Wandelen op de Haringvreter Inventarisatie zwemgelegenheden DE LANGE DELFT EN HET HUIS VAN WILLEM VAN ORANJE iPKOVIKÏ; ZEELAND ontwerp-provinciaal bodemsaneringsprogramma 1986 Zomerweek ZIKV: Zeeuwse primeur Kunstzinnige vorming en volwassenen educatie Onderwijs Werkloosheid Zwem gelegen heden Woensdag 19 juni 1985 (OM MI SS IKS De Provinciale waterstaat heeft een gedetailleerd rapport uitgebracht, waarin een overzicht wordt gegeven van de plaatsen waar veel wordt gezwommen in Zeeland èn de kwaliteit van het water ter plekke. IN BH HO UI' Zweminrichtingen Controle op de waterkwaliteit Uitbreiding meet punten provinciale griffie A B D IJ IEÜWS f.brfft Op vrijdag 28 juni (tijdens de Veerse Meerdagen) is het mogelijk om gratis te worden vervoerd naar het eiland "De Haringvreter" in het Veerse Meer. Er is dan gele genheid - ook gratis - deel te ne men aan een wandeling onder lei ding van deskundigen van de Dienst der Domeinen. Het tran sport over water vindt plaats met "bruine schepen" (o.a. een klip per en een kotter) van "de Zeeuwse Stromen". De afvaarten zijn: 17.00-18.00 - 19.00 - 20.00 en 21.00 uur. Per schip kunnen ongeveer 30 personen worden vervoerd. De vaartijd is een half uur heen en een half uur terug. De wandeling duurt onge veer een half uur. Voor de afsluiting van het Veerse Gat in 1 961 was de Haringvreter een zandplaat die bij eb voor het grootste gedeelte droogviel en bij vloed onderliep. Er kwamen op deze plaat veel zeehonden voor. Beweerd wordt dat de zeehon denpopulatie zich rijkelijk voedde met onder meer haring. Vandaar wellicht de naam "Haringvreter", maar zeker is dit niet. Na afsluiting kwam een deel van de plaat permanent droog te lig gen Bij het zomerpeil van het Veerse Meer gaat het om een op pervlakte van 60 ha. Omdat het gevaar bestond van afstuiving van de bovenste voedselrijke laa g werd in het najaar van 1 962 rog ge ingezaaid. Een jaar later werd het gehele eiland met speciale grassen en klaver ingezaaid. In de jaren daarna werd een bos aan geplant van 20 ha. Het beheer van het eiland is ge richt op het zich laten ontwikkelen van een "interessante natuur". Zo is er een zeer waardevolle plan tengroei ontstaan, waaronder wilde orchideeënsoorten. Ook als broedgebied, voedsel- en over- winteringsgebied voor diverse soorten watervogels speelt de Haringvreter een belangrijke rol. Daarom is een deel van het eiland tijdens het broedseizoen niet toe gankelijk voor het publiek. De plantengroei op de Haringvre ter gedijt zo goed doordat onder het eiland geleidelijk aan een zoetwaterbei is ontstaan. Het bos bestaat uit een gemengd loofbos, met als hoofdhoutsoort: eik, grauwe abeel, berk en els. Door deze bebossing, die nog in ontwikkeling verkeert, lopen di verse wandelpaden die vrij zijn te betreden. De weilanden op de Haringvreter zijn in eerste instantie alleen be weid door pony's. Hoewel het in de bedoeling lag deze dieren een heel jaar op het eiland te laten verblijven, waren de overwinte ringsproblemen te groot en werd al spoedig overgegaan tot bewei ding van het voorjaar tot in het late najaar. Aangezien beweiding met alleen paarden op langere termijn pro blemen kan geven, werd ook jong vee naar het eiland gebracht. In 1981 werd geprobeerd een Het Zeeuws Steunpunt voor kunstzinnige vorming en volwas seneneducatie vergadert maan dag 24 juni, 1 6.00 uur in het ge bouw van het steunpunt, Rouaansekaai 43 in Middelburg. Er wordt o.a. gesproken over een verslag van het dansoverleg over de projecten die gehouden zijn in 1984, het voorontwerp deelplannen onderwijs, sociaal- cultureel werk, kunst- en cultuur behoud en de knelpunten die voortkomen uit werkplannen vol wasseneneducatie binnen het steunpunt. Woensdag 26 juni, 14.00 uur vergadert de Provinciale Onder