In september verschijnt eerste bundel Dichter popmusicus Meindert Inderwisch: toekomst vol beloften Boek: 'Worsteling om Walcheren' ofwel: persoonlijke belevenissen in barre tijd BRISTOL VLISSINGEN FOTO VERSCHOORE HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Limburgse arts wil bewijs leveren van reïncarnatie LINKS BEKEKEN DE\fl.lSSINGER OPROEP 'KOM IN DE KAS' VAN WALCHERSE TUINDERS De Faam De Vlissinger KOOPAVOND DONDERDAG in Middelburg op de Markt 45 Waarschuwing tegen Hepatitis B OP PAGINA 6 LEZING IN MIDDELBURGS RESTAURANT Glastuinders zetten deuren wagenwijd open Deelnemers Journalist Popmuziek Kenners 'Spion' als u op de achterpagina van deze krant kijkt ziet u onze andere denderende, ongekende openings-aanbiedingen 40 JAAR BEVRIJDING In verband met PASEN is de sluitingstijd voor advertenties van van 10 april VERVROEGD Advertenties voor deze editie moeten uiterlijk vrijdag 5 april om 16.00 uur in ons bezit zijn. Woensdag 3 april 1985 oplage 22 700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 44.400 uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51. postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60, Dstbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé. w. melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54, Ruud de Kwaadsteniet vertelt op woensdag 10 april in restaurant 'De Blauwe Maan' aan de Markt in Middelburg iets over zijn vorige levens. Volgens de spreker - hij is arts te Maastricht - is hij een reïn carnatie van Frederik Willem van Eeden (Neder lands dichter, prozaïst essayist en toneelschrijver Ï860-1932), Novalis (Duits dichter van 1772-1801), Johann I Bernouli (Zwitsers wiskundige van 1667- 1748) Jacob Böhme (Duits protestants mysticus van 1575-1624) en Paracelsus (Zwitsers geneeskundige). De voordracht met illustratief materiaal begint woensdag om 20 uur en zal zich vooral toespitsen op Frederik van Eeden. "Ik heb ervaringen en gebeur tenissen die in de eerste maanden van 1979 leidden tot deze vijf hypothetische reïncarnaties, neergelegd in een eerste boek over deze materie: 'Mysterieus hooglied. "Een dubbelportret", legt de Kwaadsteniet uit. Hij wil deze hypothese (vermoeden) overigens enige wetenschappelijke zwaarte gaan geven. "Zo mogelijk in het kader van een proefschrift", bena drukt de huisarts uit Limburg. Wie de lezing wil volgen - zo adviseert Ruud de Kwaadsteniet - dient enige kennis van de reïncarna tie te hebben. "Er in doorgeleerd hebben", hoeft echter niet. DEZE WEEK IN Ondernemend Walcheren is actief. Daarom deze week een enorme hoeveelheid in formatie over de activiteiten van de winkeliers. Exclusiviteit in Dom burg: De Nobelaer in Uil hei Zakenhart. Rubrieken: archiefsprok- kels, podiumfilm, boeken, korte informatiemet meer dan 50 items. Informatie van gemeente en provincie op hun eigen voorlichtingspaginas .<\rr A, h,i Zeven Walcherse glastuinders zetten op zaterdag 6 april tussen 10 en 16 uur hun deuren wagenwijd open om het geïnteresseerde pu bliek kennis te laten nemen van wat er zoal groeit en bloeit in hun kassen. Dit gebeurt in het kader van de landelijke actie 'Kom in de kas', die jaarlijks begin april wordt gehouden. De Walcherse kwekers doen elke twee jaar mee. De vorige keer kwam het publiek in grote getale naar de glastuinderijen. De uitbaters van de kassen tonen het publiek wat er zoal komt kij ken voordat het product oogst- baar is. De tuinder geeft de be zoekers ook uitleg. Een hoogte punt voor velen is een bezoek aan de veiling waar via de veilingklok producten kunnen worden ge kocht. In de overige ondernemin gen is een enorme variatie van producten te zien. De glastuinbouw is één van de bedrijfstakken, die het -ondanks de nog steeds niet optimale eco nomische situatie- redelijk weet te redden. Hoewel vooral productie bedrijven te kampen hebben met rentabiliteitsproblemen door ho ge arbeids- en energiekosten, stijgt de export van glastuinbouwpro ducten ieder jaar aanzienlijk. Met vaak grote financiële offers wor den de noodzakelijke investerin