Koen van der Pol, consulent voor gehandicapten. Voetbalboek in de maak, samen met KNVB FOTO VERSCHOORE HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN de^Lissinger KADOOS MOEDERDAG I MOEDERDAG! GEEF EEN BOEK MIDDELBURGS FESTIVAL: MEER OUDE JAZZ DANKZIJ HORECA DEZE WEEK IN Collecte Programma Avondvierdaagse van 20 t/m 23 mei Melkboer Auto rijden Ander beroep Woensdag 8 mei 1985 oplage 22700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren m combinatie met de faam. totale oplage 44.400. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51. postbus 5017, 4330 ka middelburg. 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60. DUS 18, 4380 aa vlissingen. 01184-15144, privé: w. melse, 01184-62320 redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54 Het square dansen is in Nederland hard op weg om een rage te worden. De steeds groeiende belangstelling voor deze toch al ruim 200 jaar oude vorm van dansen is koren op de molen van de Zeeuwse square dansgroep, Scaldis Square Zeeland. Daarom houdt deze club vrijdag 10 mei een open avond om belangstellenden met het square dansen kennis te Jaten maken. De open avond begint om 20 uur in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Scaldis Squares is gezeteld in Kortge- ne. waar iedere vrijdagavond van 20 tot 23 uur een clubavond wordt ge houden in het plaatselijke dorpshuis. Square dansen is indertijd door Euro pese immigranten ingevoerd in de Verenigde Staten. Uit de smeltkroes van culturen die daar samen kwamen, werden nieuwe dansvormen geboren. Hoewel deze relatief oude dansvor men nog wel op kleine schaal worden toegepast, staat de opleving van onge veer 35 jaar geleden in het huidige square dansen toch centraal. Het 'nieuwe square dancing' bestaat uit 48 basisfiguren en 20 algemene fi guren. Die worden basics en main streams genoemd. Wie deze beheerst, kan overal ter wereld in het square dansen terecht. Degene die deze 68 fi guren onder de knie heeft, krijgt dan ook een diploma en een badge. In tegenstelling tot andere vormen van dans wordt niet door één paar, maar door vier paren tegelijk gedanst. Op het ritme van country and western- muziek roept of zingt een dansleider (caller genaamd) de dansfiguren die dan door de dansers moeten worden gelopen. Er bestaat geen verplichte volgorde in het 'callen', waardoor de dansers altijd op hun hoede moeten zijn. Wie niet oppast, maakt vergissin gen. Dal werkt dan vaak op de lach spieren van de anderen, "want square dansen is alles behalve een saaie boel', laat secretaris Th. de Kleer van Scaldis Squares weten. De zaak met de naam 'de Kapper' stond centraal tij dens een flitsende show, sa men met de leerlingen van de mode- en kledingschool uit Vlissingen. Ben van Damme vond een middeltje tegen een onaan gename kwaal: zweetvoe ten. In Uit het Zakenhart. De homofolucaire reflec tor, ofwel: goed licht aan een auto is van levensbe lang. Over wat er allemaal achter dat simpele lampje zit, een uitvoerig verhaal in Van Bougie tol Bumper. een groep die duidelijk aan het verarmen is' ,De betere geschenken' voor in alle prijsklassen De geschenken-specialist SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG een aangepaste bungalow. Som migen kunnen op dit moment zelfs de noodzakelijke studiekos ten niet meer betalen". Koen van der Pol kwam in 1973 naar Zeeland. Hij hielp onder meer met het oprichten van het Gehandicapten Adviesbureau in Middelburg, waarin voortreffelijk werd samengewerkt met andere organisaties. De AVO stoelt op twee poten: de arbeidsbemiddeling (waarmee Van der Pol als functionaris is be last) en de afdelingen, die draai ende worden gehouden door vrij willigers en