wijsraad. In deze extra vergadering zal ge sproken worden over de hoofdlij nennotitie provinciaal onderwijs beleid. Plaats van samenkomst: statencomplex, Abdij 1 1 in Mid delburg. De Zeeuwse Stuurgroep Werk loosheid (ZSW) spreekt in haar vergadering van 27 juni o.a. over een reactie van de ZSW op het wetsontwerp onbetaalde arbeid uitkeringsgerechtigden (BOAU) aan de Tweede Kamer; de knel punten in de financiering van werkloosheidsprojecten; vooront werp deelplannen 1986-1989 onderwijs educatief en sociaal- cultureel werk en over de inven tarisatie van werkloosheidspro jecten in Zeeland. De vergadering begint om 14.00 uur en wordt gehouden in het Provinciehuis, Snt Pieterstraat 42 in Middel burg. Alle vergaderingen zijn openbaar. gedeelte te beweiden met dam herten. Eind vorig jaar werd deze proef beëindigd omdat het te moeilijk bleek de dieren te laten overwinteren. De inventarisatie is gemaakt om dat er een wettelijk voorschrift is; volgens artikel 10b van de Wet hygiëne veiligheid zwemgelegen heden dienen gedeputeerde sta ten over een lijst te beschikken van de zweminrichtingen in het oppervlaktewater en van andere plaatsen waar door veel mensen wordt gezwommen. (Het gaat hierbij niet om zwembaden). Aan gezien Zeeland voor een derde uit water bestaat en overal stranden en plekjes aan de oever te vinden zijn waar het goed zwemmen is, is er een flink rapport ontstaan. De inventarisatie heeft zich be perkt tot de zeearmen in Zeeland: het Grevelingenmeer, de Ooster- schelde, het Veerse Meer en de Westerschelde. De gegevens van de Noodzeestranden zijn uit aller lei andere onderzoeken voldoen de bekend. Hetzelfde geldt voor zwemgelegenheden in de bin nenwateren: de kreken bij Schelphoek en Ouwerkerk, het Goese Sas, zwembad Sluis, Braakmankreek, Otheensekreek, Groot-Vogel en de Zandput bij Clinge. In totaal zijn wel zo n 130 plaat sen bezocht, waarvan mag wor den aangenomen dat er wordt gezwommen, variërend van mas saal tot sporadisch. Het is voor de Provinciale water staat belangrijk te weten welke plaatsen als zwemgelegenhe den" moeten worden aange merkt, aangezien er namelijk wettelijke voorschriften zijn voor de controle van het water. De AROB-commissie uit Gedepu teerde Staten houdt dinsdag 25 juni twee hoorzittingen. De eerste begint om 10 00 uur. Het gaat om een bezwaar van mevrouw G. van Tiggelen-Baecke en de heer en mevrouw P de Smet-Verschraegen uii Uzendij- ke. Burgemeester en Wethouders van Oostburg hebben verklarin gen van geen bezwaar gevraagd voor de bouw van een bedrijfsge bouw aan de Oranjestraat in IJ- zendijke. GS hebben die verkla ringen verleend. De tweede hoorzitting is om 11.00 uur. De heer A. Nijssen uit Zaamslag maakt bezwaar tegen het weigeren van verklaringen van geen bezwaar door G S voor de bouw van een loods aan de Weststraat in Zaamslag. De Tweede Kamer uit Gedepu teerde Staten houdt die dag (25 juni) tweemaal zitting om beroep schriften tegen gemeentelijke be slissingen over bijstandszaken te behandelen. Beslissingen van de colleges van B en W. van Vlissingen en Hon- tenisse worden aangevochten De zittingen beginnen om 10.20 en 1 1.40 uur. De hoorcommissie bestemmings plannen houdt vrijdag 28 juni, 10.00 uur zitting. Gehoord worden 1 5 bewoners uit de Swaalingestraat en één be woonster uit de Molenweg allen te Zoutelande over hun bezwaar tegen het bestemmingsplan "Be drijventerrein Molenweg" te Zou telande (gemeente Valkenisse). Ook het gemeentebestuur van Valkenisse wordt in de gelegen heid gesteld zijn visie te geven-. De hoorcommissie bestemmings plannen adviseert het dagelijks bestuur van de provincie over goedkeuring van gemeentelijke bestemmingsplannen. Zoals altijd zijn alle zittingen openbaar en worden gehouden in het Provinciehuis, Sint