informatiepagina van de gemeente vlissingen Huurverhoging: hoeveel mag? r f i Zaterdag, 20.00 uur: 2 minuten stilte II Q il lik nodig u uit Welzijnssubsidie voor 1986 al aangevraagd? HERDENKING NATIONALE BEVRIJDING DE VLISSINGER Woensdag 1 mei 1985 De huurprijs van woningen gaan veelal eens per jaar omhoog. In de meeste gevallen is dat op 1 juli. Nu is de huiseigenaar verplicht minstens één maand van te voren de huurder schriftelijk mededeling te doen van de huuraanpassing. Dat betekent dus dat vele huurders deze maand post zullen krijgen van de huiseigenaar. Het percentage waarmee de huur om hoog gaat, kan echter per woning verschillen. Wettelijk is dit jaar een verhoging met drie procent toegestaan. Dat geldt met name voor woningen, die al een redelijke huur hebben. Ook voor woningen die na 1 juli 1979 (en vóór 1 juli 1984) gereed zijn gekomen of ingrijpend zijn verbeterd is een huurverhoging van drie procent verplicht. Vijf procent Drie procent Eén of nul procent Geen honden meer op de stranden! HONDEN Z'JN OP GnSTRftND NIET TOEGELATEN ART. *130' A.P.V. Renveldjes Ander percentage Bezwaar maken Huurcommissie Wat ligt ter inzage? Nieuwe melodiën z,en van nieuwe melodieën. In HERDENKINGSBIJEENKOMST Hinderwet 2 minuten Horeca Vlaggen Oost-Souburg Inspraakavond bouwplannen binnenstad Culturele Raad Kunstuitleen dinsdag 7 mei open Niks ontvangen? Inspraak woningbouw Ritthem Informatie hoeken Even bijpraten met wethouder Wisse Vissershaven Woningbouw Nollebos IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Het is echter ook mogelijk dat de huur met vijf of één procent wordt verhoogd of soms hele maal niet. Dat wordt hieronder uiteengezet. Welk percentage de huurverhoging echter ook bedraagt, deze wordt altijd be rekend over de huurprijs die u op 30 juni 1985 moet betalen. Een huuraanpassing mag ook op een later tijdstip ingaan. Ook dan wordt de verhoging bere kend over de huur die u in de voorafgaande maand moest betalen. Overigens mag de huur in het algemeen maar één keer per twaalf maanden wor den gewijzigd. Bij woningver betering mag het echter ook binnen die periode. Een en an der staat overigens nader toe gelicht in de folder 'Huuraan- passingen in 1985'. Die is reeds verkrijgbaar in de gemeente lijke informatiehoeken. Bewoners van huizen met een te lage huur kunnen dit jaar een extra huurverhoging van twee procent krijgen; de huurverho ging mag in zo'n geval maxi maal vijf procent bedragen. Dat heet harmonisatie. Het is de bedoeling dat de huur van de woning hierdoor op een redelijk peil komt, zoals dat in de wet is vastgelegd. Alleen,wat is een 'redelijk peil'? U kunt dat zelf ongeveer nagaan met behulp van de folder 'Huuraanpassin- gen in 1985'. Daarin staan ver schillende tabellen over bij voorbeeld de oppervlakte van de vertrekken en het woningty pe. Aan de hand daarvan kunt u berekenen hoeveel punten uw Het puntensysteem woning krijgt. Als u dat aantal eenmaal weet kunt u nagaan welke huurprijs voor uw woning redelijk is. Overigens: wanneer de eigenaar de huur meer dan drie procent omhoog doet is hij verplicht het aantal punten van uw woning te vermelden. U kunt dan zelf controleren of uw ver huurder het juiste aantal pun ten heeft opgevoerd. Een verplichte huurverhoging van drie procent geldt, als uw woning a. met rijkssubsidie is gebouwd en is gereedgekomen in de periode van 1 juli 1979 tot 1 juli 1984, b. met rijkssubsidie ingrijpend is verbeterd (gere noveerd) in de periode 1 juli 1979 tot 1 juli 1984 (De nieuwe huurprijs moet dan wel door de minister zijn vastgesteld). Tegen een verplichte huurver