informatiepagina van de gemeente vlissingen €3 Nota over milieubeleid Vlissingen I I Filmpremière in stadhuis Gemeente gaat be groeiïng bestrating chemisch bestrijden Welzijnssubsidie voor 1986 nu al aanvragen Er is nog plaats bij de cursus voddenweven DE VE1SSINGER Woensdag 10 april 1985 Inspraakreacties mogelijk tot 20 mei as. Deze week is in ontwerp de milieunota van burgemeester en wethouders van Vlissingen verschenen. De nota geeft een milieubeleid voor de ko mende jaren aan en een programma met beleidsvoornemens op dit gebied die nog dit jaar uitgevoerd moeten worden. Onkruidbestrijding Groenvoorzieningen Omdat "groen" essentieel in de woonomgeving is staan b&w toe dat in wijken die daarmee wat minder bedeeld zijn, de be woners zelf zogenaamde straattegeltuintjes maken. Bij nieuwe wijken zullen b&w altijd zorgdragen voor voldoende groenvoorzieningen. Huis- en grofvuil Vervuiling door honden Hondepoep op de stoep is smerig en volgens de algeme ne politieverordening van Vlis- Bedrijven Bodemverontreiniging Ophokperiode postduiven tot en met 18 mei Vervoer gevaarlijke stoffen Afwijzing kerncentrales Voorlichting en educatie Programma 1985 Inspraak Commissies vergaderen Niks ontvangen? Forumdiscussie Wijziging datum bij inspraak nota politie Garages in De Frans Halslaan Brieven aan de gemeenteraad tijdig verzenden! Keukenzout Asfaltering fietspad uitgesteld Even bijpraten met burgemeester Westerhout Beperkt gebruik Politienota Hulpverlenings organisatie IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. uitgebreider vaarverbod bij be perkt zicht. Wat dichter bij huis krijgt in de milieunota de bestrijding van onkruid op straten en stoepen de aandacht. Na een proef met het niet bestrijden daarvan wil len b&w nu, mede naar aanlei ding van ontvangen klachten, weer overgaan op het beperkte gebruik van chemische bestrij dingsmiddelen. Het verwijderen van het onkruid met de hand of met branders vinden b&w te duur ten opzichte van de voor delen die dit biedt. (Zie ook het artikel over onkruidbestrijding elders op deze pagina). Een belangrijk milieuprobleem is het afvalprobleem. Aan de oplossing daarvan willen b&w op plaatselijk niveau meewer ken met deze maand ingevoer de nieuwe regeling voor het ophalen van huisvuil. Daarin worden zaken geregeld als het gescheiden ophalen van huis- en grof vuil, het inzamelen van chemische afvalstoffen en het verzamelen van glas voor her gebruik. Voor het inzamelen van oud papier kent de ge meente een subsidie van 1 cent per kilo wanneer de oud-pa- pierprijs zou zakken tot onder de 6 cent per kilo. Het 'kleine' milieu. Iets waar veel mensen op straat last van ondervinden is de hondepoep. Dat zou een heel eind voorkomen kunnen worden als alle bazen hun hond in de straatgoot of smalle groenstrook lieten poe pen, zoals deze baas zijn hond laat doen. (foto Johan Murre). Alhoewel het door de gemeente te voeren milieubeleid groten deels vastligt in wetten, wil de nota een "verkenning zijn van de activiteiten die op milieugebied plaatsvinden in Vlissingen", al dus burgemeester en wethouders. Zo kunnen b&w bijvoorbeeld rustige woonwijken maken zonder milieuoverlast van verkeer (Westerzicht, Bossenburgh, Papegaaienburg) of - iets anders - zorgen dat woningen zo gebouwd worden dat zij voldoende geïsoleerd en op het zuiden gericht zijn. Verder is natuurlijk het "groen" in de directe woonomgeving van groot belang. In het algemeen vinden b&w dat bedrijven niet in een woonom geving passen. Want, zo stellen b&w in hun nota: "Getracht wordt kleine storende indus trieën (bedrijven) die binnen de woonbebouwing zijn gelegen, zo veel mogelijk naar industrie terreinen te verplaatsen". Bovendien zijn in Vlissingen circa 400 bedrijven in het bezit van de verplichte hinderwet vergunning waarvan