Foto-expositie Ko Brouwer in Zeeuws Museum Natuurhistorie uiting schoo nu eens zonder bingo Scheldemond experimenteert succesvol met spelend leren Dril idagen zomermarkt in Vlissingse Scheldestraat Kii nderei n komen vo Iod aan hun trekken HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN de\/Lissinger yCf^-c^toP} Noodkreet: Gastouders gevraagd! ZEVEN ORGELCONCERTEN IN LUTHERSE KERK MIDDELBURG Televisie - Video - HIFI v 1 mm RAZENDSNELLE FOTOSERVICE VANDAAG UW ROLLETJE GEBRACHT, MORGEN UW FOTO S KLAAR! FILMVIDEO Ringrijdcn Woensdag 3 juli 1985 HSSNGER oplage 22 700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam. totale oplagé 44 4üu uitgave provin ciale zeeuwse courant b v administratie: markt 51. postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60. x>stbus 18. 4380 aa vlissmqen. 01184-15144. privé: w melse 01184-62320 redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54 De Stichting Europa Kinderhulp regio Zeeland heeft dringend ge brek aan enkele gastgezinnen, die drie weken (van 29 juli tot 22 au gustus) een buitenlands kind in hun gezin willen opnemen. Aan vankelijk waren er gastouders ee noog, maar door allerlei omstan digheden heeft een aantal van hen 'afgeschreven'. En dat zou beteke nen dat zes kinderen, die al een vakantie was beloofd, teleurge steld moeten worden. In dit geval gaat het om kinderen uit de Duitse steden Berlijn en Hannoter, veelal afkomstig uit sociaal zwakke ge zinnen. De coördinator van de Zeeuwse afdeling, de Souburger Robert llümbs. doet er alles aan om de kinderen niet te moeten teleur stellen. Hij heeft stad en land al afgebeld. Maar tot nu toe zonder resultaat. "Er wordt van de gast gezinnen verwacht dat zij het hun toegewezen kind drie weken lang verzorgen en ermee optrekken. Vooraf worden alle gastgezinnen door ons bezocht om de vereiste informatie te geven", licht de heer Hiimbs toe. Deze zomer komen er ongeveer driehonderd kinderen, (Engelse, Franse en Duitse) naar Zeeland. De Stichting Europa Kinderhulp Zeeland heeft twee telefoonnum mers beschikbaar voor gastgezin nen om zich nog aan te melden. Het ene is 01184-67563 van Ro bert H ürnbs en de andere moge lijkheid is via Marianne Kriekaard in Krabbendijke, 01134-2695. DEZE WEEK IN De stand van zaken in de actie 'Zeeland helpi Nepal' verpakt in de meest gelezen ru briek 'korte informatie'. James Bond. maar dan de allernieuwste, speelt in Alham- bra. DU en nog meer informatie over films in Midden-Zeeland in onze ftlmrubriek. Ook op podiumgebied is er heel wal te beleven, zo is te zien in de ge lijkluidende rubriek. Verder Archiefsprokkels. Aap. Noot, Mies, de autoru- briek 'Van bougie tot bumper' en de bedrijfsleider van Molen Taverne De Hoop in Seroos- kerke in 'Uil hel zakenhart'. Ulf Sundman Het fraaie orgel De Lutherse Kerk aan de Zuids ingel in Middelburg staat vanaf vrijdag 5 juli weer zeven weken lang elke vrijdagavond open voor liefhebbers van orgelmuziek. Op het Duyschotorgel concerteren achtereenvolgens Ulf Sundman (5 juli). Wim van Beek (12 juli), Jos Verpoorten 19 juli), Jos Vogel (26 juli), Gert Oost (2 augustus), Leen de Broekert (9 augustus) en Stof fel Gunst 16 augustus). Alle con certen beginnen om 20.15 uur. De enige buitenlander in het ge zelschap bijt vrijdag 5 juli het spits af. Het is de Zweed Ulf Sundman. Deze 56-jarige organist studeerde in Stockholm en in Wenen. Hij speelde op jeugdige leeftijd al tal rijke werken van Bach en Buxte- hude. Sindsdien heeft hij in tal rijke landen de liefhebbers kennis laten maken met zijn subtiele spel. Ook in Rusland is hij geen onbe kende. De kritieken loven vooral zijn stijl en interpretaties. In Middelburg speelt Sundman werk van