Pod ïum Films Expositie Kinder- W eekenddiensten op pagina 2 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 27 maart 1985 MIDDEN ZEELAND MIDDEN ZEELAND OVERZICHT VAN DONDERDAG TOT EN MET WOENSDAG Het Folkloristisch Danstheater speelt Maskers en Mythen'. Een internationaal gezelschap choreo grafen stond aan de basis van deze dansen in twee delen. De Schouw burg Middelburg, donderdag 20 Voor z'n nieuwe programma heeft het IFD het masker als uitgangs punt gekozen. Het masker, dat al sinds de IJstijd zijn rol speelt in vele menselijke rituelen en dus ook in de dans, die eeuwenlang van vooral rituele aard is geweest. Het ligt in de menselijke natuur zich te maskeren, voor ènders door te gaan dan hij is, onder een mom te leven, zich een ander ge zicht, een mom-bakkes aan te meten, aldus het danstheater. Het tweede deel brengt het weer zien, maar dan in vernieuwde, verder uitgediepte vorm, van de Moresca, de invloed van de Moorse (d.i. Berber-) cultuur op de Europese dans. De combinatie van maskerade en Moresca is lo gisch: in de Moresca speelt het zwarte masker van de 'boze' Moor vrijwel steeds een grote rol. In de Moresca, waarvan we elementen in heel Europa, van Baskenland tot Hongarije en van Engeland (Morris Moresca) tot Roeme- •The Covers 'Claude Helffer speelt hedendaag se muziek in het kader van 'Het derde pedaal'. Hij speelt drie piano sonates van Piere Boulez. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, vrijdag 21 uur. Kaarten f 7,50. Helffer is een veel gevraagd ver tolker van eigentijdse muziek. Hij kreeg er diverse onderscheidingen voor, waaronderin 1981 de Grand Pirs voor interpretatie van heden daagse Franse muziek. Werk van diverse componisten bracht hij in première. •Claude Helffer Verder staat een groot aantal platen op zijn naam met pianomuziek van Ravel, Debussy, Schönberg. Bartok en Beethoven. Helffer begon al op zijn vijfde jaar met de studie piano. Het concert in Middelburg wordt gegeven vanwege de zestigste verjaardag van de componist Boulez. 'De Havenzangers brengen simpe le maar gezellige muziek. De Hooizolder West kapel Ie, vrijdag 21 Verklaringen voor het succes van deze Rotterdamse fuifmuziek lig gen voor het oprapen. De Haven zangers zijn dermate op elkaar ingespeeld dat ze per optreden weer spontaan kunnen inspelen op de zaal. •De Havenzangers 'De gitarist Jan dc Kloe speelt werken van Frescübaldi, Bach, Scarlatti, Weiss, De Murcia, Sor, Moreno Torroba en Rodrigo: barok en Spaanse muziek. Vestzaktheater Vlissingen, vrijdag 20.30 uur. Kaarten f 10,— (CJP en Pas 65 f 7,50). Jan de Kloe begon zijn muziekstudies bij privéleraren in Amsterdam. Na zijn vestiging in België studeerde hij gitaar bij Monique Vigneron, Nicolas Alfonso em Gonzales Mohino, en behaalde een regeingsme- daille en een Eerste prijs. Verder volgde hij nog individuele lessen en zomercursussen bij o.a. Turibio Santos en Julian Bream. Behalve in België concerteerde Jan de Kloe in Nederland en Duitsland. Hij maakt deel uit van het barok-ensemble Musica Aeterna. IN T KORT Het Middelburgse operette- en muziekgezelschap 'Groep Paillon' brengt op zaterdag 30 maart en maandag 1 april de operette 'Saison in Salzburg* op de planken van de Schouwburg- te Middelburg. Aanvang beide keren is 20 uur. Medewerking verlenen het Juliana blaasorkest en de balletschool 'Giselle'. Kaarten in voorverkoop en aan de zaal. Het toneelstuk Twee Vrouwen', dat het theatergezelschap Piek op zaterdag 30 maart in het Vestzaktheater zou spelen gaat niet door. De popgroep 'Amigo' verzorgt een optreden in het buurthuis De Para plu op vrijdag 29 