LOSKADE Schoolfoto uit de oude doos MINI CAMPING DE KR Subsidie FIOM-Zeeland Enquête mini-campings Woensdag 3 juli 1985 DE FAAM - DE VLISSINGER Uitvoering IX BKHOEP Eind december vorig jaar is de Kampeerwet voor het grootste deel in werking getreden. Deze nieuwe wet bevat allerlei voorschriften waarmee de gemeenten rekening moeten houden en or der welke voorwaarden vrij kan worden gekampeerd. Kamperen bij de boer 72-uurs-regeling Speciale vrijstellingen Provinciale maatstaven Kampeer middelen Aantallen 7 Fanfare De Uitlaat Dansen Concerten Levende muziek Evangelie zakenlieden Recreatievoetbal Vergadering Kinderfestival Rommelmarkt Strandtocht ABDIJ IEUWS L Eind juli-begin augustus houdt de Provinciale planologische dienst een enquête onder kam peerders bij de boer. De afgelopen jaren is het kampe ren bij de boer in Zeeland enorm gestegen. Er zijn zo n 800 mini- campings geteld. Het is dan ook een belangrijke vorm van kampe ren geworden. De reden van de sterke ontwikke ling van het kamperen bij de boer - vooral in Zeeland - is niet be kend, Zo weet men bijvoorbeeld niet of de hoofdzaak is dat er bij bepaalde groepen recreanten een duidelijke vraag is naar deze vorm van kamperen of dat er de afgelo pen jaren een tekort is ontstaan aan kampeermogelijkheden op gewone kampeerterreinen. Met andere woorden: is deze kampeervorm "ontdekt" of is het een noodoplossing bij gebrek aan andere mogelijkheden? Om een antwoord op deze vragen te krij gen acht de provincie het nood zakelijk een enquête te houden onder de gebruikers van deze "kamperen bij de boer-terrei- nen". Vooral met het oog op de toekomstige ontwikkelingsmoge lijkheden en het kunnen uitvoeren van een produkt- en marktver kenning is het van belang inzicht te krijgen in de huidige ontwik keling. Voor het onderzoek worden 4 en quêteurs aangetrokken, die mon deling hun vragen zullen stellen op de terreinen. De enquêtepe riode zal 5 dagen duren. De beheerders van terreinen die in het onderzoek worden betrokken worden hiervan op de hoogte ge steld en gevraagd hun medewer king te verlenen. Gedeputeerde Staten stellen Provinciale Staten voor aan de Stichting FIOM-Zeeland (hulp verlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap) over 1985 een eenmalige bijdrage te verlenen van 5% van de rijks bijdrage. Dit komt op een be drag van ruim 9.000, De beleidsverantwoordelijkheid voor de FIOM berustte aanvanke lijk bij het Rijk, dat een bijdrage verleende van 95% van de kos ten. De provincie-besturen heb ben bij het Rijk herhaaldelijk aan gedrongen op 1 00% subsidiëring maar door gebrek aan geld is het daar nooit van gekomen. In afwachting van een definitieve subsidieregeling hebben veel provinciebesturen een aanvullend subsidie toegekend van 5% ofte wel 1/19 deel van het rijkssubsi die. Na de komst van de rijksbijdrage regeling maatschappelijke dienst verlening in 1982 waren de ge meenten beleidsverantwoorde lijk, zij moesten 5% aanvullen op de rijksbijdrage. Voor FIOM-Zee land werd toen in overleg met de gemeentebesturen een over gangsregeling getroffen waarbij de provincie nog gedeeltelijk be taalde in het aandeel van 5%, omdat de gemeenten dit niet wil den overnemen. Onder druk van de Tweede Kamer is de bijdrageregeregeling in 1984 wéér terug gegaan naar het rijk'op basis van 95%, zodat het FIOM voor 1985 genoodzaakt is Dinsdag 9 juli houdt de AROB- commissie uit Gedeputeerde Sta ten drie maal zitting. De eerste zitting begint om 10.00 uur. Burgemeester en wethou ders van Borsele hebben zonder ontheffing van de landschapsver ordening Zeeland een reclame bord geplaatst. GS hebben de gemeente gevraagd dit bord te verwijderen. De tweede zitting die dag (9 juli) is om 10.30 uur. Enkele inwoners uit Koudekerke hebben bezwaar gemaakt tegen het verlenen van verklaringen