Pieter straat 42 in Middelburg h Het spreekt vanzelf dat niet op el ke plaats aan de oever waar wei eens een zwemmer wordt gesig naleerd de waterstaat meteen met de meetapparatuur klaar moet staan. Wel zijn er bepaalde maat staven waardoor een plek aan de oever als een (te bemonsteren) "zwemgelegenheid" moet wor den bestempeld. De maatstaf die provinciale wa terstaat - in overeenstemming met de wetgeving - hanteert is; een plek waar op een bepaald moment meer dan 50 mensen aanwezig zijn' met een bezetting van 1 per soon per twee meter oeverlengte. Of het gaat om zwemmers, poot je-baders of zonaanbidders speelt verder geen rol. Langs de Zeeuwse zeearmen zijn er 42 van dergelijke plaatsen te vinden, (dus afgezien van de Noordzeestranden en de binnen wateren). Een andere plaats waar men kan zwemmen zijn de zg. "zwemin richtingen". Dat zijn plaatsen waar het mogelijk is te zwemmen en waar voorzieningen zijn aan gebracht, zoals bv. douches, kleedruimten etc. Er is echter pas sprake van een zweminrichting als het gaat om een bedrijfsmati ge exploitatie (als er entree wordt geheven). Voor alle duidelijkheid: het gaat hier niet om speciaal aangelegde, al of niet overdekte zwembaden, maar om water dat al aanwezig is en als zweminrich ting wordt gebruikt. Er zijn in Zeeland drie van dergelijke in richtingen: De Groot Vogel, de Braakman en het zwembad Sluis. De aanwijzing tot "zwemgele genheid" of "zweminrichting" betekent dat er controle moet worden uitgeoefend op de ge schiktheid van het water als zwemwater. Bij zweminrichtingen moet dit gebeuren door de ex ploitant. In Zeeland wordt dit ge daan door de Technologische dienst van de waterschappen en voor het zwembad Sluis door de gemeente. De Technologische dienst verricht ook de metingen in de andere binnenwateren die geschikt zijn om te zwemmen. Bij de controle van het water aan de badstranden en in de zeearmen ligt de zaak minder eenvoudig De wet schrijft wel voor dat het water dient te voldoen aan bepaalde normen, wil het als zwemwater dienst kunnen doen, maar er is niet voorgeschreven welke in stantie dit moet onderzoeken. In feite zijn er twee in aanmerking komende instanties: rijkswater staat en de provincie Zeeland. In 1 984 heeft rijkswaterstaat op 14 punten metingen gedaan, waarvan slechts op drie plaatsen op het strand Voor het overige wordt er gemeten voor de kust en in de stromen. Men gaat ervan uit dat de resultaten hiervan genoeg zeggen over de kwaliteit van het water aan het strand. De provin ciale waterstaat is het hiermee niet eens. Men vindt dat de me tingen in de badzöne moeten worden verricht. Pogingen om rijkswaterstaat hiertoe over te ha len zijn echter mislukt. Omdat er toch iemand moet me ten, stelt provinciale waterstaat voor het eigen bemonsteringspro gramma (tot nu toe op vier plaat sen) flink uit te breiden tot in to taal 21 plaatsen. Het argumenten hiervoor is dat het onderzoek van rijkswaterstaat duidelijk niet de goede cijfers op levert voorde badzóne. Bovendien is er sprake van het nakomen van wettelijke voorschriften. De wa terstaat vindt het verder belangrijk dat een goede voorlichting aan het publiek kan worden gegeven over de zeewaterkwaliteit. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 DOOR PETER SIJNKE 'Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. De Lange Delft, winkelpromenade sinds 1976, heeft een lange en bewogen geschiedenis. De straat ontleent haar naam aan het water. Dilf(t), delf of delft betekent namelijk gedolven waterloop, gracht. Dezelfde naam komt ook elders voor, vergelijk bijvoorbeeld Oude Delft (Antwerpen) en Korte Delft (Delft). Het oudste stadsdeel van de Zeeuwse hoofdstad, de concentri sche "burcht" van vóór 1254, nog goed waar te nemen op platte gronden en luchtfoto's, wordt omsloten door Markt - Lange Noordstraat - Hofplein - Wage- naarstraat Sint Pieterstraat - Kor te Delft - Lange Delft. Waar nu Hofplein, Wagenaarstraat en Sint Pieterstraat liggen stroomde eens het riviertje de Arne. Door, of langs, de Korte en de Lange Delft liep een stadsgracht. In de middeleeuwse stadsreke ningen wordt de Lange Delft ver schillende keren genoemd. Deze (winkel)straal vormde een be langrijke verbinding tussen de Dam en de Markt. 