maart. Deze groep bestaat uit diverse leden van Zeeuwse bands. Het optreden begint om 2030 uur. Toegangsprijs 1,50. De hard roek-groep 'Sfinx' speelt op vrijdag 29 maart in Bar American te Middelburg. Aanvang 21.30 uur. Myra van Groenendaal (viool), Elly Admiraal (blokfluit) en Rien Bal- kenade (orgel) spelen werken van Bach, Handel, Van Eyck, Teleman, Vierene en Rheinberger in de Nederlands Hervormde Kerk aan het Oranjeplein te Oost-Souburg. Dat gebeurt op zaterdag 30 maart, aan vang 20 uur. Kaarten 5,— Het Middelburgs Kamerkoor gaat drie tot vier eeuwen terug tijdens een Passieconcert. Onder leiding van Peter Arts wordt muziek ten gehore gebracht uit de zestiende en zeventiende eeuw. Leen de Broekert be speelt het orgel. Koorkerk Middelburg, zaterdag 20 uur. Kaarten 5,— Bad Bob, een popgroep uit Wassenaar, gaat er eigenzinnig tegenaan in De Piek te Vlissingen op zaterdag 30 maart, aanvang 22 uur. 'Het Gezelschap van De Witte Kraai speelt 'Kwartet' van Heiner Müller. Regie Sam Bogaerts. Ac teurs: Johan van Assche en A riet te Wevgers. De Schouwburg Middel burg, vrijdag 20.30 uur. Kaarten f 14,- (CJP en Pas 65 f 10- Müller, vooral bekend door 'De Hamletmachine' is plots een veel- gespeeld schrijver geworden. Dit is niet toevallig. Zijn compacte, hermetische teksten vertellen zonder schroom, zonder versiel- selen over de ware, belachelijke conditie van mensen. Lezer en toeschouwer komen het liefst tot de conclusie, dat het niet over hén gaat. •Arlette Weygers en Johan van Assche 'Kwartet' gaat over een vrouw en een man, die met zichzelf bezig zijn, en een beetje met elkaar, of juist niet, en die tijdens het spel zowel van geslacht als van identiteit wisselen, en masturberen, en- Wordt harde, natte lust geboren uit onlust? Bestaat liefde, anders dan als mythe? Müller beantwoordt dit soort vragen met toneelmatige dialektiek. Sam Bogaerts regisseert. Geen 'Vlaamse' voorstelling dit keer, maar een universele. Hard dus. •Maskers nië terugvinden, gaat het altijd om de overwinning van het goede (de Christelijke leer) op de brute, 'zwarte' maagdenrovers. Zo ver spreidde de kerk immers het ver haal onder de gelovigen, nadat de Moren in 1150 in het Spaanse Lé- rida verslagen waren... Dat daar bij in de folklore juist elementen verweven werden die aan diezelf de hoge, maar vervloekte Moorse cultuur ontleend waren, stoorde niemand. 'Covers is de naam van een Zeeuwse groep die niet verbegt wat er op het re pertoire staat: coversmuziek van anderen. Cheesy (DE Kaasboer) Big- gekerke, vrijdag 21.30 uur. De muzikanten spelen allemaal behalve in 'Co vers' ook in an dere Zeeuwse bands zoals Swell, The Managers. Balls en The View. Op het repertoire staan werken van David Bowie, Stevie Wonder, The Rolling Stones en Roxy Music. 'De toneelgroep 'Expressie' uit Heerlen speelt 'Ver van Hagon- dange' van Jean Paul Wenzel. Regie Guido Wevers. Spelers: Els Eymael en Jack Gulikers. Minitheater Middelburg, za terdag 20 uur. Kaarten f 7,50 (CJP en Pas 65 f5,50). •Els Eymael en Jac. Gulikers. Een man gaat met pensioen Zij hele leven heeft hij gewerkt in de staalindustrie. Naar dit moment heeft hij uitgekeken. Nu zal hij, samen met z'n vrouw, eindelijk tijd voor zichzelf hebben. Ze verhuizen naar 'n huisje, idyllisch gelegen op het platteland. Ver weg van de vuile industriestad! Ver weg van de plek waat 't leven enkel noeste arbeid bood. Daar op het platteland komen ze er achter dat ze nooit geleerd hebben hun leven zelf in te vullen. Een hard, maar ontroerend stuk over gewone mensen. 