RACISME TE KIJK Homoeopathie niet maar abortus we/ in ziekenfonds' VERENIGING TWIJFELT OVER HOMOEOPATISCH CENTRUM Tiende Stuiverconcert met Franse inbreng Mannenkoor Synchroon met theaterorgel? 'Vakmanschap sterft uit' Tentoonstelling Restauratie Ambacht VERSCHOORE WSid HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN de"\/Lissinger LfT I EXPERIMENT IN CONCERTZAAL 187 J.P.A. ROSSEL UITGEBREID BEZOEK NA TELEXCONTA CT HA VEN SCHA P 25% VOORDEEL SNELKOOKPAN DEZE WEEK IN Uitsterven V Onderwijs KUNSTGEBITTEN en REPARATIES 75-, Woensdag 17 april 1985 oplage 22.700. wekelijks graus nuis aan nuis op geneei waicneren in comoinatie met ae taam, totaie oplage 44 4üu uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60, postbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé w melse, 01184-62320 redaktle: ad hanneman, 01180-27651. toestel 54 Een fototentoonstelling van de Anne Frank Stichting met beelden van hedendaags racisme is één van de vele onderdelen van een grootse internationale manifestatie tegen racisme en fascisme, die zaterdag 20 april in Oost-Souburg wordt gehouden. Aan de manifestatie is tevens een beurs met boeken uit en over landen in de derde wereld ge koppeld. De dag bestaat verder uit een fo rumdiscussie en een cultureel ge deelte, waaraan onder anderen de Surinaamse schrijver Edgard Cai ro zijn medewerking verleent. De organisatie is in handen van het Documentatiecentrum Mo- lukkers, de Molukse Welzijns- stichting Souburg/Vlissingen, de Molukse Wijkraad Souburg en stichting SKA/SKW in Vlissin gen. Het middaggedeelte aanvang 13.30 uur- is ingeruimd voor de cultuur. Er zijn optredens van Edgard Cairo (14 uur), de Mo lukse Dansgroep Souburg (15 uur), een Hindoestaanse muziek groep (15.30 uur), de Chileense kindercultuurgroep Campanitas (16 uur) en van een Molukse fluitgroep (17 uur). Het avond programma begint om 20 uur met een optreden van het Molukse koor Merantu. Aan de forumdis cussie nemen de Zwarte Vrouwe norganisatie, het Advokatenkol- lektief (beide uit Arnhem), het Landelijk Platform Buitenlandse Arbeiders uit Amsterdam en het Comité Antiracisme/antifascisme uit Vlissingen deel. Het koor Links Kollektief Walcheren en de vermaarde salsagroep Charangga uit Amsterdam sluiten de mani festatie af. Gedurende het hele evenement staan kraampjes opgesteld van boekhandels en landcncomité's, onder andere die van Libanon, Chili en Indonesië. Adolf Hitler Doel van de actie is het laten blij ken van afschuw tegen het steeds toenemende fascisme en racisme, die zich onder meer uiten in haat tegen buitenlanders. De manifes tatie wordt gehouden op de ge boortedag van Hitler, die het ra cisme en fascisme in de praktijk heeft gebracht met een vorm van ter leur die zijn weerga niet kent. Met de dag. die wordt gehouden in gebouw De Zwaan aan de Kromwegesingel in Oost-Sou burg, wordt gestreefd naar een betere kennis van de mensen in de derde wereld en in de landen rond de Middellandse Zee. Want voor al door een betere kennis van za ken zal begrip, toenadering, men taliteitsverandering en bewust wording kunnen ontstaan, verkla ren de organisatoren. De Franse Harmonie Municipale, zaterdagavond in Vlissingen, zondagochtend in Middelburg Het contact per telex tussen John Vervoorst van Vlijt en Volharding uit Souburg en de Fransman Plays van de Harmonie Municipale uit Bondues leidde er toe dat op za terdag 20 april het jaarlijkse Stui verconcert een programma kan worden geboden van inter natio naal allure. Het 110 man sterke Franse korps speelt tijdens dat jaarlijkse concert naast de ensem bles van Vlijt en Volharding in het Vlissingse Scheldekwartier, aan vang 19.30 uur. Een dag later con certeert de Franse harmonie vanaf elf uur bij Miniatuur Walcheren in Middelburg. Vervoorst - hij speelt sopraansax - werkt bij het Havenschap Vlissin gen. Tijdens een 'telexcontact' met de hoornspeler en collega Plays werd een persoonlijke noot ingebracht, die muziek heette. De wederzijdse belangstelling was weldra gewekt en de vraag 'kun nen we niet eens samen wat mu siceren' snel gesteld. "Dat heeft er toe geleid dat we met een afvaar diging enkele maanden geleden op