gen gedaan voor kwaliteitsverbe tering, assortimentsverbreding, energiebesparing en het opvoeren van de productie. Een steeds ho gere productie is nodig om de kosten per product zo laag moge lijk te houden en aan de toene mende vraag te kunnen blijven voldoen. De Walcherse organisatoren ad viseren het publiek om meerdere kassen te bezoeken. Daardoor - aldus de tuinders - krijgt de be zoeker meer inzicht in wat er on der de glazen kappen het hele jaar door geschiedt. A. in 'f Anker, Veerseweg 85 Veere; komkommers, toma ten, paprika, teelt op steenwol met biologische ziektebestrij ding. Fa. Buys-Besuyen, Veerseweg 95 Veere: freesia, grondkoe- ling. Gebr. Joziasse Galgeweg 5, Koudekerke: potplanten, hy drocultuur. G.v. Soelen Vrijburgstraat 42, West-Souburg: freesia. Veiling Walcheren, Braak manstraat 11 Middelburg: de monstratie veilen, waarbij de bezoeker zelf producten via de klok kan kopen. Film over de teelt van gloxinia van begin tot eind. J. Verhage, L. Stommesweg Middelburg: Trosanjers, Veen-substraat. M.A.J. Wekking, Strandweg la Koudekerke: Orchideeën. De toekomst is vol beloften. Me dio september verschijnt de eerste dichtbundel van Meindert Inder wisch uit Vlissingen. Naast het schrijven van gedichten, houdt de 26-jarige Vlissinger zich intensief bezig met popmuziek. Ook op dat gebied onderscheidt Inderwisch zich van vele andere popmusici. De Vlissinger komt er grif voor uit: hij wil het graag ver schoppen. Aan z'n inzet zal het in elk geval niet liggen als hij het niet haalt. Als het aan hem ligt zal literair en pop- minnend Nederland nog veel van hem horen. De eerste (voorzichti ge) stappen op het pad van succes zijn inmiddels gezet. Meindert Inderwisch begon vier jaar geleden met dichten. Aanlei ding vormde een door hem als 'ingrijpend' omschreven gebeur tenis in z'n leven. Z'n gedichten ademen een romantisch sfeer. Er spreekt, zoals hij het zelf om schrijft, een diep verlangen naar innerlijke vrede uit. Meindert: "Ik werk veel met beelden. En ik hou van duidelijke taal". Het literaire talent van de Vlissin ger werd reeds in '81 opgemerkt door NRC-Handelsblad, dat een gedicht van hem publiceerde in haar cultureel supplement. Ook het Hollands Maandblad van K. Poll was gecharmeerd van het werk van Inderwisch. Het blad, dat gelezen wordt door de 'in crowd' van literair Nederland, plaatste maar liefst 14 gedichten van de Vlissinger. Inderwisch, in het dagelijkse leven leraar Engels, is zeer productief. De afgelopen vier jaar schreef hij in totaal 600 gedichten. Een eigen bundel is de wens van vele dichters, ook van Meindert Inderwisch. Hij benaderde de Haagse uitgeverij Nijgh en van Ditmar, die meteen 'toehapte'. "Deze uitgeverij heeft m'n favo riete dichter, Slauerhoff, in haar fonds. Ik dacht kom, laat ik het daar maar eens proberen. Het was meteen raak". Een bundel in eigen beheer zag Inderwisch niet zitten. "Dat soort bundels bereiken meestal slechts een beperkt publiek. Het is haast onmogelijk om met een in eigen beheer uitgegeven bundel door te breken". De dichter Adriaan Morrien, met wie Inderwisch via een vriendin in kontakt kwam. was behulpzaam bij de selectie van de gedichten en schreef de flaptekst voor de bundel, die ko mend najaar verschijnt. De jonge Vlissinger hoopt dal de dichtbundel hem de lang ver wachte literaire doorbraak zal brengen. Eén ding is in elk geval zeker: z'n droom, een gevierd ■schrijver te worden, komt met de uitgave van de bundel, een flinke stap dichterbij. Meindert Inderwisch Hoe hebben de mensen op Wal cheren de Tweede Oorlog beleefd? Deze vraag stond centraal bij de samenstelling van het boek 'Wor steling om Walcheren' van Hen Bollen en Jantien Kuiper-Abee. Afgelopen maandag kreeg com missaris der koningin in Zeeland, dr. C. Boertien, het boek officieel aangeboden. Bollen nam de overhandiging voor zijn rekening. Alvorens hij het boek poserend voor de foto grafen in het provinciehuis aan bood, legde hij uit wat het boek is en waarom en voor wie het is ge schreven. Een presentatie met aanwezigen die de oorlog heel belust hebben beleefd. En dat een half uur na aanvang van de ceremonie de sirenes loeiden - overigens niet met opzet; het was de eerste maandag van de maand en dan worden deze waarschu wingsbakens tegen naderend on heil altijd beproefd - stemde zo menigeen tot nadenken. 