I nspraa k wel zijnsplannen '86-'89 RCVINCIE ,llis ZEELAND ontwerp-vergunning eurogas Driemaal is scheepsrecht ZEELAND IN DE PEN - Maandag 3 juni, half acht 's avonds is er een inspraak bijeenkomst over de deelprogramma's onderwijs, educatief en sociaal-cultureel werk en kunst en cultuurbehoud. Het gaat om het beleid voor de jaren 1 986 tot en met 1 989. De bijeenkomst is in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Strekking Gebruikers Onderwijs DE VLISSINGER Educatief en sociaal-cultureel werk Kunst en cultuur behoud Inspraak IX BEHOEP Vi^- D[ provinciale griffie Motorcross Rolstoelbasketbal Poppenkast Kinderzomerkamp Stille kring ABDIJ s B?» - c^s - v*\fj De drie ontwerp-deelplannen beslaan het hele welzijnsterrein met uitzondering van de zorg, zoals volksgezondheid. Het deelplan onderwijs is een inventarisatie van het onder wijsbeleid, zoals de provincie dat sinds de Tweede Wereld oorlog heeft gevoerd. In het plan wordt verder aangegeven hoe de provincie het beleid voor de komende vier jaar ziet. Het deelplan educatief en so ciaal-cultureel werk omvat de onderdelen opbouwwerk, vol wasseneneducatie, jeugdbe leid, sport, emancipatie en bi bliotheekwerk. In het vorige deelplan (dat eind dit jaar afloopt) waren de kunstzinnige vorming en ama teuristische kunstbeoefening ook opgenomen. Die onderde len zitten nu in het deelplan kunst en cultuurbehoud. In dit plan worden verder apart be handeld podiumkunsten, beel dende kunst en bouwkunst, let teren, musea, monumenten zorg, en archeologie. Bekeken wordt nog of in de loop van de komende vier jaar daaraan moeten worden toegevoegd het vrijwilligerswerk en culturele minderheden. Organisaties die voor meer dan 90 procent provinciale taken uit voeren, krijgen van de provincie 100 procent subsidie in de goed gekeurde personeelskosten en een vast bedrag voor andere kos ten. Subsidies voor activiteiten wor den verwerkt in de jaarlijkse pro gramma's voor hetzij onderwijs, educatief en sociaal-cultureel werk, hetzij voor kunst en cul tuurbehoud. Bij organisaties die minder dan 90 procent provincia le taken uitoefenen, moet (in overleg met het rijk of de ge meente worden bekeken onder wiens verantwoordelijkheid de in stelling werkt en wie de subsi- Zeeuws biologisch museum. die(s) verleent. De provincie is geen voorstander van gezamen lijke verantwoordelijkheid in zulke gevallen, noch van koppelsubsi dies. Zeeland wordt voor het welzijns beleid verdeeld in drie regio's: Zeeuwsch-Vlaanderen, Walche ren en de rest van de provincie. De provincie is verantwoordelijk voor overkoepelende zaken als coördinatie, voorlichting en ande re onderdelen die onder de steunfunctie worden verstaan. Het uitvoerende werk valt onder de verantwoordelijkheid van de gemeenten. De provincie heeft de laatste jaren meer bevoegdheden gekregen op onderwijsgebied. Vroeger waren vooral het rijk en de gemeenten verantwoordelijk. Zo moet de provincie het plan van scholen voor het speciaal onder wijs vaststellen. Speciaal onder wijs wordt gegeven aan kinderen van vier tot twintig jaar van wie vaststaat, dat zij speciale hulp no dig hebben. Ook in het voortgezet onderwijs komt de planning in handen van de provincie, maar de wet die dat regelt is nog niet in werking getreden. Voorlopig is het daarom het rijk dat de plannen vaststelt. Het dagelijks bestuur van de provincie adviseert de mi nister van onderwijs daarbij. Ook bij het hoger onderwijs heeft de provincie zeggenschap. Gedepu teerde staten moeten tenminste een keer in de drie jaar