bezoek zijn geweest in Bon dues in Noord-Frankrijk", vertelt Ellen de Böck, secretaris van de Souburgse Muziekvereniging Vlijt en Volharding. "Een plezie rige ontmoeting", zo ervoer Ellen de Böck. "De harmonie neemt een belangrijke plaats in in de ge meenschap. Ze bestaan binnen kort 160 jaar". De Fransen wor den ondergebracht bij leden en aanverwanten van de Souburgse vereniging. Het Stuiverconcert (entree vijf cent) zaterdag in het Scheldek wartier wordt geopend met een optreden van de drumband van de Souburgse muziekvereniging. De drumband staat onder leiding van Jaap Brouwer. Na de drum band betreedt het jeugdkorps on der leiding van Tonny Bouwense het toneel, gevolgd door de Noordfranse harmonie onder lei ding van Gerard Vignals. De in de 'vaandel-afdeling' spelende fan fare Vlijt en Volharding speelt na de pauze onder leiding van Peter de Rooij. Het programma heeft een geva rieerd karakter. Blues en marsen wisselen elkaar af, maar ook wer ken van Gershwin en Mendels sohn zijn ingestudeerd. Interes sant is daarbij ook dat de toe schouwer op één avond het ver schil kan proeven tussen een fan fare die in de hoogste afdeling concoursen afreist als een buiten landse harmonie, die tijdens wed strijden uitkomt in de hoogste re gionen. Tijdens de pauze worden loten verkocht. Trots meldt voorzitter Bram Wichen dat de hoofdprijs bestaat uit een retourtje naar En geland voor twee personen via de Olau Line. Na het gevarieerde concert zorgt de Fiësta Band dat de beentjes licht over de dansvloer kunnen zweven. Liefhebbers van orgelmuziek en koorzang kunnen zaterdag 27 april getuige zijn van een uniek concert. Het Middelburgs Mannenkoor treedt die avond namelijk samen op met het theaterorgel in de con- GEZOND SNEL- VEILIG roestvrijstaal - 7 liter (normaal 249,— Zo lang de voorraad strekt. SERVICE KWAUTfcIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01 180 13221 eert- en gehoorzaal. Het is nimmer vertoond (ook in het land van de theaterorgels, Engeland niet) dat een koor wordt begeleid door zo'n specifiek instrument. De moeilijkheid is namelijk dat de zangers de orgelklanken van on der hun voeten vandaan krijgen, uit de daarvoor aangebrachte roosters. Of het geheel dan nog synchroon verloopt moeten de uitvoerders nog afwachten. Het concert begint om 20 uur. "Als dit experiment slaagt kunnen we spreken van een revolutie in de concertzaalwereld", meent de di rigent van het Middelburgs Man nenkoor, Han Beekman. De uit daging wordt des te groter doordat er maar één keer (een paar dagen voor de uitvoering) wordt gerepe teerd. "Maar die uitdaging gaan we graag aan. Als dit concert slaagt biedt dat zeker perspectie ven voor de toekomst", benadrukt Beekman. De Zeeuwse Theaterorgelstich ting nam overigens het initiatief voor dit concert. Deze stichting is al jaren bezig om met het inge nieus opgebouwde instrument enige vaste voet op Zeeuwse bo dem te krijgen. Tot nu toe liep het echter nog niet over van de be langstelling. Penningmeester Si mon Bill: "Wat wij willen is een theaterorgeltraditie opbouwen in Zeeland. Dat lukt natuurlijk beter wanneer je wat variaties aan brengt in de concerten. Als dit al lemaal lukt kunnen we in de toe komst ook andere combinaties uitproberen". Misschien zelfs wel met ballet, opera en ga zo maar door. De organist die ook niet terug deinst voor dit experiment is Jan van Weelden uit Den Haag. Hij zal het Mannenkoor begeleiden. Het concert bestaat uit een groot aantal korte stukjes muziek of zang of een combinatie van beiden. (door Janna van Veen Ad Hanneman) Dezer dagen beslist de afdeling Zeeland van de Vereniging tot Bevordering der Homoeopathie in Nederland (totaal 8.000 leden) of er 'ergens' in Midden Zeeland een provinciaal homoeopathisch centrum zal komen. De beslissing leek aanvankelijk positief uit te vallen, maar sinds er zich twee hornoeopatische artsen (Vlissingen en Goes) 'onaangekondigd' hebben gevestigd, staat zelfs de plannenmakerij op losse schroeven. Voorzitter H. Saaman, overdag werkzaam in de kerncentrale Borssele, liet er enkele weken geleden tijdens een bijeenkomst in Goes geen misverstand over bestaan, dat hij de