VERSCHOORE HET WEEKBLAD WALCHEREN deVLissinger Drie orgelconcerten in kader van 'jaar van de muziek' ZEELAND VACANTIES festiva DE DOORBRAAK IN VIDEOFILMEN r J.P.A. ROSSEL Televisie - Video - HIFI T entoonstellingen over de oorlog Verzet Deur klemde Bestekartikelen vanaf f 1,25 vanaf f 3.- Komplete cassettes 25 tot 50% korting Geschenkartikelen Kookpannen Nu extra laag geprijsd Keukengerei tot 70%korting Servieswerk DRINKSERVIEZEN Koe slachten Vrienden VLISSINGEN STRAATFESTIVAL '85 Inl.: 01184-14928 oplage 22.700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam totale oplage 44 400 uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie; markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60, postbus 18. 4380 aa vlissingen, 01184-15144. privé: w melse, 01184-62320 redaktie: ad hanneman, 01180-27651, 'Recht op vrijheid' en 'Zeeland 1940-1945' heten de tentoonstel lingen die tot en met 27 mei te zien zullen zijn in de voormalige bi bliotheek aan het Abdijplein in Middelburg. 'Recht op vrijheid' is gemaakt op verzoek van de geza menlijke provincies door de Anne Frank Stichting. Op 24 panelen wordt in zwart-wit een beeld gegeven van de gebeur tenissen en verschijnselen in de afgelopen veertig jaar; ze hebben allemaal iets te maken met de aantasting van vrijheid. De tentoonstelling 'Zeeland 1940-1945' is een vervolg op de vorig jaar georganiseerde ten toonstelling 'Verzet en vervolging 1933-19nu', het was het Zeeuwse deel van die expositie. Het bevat 54 panelen, waaronder vier met werkstukken van schoolkinderen. De tentoonstelling is op werkda gen geopend tussen 10 en 12 uur en van 14 tot 17 uur. Op de zater dagen en tweede Pinksterdag kan men de panelen bekijken tussen 10 en 12 uur en van 13 tot 16 uur. Bezoekers aan de tentoonstelling ontvangen de Verzetskrantmet artikelen over de illegale pers in Nederland, De heer P. Davidse opent op don derdag 2 mei een expositie in Ons Huis aan de Adelaarstraat te Me- liskerke. Ook deze expositie is in gericht in het kader van het feit dat Nederland veertig jaar geleden werd bevrijd. De expositie met veel foto's over de inundatie is dage lijks te bezichtigen van 2 tot en met 6 mei, behalve op zondag. In Ons Huis worden ook films ge toond over de bevrijding van Walcheren. Op donderdag, vrij dag en maandag begint de film voorstelling om 19.30 uur en op zaterdag om 14 uur. Op zaterdag gaan de deuren van Ons Huis om 17 uur dicht. DEZE WEEK IN "Piel Regoort van flinke slapper tot horeca-uitbater in "Uit het zakenhart". *Christ Peters tekent deze week voor een boeiend re laas in "Archief sprokkels". Verder Podium, film en ander nieuws. Onderduikers en de angst voor verraad 'Naarmate je ouder wordt, ga je er steeds vaker aan terugdenken' In Israël is een speciale boom voor haar geplant. Het verzetsherden- kingskruis daarentegen heeft ze nooit gekregen. Alma Meervis- Suy (71) was één van die Neder landers die in de oorlogsjaren niet afwachtend toekeek. Samen met haar broers en zuster hield zij meer dan twee jaar een Joods echtpaar uit Amsterdam verborgen. Een Joodse familie uit Middelburg kreeg op haar onderduikadres re gelmatig pakjes met voedsel van de Suy's. "Wat we uit onze mond konden sparen hebben we wegge geven aan de Joden-mensen en anderen die in de problemen zaten, zoals de oude burgemeester van Nu, na 40 jaar terugkijkend, snapt ze nog niet dat ze het toen alle maal heeft aangedurfd. "Al had ik de kogel gekregen, het had me niets uitgemaakt. Zo dacht ik er toen ook over". Het relaas van een Zeeuwse die aan den lijve heeft ondervonden wat onderdrukking betekent. Een boerderij bij Absdale, tussen Axel en Hulst. Daar woonden in de jaren dertig de Suy's, drie broers en twee zusters. Alma was de oudste van het stel. Zij was de woordvoerdster van de familie en ook degenen die de uiteindelijke beslissingen nam. De contacten met Joden dateer den al van voor de oorlog. Ceasar Suy, momenteel verblijvend in een bejaardentehuis in Klooster- zande, was in z'n soldatentijd in gekwartierd bij een Joods gezin in Middelburg, de familie Polak. Na z'n diensttijd bleef Ceasar contact houden. Mei '40, brak de oorlog uit. De vervolging van de Joden nam on