van geen bezwaar van GS (gevraagd door B en W van Valkenisse voor de bouw van een woning met ga rage aan de Blinkertlaan in Kou dekerke). Als laatste die dag behandelt de AROB-commissie een bezwaar van de heer B A. Groede uit Westkapelle. Burgemeester en wethouders van Westkapelle hebben verklaringen van geen bezwaar gevraagd voor uitbreiding van het gemeente huis. GS hebben die verklaringen verleend. De heer Groede is het hier niet mee eens. De zitting be gint om 1 1.00 uur. De hoorcommissie bestem mingsplannen houdt vrijdag 12 juli zitting. De heren S.A. Appel en M. Elen- baas uit Baarland hebben be zwaar gemaakt tegen hef bestem mingsplan Baarland gedeelte 'Kolenwiegenhoek I", gemeente Borsele. Zij zijn het niet eens met de ge projecteerde woningbouw in de buurt van hun agrarische bedrij ven. Zij worden hierin gesteund door het Landbouwschap. De he ren Appel en Elenbaas kunnen hun bezwaar in de zitting van 10.00 uur toelichten, waarna het gemeentebestuur van Borsele daarop een reactie kan geven. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het Pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. een aanvulling van de provincie te vragen. Het is duidelijk dat het heen en weer geslingerd worden tussen rijk, provincie en gemeente voor het FIOM problemen oproept omdat het hun op deze manier bijna onmogelijk is. Nieuwe ka m pee rwet De Kampeerwet schenkt uitge breid aandacht aan de moge lijkheden om in Nederland kampeerterreinen te exploite ren, maar ook aan het kampe ren buiten de officiële cam pings. Centraal staat het systeem van vergunningen en vrijstellingen. Zonder vergunning is het een on dernemer verboden "een kam peerplaats te houden", zoals dat zo fraai in de wet staat omschre ven. De vergunning moet worden aangevraagd bij burgemeester en wethouders. Zo'n aanvraag moet vergezeld zijn van een camping reglement. Dit moet o.a. inzicht geven in de campingprijzen en in de manier waarop deze kenbaar worden gemaakt. Ook moet dui delijk zijn welk bemiddelingsper centage de exploitant van een camping berekent, bij b.v. de verkoop van een stacaravan (hier over komen speciale voorschrif ten van het rijk). Tenslotte moeten ook de kampregels worden over gelegd. In de vergunning staan o.a. voorschriften over de soort kampeermiddelen (zoals stacara vans en tenten) en het aantal dat op de camping mag worden toe gelaten. Een van de belangrijkste punten in de discussie over het kampe ren in Nederland is het kampe ren bij de boer. De regeling van de Kampeerwet ziet er als volgt uit: O burgemeester en wethouders kunnen een vrijstelling geven voor hoogstens vijf kampeer middelen in de periode van 1 5 maart tot-31 oktober; 9 er mogen geen stacaravans worden geplaatst (alleen ten ten, vouwwagens, kampee rauto's of toercaravans); er mag geen strijd zijn met het bestemmingsplan. Zoals bekend zijn er enkele Zeeuwse gemeenten die nu meer dan 5 kampeermiddelen toe staan. Als de gemeente dit in de toekomst zo wil houden is de eni- ge oplossing deze terreinen als officieel kampeerterrein aan te merken. Dat kan alleen als het bestemmingsplan - dat goedkeu ring van Gedeputeerde Staten nodig heeft - deze mogelijkheid biedt. Overigens kan ook via het be stemmingsplan het kamperen bij de boer juist worden tegenge gaan. Er is één vorm van kamperen die "altijd mag", als althans de ge meenteraad de mogelijkheid hiertoe schept. Volgens de Kampeerwet mag overal buiten kampeerterreinen en mini-campings vrij worden geparkeerd met drie kampeer middelen (uitgezonderd staca ravans) voor ten hoogste 72 uur (drie dagen en nachten). Na tuurlijk moet de eigenaar van de grond het hiermee eens zijn... Dat vrij kamperen kan worden geregeld door middel van een raadsbesluit. Afgezien van het kamperen bij de boer kunnen b. en w. speciale