Monumentenwacht breidt uit PIO/NCE,«ZEELAND Boekje 1940-1945: bestseller voor scholen Vakantie visueel gehandicapten Evangelisch Luthers gemeente Vlissingen 1735-1985; ontstaan en eerste ontwikkeling vergunning gemeente westkapelle Onderwijs Lepratentoonstelling Vlissingen Baarzandse kreek DE VLISSINGER Woensdag 27 maart 1985 OM MISSI KS Gedeputeerde staten van Zeeland hebben voorstellen ge daan die betrekking hebben op de uitbreiding van de activi teiten van de Stichting Monumentenwacht Zeeland. Stijgende belangstelling IX BEROEP Bedrijfsruimte Koffiecontact Kledingbeurs 10 Jaar Zandkrumels Miniatuur Mijnwerkers provinciale griffie ABDIJ u w s De afdeling basisonderwijs en speciaal onderwijs van de provin cial onderwijsraad vergadert woensdag 3 april, 14.00 uur in het provinciehuis, Sint Pieter straat 42 in Middelburg. Er wordt o.a. gesproken over de betekenis van de ROPO-ontwik- keling (regionaal overleg primair onderwijs) voor de taakstelling en werkzaamheden van de afdeling. Verder staan er twee rapportages op de agenda: 'vorderingen van de werkgroep planning speciaal on derwijs en oriënteringsbijeen komst over dyslexie (lees- en spellingsproblemen). Tenslotte spreekt men over de stand van zaken van het onder zoek naar de mogelijkheden voor een informatiepunt voor dpve en zeer slechthorende kinderen. t. De verg adering is openbaar. In het Stedelijk Museum van Vlis singen wordt van 5 april tot en met 1 juni a.s. de tentoonstelling "De Klepper klept niet meer - le pra door de eeuwen heen" ge houden. De opening wordt op 4 april verricht door de Commissaris van de Koningin, Dr. C. Boertien. Deze tentoonstelling is tot stand gekomen door samenwerking van Gedeputeerde staten stellen pro vinciale staten voor om bij wijze van uitzondering voor 1985 bij te dragen in de kosten van het orga niseren van vakantieweken voor visueel gehandicapten, tot een bedrag van 3.500,— Deze we ken worden georganiseerd door de Stichting Ons Zeeland. Tot en met 1984 ontving de stichting een jaarlijkse bijdrage van de Zeeuwse vrouwenraad uit de fondsan van de Zeeuwse col lecte van ƒ3.000,— Nu de Zeeuwse collecte is weggevallen is de stichting genoodzaakt naar andere structurele financierings bronnen te zoeken. Omdat het niet zeker is dat tijdig een oplos sing gevonden kan worden heeft de stichting een beroep op de provincie gedaan. Uit de fondsen van de Zeeuwse collecte resteert een reserve van 1.200,— Dit bedrag zal worden gereserveerd voor de vakantieweek. In beginsel is deze activiteit niet van dien aard dat van een provin ciaal belang kan worden gespro ken PS hebben echter in hun verga dering van 1 5 maart j.l. besloten een eenmalige bijdrage aan het Provinciaal Overleg- en Samen werkingsverband Ouderenbon den te Goes (P.O.S.O.) te ver strekken in het tekort van de or ganisatiekosten van vakantiewe ken voor gehandicapten. Behalve een geringe afwijking qua doel groep komen de activiteiten van het POSO en de Stichting Ons Zeeland volstrekt overeen. Gs vinden dan ook dat het subsidieverzoek van de Stichting Ons Zeeland dezelfde behande ling verdient als het verzoek van POSO het Tropenmuseum Amsterdam, het Stedelijk Museum Vlissingen, en de Nederlandse stichting voor Leprabestrijding. Zij werd mede mogelijk gemaakt door subsidie van de provincie. De titel van de tentoonstelling heeft betrekking op de klepper waarmee leprapatiënten vroeger hun gezonde medeburgers moes ten waarschuwen uit de buurt te blijven. Aan de hand van talrijke oude documenten en kostbare kunstvoorwerpen wordt de ge schiedenis van de lepra in Neder land verteld. Tevens wordt aan dacht besteed aan de bestrijding van lepra in de landen van de Derde Wereld. Op dit moment lij den 12 miljoen mensen aan de ziekte. Op de tentoonstelling wordt duidelijk gemaakt wat we kunnen doen voor deze