'Worsteling om Walcheren' is in de eerste plaats het verhaal van gewone mensen. Burgers, wonend op het platteland van dit eiland, over wie in vorige publicaties nauwelijks werd geschreven. En daarin onderscheidt dit boek zich van anderen, zo meldde Boertien, die de proefdruk had mogen in zien. En dan tot beide auteurs stelde hij tevreden vast: "U heeft een benadering gekozen van 'hoe was het en waar was u toen' Hij herinnerde er verder aan dat de regionale geschiedschrijving in Zeeland op een hoog niveau staat. "Maar met zo'n benadering be staat er belangstelling voor deze uitgave". Boertien ging met die opmerking in op de constatering van Bollen dat er in deze periode, waarin de bevrijding van Nederland, veertig jaar geleden, wordt herdacht, een enorme hoeveelheid boeken wordt uitgegeven. "Naar schatting 200 tot 250 titels, voor een deel geromantiseerde ervaringen, voor een deel wetenschappelijke wer ken en voor een deel herdruk ken", wist Bollen. En als men bedenkt dat er recen- eindelijk de verhalen. Kuiper- Abee was de afgelopen twee jaar de 'centrale figuur' die de dage lijkse contacten op 'het eiland' onderhield en de intervieuws af nam. Hen Bollen tijdens de presentatie: "We hebben voortreffelijk samen gewerkt. Zeker nadat we elkaar wat beter leerden kennen". Een andere passie van Meindert Inderwisch is popmuziek. De Vlis singer speelt vanaf z'n 15e gitaar. Hij maakte deel uit van verschil lende plaatselijke bandjes. 'Acid' en 'Joke' bijvoorbeeld. Muzikaal kon Meindert in deze bandjes, die voornamelijk mate riaal van anderen speelden, z'n ei niet kwijt. Een jaar geleden richtte hij z'n eigen band op: 'the View'. De Vlissinger heeft een voorliefde voor vriendelijke popmuziek, soft-pop voor de kenners. Niet al leen het ritme, maar ook de me lodie krijgt in deze poprichting de nodige aandacht. Twee maanden geleden klapte de groep uiteen, Meindert Inder wisch besloot op eigen houtje verder te gaan. De Vlissinger is overtuigd van de kwaliteit van z'n composities. Wie zou het anders aandurven om op eigen kosten opnamen te ma ken in een professionele studio. Het feit dat de platenmaatschap pijen in eerste instantie af»,;jzend reageerden, bracht hem niet van de wijs. Inderwisch kwam in kon- takt met Hans Kusters, de man achter Hans de Booy en Boude- wijn de Groot. Öp zijn kosten mocht de Vlissinger nieuwe op namen maken in een Antwerpse studio. De platenmaatschappijen reageerden opnieuw afwijzend. Inderwisch: "Men vond het werk niet commercieel genoeg". Woestdijn is in brand geschoten, de bezetting geeft zich over. (Foto Documentatiegroep Walcheren 1939-1945 in Middelburg). telijk nog enkele boeken versche nen over de oorlogshandelingen op Walcheren, dient de vraag zich aan of men aan de bestaande 'ge schiedschrijving' iets nieuws heeft kunnen toevoegen. Ook de auteur zelf had daar aanvankelijk nog al wat moeite mee. Toen hij ruim twee jaar geleden de opdracht kreeg van uitgeverij Terra twijfel de hij: "Ik dacht wel eens: er is al zoveel over Walcheren geschre ven. Kan ik daaraan nog iets toe voegen dat de moeite van het schrijven en het lezen waard zal zijn?" Bollen zou echter een slecht journalist te Molenhoek zijn ge weest, als hij geen gaatje had ge vonden. Hij vond kennelijk een heel groot gat. Hij argumenteert: "Ik kwam tot de ontdekking dat er weliswaar veel interessante lectuur over Walcheren in oorlogstijd was ver schenen, maar dat het nagenoeg uitsluitend werken waren die zich met een detail, hetzij naar de tijd danwel in geografische zin, bezig hielden. Mijn opzet was geheel Walcheren gedurende de gehele oorlog te bestrijken". Een andere factor die Bollen door de knieën kreeg om na 'Manne- neiland' (over de laatste oorlogs maanden in de Hoge