vrijstellingen afgeven, bijvoor beeld voor het kamperen in groepsverband met sociale, cul turele, educatieve of wetenschap pelijke doelstellingen, voor het kamperen in gebouwen die bij boerderijen behoren en voor het kamperen op landgoederen. Het moet wel zo zijn dat het bestem mingsplan dit toelaat. Voor het stichten of uitbreiden van een kampeerterrein is vooral bepalend of het gemeentelijke bestemmingsplan hiertoe de mo gelijkheid biedt. Deze bestemmingsplannen heb ben zoals eerder opgemerkt goedkeuring nodig van Gedepu teerde Staten. Als het gaat om kamperen hante ren GS van Zeeland o.a. een aan tal maatstaven die zijn te vinden in het "Beleidsplan recreatie en toerisme": t in het Noordzeekustgebied al leen binnen de zgn. concen tratiegebieden, elders binnen en aansluitend aan dergelijke gebieden en aansluitend aan steden en dorpen en op plaat sen die nu al intensief voor re creatie worden gebruikt, er moeten voldoende moge lijkheden voor dagrecreatie zijn; 0 natuurterreinen en dergelijke gebieden komen niet in aan merking; grote voorzichtig heid is geboden in uitgestrekte landbouwgebieden; 0 rekening, moet worden gehou den met het karakter van het landschap en dorpen en ste-, den in de buurt; Onder kampeermiddelen ver staat de Kampeerwet: - een tent, een tentwagen, een kampeerauto of een caravan; enig ander onderkomen en enig ander voertuig of gewezen voertuig of ge deelte daarvan, voorzover geen bouwwerk zijnde waarvoor ingevolge artikel 47 van de Woningwet een bouwvergunning is ve reist. 0 er moet variatie zijn in de toe ristische voorzieningen. In een nota van de Provinciale Planologische Dienst over het kamperen buiten kampeerterrei nen in Zeeland in 1984 wordt becijferd dat de totale kampeer- capaciteit (officiële campings, mi ni-campings en overloopterrei nen) een kleine 39.000 stand plaatsen bedraagt, oftewel zo'n 1 56.000 slaapplaatsen. De "normale" capaciteit (cam pings en mini-campings) is 33.500 standplaatsen, maar hiervan is het overgrote fdeel (64%) niet beschikbaar voor het toeristisch kamperen, aangezien het om vaste plaatsen gaat. Bij grote drukte konden er dan op overloopterreinen -400 plaatsen bijkomen, door "verdichting" op campings 800 en door de "capa citeit bij de boer" op te schroeven ruim 1 300. Dit laatste is volgens de kampeerwet niet meer moge lijk. Er is een informatieblad over de nieuwe kampeerwet beschik baar bij het bureau voorlichting provincie Zeeland, telefoon 01180-31394 of 31395 (door- kiesnummers). Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. - Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 DOOR PETER SUNKE 'Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. Veel straatnamen in onze provinciehoofdstad hebben met het water te maken, zo kennen we dijken en zo heten de grachten kaaien. Er is maar één kade in Middelburg en dat'is de Loskade. Deze wat deftige naam is pas ontstaan na de aanleg van het Kanaal door Walcheren. Tussen 1866 en 1873 werden op Walcheren grootscheepse kanaal- en spoorwegwerken uitgevoerd. Koning Willem III verrichtte in 1873 de plechtige opening - het eiland werd vanaf dat jaar door een kanaal doorsneden en Middelburg en Vlissingen waren per trein bereikbaar. Middelburg had helaas een belangrijk deel van haar fraaie bolwerken hiervoor moeten opofferen. Daar waar de schepen aan de ka de van het nieuwe kanaal te Mid delburg afmeerden ontstond de Loskade. Inderdaad aanvankelijk niet meer dan een lege kade. Spoedig begon men er echter te bouwen. Zo ontstonden tussen 1879 en het begin van de twintig ste eeuw de gevels in de typische eclecticistische bouwstijl. Dat is een samengestelde stijl waarin allerlei neo-gothische, neo-renais- sancistische en andere stijlken merken verwerkt zijn. Deze pan den, thans veelal hotel, restaurant of