mensen, maar ook op welke manier er wordt gewerkt aan de ontwikke ling van een vaccin, dat definitief de lepra de wereld uit moet hel pen. Oók is er een 25-minuten durend video-programma te zien, getiteld 'Lepra, het einde van een mythe'. Het adres van het Stedelijk Mu seum is Bellamypark 1 9, Vlissin gen. Openingstijden van 5 april tot en met 1 juni 1 985: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur; za terdag van 13.00-17.00 uur; zondag gesloten. De monumentenwacht is een in stelling waarbij bezitters van mo numenten een abonnement kun nen afsluiten. Hun pand wordt dan eenmaal per jaar geïnspekteerd op de staat van het onderhoud. Na de inspectie krijgt men een rapport waarin wordt beschreven welke werkzaamheden eventueel ver richt moeten worden. Zo n abonnement kost 75,— per jaar. Voor de inspectie betaalt men 20,— per uur. De monumentenwacht ontvangt subsidies van de overheid. Het is voor die overheid van belang dat het rponumentenbestand gaaf blijft. Veel grote historische ge bouwen en woonhuizen zijn im mers geheel of gedeeltelijk met gemeenschapsgeld geretaureerd. Op dit moment beschikt de Zeeuwse monumentenwacht over twee inspectieploegen. Vanaf het moment dat de tweede ploeg in dienst kwam (1 981) is echter het aantal abonnees nog steeds ge stegen en wel van 300 tot bijna 500. Eén ploeg kan per jaar tus sen 1 80 en 220 inspecties doen. In 1984 is zodoende een achter stand van zo n 100 objecten ont staan. In de begroting voor 1986 heeft de monumentenwacht uitgaven gepland voor een derde inspec- tieploeg. De totale kosten van één bedragen 122.000 Een probleem is dat het niet zeker is welke koers het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur gaat varen. Op dit moment betaalt de provincie 50% subsidie en WVO 40%. De belangstelling op de scholen voor het boekje "Zeeland in de oorlog 1940-1945" blijkt bijzon der groot te zijn. Op 14 december 1 984 besloten de Zeeuwse staten een bedrag van ƒ7.750.- be schikbaar te stellen om het mo gelijk te maken dat het boekje tegen een bedrag van ƒ3,per stuk zou kunnen worden aange boden aan de schooljeud (lager onderwijs vijfde en zesde klas, brugklas voortgezet onderwijs. De eerste kamer uit Gedeputeerde Staten behandelt dinsdag 2 april, 1 1.40 uur een bezwaar van me vrouw Th.A.M. Rompu uit Hoek Mevrouw Rompu maakt bezwaar tegen het besluit van het dagelijks bestuur van het waterschap De Drie Ambachten over het uitvoe ren van onderhoud aan een ge deelte van de gemeenschappe lijke drainage op een perceel in Hoek. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middel burg. leeftijdsklasse globaal 10 tot 1 5 jaar). Twee mensen uit het onderwijs die de tweede wereldoorlog be wust hebben meegemaakt - Tine Visser en Ar Visser - hebben het boekje geschreven. Het zal ruim 1 00 pagina's tellen en veel foto's en kaartjes bevatten. Drs. H A. Paape, directeur van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam, schrijft het voor woord. In het boekje wordt een beeld geschetst van Zeeland tij dens de tweede wereldoorlog. Daarin komen ook de "gewone dingen" uit die tijd aan de orde. Bij elk van de hoofdstukken staan interviews met in totaal 19 Zeeuwse mannen en vrouwen die Gezien het belang van de monu mentenwacht stellen GS provin ciale staten voor in beginsel 90% van de kosten van de derde in- spectieploeg voor rekening van de provincie te nemen 110.000,- Mocht WVC ook meebetalen dan zakt het provin ciesubsidie tot 61.000,— De dekking van deze kosten kan vooralsnog plaatsvinden vanuit de geldmiddelen die voor monumen tenrestauratie zijn bestemd. Behalve met personeelsgebrek kampt de monumentenwacht ook met ruimtegebrek. Op dit mo ment maakt men gebruik van een depot in Middelburg dat te klein is geworden. Het is mogelijk in Nieuw- en Sint Joosland een nieuwe bedrijfs ruimte te