op vakantie te gaan. De geschiedenis van de recreatie is een onderwerp dat zich in een toenemende belangstelling mag verheugen. De interesse wordt wellicht ingegeven door het ac tuele vraagstuk van de grote be dreiging die van massarecreatie uitgaat naar het milieu en het landschap. In dit kader moeten we de scriptie van Ineke Sche pers, onlangs afgestudeerd aan de Erasmusuniversiteit in Rotter dam, zien. Zij beschrijft de opkomst van de badplaats Domburg in de periode 1 834 tot 1 920, voornamelijk aan de hand van oude jaargangen van het "Domburgsch Badnieuws die aanwezig zijn in de Zeeuwse bibliotheek. r li ii w a m x van een internationaal publiek en de bekende kuurarts dr. Mezger kreeg de badplaats meer allure. Om de badgasten te amuseren werden allerlei evenementen georganiseerd, zoals concerten, toneelvoorstellingen, muziekuit voeringen en bloemencorso's Toch bleef Domburg steeds een aparte plaats onder de badplaat- De Tweede Kamer uit Gedepu teerde Staten behandelt dinsdag 16 juli, 10.00 uur een bijstands- zaa k Het bezwaar richt zich tegen een uitspraak van de gemeente Middelburg. Storingen kerncentrale Door de geïsoleerde ligging en daardoor moeilijke bereikbaar heid genoot Domburg aanvanke lijk alleen regionale bekendheid De accommodatie bestond uit en kele pensions en een klein aantal badkoetsen, waarmee men zich in zee liet rijden. Voor professsionele recreatie-ondernemers was in de ze situatie nog geen droog brood te verdienen. Na 1885 maakte Domburg een bloeiperiode door: met de komst De eerste kamer uit Gedeputeerde Staten behandelt die dag (1 6 juli) om 1 1.30 uur een bezwaar van Burgemeester en wethouders van Oostburg. B en w hebben onthef fing gevraagd op grond van de verordening waterkering en wa terbeheersing Zeeland voor het plaatsen van een hekwerk. Het dagelijks bestuur van het water schap Het Vrije van Sluis heeft deze ontheffing geweigerd. Beide zittingen zijn openbaar en worden gehouden in fjet provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. sen innemen - minder mondain dan de meeste andere kuuroor den, bekend om zijn rust en een herstellingsoord voor zieken en zwakken van lichaam en geest. Het handhaven van dit karakter was onder meer te danken aan het beleid van het "Comité tot bevordering der belangen van Domburg als badplaats", dat er alles aan deed om te voorkomen dat Domburg een rumoerige plaats zou worden. De komst van de stoomtram werd dan ook niet toegejuicht. Gevreesd werd dat de toevloed van dagjesmen sen afbreuk zou doen aan de goede naam die Domburg in bepaalde kringen had. Deze vrees bleek ongegrond: de dag jesmensen bleven Vlissingen, dat een minder elitair karakter had, verkiezen boven Domburg. In de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg heeft het Zeeuws Do cumentatiecentrum een kleine tentoonstelling ingericht die laat zien hoe de welgestelde badgas ten zich rond de eeuwwisseling op en om het strand vermaakten. De tentoonstelling is in juli en augus tus te zien tijdens de openingsu ren van de bibliotheek. Waterrecreatie in Zeeland is de titel van de krant, waarin tips en wenken staan die, als alle re creanten zich daaraan houden, het vertoeven in, op, onder en langs het water tot een waar genoegen maakt. Aparte hoofd stukjes zijn gewijd aan plank- zeilen, sportduiken, sportvis sen, strandrecreatie. varen en zwemmen. Bovendien is een artikel opgenomen over de Oosterschelde met als voor naamste functie natuurgebied, gevolgd door gebruik voor de recreatie. In het hoofdstuk strandrecreatie wordt aan de hand van afbeeldin gen de betekenis verklaard van de vlaggen die de strandwacht ge bruikt om strandbezoekers te wij zen op de situatie van het water of te melden dat een kind is gevon den. Bij het onderdeel zwemmen is een kaart met de kwaliteit van het zwemwater langs de Zeeuwse kust Er wordt onderscheid ge maakt in de categoriën geschikt, aanvaardbaar en niet aanvaard baar. Duikers wordt in het voor hen be doelde stukje gewezen op de noodzaak van een vergunning en hoe daaraan is te komen. De krant is gratis verkrijgbaar bij bureau