waar collectieve zaken aan de orde komen. Mensen met problemen kunnen Van der Pol bereiken in Middelburg onder nummer 01180-11594. De AVO kan gehandicapten vaak geld geven uit fondsen die bijeen zijn vergaard door giften, donaties en collectes. Eind mei is er ook in Zeeland een collecte. Het ideale geschenk Walstraat 54 Vlissingen werken met de Zeeuwse KNVB lijkt het me niet onredelijk dat de clubs straks als het boek eind 1986 op de markt komt kunnen mee profiteren. Bijvoorbeeld als ze het zelf te koop aanbieden kunnen ze met een ruime marge van de op brengst hun kas spekken. Ik denk dat het boek zo rond de 25,— gaat kosten". Behalve hulp bij het opsporen van belangrijke historische feiten van de clubbesturen, rekent de groep sportbeschrijvers ook op ingevin gen van gewone voetballiefheb bers die thuis een aardig archief hebben opgebouwd. Vooral ac tiefoto's zijn erg geliefd, omdat de meeste voorhanden zijnde foto's allemaal volgens een vast patroon zijn genomen: vijf man op de knieën en de rest er staande achter. Zouden uitsluitend dit soort foto's in het boek komen (de naam is nog niet bekend) dan - zo menen De Jonge en Van den Berg - zou het een wat eentonig beeld geven. Behalve verhalen over belangrijke zaken en personen, worden enkele pagina's in het boek gereserveerd voor een chronologie met alle ge beurtenissen over volkssport nummer één. Wie meent een bijdrage te kunnen leveren, kan de PZC sportredactie in Vlissingen bellen, 01100-15144. De Engelse Sammy Rimington Band vormt één van de hoogte punten van het achtste oude stijl jazzfestival dat morgen, donderdag in Middelburg begint, vrijdag wordt vervolgd en zaterdag met een grootse slotmanifestatie zijn besluit krijgt. Niet minder dan 27 orkesten wer ken mee aan dit jaarlijks jazzfeest in de Zeeuwse hoofdstad. Dit grote aantal is mogelijk dankzij de Middelburgse horeca, die steeds meer bij het jazzfestival betrokken raakt. Waren er vorig jaar nog maar drie café's die een optreden in hun zaak hadden, nu hebben acht etablissementen een orkes toptreden geëngageerd. Loco- burgemeester Ad Bergshoeff opent donderdagavond om zeven uur officieel het festival. Hij geeft het startsein aan The Blue Jeans Big Band die twee uur lang een podiumconcert op de Markt ver zorgt. Dan volgen die zelfde avond vanaf acht uur tot midder nacht df caféconcerten. Alleen voor de zaalconcerten is entree verschuldigd. Joop Hendriks Donderdag 9 mei: 10 uur officiële opening door Bergshoeff gevolgd door een podiumconcert op de Markt van The Blue Jeans Band, tot 21 uur. Van 20 tot 24 uur: caféconcerten in De Cavern met Alpinoleans; De Geere met Salt Lake Jazz; De Klos met Workshop; Het Koper Galjoen met de Keesjes; De Mug met Goodtime Revi val; De Poort met Dixie Daddies; Meccano met Joop Hendriks Quartet en De Vriendschap met New Orleans Music Company. Vrijdag 10 mei: 21 tot 01.30 uur, Concert- en Gehoorzaal, New Orleans Red Beans (Nederland), Gold Washboard (Polen) en Sammy Rimington (Engeland). Zaterdag 11 mei: podiumcöncerten van 13 tot 17 uur, Lange Delft, Ixie Dixie Jazzband; Markt, Marktown Syncopaters; Langeviele, Gold Washboard. Streetparades tussen 13 en 17 uur met The New Orleans Music Company, Cultivated Swabb Band, Jugget Jazzband, Old Time Freewheelers en The South Rampart Street Paraders. Caféconcerten van 14 tot 18 uur: De Cavern met Down Home String Band; De Klos met Quinteosity; Het Koper Galjoen met The New Orleans Blackboots; De Mug met Swingchroon; De Poort met Schelde Dixies, Meccano met HoHoGot Club en De Vriendschap met Salt Lake Jazz Band. Concert en Gehoorzaal, slotconcert van 21 tot 'in de kleine uurtjes' met The South Jazz Band (Nederland), het Olivier Franc Quintet (Frankrijk) en The John Maddocks Jazz Band (Engeland). De Vlissingse Avondvierdaagse wordt dit jaar gehouden van maandag 20 tot en met donderdag 23 mei. De wandelsportvereniging De Vrolijke Tippelaars in Vlissin gen is momenteel druk bezig met de organisatie van dit inmiddels traditionele evenement. De deel nemers kunnen kiezen uit drie af standen: 5, 10 en 15 kilometer per avond. Als vertrekpunt fungeert het clubhuis van Zeeland Sport aan het Baskensburgplein in Vlis singen. Daar vertrekt iedereen op maandag, dinsdag en woensdag om 1830 uur. In verband met het ge bruikelijke slotdefilé zijn de ver trektijden op de vierde en laatste dag (donderdag) echter verschil lend. De avondvierdaagse in Vlissingen beleeft dit jaar een jubileum. Het wandelgebeuren vindt voor de 25-ste keer plaats. In die 25 jaar is de avondvierdaagse uitgegroeid tot een van de grootste sporteven ementen in de Scheldestad. I^e Vrolijke Tippelaars is al maanden bezig met het uitstippe len van de routes, het regelen van vergunningen, overleg met het gemeentebestuur, politie en EH BO, muziekkorpsen en dergelijke. Ook moeten de herinneringen voor de deelnemers in orde wor den gemaakt. Want ook dit jaar krijgt iedereen die de vier tochten tot een goed einde heeft gebracht, een medaille of een cijferspeld, afhankelijk van de hoeveelste keer men meeloopt. Tijdens de slotavond worden de wandelaars feestelijk ingehaald. Vier muziekkorpsen begeleiden de deelnemers naar de finish. Op het bordes van het stadhuis ne men gemeentebestuurders en or ganisatoren het slotdefilé af. De feestelijke stoet wordt kort daar voor samengevoegd op het par keerterrein aan de Kenau Hasse laarstraat. Via het stadhuis-plein en de Irislaan gaat het gezelschap dan naar de eindstreep op het Baskensburgplein. In verband met het slotdefilé vertrekken de 15 kilometerlopers donderdag om 17.30 uur, de 10 kilometerlopers om 18 uur en de overigen om 18.30 uur. Inlichtingen en opgave bij secre taresse A.C. Meerman-H aar bosch: 01184-64753. Of hij eens wat over z'n werk wilde vertellen? Dat kon. De afspraak op de veerboot Kruiningen-Perkpolder was snel gemaakt. Hij wil zelfs gra&g vertellen. Velen die hem nodig hebben, weten niet eens van het bestaan van de AVO Nederland. In zijn woning in Middelburg steekt hij dan ook snel van wal - spreekt soms ambtelijke taal om even later zonder het te beseffen met trillende stem de schrijnende gevallen aan te halen. Zucht: "Het werk laat me niet altijd koud. Je komt zo ontzettend veel ellende tegen. Niettemin moet je er afstand van nemen. Dat kan niet anders". Koen van der Pol is - zoals het volledig heet - consulent AVO Nederland, vereniging voor ar- beids- en welzijnszorg voor min- dervaliden, rayon Zeeland. Be halve op maandag - dan past hij op zijn zoontje en doet thuis bu reauwerk - doorkruist hij op werkdagen Zeeland. Van der Pol komt vaak op plaatsen waar on treddering troef is. In veel geval len is hij voor de tot invalide ver worden mens een laatste stro halm, als de overheid niet meer kan helpen. En de gezinnen rond de getroffenen worden vaak mee gezogen in de duistere diepte. "De laatste maanden", peinst Van der Pol, "kom ik veel jonge mensen tegen, die tengevolge van een verkeersongeval blijvend invalide werden. Of dit nu ook elders in het land zo is weet ik niet. Evenmin weet ik of het bij deze tijd past, waarin het drankprobleem onder jongeren schrijnend is". AVO Nederland (opgericht in 1930) was de eerste officiële in stantie die bemiddelde in ar beidszaken, toegespitst op mensen De sportredacteuren speuren in vergeelde bladen. Van links naar rechts: Jan Dagevos, Koen Mijnheer, Peter