'Het Amsterdams Gitaartrio bestaat uit Johan Dorrestein, Olga Franssen en Helenus Rijke. Gespeeld worden werken van Bach, Mossen Meijering. Concertzaal Middelburg, zondag 11.30 uur. Kaarten f 9,—CJP en Pas 65 f 7,— Jeugd tot en met 12 jaar f 3,50. Het Amsterdams Gitaartrio werd in 1978 opgericht, toen Johan Dorrestein. Olga Franssen en He lenus de Rijke hun muziekstudie afrondden aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam. Door hun enthousiasme en het hoge nivo van samenspel trok het trio in korte tijd de aandacht van een breed publiek. Concerten in vrijwel alle belang rijke concertzalen, talrijke radio opnamen en enkele televisieop tredens resulteerden in een voor aanstaande plaats binnen het Ne derlandse muziekleven. Na een uitstekend ontvangen buitenlands debuut in de- Londense Wigmore Hall (oktober 1981) volgden con certreizen naar Frankrijk, op nieuw Engeland, Duitsland, Bel gië, Canada en het Verre Oosten. Het traditionele repertoire van drie gitaren beperkt zich tot en kele stukken uit de 18e en 19e eeuw. Eén van de verdiensten van het trio is dan ook dat zij de lite ratuur voor drie gitaren binnen korte tijd aanzienlijk wisten uit te breiden. Waar de oude muziekli teratuur weinig mogelijkheden voor drie gitaren bood, bewerkte het Amsterdams Gitaartrio zelf composities die oorspronkelijk voor andere instrumenten werden geschreven, variërend van luit muziek uit de 16e eeuw tot werken voor twee piano's uit het begin van de 20e eeuw van Debussy. Verder inspireerde hun enthou siasme voor hedendaagse muziek vele komponisten om stukken voor het trio te schrijven. Vorig jaar werd de eerste gram mofoonplaat van het trio interna tionaal uitgebracht: De Vier Jaargetijden van Vivaldi. Dit na jaar '85 verschijnt hun tweede LP met de Brandenburgse Concerten 2, 3, 5 en 6 van Bach. Pleuni Touw, Hugo Metsers, Pieter Lutz en Treed van der Donck spelen 'Te laat geboren' van A.R. Gurneyjr. Regie: John van de Rest. Schouw burg Middelburg, woensdag 20 uur. Kaarten f 19,50 (CJP en Pas 65 /".-) Trees van der Doek, Pieter Lyutz, Hugo Metsers en Pleuni Touw Het spel begint op de dag van de begrafenis van de vader, resp. schoonvader van de twee hoofdpersonen, beiden veertigers: de rebelse zoon Barney en Eleanor, de vrouw van wie hij houdt maar die, trouw gebleven aan haar milieu, getrouwd is met zijn nimmer rebellerende broer Billy. Op deze dag komen de herinneringen aan vroeger weer boven pn worden zij en u teruggevoerd langs de omstandigheden en gebeurtenissen van de laatste 40 jaar. Niet alleen die van het wereldge beuren (Koreaanse oorlog, protestacties op de universiteiten, de sexuele revolutie, de emancipatie van de vrouw), maar vooral de hoogtepunten uit het leven van de hoofdpersonen. En die vonden plaats in het heilige van het heilige van de exclusieve herenclub: de trofeeën-kamer. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk) Middelburg, IEN VAN DEN BERG, geweven wandkle den onder de titel 'Lezen en schrijven'. Maandag 17.30 tot 21.00 uur, dinsdag tot en met vrij dag 10 tot 21 uur en zaterdag 10 tot 13 uur. Lange Noordstraat 56, Middel burg, GERA DAUVILLIER, schilderijen, aquarellen en kunst foto's. Maandag tot en met zater dag 9 tot 18 uur. OVERZICHT VAN DONDERDAG TOT EN MET WOENSDAG The Termina tor' (De uitroei er) met in de hoofdrollen Ar nold Schwarze- negger, Michael Biehn, Linda Hamilton en Paula Winfteld. Regie: James Cameron. A l- hambra II Vlis singen, donder dag, maandag en dinsdag 20 uur, vrijdag tot en met zondag 19 en 21.30 uur. (16 jaar). Hoewel 1984 lij ken alle zaken uit de toekomst te komen. Twee mannen worden zo maar op de wereld 'gewor pen'. De een is een