Zellbel, Johnson, Ritter, Tuma, Stanley, Sesse, Pachelbel, Handel en Bach. Johannes Duyschot bouwde het orgel in 1706 in de Lutherse kerk. In 1742 verhuisde het orgel van de Evangelisch-Lutherse gemeente' aan de Suikerpoort naar de nieuwbouw aan de Zuidsingel. Bij de restauratie in 1964 is de oude dispositie van het rugpositief te ruggebracht. nadat het eerst was gewijzigd door twee vroeg-20ste eeuwse 'strijkers'. In de Zeeuwse hoofdstad wordt aangenomen dat dit orgel een van de weinige in Nederland is dat zo oorspronke lijk is gebleven. In het Zeeuws Museum/Natuur- historie (voorheen het Zeeuws Biologisch Museum) toont de fo tograaf Ko Brouwer tot en met 28 juli foto's van de Veluwse bossen. Hij was - zo schrijft hij in een be geleidende folder - ontroerd door wat hij tegen kwam. "Ik voel dat de adem van het bos mij langzaam omsluit. De stilte wordt zo nu en dan verbroken door geritsel. Be hoedzaam ga ik verder". En wat hij verder tegenkwam leg de hij allemaal vast op de camera. Een volgroeid edelhert, prachtige bomenpartijen, bosgezichten, een pasgeboren edelhert, een afwerp- stang, zwijnen en zwammen. De titel van de tentoonstelling is: 'Ontmoeting met de natuur'. De expositie is gericht in de edu catieve ruimte, die deze zomer maanden toch niet wordt ge bruikt. De foto's van Ko Brouwer zijn te bezichtigen tijdens de ope ningstijden van het museum. De ze zijn: dagelijks van 10 tot 17 uur en op woensdagavond tussen ze ven en tien uur. De afsluiting van het schooljaar '84-'85 was voor de leerlingen van de Rijksscholengemeenschap De Scheldemond in Vlissingen vol verrassingen. Hetgeen ze het ge hele jaar door-soms-als droge koek naar binnen moesten stam pen, mochten ze vorige week voor een^deel in de praktijk brengen. Toneel, toerisme, kunst, biologie, geschiedenis, natuurkunde en techniek; ofwel: waarom slentert een kauwgum in water op en neer en hoe hoog is de toren van het gemeentehuis, hoe meet je dat met leuke, eenvoudige middelen. Toeristen werden in drie talen aangesproken en op de slikken en schorren nabij Fort Rammekens bij Ritthem lag de natuur wel héél dicht bij de historie van ons vaderland. Etsen - om nog maar een voorbeeld te noemen - heeft een grote groep ook al onder de knie gekregen. En die hele week - zo beweerde de schoolleiding - was een unieke week. Eens wat anders dan die storm- vervelende spelletjes zoals bingo waarmee scholen hun pupillen verriiaken als de boeken uit zijn? "Aandacht besteden aan watje als leraar het hele jaar door wel vaker wil doen. Maar je bent o zo ge bonden aan het boek dat aan het eind van het schooljaar uit moet", antwoordt Peter van den Dries, doorgaans biologieleraar maar nu geboekt als belangrijk initiatief nemer van het project. 'Gezellig leren' zo drukte een leerling van vier Havo het uit terwijl hij trachtte een motor zonder kool borstels aan de praat te krijgen. Om voor mensen die variëren in leeftijd van kind tot puber en bij na volwassen een gezamenlijk project voor te schotelen is bijna niet mogelijk. Daarom werden vorige week de leeftijdgenoten in één groep ondergebracht. Met uitzondering van de examenklas sen deed iedereen daar op Schel demond mee, 765 in totaal. Ook de docenten waren enthousiast, zo onderstreepte conrector Aarnout de Bruyne. En zo kon het inder daad gebeuren dat een talenleraar was te vinden tussen de in de schorren en slikken wroetende jongelui, in de nabijheid van Fort Rammekens. Weer een andere le raar betrad het onbekende terrein van het gymlokaal in plaats van zijn walhalla van de mathematiek. "Zonder die medewerking had den we er nooit aan kunnen be ginnen", prees conrector De De tweede klassen van MavoHavo en VWO grasduinen eendrachtig in de schorren en slikken nabij Fort Rammekens. Bruyne