VLISSINGEN BRUIST TIJDENS MODEDAGEN Ronde van Midden Zeeland in de lift Integratie. Daar is het om begonnen FOTO VERSCHOORE Zjs/ -or*** HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN WEER VEEL STANDWERKERS OP DE RUYTER JAARMARKT De Faam De Vlissinger ZIKV MIDDELBURG BESLUIT CURSUSJAAR MET OPEN WEEK Koopplezier op 2000 vierkante meter De route ....meer voldoening.... Variatie In verhand met PINKSTEREN is de sluitingstijd voor advertenties van van 29 mei VERVROEGD Advertenties voor deze editie dienen uiterlijk vrijdag 24 mei om 16.00 uur in ons bezit zijn. Vijvervreugd KADOOS BODUM GUZZIIMI oplage 22.700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 44 400. uitgave, provin ciale zeeuwse courant b v administratie: markt 51. postbus 5017. 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60. postbus 18 4380 aa vlissingen. 01184-15144 privé: w melse. 01184-62320. redaktle: ad hanneman, 01180-27651. toestel 54 Op het Beursplein nabij het Bcllamypark in Vlissin gen staat de mode centraal op donderdag 6 en vrijdag 7 juni. Twintig professionele mannequins en dress- men tonen heide dagen kleding uit 24 Vlissingse za ken. Volgens mevrouw Stuard. één van de enthou siaste organisatoren, is er kleding voor jong en oud. van klassiek tot sportief in alle variaties. Ook andere ondernemers zijn gretig ingesprongen op initiatief en de gemeente verklaard het straatdeel waar de show wordt gehouden verboden voor auto's gedurende beide dagen. Is er overdag de mode die centraal staat, 's avonds toont met name de horeca hoe gezellig Vlissingen is. Op de terrassen rond het centrale punt is levende muziek te beluisteren. Ver der heeft de gehele middenstand toestemming ge kregen om ook op donderdagavond koopavond te houden. Sommige winkeliers kondigden al aan de monstraties of Open Huizen te organiseren. De organisatie - aldus mevrouw Stuard was in een mum van tijd te porren voor het opzetten van deze twee modedagen. "Vlissingen wil bruisen en zal het dan ook", speelden ze in op de slogan die de stad aan de Westerschclde nu voor het tweede jaar voert. DEZE WEEK IN 'Trefcemer opent aanval op de prijzén. 'Tegen bevoogding' luidt de verklaring op onze pa gina Zaken zijn Zaken. 'Een groot bedrijf met veel aandacht voor wat de klanten willen. Ofwel: Dominicus en de hulp bij het bouwen Vader Dominicus namens zijn fir manten in Uit het Zakenhart. 'Rubrieken: podium, film. ex positie, archiéfsprokkels, boe ken, korte informatie. 'Verder informatie van hel stadhuis en van de provincie in de voorlichtingsrubrieken. Geestelijk gehandicapten en sporten zonder spelregels Een standwerker - een vlotte babbel De Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel afdeling Mid den- en Noord-Zeeland houdt vrij dag 24 mei de De Ruyter Jaar markt te Vlissingen. De Vlissingse wethouder Willem Wisse opent officieel om tien uur 's morgens het standwerkersconcours. Net als vorig jaar strekt het terrein zich uit tot 2.000 vierkante meter. Namelijk: Oude Markt, Lange Zelke. Zeemanserve, Schutterij- straat en Torenstraat (noordzij de). In totaal zullen zo'n 35 standwer kers hun uiterste best doen om de wisselbeker in handen te krijgen. De winnaar van vorig jaar B. Ra ven uit Heteren doet ook deze keer weer mee. Behalve de standwerkers zullen er ook ongeveer 150 marktkooplie den hun variërende koopwaar tentoonstellen. De aanvragen en inschrijvingen komen uit het hele land. "De belangstelling is zo groot voor dit evenement, dat we nog heel wat kooplieden teleur hebben moeten stellen", stelt één van de