de nale ving daarvan door de gemeente gecontroleerd wordt. Wanneer dan ook belanghebbenden (bij voorbeeld omwonenden) om een onderzoek vragen in ver band met klachten, dan wordt dit door de gemeente altijd uit gevoerd. In Vlissingen zijn ook meerdere terreinen waarvan de bodem meer of minder vervuild is. De terreinen waar volgens b&w iets Tot en met 18 mei mogen er dagelijks, tussen 9.00en 18.00 uur, geen postduiven uitvlie gen. Ook mogen ze die uren niet in vrijheid worden gelaten buiten de hokken. Wèl mogen de postduiven meedoen aan wedstrijdviuchten. Het verbod geldt overigens niet voor jonge duiven. Het ophok- ken van de duiven houdt ver band met het feit dat er de ko mende periode op het land veel zal worden gezaaid. Door de duiven een groot deel van de dag in de hokken te houden, wordt voorkomen dat ze door honger van het zaaizaad gaan eten. aan gedaan moet worden ("sa neren") zijn: de voormalige gasfabriek aan de Paarden straat, wasserij Edelweis aan de Paul Krugerstraat, de voormali ge vestiging van Maxalloys aan de Oost-Souburgseweg, de vroegere bedrijven Nedpam en Vlismar aan de binnenhavens en de voormalige stortplaats aan de Oostelijke Bermweg. "Er moet bij alle daarvoor in aanmerking komende instan ties op aan blijven worden ge drongen dat de veiligheid met name op de Westerschelde verder wordt geoptimaliseerd", aldus b&w in de milieunota. Maatregelen kunnen bijvoor beeld zijn de aanleg van de walraderketen, meldingsplich ten voor al het transport van gevaarlijke stoffen, transport verboden door het Oostgat voor sommige stoffen en een slngen verboden. Echter zo stellen b&w in hun milieunota, "een effectieve controle hierop is slechts mogelijk met inzet van veel personeel maar dat kan niet vanwege de daarmee gepaard gaande kosten". Niet alleen aan het "kleine" maar ook aan het "grote" mi lieu schenken b&w in de nota aandacht. Zo staan zij afwij zend tegenover kerncentrales en de opslag van hoogradio- actief afval daarvan in het Sloe- gebied wegens het nog steeds niet opgeloste afvalprobleem. B&w hechten grote waarde aan voorlichting en educatie op mi lieugebied. Zij denken daarbij o.a. aan het samenstellen van lesbrieven met levend materiaal voor de lagere scholen, het in richten van instructieve heem- tuinen en het inrichten van een kinderboerderij. Om deze doel stellingen zo goed mogelijk te kunnen verwezenlijken, zou aanstelling van bijvoorbeeld een vakleerkracht biologie wenselijk zijn. Nog dit jaar willen b&w o.a. be zien of het mogelijk is het zelf- composteren bij de mensen thuis te bevorderen. Ook den ken zij aan het opzetten van een apart inzamelsysteem van ge bruikte kwik- en cadmiumbat terijen. B&w willen zelfs het ge bruik van dergelijke batterijen afraden. Tenslotte zien b&w het vernielen van groenvoorzienin gen met lede ogen aan en willen daarom laten onderzoeken of het mogelijk is personeel van de afdeling beplantingen een op leiding te laten volgen om en kele van hen opsporingsbe voegdheid te geven. Daardoor zouden zij zelfstandig, zonder tussenkomst van de politie, procesverbaal kunnen opma ken bij vernielingen aan het openbare groen. Op de milieunota kan schrifte lijk worden gereageerd tot 20 mei a.s. Daarna zullen de reac ties worden verwerkt om met de nota te kunnen worden behan deld In de gemeenteraadsver gadering van 30 augustus as. (in juli vergadert de raad niet). De nota is, met een bijbeho rende beschrijving van de in spraakprocedure, voor 2,— (halve kostprijs) te koop en voor 4,— te leen (wordt als statiegeld bij inlevering terug betaald) bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis (hal begane grond). Bijna wekelijks staat er op deze pagina een bericht, dat door bovenstaand kopje wordt 'ge sierd'. Het besturen van een gemeente als Vlissingen brengt nu