hoging kan bij de verhuurder geen bezwaar worden ge maakt. Wanneer uw woning niet onder de verplichte huurverhoging valt, is een huurverhoging van drie procent van toepassing als de huur van uw woning op een redelijk peil is. Of dat zo is wordt vastgesteld aan de hand van de kwaliteit in punten en de bij elke puntenklasse behoren de minimaal redelijke huur prijs. Let u er daarbij wel op dat u in de folder onder de tabel bij de kolom 'Overig Nederland' kijkt! Een huurverhoging blijft be perkt tot één procent als de huur voor de kwaliteit van uw Vandaag is het 1 mei. Daarmee is het seizoen weer aangebroken dat er geen honden meer mogen komen op het Nollestrand en het Badstrand (voor Boulevard Evertsen). Het verbod geldt uiteraard voor alle honden: groot en klein, aangelijnd of niet. Het seizoen dat dit verbod geldt, duurt tot 1 oktober. In deze periode maken er veel badgasten gebruik van de stranden. Het is dan niet direct plezierig om tussen of in de poep te gaan zitten. Da's niet alleen vies, het is ook niet hy giënisch. Sommige mensen denken dat te kunnen omzeilen door hun honden in de buurt van de vloedlijn de behoefte te laten doen. Daarvoor moeten ze al met hun dier op strand komen, wat dus.de komende maanden verboden is. Boven dien is het voor de zwemmers - misschien bent u dat wel - al lesbehalve 'fris' meer om daar in het water te duiken. Er zijn echter nog genoeg an dere plaatsen waar de honden 'los' mogen. Op de glooiing on deraan Boulevard de Ruyter en in de Spuikom bijvoorbeeld of het Nollebos tussen Westduin en het strand. En als het gaat om het poepen van de honden, het parool is en blijft: hond in de goot! woning 'aan de hoge kant is'. De huur blijft gelijk als - het huis met rijkssubsidie is gebouwd en na 1 juli 1984 is gereedgeko men; -met rijkssubsidie ingrijpend is verbeterd en die verbetering na 1 juli 1984 is gereedgekomen. Een huurverhoging is niet re delijk als de huur voor de kwa liteit van de woning te hoog is. In dat geval kan de huur op het huidige peil 'bevroren' worden of zelfs verlaagd! Ook dit valt echter met behulp van de folder na te gaan. Een verhuurder mag in begin sel elke huurverhoging afspre ken. Hierbij moet hij echter wel bedenken, dat bij een geschil hierover de huurcommissie meestal uitgaat van de percen tages die hierboven genoemd zijn. Tegen een verhoging van de huur kunt u alleen om (één van de) vijf redenen bezwaar ma ken: 1. als het percentage volgens de tabellen in de folder te hoog is; 2. als men het niet eens is met het door de huurder aangege ven puntental en volgens u daardoor een lager percentage is toegestaan; 3. de woning ernstige gebreken of achterstallig onderhoud ver toont. Dit moet dan wel eerder aan de verhuurder zijn gemeld; 4. de door de verhuurder opge geven oude huurprijs niet juist is; 5. een verhoging wordt voorge steld binnen twaalf maanden na de vorige huuraanpassing. (Op deze regel zijn echter uitzonde ringen mogelijk!) Uw bezwaarschrift moet u bin nen zes weken vanaf de voor gestelde datum van de huur verhoging bij de verhuurder in dienen. Daarvoor moet u een speciaal formulier gebruiken. Dat is verkrijgbaar bij de huur commissie (Singelstraat 15, Goes, tel. nr. (01100-11891) of in het stadhuis bij het Stafbu reau voorlichting en inspraak) Als u bezwaar wilt maken tegen het voorstel van de verhuurder doet u er goed aan eerst con tact met hem op te nemen. Daarna kunt u zich wenden tot de huurcommissie, die in deze geschillen bemiddelend op treedt. Tot slot, voor alle dui delijkheid: een laag inkomen is geen reden om bezwaar te ma ken. INICUWC "ICIUUICM