Betuwe) voor Terra nog een boek over de oorlog te schrijven, waren de vele aanmoedigende reacties van Zeeuwen, die als kenner kunnen worden betiteld. Bollen noemde onder meer P.G. van den Bosse in Axel, A. van Dijk en P. Eekman uit Vlissingen, J. Tuynman en A. Meijer in Mitklelburg en J.C. van Winkelen in Serooskerke. "Twee jaar lang hebben zij mij voorzien van materiaal, suggesties, advie zen, wezen zij mij de weg naar personen wier ervaringen voor het boek van belang konden zijn". Het boek begint met het relaas van de 17-jarige Marinus Pieter de Bruin. Hij verhaalt over de bar baarse verwoesting van Middel burg. Op 17 mei stortte de wereld voor hem ineen. In dat eerste hoofdstuk - 'De meidagen van 1940' - worden uit de mond van mensen die het heel bewust mee maakten nog meer ontroerende verhalen opgetekend. Bijvoor beeld sergeant G. de Preter, die zich nog eens omdraaide op zijn krib en dacht dat de schoten niet voor hem waren bedoeld. En de toen 12-jarige Adri van Dijk uit Vlissingen die een dagboek bij hield. Verder wordt er veel - mis schien wel bekend, maar voor het boek onontbeerlijke informatie - verhaald over militaire operaties; de komst van de Fransen, die in ijltempo uit Duinkerken de Ne derlandse soldaten kwamen hel pen, maar niet konden verhelpen dat zowel bij het leger als de be volking een 'zekere nervositeit' heerste. En dan de tragische dood van korporaal-bottelier C. Broere. Deze matroos redde zijn vege lijf door overboord te springen van de Hydra die in lichterlaaie stond. Toen hij de wal bereikte nabij Zijpe. werd hij voor een Duitse spion gehouden en op last van een kapitein doodgeschoten Het boek heeft vijf hoofdstukken, die voor het grootste deel worden gevuld met vertellingen of citaten uit dagboeken van Walchenaren. Op diverse pagina's zijn anecdotes ingekaderd. Bollen schreef uit- met voor de kinderen een leuke verrassing en voor u ongekend voordelige openings aanbiedingen als voorbeeldje wit leder trim/vrijetijdsschoen met sterke profielzool. Maten 35 - 42 Winkelprijs 39.95 Als openingsaanbieding nü minder dan de helft Onder het motto 'de aanhouder wint' dook Inderwisch voor de derde maal, nu weer op eigen kosten, de studio in. Hij liet zich begeleiden door conservatorium 'jongens'. Driemaal bleek ook in dit geval scheepsrecht te zijn. De platenmaatschappij EMI beluis terde de opnamen en bood de Vlissinger een optie-contract aan. De kans op een echt platen-con cert is hierdoor zeer reëel. Mocht ook deze poging mislukken, zal Meindert Inderwisch beslist niet bij de pakken neerzitten. Hij heeft inmiddels ex-Doe Maar bassist Henny Vrienten benaderd met de vraag of deze hem wil producen. "Ik weet dat m'n com posities goed zijn. Met een goede producer, en Henny Vrienten is wat dat betreft zeer ter zake kun dig. moet het lukken". De Vlissinger zoekt momenteel musici voor een nieuw op te rich- "De Betere Geschenken" Herdenkingsbord gelimiteerde oplage handgeschilderd Delfts Blauw j I De Porceleyne F/es SERVICE KWALITEIT GARANTIE IANGE DELFT SO MIODElBURG m ïao 1 <2?i i'jga ten band. "Ze moeten capabel zijn en in mijn muziek geloven. Ik heb absoluut geen zin in oeverloze discussies". P.V. Hepatitis B, een leverontste king die wordt veroorzaakt door het hepatitis B-virus, is een besmettelijke infectie ziekte. Geschat wordt dat twee tot vier op de duizend mensen drager is van dit virus. Deze waarschuwing komt van de dienst Geslachtsziektenbe- strijding van de provinciale vereniging Het Zeeuwse Kruis. Voor deze ziekte is geèn medicijn voorhanden, de ziek te is derhalve moeilijk te be handelen. Voorkomen is daar om enorm belangrijk, advi seert de dienst Geslachtsziek- tenbestrijding. Sinds enkele jaren is er wel een vaccin be schikbaar; men kan dus een spuitje halen. Voor informatie 01100-31032. (achterkant Blauw Geruite Kiel) I.v.m. Goede Vrijdag is deze week de verplaatst naar WINKELCENTRUM VLISSINGEN Scherpe prijzen. Uitgebreide voorlichting. Tel 01184-14081 Vlissingen

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1