Middelburgse VVV wil 500 donateurs Mogelijk concurrentieslag tussen bibliotheken Filiaalchef 'Service Zeeuwse Bibliotheek veel te d W FOTO VERSCHOORE HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN □eVLissinger JAARLIJKSE UITVOERING DRUMFANFARE ALPHA MET RAZEND POPULAIRE WERKEN 'Speelstad' dit jaar 'circusstad' J.P.A. ROSSËL if; Iur Regionale keuken prinsen Nog meer Plaatselijke bevolking KUNSTGEBITTEN en REPARATIES voor JONG en OUD GESCHENKEN van BODEM en GUZZI Stijlvol en functioneel UW MOOISTE DIA NU OOK UW MOOISTE FOTO V BACK A tóf Zelfstandig Woensdag 20 maart 1985 oplage 22.700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44.400. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651. advertentie: walstraat 56-60, aa vlissingen, 01184-15144, privé: w. melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651 -toestel 54. postbus 18, 4380 aa Begin maart hebben jonge koks en kelners uit Zeeland gestreden om het kampioenschap van de provin cie. Deze keukenprinsen zullen in april deelnemen aan de nationale kampioenschappen. De wedstrijd werd georganiseerd door SVH Onderwijscentrum van de bedrijf stak Horeca en leverde de volgen de winnaars op (op de foto van links naar rechts): L. Viktor uit oost (KMBO Mid delburg) zilver, M. Schuitemaker uit Goes (restaurant Katseveer) zilver, W.Th. C. Heeren uit Roos endaal (restaurant Van de Put) - goud, A.J. Steketre uit Arncmui- den (restaurant De Schouwburg) - goud, C.H. Riemens uit Baarland (Auberge de Campveerse Toren) - brons en R. Zorg uit Middelburg (Maritiem Hotel Britannia) - brons. DEZE WEEK IN Vanaf deze week hebben de weekeinddiensten een vaste plaats op pagina 2. Daardoor is er meer ruimte voor onze culturele rubrie ken. Peter Sijnke, archivaris te Middelburg, duikt weer in het Walcherse verleden in de rubriek 'Archiefsprok- kels' *De stand van zaken in de actie 'Zeeland helpt Nepal' is weer bijgewerkt in de ru briek 'korte informatie'. Tien jaar Zeeland Rekreatiekrant en de liefdesverklaringen van de lezers stroomden binnen* De Vlissingse drumfanfare Alpha verzorgt op zaterdag 23 maart de jaarlijkse uitvoering in De Zwaan te Oost-Souburg, aanvang 20 uur. Deze band werd in 1981 opgericht en organiseerde nu voor de derde keer een uitvoering. Ook dit jaar heeft de uit dertig jonge leden be staande drumfanfare weer een ge varieerd populair programma te bieden. Het optreden van Alpha zelf houdt een premiere in. Men toont het repertoire dat voor 1985 werd ingestudeerd. Verder zal een se lectie uit de werken van vorig jaar worden uitgevoerd. Naast de Vlissingse drumfanfare prijkt de accordeonvereniging Accordeola op het programma, is de twilgroep The Flushing Girls te gast en de Jewannes Tanne verzorgt in Zeeuws kostuum een optreden in dialect. Leden van Alpha tenslotte playbacken op muziek van de Engelse popgroep Wham. Na het programma kunnen de voetjes van de vloer met gezellige dans muziek. In het nieuwe programma van Alpha zitten populaire nummers als Sweet Caroline van Neil Dia mond en Fly me to the moon. Accordeola doet het eveneens populair met werken van onder andere George Gershwin en Glen Miller. Uit het repertoire van vo rig jaar heeft de organiserende vereniging onder meer filmmu ziek van Ennio Morricone op het programma gezet. Het jaarlijkse kindervakantie- evenement 'Speelstad' gaat dit jaar (het dertiende) tussen 29 juli en 7 augustus onder de noemer 'circusstad' plaatsvinden. Ock dit jaar weer heeft de organisatie be slag weten te leggen op het bun kerterrein aan de Lange Leenweg in Vlissingen. Centraal tijdens dit populaire vakantiewerk staat het 'zelf-doen' van de kinderen. Nu al zijn de organisatoren druk in de Met de werving van donateurs wil de Middelburgse WV haar aan hang binnen de gemeentegrenzen vergroten. Vanaf begin april kun nen Middelburgers een 'cheque boek' kopen met toegangskaarten voor twaalf gebouwen waar iets gebeurt op het gebied van recreatie of cultuur. Wie een chequeboek koopt staat dan te boek als VVV- donateur. De waarde van het tota le pakket (chequeboek plus maan delijkse informatie) bedraagt om en nabij de honderd gulden. De donatie annex chequeboek kost 29,50. De Middelburgse eerste burger drs. P.A. Wolters krijgt de eerste cheque begin april officieel aangeboden. Dit unieke initiatief van de flore rende Middelburgse VVV past in het streven om de bevolking van de stad meer te betrekken bij het toeristische gebeuren. Volgens VVV-voorzitter Han Bogaert dient een stad die voor een niet onbelangrijk deel mikt op toeris me, 'toeristvriendelijk' te