het docentenkorps. En Nico Out van het Steunpunt Kunstzinnige Vorming - ook dat instituut was er bij gehaald - sprak herhaaldelijk over 'die' geweldige inzet. Out: "Een dergelijke open houding is bijna uniek voor een school in het voortgezet onder wij s Wat mij opvalt is vooral hoe goed deze school de instellingen buiten haar deuren weet te be nutten. Er wordt gebruik gemaakt van de openbare bibliotheek, maar ook van het biologisch mu seum in Domburg. En er is verder dankbaar gebruik gemaakt van vele bestaande projecten". De brugklassers hielden zich be zig met het onderdeel Toneel en Toerisme'. Frankrijk, Engeland. Zwitserland en Spanje stonden centraal. Het was een voortzetting van het project drama, dat via het genoemde steunpunt voor het eerst op een school werd gereali seerd en het hele schooljaar bezig was en in de toekomst wordt voortgezet. Er werden decors ge bouwd en de spelers bedachten zelf een spel, waarbij de toeris ten hnden centraal stonden. "Een driedaags minifestival", noemde Out dit gebeuren. De klassen twee van Mavo, Havo en VWO kregen drie projecten opgedist. Bij het project Toerisme kregen de leerlingen de opdracht buitenlanders ie interviewen, goed voor de taalbeheersing. De terminal van de Olau-Line diende daarbij als dankbare verzamel plaats. Daar immers kan men veel buitenlanders treffen. Op Fort Rammekens werd gegrasduind op de schorren en slikken. Ook de omliggende bossen aldaar werden bezocht. En met goede uitleg van de vakleraar ontdekten de nieuwsgierige jongeren talrijke interessante zaken. In het fort zelf werd een diaserie getoond. Een kunstspeurtocht door Vlissingen was het derde onderdeel van de tweede klassers. De klassen drie hielden zich bezig met kustvormen en bezochten daarvoor de Walcherse kust en het biologisch museum. Tijdens het project druktechnieken nam men kennis van grafische technieken zoals etsen en zeefdrukken. Ver der werd er aan de hand van foto's van het gebombardeerde Vlissin gen nagegaan hoe de Scheldestad er veertig jaar geleden moet heb ben uitgezien. De klassen vier (en vijf VWO) reisden met bussen naar het mu seum Boymans en Van Beuningen in Rotterdam waar momenteel schilderijen uit de Hermitage in Leningnffl wgrden tentoonge steld. Ook Fenomena werd in de havenstad bezocht. In Zeeuwsch- Vlaanderen werd de Zwarte Pol der bekeken, evenals een kaas makerij en een zuiveringsinstalla tie. Allerlei natuurkundige proe ven berekende deze leerlingen op andere dagen op een computer en tijdens eenfietstocht met op drachten werd gekeken naar de duinvorming. Verder konden de ze leerlingen regelmatig Duits spreken omdat een Duitse mid delbare school op bezoek was bij Scheldemond. een school uit La- Aarnout de Bruyne had aan het eind van de vorige week het idee dat er een geslaagd experiment was voltooid. "We hebben het dit jaar niet bij de constatering gela ten datje het hele jaar te veel met de dingen uit de boeken bezig bent geweest. We hebben de delen die dan weliswaar niet strikt ge nomen tot de leerstof behoren, maar waar toch veel van is te leren uitgevoerd. Meestal zijn de laatste dagen van een schooljaar bepaald niet effectief benut. De constate ring: 'we hebben te weinig leuke dingen kunnen doen' gaat dit jaar in ieder geval niet op. Het feit dat we er maanden mee bezig zijn ge weest, althans een werkgroep be staande uit docenten, heeft zijn vruchten afgeworpen. Zowel de leerlingen als de docenten hebben in deze lesweek veel geleerd. En ik neem aan dat we na de evaluatie kunnen constateren dat we met dit initiatief een belangrijk aspect binnen school hebben ontdekt, namelijk: dat er een manier be staat om de verschillende vakken bij elkaar te krijgen. Het is vaak duidelijk