I l Ouderen en de tweeverdienersmaatregel 5WD OUDEREN BONDEN 1 BINGO Modeshow in Bachten Reede Gezonde voeding een levensbelang bejaarden ALLER STANDEN VERENIGT U A Het roer moet om aktiviteiten INFORMATIEPAGINA VOOR OUDEREN VERSCHIJNT 2 MAANDELIJKS BEHALVE DE VA Kt YTf EP ER I ODE i ■1) Oud-staatssecretaris Egas en zijn kijk op het ouder worden De samenleving wordt geconfronteerd met vergrijzing. Dit vraagt aan passing van het overheidsbeleid maar het vraagt ook een andere kijk op het ouder worden van ons allen. De voortschrijdende vergrijzing is een hard gegeven. Dit is de conclusie als we de bevolkingscijfers van 1980 naast die van het jaar 2000 zetten. Zo blijken 8 miljoen Nederlanders in 1980 te horen tot de leeftijdsgroep 0 tot 35 jaar, in het jaar 2000 is deze categorie afgenomen tot een goede 6 miljoen. Een toename laat de groep 35 tot 55 jarigen zien (3.200.000 in 1980 tegen 4.500.000 in het jaar 2000). Een grotere stijging ligt bij de groep 55+ tot 85 jaar. Deze stijgt van 3 miljoen in 1980 tot 4.700.000 in het jaar 2000. Een toename met 77 pro cent treffen we maar liefst aan bij de groep van 85 plussers die van 130.000 in 1980 komt op 230.000 in het jaar 2000. Zet daarnaast het gegeven dat men steeds vroeger het arbeidsproces verlaat. Ziektewet, de WAO en de vervroegde uittreding (VUT) funge ren als vangnet als dit voor het 65ste levensjaar gebeurt. Dit wordt door het bedrijfleven nog sterk in de hand gewerkt. Zo wilde in Engeland een Japanse multinational recentelijk collectief ontslag aanvragen voor al haar werknemers boven de 35 jaar. Verder doet het gerucht de ronde dat onze nationale trots Philips eraan twijfelt of mensen boven de 40 jaar nog bruikbaar zijn. Al met al is het een gegeven dat wei nigen boven de 55 jaar in ons land nog een volledige betrekking heb ben. Gemiddeld is er dan nog 30 jaar af te leggen. Wat doen wij met deze reste rende tijd die wij zo mooi de der dn levensfase noemen? Deze vraag die oud-staatssecretaris Egas zichzelf voorlegt, vormt het uit gangspunt van zijn boeiend betoog. Egas: "De momentopname is zorge lijk. Er is in Nederland sprake van leeftijdsdiscriminatie. En het grote gevaar is dat mensen zich er naar gaan gedragen. De problemen van ouderen zijn identiek aan die van jongeren beneden de 20 jaar. Ook bij de groep 55 plussers neemt, evenals Op woensdagmiddag 17 april wordt in Bachten Reede een bingo middag gehouden. Het spel begint om 1430 uur en de entree bedraagt 2,50. Hiervoor kunt u 5 rondes meespelen. dit bij de jongeren het geval is, het aantal zelfdodingen toe. "Boosdoener" zo vervolgt de be baarde Egas zijn betoog met een stem als een megafoon "is de nega tieve beeldvorming. We kijken ne gatief aan tegen de hoge leeftijd. Men denkt dat het gedaan is na het 50ste levensjaar met zowel de licha melijke als geestelijke mogelijkhe den. Volkomen fout. Uit gerontolo- gisch onderzoek blijkt echter dat de geestelijke mogelijkheden mits de condities geboden worden, blijven toenemen. Alleen de lichamelijke mogelijkheden nemen langzaam af. Het zogenaamd geestelijk veroude ren wordt in de hand gewerkt door onze geindustrialiseerde maatschap pij. Iemand van pakweg 35 jaar is verouderd qua kennis en inzicht. Zure regen, computer en robots kwamen in zijn/haar tijd niet in de schoolboekjes voor, laat staan dat de principes bekend waren. Daarom hamer ik erop dat leren nodig is en blijft. Met een duur woord noemen we dat: education permanente. Bij blijven is het wondermiddel zo niet dan dreigt isolatie. "Een ander punt is dat de invloed van ouderen in onze samenleving drastisch beperkt is. In de jaren ze ventig nam