voorlichting van de provincie, telefoon 01180 31395. Dit verslag is uitgebracht door staatssecretaris A. Kappeyne van de Coppello van sociale zaken en werkgelegenheid. Het verslag is vorige week aan de leden van provinciale staten gezonden. Ook de tien andere storingen zijn in het verslag verwerkt. Als zich een storing voordoet in de kerncentrale wordt die gemeld aan de Kernfysiche Dienst, een onderdeel van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid. Sinds de bijna-ramp met de kerncentrale in Harrisburg in de Verenigde Staten rapporteert de staatssecretaris de storingen aan de volksvertegenwoordiging. Zij schrijft de kamer, dat de sto ring van 22 januari 1984 uitge breid is vermeld vanwege de in gewikkeldheid van het voorval, de vele maatregelen die moes ten worden getroffen en de op basis van de ervaringen aan te brengen en al aangebrachte wijzigingen. De storing is ge rapporteerd aan de Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling/Nucleair Energie Agentschap (OESU/ NEA) in Parijs en aan het In ternationaal Atoom-Energie Agentschap (IAEA) in Wenen. Bedoeling daarvan is interna tionaal ervaringen uit te wisse len. De storing diende zich even elf uur 's morgens. 22 januari aan. In de regelzaal kwam de alarmmel ding dat het koelwaterreiniging- systeem niet in orde was. waarop de neven- en noodkoelwaterpom- pen automatisch werden uitge schakeld. Vastgesteld werd, dat de bandze ven van het reinigingsgebouw vastzaten en dat het koelwater-in- laatgebouw droog stond. Dat be tekende, dat het reactorvermogen moest worden verminderd, de turbine moest worden uitgescha keld en de noodkoelwaterpomp (diesel) moest worden ingesteld Tijdens het treffen van de noodmaatregelen trad een elektrische storing op in een besturingskast, wat tot gevolg had dat de stoom via de twee afblaaskleppen moest worden afgevoerd in plaats van via de turbine-bypass. Een van de kleppen bleek door de elektri sche storing evenwel niet be- dienbaar, zodat de stoom door de andere werd afgeblazen. Om tien voor twaalf kon de nood worden gekeerd. Toen was er door de vloed weer vol doende water en konden de hoofd-, neven- en noodkoelwa- terpompen weer in bedrijf wor den genomen. De kerncentrale werd vervolgens weer volledig in bedrijf genomen. Het droogvallen van het koelwa- terinlaatgebouw was een gevolg van een uitzonderlijk lage water stand (harde aflandige wind en springtij) en van verzanding van het inlaatkanaal in de Wester- schelde. (Op 20 januari was de diepte van het kanaal gecontro leerd, maar de gegevens van die controle waren op 22 januari nog niet bekend). Op basis van die gegevens moest het kanaal uitge baggerd worden, maar door de storing werd daaraan direct op 23 lanuari begonnen. Naar aanleiding van de storing zijn bij de PZEM maatregelen ge troffen: het aantal dieptemetingen in het koelwaterkanaal is ver hoogd en aan de bestaande waterniveaumetmg zijn twee alarmen in de regelzaal toege voegd; de besturingskast is veranderd (tijdens de splijtstofwisseling in april 1984) en de andere besturingskasten zijn gecon troleerd op soortgelijke fou ten; Vorige week maandag werd in de actie Zeeland helpt Nepal het bedrag van twee ton overschre den. Die dag was -om precies te zijn - ƒ200.321,05 gestort op girorekening 7475. In deze stand is verwerkt het kwartje dat de provincie op iedere binnengekomen gulden legt De laatste tijd komen de acties bij de scholen op gang, die nu in de va- kantietijd weer stilliggen, maar daarna met hernieuwde kracht zullen doorgaan -althans dat is de bedoeling De lagere scholen in Lewedorp hebben gezamenlijk een bazar georganiseerd en de opbrengst daarvan 1.650,42 kwam ten gunste van Nepal De Jacob Catsschool in Terneu- zen was 'goed' voor ruim 2.000, vergaard tijdens een rommelmarkt De totale op brengst was het dubbele bedrag, maar de helft was voor de school zelf Basisschool De Linge in Biezelin- ge stortte 1.500,— op de Ne- pal-girorekening Ook hier werd een bazar georganiseerd De sportverenigingen gaan hun zomeractiviteiten ook op Nepal richten. De eerste gift - van een tennisclub - is