mei zullen de klokken het vol- carillon Stadhuis 9ende ten gehore brengen: 5 Mei is de dag waarop jaarlijks in Nederland wordt herdacht dat, na die afschuwelijke jaren van de Tweede Wereldoorlog, heel het land weer echt vrij was. Een vrijheid, waard om te behouden, in al zijn facetten. Dit jaar is het de veertigste keer dat we de bevrijding mogen en kunnen vieren. Ook het gemeentebestuur van Vlissingen zal die 5de mei - komende zondag - stilstaan bij dat, wat de vrijheid ons heeft gebracht. Dat gebeurt met een herdenkingsbijeenkomst in de St. Jacobskerk. Elders op deze pagina treft u het programma daarvan aan. 'Moet dat nu allemaal', zullen velen, ook jongeren, zich afvra gen. Ik wil hen er dan op wijzen dat met de herdenking wordt stilgestaan bij het feit dat ons land in 1945 werd bevrijd van fascisme en racisme. De gehele samenleving werd in de oorlog door het misdadige ervan be heerst, door die ongelijkheid, dat onmenselijke, die angst:.... Lange tijd heeft het geleken dat we het fascisme een racisme echt overwonnen hadden. Wie om zich heen kijkt moet het trieste tegendeel constateren. Mag dat worden geaccepteerd? Dat is een vraag die ik met een volmondig nee beantwoord en met mij het gehele gemeente bestuur! Mede daarom is er zondag die herdenkingsbijeen komst. Ik hoop ook u, jong en oud, 's middags in de St. Ja cobskerk welkom te mogen he ten. De burgemeester, drs. Th. J. Westerhout. Beiaardier H. van Putten heeft het automatische speelwerk van het stadhuiscariilon voor- 'The harmonious blacks mith' van G.F. Handel (op het hele uur); motief uit een menuet van J.S. Bach (kwart over); menuet van J.S. Bach (der tig minuten na het hele uur); motief uit een sonate van D. Scarlatti (kwart voor het hele uur). Zondag 5 nwi 1985 Si. Jacobs Lork. 15.00 uur Mot medewerking van: Vhssmgsc Oratorium Vereniging (/ang) G.A. de Kok. hooldredacteur Haagsche Courant, oud - hoold redacteur PZC (rede ..Vrede en verantwoordelijkheid") G. Baijens (declamatie) blazeiskwartct ..Vlijt en Volharding" Marjan Leijnse (orgelspel) Toegang vrij Kerk open: 14.30 uur Organisatie: gemeentebestuur van Vlissingen Komende zaterdag (4 mei) wordt de nationale herdenking ge houden. In vrijwel alle Nederlandse gemeenten worden dan de burgers en militairen herdacht, die sinds het begin van de Tweede Wereldoorlog voor het Koninkrijk der Nederlanden zijn gevallen. Het maakt niet uit wanneer of waar ter wereld. Bovendien wordt er stilgestaan bij hen, die door oorlogshandelingen en terreur zijn omgekomen. De heer Th. van Wanrooy heeft aan b. en w. gevraagd om een hinderwetvergunning voor een handel in tweedehands au toonderdelen op het perceel Edisonweg 17 te Vlissingen. Deze aanvraag kan tot en met 3 mei worden ingezien. Men kan daarvoor in het stad huis terecht bij de afdeling mi lieuzaken van de dienst VROM. De openingstijden daarvan zijn van maandag en met vrijdag van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 15.00 uur. Bovendien kan men de stukken iedere woensdagavond van 17.15- tot 20.15 uur inzien bij het Stafbu reau Voorlichting en Inspraak, eveneens in het stadhuis. Wie dan wil komen kijken doet er goed aan dat eerst even door te geven aan de afdeling Milieu zaken. Het indienen van schrif telijke bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning is mo gelijk tot en met 3 mei. Als u daar (telefonisch) om vraagt kunt u bovendien tot en met 26 april mondeling bezwaren in brengen. In Vlissingen vindt de herden king plaats op de Noorderbe graafplaats aan de President Rooseveltlaan. Belangstellen den, zowel jong als oud, wor den verzocht