Pod ium Expositie ïiascnri ten STEPG'EN^ Fil ms Kinder en leuganims schoonenberg Winnaar Vermeule had veel sneller gekund DE F AAM-DE VL1SSINGER Woensdag 1 mei 1985 MIDDEN ZEELAND Als u tonen mist, mist u de kompleet heid van het spel. Wij bieden u in samen werking met uw oorarts de juiste oplos sing. Kom daarom eens langs. Hoortoestel met gratis op proef periode na medisch advies. Desgewenst bezoek aan huis. hoortoestellen MIDDEN ZEELAND Top OVERZICHT VAN DONDERDAG TOT F.N MET WOENSDAG "Tineke Schouten presenteert haar 'wan woeman sjow'met haar eigen vier man sterke combo in De Schouwburg, vrijdag 20 uur. Met typetjes -in onvervalst Utrechts - heeft Tineke Schouten in het seizoen '83-'84 haar visitekaartje afgegeven. Er volgde talrijke successen en afgeladen zalen in schouwburgen, lovende kritieken en enthousiaste reacties va~n het publiek. "Elke Schepers, Lionel Hoc he en Strawn 'Junior'. Het Nederlands Dans Theater dat internationaal een begrip is geworden, iieeft een reper toire dat men het beste kan karakteriseren als een meng vorm tussen het klassieke en moderne ballet. Dit waren ook de uitgangspunten van het gezelschap toen het in 1959 werd opgericht. Om regelmatig jonge dansers op te kunnen nemen in het gezelschap heeft het Neder lands Dans Theater een eigen juniorgroep opgericht. De ju- niorgroep bestaat uit tien dansers: vijf jongens en vijf meisjes. Gezien het hoge ni veau van het NDT worden alleen zeer talentvolle dansers aangenomen, van wie ver wacht mag worden, dat zij binnen korte tijd een vaste plaats kunnen krijgen. De Amyot van het Nederlands Dans Theater werkomstandigheden voor de junior-dansers zijn dezelfde als voor de overige dansers, ook in hun trainings- en repe titieschema's worden zij op één lijn gesteld met de dansers uit "de grote groep". Zij treden regelmatig op in binnen- en buitenland en werken ook mee aan uitvoe ringen van het grote gezel schap. Gast-choreografen als Christopher Bruce en Hans van Manen en choreografen van het gezelschap zoals Jiri Kylian, Nils Christe, Gerald Ti'bbs en James Vincent ont werpen balletten; de artistieke leiding berust bij Jiri Kylian. Nederlands Dans Theater "Junior" wordt geleid door Arlette van Boven die 12 jaar aan het Nederlands Dans Theater als danseres verbon den is geweest. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk) Middelburg. IEN VAN DEN BERG, geweven wandkle den onder de titel "Lezen en schrijven". Maandag 17.30 tot 21.00 uur, dinsdag tot en met vrij dag 10 tot 21 uur en zaterdag 10 tot 13 uur. Lange Noordstraat 56, Middel burg. GERA DAUVILLIER, schilderijen, aquarellen en kunst foto's. Maandag tot en met zater dag 9 tot 18 uur. Dam 43, Middelburg JAN VER- CRUYSSE, schilderijen. Donder dag tot en met zondag van 14 tot 17 uur. St Janstraat 41-43, Middelburg, ANNEKE RUIMSCHOTEL Touwplastieken. Donderdag tot en met zaterdag 14 tot 17 uur. "'Tout le bus'en 'Four one and only's' treden op in De Piek te Vlissingen, zaterdag 21 uur. Bij 'Tout le bus' ging één keer samenspelen zo goed. dat het ensemble besloot verder te gaan. Het viertal bleek - zoals ze dat nu zelf onder woorden brengen -woordeloze afspraken in de muziek te kunnen ma ken, kortom gemeenschappelijke interesse. Ze worden wel eens verge leken met Beefhaert, James Blood Ulmer en Fred Birth. Bij 'Four one and only's' is het doelstelling om met de eenvoudigste middelen de leukste muziek te maken. "De muziek zweeft ergens tussen Gregoriaanse smartlappen en psychedelische country's", omschrijven