gewelde naar, de ander lijkt normaler. Arnold Schwarzenegger De geweldenaar begint systema tisch met het vermoorden van vrouwen die de naam Connor dragen. Een moordaanslag op de gewel denaar mislukt; hij is immuum voor kogels. Al snel blijkt de geweldenaar geen organen, maar een computer on der de huid te hebben. Hij is ge komen om de mensen voor een kernoorlog te behoeden; een ker noorlog die al veertig jaar later 'was' uitgebroken omdat de com puters het niet meer pikten om door mensen te worden bestuurd. Een geruststellende gedachte zal het voor veel toeschouwers zijn, dat de mens zich nog altijd kan verheffen boven de machine; hoe subtiel die ook is gemaakt.... 'Tender Mercies'met Robert Duvall, Tess Harper, Ellen Barkin, Allan Hubbard en Betty Buckley. Regie: Bruce Beresford. A lhambra II Vlis singen, vrijdag 23.30 uur en woensdag (ZVU) 20 uur. De subtiele aanpak van de Australische regisseur maakt een zeer warme vertelling van deze "smartlap" over een verlopen Country- en Wes ternzanger die met een gescheiden vrouw, eigenaresse van een afgele gen garage, een nieuw leven begint, vooral door het weegaloze acteren van Duval Beresford geeft deze in Amerika gemaakte film zijn kijk op een typische vorm van Amerikaanse cultuur. Start trek IIImet William Shatner, Leonard Nimoy, Deforest Kelly en Christopher Lloyd, gaat op zoek naar Spock. Grand Theater Goes, vrijdag tot en met zondag 19 uur, zondag 14 uur. 'Vooruitgang is een film over het arbeidsethos en wordt gedraaid in het kader van een Open Middag voor werklozen. De Paraplu Vlissingen, donderdag 14 uur. In de film word gepoogd om tot een analyse te komen van ons ar beidsethos. De knellende greep van het arbeidsethos op de mens en zijn leefomgeving. Het behandelt verder de merkwaardige scheiding tussen tijd en vrije tijd alsof slechts vrije tijd van onszelf is. 'Midnight Express' van Alan Parker met Brad Davis, Randy Quaid, Bo Hopkins, John Hurt en Mike Kellin. De Piek Vlissingen, donderdag 21 uur. Meccano Middelburg, vrijdag 20.30 uur en zaterdag 22 uur. De jonge Amerikaan Billy Hayes (Brad Davis) moest heel wat doorstaan voordat zijn ware ge schiedenis verfilmd werd, waarbij de werkelijkheid wel wat geweld schijnt te zijn aangedaan. Het valt echter niet te ontkennen dat het een goede rauwe film is geworden, die zelfs met twee Oscars werd beloond (scenario en muziek). In Turkije wordt Billy Hayes op smokkel van heroïne betrapt. Daarna volgt een tijd in de ge vangenis aldaar waarbij Hayes wordt blootgesteld aan geestelijke en lichamelijke geweldpleging, met alle gevolgen vandien. 'Aquirre, der Zorn Got les' van Werner Herzog met Klaus Kinsky in de hoofdrol. Meccano Middel burg, donderdag 20.30 uur. Een uiterst boeiende avonturen film over een Spaanse expeditie naar de legendarische goudschat van de Inca's waarbij de eerzuch tige edelman Aquirre met een vlot de Amazone afvaart. Een Her- zog-film, die helemaal past in de klassieke Duitse tradities van Murnau en Pabst. Galerie Montparnasse (Reigers straat) Middelburg HEDEN DAAGSE KUNSTENAARS een nieuwe collectie. Dinsdag tot en met zaterdag 14 tot 18 uur. Dam 43 Middelburg RAOUL DE KEYSER schilderijen. Donder dag tot en met zondag van 14 tot 17 uur. St. Janstraat 41-43 Middelburg ANNEKE RUIMSCHOTEL. Touwplastieken. Donderdag tot en met zaterdag 14 tot 17 uur. Iguana (Bellamypark) Vlissingen LEVENDE REPTIELEN, AM FIBIEËN EN INSEKTEN. Da gelijks van 14 tot 17.30 uur. 