binnen. Op het bu reau van de actie wordt uitgeke ken. naar de volgende sportvere nigingen die hun giften storten Particulieren blijven actief: hun giften variëren van een gulden per het secundaire drukontlast- systeem is gedeeltelijk verbe terd Daaraan moeten nog constructieve verbeteringen worden uitgevoerd, zoals het aanbrengen van een ander ty pe veiligheidsklep en automa tische besturingen. Ook van de andere storingen in de kerncentrale wordt melding ge maakt in het rapport, zij het niet zo uitgebreid als die van 22 januari. Uit het overzicht en dat van de centrale in Dodewaard blijkt, dat ongeveer dertig procent van de storingen wordt veroorzaakt doordat mensen fouten maken, onder andere tijdens controles en bij onderhoudswerkzaamhe den. Ook in het buitenland ligt dat percentage op dertig. Het nauwgezet volgen van de pro cedures in de werkzaamheden en controle op de uitvoering van het werk moeten er toe leiden dat "menselijk falen zoveel mo gelijk wordt voorkomen", aldus de staatssecretaris. maand tot vijfhonderd gulden eenmalig. Zoals bekend richt de actie Zee land helpt Nepal zich op een onderwijsproject, dat Unicef in samenwerking met de Nepale- se regering heeft opgezet. Per schooltje is ƒ11.000,— nodig: ƒ8.500,— voor de bouw en 2.500,— voor de inrichting. Met het bedrag van rqim twee ton kunnen 18 schooltjes wor den verwezenlijkt. Zij worden op het platteland van West-Ne pal gebouwd. Wie meer wil weten over de actie Zeeland helpt Nepal kan gratis folders, brochures en affiches aanvragen bij het actiébureau: Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tel. 01180-31507 of 31398. Op dit adres zijn bovendien te koop stickers van een gulden en van een kwartje (zelfde afbeelding maar verschil lend in grootte) en ballonnen met het actievignet voor vijftig cent De opbrengst van de verkoop komt volledig ten goede van de actie. Tenslotte is voor vertoning be schikbaar de diaserie "leren om te overleven" die een beeld geeft van het leven in Nepal en Neder land- Duidelijk wordt daaruit dat het onderwijsproject nodig is om erger te kunnen voorkomen, met andere woorden: om Ethio pische toestanden aan Nepal voorbij te laten gaan, moet nü worden geholpen. En de hulp die geboden wordt, stelt de Ne- palezen in staat het straks al leen verder te kunnen klaren. De diaserie is gratis beschikbaar bij het bureau Nepal. Zij is bijzon der geschikt voor vertoning op scholen, voor verenigingen, in clubhuizen enz. Tenslotte moet het nog eens worden gezegd: het gironum mer van de actie Zeeland helpt Nepal in Middelburg is 7475. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Branderijstraat DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. AAP, NOOT, MIES... De heer W. Wisse, die woont aan de burg. Stemerdinglaan in Oost- Souburg stuurde ons deze foto van de 'Molenwaterschoot' ofwel: 'de school met de bijbel'. De inzender noemt ons geen namen van de (mede)leerlingen. Wie deze foto wil hebben, kan deze op de gebruikelijke wijze bij ons bestellen. IJ dient dan samen met dit knipsel 7,50 te zenden aan de redactie De Faam-de Vlissinger, Postbus 5017,4330 KA in Middel burg. Betaalt u met geld, dan dient de brief te worden aangetekend. Wie met een cheque betaalt, dient deze te stellen op naam van Ruben Oreel. Gevonden voorwerpen in Vlissingen Bij de Gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 26 juni tot 3 juli de vol gende voorwerpen aange geven:, bastaard herder, vo- gelring, pillen tegen hoofd pijn. leren jack, blauw overhemd, regenpak in etui. rood-bruine damesporte monnee. lichtblauwe kin derportemonnee. bruine herenportemonnee met in houd. wit leren kinder schoentje, 3 sleutels aan bordeauxrood label, fiets- sleuteltje. Bij de Gemeentepolitie te Oost-Souburg geen aangifte van gevonden voorwierpen deze week. Bij het dierenasiel te Vlis singen zijn aangegeven; zwart-wit katertje, zwart wit poesje en een kruising herder. archiefdienst). Wanneer we nu door deze straat lopen kunnen we ons nauwelijks voorstellen dat we over een voor malige begraafplaats lopen. Toch is dit zo. Tot circa 1577 hoorde