ze en voegen er aan toe dat ze voor vijftig minuten lol en krankzinnig heid kunnen zorgen. *Het Nederlands Dans Theater 'Junior' brengt choreografiën van Jiri Kylian. Ed Wubbe. James Vincent en Hans van Manen. De Schouwburg Middelburg, zaterdag 21 uur. De nieuwe baanlozenkrant van het 'Buro Baanlozen Service' is geheel gewijd aan 'natuur en mi lieu'. De samenstellers van het blad proberen aan te geven wat er zoal rond natuur en milieu geor ganiseerd wordt voor baanlozen. Op het gebied van educatie halen ze het voorbeeld aan van de cur sus tuinieren zoals die bij het VJV gehouden wordt. Vervolgens gaat men in op de mi lieuproblematiek en wat er al dan niet in baanlozenprojekten aan gedaan kan worden. Om de steeds grotere afvalstroom in te dammen oppert de krant de mogelijkheid van een milieu ophaaldienst. Ver der bericht ze over de Vogelop vang Walcheren en de op te rich ten Landschapsverzorgingsdienst Walcheren. Dat de mogelijkheden voor baan lozen groot is, blijkt wel uit be staande activiteiten in den lande en eventueel nieuwe projecten. Verder wijst de krant nog op de nog te starten kursus van het VJV, "Kijk en Kies", een oriëntatie kursus voor mensen die opnieuw willen gaan leren. De krant wordt op verschillende plaatsen in de stad verspreid of kan verkregen worden bij het bureau, 01180-35790. kïnöerboeken tdoor Jan Smeekens) 'Blauwtje en Geeltje' is het be kendste prentenboek van Leo Lionni en 'Frederick' zijn mooiste. Maar wat een verrassing nu 25 jaar nadat hij het maakte, ook nog STUKJE BIJ BEETJE in het Ne derlands verschijnt. Het verhaal is zoals altijd bij Lionni even simpel als vindingrijk. Juist voor een hongerige spreeuw hem wil ver slinden roept Maatje Spanrups: "Nee, nee, eet mij niet op, ik ben Maatje Spanrups. Ik ben nuttig, ik neem van alles de maat Verbouwereerd en nieuwsgierig laat de spreeuw vervolgens de maat nemen van zijn staart. Tien centimeter! Ook de andere vogels willen nu opgemeten worden. En zo meet het rupsje de hals van een flamingo, de snavel van de toe kan, de poten van een reiger, de staart van een fazant en...een heel kolibrievogeltje. Dan ontmoet Maatje Spanrups een snibbige nachtegaal die het onmogelijke van hem eist: hij moet de maat van diens lied me ten. Maatje heeft weinig keus, het is meten of gegeten worden. Ge lukkig is hij slimmer dan de nachtegaal. Terwijl de vogel trots zijn lied zingt, maakt Maatje Spanrups dat hij stukje bij beetje, centimeter voor centimeter uit het zicht verdwijnt. De prenten in dit boek houden het midden tussen 'Frederick' en dat andere prachtige boek van Lionni 'Swimmy'. Dat wil zeggen colla ges van strakke vormen met een min of meer toevallige structuur, omdat ze "bekrast" zijn op ruwe oppervlakken (zoals kinderen munten afwrijven op papier). Lionni's boeken zitten uitgekiend in elkaar. Hij weet hoe hij de aandacht moet richten op waar het in het verhaal en de prenten om gaat en leert kinderen zo oog krijgen voor het verband tussen de dingen. De uiterste eenvoud die hij daarbij betracht (zo is bijvoor beeld altijd meteen duidelijk waar hij "stond" toen hij de prent maakte) nodigt ze als vanzelf uit tot allerlei activiteiten. In dit geval meten, knippen en plakken. Stukje bij beetje is een juweeltje dat kinderen vanaf 4 jaar o.a. laat zien hoe je slim kunt zijn als je niet zo sterk bent. Stukje bij beetje door Leo Lionni. Uitgeverij Ankh-Hermes. Deven ter. PrijsJ 16,15. IN T KORT In het kader van het Europees jaar van de Muziek brengt de Werkgroep Muziek