kantoor, hoewel er ook nog als woonhuis worden gebruikt, vor men een fraaie entree van de stad, zeker gezien vanaf het station. Omstreeks 1900 was dit deel van de Loskade een gerenommeerde straat, waar onder meer de ge meentesecretaris, de gemeente ontvanger en de griffier van de arrondissementsrechtbank woon den. Op de hoek, schuin tegen over de Stationsbrug (waarvan de eerste versie uit 1871 dateert), lag en ligt nog Hotel Du Commerce. Helemaal aan de andere kant, aan de Maisbaai, bevond zich de scheepswerf van de Middelburg- sche Commercie Compagnie. Voorheen had daar de Verenigde Oost-Indische Compagnie een scheepswerf (U vindt het em bleem van de Kamer Zeeland van de V.O.C. nog in het gebouw aan de Maisbaai, achter de Spijker- brug). De Amerikaan Theodore Mace begon hier in 1889, na de ophef fing van de Commercie Compag nie. een fabriek ter vervaardiging van lampvoetjes voor elektrische lampen. Helaas ging zijn bedrijf al in 1893 failliet. De fabriek werd in het openbaar verkocht en kwam in handen van de Middelburgse ondernemers C. (Cornelis) Bou- dewijnse en M.A. van der Leijé. Zij zetten het bedrijf onder de naam The Vitrite voort. Johannes Boudewijnse (geboren in 1867), zoon van een Middel burgse koopman en broer van Cornelis. startte in juli 1887 een fabriekje voor gloeilampen en elektrische 'toestellen aan het Ar- meniaans Schuitvlot. Het bedrijf expandeerde snel, want werd in 1887 met 5 werklieden begonnen, in 1889 waren dat er al 40 en ex porteerde men naar allerlei lan den over de gehele wereld. Jo hannes was intussen op 21-jarige leeftijd overleden (in 1888) en opgevolgd door zijn broer Corne lis. Het bedrijf staakte de produk- tie in 1894 toen het wat minder goed ging. Inmiddels had Cornelis, zoals we hiervoor zagen, het bedrijf van Mace overgenomen. Hij en Van der Leijé zetten de produktie van lampvoetjes voor gloeilampen voort. Beiden heren waren direk- teur, Boudewijnse zelfs tot aan zijn dood in 1938. In 1920 kwam een nauwe samenwerking met de, in 1891 opgerichte, N.V. Philips tot stand. Later werd The Vitrite een volledige dochteronderne ming van deze grote gloeilam penfabriek uit het zuiden des lands. De Vitrite is in de bijna honderd jaar van haar bestaan een begrip in Middelburg geworden (veel ouderen kennen de fabriek als de "fitting"). Het gespecialiseerde bedrijf, dat de grootste producent ter wereld van gloeilampvoetjes is, zal binnenkort worden verplaatst naar een gloednieuwe vestiging op het industrieterrein Arnestein. De huidige bedrijfsgebouwen zullen worden afgebroken en ter plekke zullen moderne woningen verrijzen. Het gemeentebestuur schreef voor het ontwerpen daar van onlangs een prijsvraag uit en de ingezonden maquettes waren te bezichtigen in de Burgerzaal van het stadhuis. Over een paar jaar zal dus dit hele gebied, omsloten door Korendijk, Kinderdijk, Maisbaai en Loskade een woonbestemming hebben ge kregen - scheepswerven en een fabriek gingen aan de menselijke bewoning vooraf. AAP, NOOT, MIES... W. Willeboordse aan de Zand- kreekstraat 38 in Middelburg zond ons deze foto uit 1939. Gefotogra feerd werden de zesdeklassers van de school aan de Gravenstraat. De inzender noemt ons de namen van de leerlingen die staan opgesteld tussen de streng kijkende onder wijzers. Bovenste rij v.l.n.r.: Rinus Kooman, Piet Meliefste, Chris Heuseveld, Harm Schat, Simon Melse. Wim Willeboordse, Cor van lwaarden, Rinus Hendrikse, Adri Roose, Teun Klaver. Tweede rij: Betsy Kaaisteker. Mej. Gelton, Betsy Houterman. Toos Schoonaard, Janny de Wolf, Retty Geuze, Mia Teeuwen, Mien Vendevielle, Toos Bostelaar. Derde rij: Maatje Huiszoon, Nel van Keulen, Addy Blokpoel, Mej. Bostelaar, Mej. Geljon, Maatje Verstraate, Nel Drost, Prina Wil leboordse Vierde rij: Jan Lorier. Kees Lo- rier, Jaap Lorier, Cor