deze grond tot het kerkhof van de St. Jacobskerk. Dit kerkhof had een oppervlakte tussen: noord half door het gebouw van nu de llema, oost de laatste huizen van de Vrouwestraat, zuid het paadje achter de huizen van de Branderij straat en west de achtererven van de oostkant van het Bellamypark. Bebouwing Ongeveer vierhonderd jaar gele den begon men met de bebouwing van wat nu de Branderijstraat heet. De straat heette echter nog "Op 't Kerkhof' ter herinnering aan wat het vroeger was. Begin 19e eeuw werd de naam vervan gen door "Achter de Groote Kerk", terwijl in de tweede helft van die eeuw de huidige naam Branderijstraat in zwang kwam. Die naam heeft echter niets met een koffiebranderij te maken zoals men misschien in eerste in stantie geneigd is om te denken. De straat is genoemd naar de brouwerij annex boerderij "De Star". Dit complex werd begin 17e eeuw opgericht. Het hoofdge bouw was het pand thans Bella mypark 38. De pakhuizen van het brouwerijcomplex stonden in de Branderijstraat en in wat thans Achter de kerk heet. Deze brouwerij was niet de enige in Vlissingen. Er is steeds een wisselend aantal geweest, met een maximum van tien. Waren de Vljssingers dan zo aan de drank? Zal iemand zich afvra gen. Wel nee. Je zou kunnen zeg gen dat bier tot de eerste levens behoeften behoorde, want omdat de kwaliteit van drinkwater niet zo geweldig was (uit de regenbak ken) was bier de enige drank die, zonder direkt een ziekte op te lo pen, te drinken was. De ziekte kiemen waren er immers uit. Zo was elke stad haast verplicht om een of meer brouwerijen binnen de muren te hebben. Van Karei V wordt gezegd dat hij alleen maar in plaatsen wilde ver blijven waar bierbrouwerijen ge vestigd waren. Branderij Als "nevenbedrijf' was er vaak aan zo'n brouwerij een branderij verbonden. Zo ook aan de brouwerij "De Star". De branderij was een plaats waar gedistilleerd werd bereid uit gegiste grondstoffen ter onder scheiding van de distilleerderijen waar de moutwijn tot sterke drank gestookt werd. Zoals gezegd wa ren er op een bepaald ogenblik tien brouwerijen in Vlissingen. Dit aantal was in de loop van de eeuwen t.g.v. de economische si tuatie nog al aan verandering on derhevig. Het gebeurde zelfs dat de stede lijke overheid van Vlissingen maatregelen moest nemen ter be scherming van het Vlissingse bier. Zo had het stadsbestuur in april 1752 bepaald dat de impost (be lasting) van de binnen de stad ge brouwen bieren verlaagd zou worden met zestien stuivers per ton en de brouwerskolen met circa vijftien stuivers. De impost voor de buitenlandse bieren zou met een dubbel werkloon belast wor den. Klacht Dat die maatregelen niet bij iedereen altijd evenveel in de smaak vielen blijkt uit een request (verzoekschrift) dat de Engelse logieshouders, burgers van Vlis singen, in 1761 bij het stadsbe stuur indienden. Zij klaagden dat de Vlissingse brouwers met aan hun verplichtingen voldeden door bier van slechtere kwaliteit te le veren dan ze hadden beloofd. De Engelse logieshouders waren verplicht om dat bier af te nemen omdat Engels bier veel hoger be last was. Ze verzochten Engels bier gelijk te stellen met Vlissings bier. We lezen o.a. in hun request aan het stadsbestuur "dat zij sup plianten (verzoekers) met smerte moeten ondervinden dat de voor noemde (Vlissingse) brouwers tegen hunne belofte van lijdt tot lijdt slechte bieren leeveren soo da- nigh dal niemand genoegsaam de selve wilt drinken waarvoor hun supplianten neeringe geheel te niet loopt en alsoo de stadt considera bele revenues (belangrijke inkom sten) moe te missen Dit verzoekschrift werd door het stadsbestuur, na het brouwersgil de om advies gevraagd te heb ben. afgewezen. Ondanks al deze verwikkelingen zijn uiteindelijk al de brouwerijen te niet gegaan. De Star reeds eind 18e eeuw. Zoals we zagen herinnert ons aan het roemruchte brouwersgebeu- ren in Vlissingen nog de naam Branderijstraat. Van de brouwerij De Star is in die straat nog over het inmiddels in een woonhuis herschapen pakhuis met de geve lankers 1622.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 29