om 's avonds tien voor acht aanwezig te zijn bij de ingang van de begraafplaats. Om 20.00 uur wordt het trom petsignaal voor twee minuten stilte gegeven. Hierop volgen kransleggingen bij het monu ment (foto) door onder anderen burgemeester en wethouders. Bovendien zullen kinderen een bloemenhulde brengen. Tot slot wordt er een omgang langs graven van gevallenen ge maakt. Voor de muzikale bege leiding zorgt brassband 'ONDA' uit Ritthem. In verband met de nationale herdenking luiden zaterdag vanaf 19.45 uur tot een halve minuut voor 20.00 uur de klok ken van het ziekenhuis en ker ken in Vlissingen, Souburg en Ritthem. Als zij tot zwijgen zijn gekomen breken de twee mi nuten van algehele stilte aan. Een stilte, die ook gerespec teerd kan worden door even stil te staan. Het maakt daarbij niet uit of men zich op dat moment bij de herdenking of zomaar er gens, op straat bevindt. Aan de exploitatie van horeca bedrijven zal zaterdag tussen zes- en negen uur 's avonds elk vermakelijkheidsaspect ontbre ken. Buitenverlichting moet dan zijn gedoofd. Bovendien mag er geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan die van de officiële radioprogramma's. De vlag mag u zaterdag uithan gen (halfstok) tussen 18.00 uur en zonsondergang. Dat is om streeks 21.00 uur. Op 4 mei is van 19.45- tot 20.30 uur ook de begraafplaats van Oost-Souburg toegankelijk. Hier wordt echter geen plech tigheid gehouden. Bij welzijn in het stadhuis is men weer al Ijverig bezig met de voorbereidingen voor het welzijnsprogramma voor 1986. Een groot aantal organisaties op welzljnsgebied hebben dan ook pakweg een maand geleden de begrotings-formulleren voor vol gend jaar ontvangen. Uiterlijk 1 juni a.s. moeten deze, volledig ingevuld, weer in het bezit zijn van burgemeester en wethouders. Waarom moet dat zo vroeg? Omdat voor de verwerking van zo'n tweehonderd subsi dieaanvragen nogal wat tijd nodig is. Als de behandeling van de gemeentebegroting eind november plaatsvindt moet, in verband met de te volgen in spraakprocedure, het welzijn sprogramma uiterlijk 1 oktober gepubliceerd worden. Dan hebben de organisaties een maand de tijd om te reageren. De reacties worden vervolgens in een kort tijdsbestek verwerkt en door b. en w. van commen taar voorzien. Voordat het in de raad komt, wordt het ontwerp voorstel medio november bovendien nog door diverse Deze week donderdag, 2 mei wordt om 19.30 uur een in spraakavond gehouden over diverse bouwplannen voor de binnenstad in het gebouw van de speeltuin "De Oude Stad" aan de Paardenstraat. Alle be woners van de straten waar het om gaat zijn hiervoor schrifte lijk uitgenodigd. Het gaat om bouwplannen voor de Nieuwendijk nrs. 4 en 43 t/m 49, Palingstraat nrs. 32 t/m 38 en 39, Hendrikstraat nrs. 58 t/m 62 en Nieuwstraat nrs. 218 t/m 220. De opdrachtgever voor alle plannen is de firms Stienstra BV te Heerlen. De locaties op de Nieuwendijk en Palingstraat 39 zijn bestemd voor de verkoop, de overige voor verhuur. De locaties liggen in de stads vernieuwingsgebieden "Be schermd Stadsgezicht" en "Gravestraat". Alle inspraa kreacties zullen daarom wor den besproken tijdens openba re vergaderingen van de pro jectgroep "Beschermd Stads- yezicht" en "Gravestraat". De op deze wijze tot stand te bren gen definitieve plannen zullen bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis worden tentoongesteld in de loop van juni. Daarna is het de bedoeling in het najaar met de bouw te beginnen. Volgende week donderdag, 9 mei, vergadert in het welzijns- centrum 'Bachten Komme' de Culturele Raad. Deze bijeen komst begint om 20.00 