stille intocht van de artsen op z'n minst vreemd vond. En met boude woorden sprak hij er zijn ongenoegen over uit dat de vereniging in de krant had moeten lezen over de nieuw gevestigde artsen. Waarom die boosheid? Saaman: "We tellen in de provin cie Zeeland momenteel 486 leden, allemaal voorstanders van de ho- moeopathische geneeswijze. Maar er zijn natuurlijk veel meer voor standers. We constateren dat de homoeopathie niet serieus wordt genomen. Staatssecretaris van der Reyden bijvoorbeeld, dat durf ik gerust te stellen, houdt er gewoon niet van. Toch ben je afhankelijk van de politiek. Homoeopathie is nog steeds met opgenomen in het ziekenfondspakket. De politiek zal moeten beslissen of dat ooit gaat gebeuren. Met een ho moeopathisch centrum in Midden Zeeland hadden we de voorstan ders tegemoet kunnen komen; het zou minder duur zijn geworden. Nu de artsen zich zonder zich ook maar iets van ons aan te trekken hebben gevestigd, zal het om dui delijke redenen niet meer interes sant zijn om een centrum op te zetten. Of het wel doorgaat zal dus in zekere mate afhangen van de opstelling van het tweetal. Daar bovenop kun je stellen dat de ho- moeopathische geneeswijze se rieuzer genomen moet gaan wor den als er een druk bezocht cen trum komt. De artsen, die in alle vrijheid uiteraard het recht heb ben om zich waar dan ook te ves tigen, dat bestrijd ik niet, zouden in feite gebundeld meer recht doen aan hun vak, hun keuze om homoeopathisch te genezen". Wat is homoeopathie? Saaman: "Een van de regels uit de homoepathie is dat niet het beest je de mens ziek maakt, maar het terrein waar dat beestje verblijft. Er wordt bij deze geneeswijze, die ik overigens niet als 'alternatief zou willen betitelen, gelet op de hele mens en niet alleen op dat zieke deeltje in het lichaam dat de klachten veroorzaakt. In de ho moeopathie wordt gebruik ge maakt van de regel 'similia simili- bus curentur', Dat betekent: 'het gelijke door het gelijke genezen Dat principe was overigens al in Griekse oudheid bekend. Een voorbeeld van het similiaprincipe is dat van een ui, waarmee je al schoonmakend verlichting kan brengen in verkoudheid. Een an der voorbeeld is het wat vreemd aandoend slaapmiddel; namelijk fijngestampte koffiebonen, ver dund met een tienvoudige hoe veelheid alcohol. Je kunt stellen dat bij de hornoeopatische patiënt juist dat middel wordt voorge schreven, dat bij de gezonde mensen die verschijnselen op roept die bij de patiënt het ziekte beeld vormen. "Grondlegger en uitwerker van het similiaprincipe was Samuel Hahnemann, die aan het eind van de achttiende en in het begin van de negentiende eeuw veelvuldig experimenteerde met homoeop- athische geneesmiddelen. Hij deed dat onder meer op zijn fa milie. Hahnemann verhaalde over zijn bevindingen veel tegen colle ga-artsen. Ondanks die vroege ontdekking valt het aantal ho- moeopathische artsen tegen in vergelijking met de allopathische (reguliere) huisartsen. In Zeeland hebben we zes homoeopathen tegen tweehonderd régulieren. "Het streven van de Vereniging tot Bevordering van de Ho moeopathie in Nederland is ook om een leerstoel te krijgen aan een universiteit. Aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam is tot op he den slechts één niet-officiële leer stoel. Niettemin zie je dat artsen zich meer gaan interesseren voor de homoeopathie. Er schreven zich vorig jaar zo'n negentig cur sisten in voor een opleiding in Ede. Dit jaar is het aantal opgelo pen tot 125". De Zeeuwse afdeling beperkt zich niet - hoe wankel dat streven mo menteel ook is - tot de wil om een homoeopathisch centrum op te richten. Er worden veel lezingen georganiseerd en begin dit jaar begon men met een cursus zelf medicatie. Er is veel belangstel ling voor,.aldus Saaman. Tijdens die cursus wordt aan de cursisten geleerd om op een eenvoudige wijze de meest voorkomende ziektes zelf zo natuurlijk mogelijk te genezen. De cursus richt zich vooral op kinderen. In totaal volgden 35 personen deze cursus sen. Voorzitter Saaman, die het enorm dwars zit dat Homoeopathie niet in het ziekenfondspakket zit - "En abortus of anti-conceptie wel; ook al ben je het