Van het Zeeuwsch Genootschap een aantal orgelconcerten waarop werken van Johann Sebastiaan Bach zullen worden uitgevoerd. Het eerste concert in de reeks wordt gegeven door de organist Jos Verpoorten op vrijdagavond 3 mei te 20 uur in de Lutherse Kerk te Middelburg. Hij zal een uitvoe ring geven van een selectie van werken uit de Leipziger Chorale van Bach. "Liefhebbers bam Heavy metal rock kunnen hun hart ophalen tijdens een concert van 'Dark wizzard' op zondag 5 mei in The Cavern te Middelburg, aanvang 15.30 uur. Het voorprogramma wordt verzorgd door een Middelburgse band: de 'Plein 1940 band'. Galerie Montparnasse (Reigers- straat) Middelburg. HEDEN DAAGSE KUNSTENAARS een nieuwe collectie. Dinsdag tot en met zaterdag 14 tot 18 uur. Iguana (Bellamvpark) Vlissingen LEVENDE REPTIELEN, AM FIBIEËN EN INSEKTEN. Da gelijks van 14 tot 17.30 uur. Gortstraat 48, Middelburg WIL LEM VADER schilderijen, aqua rellen en kunstfoto's. Maandag tot en met zaterdag 9 tot 10 uur. Biologisch Museum, Domburg DE NATUUR IN ZEELAND en DIEREN IN DE NATUUR dage lijks van 10 tot 17 uur. Stedelijk Museum, Vlissingen "DE KLEPPER KLEPT NIET MEER". Dinsdag tot en met vrij dag van 10 tot 12.30 uur, 13.30 tot 17 uur. Zaterdag van 13 tot 17 uur. Galerie De Wijnstock. (Bellink- straat) Middelburg. WILL VAN AGGELEN aquarellen; HARRY HUTJENS sieraden. Donderdag en vrijdag van 14 tot 17 uur. Za-. terdag van 11 tot 12.30 en 14 tot 17 uur Voormalige provinciale biblio theek (Abdij) Middelburg RECHT OP VRIJHEID van de Anne Frank Stichting en ZEE LAND 1940-1945. Werkdagen 10 tot 12 uur en 14 tot 17 uur. Zater dag 10 tot 12 uur en 13 tot 16 uur. Goes, Oostsingel 94, tel. 01100-27215 Middelburg, Korte Geere 27, tel. 01180-13113 Vlissingen, Badhuisstraat 153, tel. 01184-10303 Terneuzen, Axelstraat 33a, tel. 01150-30233 OVERZICHT VAN DONDERDAG TOT EN MET WOENSDAG *'Missing in action'met Chuck Norris, M. Emmet Walsh, Leonore Kas- dorf, James Hang, David Tress en Joao Fernandes. Alhambra II Vlissin gen, donderdag maandag en dinsdag 20 uur, vrijdag 19, 21.30 en 23.30 uur, zaterdagen zondag 19 en 21.30 uur. "Chuck Norris in 'Missing in action'. 1984. Hoewel het gros van de Amerikanen de rampzalige oorlog als geschiedenisles beschouwt, staat bij vele Vietnam-veteranen nog steeds de onverteerbare vraag overeind waar die 2500 vermisten zijn gebleven. Kolonel James Braddock weet meer. Nog maar amper een jaar er voor ontsnapte hij uit een kamp. Hij wenst zich echter op geen enkele wijze te bemoeien met de Amerikaanse onderhandelaars, die de nog in Vietnam verblijvende soldaten thuis probeert te krijgen. Toch zwicht hij onder druk van zijn geweten en gaat mee naar Saigon, als levend bewijs tegen de Vietnamese beweringen. Hij ontdekt echter dat praten geen soulaas biedt; er is maar één manier om de waarheid boven tafel te krijgen: de Amerikanen redden uit het kamp. Het zit hem allemaal niet mee. Niettemin weet hij na vele spectaculaire gevechten zijn makkers op te sporen. l'Elé meurtrier' ofwel 'Een dodelijke zomer' met onder andere Isabelle Adjani, Alain Souchon en Michel Galabru, regie Jean Becker. Alhambra (ZVU) II Vlissingen, woensdag 20 uur. Jaren Dertig: In zomer en winter sjouwt een Italiaan stad en land af met een pia nola op een kar. De pianola speelt maar één deuntje, maar hij verdient er een paar centen mee in de dorpen. Jaren Vijf tig: In een afgelegen huis wordt een jonge vrouw aan gevallen door drie mannen met een pianola in hun vrachtwagen, die haar een nachtmerrie