organisatoren, secretaris Cees van Krimpen, niettemin te vreden vast. Net als voorafgaande jaren wor den er weer krentebroden aange boden. Om ieder een gelijke kans te geven voor zo'n brood, worden er de hele dag waardebonnen op de markt uitgedeeld. Men kan dan met zo'n bon een brood halen voor slechts één gulden bij de krentebrodenkraam. Na kwart over drie wordt de ver koop van deze broden vrijgege ven. De organisatie verwacht ook dit jaar weer een grote drukte. Vorig jaar schatte men het aantal mensen die belangstelling toon den voor deze unieke Jaarmarkt op zo'n twintigduizend De politie staat dan ook weer klaar om het verkeer te verwijzen naar parkeerplaatsen in de omge ving. 's Middags om ongeveer 16.15 wordt de wisselbeker uitge reikt van het standwerkerscon cours. Dit gebeurt door wethou der G.J.A.M. Adan. De organisatoren van deze dag zijn: secretaris Cees van Krimpen, penningmeester Jaap de Smit, voorzitter Piet Dekker, vice-voor- zitter Nico Smit en marktmeester C. Mol. In de beide sportzalen van de christelijke scholengemeenschap 'Walcheren' aan de Elzenlaan in Middelburg kunnen geestelijk ge handicapten elke woensdag te recht voor 'een avondje uit'. Onder leiding van de gymnastiekleraar Ben Koops beoefenen de mensen talrijke takken van sport. Deze activiteit is een initiatief van de Zeeuwse sportraad en begon in november vorig jaar. De christe lijke gymnastiekvereniging Veldo uit Middelburg is van plan deze soms vergeten groep in de samen leving als volwaardig lid in haar gelederen op te nemen. Albert Doornbos van de Zeeuwse sport raad en Veldo-voorzitter Rob Driessen bevestigen dat de gym nastiekclub na de vergadering van 30 mei aanstaande de eerste Wal- cherse club zal zijn. waaraan geestelijk gehandicapten volwaar dig lid zullen zijn. "Er zijn vanavond niet zoveel mensen", excuseert Ben Koops zich als hij zich losmaakt uit hel groepje zaalvoetballers. Beb, een geestelijk gehandicapte vrouw, slaat de armen om haar sport leider en stelt vergenoegd vast dat 'mijn vriendje' aanwezig is. "Morgen is Hemelvaartsdag en, veel pupillen uit gezinsvervan gende tehuizen bezoeken hun fa milie", luidt de verklaring voor het 'niet zoveel mensen' als hij de kennisgeving van Beb heeft be vestigd. Werken met geestelijk gehandi capten vergt vooral geduld en in- Miroterrein zaterdag groots wielerterrein Voorzitter Piet Louwerse hield het spannend. Pas aan het slot van zijn betoog tijdens de persconferentie vorige week in De Roompot te Kamperland onthulde hij de noviteit in de Ronde van Midden Zeeland: volgend jaar rijden de renners over Schouwen Duive- land. En wie als eerste de streep van de stormvloedkering in de Oosterschelde passeert, ontvangt minimaal 15.000.— "Dat heb ben sponsors er tot nu toe voor over. Ik ben er zeker van dat we dit bedrag kunnen verdubbelen", voegde Louwerse er nog aan toe. Vooralsnog staat de Ronde van Midden Zeeland van dit jaar cen traal. Die wordt voor profs en amateurs verreden op zaterdag 25 mei. Hoewel er talrijke coryfeeën het bij de profs van deze 26ste editie van de Ronde .van Midden Zee land laten afweten (Hennie Kui per Bordeau-Parijs bijvoorbeeld) verwacht Louwerse veel spanning in het peleton. Hij maakte duide lijk dat het woord 'kwaliteit' ech ter alleszins is gerechtvaardigd. Maar liefst 160 professionals uit zestien ploegen strijden om de hoofdprijs, groot 3.000.