betrekken, waar ook plaats is voor stalling van de be drijfswagens en kantoor- en ver gaderruimte. Met de koop van dit pand en de aanpassingskosten is 160.000,— gemoeid. GS stel len provinciale staten voor om een éénmalige bijdrage van 120.000,— te verstrekken. Dit geld wordt onttrokken aan het monumentenfonds. Provinciale staten behandelen de voorstellen op vrijdag 26 april. Gedeputeerde staten stellen pro vinciale staten voor subsidie te verlenen voor de aankoop van een terrein in het gebied van de Baar zandse kreek bij Groede. Het gaat om een natuurgebied dat een grote wetenschappelijke waarde wordt toegekend; het is een broedgebied voor weide- en moe rasvogels en het bezit een speci fieke vochtminnende planten groei. Alle adviezen omtrent de aankoop als natuurgebied zijn positief. De meest gerede aankooppartij is de Stichting HetZeeuwse Landschap, die al eerder een terrein in het be treffende gebied verwierf. Het gaat nu om een oppervlakte van bijna twee ha. De koopsom is in totaal 45.000,— hiervan wil de provincie 50% voor haar rekening nemen. hun verhaal vertellen over wat zij als jongen of meisje in de oorlog hebben meegemaakt. Zoals gezegd: er is veel belang stelling op de Zeeuwse scholen. Duizenden exemplaren zijn in middels besteld. Dat moest uiter lijk 15 maart gebeuren. Op ver zoek van sommige scholen, schoolbesturen of gemeenten is de termijn tot 1 april verlengd. Maar dat is nu wel het uiterste tijdstip. Daarna kunnen geen be stellingen voor de gereduceerde prijs meer worden aangenomen "Zeeland in de oorlog 1 940-1945" komt vanaf 1 mei in de boekhandel. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 In de maand maart is het 250 jaar geleden dat de eerste stappen ge zet werden om in Vlissingen te komen tot de stichting van een Lutherse gemeente. Gezien de ruimte zullen we geen uitvoerig overzicht van de hele ontwikkeling van deze gemeente kunnen geven, doch ons beperken tot globaal de eerste vijftig jaar. Een periode van opbouw met al zijn ups en downs. Op 12 maart 1735 richtten enige lidmaten van de Lutherse ge meente Middelburg (gedeeltelijk burgers van Middelburg en ge deeltelijk van Vlissingen), zich in een request tot het stadsbestuur van Vlissingen waarin zij ver zochten om een plaats en vrijheid tot het uitoefenen van hun gods dienst vanwege onenigheid die er heerste tussen de kerkeraad van de gemeente in Middelburg en de predikant ds. Hartogh. De stichting van een kerkgenoot schap mocht in die tijd immers niet zo maar. Er heerste in de Re publiek dan wel gewetensvrijheid, doch een ander geloof belijden dan de ware religie, de Neder- duitsch Gereformeerde, (thans Hervormde) dét was een andere zaak. Echter het stadsbestuur van Vlissingen was de verzoekers gunstig gezind. Op 13 april 1735 stond het stads bestuur aan Th. de Hartogh, M. Chr. Sultzman, L. de Wilde, J. Andriessen en H. Deegenaer toe om te kopen: "een huis ende erve, genoemt het Schuttershof St. Joris in de Walstraete om te maken tot kerke" onder de volgende voor waarden: - de kerk moest onder protectie (bescherming, dus toezicht) van het stadsbestuur worden opge richt, de tuin mocht nooit tot be graafplaats worden ingericht. Er moest een kerkeraad worden in gesteld. Als de predikant wegging, moest er een ander komen, zij het slechts met toestemming van de vroedschap. De kerkeraad werd verplicht kennis van de oprichting te geven aan Amsterdam, met het verzoek tot erkenning in de fra- terniteit. (Dit was van belang bij het eventueel niet meer kunnen voldoen aan de financiële ver plichtingen, dan zou er hulp van uit andere Lutherse gemeenten kunnen komen). De koopsom voor het pand be droeg 2400,— waarvan de helft contant moest worden betaald, terwijl voor de andere helft de stad een lening zou verstrekken welke met 300,- per jaar moest worden