IS DEZE LADY-SCOOTER BINNENKORT VAN U? SCHEEPSNAMEN EEN LEVENDE TRADITIE CONTAINER VERVOER BINNENVAART IN OPKOMST ONTWIKKELINGS LANDEN WILLEN NEDERLANDSE VISSERSSCHEPEN Of één van de andere ruim 11.000 surprises. In Etos Beauty Case Magazine staat alles! Vanaf 8 mei hangen de geluksnummers in alle Etos winkels. 'Rederland nTarihem' Yamaha lady-scooter DE FAAM-DE VLISSINGER Woensdag 1 mei 1985 Lady's Own Bodymilk, flakon 250 ml. Er is ook een Etos bij u in de buurt: Middelburg, Lange Delft 13, Goes, Kolveniershof 34, (naast A.H.). flakon 200 ml. of Luxury Douche, Heeft u nog geen Beauty Case Magazine? Haal er dan snel één bij uw Etos-winkel. Op is op! Om te weten of u iets gewonnen heeft hoeft u alleen uw nummer te vergelijken met de lijst geluksnummers welke vanaf 8 mei in de Etos- winkels hangt! Voor alle duidelijkheid: U hoeft alleen maar uw geluksnummer aan de kassa in te leveren. Veel succes. Akties jjeldijr t/m 11 mei a.s. Maar op is op. Prijswijzigingen voorbehouden. Wanneer de gewoonte om schepen een eigen naam te ge ven in zwang is gekomen, is niet precies na te gaan, maar zeker is dat in dé 15e eeuw een aantal Britse schepen een naam had. Een oude rekening uit de tijd van Hendrik V bewijst bijvoorbeeld dat de Bisschop van Bangor een bedrag van vijf pond kreeg uitbe taald omdat hij zich in juli 1418 naar Southampton had begeven voor het dopen van de 'Henri Grace <k Dieu\ die kort tevoren te water was gelaten! Tot aan het einde van de 15e eeuw duidde men vaak de naam van een vaartuig aan door middel van die van de schipper. Een eeuw la ter hadden oorlogsschepen over wegend namen ontleend aan de fauna, de godenwereld en de Bij bel, terwijl er bij de koopvaardij een voorkeur was voor de namen van dieren (voornamelijk leeuw en draak). In' 4e 17de eeuw gingen aar drijkskundige namen overheersen en ongeveer de helft van de scheepsnamen kwam toen uit die hoek. Daarnaast waren er namen van belangrijke personen, vloot voogden en vorsten, terwijl de walvisvaart haar eigen aankno pingspunten had. Weer later wer den in ons eigen land schepen vernoemd naar leden van het Ko ninklijk Huis. In onze eeuw ko men steeds meer rederijen tot een eigen systeem voor de benaming van hun schepen. Zo kregen schepen van de Hol land Amerika Lijn namen eindi gend op 'dam' en 'dijk'. De namen van de schepen van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij eindigden op 'kerk' en die van Phs. Van Ommeren op 'drecht'. De Oranjelijn gaf haar schepen namen, beginnend met 'Prins', de Koninklijke Pakket vaart Maatschappij met 'Straat' en de Java-China-Japan Lijn met 'Tji'. In de jaren vijftig ontstond de gewoonte om het achter- of voorvoegsel van de scheepsnaam in overeenstemming te brengen met de naam van de rederij. Zo kregen schepen van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd bena mingen met het achtervoegsel 'Lloyd' en die van de Mij. Neder land het voorvoegsel 'Neder'. Ondoorgrondelijk Soms is een scheepsnaam niet What's in a name: De namen van de Holland A merika Lijnschepen eindigen op 'damen komen als het even kan overeen met stadsnamen, zoals hier in het geval van de legendarische 'Rotterdamuit het eind van de jaren vijftig. allengs veranderde traditie bij de naamgeving van haar schepen. Eerst waren het namen van ste den, toen namen van landen en daarna namen van leden van het Koninklijk Huis. Het begon met de 'Stad Vlissin- gen' en 'Stad Middelburg', daarna kwamen de 'Engeland', 'Neder land' en 'Duitschland', vervolgens kende men een 'Koningin Wil- helmina', 'Koningin Regentes' en 'Prins Hendrik (1895)'. In 1908/1909 kwamèn de 'Mec klenburg', 'Oranje Nassau' en 'Prinses Juliana', in 1939 de 'Ko ningin Emma' en 'Prinses Beatrix' en in de jaren zestig de 'Koningin Wilhelmina', 'Koningin Juliana' en 'Prinses Beatrix'. Duidelijk een traditionele naamgeving. Nu heeft de Maatschappij Zeeland een nieuwe veerboot bij de werf Van der Giessen-de Noord be steld voor de dienst op Harwich en het laat zich raden hoe die zal gaan heten, maar we schrijven de naam nog niet neer want bekend making van de naam van een schip vóór de tewaterlating wordt beschouwd als taboe. meteen te doorgronden. Men denke aan de TARA' van de Mij. Vrachtvaart, het eerste Neder landse