- Ook <Je andere ereplaatsen leveren een aantrekkelijke geldprijs op, zelfs de renner die als veertigste over de streep in Goes komt ontvangt ƒ75,— Verder ontvangt de win naar nog een trui van de hoofd sponsor van deze internationale ronde, de Miro in Vlissingen. Bij de amateurs gaan 138 coureurs op de pedalen voor een afstand van 165 km. De profs hebben 240 km te overbruggen. Om het belang van de hoofd sponsor te dienen starten zowel de amateurs als de profs - met er tussen in de rumoerige reclame- caravaan - op het terrein van de Miro in Vlissingen. De amateurs worden om kwart voor tien weg geschoten en de profs om twaalf uur. De finish is in Goes op de Fruitlaan. De amateurs worden daar zo rond half twee verwacht en de broodrijders rond half zes. Voor de Ronde van Midden Zee land. zo hield Louwerse zijn ge hoor in Kamperland voor, bestaat een groeiende belangstelling. Dat geldt zowel voor de sponsors als voor de pers. Maar liefst twintig verslaggevers zullen het verloop van deze wielerwedstrijd over dij ken en (winderige)weggetjes in het land bekend maken. En waar veel publiciteit is - zo veronder stelde Louwerse - daar komen ook renners naar toe. En om de be langrijkheid van de Zeeuwse ron de te onderstrepen wees Louwerse in de richting van de aanwezige renners tijdens de persconferen tie: Jan Raas (hij zou meedoen), Joop Zoetemelk, Teun van Vliet en Johan Lammers onder wie trouwens gedeputeerde Maris- Koster zich als een superfan van de rennerij had gevoegd. Ook bij de amateurs hebben zich naast de Nederlandse topploegen enkele spectaculaire ploegen ge meld. De deelnemerslijst ver meldt een ploeg uit Trinidad, een Engelse en een Duitse ploeg naast vier Zeeuwse ploegen. Voor de organisatie van deze amateurron de door Midden-Zeeland tekent voornamelijk de club Theo Mid delkamp. Jan Raas (rechts) zaterdag favo riet? Hennie Kuiper links) is er in ieder geval piet bij. Na de start beweegt het peloton zich via de Pres. Roosevelllaan naar de Industrieweg om dan via de Paul Krugerstraat, Bad huisstraat, Coosje Busken - straat. Boulevard Bunkert, Ke nau Hasselaarstraat, Boule vard Evert sen in de Burg. van Woelderenlaan het sein 'vlie gende startte krijgen. In Dis hoek komen de amateurs rond tien uur aan en de profs om 12.12 uur. De renners (amateurs en profs) passeren dan vervolgens Val- kenisse (10.01 en 12.15), Zou te lande (10.03 en 12.18), Westkapelle (10. II en 12.26), Domburg (10.22 en 12.37), Oostkapelle (10.29 en 12.44), Serooskerke (10.35 en 12.44). Gapinge (10.40 en 12.55), Veere (10.45 en !3.oo), Vrou wenpolder (10.55 en 13.10), Kamperland (11.06 en 13.22), Wissenkerke (11.11 en 13.27), Geersdijk (11.16 en 13.32), Kort gene (11.20 en 13.36), Wolphaartsdijk (11.36 en 13.53), Arnemuiden (11.54 en 14.14), Lewedorp (12.03 en 14.24), Heinkenszand (12.12 en 14.33), 's Heerenhoek (12.20 en 14.41), Ovezande (12.27 en 14.49), Kwadendam- me (12.32 en 14.55), Lange- weegje (12.34 en 14.57) en 's Gravenpolder 12.38 en 15.02). Amateurs en profs rijden na 's Gravenpolder een andere route. De amateurs: Nisse (12.44), Fruitlaan Goes (12.54), Kloe- tinge (13.04), Wemeldinge (13.12), Kattendijke (13.20), Goes finish 13.30 uur. De profs na 's Gravenpolder: Kruiningen (15.20), Krabben- dijke (15.30), Oostdijk (15.34), Yerseke (15.43), Kapelle (15.52), Wemeldinge (16.02), Kattendijke (16.10), Goes - Zwembadweg (16.15), eerste doorkomst Fruitlaan (16.24), Kloetinge (16.33), Wemeldinge (16.41), Kattendijke (16.49), Goes - Zwembadweg (16.54), tweede doorkomst Fruitlaan (17 uur), Kloetinge (17.08), Wemeldinge (17.15), Katten dijke (17.21), Goes Zwembad weg (17.25) en de finish op de Fruitlaan 17.30 uur. Afwachtingsprogramma Op zaterdag 23 mei wordt