eenmaal veel verga- derwerk met zich mee. Wie wil weten wat er precies in die ver gaderingen besproken gaat worden kan natuurlijk contact opnemen met de secretarissen van de commissies. Hun na men en telefoonnummers staan, net als die van de leden, in de informatiegids 'Kijk op Vlissingen'. De agenda's en stukken voor de vergaderingen liggen ook ter inzage in de ge meentelijke informatiehoeken en bij het Stafbureau Voorlich ting en Inspraak in het stad huis. De vergaderingen zijn natuur lijk allemaal openbaar. De commissies die de volgende week mogelijk gaan vergade ren zijn die voor: economische zaken op maandag 15 april, aanvang 16.00 uur; financiën op woensdag 17 april, aanvang 17.00 uur; onderwijszaken op donder dag 18 april, aanvang 19.30 uur; openbare werken en volks huisvesting op maandag 15 april, aanvang 19.30 uur; personeelszaken en organi satie op woensdag 17 april, aanvang 17.00 uur; sociale aangelegenheden op woensdag 17 april, aan vang 19.30 uur; volksgezondheid en milieu hygiëne op (finsdag 16 april, aanvang 17.00 uur; welzijn op maandag 15 april, aanvang 17.00 uur; De subsidietoewijzingen voor 1985 zijn nog maar net bij de wel- zijnsinstellingen in Vlissingen in de bus gegleden. Toch is het al weer tijd om aan 1986 te denken. Een groot aantal organisaties heeft daarom de afgelopen dagen de begrotingsformulieren voor volgend jaar ontvangen. Uiterlijk 1 juni a.s. moeten deze, volledig ingevuld, weer in het bezit zijn van burgemeester en wethouders. Waarom moet dat zo vroeg? Omdat voor de verwerking van zo'n tweehonderd subsi dieaanvragen nogal wat tijd nodig. is. Als de behandeling van de gemeentebegroting eind november plaatsvindt moet, in verband met de te volgen in spraakprocedure, het welzijn- sprogramma uiterlijk 1 oktober gepubliceerd worden. Dan hebben de organisaties een maand de tijd om te reageren. De reacties worden vervolgens in een kort tijdsbestek verwerkt en door b en w van commentaar voorzien. Voordat het in de raad komt, wordt het ontwerpvoor stel medio november boven dien nog door diverse raads commissies behandeld. Als ook nog rekening wordt gehouden met de zomervakantie, dan is het inleveren voor 1 juni dus echt niet zo vroeg. Deze datum is -dan ook 'hard'. Aanvragen die daarna nog binnenkomen kunnen in het algemeen niet meer behandeld worden! Heeft uw organisatie of instel ling nog geen formulier ont vangen? Neem dan contact op met het bureau welzijn in het stadhuis (tel. nr. 87208). Niet iedereen krijgt namelijk auto matisch formulieren toegezon den. Volgende week donderdag, 18 april, gaat in het stadhuis de film 'Om zelf beslissingen te kunnen nemen' in première. In vervolg hierop wordt er een forumdiscussie gehouden. Deze zal als thema hebben: 'het gemeentelijk werkgelegenheidsbeleid ten aanzien van startende ondernemers'. De première begint om 19.30 uur. De film is de afgelopen maan den op verschillende lokaties in Zeeland opgenomen. Na de première is zij op video te leen voor personen en groepen die daarvoor belangstelling heb ben. In de film wordt uitgelegd welke stappen er moeten wor den ondernomen voordat men als werkloze een onderneming kan beginnen. Bovendien wordt er ingegaan op vragen als: 'wat is ondernemen' èn 'wat bete kent het voor jezelf en je directe leefomgeving'. De opnamen werden onder meer gemaakt bij (overheids) instanties waar de beginnende ondernemer mee te maken kan krijgen. Ook per sonen, die voorheen werkloos waren maar erin slaagden een eigen bedrijf op te zetten, ver telden hun persoonlijke erva ringen. De film is een geza menlijk project van de Federatie Sociaal Kultureel Werk Vlissin gen, de Stuurgroep Werkloos heid Vlissingen en de Regiona le Stuurgroep Werkloosheid voor Noord- en Zuid-Beveland. Deze organisaties hebben de première aangegrepen