afgelost. Eén van de oprichters, J. Andries sen zorgde voor het contante geld, 1200,-3% rente per jaar. Men had nu wel toestemming en een gebouwtje, maar dit was niet zo geschikt om tot kerk te dienen. Daarvoor was er een verbouwing nodig. De kosten daarvoor zou den nog eens 1100- bedragen. Dit alles was echter geen reden voor de initiatiefnemers om bij de pakken neer te gaan zitten. Tijdelijk onderkomen üm te beginnen moest er een tij delijke vervangende ruimte voor de kerkdiensten worden gezocht totdat de verbouwing klaar was. Geprobeerd werd op 16-4-1735 om de Engelse kerk daartoe voor een halve dag in de week te ge bruiken. Tegen betaling ten gun ste van de armen van de Engelse kerk. Doch hier kreeg men nul op het request want, zo luidde het argument: "Dit is op onbeleefde wijze geweigert". De Doopsgezinden brachten uit komst, want op 20-4-1735 stonden zij het (mede)gebruik van hun kerk (zie foto) toe tegen betaling van een dukaton 3,15) per keer t.b.v. de Doopsgezinde armen. Dit alles voorlopig voor zes weken met de mogelijkheid van een eventuele verlenging. Op zondag 24 april 1735 werd de eerste predikatie gedaan ter in wijding van de gemeente. Op 8 mei daaraanvolgend vond de be vestiging van de kerkeraad plaats. Het eigen kerkgebouw werd op zondag 24 mei 1735 in gebruik genomen. De eerste predikant was ds. Th. de Hartogh. Eerste lidmaten Wie waren nu die enthousiaste, gedreven mensen, waar kwamen ze vandaan? Op het eerste gezicht is men geneigd te zeggen: uit het voorafgaande blijkt toch uit Mid delburg en uit Vlissingen. Ech ter... ze woonden er op dat mo ment wel, maar van de ruim 140 lidmaten die de gemeente eind 1735 telde, was slechts een enke ling geboortig van Walcheren. Het overgrote deel kwam uit de "echte Lutherse streken" als: Ol denburg, Pommeren, Branden burg, Leipzig, Hamburg. Potsdam Wurtemberg, Pruisen, Lübeck, Hanover, Salzburg enz. Ups en downs Van meet af aan groeide de ge meente voorspoedig. Reeds het eerste jaar werd getracht om met een portaaltje in de Walstraat de kerk uit te breiden. Een verzoek hiertoe, gedaan door de kerkeraad bij de magistraat, werd door deze afgewezen omdat: "de buren sterk daar tegen waren". Een van deze buren deed haar naam geen eer aan (ze heette juf frouw Zorgeloos) en bezorgde de kerkeraad nog vaker last met haar klachten over het kerkgebouw. Waarin de kerkeraad ook nul op het request kreeg, wat bij het ver zoek om eigen lidmaten zelf in ondertrouw te mogen nemen en zelf te trouwen. Een dergelijke toestemming hadden de Doop sgezinden ook, evenals de Lut- hersen in Zierikzee en Cadzand, aldus hun motivering. Er kwam echter geen toestem ming van het stadsbestuur en dus moest men, evenals ieder ander, om te trouwen terecht in de Ne- derduitsch Gereformeerde kerk. (Een burgerlijk huwelijk kende men immers in die tijd nog niet. Dat is pas in de Franse tijd - 1795 -1814 - ingevoerd). N ieuwbouwplannen Niet alleen omdat de kerk te klein werd, maar ook vanwege bouw valligheid, werden er vanaf 1777 verwoede pogingen gedaan om geld bijeen te krijgen tot vernieu wing van het kerkgebouw. Zelfs van de Prins Erfstadhouder (Wil lem V) kreeg men een zgn. liefde gave van 200 gouden dukaten 1050,— Diverse plannen wor den er gemaakt, doch de finan ciering was een heet hangijzer. Te meer daar het stadsbestuur ook toestemming moest geven en aar zelde indien de financiën niet rond waren. Uiteindelijk kwam men aan een bedrag van 4800,— Op de begroting voor de verbou wing stond echter aan kosten ƒ5520,-! Toen zorgde het stadsbestuur voor een oplossing: de stad wilde 600 gulden geven onder voorwaarde dat de subsidie van 200,— per jaar, die men van de stad (sinds 1735) t.b.v. de predikant kreeg, gehalveerd kon worden en de kerkeraad d.m.v. verhoging der zitplaatsgelden kon zorgen voor een gezonder financieel