laten doorma ken. NU: het meisje dat rondloopt met de airs van een vrouw is Elaine, maar ze wordt ook "de dochter van Eva Braun" ge noemd omdat haar moeder Duitse is, of "Miss Camping" omdat ze ooit een schoon heidswedstrijd heeft gewon nen. Florimond heeft als bij naam 'Ping Pong' omdat hij naast monteur ook lid is van de vrijwillige brandweer. Hij heeft haar in het begin van de zomer voor het eerst gezien, toen zij aankwam in het klei ne. door de zon verschroeide dorp in de Provence waar hij is geboren en getogen. Met haar berekende, slecht afge keken Marilym Monroe-ma- nieren maakte ze haar entree, samen met haar verlegen, te ruggetrokken moeder en haar vader, die aan een rolstoel is gekluisterd. Ze is mooi, met de sensualiteit van een dier, uit dagend, agressief en volslagen onvoorspelbaar. Ping Pong wordt op slag verliefd op haar. Eerst doet ze alsof ze hem niet ziet. Maar na veel aantrekken en afstoten gaan ze uit. Hij is anders, zachter en attenter dan de andere jongens die ze beweert te kennen of haar toegeschreven worden. Hij maakt haar aan het lachen en de champagne doet haar hui len om haar herinneringen aan gelukkiger dagen. Hij be grijpt haar niet, maar hij is verliefd. Op een avond neemt hij haar mee naar de schuur waar zijn vaders pianola staat. Hoe kan hij weten dat zij hem gebruikt in het genadeloze vergeldingsplan dat haar ob sedeert? Ongrijpbaar, vluch tig, nu eens uitbundig vrolijk, dan weer wanhopig, blijft ze voor iedereen een raadsel. Maar geduldig en met dier lijke doelgerichtheid weeft ze haar web. gebruik makend van haar schoonheid en haar mysterieuze aantrekkings kracht, vastbesloten om voor het bereiken van haar doel el ke prijs te betalen, zelfs met de dood. zelfs met krankzinnig heid... GEPRONLONGEERD "Beverly Hills Cop' voor de derde week. Alhambra I Vlissingen, donderdag en maandag tot en met woensdag 20 uur. vrijdag en zaterdag 19 en 2130 uur, zondag 14, 19 en 21.30 uur. "Amadeus', maar nu in Goes na zeven weken Vlissingen. Grand Theater Goes, dagelijks 20 uur, zondag 14 uur. PORNO "Lady's night', Alhambra I Vlissingen, vrijdag 23.30 uur. "Vrouwen die alles geven'. Grand Theater Goes, vrijdag 23.30 uur. EXTRA FILMNIEUWS 'Electro' is de magische maar ook nostalgische naam van een nieuw filmtheater in Middelburg, dat op 7 mei opent met zijn eerste voorstelling. Electro zal het grotere broertje moeten wor den van Meccano, het Filmtheater in de verboden gelijknamige disco aan de Pauwpoort. Het Filmhuis- met een naam van een vroegere bioscoop in Middelburg krijgt inhoud in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. De Filmvoorstellingen zullen plaatsvinden op de vrijdag- en za terdagavonden. Voor de organisatie tekent de Stichting Filmhuis Middelburg, die ook Meccano onder haar hoede heeft. Behalve Films op eigen initiatief gaat de stichting nauw samen werken met de ZVU (Zeeuwse volksuniversiteit). Vanaf septem ber draaien er in de aula van de bieb elke veertien dagen 'mees terwerken'. Omdat Alhambra in Vlissingen zijn samenwerking met de ZVU eveneens doorzet kunnen de liefhebbers van goede Films op de andere woensdagen in de Scheldestad terecht. De stichting Filmhuis Middelburg heeft voor de zomermaanden een uitgebreid programma op stapel staan voor beide zalen, dat in deze krant uitvoerig aan de orde zal komen. *"l)ie Weisse Rose' is een Duitse film van Michael Verhoeven met Lena Stolze. Wulf Kessler en Olivier Siebert. Meccano Middelburg, donderdag 20.30 uur, vrijdag 20 uur. De Film vertelt