HELPT NEPAL onderwijs Zeeland BACHTENSTEENE EN HET GRAVENSTEEN Een foto uit de oude doos Milieu Informatie onderwijs IN BE HOE 1» Woensdag 5 juni 1985 DE FAAM-DE VLISSINGER De provincie is verplicht een plan van scholen voor speciaal onderwijs en speciaal voortgezet onderwijs vast te stellen. Voor de periode 1 986-1 989 zijn er in Zeeland echter geen aanvragen voor zulke scholen. Wel is inmiddels de procedure vastgesteld als er in de toekomst aanvragen komen. Schoolsoorten Stichtingsnormen Beoordeling COMMISSIES Slechtorenden Programma ZDASG PvdA/PPR Openbare kunst Binnenstad Voetbaltoernooi VAW Voordeurdelers Kunst uit Derde Wereld Vliegshow ABDIJ NIE UWS ZEELAND De sportverenigingen in de pro vincie hebben onlangs een brief ontvangen van de coördinator "Zeeland helpt Nepal". Gevraagd wordt of de Zeeuwse sportverenigingen hun activi teiten en het geld dat zij daar mee verdienen richten op de actie Zeeland helpt Nepal. Doel van de actie is geld in te zamelen om een onderwijspro ject op het platteland van West-Nepal te realiseren. Mot to van de actie is "Leren te overleven", opdat kinderen van nu geleerd wordt hoe zij de pro blemen in hun land zelf kunnen oplossen. De Zeeuwse actie sluit aan op een onderwijsproject van het kinder fonds van de Verenigde Naties - Unicef in samenwerking met de Nepalese regering. Het Zeeuwse aandeel richt zich op het beschik baar stellen van materiaal voor schooltjes. Een schooltje kost 11.000,- 8.500.- voor de bouw en ƒ2.500,— voor de in richting). Sportverenigingen kunnen zich afvragen welke relatie zij nu heb ben met een ontwikkelingsproject in Nepal. In de brief wordt de vergelijking gemaakt tussen de vaak uitstekende accommodatie waarover de sportverenigingen beschikken en de armoedige, no gal eens op stallen gelijkende schooltjes in Nepal. Gesuggereerd wordt wedstrij den, bazars en dergelijke in het teken van de actie te stellen, de consumptieprijzen in de kantine of het clubgebouw tijdelijk te verhogen, stickers te verkopen of oud papier in te zamelen en de opbrengst daarvan te storten op girorekening 7475 ten name van de actie Zeeland helpt Ne pal in Middelburg. Ook wordt gewezen op de moge lijkheid voor de leden de diaserie over de actie te vertonen. De actiestand was op 20 mei ƒ190.000,—, inclusief het kwartje dat de provincie op iedere binnengekomen gulden beschik baar stelt. Folders, brochures, affiches en nadere informatie over Zeeland helpt Nepal zijn verkrijgbaar bij het actiebureau, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tel. 01 180-31398 of31507. Onderwijs in Zeeland is een brochure van de werkgroep an derstaligen van de provinciale onderwijsraad. De brochure, in Nederlands. Engels, Marokkaans, Turks,. Vietnamees, Joegoslavisch en Spaans, geeft informatie over het onderwijs in Zeeland. Zo worden de termen openbaar en bijzonder onderwijs verklaard, wordt vermeld dat ouders vrij zijn in de schoolkeuze, dat het basis- en het speciaal onderwijs gratis zijn en hoe het zit met onderzoek van kinderen door de schoolarts. De brochure geeft in aparte hoofdstukken informatie over het basisonderwijs, het speciaal on derwijs, het voortgezet onderwijs, onderwijs aan zestien- tot acht tienjarigen, allerlei andere cur sussen en tenslotte een hoofdstuk met adressen van onderwijsinsti tuten in Zeeland en het tolken- centrum in Eindhoven. Het gaat om de tweede druk voor de uitgave in het Nederlands, En gels, Turks en Marokkaans. De Vietnamese, Joegoslavische en Spaanse brochure verschijnen nu voor het eerst. De boekjes zijn gezonden aan de scholen in de provincie, de ge meenten en de openbare biblio theken. Zij zijn gratis verkrijg baar bij het secretariaat van de afdeling Welzijn van de provin cie, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31434. Nederlands sprekenden wordt gevraagd niet Nederlands spre kende buurtgenoten op de bro chure attent te maken, opdat zij ook de informatie kunnen aan vragen. M Speciaal De schoolsoorten waarvoor provinciale staten een plan moeten opstellen zijn, scholen voor slechthorenden, lichame lijk gehandicapten, kinderen die in ziekenhuizen zijn opgeno men, langdurig zieken, moeilijk lerende kinderen, zeer moeilijk lerende