uur. De stukken zijn uiteraard in te zien in de gemeentelijke informatie- hoeken bij het Stafbureau Voorlichting en Inspraak in het stadhuis. Kunst. Er is al heel wat over af gepraat. Smaken verschillen nu eenmaal, zeker als het over dat onderwerp gaat. Wat echter helemaal niet wil zeggen dat er in de Vlisslngse Kunstuitleen helemaal niets naar uw smaak te vinden zou zijn. Waarom dan nog gepraat en niet even een kijkje genomen? Volgende week dinsdag kan het. Waar? In 'Breehof' aan de Breestraat, schuin tegenover het politiebureau. De deuren staan voor u open tussen 13.30- en 16.00 uur en van 19.00- tot 21.00 uur. Bezet die avond? Geeft niet. Op 21 mei - ook dinsdag - kunt u zich in Breehof wederom op de hoogte stellen van de uiteenlopende collectie. Die is, voor alle duidelijkheid, afgestemd op mensen met een zeer uiteenlopende smaak! Willen zij, die al werken van de kunstuitleen in huis hebben, er rekening mee houden dat de uitleen in juli en augustus ge sloten is? raadscommissies behandeld. Als ook nog rekening wordt ge houden met de zomervakantie, dan is het inleveren voor 1 juni dus echt niet zo vroeg. Deze datum is dan ook 'hard'. Aan vragen die daarna nog binnen komen kunnen in het algemeen niet meer behandeld worden! Heeft uw organisatie of instel ling nog geen formulier ont vangen? Neem dan contact op met het bureau welzijn in het stadhuis (tel.nr. 87208). Niet iedereen krijgt namelijk auto matisch formulieren toegezon den. Volgende week maandag 6 mei wordt om 20.00 uur in "Ons Dorpsleven" in Ritthem een In spraakavond gehouden over woningbouwplannen in het dorp. Het gaat om een bouw plan voor de hoek van de Dorpsstraat en de Weverstraat met huurwoningen. Alle bewoners van deze straten en de leden van de project groep Ritthem zijn inmiddels voor deze avond uitgenodigd. De huurwoningen zijn een ont werp van het Vlissingse archi tectenbureau Jobse BV in op dracht van de Woningstichting Walcheren in Oost-Souburg. Alle inspraakreacties van de avond zullen worden bespro ken tijdens de volgende open bare vergadering van de pro jectgroep Ritthem. Het defini tieve plan dat zo ontstaat zal in de loop van juni te zien zijn bij de dienst Volkshuisvesting' Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) in het stadhuis. Daarna is het de bedoeling in het najaar met de bouw te beginnen. De gemeentelijke informatie- hoeken zijn ondergebracht op de hieronder genoemde adres sen. Wanneer u er niet het In formatiemateriaal vindt, dat u er zoekt, kunt u daarover con tact opnemen met het Stafbu reau Voorlichting en Inspraak in het stadhuis (telefoon 87335). De adressen: het buurthuis 'Aldegonde', Westerzicht 386, geopend op maandag tot en met vrij dag van 9.00- tot 17.00 uur; wijkcentrum 'Open Hof', Al exander Gogelweg 59, geo pend op maandag tot en met vrijdag van 8.00tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur; wijkcentrum 'Middenhof', Kanaalstraat 64 in Oost- Souburg. Geopend op maandag tot en met vrijdag 8.30 tot 11.00 uur, en don derdag bovendien van 19.30-tot 21.00 uur; de openbare bibliotheek, Spuistraat 22-24, openings tijden: 's maandags van 13.30- 20.00 uur, overige werkdagen van 10.00- tot 20.00 uur en zaterdags van 10.00- tot 12.30 uur; don derdag de gehele dag ge-1 sloten; Voorts is bij het Stafbureau Voorlichting en Inspraak in het stadhuis (begane grond, links naast de hal) een lees- en in- formatiehoek ondergebracht. Eind oktober, begin november zal het werk aan de Vissershaven ge reed zijn. Over dat werk krijgen we nogal eens wat vragen. Zo van: wat gebeurt er nu precies en waarom gebeurt dat