'El Sur' van Victor Erice met Omero Antonutti en Lola Cardona. Meccano Middelburg, zaterdag 20 uur, zondag 20.30 uur. Een meisje, dat in het onherbergzame Noord-Spanje woont, herinnert zich de relatie met haar vader -een in elk opzicht tegendraadse dorparts die door zijn familie uit het zuiden is verbannen. Zij besluit tenslotte zelf naar het voor haar mythisch geworden zuiden te vertrekken. 'Un elephant ca trompe enormement' is een Franse film van Yves Robert. i Meccano Middelburg, woensdag 20.30 uur. Het verhaal speelt zich af rond vier goed geconserveerde veertigers. Ze zijn onafscheidelijk en gaan door dik en dun met elkaar om. Het zijn echter ook vier vrienden met sterk uiteenlopende karakters. Centraal staat de verhouding van één hunner met een jong aantrekkelijk foto model, Charlotte. De verhouding eindigt plotseling op de richel van een hoge flat, gadegeslagen door een grote menigte en televisiecamera's. GEPROLONGEERD 0 Paris Texas van Wint Wenders terug in Meccano Middelburg, maan dag en dinsdag 20.30 uur. Amadeus, het levensverhaal over Wolfgang Amadeus Mozart, voor de derde week. Alhambra I Vlissingen, dagelijks 20 uur, zondag 14 uur. (alle leeftijden). 0 Wildschut, de Nederlandse thriller, nu in Grand Theater Goes, don derdag en maandag tot en met woensdag 20 uur, vrijdag tot en met zondag 2130 uur. (16 jaar). PORNO Jonge meisjes die de liefde leren, Alhambra I Vlissingen, vrijdag 2330 uur, (18 jaar). 0 De erotische avonturen van Lolita in Grand Theater Goes, vrijdag 2330 uur. (18 jaar). De Vleeshal, Middelburg, WOCKS, werken van URBAIN MULKERS. Dinsdag tot en met zaterdag van 13 tot 17 uur. Zon dag van 14 tot 17 uur. Gortstraat 48, Middelburg WIL LEM VADER schilderijen, aqua rellen en kunstfoto's. Maandag tot en met zaterdag 9 tot 10 uur. Biologisch Museum, Domburg DE NATUUR IN ZEELAND en DIEREN IN DE NATUUR dage lijks van 10 tot 17 uur. Bellamy 19, Vlissingen SIGUR- DUR GUDMUNDSSON sculp turen, dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 12.30 en 13.30 tot 17.00 en op zaterdag van 13 tot 17 uur. (Tot en met 30 maart), De Verkeerde Wereld (Vlasmarkt) Middelburg, JOHN MES (pi) toekomstbeelden op schilderijen. Tijdens café-uren. Galerie de Wijnstock (Bellink- straat) Middelburg, TINY VAN DER SAR: etsen. Verder ook ver sierde eieren. Donderdag en vrij dag van 14 tot 17 uur. Zaterdag van 11 tot 12.30 en van 14 tot 17 uur. Galerie Marquis (Nieuwendijk) Vlissingen BARBARA JEAN EN GUUS VANDENBRAAK, recen te werken. Woensdag tot en met zaterdag 14 tof 17 uur. Dezer dagen is het voorjaarsnum mer van de Rekreatie Info uitge komen. Het magazine is een in formatiebron voor toeristen die buiten het 'hoogseizoen' Zeeland bezoeken. Naast een uitgebreide agenda, die is samengesteld door de provinciale VVV, bevat de Re kreatie Info onder meer verhalen over aantrekkelijke stekjes, even ementen en bezienswaardigheden in Zeeland. De Rekreatie Info is een product van Uitgeverij Pro vinciale Zeeuwse Courant bv in Middelburg, die in de zomer twaalf keer de Zeeland Rekrca- tiekrant op de markt brengt Beide toeristenbladen zijn gratis. KLNDFRBOLKFN (door Jan Smeekens) In dezelfde mooie uitvoering als waarin 'Dicht langs de Huizen' van Willem Wilmink verscheen gaf Bert Bakker de kinderliedjes van Jan Boerstoel uit. Zijn bundel heet LAST VAN GOEIE RAAD en telt 20 liedjes uit de periode 1973-1984. Er is dus kritisch gese lecteerd, want Jan Boerstoel schreef een respectabel aantal teksten bij elkaar (o.a. voor Kin deren voor Kinderen). Een compleet liedje overnemen is door de beperkte ruimte hier on mogelijk. Daarom een fragment (refrein en eerste strofe): SNOEPENNegen meter veter drop,/ drieëntwintig toverbal len,/ kauwgom waar je mee kunt knallen./Kun je nog een toffe op? /Of een stukkie suikergoed? J ongens, wat een overvloed! Snoepen, snoepen, snoepen, snoepen,/lekker veel en lekker zoet. 