kinderen, zeer moeilijk opvoedbare kinderen, kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden en scholen voor meervoudig gehandicapte kin deren. De provincie heeft geen bemoeie nis met scholen voor dove kinde ren, kinderen met ernstige spraakmoeilijkheden, blinde en slechtziende kinderen en scholen die zijn verbonden aan pedologi sche instituten. Het provinciale plan geldt voor scholen voor openbaar en bijzon der speciaal onderwijs. Bij iedere aanvraag voor een school voor speciaal onderwijs moeten prognoses worden inge diend, waaruit blijkt, dat een mi nimum aantal leerlingen de school gaat bezoeken. Het gaat om wettelijke normen, maar pro vinciale staten kunnen hiervan af wijken. Voor scholen voor speciaal basis onderwijs is de wettelijke mini mumgrens 60 leerlingen, de pro vinciale norm is 40 leerlingen. Scholen voor voortgezet speciaal onderwijs moeten volgens de wet met 42 leerlingen beginnen en volgens de provincie met 32. Een combinatie van beide school typen komt op 81 volgens de wet en 55 volgens de provinciale norm. Van deze twee laatste ge tallen moeten 21, resp 14 leer lingen het voortgezette onderwijs volgen Gaat het tenslotte om een afdeling voor speciaal onderwijs oö'i een andere school dan is de ondergrens 15, resp. 10 De pro vinciale norm kan alleen worden gehanteerd als redelijkerwijs kan worden aangenomen, dat op kor te termijn het wettelijke aantal leerlingen wordt bereikt. Er worden ook leerlingenaantal len genoemd, waarbij een school moet worden gesloten. Voor het speciale basisonderwijs ligt het minimum dan op 25 leerlingen, voor het voortgezet speciaal on derwijs op 29, voor de combinatie van beide onderwijssoorten op 33, waarvan 8 leerlingen voort gezet onderwijs en voor een afde ling op 8. De commissaris der koningin houdt woensdag 1 2 juni, 1 1 00 uur, een openbare zitting ter be-' handeling van een bezwaarschrift Algemene Bijstandswet. Een in woonster van Vlissingen is het niet eens met de beslissing van de commissaris over haar bijstand saanvraag Het gaat om een aan vraag om onverwijlde bijstand", zoals de wet dat noemt, en die moet worden ingediend bij de voorzitter van gedeputeerde sta ten (de commissaris der koningin) en niet bij de gemeente. De zitting wordt gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg Zij is openbaar. De besturen van de (op te rich ten) scholen moeten de aan vraag voor 1 februari indienen bij gedeputeerde staten. Het zijn echter provinciale staten die het plan van scholen vast stellen. Zij moeten dat voor augustus doen en zij moeten daarbij rekening houden met de vorm van het speciale onder wijs, bijvoorbeeld LOM of MLK, de plaats van de school en de afstand tot soortgelijke onder wijsinstituten in de nabije om geving en de te verwachten grootte van de school. Zodra de staten het plan hebben vastgesteld moet het ter goed keuring worden aangeboden aan de minister van onderwijs. Als verzoeken tot stichting van een school zijn afgewezen, moeten ook die aan de minister worden gemeld. De goed- of afkeuring moet voor 1 november worden verleend. De minister moet bij goedkeuring aangeven in welk jaar geld voor de oprichting van de school be schikbaar is. Scholen die al drie jaar op het plan staan, maar waarvoor nog geen geld is beschikbaar gesteld, moe ten in het daaropvolgende jaar voor bekostiging in aanmerking komen. Zoals gezegd, zijn er op het ogen blik in Zeeland geen aanvragen voor de stichting van scholen voor speciaal onderwijs Het_.heeft in dit geval dan ook geen zin een plan van scholen op te stellen Vrijdag 7 juni, 14.00 uur, verga dert de statencommissie voor mi lieuhygiëne in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg Bij de ingekomen stukken zitten brieven over het maken van de pots voor klein chemisch afval en het provinciale standpunt over de lozingseisen voor de Wester- schelde. Ook is er een rapport over de afstemming van riole ringswerken op de werken voor zuiveringsinstallaties. De commissie praat over de Wet hygiëne en veiligheid zwemge- legenheden. Volgens deze wet moet de provincie toezicht uit oefenen op de kwaliteit van het zwemwater. Dit geldt voor zwembaden, spartelbadjes (die niet dieper zijn dan 50 centime