vaststellen of er voldoende wordt voorzien in hoger beroepsonderwijs in Zee land. Mankeert daar wat aan. dan kunnen zij de gemeenten opdra gen een of meer scholen voor te dragen voor het landelijke plan. Verder heeft de provincie als ta ken goedkeuring van sommige gemeentelijke onderwijsbeslui- ten, rechtspraak bij onderwijsge- schillen en toezicht op schoolge bouwen voor openbaar onder wijs. Als algemene, zelfstandige taak van de provincie moet worden vermeld de bevordering van een gespreid en verscheiden onder wijsaanbod op scholen voor voortgezet en hoger onderwijs. Een andere belangrijke taak is de bemiddeling bij knelpunten in het totale onderwijsbeleid. In het deelplan onderwijs wordt aangekondigd, dat nota's zullen worden gemaakt over de goed keuring van gemeentelijke plannen van scholen voor basi sonderwijs, voor de vaststelling van de provinciale plannen van uws scholen voor speciaal onderwijs en voor de advisering over het rijksplan van scholen voor voortgezet onderwijs. Gepro beerd zal worden onderwijspro jecten van de grond te krijgen, die door het rijk worden be taald, maar waarin de provincie zeggenschap heeft. De uitvoering van het educatief en sociaal-cultureel werk is vooral in handen van particulie re organisaties, al dan niet op levens- of wereldbeschouwe lijke grondslag. Pas als een zaak blijft liggen doordat het parti culier initiatief zich daartoe niet geroepen voelt, zal de provincie die activiteit zelf uitvoeren. De provinciale bemoeienis met het opbouwwerk beperkt zich tot de vier in Zeeland werkzame or ganisaties van maatschappelijk activeringswerk en de consulent samenlevingsopbouw bij de stichting Zeeland. Via deze func- tiqnaris worden bereikt het kleine kernenbeleid, het minderheden beleid en het plaatselijke op bouwwerk. De volwassenenedu catie kan worden onderverdeeld in vormings- en ontwikkelings werk. basiseducatie, volwassenen onderwijs, beroepsgerichte edu catie en het werk dat via radio, televisie, schriftelijk en buiten schools, bijvoorbeeld via de bi bliotheken wordt gedaan bij de vorming van volwassenen. De provincie richt zich op planning, uitvoering en ondersteuning van de volwasseneneducatie. Het jeugdbeleid richt zich op mensen van nul tot vijfentwin tig jaar. Eronder moeten wor den verstaan speeltuinwerk, kindervakantiewerk, club- en buurthuiswerk, kinderopvang en de ontplooiing van jongeren door educatie, creativiteit, re creatie en sociaal-cultureel werk. Het beleid zal zich de ko mende jaren richten op het op lossen van knelpunten. Geld voor nieuwe dingen is er niet of nauwelijks. Op sportgebied doet de provincie ondersteunend werk via de Zeeuwse Sportraad Gedacht moet worden aan sportontwikke ling, -gezondheidszorg, kadervor ming en deskundigheidsbevorde ring. In het deelplan wordt aan gekondigd dat de aandacht zich vooral zal richten op het sport- technisch kader. De emancipatie richt zich op rol doorbreking van vrouwen en mannen en het inhalen van achterstanden, ook weer bij vrou wen en mannen. Het provinciale beleid voor de bi bliotheken gaat uit van onder steuning het bestaande openbare bibliotheekwerk, bevordering van Op 24 april heeft koningin Bea trix de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg officieel geopend. Bij die gelegenheid is van de hand van de heer M.P. de Bruin een boek over de geschiedenis van het bibliotheekwerk in Middelburg verschenen onder de titel "Driemaal is scheeps recht". De Bruin, tot 1 april 1985 hoofd van het Zeeuws Documentatie centrum, heeft uitvoerig onder zoek