het vertrouwen in des kundigen af. Gezagsverhoudingen wijzigden zich. Toen ik staatssecre taris was werd mijn tas steevast ge dragen door mijn chauffeur. Nu spreekt men van Dries, Joop en Ruud. "Mensen die belangrijke belissingen nemen komen uit de smalle groep van 30 tot 45 jaar. Zo zijn er nog mwaar weinig 2e kamerleden van boven de 50. Den Uyl is daarop de grote uitzondering. In de kerken kregen de leken meer invloed. "Op het gebied van de gezondheid is er eveneens het een en ander veran derd. Zo ontdekten steeds meer mensen - één miljoen, naar ik meen - de alternatieve geneeskunde. De ou deren bleven achter bij al deze ont wikkelingen. Neem het medicijnge bruik. Het medicijngebruik is bij de groep 55+ 10 x te hoog. Men levert zich te snel uit aan de artsen, men heeft geen vertrouwen in het eigen herstellingsvermogen dat oneindig groot is. Zeventig procent van de ouderen die bij de dokter komen, zitten daar ten onrechte. Mensen moeten bereid zijn zichzelf meer in de gaten te houden. "Belangrijk daarbij is de levenswijze, die opgelegd wordt door de maat schappij te doorbreken. Laat je niet opslokken door instituten. Blijf li chamelijk en geestelijk actief. Goede voeding, veel bewegen en geestelijk bezig-zijn moeten een richtsnoer zijn, "Mijn grote voorbeeld is de oud-po liticus dr. W. Drees, die bewijst dat de verstandelijke vermogens van een bijna 100-jarig optimaal zijn. Zo is Drees nog steeds adviseur van de Kóningin. Drees is het levend bewijs dat je terdege je partijtje mee kan blazen. Ondanks het feit dat het li chamelijk allemaal wat minder wordt. Hoe moeten we nu het spook der verveling, het je weggezet voelen, "Er moet een ommekeer komen. Dit is een kwestie van mentaliteit. Een mentaliteitskwestie is echter een tocht van lange adem. Maar er zijn concrete zaken die op korte termijn C. Egas was op 30 januari j.l. te gast in het diensten centrum Bachten Komme. Hij sprak daar voor een ge hoor van vrijwilligers over 'zinvoloud-worden'. Egas, oud staatssecretaris van het voormalige ministerie van CRM, weet waarover hij spreekt. Als bestuurslid van de overkoepelende ouderenbond COSBO trekt hij zich het lot van ouderen aan. Hij is er tegen je lot afhankelijk te stellen van een of andere organisatie. Een instituut is slechts een hulpmiddel. Het lot in eigen hand nemen, en er hard voor knokken is zijn credo. Dat houdt hij zich nog steeds voor ogen, zoals blijkt uit Het gedicht van Paul ten Hacken die de be baarde Alkmaarder op deze ludieke manier inleidde. We laten de funktionaris van het Vlissingse diensten centrum zelf aan het woord. "A Is jongste zoon uit een gezin van acht met interesse voor het landbouwschap kwam hij reeds vroeg in aanraking met politiek en we tenschap. Dit leidde tot een grote betrokkenheid bij het gebeuren in de maatschappij En voor de benodigde hardere levenservaring vertrok hij naar de boerderij. Dat was hard werken elke dag. en twaalf uur voor hij in de bedstee lag. Met studie in schaarse vrije uren en het omgaan met zware tractoren. bleef hij werken aan zijn persoonlijk ontplooien. Om zijn zelfrealisatie voort te zetten ging hij heen en wel naar de eerste volkshogeschool in Bakkeveen De knecht zette arbeiders, boerenzoons en studenten aan het denken zo kon hij zelf ook nog meer aan kennis bijlanken. Voor de landbouw was hij echter nog niet verloren want hij liet zich toen pas goed horen. Hij organiseerde kursussen voor de jonge pioniers van de polders in rietvelden en op zolders. Ook als tweede kamerlid liet hij zich niet onbetuigd waarvan later zijn staatssecretarisschap van CRM ge tuigd. Werkend aan zichzelf doet hij