'Kind, je moet niet zo veel snoe pen .'"/zucht je tante Willemijn/en dan neemt ze nog een slokje/van haar glaasje brandewijn. Want dat hééft je lieve tante/als het over snoepen gaat,/na een borreltje of drie dan/krijgt ze last van goeie raad. De onderwerpen van de liedjes hebben allemaal te maken met wat kinderen in het dagelijkse leven kunnen tegenkomen: ver velende familieleden, zeurende ouders, gebrek aan privacy, straf, moeilijkheden op school, werklo ze vaders en verlies van een vriendje. De gemakkelijkste weg voor Jan Boerstoel zou zijn ge weest door dik en dun partij kie zen voor zijn lezers. Maar niets daarvan. Hoe vervelend volwas senen soms ook mogen zijn, kin deren krijgen als dat nodig is net zo goed een veeg uit de pan. Zonder de andere tekort te doen (mooie vondsten, geestig, vrolijk, venijnig) het mooist vond ik toch 'Zwarte Dag' waarin een jongen aan de stem en de rode ogen van zijn buurvrouw genoeg heeft om te beseffen dat zijn vader dood is. De liedjes zitten stevig in elkaar en worden vrijwel nooit ontsierd door opvulwoordjes die tekst schrijvers vaak nodig blijken te hebben als ze hun teksten presen teren als gedichten. De gewassen pentekeningen in de bundel zijn van Alfons van Heusden. Last van goeie raad door Jan Boerstoel met tekeningen van Al fons van Heusden. Uitgeverij Bert Bakker, Amsterdam. Prijs f 19,50. Toen het land nog wit zag van de sneeuw, liepen de hazen te don derjagen door de velden. Nu, na een draagtijd van zes weken, is het de tijd van de jonge haasjes. Hun geboorte en jeugd verlopen uiterst geheimzinnig. Er is dan ook en gelengeduld voor nodig om te be studeren wat er met ze gebeurt. En dan lijkt het alsof moeder haas nogal zorgeloos met haar kroost omspringt. Of toch niet? Tom van Ewijk ging op speurtocht en doet verslag in het aprilnummer van het natuurtijdschrift Grasduinen. De meeste pasgeboren dieren worden door hun ouders soms al leen door de moeder - voortdu rend bewaakt, gevoed en begeleid op weg naar een volwassen leven. Maar jonge haasjes worden al heel gauw na hun geboorte aan hun niets ontziende omgeving uitgeleverd. Gelukkig komen ze kapt en klaar ter wereld. Ze zijn behaard, heb ben tandjes, kunnen horen en zien. Verder zijn het ukkies die het zelf maar moeten uitzoeken. Hun beeld van vrolijk met hun oplet tende moeder meehuppelende jongen bestaat bij hazen niet. Een hazefamilie ligt in de kortste tijd uit elkaar. Wel komt de moeder haas gedurende een maandje haar kinderen na zonsondergang voe den, maar dat duurt maar zo kort dat het doet denken aan de af dracht van een verplichte alimen tatie. Een onderzoek naar de levens kansen van jonge haasjes in het vrije veld heeft uitgewezen dat bijna de helft al in de eerste le vensmaand sterft. Hebben die kleintjes het dan zo zwaar te ver duren? Ja zeker, want alleen al de na tuurlijke belagers, zoals vossen, hermelijnen en wezels, betekenen een onophoudelijke bedreiging. Maar ook spitsmuizen - zo klein als ze zijn - kunnen de haasjes doden en oppeuzelen. Verder zijn kraaien, eksters en in de kuststre ken zilvermeeuwen ook grote liefhebbers van een jong haasje. Al deze bedreigingen passen nog in het evenwicht dat de natuur nastreeft. Daarnaast zijn jonge haasjes in hun eerste levensweken ook gevoelig voor infecties, aan gericht door bacteriën of parasie ten. Tegen aanhoudende kou en regen zijn ze op den duur ook niet opgewassen. En dan is er nog de intensieve landbouw met z'n cy- clomaaiers, grondverbeteraars en