de Jonge, Frits Bakker en Joop van den Berg. met een handicap: geestelijk, li chamelijk of zintuigelijk. Het pa rool 'voor iedereen een passende arbeidsplaats' geldt ook nu nog, al wordt het steeds moeilijker om mensen de mogelijkheid te geven deel te nemen aan het arbeids proces, zo ervaart Van der Pol dagelijks. "We zitten in een moei lijke tijd. Het begrip 'arbeids voorziening' wordt dan ook zeer ruim genomen. Iemand aan een leuke hobby helpen, past daar ook in. Het gaat er om dat mensen zinvol bezig zijn. Een begrip dat trouwens in de jaren zestig kwam aanwaaien, maar waarmee we in de maatschappij verdraaid weinig hebben gedaan. Werk is nog steeds de heilige koe waaromheen alles draait. En dan bedoel ik be taalde arbeid". Omdat de arbeidsmarkt schaars is en werkgevers bepaald niet staan te dringen om een gehandicapte in dienst te nemen terwijl er zo veel validen voorhanden zijn, be sluiten Van der Pol en zijn cliën ten vaak om te bezien of het mo gelijk is om zelf een bedrijfje op te zetten. Hij heeft in dit verband talrijke voorbeelden voorhanden waar dat is gelukt. Hij verhaalt over die jongeman in Zeeuwsch- Vlaanderen. Al jaren achtereen werkte hij bij zijn vader, de dorpsmelkboer. Toen pa er mee stopte kon het bedrijf niet auto matisch overgaan op de zoon. Deze miste het verstandelijke vermogen om diploma's te halen, maar wist wel van wanten en was geliefd bij de klanten. Met behulp van een boekhouder heeft de jon geman vijf jaar geleden de zaak voortgezet en het loopt redelijk goed. Koen van der Pol hielp. Zo hielp de AVO-consulent in Zeeland ook in Tholen een man met een bedrijfje op te zetten zonder dat deze de benodigde pa pieren had. En een jong gehuwde Bevelandse bouwvakker, die plotseling werd geconfronteerd met een zeer hinderlijke doch on schuldige longaandoening, startte met succes een onderneming in bouwmaterialen. Deze arbeids ongeschikte, verdient dan wel geen vetpot - constateert Van der Pol maar hij kan zich redden. Maar het is niet altijd een econo mische gericht doel wat Van der Pol en de hulpvragers voor ogen hebben. Zo bezocht hij onlangs een gepensioneerde man op Wal cheren. "Hij kon zich steeds moeilijker verplaatsen. Een auto was voor hem noodzaak. H ij was echter toe aan een aangepaste auto, waarvoor hij geen geld kon krijgen. Dankzij particuliere fond esn heeft die man een auto gekregen. We schraapten ze om en nabij de zesduizend gulden bij elkaar". In 1984 was Van der Pol betrok ken bij twaalf zelfstandige vesti gingen. Tachtig procent van de mensen had een lichamelijke handicap als gevolg van een on geval. "Je bent soms jaren achter een bezig met één persoon", legt hij uit. "We kijken altijd eerst naar wat we moeten doen. Er dienen opleidingen te worden gevolgd. Kan dat niet, dan moeten we naar alternatieven zoeken. Ook de fi- Sportjournalisten zoeken historische voetbalgegevens Scherpe prijzen I uitgebreide voorlichting De heren sportredacteuren van de PZC /.uilen de komende maanden elke vrije minuut snuffelen in ver geelde albums, oude bladen en stoffige zolders, op zoek naar we tenswaardigheden uit de voetbal geschiedenis. Het doel: een histo risch boek over die sport in Zee land. Joop van den Berg, Peter de Jonge, Frits Bakker, Koen Mijn heer en Jan Dagevos hebben en thousiast gereageerd op het ver zoek van uitgeverij Den Boer in Middelburg om collectief voor het auteurschap te tekenen. Peter de Jonge is coördinator. In een brief aan de Zeeuwse voet balverenigingen schrijft De Jonge dat de vijf redacteuren inmiddels zijn begonnen met het napluizen van zeventig jaargangen kranten en tijdschriften. Later tijdens een gesprek in het Strandhotel aan de