menselijke vormen aan. De fami lie Polak zocht een onderduik adres. Alma: "We hadden hen graag onderdak geboden, maar het liep anders. M'n vader over leed, waardoor we van het plan af moesten zien. De familie Polak heeft gelukkig een ander adres gevonden. De gehele oorlog heb ben we echter contact gehouden. Regelmatig stuurden we eten". Bij het verzet in Axel is bekend dat de Suy's 'goede vaderlanders zijn', contacten hebben met Jo den. Toen in september '42 on derdak moest worden gezocht voor een Joods echtpaar aarzelde men geen moment om bij de boe renfamilie aan te kloppen. Panasonic VHS movie De Panasonic VHS movie De definitieve doorbraak in portable VHS movie. Nieuw van Panasonic: de unieke videokleurenca- mera met ingebouwde VHS-recorder. Werkend met de gebruikelijke VHS videocassettes. Vraag naar de speciale intro- duktieprijs! Direct leverbaar Si Jacobsstraat 27 Vlissingen 01184 12300 Korte Geere 17 Middelburg 01180 37772 Lange Kerkstraat 31 Goes 01100 27324 Alma Meervis herinnert zich het gesprek met de Axelse verzets mensen, onder wie dokter Schilt- man, nog als de dag van gisteren. "Ze vroegen ons of we die mensen wilden verbergen. Het zou maar voor kort zijn. De oorlog zou bin nen een week of vier zijn afgelo pen, zeiden ze. En na de oorlog zouden we goed beloond worden. Ieder van ons zou een boerderij krijgen, fk was de oudste en voer de het woord. Ik was niet bang en zei: laat ze maar komen". De fa milie Suy, die een vrij afgelegen boerderij bewoonde, ontving de onderduikers met open armen. De man was een Amsterdamse dia mantair van rond de 40 jaar, zij was ongeveer dertig. Het Joodse echtpaar zou tot het einde van de oorlog ondergedoken blijven bij dè familie Suy. De drie broers en de twee zusters waren er van overtuigd dat ze al leen door een absolute-geheim houding het er levend vanaf kon den brengen. 'De Kogel' - men had er over horen spreken - was dreigend. Ze zegt: "Behalve wij wist nie mand het, met uitzondering van mijn twee getrouwde zusters, voor als ons iets zou overkomen. Ze hebben het zelfs niet tegen hun mannen verteld". Verschillende van haar broers hadden een meisje. Die kwamen regelmatig over de vloer. Ook zij wisten van niks. Zo ook niet de knechten op de boerderij". Uit voorzorg was de buitendeur ook overdag vergrendeld. Me vrouw Meervis: "Mensen die bij ons kwamen en zich afvroegen waarom het zo lang duurde voor dat we opendeden, maakten we wijs dat de deur zo klemde". Mocht iemand de Joodse onder duikers per ongeluk toch zien dan moesten deze zich voordoen als familieleden, zo was afgesproken. De Suy's spraken de Joodse dia- maantair en z'n vrouw daarom ook steevast aan met oom en tan te. Na de oorlog is mevrouw Meervis nooit meer helemaal losgekomen Kortingen tot 70% De Sola-fabriek komt naar u toe. Éénmalig kunt u profiteren van extra laag geprijsde fabrieksrestanten, beursgoe- deren en showroommodellen. Sola kwaliteit nü met kor tingen tot 70%. Doe uw voordeel en kom naar hotel BRITANNIA, BOULEVARD EVERTSEN 244 TE VLISSINGEN. Telefoon 01 1 84-1 3255. (Ingang Boulevard-zijde). Diverse bestek artikelen 6 theelepels of taartvorkjes In edelstaal en zwaar verzilverd. Restanten verzilverde theelepels, taart vorkjes, suikerschepjes, bloemvaasjes, kandelaars enz. Voor echte weggeefprijzen Dit is slechts een kleine greep uit het enorme aanbod. Diverse restanten kookpannen, steel pannen en hapjespannen. Praktische keukenhulpen in roestvrij edelstaal o.a. opscheplepels, vlees messen, maatbekers, gardes enz Roestvrij stalen dekschalen, sauskom men, vleesschotels, botervloten, soep koppen, koffie- en theepotten, melk kannen, suikerpotjes enz Op is op: alles halve prijs De goederen staan opgesteld in hotel Britannia. Boulevard Evertsen 244, Vlissingen. Speciale verkoopdagen (Koopavond geopend) Donderdag 2 mei 10.00-1 7.00 uur Vrijdag 3 mei 10.00-21.00 uur Zaterdag 4 mei 10.00-16.00 uur Scherpe - prijzen. L"i_— Uitgebreide voorlichting. Tel 01 184 14081 Vlissingen Verfijnde tafelsfeer" bij de drinkserviezen-speciaiist SPECIAALZAAK SERVICE KWAllTtlT GARANTIE LANGE DEIFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 van die 'nachtmerrie'. "Naarmate je. ouder