Huiszoon, David Willeboordse, Jan Ver spoor, Links onderwijzer P. Schoonaard. rechts onderwijzer C.J. van Moolenbroek en hoofd onderwijzer T. Winter. Ook deze foto is weer te bestellen bij de redactie van dit blad. U dient dan samen met dit knipsel 7,50 aan ons te zenden. U kunt betalen met geld (dan de brief aantekenen) of met een cheque (op naam van R. Oreel). Het adres: De Faam De Vlissinger, Postbus 5017,4330 KA in Middelburg. Op de Boulevard te Vlissingen speelt op zondag 7 juli om 14 uur de Delta Band, om 14.30 de Fan fare Bocholz. Op zaterdag 6 en zondag 7 juli organiseert de motor sport ver eniging 'De Uitlaat' een regio- jeugd motocrosswedstrijd. In dit weekend zullen ongeveer twee honderd rijders uit geheel Neder land acte de presence geven, waaronder de jeugdcrossers vanaf acht jaar. De klassen waarin gere den wordt zijn de 50 cc automaat, 50 cc kleine wielen. 80 cc grote wielen. 80 cc, 125 cc. 250 cc en 500 cc. De trainingen beginnen om tien uur en de wedstrijden om ongeveer één uur. Dit evenement is voor iedereen gratis toeganke lijk. Dit alles vindt plaats op het Sloehaven-circuit aan de Enge- landweg te Vlissingen-Oost. Dansschool De Jong, Oude Markt 39 in Vlissingen houdt op zaterdag 6 juli om 20.45 uur een Stijldans avond. entree 7,50 gulden, leer lingen tot 21 uur vijf gulden. Zaterdag 6 juli zijn er tussen 14 en 16.30 uur in de binnenstad/Klei ne Markt te Vlissingen concerten van het blaaskapel 'Die Kalkdör- fler', georganiseerd door Culture le Raad Vlissingen. Vrijdag 5 en zaterdag 6 juli is er de hele dag levende muziek en play- backshow op het terras van de Lamnie Goedzak, Boulevard Bankert 58 in Vlissingen. Dit alles in het kader van de Promotieweek Horeca. De afdeling Zeeland van de Full Gospel Business Men's Fellows hip houdt maandag 8 juli in de Schouwburg te Middelburg een bijeenkomst. Er wordt gezongen met begeleiding van vleugel, hammondorgel, guitaren en drums en er is een zanggroep. De evangelist Ben Hanegraaf, net te rug van een reis door India, is gastspreker. Aanvang van de bij eenkomst is acht uur. De Neder landse naam van de organisatie luidt: 'vereniging van volle evan gelie christelijke zakenlieden en ■beroepsmensen'. De (potentiële) deelnemers aan de recreatiecompetitie zaalvoetbal op de zondagmorgen in sporthal Voorborch in Middelburg houden maandag 8 juli een vergadering in het afdelingsgebouw van de KNVB-Zeeland aan het Molen water in Middelburg. Behalve een bespreking van de competitie voor het nieuwe seizoen en de daaraan verbonden kosten staat ook een bestuursverkiezing op de agenda; hierbij is voorzitter L.A.M. Kraak aftredend en her kiesbaar. Voorts moet het bestuur nog met enkele leden worden uit gebreid. De vergadering begint 's avonds om halfacht. De raad der gemeente Domburg houdt op dinsdag 9 juli een open bare vergadering in het gemeen tehuis van Domburg. De aanvang is 19.30 uur, vanaf 19.15 is er ge legenheid tot het stellen van vra gen over onderwerpen door be langstellenden uit het publiek. Mal Ir mrWvn BK1.0IIW-2-'kM Kcitc Postbus 5017 4J.WÜA MaWrlhurz Vandaag, woensdag 3 juli is er van 14 tot 16 uur een Intercultureel kinderfestival met vele activitei ten in De Paraplu, A. Gogelweg 59 te Vlissingen. De toegang is gratis. Rond de Hervormde Kerk aan hel Smidswegje in Serooskerke wordt zaterdag 6 juli een rommelmarkt en bazar gehouden, waarvan de opbrengst is bestemd voor herstel van het kerkorgel. Aanvang 10.00 uur. Om 20.00 uur begint een barbecue. Informatie: 01189- 1386. Bij de Kanovijver, Burg. van Woelderenlaan in Vlissingen. kan men zaterdag 6 juli tussen 10 en 14 uur terecht voor een Duin- en Strandtocht over 5-10-15 en 20 kilometer. Inschrijfgeld 3,75 gul den. Organisatie: De Vrolijke Tippelaars.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 17