het verhaal van een groepje studenten in München dat zich actief verzet tegen het nationaal-socialisme. Dit voornamelijk in de vorm van vlugschriften, die verspreid worden in verschillende Duitse steden. De Gestapo denkt met een grote organisatie te maken te hebben en opent de jacht op de leden van de groep. Die Weisse Rose wordt geplukt en de belangrijkste mensen achter deze organisatie worden ter dood veroordeeld. "'Charlotte' is een Nederlands- Duitse co-productie. Schrijvers van de scenario waren Franz Weisz (ook regisseur) en Judith Herzberg. Meccano Middelburg, vrijdag 22.30 uur, zaterdag 20 en 22.30 uur en zondag 20.30 uur. Berlijn, januari 1939. Charlotte vertrekt naar haar grootouders in Zuid-Frankrijk, waar het haar een stuk veiliger lijkt dan in Berlijn. Uiteindelijk breekt ook daar de oorlog uit, haar grootmoeder pleegt zelfmoord. Charlotte wil dit voorbeeld niet volgen en stort zich met hart en ziel op de schil derkunst. Ze wint hierdoor haar zelfvertrouwen en geestelijk evenwicht terug. Ze noemt haar werk. dat het verhaal van haar leven vertelt, 'Leven?' of Thea ter?'. De film laat zien hoeveel moeite ze moet doen om volwas sen te worden, de mensen om haar heen te begrijpen en vooral, om haar grote en gecompliceerde liefde vorm te geven. Aan het eind van de film heeft Charlotte haar opdracht vervuld; ze is zichzelf geworden, ze heeft geleefd. 'The world according to Garpis een film van George Roy Hill met Robin Williams en Marty Beth Hurt. Meccano Middelburg, maandag tol en met woensdag 20.30 uur. Wat haast voor onmogelijk gehouden werd, is regisseur George Riy Hill toch gelukt. Hij heeft het gepresteerd om van de als onverfilmbaar bekend staande roman van John Urving een voortreffelijke filmversie te maken. De film 'Garp' is een meesterwerk naar een meesterwerk. Een zuivere registratie van het fantastische verhaal over de buitensporige belevenissen van de sexschuwe schrijfster Jenny Hill en haar op onort hodoxe manier verkregen zoon T.S. Garp. "Dimitri Frankel Frank regiseerde 'De IJssalon' een Nederlandse film met Gerard Thoolen, Renee Soutendijk en Bruno Ganz. Electro, dinsdag en woensdag 20.30 uur. De IJssalon speelt zich af in de periode vlak voor de Februa ristaking. De film is gebaseerd op de ware gebeurtenissen rond de ijssalon Koco in de Amsterdamse Van Woustraat, Otto Schneeweiss is de eige naar van ijssalon Kolibri, een joyeus, einigszins barok per soon. die niets van de oorlog wil weten, maar die van het leven wil genieten. Zijn vriend Gustav een Duitse officier, komt hem opzoeken en hun vriendschap is in het geheel niet aangetast door het uit breken van de oorlog. In hun direkte omgeving zijn daar entegen de kampen al wel ge vormd. In een parallel wordt getoond hoe de twee voorma lige vrienden Hans en Luuk elkaar bestrijden. De eerste is lid geworden van de NSB. Luuk verdedigt met zijn vrienden de ijssalon. Daartus sendoor wandelt Trudi. de zus van Luuk. Schneeweiss is ver liefd op haar, maar zij ziet meer in Gustav. Als de ont wikkelingen rond de ijssalon een grimmiger karakter krij gen en Schneeweiss gevangen wordt genomen en verhoord, moet ook zij kiezen. "'Bij de beesten af is een film van Bert Haanstra. Tekst: Anton Koolhaas. Meccano Middelburg, zaterdag 15 uur. Een natuurfilm waarin mens en dier het middelpunt vormen. En... veel humor. "'Nene, de film' gaat over de Duitse artieste Gabriela Susanne Kerner van de groep Nena. Meccano Middelburg, zondag 15 uur. De zangeres Gabriela beklom met haar