wordt, ga je er steeds vaker aan terugdenken. Hoe is het mogelijk geweest, zo vraag je je af'. Verschillende keren waarschuwde het verzet voor grootscheepse huiszoekings-acties die op komst waren. "We verborgen ze in de schuur achter pakken stro. Eén keer lagen we een hele nacht in een korenveld. Ik ben toen mee gegaan. Je kon die mensen im mers niet aan hun lot overlaten". Eén keer kropen de Suy's door het oog van de naald. "Een controleur kwam kijken of we geen boter of kaas achterhielden. Als hij wilde kon hij het hele huis doorzoeken. Gelukkig deed hij dat niet". De Suy's waren zeer gesteld op het echtpaar. Daarom vond men het ook geen punt om illegaal een koe te slachten: Joden eten geen var kensvlees. "We hebben het Joodse echtpaar behandeld als onze gasten. Ze zijn nooit iets tekort gekomen. M'n broer, die paardekoopman was, is af en toe in Amsterdam geweest, om te zien hoe het met hun huis was". Bij de bevrijdings-strijd rond Axel, in september '44, heb ben de Joodse onderduikers hand-en spandiensten verleend aan de oprukkende Poolse troe pen. "De Polen verstonden geen Nederlands. De bij ons onderge doken Joden spraken wel vijf ta len, waaronder Pools. Zij hebben de Polen de weg gewezen. Hier in Absdale was alles onder water ge zet". Na de oorlog bleven de Suy's contact houden, het werden vrienden. Bij het huwelijk van de zoon in Den Haag waren Alma en haar zuster eregast. "Zoiets doetje goed", waardeert ze die dank baarheid. Jos Verpoorten Braam Beekman Leen de Broekert De werkgroep muziek van het Ko ninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen heeft met het oog op het muzicjaar een aantal aan trekkelijke concerten georgani seerd. De eerste cyclus concerten is op de vrijdagen 3, 17 en 31 mei en zouden kunnen worden om schreven als een 'Bach-cyclus'. Deze drie concerten worden ge houden in Middelburgse kerken. Voor september en oktober staat nog een drietal concerten op het programma in de Kapittelzaal van het Abdijcomplex en Kees van Houten sluit het jaar-van-de-mu- ziek-programma af met een lezing over 'Bach en het getal'. De organist Jos Verpoorten bijt het spits af op vrijdag 3 mei. Ver- poorten speelt een selectie uit de 'Leipziger Chorale' in de Lutherse Kerk. Bach heeft deze composities verzameld, maar er is nooit een uitgave van verschenen tijdens zijn leven. Bram Beekman ver zorgt het tweede concert in de Oostkerk op vrijdag 17 mei. Hij speelt 'Klavierübungen', ook wel 'grote orgelmis' genoemd. Leen de Broekert besluit deze reeks concerten op vrijdag 31 mei met een concert in de Koorkerk. Hij speelt een aantal fuga's uit 'Die Kunst der Fuge'. Alle concerten beginnen om acht uur. De werkgroep muziek kon deze concerten organiseren dankzij ex tra subsidies, die werden gegeven in het kader van 'het jaar van de muziek'. Ook in deze concerten wordt er naar gestreefd om het concert zo authentiek als mogelijk - de doelstelling van de werkgroep - te presenteren. mevrouw A Ima Meervis-Suy De diamantair is inmiddels over leden, z'n vrouw leeft nog. "Op z'n sterfbed heeft hij ons een brief geschreven, waarin hij ons nog maals bedankte voor alles". Het steekt haar dat ze nooit het ver- zetsherdenkingskruis heeft gekre gen. "Wij zijn eenvoudige boe renmensen, trouw, eerlijk en we hebben altijd hard gewerkt. An deren waarvan ik weet dat ze veel minder hebben gedaan, kregen het kruis wel. M'n broer (twee jaar geleden overleden red.) en mijn zusters zeiden: trek het je niet aan. Maar dat doe ik wel". De Joodse gemeenschap heeft haar werk wél op waarde weten te schatten. Een jaar of zes geleden is er in Israël een boom voor haar geplant, als dank voor haar in spanningen.... zoekt: •(privé) woningen in Vlissingen voor de verhuur aan toeris ten in juli en au gustus •liefst op loopaf stand van het strand Hoge vergoeding! Bel: 01184-60870 (na 20 00 uur) TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN en REPARATIES Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen NIEUWENDIJK 35-39 Vlissingen - bij de Vissershaven - ,-r>' v;L kal 'Een zomer in beeld' ontvangen? Help mee met het financieel van de grond te krijgen.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1