gedaan naar de geschiedenis van de openbare bibliotheek Mid delburg en de provinciale biblio theek van Zeeland, twee instellin gen die nu onder één dak zijn sa mengebracht. Het onderzoek bracht aan het licht dat al twee keer eerder was ge probeerd een fusie tussen de bi bliotheken te verwezenlijken. Wat in 1915 en 1940 niet van de grond kwam, lukte in 1977 wel Vandaar de titel "Driemaal is scheepsrecht". De provinciale bibliotheek van Zeeland, opgericht in 1859, was een openbaar toeganke lijke instelling, maar de boe kencollectie was uitsluitend ge schikt voor studiedoeleinden. De bibliotheek was, zeker voor de Tweede Wereldoorlog, een voorziening voor een vrij selec tie kring van wetenschappelijk gevormden. Het waren om met de woorden van P.H. Ritter te spreken, "menschen van studie en smaak - letterkundigen, in genieurs. historici en juristen - die elkander daar vonden". De openbare leeszaal en biblio theek Middelburg, van 1912, had een veel ruimere doelstel ling. De "leeszaal" moest tege moetkomen aan de behoefte aan ontspanning, studie en in formatie van alle lagen van de Middelburgse bevolking om de bibliotheekvoorzieningen in ge meenten die die nu nog niet heb ben, onderzoek en vernieuwing in het werk en kwaliteitsbevordering van de openbare bibliotheken. Bij de podiumkunsten is het be leid beperkt door de kleinschalig heid van de provincie en daardoor het ontbreken van grote schouw burgen en concertzalen. De pro- "vincie wil zich daarom beperken tot het introduceren en stimuleren van in Zeeland niet zo bekende vormen van muziek, theater en dans. Het subsidiebeleid richt zich dan ook vooral op die aspecten. In de beeldende kunst gaat het om aankoop ter versterking van de Zeeuwse collectie, het geven van opdrachten, de organisatie van tentoonstellingen, de kunstuit leen en documentatie. Het pro vinciale beleid voor de letteren omvat het stimuleren van literaire activiteiten, zoals workshops en lezingen en subsidiëring van voor Zeeland belangrijke literaire uit gaven. De kunstzinnige vorming krijgt gestalte door toepassing in het onderwijs, het sociaal-cultureel werk en de amateuristische kunstbeoefening. Het Zeeuws steunpunt voor kunstzinnige vor ming is de schakel tussen de pro vincie en het uitvoerende werk. In de amateuristische kunstbeoe fening kan aanspraak worden ge maakt op subsidies voor activitei ten met een regionaal of provin ciaal karakter. Gs schrijven over de musea dat wordt verder gewerkt aan de in tegratie van het Zeeuws museum en het Zeeuws biologisch mu seum. Andere musea kunnen geen instandhoudingssubsidie krijgen, maar er zijn wel moge lijkheden voor incidentele bijdra gen. Aangekondigd wordt een nota over de monumentenzorg met daarin verwerkt de industriële archeologie. De provincie blijft de restauratie en het onderhoud van kerken, kastelen, molens enz. subsidiëren. Woonhuismo numenten komen niet meer voor een provinciale bijdrage bij restauratie in aanmerking. De financiering loopt nu via stads en dorpsvernieuwing. Over de archeologie wordt ge zegd, dat het Zeeuwse bode marchief moet worden behou den, beschermd en waar nodig hersteld. Verder moet een edu catief programma worden ont wikkeld waardoor de kennis over het verleden dat in de Zeeuwse bodem rust kan wor den vergroot. Zoals gezegd is er 3 juni een in spraakbijeenkomst over de deelnota's in het provinciehuis. Reacties op de plannen kunnen tot 1 juli worden gericht aan gedeputeerde staten van Zee land, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. De deelplannen