in theorie dat geschie denis, aardrijkskunde en biologie veel met elkaar hebben te maken. Om dal echter in de praktijk te brengen moetje de moed hebben om het uit te proberen. En ik denk dat het ons is gelukt". NIEUWENDIJK 35-39 Vlissingen - bij de Vissershaven - mum Sl Jacobsstraat 27 Vlissingen 01184 12300 Korte Geere 17 Middelburg 01180 Lange Kerkstraat 31 Goes 01100 27324 De Scheldestraalwinkeliers hou den weer hun jaarlijkse zomer markt. Drie dagen lang zullen er in deze Vlissingse winkelstraat naast een feestelijke markt, waarbij de winkeliers, verenigingen en koop lieden van buitenaf hun waren aanprijzen, ook talrijke attracties plaatsvinden. De zomermarkt, die al weer zijn vierde uitgave krijgt, is groter van opzet dan ooit tevoren. Een belangrijke bijdrage aan het braderie-achtige gebeuren geeft ook het club- en buurthuis Schel- debuurt. Dit jeugdwerk tekent onder meer voor de organisatie van de kinderspelen, de kinder rommelmarkt en een playback- show. De zomermarkt begint donderdagmorgen 4 juli al om tien uur 's morgens en duurt evenals de tweede dag. vrijdag, tot negen uur 's avonds. Zaterdag, de laatste dag, wordt ook om tien uur begonnen, maar dan wordt er 's middags rond vijf uur afgesloten. Van het begin tot het eind van de markt krijgen de bezoekers een afwisselend programma voorge schoteld. In principe worden de kinderspe len donderdag en vrijdag vanaf vier uur 's middags gehouden. Ze gaan door tot negen uur 's avonds. Er wordt echter rekening gehou den met het feit dat er tijdens de playbackshow. die donderdag avond om zeven uur aanvangt, geen belangstelling voor de kin derspelen is. "En dan stoppen we Een vorige zomermarkt onze activiteiten voor die avond", zegt Sjaak Cornelisse van het club- en buurthuiswerk Schelde- buurt. Ook tijdens het concert van de harmonie Ons Genoegen, vrij dagavond vanaf halfacht. zijn er geen kinderspelen. De jeugd komt tijdens de zomer markt ruimschoots aan zijn trek ken, zoals een gratis ballonnen wedstrijd. Vrijdagavond vanaf zeven uur kunnen de ballonnen worden afgehaald en zaterdag morgen tussen negen en twaalf uur kunnen kinderen tot en met twaalf jaar hun overtollig speel goed of andere voorwerpen te koop aanbieden tijdens de kin derrommelmarkt op het plein van de Bouwen Ewoutschool. Voor de bezoekers hebben de or ganisatoren gezorgd voor enkele rustpunten. Op een aantal plaat sen zijn terrasjes ingericht waar tevens een barbecue staat opge steld. De drive-in discotheek El dorado verzorgt de muziek tijdens de zomermarkt. Zaterdagmorgen wordt - traditie getrouw - een ringrijderij gehou den in de Kasteelstraat, die die dag voor alle verkeer gesloten is. Dertig ringrijders, allen lid van de ringrijdersvereniging Ritthem, strijden dan om de ereprijzen. De prijsuitreiking van dit evenement wordt rond vijf uur 's middags verwacht. De Scheldestraat wordt tijdens de zomermarkt niet afgesloten voor het verkeer. De kramen worden 'met de rug' naar de straatkant geplaatst. In tegenstelling tot vo rige zomermarkten is ook de Ver lengde Scheldestraat hij het ge beuren betrokken. Ook daar, bij slagerij Verboom, is een terras met barbecue ingericht. Hel an dere terras is op het pleintje bij 'De Vrijbuiter' waar ook een mu ziektent is neergezet, waarin be halve het avondconcert van Ons Genoegen ook de playbackshow wordt gehouden. Dat laatste evenement wordt gepresenteerd door Frank Engels. De zangeres Marjan Monterey verleent haar medewerking aan dit gebeuren. Aanmeldingen voor de activiteiten van het club- en buurthuiswerk tijdens de zomermarkt, zoals hij voorbeeld de playbackshow, kun nen gebeuren via het Woltershuis, telefoon 01184-14660.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1