groep Nena talrijke hitparades met het nummer '99 Luftballons'. In deze romantische avonturenfilm maakt ze haar filmdebuut. Ze treedt er in op met talrijke sterren van de hedendaagse Duitse popmuziek. GEPRONLONGEERD "'Sneeuwitje', Alhambra II Vlissingen, zondag 14 uur. De vierde Trefcenterloop die af gelopen zaterdag door 88 senioren en 70 prestatielopers werd vol bracht werd vooral gekenmerkt door een herfsttemperatuur en een voorspelbare uitslag. De Middel burger John Vermeule van de or ganiserende - atletiekvereniging Dynamo werd eerste. Gelijkwaar dige tegenstanders als Kim Reij- nierse (knieblessure) zoals ook andere topatleten lieten het afwe ten. Een wat onvoordelige plan ning in een periode dat er veel ma rathons worden gelopen was daar debet aan. Het Middelburgse wa renhuis het Trefcenter zorgde voor de sponsoring van deze halve ma rathon over 25 kilometer door Middelburg en de Walcherse bin nenwegen. Lauwe thee en water. Daarop werden de lange afstandlopers getracteerd halverwege de wed strijd. Misschien dat ze met een warmmakend cognacje zorgvul diger waren omgesprongen want er kwam meer thee en water te recht op de verzorgsters dan in de monden van de hardlopers. Op de verzorgingsplaats, ergens tussen Middelburg en Veere, ont moeten we de vader van Kim Reijnierse. ook een atleet van Dynamo. Deze Middelburger had het wedstrijdelement nog wat kunnen opkrikken door zich naast Vermeule te scharen. Zijn vader vertelt echter hoe groot de teleur stelling was dat zijn zoon door een knieblessure niet aan de start op de markt kon verschijnen. "Hij heeft maanden getraind voor deze wedstrijd. Hij heeft vorige week nog een marathon in Rotterdam gelopen maar nu kon het echt niet meer". Dat was een grote teleur stelling voor herm legt vader Reijnierse uit. Ver achter Vermeule kwam een lopploeg van vier man. Cees Kraaijeveld van Sliedrecht Sport zou uiteindelijk als twee eindigen. Even leek het erop dat hij deze groep van vier zou verlaten om de eenzame Vermeule wat te moti veren zijn tijd nog beter te maken dan de 1 uur, 18 minuten en 20 seconden die hij uiteindelijk liet klokken. Kraaijeveld nam echter het zekere voor het onzekere en bleef bij z'n ploegje van vier en kwam 3 minuten en 12 seconden later binnen op de Markt. Derde werd uiteindelijk Frank Kooman (Dvnamo) en vierde Tom Teepe (H.R.R.). Na afloop van de wedstrijd, tij dens de prijsuitreiking in de kan tine van de Nadorst laat vader Jan Vermeule (Dynamo-voorzitter) doorschemeren dat zijn zoon bij de top van Nederland behoort. "John zou Nijboer (vorig jaar Nederlands kampioen-red.) eruit lopen als ie geen werkweek had van 40 uur. Gasten als Nijboer hebben allemaal een makkelijk jobje. Maar goed, die tijd komt misschien nog wel. Wat ik nog wel even wil benadrukken is dat we deze wedstrijd, net als voorgaande jaren niet hadden kunnen lopen als het Trefcenter niet voor de centjes en de prijzen had ge zorgd", pleitte Vermeule die voor, tijdens en na de wedstrijd met zijn kenmerkende petje op tien plaat sen tegelijk leek te zijn. John V ermeule zelf moest lachen toen hij met de uitspraak van zijn vader werd geconfronteerd. "Ach. ik had een stuk harder gelopen als ik wat tegenwicht had gehad. Het is;iiiet leuk om zo in je eentje te lopen. Ik werk nu in de ploegen dienst van Scheldepoort maar wil in de toekomst misschien meer tijd gaan steken in de trainingen. Dan haal ik ook de 2.13 die Nijboer vo rige week liep tijdens de marathon in Ohio".

de Vlissinger | 1985 | | pagina 8