kunnen worden aangevraagd bij het bureau welzijn van de pro vincie, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 01180-31434. geestelijke ontwikkeling te be vorderen. De eerste fusiepoging werd in 1915 ondernomen. De toenmali ge bibliothecaris van de provin ciale bibliotheek, W O. Swaving, was voorstander van vergaande samenwerking en wellicht zelfs fusie met de openbare leeszaal. Hij beschouwde de gewone bur gerij als doelgroep van de provin ciale bibliotheek en het speet hem dat deze mensen er weinig of niets van hun gading vonden. De provinciale bibliotheek zou zich meer moeten bezighouden met de aanschaf van populair weten schappelijke werken en dat in sa menwerking met de openbare leeszaal. Een commissie boog zich over de mogelijkheden en kwam tot de conclusie dat de leeszaal door de provincie zou moeten worden overgenomen. Het pro vinciaal bestuur voelde daar niets voor. Het argument was dat "beide instellingen te zeer in aard verschillen, dan dat uit beider ver eniging iets anders dan een tweeslachtig geheel zou kunnen ontstaan". De scheidslijnen tus sen openbaar en wetenschappe lijk lagen daarmee voor de ko mende 25 jaar vast. Bij het bombardement van Mid delburg in 1 940 werden het ge bouw en de boekenschat van de provinciale bibliotheek zwaar ge troffen. De gebeurtenis was aan leidingtot bezinning Een voorstel om een nieuw gebouw neer te zetten voor de openbare en pro vinciale bibliotheek samen stuitte opnieuw op weerstand bij gede puteerde staten. De overweging was dat de bezoekers van de pro vinciale bibliotheek teveel ge stoord zouden kunnen worden door "den gaanden en komenden man, die op geestelijk gebied, minder hooge eischen stelt". Beide bibliotheken werden in de jaren zeventig in toenemende mate geconfronteerd met ruim teproblemen. Gezamenlijke nieuwbouw was een voor de hand liggende oplossing. De gedachte van fusie was in 1 977 inmiddels ingeburgerd, wat voor een belangrijk deel kan worden toegeschreven aan de bibliothecaris van de provincia le bibliotheek, mr. W.D. de Bruine, die al sinds 1969 pleitte voor vergaande samenwerking tussen de provinciale biblio theek en de openbare bibliothe ken in Zeeland. Dinsdag 21 mei, 10.00 uur houdt de AROB-commissie uit Gedepu teerde Staten een hoorzitting. De heer A.W.E Wesdorp uit 's- Heer Arendskerke maakt bezwaar tegen het verlenen van een ver klaring van geen bezwaar door GS (gevraagd door B. en W. van Goes) voor de verbouw van het verenigingsgebouw "Saemen- spel" te 's-Heer Arendskerke. De Tweede Kamer uit Gedepu teerde Staten houdt die dag (21 mei) driemaal zitting. Op de rol staan beroepschriften die voort vloeien uit de Algemene Bij standswet Bijstands-aanvragers uit de gemeenten Tholen, Borsele en Oostburg hebben de beroepen ingediend tegen de beslissingen van hun gemeentebestuur.De zittingen zijn om 10.20, 11.00 en 11.40 uur. Zoals altijd zijn de zittingen open baar en worden zij gehouden in het Provinciehuis, Sint Pieter straat 42 in Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 HET BEGIJNHOF Ten tijde van de Kruistochten (twaalfde-dertiende eeuw) ontstond een vrouwenoverschot, waardoor veel vrouwen geen onderdak in nonnenkloosters meer konden vinden. Deze -ongehuwde- vrouwen en weduwen sloten zich daarom aaneen in vrije, semi-religieuze gemeenschappen zonder vaste regels. Indien er sprake was van een kleine gemeenschap sprak men van begijnhuis anders van begijnhof. Over het algemeen bezaten de hoven een eigen kapel of kerkje. De woningen van de begijnen waren meestal