daar niet mee eens, je moet er wel voor mee betalen" - stelt vast dat er meer leden moeten komen om de vereniging zowel provinciaal als landelijk sterker te laten meetellen. "Laat de mensen maar bellen naar mijn privé-adres in Middelburg", pleit hij tot slot. Hoe werkt een hydrauli sche rem? Uitvoering be schreven in 'Van Bougie tot Bumper'. Video: de vijand van bioscoophouders. A lham - bra-uilbater Ad Wests!rate in 'Uit in Zakenhart'. Informatie van het stad huis en het provinciehuis. Rubrieken: podium, film, boeken en tijdschriften, ar- chiefsprokkels en sport van toen. Voorzitter H. Saaman met boekjes over Homoeopathie de natuurgeneeswijze. Van 18 tot en met 24 april is er in de Kloveniersdoelen te Middelburg een tentoonstel ling over het behoud van het restauratieambacht. De opening van deze ten toonstelling zal worden ver richt door de burgemeester van Middelburg, drs. P.A. Wolters op donderdag om 10 uur. Deze tentoonstelling wordt georganiseerd in sa menwerking met de Stichting Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming die op 28 maart in Den Bosch de Campagne Restauratie Am bacht heeft gestart. De Cam- pagneweek begint op 18 april, de Internationale Monumen tendag die ingesteld is door ICOMOS, International Council on Monuments and Sites. Dit is een internationale monumentenorganisatie. De tentoonstelling is behalve op zondag dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Zondag 21 april gesloten. Voor de restauratie van mo numenten is de laatste jaren steeds minder geld ter be schikking gekomen. De werk gelegenheid is daardoor sterk teruggelopen. In 1976 waren er in de restauratiebouw nog 9000 mensen werkzaam. Nu zijn dat er nog 5200. Gevreesd moet worden dat dit aantal in Scherpe prijzen. Uitgebreide voor tic h ting. 1988 met nog eens 2000 zal verminderen. Gevolg: veel vakmanschap gaat verloren, vreest ir. J. Snoeij van de dienst Gemeentewerken in Middelburg. De restauratie vakken zijn niet op school te leren. Dat kan alleen in de praktijk op de bouwplaats of in de werkplaats, aldus Snoeij. Minder werk betekent daar om ook minder opleidings mogelijkheden. Er is een enorme achterstand aan noodzakelijk onderhoud en restauratie van monumenten. "Het gevaar bestaat dat als we over enkele jaren daar weer meer geld aan kunnen beste den, er onvoldoende vakmen sen zijn om het werk te doen", voorspelt de gemeente-amb tenaar. Di^entoonste^ goed overzicht van de restau ratieambachten. Affiches ge ven met tekeningen en foto collages een indruk van een groot aantal ambachten. Er wordt een film getoond over de restauratie van een woon huis. De film, gemaakt door Boud Smit filmprodukties, laat ook erkende ambachten in een atelier of werkplaats zien. Verder zijn er materialen en gereedschappen te zien. Niet alleen gereedschappen die vroeger gebruikt werden, maar ook die de ambacht sman nu gebruikt. De manier waarop hij dit doet laten en kele ambachtslieden zelf op de tentoonstelling zien. Over de restauratieambach ten is een geïllustreerde bro chure (Restaureren een heel karwedWütgekomen^ wordt beschreven het bouwen in het verleden en het restau reren tegenwoordig. Er staat ook informatie in over de op leidingsmogelijkheden. De brochure is te koop op de ten toonstelling. Speciale aandacht wordt er in de campagne geschonken aan de jeugd ,en het onderwijs. Hiervoor is een lespakket over restauratieambachten ge maakt. In het lespakket zitten leskaarten en de brochure "Restaureren een heel kar wei!". Leerkrachten kunnen ook de video/film "Restaura tieambachten" huren. Bij de organisatie van de tentoon stelling is speciaal rekening gehouden met schoolbezoek. Tel. 01 1 84-14081 Vlissingen TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen c<i GOES bi| de televisietoren. ^rNTERRECREAHE B.V. Hoek Rijksweg-Ringbaan West. ct^°Z Telefoon 011 OOiJ 4560-11440. Ook op de show: Grote kampeerauto's (te huur/te koop) voortenten vanaf 399,— Alpen Kreuzers (vanaf 4.575,uit voorraad duizend accessoires en onder delen in de shop 2 stuks van 9*. Aanhangwagen te huur Per uur, per dag per week of per maand

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1