even staatsexamen eco nomie en statistiek alvorens hij afscheid neemt van universiteit en politiek. Na de pensionering was hel gedaan methet betaalde werk en stortte Egas zich in het ouderen- en vrijwilligerswerk. Vanuit A Ikmaar trekt hij nu door het gehele land in de hoop dat ook anderen geloven in de waarde van een onon derbroken levensloop". realiseerbaar zijn. Zo moeten we af van die verplichte vervroegde uittre ding. (VUT). Naar de toekomst toe is dit géén aanvaardbare situatie. De inhoud van de arbeid moet verande ren. Arbeidstijdverkorting, het ver vangen/automatiseren van minder prettig werk is een stap in de goede richting. Hierdoor zal de lichamelijke slijtage minder worden en kunnen we de pensioengrens optrekken naar 70 jaar. "Verder en daar blijf ik op hameren, is de aandacht voor de groep oude ren te veel gericht op de zorg-kant. Nu wordt alle hulp gegeven aan een groep van tien procent. Juist die groep van 90 procent behoeft aan dacht, wil men contactarmoede en dementheid voorkomen. "De ouderenbonden, verenigd in de COSBO kiezen voor een emancipa tiebeleid. Zo is er bewust gekozen voor de toelatingsleeftijd vanaf 50 jaar zodat jongere categorieën op tijd informatie krijgen die voor hun toe komst van belang is. Voor dit doel zijn kursussen opgezet. De eerlijk heid gebiedt te zeggen dat 50 jarigen Op I januari 1985 is de derde fase van de zogenaamde tweeverdieners maatregel ingegaan. In het kort komt het hierop neer. Indien in één huis houden meerdere inkomens naast elkaar binnenkomen, wordt daarmee bij de loon- en inkomstenbelasting rekening gehouden. Daartoe zijn nieuwe tariefgroepen voor de belas tingheffing ingevoerd. Afhankelijk van de indeling van die groepen moet meer of minder belasting be taald worden. Bovendien is de premieheffing voor de volksverzekeringen, de AOW. de AWW en dergelijke gewijzigd. Ook gehuwde vrouwen zijn nu zelfstandig premieplichtig. Dat wil zeggen dat iedereen in principe premie moet betalen, tenzij men onder een uit zondering valt. Bijvoorbeeld perso nen van 65 jaar en ouder. Voor vrouwen, gehuwd met een man van 65 jaar of ouder geldt als overgangs regeling ook een vrijstelling. De indeling in de tariefgroepen voor de loonbelasting gebeurt nadat men een werknemersverklarmg heeft in gevuld. en opgestuurd. Voor oude ren met een AOW-uitkering is de werknemersverklaring verkrijgbaar bij de uitkerende instantie. Dat kan bijvoorbeeld zijn: de Raad van Ar beid. de Sociale Verzekeringsbank of het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. Vult men geen werknemers verklaring, dan wordt men ingedeeld in tariefgroep I. Vuit men wel zo'n verklaring in (of is dat al gebeurd) dan kan men inge deeld worden in één van de andere -tariefgroepen. Grofweg geldt voor ouderen het volgende: DIENSTENCENTRUM BACHTEN KOMME BADHUISSTRAAT 104 (TEL. 16440) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur kapster (tel. 17063. voor afspraken bellen tussen 11.30 en 12.00 uur; behalve donderdags) spreekuur woensdag van 10.00-11.00 uur. pedicure tel. 61599 DIENSTENCENTRUM BACHTEN REEDE VREDEHOFLAAN 42 (TEL. 12706) sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur pedicure woensdag - donderdag - vrijdag wasserette dagelijks van 09.00-16.00 bank donderdag van 11.00-11.30 uur puzzeltheek woensdag van 10.00-12.00 uur bibliotheek donderdag 14.00-16.00 uur spreekuur dinsdag van 09.00-10.00 uur. DIENSTENCENTRUM BACHTEN POORTE BACHTENPOORTE 47A (TEL. 61582/61280) sociëteit dagelijks van 13.00-17.00 uur wasserette dagelijks van 08.00-16.00 uur pedicure (tel. 13823 voor afspraken woensdag van 13.00- 14.00 uur) spreekuur woensdag