400 Jaar gele den bevonden zich zo'n 95 huizen in de Lange Delft. In het begin van de 20ste eeuw waren er slechts weinig meer over. De Lange Delft telde vele be langrijke monumenten. Zo stond er het oude Gasthuis, met de er- bijbehorende al in I396/1397 ge noemde kerk. Deze gebouwen werden in 1867 afgebroken toen een nieuw Gasthuis aan het Noordpoortplein gereed was ge komen. Schuin achter de kerk bouwde men in 1493/1494 een aan St. Barbara gewijde kapel, die thans nog bestaat en in gebruik is bij de Christelijk Gereformeerde Gemeente. Ook de unieke laat middeleeuwse houten gevel, die zich thans in de tuin van het voormalige Zeeuws Museum in de Wagenaarstraat bevindt, stond tot 1888 in de Lange Delft. Het middeleeuwse steenhuis "Rosen- burch" (verloren gegaan in 1940) bevond zich aan dezelfde zijde als de houten gevel (komende vanaf de Markt aan de linkerkant). Aan de andere zijde van de straat stond op de hoek van de Sint Jan straat (op de plaats waar nu een optiekzaak is gevestigd) het zoge naamde West-Indische Huis. Bij dit gebouw staan we wat langer stil. Begin 16de eeuw woonde hier Andries, ridder, heer van Wacke- ne, die tussen 1501 en 1515 het ambt van rentmeester Bewester Schelde bekleedde. Zijn schoon zoon Anton van Bourgondië ver kocht het huis aan de stad Mid delburg. Vervolgens kocht Adolf Hardinck, rentmeester Bewester Schelde van 1517-1535, het ter rein, bestaande uit een huis, boomgaard en zomerhuis (achter het huis) aan. Het woonhuis liet hij grondig in renaissancestijl ver bouwen. Na de overgang van Middelburg naar Willem van Oranje (1574) kwam het fraaie pand in het bezit van de prins. Hij verbleef er regelmatig. In 1582 kocht de stad het weer terug van Oranje, die sedert dat jaar over een nieuwe behuizing in Vlissin gen kon beschikken. Kooplieden van de Engelse Merchant Adven turers betrokken het vervolgens T West-Indische Huis te Middelburg. Naar een 18de eeuwse gravure. Middelburg, huis Hardinck (1583-1621). De zetel van de Ka mer Zeeland der West-Indische Compagnie werd er in 1621 in ge vestigd. 170 jaar bleef het die kantoorbestemming houden (tot 1791). In het achterste deel, aan de Sint Janstraat, was inmiddels in 1633 de Bank van Lening (Lom merd of pandjeshuis) gevestigd. Het gedeelte aan de Lange Delft diende sedert 1820 als militair magazijn, later werd het groten deels armenschool. Men heeft het in 1883 afgebroken en vervangen door een lelijk schoolgebouw. Deze school werd echter, met de Bank van Lening aan de Sint Janstraat, in 1940 verwoest. De Lange Delft bevatte vóór 1940 nog meer monumentale gebou wen, zoals de prachtige renais- sancegevel "De Gouden Sonne" en het imposante gebouw van de Provinciale Bibliotheek (uit 1733). Bij een grote brand in 1929 gingen het mooie grand-hotel Verseput en 7 andere panden verloren. Het verwoestende Duitse bombarde ment van 17 mei 1940 veranderde vrijwel de gehele straat in een ro kende puinhoop. Slechts een klein gedeelte bij de Korte Delft bleef gespaard. Spoedig na die fatale dag in mei '40, die altijd de zwartse dag in het Middelburgse historieboek zal blijven, begon men met de her bouw van de Lange Delft. De loop van de straat werd echter iets ve randerd (met name het gedeelte aan de kant van de Markt). Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat vanaf 24 juni tot 24 juli 1985 het ontwerp-bodemsaneringsprogramma 1986 van de provincie Zeeland voor een ieder ter inzage ligt. In het programma wordt aangegeven welke locaties in Zeeland wanneer onderzocht c.q. gesaneerd dienen te worden omdat de mogelijkheid bestaat c.q. bewezen is dat de bodem ter plaatse zodanig is of dreigt te worden verontreinigd, dat ernstig gevaar bestaat voor de volksgezondheid of het milieu. Het ontwerp-programma ligt ter inzage op: - gemeente-secretarieën; - de provinciale bibliotheek in Middelburg; - de openbare bibliotheken in Goes, Hulst, Oostburg, Sas van Gent, Terneuzen, Tholen, Vlissingen, Zierikzee en Axel. Het ontwerp-programma met de op het moment beschikbare bijlagen ligt ter inzage op: - het bureau Milieuzaken van de Proyinciale Griffie, Sint Pieterstraat 42 te Middelburg; - op de gemeentesecretarieën, voor wat betreft de onderzoeken op die locaties die zijn gelegen op het grondgebied van deze gemeenten. Van 24 juni tot 24 juli 1985 kan door een ieder gemotiveerde schriftelijke bezwaren tegen het ontwerp-programma worden ingediend bij: Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 60014330 LA Middelburg. Gedeputeerde Staten zullen het programma na 24 juli vaststellen. Het programma zal daarna aan de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer worden toegezonden. Deze deelt zo spoedig mogelijk mee welke van de in het programma aangewezen gevallen voor sanering of onderzoek in aanmerking komen. Welke projecten inderdaad in 1986 uitgevoerd zullen worden is onder andere afhankelijk van de door de minister beschikbaar te stellen financiën. Degenen die de beschikking willen krijgen over het ontwerp-programma kunnen daartoe kontakt opnemen met het bureau Milieuzaken van de Provinciale Griffie, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg (telefoon 01180-31353). De kosten van het ontwerp-programma bedragen 13,00. Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot genoemd bureau. Middelburg. 11 juni 1985 sint pieterstraat 42, postbus 6001,4330 la middelburg, tel. 01180-31011 OOST BURG-Lekker creatief be zig zijn in de vrije natuur. Dat kan deze zomer. In Oostburg. De af deling West Zeeuws-VTaanderen van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming houdt in de week van 8-12 juli vier mini-cur sussen. Men kan kiezen uit een cursus keramiek (8 juli), tekenen/aqua relleren (11/12 juli), textiel/ver ven (9/10 juli) en etsen/zeefdruk ken (9/10 juli). Met de cursussen wordt gemikt op toeristen, maar ook op de eigen bevolking. De ZlKV-afdeling liep overigens al jaren met plannen rond om in de zomermaanden korte cursussen op touw te zetten. Tot nu toe was het er echter nooit van gekomen. De gemeente Oost burg staat positief tegenover het intiatief. Men heeft het ZIKV subsidie verleend voor dit project. Wordt de zomer-week een succes, wordt het cursusaanbod, als het aan het ZIKV ligt, volgend jaar verder uitgebreid. De komende weken probeert het ZIKV de toe risten 'warm' te maken voor haar zomercursussen. Er is een info- folder gemaakt, die zal worden verspreid via de campings. Bij de opzet van de cursussen is gekozen voor afwisseling. Alle groepen trekken er op uit. De ke- ramiek-groep gaat naar de haven van Breskens. de textiel-cursisten naar het Streekmuseum in IJzen- dijke en de deelnemers aan et sen/zeefdrukken en tekenen/a quarelleren trekken de polders in. De opgedane indrukken worden in 'Den Hoekzak' creatief uitge werkt. Belangstellenden kunnen zich tot vrijdag 5 juli aanmelden bij ZIK V-docente A. Soet-de Moor. Mariastraat 9. 4506 AC Cadzand, tel. 01179-1787 (dage lijks tussen 18 en 20 uur). De cur sussen gaan door bij een minimale bezetting van 10 personen. f

de Vlissinger | 1985 | | pagina 13