er op en rond de Fruitlaan in Goes een aantrekkelijk afwachtingspro gramma afgewerkt. Om tien uur begint een wedstrijd voor nieuwe lingen met iets meer dan 25 deel nemers. Voor de categorie junio ren hebben zich zo'n vijftig renners ingeschreven, start II uur en vanaf 14 uur rijden er iets meer dan veertig dames-wielrenners rondjes (60 kilometer) in Goes. zicht. Bert Koops en zijn vrijwilli gers, nagenoeg allemaal studen ten van de pedagogische acade mies en de school voor fysiother apie. dienen allereerst het ver trouwende winnen van de mensen met een geestelijk handicap. "Soms duurt het weken. Aan be paalde reacties, die voor ons niet altijd even duidelijk zijn, merken we dan als iemand het naar de zin heeft. Zo was er eens een jongen die allerlei figuren met zijn han den maakte; en dat betekende dat hij het enorm leuk vond. Pas na een week of drie wisten we dat". Een strak regime is er dan ook niet tijdens de sportavonden. En de spelregels worden met een kor reltje zout genomen. Tegenover de opmerking van de vrijwilliger dat de voetballer in het verkeerde doel heeft gescoord staat nadruk kelijk het spelplezier. Een bal zo danig raken dat hij keihard door de zaal vliegt schenkt zichtbaar meer voldoening dan een mooie voorzet. "Ons doel is recreatief bezig zijn", benadrukt Ben Koops. "En ik heb het gevoel dat het ons lukt. Er is nog niemand afgevallen. Trouw bezoeken de mensen ons, met uit zondering van vanavond dan. Maar daar is een verklaring voor. De mensen die hier komen varië ren in leeftijd van 14 tot 59 jaar. Ze wonen in alle delen van Wal cheren, hoewel ik het gevoel heb dat er op het platteland mensen met een geestelijke handicap wo nen, die van ons bestaan niet af weten. De instellingen die er mee bezig zijn, zoals Vijvervreugd. Westerhof en Singelzicht kunnen we gemakkelijk bereiken Privé- adressen staan nergens geno teerd". Hoewel het bekend is dat het voor geestelijk gehandicapten goed is als er herkenbare activiteiten worden ondernomen, varieert het woensdagavond-programma nog wel eens. Er wordt zowel in team verband als individueel gesport. Hockey, voetbal en handbal zijn voorbeelden van de teamsporten die nagenoeg zonder regels wor den uitgevoerd - op verschillende manieren ballen gooien, springen over het paard, sjoelen en een vorm van kegelen zijn de sporten waar de geestelijk gehandicapten individueel mee bezig kunnen zijn. "We proberen ook wel eens wat nieuws te doen", meldt Koops. Hij noemt het spel tik kertje, dat enorm is aangeslagen. "En dan natuurlijk dienen we er voor te zorgen dat er ook een facet van gezelligheid wordt meegeno men. Om die reden houden we een halfuurtje pauze waarbij een bekertje appelsap wordt inge schonken". En om die gezellig heid te onderstrepen barbecuet het hele gezelschap op woensdag J2 juni ter afsluiting van het sei zoen. Gezelligheid en er een avondje uit zijn staat centraal, aldus Albert Doornbos, die het idee namens de Zeeuwse Sportraad in de provin cie uitwerkte. "Om die reden ho pen we in de toekomst in een grote sporthal terecht te komen. Daar is een kantine waar deze mensen gewoon tussen alle andere sport beoefenaars een kopje koffie kunnen bestellen. In principe is het allemaal begonnen om de in tegratie van de geestelijk gehan dicapten in de maatschappij te bevorderen. In een 'gewone' kan tine benader je dat al aardig". Doornbos verder legt uit dat dit initiatief financieel werd gesteund door de stichting Sporttotalisator, de opbrengst dus van toto en lotto in samenwerking met de Neder landse Sportbond