nevels van bestrijdingsmiddelen. Tegen zo'n overmacht lijkt niets bestand. Zowel in Nederland als in ver schillende andere Europese lan den loopt de hazestand sinds 1960 terug. Wat zijn daarvan de oorza ken? De moderne landbouwmet hoden zeker. Maar misschien ook een mogelijke verlaging van de vruchtbaarheid, wat weer een ge volg kan zijn van een mindere conditie, door een verarmd of eenzijdig voedselaanbod. Men is er nog niet uit. Het staat wel vast dat er iets mis is met onze hazen sinds er geen ruige 'blauwgras'- landjes meer zijn. Intussen maken de hazen zelf zich geen zorgen. Hebben ze de eerste moeilijke maanden overleefd, dan blijven ze hun best doen. En ha zen op vrijersvoeten houden hun bezigheden niet in het geheim. Zelfs op klaarlichte dag kun je ze bezig zien. Het begint in januari en duurt tot oktober. 'Het sprookje van Janko en Ma- risko' is een Tsjechische film van Karl Zemand met muziek van Karl Zvoboda. Meccano Middelburg, zaterdag 15 uur. (Leeftijd vier tot acht jaar). Op een nacht als Janko in het bos in slaap valt wordt hij ontdekt door de elfjes. Janko raakt ver liefd op het mooiste elfje. Ze heet Mariska. Er is echter een pro bleem: Janko is een mens en Ma riska niet. Het duiveltje belooft Janko vleugeltjes, zodat hij naar het elfenrijk kan vliegen. Maar eerst moet hij dan de twee andere dwérgen wegsturen en bovendien de groene draak overwinnen. Op het festival van Gottwaldov (Tsjecoslowakije) kreeg dit 'sprookje van Janko en Mariska' in mei 1981 de hoofdprijs. 'Sonate voor een roodharig meisje' is een Tsjechische film, Nederlands ondertiteld. Meccano Middelburg, zondag 15 uur. (voor de jeugd vanaf 12 jaar). Hoofdrolspeelster is de dertienjarige Petra. Ze heeft een grote liefde: voetballen. Ze staat zelf in het doel van het schoolelftal en haar idool is de bekende voetbalster Antonium Parenka. Maar haar moeder ziet liever dat Petra de hele dag achter haar piano zit te oefenen. Ze heeft talent én ze krijgt les van de bejaarde professor Knitl. Maar ze kan zich toch niet zo concentreren. Er zijn dan ook zoveel andere dingen, die haar bezig houden: zoals haar eerste liefde voor een jongen en het feit dat ze met haar rode haar en sproeten niet tot de mooiste van de klas behoort. Vrienden en vriendinnen pesten haar daar mee. Om toch maar mee te tellen zet ze zich verwoed aan haar pianostudie. Ze hoopt daarmee op het jaarlijkse schoolconcert een goede beurt te maken. Maar vlak daarvoor krijgt ze een ongeluk met een motorfiets.... Dick Trom en zijn dorpsgenotenbeleven weer vele avonturen. A lhambra I Vlissingen, zondag 14 uur. Op een stralende zomerse morgen zit Dik te hengelen. Op het mo ment, dat hij een grote vis ophaalt, nadert veldwachter Flipse. Hij zegt, dat Dik in verboden water vist en gebiedt hem de vis te ge ven. Maar dat is niets voor Dik en een dolle achtervolging vindt plaats, waarbij Flipse telkens net iets te laat is om die dekselse Dik te pakken. De hele dag is Flipse het doelwit van de streken van Dik en zijn vrienden. Dik hoort, dat oude Kee, die in een klein hutje woont, geert geld meer heef» om voedsel te kopen en dat boer Dirks haar uit haar huisje wil ver jagen. Dik en zijn kameraden kiezen partij voor het oude vrouwtje. Ze zamelen geld in voor een orgeltje, waarmee ze haar kostje kan ver dienen en geven haar ook nog wat geld. Dat wordt echter door Kee's neef, een boosaardige kwajongen, gestolen. Dik zou Dik niet zijn als hij niet na veel spannende achter volgingen de deugniet in zijn kraag pakt en Kee een goede oude dag bezorgt.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 8