voor een forumdiscussie over een van de belangrijke onderdelen uit de film: het gemeentelijk werkgelegenheidsbeleid voor startende ondernemers. Geno digden en belangstellenden kunnen hierover in discussie treden met een forum, dat on der meer bestaat uit enkele wethouders, een directeur van de sociale dienst en een mede werker van de Kamer van Koophandel. Voor belangstellenden Is er bij de première nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. Zij moeten zich dan wel vante- voren opgeven bij het project werkloosheid Vlissingen, tel. (01184)87427. In de bij de nota "De politie in de Vlissingse samenleving" behorende beschrijving van de inspraakprocedure zijn enkele wijzigingen vastgesteld. De eerste wijziging betreft het verschuiven van de vergade ring van de commissie voor de openbare orde, waarin de nota wordt behandeld, van 29 april naar 13 mei a.s. Dit is gebeurd om meer tijd te hebben voor het behandelen van de inspraakreacties. Door de wijziging kunnen alle reac ties, ook die van de inspraak avond op 25 april, voorzien van commentaar en conclusies worden "meegenomen" in de vergadering van de commissie openbare orde (op 13 mei dus). De tweede wijziging betreft het toevoegen van een evaluatie aan de beschrijving van de in spraakprocedure. Al degenen die de nota met het bijbehorende inspraakplan hadden ontvangen zijn met een brief over de wijzigingen op de hoogte gesteld. Eind deze maand start er in kringloopcentrum "De Cirkel" te Oost-Souburg een cursus voddenweven. In tien lessen zullen Anneke van Dijk en Riet Sero de grondbeginselen van het weven behandelen. Daar onder valt bijvoorbeeld een kennismaking met het weefge touw en met de technieken, die voor het voddenweven belang rijk zijn. Voor iedere deelnemer is er een getouw(tje) beschik baar, dat ook mee naar huis kan worden genomen. Tevens is er een groot, professioneel weefgetouw aanwezig. Deelna me aan de cursus is kosteloos. De cursus vormt het begin van een voddenweefproject. Het doel daarvan is om in de toe komst op een bedrijfsmatige wijze te gaan functioneren. Ge dacht wordt aan onder meer de produktie van kleding, kleden en bekleding. Het voddenweef project is een onderdeel van het kringlopcentrum "De Cirkel", dat op zijn beurt weer een wer kloosheidsproject is. In dit cen trum, gevestigd aan de J.l. Sandersestraat 2 te Oost-Sou burg, worden perspectieven voor en met werklozen onder zocht. De cursus wordt overigens ge geven in samenwerking met het Vormingswerk Jonge Volwas senen. Belangstellenden kun nen zich aanmelden via de te lefoonnummers (01184) 17819 en(01884)87427. De gemeente heeft een verzoek ontvangen voor de bouw van twee garageboxen in de Frans Halslaan. Het geldende be stemmingsplan "Bloemen- laan" maakt de bouw van de boxen echter onmogelijk om dat de grond daarin als be stemming "openbaar groen" heeft. Voor de bouw zou dus een wij ziging van het bestemmings plan nodig zijn. Voordat burge meester en wethouders hier over een beslissing nemen wil len zij echter eerst de mening van de buurtbewoners weten. Daarvoor hebben alle omwo nenden vorige week van de ge meente een brief ontvangen met een inspraak-reactie-for mulier. Daarmee kunnen de bewoners voor 1 mei a.s. rea geren op het voornemen om de bouw van de garages mogelijk te maken. Aan de hand van in gekomen reacties zullen b&w hun uiteindelijke standpunt be palen. Van de beslissing die b w dan zullen nemen ontvangen alle omwonenden te zijner tijd weer bericht. Er komen ip de loop van een maand heel wat brieven voor de gemeenteraad binnen. Nu ver gadert de gemeenteraad ge woonlijk de laatste vrijdag van de maand. De meeste fracties komen de maandag of dinsdag daarvoor bijeen. Sommige brieven komen echter zo laat binnen dat b. en w. die niet meer op de agenda kunnen