zo? Om dat aan een zo groot mogelijk publiek duidelijk te maken heeft het col lege van b. en w. aan de Stichting Matrix videoproducties gevraagd om door middel van videobeelden en een ingesproken tekst op de meest voorkomende vragen een antwoord te geven. Er is nu een eerste product, dat in een tiental minuten volgens mij een heel aar dig beeld geeft van het project. Die band wordt vertoond in de etalage 's van de firma Dert aan de Nieuwendijk en Back in de St. Ja- cobsstraat. Ook de voortgang van de werkzaamheden wordt op vi deo vastgelegd en de nu draaiende band zal daarmee op gezette tijden worden bijgewerkt. Wat de werk zaamheden aan de Vissershaven zelf betreft kan ik meedelen dat er door de vorst van de afgelopen winter enige vertraging is ont staan. Maar afgezien daarvan ver loopt het werk volgens de opge stelde tijdsplanning. Met de ople vering van de geheel gerestau reerde historische Vissershaven in het najaar zal er wederom een be langrijke bijdrage zijn geleverd aan het opknappen van de Vlissingse binnenstad Het opknappen van de binnenstad vindt overigens gestage voort gang. Op korte termijn begint men in opdracht van het Sociaal Fonds Schildersbedrijf met de bouw van een veertigtal panden, verspreid over het gebied Beschermd Stadsgezicht (ondermeer in Helle- bardierstraat, Groenewoud. Le pelstraat, Dortsmansstraat en Provooststraat). Voor een deel betreft het nieuwbouw, maar voor het merendeel renovatiepanden. Onlangs is de woningstichting BASCO begonnen met eveneens een veertigtal woningen in het project Gravestraat II. Dat bete kent onder meer woningbouw in de Paardenstraat en het blokje Kleine K erks tra a t-Groene woud. Met name het laatstgenoemde, totaal verloederde, plekje zal bin nen afzienbare tijd met een nieuw, maar historisch verantwoord ge zicht een aanwinst voor de bin nenstad vormen. We werken ver der op 't ogenblik aan plannen voor woningbouw op de Nieu wendijk (zie elders op deze pagi na), waar de gemeente aan beide zijden een aantal panden heeft aangekocht. Buiten de binnenstad vormt Het Fort een van de belangrijkste wo ningbouwprojecten. De plannen daarvoor verkeren in het eindsta dium. Het wachten is op de be schikking van de Provinciale di rectie voor de Volkshuisvesting in Zeeland. Na ontvangst daarvan kan de Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting in Vlis singen en omgeving (VVV) begin nen met de eerste fase van de nieuwbouw. Het terrein is er ge reed voor, de sloop van de wonin gen in deze eerste fase is uitge voerd. Ook de verhuizing van mensen uit het resterende deel van Het Fort naar wisselwoningen van de VVV elders in Vlissingen is bijna voltooid Daarna kan met de sloop van de tweede fase worden begonnen. Over ruim een jaar kunnen we hier de oplevering van de eerste woningen verwachten. Twee weken geleden heeft de Werkgroep Natuur- en Milieuedu catie van de gemeente een boek werkje "Natuurpad Nollebos" uitgegeven. Ik kan u de aanschaf daarvan (slechts f 1.50 en elk jaar vele keren bruikbaar) van harte aanbevelen. Het laat u kennisma ken met een belangrijk natuur- en recreatiegebied, dat juist in deze tijd op zijn mooist is De gewijzig de inzichten over het beheer van dit soort gebieden zijn er goed zichtbaar Geen keurig onderhou den gebruiksgroen, zoals in de woonwijken. Nee, hier laten we de natuur waar dat even kan haar gang gaan. Er is meer sprake van "beleefgroen", met een grote verscheidenheid aan planten en dieren. Nogmaals: het genoemde gidsje laat u daarmee uitgebreid kennismaken. Ik hoop dat het een bestseller mag worden!

de Vlissinger | 1985 | | pagina 5