Vlissingse boulevard doet hij sa men met Joop van den Berg uit de doeken hoe het speurwerk ver loopt. "We komen heel aardige dingen tegen". Een onthullen dat zij bijzonder aangegrepen waren door het relaas over het trieste overlijden op 29-jarige leeftijd van - naar hun mening - eerste Zeeuwse international: Jo Schot van Zeelandia. "In het Zuidne derlandse sportblad van weleer, 'Ons Zuiden', kwam ik ook het eerste geval van omkoping tegen. Dat was in Brabant, waar een club uit Den Bosch een doelman van Roosendaal geld had geboden", beweerde de Jonge er nog bij. In de eerder genoemde brief ver zoekt De Jonge de clubbesturen om als zij anekdotes uit 'ver en recent verleden' weten, oude fo to's of ander illustratiemateriaal ter beschikking hebben dit aan de samenstellers door te geven. Ook jubileumboekjes zijn welkom. "We proberen een tijdsbeeld te geven van alle belangrijke, inte ressante, bepalende, kortom jour nalistieke zaken, die zich op voet- balgebied in Zeeland hebben afge speeld", licht Van den Berg de in houd toe. "Er zijn verschillende criteria die we hanteren. De be langrijkheid van de club kan een rol spelen, maar ook de vraag hoe en onder welke omstandigheden is men gaan voetballen. Ze is Patrij zen uit 's Heerenhoek opgericht omdat de pastoor vond dat er een katholieke club in de parochie moest komen. Dat ging uiteinde lijk ten koste van de bestaande vereniging. We zoeken voor dat boek constante factoren. En dan moet je eenvoudigweg constateren dat bepaalde clubs in sportief op zicht een rol van betekenis speel den in de loop van de ongeveer 75 jaar dat er in Zeeland georgani seerd wordt gevoetbald". Alles wat de sportjournalisten vinden en wat aan hun wordt ge zonden kan dienen als basis voor het boek. Hetgeen ze tot nu toe boven water haalden, is niet uit sluitend het resultaat van eigen speurwerk. Na een oproep in het KNVB-bulletin van de afdeling Zeeland, meldden zich reeds een tiental mensen met serieus te ne men 'tips'. "En dagelijks bellen nog mensen", haalt Peter de Jon ge uit zijn aantekenboekje. Volgens directeur Koos Scher phuis van uitgeverij Den Boer moet het een boek worden van om en nabij de honderdvijftig pagi na's. "Omdat we nauw samen- nanciering is een belangrijke zaak en het belangrijkste is natuurlijk of de man of vrouw wel geschikt is om dit of dat te doen. Ik word trouwens in dit verband nog wel eens om advies gevraagd door de Kamer van Koophandel als een gehandicapte zich wil inschrijven om zelfstandig te beginnen". De bemiddeling om mensen bij een bedrijf in loondienst te krijgen komt weinig voor. "Ik probeer de mensen wel bemiddelbaar te^ma- ken: mensen een ander beroep laten leren. Ik heb het afgelopen jaar echter hooguit elf mensen-aan een baan kunnen helpen. In totaal heb ik er zo'n vijftien op mijn lijst staan". Met één gesprekje thuis bij de ge troffenen is Van der Pol meestal niet klaar. "Maar als er geld moet worden gevonden om iemand aan een rolstoel te helpen, is dat in twee bezoeken geregeld. Ik word op dit moment vaak geconfron teerd met gezinnen die het dupe zijn van de bezuinigingen. De ge handicapten blijkt een groep in de samenleving die duidelijk aan het verarmen is. De afgelopen jaren hebben ze zo'n twintig procent moeten inleveren op hun inko men. Ik vraag me wel eens af waarmee ze in Den Haag eigenlijk bezig zijn.- Zien ze dan niet welke treurnis ze veroorzaken. En daar bij moet je nog rekenen, dat ge handicapten meer kosten hebben in hun dagelijkse bestaan. Neem nou maar gewoon een vakantie. Een valide kan voor betrekkelijk weinig geld weg. Een gehandi capte moet meestal minstens in

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1