Geestelijk Ge handicapten, kortweg NSG. Hoe- Ben Koops veel geld er werd overgemaakt voor de Zeeuwen kan hij niet zo één-twee-drie zeggen, "het was niet zo gek veel". Het valt Ben Koops op dat er zo weinig bewoners van Vijver vreugd 'zijn' sportavonden bezoe ken. Doornbos heeft daar een verklaring voor. "De woensdag avond is niet zo'n geschik-te avond. Op Vijvervreugd zijn dan allerlei activiteiten. Vanaf sep tember verhuizen we naar de maandagavond. En dan zal Koops het zonder meer drukker krijgen". De Zeeuwse Sportraad is met sport voor geestelijk gehandicap ten begonnen in Clinge. Terneu- zen. Goes en Middelburg volg den. In Zierikzee kan deze groep vanaf begin september van start gaan. "De betere geschenken" voor jong en oud van en De geschenkenspecialist: Van donderdag 30 mei tot en met woensdag 5 juni houdt het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vor ming (ZIKV) een Open Week. Dit initiatief - zo legt stafdocente Jacky Bongers uit - is een vervolg op de Open Dag in september, waarvoor een enorme belangstel ling bestond. "De docenten vooral drongen er toen op aan om aan om aan het eind van het cursusjaar een hele week aan het publiek te tonen waarmee we hier bezig zijn", voegt ze er aan toe. - Ruim 250 jongeren en 75 volwas senen, allen leerlingen van de di verse balletklassen bijten de spits af van de Open Week. In de Mid delburgse Schouwburg zijn drie uitvoeringen. Als opmaat voor het geheel is er op woensdag 29 mei om drie uur een matinee waar vriendjes en vriendinnetjes en an dere jeugdigen kunnen komen kijken en op woensdag- en don derdagavond is er telkens om half acht een uitvoering. De diverse groepen brengen een afwisselend programma met jazz- en klassiek ballet, maar ook moderne cho reografieën worden uitgevoerd. De allerkleinsten vanaf vier jaar openen telkens de uitvoeringen. Daarbij kan volgens balletdocente Marjolein Verheyen niet worden gesproken van 'echt ballet' - er is sprake van beweging. Behalve dansen op platen en banden zul len twee pianisten - Jo den Hol lander en Conny Aamoutse teke nen voor de begeleiding van het aantal dansers. Voor deze uitvoering hebben de balletklassen hulp gekregen van ouders, die tijdens de uitvoerin gen de jongeren begeleiden naar de foyer waar ze op video de uit- SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG Scherp» prijzen i uitgebreide voorlichting voering kunnen volgen. Het kin deratelier van het ZIKV maakte de decors. In de Kuiperspoort is gedurende de Open Week een overzichtsten toonstelling ingericht van wat cursisten gedurende de periode september tot en met mei (einde cursusjaar) hebben gemaakt. De tentoonstelling is dagelijks tussen 14 en 17 uur geopend. In datzelfde gebouw zijn er verder nog gerichte activiteiten. Op maandagavond 3 juni be spreekt Nico Out de vraag: 'Wordt er heden ten dage nog kunst gemaakt?' vanaf 20 uur. Docent Willem Huvbreghs geeft op dinsdag 4 juni een openbare les toneelspel vanaf 20 uur. Voor de jeugd is er vervolgens op woens dagmiddag van twee tot vier een kinderinstuif (zes tot tien jaar). Anneke Dij houdt op vrijdag 31 mei een werkdag onder de titel 'plantaardig wol verven'. Voor de deelnemers duurt deze werkdag van 10 tot 15 uur. Jacky Bongers ziet deze Open Week van het ZIKV als een pas sende afsluiting van het cursus jaar. Ze hoopt er tevens mee dat (nog) meer mensen de weg naar het instituut zullen vinden als het in september weer de poorten opent. Oefenen voor de uitvoering in de Schouwburg.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1