zetten, die de week ervoor op vrijdag wordt samengesteld. Dat is ook de agenda zoals die door de fracties wordt bespro ken. Dat betekent dat brieven die daarna binnenkomen pas woensdag voor de raad op de aanvullingsagenda worden ge plaatst. De fracties kunnen die brieven dan niet meer goed be spreken. Daarom: stuur uw brieven tijdig (zo'n twee weken voor de raadsvergadering) op. De behandeling van uw brieven komt het alleen maar ten goe de. Wie dus, bijvoorbeeld, in de raadsvergadering van 26 april een brief behandeld wil zien doet er goed aan die deze week te posten. Het 'grote'milieu. In de gemeente Vlissingen zijn in totaal zo'n 400 bedrijven hinderwet- plichtig. Hoechst (voorop de foto) is er daar een van. Naleving daarvan wordt onder meer door de gemeente gecontroleerd. Midden/boven op de foto is de kerncentrale te zien. In de milieu-nota schrijven b. en w. afwijzend tegenover kerncentrales en de opslag van hoog radio-actief afval in het Sloegebied te staan. (luchtfoto Slagboom en Peeters). Begroeiing tussen bestrating, 't Is een onderwerp waarover de laatste tijd bij de gemeente nogal wat klachten zijn binnengeko men. Bijvoorbeeld omdat mensen er bij nattigheid over uitgleden. Of omdat het aanzien van de straat er bepaald niet door vooruit ging. Sterker nog, het bleek dat men er ook andere rommel 'wat gemakkelijker' achterliet. Naar aanleiding van deze klachten èn op verzoek van raadsleden hebben burgemeester en wethouders besloten de begroeiing van bestrating weer te gaan bestrijden. Weer, want tot voor twee jaar deed de afdeling beplantingen dat ook al. Door bezuinigingen werd deze activiteit echter stopgezet. Daar wordt nu dus op terugge komen. Daarbij is gekozen voor een effectieve èn goedkope methode: chemische bestrij ding. Dat is iets wat niet ieder een met gejuich zal ontvangen. Het roept vragen op als 'Loopt mijn kind geen gevaar, als'ie op een plaats speelt waar net ge spoten is?'. Of: 'Hoopt dat spul zich niet in de bodem op?' en 'Is het niet schadelijk voor mensen en dieren?'. Op al de bovengenoemde vra gen kan een ontkennend ant woord worden gegeven. Het middel dat zal worden gebruikt is Saminol 40/20. De praktijk heeft geleerd dat dit middel de begroeiïng tussen verhardin- De asfaltering van het fietspad langs de Nieuwe Vlissingseweg, tussen West-Souburg en de Gil de weg, is voor enige tijd uitge steld. Aanvankelijk zou met de werkzaamheden vóór Pasen wor den begonnen. De hoge grondwa terstand maakte dat echter on mogelijk. Wanneer wel met de asfaltering zal worden begonnen is nog niet bekend. Als het zover is zal dat op deze pagina worden aangekondigd. gen goed bestrijdt. Voor zowel mens als dier is het nauwelijks gevaarlijk te noemen. De giftig heid van gewoon keukenzout is zelfs nog groter dan van Sami nol! Dit middel hoeft dan ook volgens de, op dit gebied zeer strenge wettelijke eisen, geen gevarenaanduiding op de ver pakking te dragen. Er is overi gens pas voor'chemische be strijding gekozen na vergelij king met andere methoden. Het effect van de zogenaamde thermische bestrijding is echter onvoldoende en, net als het handmatig verwijderen, heel wat duurder. De keren dat u de medewerkers van de afdeling beplantingen in uw straat de verharding zult zien bespuiten zal gering zijn. Omdat er in twee jaar niets aan gedaan is, worden dit jaar stra ten in de gehele gemeente be handeld. In 1986 krijgen straten ten zuiden van de Sloeweg een beurt; in 1987 de straten ten noorden van deze weg. Schoolpleinen zullen in het ge heel niet worden behandeld. Burgemeester en wethouders hebben tot deze 'selectieve be- strijdlngsmethode' mede uit milieu-oogpunt gekozen. U kunt daar meer over lezen in het hoofdartikel op deze pagi na. Daarin wordt het milieube leid toegelicht, zoals b. en w. de komende