rond een plein gelegen, met in het midden of aan één der zijden daarvan een kerkje. Een mooi voorbeeld hiervan is thans nog te vinden in Brugge. Middelburg kende al vóór 1250 een bagijn- of begijnhof. Na dat van Breda is het Middelburgse daarmee het oudste van ons land. De Middelburgse begijntjes kre gen in 1254 van graaf Willem II een speciaal privilege. Hierbij werd bepaald dat zij poorters rechten kregen en dat hun terrein vrij van lasten en heffingen werd verklaard. Graaf Willem II van Holland en Zeeland, rooms-ko- ning van het Duitse Rijk, is overi gens voor de stad Middelburg zeer belangrijk geweest. Hij regeerde van 1234 tot 1256 en sneuvelde in het laatstgenoemde jaar tijdens een strafexpeditie tegen de West- Friezen. Zijn zoon, de uit de ge schiedenisboekjes welbekende Floris V, "der keerlen god", heeft het lichaam van Willem plechtig laten bijzetten in de Koorkerk van diens geliefde Middelburg, waar hij vaak vertoefde en waaraan hij een privilege verleende. Zijn beeltenis vindt u boven de Gist- poort. Maar dit terzijde. We keren terug naar de begijnen. Zij waren aan het eind van de dertiende eeuw onder de verdenking van ketterij komen te staan. Het concilie van Vienne veroordeelde zelfs in 1311 de gehele begijnenbeweging. Graaf Willem III van Holland, Zeeland en Henegouwen nam de begijntjes in 1324 echter in be- CIIRONYK VERKORT: 209^ AANYVYZING z DER WYKEN OF STR A ATEN, I11 het Bagynhof te Middelburg. 1 Insane op de Br eerie, Zuidcingel, en Koningsflraat. 2 Brecjlraat. 3 Ram- of U-'aateJIraat. 4 PumOflrcat. 5 Bakker/trant. 6 ko/'ema rynjlraat. 7 t.angendelfl. 8 Kortendelft. 9 Groote Rofcmcrynflwt. 10 I'.'uimflraat. 11 tkliigerdj/rant. 12 Erven en Tuinen agier tuifchen de Huizen. Praag.1*}, complex van kleine schilderachti ge huisjes en smalle straatjes ver vallen tot een armenwijk. De huisjes "zouden het vermoe- DOOR PETER SUNKE Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peteis (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. den opwekken, dat Middelburg onder zijn bewoners een aantal Lilliputters telt", schreef men in 1904. Ze waren eigendom van het Burgerlijk Armbestuur en werden in 1924 afgebroken. Ter plaatse pleegde toen de Vereeniging Al gemene Woningbouw nieuw bouw. Na de Reformatie moesten de be gijntjes hun "Baginagie of Ba- gijnhof' verlaten (1578). De huis jes werden nu aan anderen ter bewoning gegeven, onder andere aan de weduwe van Gelein Jans- zoon d'Hoorne, de eerste predi kant van Middelburg. Ook het Gasthuis kreeg er ruimte. In 1573 werd in de Begijnhofbuurt een nieuw pesthuis ingericht. De in dit pesthuis overleden zieken -in de middeleeuwen en ook nog in de zestiende en zeventiende eeuw maakten pestepidemieën veel slachtoffers in onze gewesten, de laatste epidemie woedde in 1664- 1668werden ter plaatse ter aarde besteld op het zogenaamde Be gijnkerkhof of Armenkerkhof. Het Begijnkerkhof was in feite het oude middeleeuwse kerkhof van de begijntjes. Na de afbraak van het pesthuis in 1723/1724 bleef het nabijgelegen Begijnkerkhof nog in gebruik als armenkerkhof tot 1737. Naast Middelburg heeft ook Vlis singen een begijnhof gehad, waarover echter zeer weinig be kend is. Jf/vnèï der Baginagie^of* Cuef Ba^nhaf'tz J/pS. Plattegrond van de wijk het Begijnhof, 1778 (Gemeente-archief Middel burg). scherming waardoor hun huizen en hoven konden blijven bestaan. Het Middelburgse begijnenhof was van behoorlijke omvang. In de periode vóór 1542 strekte het gebied van de begijnen zich uit van de Wagenaarstraalin het zui den