beheer. Het akkoord werd aangegaan. Op 7 september 1778 werd de eerste steen gelegd en op 14 maar 1779 werd de hernieuwde kerk ingewijd De gemeente telde in middels ruim 300 personen, waarvan 200 lidmaten en was toen de groeistuipen te boven. Op woensdag 3 april houdt de vrouwencontactgrocp 'Kom uitje huis' haar maandelijkse 'koffie- kontaktmorgen'. Deze keer zal mevrouw Swenne van de Zeeuwse Bibliotheek komen praten over "het boek rondom de vrouw". De bijeenkomst begint om 9.30 uur en zal duren tot 11.30 uur. De koffiekontaktmorgen vindt plaats in het wijkgebouw Zuiderbaken, M. de la Palmastraat, Middel burg-Zuid. Na afloop kan men ook informatie krijgen over alle overige aktiviteiten van "Kom uit je Huis". In Het Woltershuis, Hogeweg 103-105 in Vlissingen, wordt za terdag 30 maart een kinderkle- dingbeurs gehouden, die is geor ganiseerd door club- en buurthuis Scheldebuurt. De beurs duurt van 10 tot 12 uur. Op maandag I april viert de peu terspeelzaal 'de Zandkrumels' aan de Baarsjesstraat haar tienjarig bestaan. De Zandkrumels is één van de zeven door de Stichting Kindercentra Middelburg be heerde speelzalen. De peuter speelzaal is in 1975 in rauwe sa menwerking met de wijkvereni- ging 't Zand opgericht. Sinds die tijd wordt zij gedurende vijf och tenden door in totaal vijftig kin deren per week bezocht. Op 1 april 's morgens worden alle kin deren onthaald op een feestelijke rit met de paardentram (in twee groepen) Om kwart over elf wor den vervolgens de ouders op de koffie uitgenodigd. Staatssecretaris P.H. van Zeil opent op vrijdag 29 maart officieel het zomerseizoen voor Miniatuur Walcheren. Hij doet dat om 16.15 uur in het restaurant van 'Wal cheren in het klein'. Ook voorzit ter G.H. Jonkers van Juniorkamer Walcheren doet mee aan de ope ningsceremonie. Ook de Vlissingse bevolking heeft een grote bijdrage geleverd aan de voedselpaketten die naar de En gelse mijnwerkers werden ver zonden. Volgens de Socialistische Partij in die stad heeft 35 procent van de bewoners in de Scheldes- tad een bijdrage geleverd. Kciti DOOR CHRIST PETERS 'Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. Interieur Doopsgezinde kerk aan de Peperdijk te Vlissingen ca. 1880. foto gem. Archiefdienst Vlissingen) Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag De gemeente Westkapelle heeft bij hen op 21 december 1984 een aanvraag om ver gunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het oprichten en in werking hebben van een zwembad met chloor-opslagplaats op een perceel aan de Domineeshofweg 2 te Westkapelle, kadastraal bekend gemeente Westkapelle, sectie F, no. 1034. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de gevraagde vergunning te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 28 maart 1985 tot en met 29 april 1985 op de volgende plaatsen en tijden: - in het gemeentehuis van Westkapelle op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en op maandagavond van 18-21 uur (voor inzage maandagavond telefonisch afspre ken: 01187-2055, tst. 20); - op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 28 maart 1985 tot en met 29 april 1985 kan tegen voornoemde vergunning be roep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvrager, de betrokken adviseurs, dege nen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, 1e lid onder c van bovenge noemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunning wordt op 30 april 1985 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en moeten worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur. Kneuterdijk 22, 2514 EN 's-Gra- venhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden ge richt aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 27 maart 1985 sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011

de Vlissinger | 1985 | | pagina 13