jaren willen gaan voeren. Hebt u nog vragen over dit on derwerp? Dan kunt u contact opnemen met de afdeling Be plantingen, telefoon 13902. (foto Johan Murre) U hebt het vorige week op deze pagina kunnen lezen: de nota 'De politie in de Vlissingse samenle ving" is verschenen en zal de ko mende tijdpunt van discussie zijn. Wie er belangstelling voor heeft kan 'm inzien of er een afhalen bij het Stafbureau voorlichting en in spraak m het stadhuis. Waar gaat t om in de nota? Kort gezegd om de aspecten openbare orde en veiligheid en de manier waarop het gemeentebestuur en de politie zich voorstellen hun taak op dit punt waar te maken. In de nota doen wij een poging allerlei zaken op een rij te zetten en aan te geven hoe voor de toekomst de aanpak daarvan kan zijn. Het gaat daarbij om zowel de bestrijding van on veiligheid in de sfeer van grotere misdrijven als om zaken in onze directe omgeving. Ik denk dan aan veiligheid in de eigen woonomge ving en bestrijding van allerlei onaangename en irriterende zaken als baldadigheid en vandalisme. In de eerste plaats is het een taak van de politie om te trachten hier iets aan te doen. Maar het is ook een kwestie van de bereidheid van een ieder van ons om waar we dat kunnen ook zelf een bijdrage te leveren. Aan zaken als straatver ontreiniging (waaronder overlast door hondenmisbruik van wan delgebieden door (brom) fietsers, vernielingen aan openbare be planting en straatmeubilair, enz. kan paal en perk worden gesteld door ook zelf steeds attent te zijn en anderen ervan te weerhouden wat al te nonchalant met de eigen leefomgeving om te springen! Dat kan door bv. kinderen van balda digheid te weerhouden of een buurman/vrouw er op te wijzen dat het voor de gehele straat of buurt plezieriger zou zijn wanneer die zijn/haar huisdier wat meer onder controle zou weten te hou den. Een belangrijk element in de aanpak kan de poging zijn om onze politiemensen weer dichter bij de burger te brengen door wijkge richte surveillance. Het is helaas gezien de omvang van onze stad én die van het politiekorps onmo gelijk om met een volwaardig net van wijkagenten te werken. Wel willen we proberen groepen poli tiemensen eeg bijzondere verant woordelijkheid te geven voor een bepaald deel van de gemeente. Ze zullen dan bij hun werk zoveel mogelijk in een rechtstreeks con tact met de burger opereren. De nota bevat natuurlijk nog vee! meer wetenswaardigheden, maar daarover wellicht een volgende keer meer. In één van mijn vorige bijdragen aan deze kolom heb ik er op ge wezen dat er door de opheffing van de Bescherming Bevolking (waarschijnlijk per 1 januari 1986) een nogal ingrijpende reorganisa tie van de brandweer op stapel staat. In de inmiddels door de ka mer aanvaarde Brandweerwet is de brandweer namelijk aangewe zen als kern van de hulpverlening aan de burger op allerlei gebied. Dus niet alleen meer de zorg voor brandbestrijding, maar ook hulp bij ongevallen, milieuproblemen en allerlei onaangename zaken die over ons kunnen komen. Vorige week zijn daarover in de vergade ring van het Algemeen Bestuur van de Regionale Brandweerkring voor Noord- en Midden-Zeeland duidelijke besluiten genomen. Voor het gehele genoemde gebied zal de in Vlissingen gevestigde Regionale brandweer het centrale orgaan worden Voor de burger betekent dat zeer concreet, dat deze instantie in de naaste toe komst heenige adres zal zijn, waartoe men zich "in nood" moet wenden. Geen gezoek meer in te lefoonboeken, maar één nummer, of men nu bij ongeval een ambu lance nodig heeft, door brand wordt verrast of in de milieusfeer onraad bespeurt. Een belangrijke vereenvoudiging voor de burger. En een vereenvoudiging die een snelle hulpverlening in noodge vallen alleen maar ten goede kan komen!

de Vlissinger | 1985 | | pagina 5