tot de stadsmuur in het noor den (langs de huidige Zuidsingel) en van de Schotse Hoek of Ko ningstraat in het westen tot de Spanjaardstraat in het oosten. In de loop van de zestiende eeuw ging men dit gebied ook voor an dere doeleinden benutten. Zo werd er een kapel, het St. Aag tenhuis of de St. Aagtenkapel, ge bouwd. Ook dë voet- of kruis boogschutters kregen daar later ruimte. Zij lieten er hun schut tersdoelen bouwen (St. Joris, 1582). Nog weer later werd het grootste deel van het terrein be bouwd. In de vorige eeuw was dit Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Eurogas Terminals C.V. te Nieuwdorp heeft bij hen op 11 september 1984 een aanvraag ingediend om vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden en wijzigen van een inrichting bestemd voor de op- en overslag van vloeibare gassen onder druk en gekoeld (een zogenaamde gasterminal) door het in gebruik nemen van een spoelbrug voor wagons. De inrichting is gelegen aan de Frankrijkweg 4 te Nieuwdorp, kadastraal bekend gemeente Borsele, sectie A, nos. 557, 580 en 586 en gemeente Vlissingen, sectie M,no.624. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 20 mei 1985 tot en met 3 juni 1985 op volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond in de openbare bibliotheek. Stenge plein 1, Heinkenszand van 17-20 uur; in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 3 juni 1985, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de verleende vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaat sen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kunnen tot en met 3 juni 1985 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning.' Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden inge diend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 15 mei 1985 sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011 r V*JC tcmrldvn* BH. 01180-27651 fceitc ti SI lJrC144^ti£ V 1'nMbus SOP L 4.00 KA Middtlhurj Huisjes op het Begijnhof begin 20ste eeuw (Gemeente-archief Middel burg). Motorsportvereniging De Uitlaat in Vlissingen heeft een nationale motorcross georganiseerd, die donderdag 16 mei (Hemelvaarts dag) wordt gehouden op het ter rein in Vlissingen-Oost. De trai ningen beginnen om 10.30 en de wedstrijden om 13 uur. Aan de start verschijnen de 125 cc, 250 cc, 500 cc en zijspanmotoren. Ver schillende Zeeuwse rijders nemen aan de cross deel. Inlichtingen: 01105-2595. De Zeeuwse rolstoelbasketbal- ploeg De Vriendenkring neemt zaterdag 18 mei deel aan het tweede rolstoelbasketbaltoernooi dat vanaf 9.45 uur wordt gehou den in sporthal Het Groenewoud in Kapelle. De overige zeven deelnemende ploegen zijn af komstig uit het hele land. Na af loop reikt sportwethouder Dage vos van Kapelle omstreeks 16.40 uur de prijzen uit. Kinderen van 4 tot 7 jaar kunnen woensdag 22 mei in buurthuis De Paraplu in Vlissingen vanaf 14 uur naar een poppenkastvoorstelling kijken. Inlichtingen: 01184-65453. Het Sociaal Kultureel Werk in Vlissingen stelt kinderen van 6 tot en met 12 jaar in de gelegenheid deel te nemen aan een kinderzo merkamp. Het kamp duurt van 13 tot 20 juli. Opgave en inlichtingen bij club- en buurthuis Het Buut in Vlissingen: 01184-16223. De Vredesbeweging in Middel burg houdt zaterdag 18 mei op nieuw een stille kring in Middel burg. Deze zwijgende vorm van protest tegen de kemwapenwed- loop duurt van 11.30 tot 12.00 uur en vindt plaats op de hoek van de Koorkerkstraat en de Lange Delft in Middelburg.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 13