ter en die doorgaans alleen bij warm weer worden gevuld) en al het andere (oppervlaktewa ter waarin veelvuldig wordt ge zwommen. Per categorie zijn kwaliteitseisen gesteld en con trolemogelijkheden aangege ven. Al voordat de wet van kracht werd, was het in Zeeland goed gebruik jaarlijks de waterre- creatiekrant uit te geven, waar in de zwemwaterkwaliteit van het buitenwater is opgenomen. Andere punten die de commissie te behandelen krijgt, zijn het indi catief meerjarenprogramma lucht 1985-1989, waarin de bestrij ding van zure regen centraal staat, en een notitie over de aan pak van bodemverontreiniging. De milieucommissie vergadert in het openbaar. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Twee afleveringen terug kon de lezer het een en ander lezen over het Begijnhof en de geschiedenis daarvan. In dit en een aantal volgende artikelen willen we wat nader op de historie en de benaming van enige (willekeurige) Middelburgse en Vlissingse straten ingaan. Tot op heden is er geen alomvat tend werk op het gebied van de straatnamen verschenen. Wel be schikken we sedert 1980 over de studie "De straatnamen van mid deleeuws Middelburg" van de hand van Taeke Stol. Voorts is ook in een aantal boeken en tijd schriften, b.v. "Uit de Middel burgse historie" en "De Wete" van de Heemkundige Kring Wal cheren, iets te vinden over oude straatnamen. We zullen hier vooral ingaan op straten die in bovengenoemde boeken slechts summier of zelfs in het geheel niet worden behan deld. Gemeente-archivaris dr. W.S. Unger stelde het gemeente bestuur van Middelburg in 1941 voor de nieuwe straat, die de ver binding vormde tussen de hoek Lange Ncfordstraat/R.K. Kerk (momenteel staat daar een be jaardentehuis) en de Groenmarkt te noemen: Bachtcnsteene of Bachten 's Gravensteene. "Im mers, deze verbinding ligt achter bachten) het terrein, waarop bijna van den aanvang der stad tot 1827 's Gravensteen heeft ges taan; het klooster dat ter plaatse van het geprojecteerde gymnas tieklokaal... heeft gestaan, heette dan ook Bachten ('s graven) stee- ne", aldus Unger. Inderdaad bevond zich vroeger aan de oude, thans niet meër bes taande. Lange Burg op een hoogte het Gravensteen', het stenen huis -dit in tegenstelling tot de meeste huizen, die in de middeleeuwen van hout waren- van de graaf. In 1436 werd er "bachten steene" een watergang gegraven. Bachten of bachter is het oude middelne- derlandse woord voor achter. Het wordt tegenwoordig nog toege past, vergelijk b.v. de namen van de gebouwen Bachtenkomme. Bachtenpoorte en Bachtenreede in Vlissingen). In 1469 is er sprake van een brand achter het steen. DOOR PETER SUNKE 'Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. Het Gravensteen, dat in I827 werd afgebroken, dateerde uit 1526. Het hoge, grote gebouw deed dienst als gevangenis. De ci pier. die in het pand woonde, werd ook wel steinbewaarder ge noemd. Hij was in dienst van de provincie Zeeland, die de gevan genis beheerde. De gevangenen werden er tevens verhoord en be recht. Terechtstellingen vonden in het Gravensteen niet plaats. Daarvoor gebruikte men de markt of het executieveld buiten de stad. In Zeelands Chronyk Almanach uit I783 lezen we: "In vroeger ty- den pleegen de Vaders der Ge vangenen voor arme Poorters deezer Stad op 's Gravenstein om Civile schulden gevangen zynde, binnen de stad om te gaan om Brood, 't geen voor Gevangen Vreemdelingen niet geschiedde, wyl de Schuldeysschers, voor hun Verteer moesten Borg stellen, of anders ontslagen wierden". Hoewel de Lange Burg 45 jaar geleden bij het bombardement op Middelburg (17 mei 1940) ver woest is en het aldaar gelegen Gravensteen al ruim een eeuw daarvoor aan de slopershamer ten prooi viel houdt Bachtensteene, een nieuwe straat met een oude naam, de herinnering eraan nog levend. SPORT VAN TOEN Een gymnastiekclubje uit 192b, zo schrijft ons de heer A.J. Andries- sen, die woont aan het Oranje plein in Zierikzee. 