schip dat een modern boegbeeld kreeg (Sint Joris en de Draak). Het is een naam afgeleid van het bijbehorende devies: T(rue) A(nd) R(eliable) A(lways). Daarna kwam de "TOWA" met als boegversiering een uil en het devies T(his) O(wl) W(atches) A(head). Wie mocht speuren naar een maritiem aspect, doet dat vergeefs. De enige eis die de re derij t.a.v. haar T-schepen stelde was: een naam van vier letters die uitspreekbaar was. T raditie Wanneer aan traditie gehechte re derijen besluiten om samen te gaan, ontstaat soms een wat moeilijke situatie. Toen in 1923 L. Smit en Co's Sleepdienst NV en de NV Internationale Sleepdienst Mij (ISM) - twee concurrenten besloten tot een fusie, bleven de scheepsnamen ongewijzigd. Ener zijds was daar de traditie om sle pers te noemen naar grote rivieren (Theems, Ganges, Maas) en an derzijds naar zeeën (Zwarte Zee, Gele Zee, Rode Zee, Noordzee, Poolzee). Intern werd de traditie voortgezet en nieuwe boten kregen namen van rivieren en van zeeën. 'Van de traditie kun je niet leven', zo oordeelde echter een latere di- rektie en toen enkele jaren gele den Smit Internationale ontstond, kwam men tot namen, gericht op bekendheid in de wereld: Het woord Smit kwam voorop, ge volgd door namen van havens als Rotterdam, Londen, New York, Houston. Bron: Stichting Algemeen Mari tieme Voorlichting De NV Stoomvaart Maatschappij 'Zeeland' (SMZ), begonnen in 1875 (onder de naam Koninklijke Nederlandse Postvaart), kent een Het aandeel dat de binnenvaart inneemt in het containervervoer tussen Rotterdam en het Westeu- ropese achterland (vooral over de Rijn) is nog altijd bescheiden niet meer dan ongeveer tien procent - maar daar komt verandering in. Men verwacht dat rond het jaar 2000 in Rotterdam ruim één mil joen containers per jaar zullen worden aangevoerd, die voor dóórvoer naar het Europese 'achterland' bestemd zijn. Één derde van dat miljoen containers zal dan via de Rijn, de Schelde- Rijnverbinding en via andere wa terwegen worden afgehandeld. Een enorme sprong voorwaarts dus. Deze verwachting is geba seerd op het feit dat in Rotterdam de aanvoer van containers nog zal groeien want Rotterdam is in Eu ropa de 'hoofdhaven' voor vele scheepvaartverbindingen over de hele wereld. Het vervoer per spoor of vracht wagen bereikt langzamerhand de grens van de mogelijkheden om die groeiende stroom van contai ners te vervoeren. De binnenvaart heeft echter wél groei-mogelijk- heden en werkt bovendien goed koper. De binnenvaartrederijen zullen dan ook steeds sterker op hun goedkopere vervoersmoge- lijkheid wijzen. Voor gebieden in Midden- en Zuid-Duitsland is het 'binnen- vaarttarief in het algemeen vijftig procent van dat van het weg en railvervoer. Dat komt vooral door de grote capaciteit van een doorsnee-binnenvaartschip (100 tot 150 containers van twintig voet, soms driehoog gestapeld) en door de in verhouding lage perso neelskosten. In reisduur ontlopen de diverse vervoerssystenen el kaar vrijwel niet; het kan soms hooguit enkele uren uitmaken. De binnenvaart is sinds de intro ductie van de container in West Europa (omstreeks 1966) eigenlijk voortdurend op de achtergrond gebleven. Het containervervoer kwam voort uit het Amerikaanse systeem, dat uitgaat van zee-, weg en railvervoer. In de huidige ver deling van het achterlandverkeer is dat wat Rotterdam aangaat nog steeds te zien: 75 procent komt en gaat per vrachtauto, 15 procent per spoor en 10 procent via de binnenwateren. Eén-derde Over zo'n vijftien jaar zal de ver deling voor elk van die drie ver voerssystemen ongeveer één-derde bedragen. Het wegvervoer zal dus - als de voorspellingen van de tran- Het weg- en railvervoer van containers biedt nauwelijks groeimogelijkheden; de binnenvaart kan echter de groeiende stroom van containers gemakkelijk aan en biedt bovendien zeer gunstige tarieven. sportdeskundigen inderdaad juist zijn - de grote verliezer worden; het vervoer per spoor winnaar en de binnenvaart 'overwinnaar'. Even wat cijfers: in 1975 kwam de Rijnvaart nog maar aan een ver voersstroom van 10.000 contai ners; in 1979 waren dat er al 60.000 en momenteel zijn 't er dik 100.000. Er zijn de laatste jaren nogal wat binnenvaartrederijen containers gaan vervoeren; mees tal met verbouwde tonnage (ook de duwvaart). 