van 09.00-10.00 uur. Voorts kan men in de dienstencentra terecht voor kreatieve vaardigheden, schaken, dammen, kaarten, biljarten, sjoelen, zang, volksdansen, gymnastiek, koersbal. INLICHTINGEN OVER: Tafeltje-Dek-Je (warme maaltijdvoorziening): tel. 16440. Telefooncirkels (voor dagelijks telefonisch kontakt): tel.1 21 81 of 65664 (Vlissingen) en 62437 of 64537 (Souburg). Alle aktiviteiten en voorzieningen: dienstencentra. SOCIËTEITEN WIJKCENTRA QPEN HQF Paauwenburg (tel. 65454) sociëteit op iedere woensdagmidag van 14.00-17.00 uur DE VHF KLAVERSRitthem sociëteit dagelijks van 13.30-17.00 uur alsmede gymnastiek en volksdansen pedicure: tel. 67930 Tariefgroep //.alleenstaande, ouder dan 27 jaar. die alleen een huishou den voert en geen recht op kinder bijslag heeft (belastingvrije som (10.752,-) Tariefgroep III:- gehuwden, waar van de echtgeno(o)t(e) geen inko men heeft. - ongehuwde, die duurzaam een huishouding voert met iemand zon der een eigen inkomen (belasting vrije som 14.336,— Tariefgroep IV:- ongehuwde met recht op kinderbijslag (of vervan gende aftrek), die alleen of samen met kinderen jonger dan 27 jaar een huishouding voert (belastingvrije som 12.903,— Tariefgroep iedereen die niet in een andere tariefgroep valt (belasting vrije som 7.168,— Ouderen vallen dus in principe meestal in tariefgroep II. Ill of I. Ongehuwde ouderen komen meestal in tariefgroep II, tenzij men met an deren samen een huishouding voert. Dan gaat men over naar tariefgroep I. Dit is weer niet zo. wanneer men verzorgd wordt door eigen of aange trouwde kinderen, waarbij men in woont. Dan blijft men in tariefgroep II. Ook kan men in uitzonderingsge vallen in tariefgroep III komen. Na melijk wanneer een partner geheel geen inkomen heeft. Gehuwde ouderen vallen in tarief groep III als de partner geen inko men heeft. Heeft de partner echter wel inkomen, al is dat nog zo klein, dan vallen beiden in tariefgroep I. Een belangrijke wijziging is de zoge naamde voetoverheveling. Met 'voet' wordt bedoeld de belastingvrije som. Deze is in tariefgroep I voor elk der gehuwden 7.168,— Als de partner nu een heel laag inkomen heeft, minder dan die 7.168,— dan kan het niet gebruikte deel van die 'voet' overgeheveld worden naar de ander. Die krijgt dan een hogere belasting vrije som. Deze voetoverheveling moet aangevraagd worden! Dit is al mogelijk per 1 juli 1985. zodat tus sentijds al een bedrag aan belastin gen terugontvangen kan worden. Wanneer men uitsluitend een AOW-uitkering ontvangt zijn de na volgende inhoudingen volgens onze berekeningen van toepassing: alleenst. geh.(man) Tariefgroep 1/76.90 ƒ166,40 Tariefgroep 29,10 103,50 Tariefgroep IH 55,70 Tariefgroep IV ƒ74.80 Deze bedragen gelden alleen voorde kale AOW. Niet bij AOW-uitkerin- gen die samen met andere uitkerin gen worden uitbetaald, bijvoorbeeld rentezegels. Indien geconstateerd wordt dat een verkeerde tariefinde ling is toegepast, dan kan via een nieuwe werknemersverklaring hierin verandering worden gebracht. Bron: Samen op weg Door mr. J.W. de Nie zich (nog) niet massaal als lid aan melden. "Belangrijk is dat ouderen een beter inkomen krijgen. Als men niet werktT neemt de vrijetijdsbehoefte toe. Va kanties en te volgen kursussen ko men in het verschiet. Dat kost geld. En ouderen hebben de laatste jaren toch al 15 procent aan koopkracht verloren. Met deze recente strenge winter dienden zich, door verkeerd te bezuinigen op de stookkosten, de eerste slachtoffers aan. Dat is een 'niet-Nederlandse situatie, die kost wat kost voorkomen moet worden. Nog meer financiële achteruitgang maakt een plezierige ouderdom moeilijk, zo niet