'Het clubje' heette Achilles en stond onder leiding van Jan Bal. Meer namen herinnert de inzender zich niet. "Maar", zo schrijft hij. "Na pu blicatie zullen vele mensen die wel te binnen schieten. De inzender kwam in ieder geval op het idee om deze foto te sturen toen hij in november vorig jaar genoemd werd door een inzender als'lid van een kortbalclub (HBS). Dat bleek echter ene Piet van Roon te zijn. Hijzelf is nooit lid geweest van een korfbalclub, zo schrijft de heer Andriesse ons. Deze foto is te bestellen door J' 7,50 aan ons te zenden, samen met dit knipsel. U kunt betalen met geld (dan aantekenen) of met een cheque (op naam van R. Oreel). Het adres: Redactie De Faam/De Vlissinger, Postbus 5017, 4330 KA in Middelburg. Gravure, eind /7de eeuw (Gemeente-archief Middelburg). De Zeeuwse Club van Slechtho rende Jongeren komt zaterdag 8 juni bijeen in de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Het gaat om een ge zellige avond voor jongeren van 15 tot 30 jaar Informatie: 01180-23501 (na 18 uur). Rommelmarkt ln en rond de Graanbeurs op het Middelburgse Damplein is op za terdag 8 juni tussen negen en vier uur een rommelmarkt met enkele spelattracties. De Zeeuwse Dag- en Avondscho len Gemeenschap heeft haar pro gramma volwassenenonderwijs bekend gemaakt. Nieuw is dal komende schooljaar een Meao- opleiding secretariële richting in het pakket is opgenomen. Deze opleidign is te volgen in Goes. Voor buitenlanders heeft de ZDASG een speciale Intensieve Taalcursus Nederlands op het programma slaan. Wat er verder aan mogelijkheden voor volwas senen op dc scholen zijn. is te le zen in de diverse brochures. Deze zijn te bestellen in Vlissingen: 01184-66186. De PvdA/PPR-combinatie in Veere vergadert op wdensdag 12 juni openbaar in het Dorpshuis te Gapinge. Gedeputeerde Paul Boersma houdt een inleiding over de gevolgen van de stormvloed kering in de Oosterschelde en in inrichting van dat water voor de gemeente Veere. Aan het raadslid Joost Nieuwenhuizen kunnen vragen worden gesteld over de gemeentepolitiek. De Stichting 'kunst in beweging' houdt zaterdagmorgen tussen kwart over negen en twaalf uur een kennismakingsmorgen aan de Breestraat 27 (zij-ingang) te Mid delburg. De stichting bestaat nu één jaar en doceert in schilderen boetseren en bewegingskunst. Aanmelden: 01180-11283. Het wijkeomité Binnenstad in Vlissingen vergadert donderdag 6 juni in het gebouw van de speel tuinvereniging aan de Paarden straat in Vlissingen, Centraal daarbij staat de bodemverontrei niging van het speeltuinterrein. De vergadering begint om 20 uur. Informatie: 01184-16655. De 35-jarige voetbalclub VAW (Van Alles Wat) houdt op zater dag 8 juni een voetbaltoernooi op het terrein van RCS in Oost-Sou burg. Sponsors zijn Hoekstra (be lastingadviseur) en Rotterdams Zandstraal en Schildersbedrijf. Acht Zeeuwse ploegen doen mee. De wedstrijden beginnen om tien uur. Na drie uur worden de fina le-partijen gespeeld. Wie vragen of opmerkingen heeft over de voordeurdelersregeling kan maandag lOjuni terecht bij dc Jongerenbeweging verbonden met de FNV De Jongerenbewe ging heeft over deze kwestie een brochure geschreven, omdat mensen die in hetzelfde huis wo nen als anderen er in uitkering tot 155 gulden per maand op achter uit kunnen gaan. Dit geldt met name voor jongeren in de bijstand en RWW. In de brochure staan tips over hoe de betrokkenen on der de maatregel uit kunnen ko men. De informatiebijeenkomst over de voordeurdelersregeling begint om 19.30 uur in het pand Dam 12-14 in Middelburg. In lichtingen: 01180-38318. ttil Ir mrMrn bh oin»-r6M Ke i tl - -• «ml PoMhuv »|- 41* KA MiMrlbw^ ln de Ontmoetingskerk aan de Oosterscheldestraat in Middel burg is van donderdag 6 tot en met zaterdag 8 juni een tentoonstelling van kunst-gebruiksvoorwèrpen uit de Derde Wereld. De geëxpo seerde spullen worden ook ver kocht. Dc landen van herkomst, zijn: Afrika, Nigeria, China. Bali en Tibet. De tentoonstelling is donderdag tussen 14 en 20 uur geopend. Vrijdag tussen 11 en 20 uur en op zaterdag tussen 10 en 17 uur. De Modelvliegclub Delta uit Vlissingen houdt zondag 9 juni haar jaarlijkse vliegshow bij de Sloehaven in het industriegebied Vlissingen Oost. Er zijn talloze demonstraties met radiografisch bestuurde zweef- en motorvlieg tuigen en helicopters. Ook zal zondag een aantal parachutes pringers op het terrein neerdalen. De grote vliegshow begint om 13.00 uur.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 13