'Trendsetters' op de Rijn zijn vooral Combined Con tainer Service, Spedition Fran- kenbach en Europese Waterweg Transporten (EWT). In het Ant werpen-verkeer is met name net Rotterdamse bedrijf Eurobarge actief. Eurobarge begint binnen kort overigens ook op de Rijn, in een samenwerkingsverband met enkele andere ondernemingen. De drie grootste rederijen hebben hun eigen Rijn-terminals o.a. in Keulen, Mainz, Mannheim en Karlsruhe. In Rotterdam laden en lossen hun schepen bij de contai ner-overslagbedrijven Europe Container Terminus (ECT) en Unitcentre (die beide jaarlijkse binnenvaart-groeicijfers registre ren van twintig tot dertig procent) en bij diverse stukgoedbedrijven die ook containers behandelen. ECT heeft op zijn nieuwe Delta- terminal op de Maasvlakte een aparte los- en laadplaats voor binnenvaartschepen. En dié in vestering heeft direct te maken met de grotere rol die de binnen vaart de komende jaren in de aan- en afvoer van containers zal vero veren. Bron: Stichting Algemene Mari tieme Voorlichting Steeds meer ontwikkelingslanden beseffen dat de zee een rijke voed selbron is voor hun steeds meer groeiende bevolking en dat ze een goede vissersvloot nodig hebben. Steeds vaker wendt men zich tot de Nederlandse visserij en scheepsbouw. Sinds 1981 hebben twee scheeps bouwbedrijven twaalf trawlers af geleverd aan jederijen en schip- per-eigenaren in India. De laatste drie schepen van deze serie zijn nog in aanbouw. Scheepswerf'De Hoop' in Hardinxveld heeft er tot nu toe negen gebouwd; scheeps werf Damen in Gorinchem drie. Nigeria, Madagascar en Mozam bique zijn andere ontwikkelings landen die hun vissersvloten heb ben vernieuwd of uitgebreid met trawlers die op Nederlandse wer ven van stapel zijn gelopen. En Indonesië is de volgende poten tiële klant, met zijn talloze eilan den, waar nu nog vaak op tradi tionele wijze met prauwen gevist wordt. Een aantal van de in ons land be stelde trawlers is gebouwd met zogeheten zachte leningen in het kader van Nederlandse ontwik kelingshulp aan India; de bouw van de andere vissersschepen is financieel mogelijk gemaakt met leningen van de Indiase regering tegen lagere rente. Nederland telt vijf tot zes werven die zich toeleggen op de bouw van schepen voor de zeevisserij. Daarnaast is er nog een aantal werven dat naast vrachtschepen ook vissersboten bouwt. De po gingen van deze werven om or ders uit ontwikkelingslanden te boeken worden extra gestimu leerd door het uitblijven van op drachten voor Nederlandse reke ning. Dat er op dit moment geen Nederlandse opdrachten voor nieuwe vissersschepen worden geplaatst, komt door voorge schreven vangstbeperkingen die de EG heeft vastgesteld. De vraag naar nieuwbouwschepen in Ne derland is hierdoor de afgelopen jaren sterk verminderd. Tenminste twee werven - 'De Hoop' en Damen - zijn thans be zig samenwerkingsverbanden met werven in India te vormen. De contacten hiervoor zijn gelegd tij dens een uitvoerige oriëntatie over de mogelijkheden voor Ne derlandse scheepsbouwers die was ondersteund door de Cebosi- ne. de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters in Neder land. Samenwerking tussen werven in ons land en India kan op ver scheidene manieren gestalte krij gen, variërend van uitsluitend kennisoverdracht, tot de geza menlijke bouw van schepen, af hankelijk van het vakmanschap en de outillage van de Indiase be drijven. Deskundigen zijn het erover eens dat ontwikkelingslanden een nieuwe markt worden voor in de bouw vgn vissersschepen gespe cialiseerde werven, maar ze voe gen er meteen aan toe dat de fi nanciering van de opdrachten het grootste probleem is. De Stichting 'Holland Fish' die onlangs operationeel is geworden, richt zich tot ontwikkelingslanden met de aanbieding van totaal projecten die de hele zeevisserij omvatten, van de visvangst tot de verkoop ervan aan de consument. Onderdeel van deze offerte is ook de bouw van vissersschepen. De activiteiten van deze nieuwe or ganisatie spelen de werven dus ook in de kaart. De Faam i' mil in»" Nederlandse opdrachten voor de bouw van nieuwe vissersschepen zijn er nauwelijks; gelukkig bestellen ontwikkelingslanden wèl Nederlandse trawlers.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 10