onmogelijk. "Als men zorgt dat ouderen een be ter inkomen krijgen, dan neemt de vraag naar hulp aanzienlijk af. Zo niet, dan neemt deze zeker toe. En ik betwijfel wat uieindelijk goedkoper voor de Staat zal zijn. "De professionele zorgverlening, en daar sta ik niet alleen in, moet bijge steld worden. Géén onnodige situa ties in stand houden: géén hulp ver morsen door het systeem van pappen en nathouden. Kruiswerk, gezins verzorging en het algemeen maat schappelijk werk moeten hun taken beter op elkaar afstemmen en zich richten op hetgeen werkelijk nood zakelijk is. "Een 7x24 uurs bereik- en beschik- baarheidsdienst moet er komen. Het is goed om daarbij vrijwilligers in te zetten. Daar ligt een taak voor drie miljoen mensen. Van die drie mil joen wordt 70 procent uit verveling in de handen van de dokter gedreven met psycho-somatische klachten. Ga er maar aan staan! Verveling is het allergrootste kwaad dat de mens kan overkomen. Vrijwilligerswerk is der halve gezondmakend werk. "De bonden maken zich sterk dat mensen gehoord worden cn dat naar hun verlangens geluisterd wordt. Belangrijk is de menselijke situatie, juist in deze tijd van bezuinigingen, niet uit het oog te verliezen. Ik denk daarbij aan het lot van de mensen in bejaarden- en verpleegtehuizen. Pri vacy is daar belangrijk, juist in zo'n situatie als men afhankelijk is. Een eigen kamer, al is het dan maar een klein kamertje, is zeker geen overbodige luxe. Zo start er in de herfst van dit jaar een actie voor be ter wonen. Tevens staan er acties op touw voor meer seniorraden. "De ouderenbonden kunnen samen met het gecoördineerd bejaarden- werk in deze een belangrijke rol spe len. Er is veel werk aan de winkel. Er moet hoog nodig gesleuteld worden aan begrippen als arbeid, leren, in vloed, woning en inkomen. Niet al leen in theoretische maar juist in praktische zin". Aan de Alkmaarder Egas zal dit zeker niet liggen. Hij ziet deze veranderin gen liever vandaag dan morgen ge realiseerd. Maar Egas is realist. Daarom reist hij als een vertegen woordiger van dit ideaal het hele land door om zijn verhaal te houden aan ieder die het horen wil. Het mes snijdt voor hem aan twee kanten. Hij dient daarbij een zaak die op dit moment drie miljoen landgenoten aan gaat. Maar door zijn actieve opstelling, wordt hem de kans niet geboden in te dutten. En dat is maar goed ook! Arnold Parre Op woensdagavond 21 maart van avond vindt in Bachten Reede een voorjaars modeshow plaats. Aanvang half acht. Kaarten a f 1,50 zijn vanaf maandag 18 maart in de grote zaal van Bachten Reede verkrijgbaar. Hebt U moeilijkheden met het bereiden van uw maaltijden? Neem dan kontakt op met de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen, tel. 16440. Het doel van de ouderenbonden is op te komen voor de rechten en de belangen van de oude- en ouder wordende mens. Zij streven naar verbetering van diens materiële, so ciale- en kulturele positie. Er zijn drie ouderenbonden, te we ten: - Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (A.N.B.O.) - Protestants Christelijke Bond van Ouderen (P.C.O.B.) - Unie van Katholieke Bonden van Ouderen (Unie). Landelijk werken deze bonden sa men in hel COSBO (Centraal Or gaan Samenwerkende Bonden van Ouderen). Plaatselijke adressen A.N.B.O.-afdeling Vlissingen mevr. A.H. Stolk. Bloemenlaan 45. 4382 SB VLISSINGEN tel.:01184-13838 "A.N.B.O.-afdeling Souburg/ Ritthem, de heer J. v.d. Knijff, Middelburgsestraat 112 4388 VR OOST-SOUBURG tel.:01184-72474 "P.C.O.B.-afdeling Vlissingen mevr. D.F. Huser, Schelde straat 20 II, 4381 RS VLISSINGEN tel.:01184-16197. t i

de Vlissinger | 1985 | | pagina 17