zijn, e.i zo ook haar inwoners. Veel Mid delburgers kennen attracties als 'klank- en lichtspel' niet eens. De meesten nemen zich jaarlijks voor er naar toe te gaan, maar het komt er niet van. Ook de beklimming van de Lange Jan is voor veel Zeeuwse hoofdstedelingen een lang gekoesterde doch steeds weer uitgestelde wens, meent Bogaert. En: "Met dit idee, dat overigens afkomstig is van Meindert van Duin, Wim Papendorp en Rien Mondeel, worden de attracties toegankelijk gemaakt. Omdat ve len het bezoek niet in hun eentje afleggen, stijgen daarna ongetwij feld de inkomsten van de instel lingen. En dat heeft zonder meer kwaliteitsverbetering tot gevolg". Niettemin is dit nieuwe initiatief -het stopt zeker niet na een jaar, zo verzekert een van de initiatiefne mers, Meindert van Duin -ook een beetje preken voor eigen pa rochie. Hoewel de VVV met zo'n 200 leden een hoge organisatieg raad heeft, hamert het gemeente bestuur er al sinds jaar en dag op: 'er moeten meer leden bij, dan kan er ook meer gedaan worden'. Bogaert bevestigt: "Als we ons streven om vijfhonderd donateurs te kunnen inschrijven bereiken, slaan we in elk geval een goed fi guur bij het gemeentebestuur. We hebben dan geen tweehonderd, maar zevenhonderd leden. Je be trekt daardoor automatisch meer mensen bij het VVV-gebeuren. Wij beschouwen de VVV als de gastheer van de bezoekers. We geven ze informatie en wijzen ze de weg. Ook de inwoners hebben er profijt van als de toerist zich lekker voelt in Middelburg". Wie zich na april opgeeft als do nateur krijgt niet alleen een che- .queboek, maar ontvangt maande lijks een pakket met informatie over activiteiten in de streek, met het accent op Middelburg. Daar naast krijgen de donateurs 's zo mers wekelijks de Zeeland Re kreatiekrant in hun bus (twaalf keer) en in de herfst, winter en lente de Rekreatie Info. Initiatiefnemer Van Duin onder streept nogmaals het belang van deze noviteit binnen de Middel burgse VVV. "Het is bedoeld om de Middelburgers te wijzen op de mogelijkheden alhier. Ook de op bezoek zijnde kennissen van bui ten de regio kunnen met de dona teur mee op stap en op deze ma nier met Middelburg kennis ma ken". Nieuwe bewoners van Mid delburg ontvangen het donateur schap gratis, het wordt namelijk opgenomen in bundel van de 'Fe- licitatiedienst'. Voorzitter Bogaert verduidelijkt dat het donateur schap uitsluitend bedoeld is voor Middelburgers. Toeristen of an deren kunnen het niet te pakken krijgen. u «v. AAAIVCVMIM M\ WismmmumwatrJ. weer om zoveel mogelijk hout te verzamelen waarmee hutten en andere bouwwerkjes kunnen wor den vervaardigd. Elk jaajr kiezen de werkgroeple den van 'speelstad' een thema. Het bunkerterrein dient dan te worden 'verbouwd' tot een am biance die door de vlag van het thema volledig wordt gedekt. Het terrein dient dit jaar te worden omgetoverd, aldus de werkgroep, tot een circusterrein. Omdat ook de kleuters aan bod dienen te ko men, wordt er voor die groep apart iets georganiseerd. Zij zul len acht dagen lang te maken krijgen met sprookjesfiguren. Er is nog veel werk aan de winkel. Daarom zoekt de werkgroep 'speelstad' nog enthousiaste vrij willigers. Wie de leeftijd van zes tien jaar heeft bereikt - of is ge passeerd - kan als vrijwilliger in aanmerking komen. Geïnteres seerden kunnen contact opnemen met Lies Luikenaar in Het Wol- tershuis aan de Hogeweg, telefoon 01184-14660. Dit jaar verschijnt voor de tiende achtereenvolgende keer het zo merse weekblad de Zeeland Re kreatiekrant. Dit betrekkelijk jon ge medium uit de waterrijke pro vincie heeft in Nederland model gestaan voor informatiebronnen aan toeristen in nog eens elf bla den die de titel Rekreatiekrant dragen, naar het model van de Zeeuwse uitgave. De jarige editie verschijnt twaalf achtereenvolgende weken -mees- tal vanaf juni- en is een product van de Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant (PZC). Voor deze zomer staat een aantal ver jaardagsfestiviteiten op het pro gramma waarover men zich bin nen de uitgeverij nog beraadt. Toen in 1976 de eerste Zeeland Rekreatiekrant verscheen, stond niet iedereen te juichen. Met enige terughoudendheid gaven de plaatselijke winkeliers hun an nonce op. De grotere landelijke adverteerders wilden eerst de kat uit de boom kijken. Niettemin werd met veel bravoure de krant aan de toerist uitgereikt. "Dat ge beurde letterlijk" herinnert Mar grit Scherphuis, de huidige secre taris van de "kring voor Rekrea- tie-uitgaven'.' zich. "En we merk ten toen al dat ons idee aansloeg. De toeristen wachtten ons weke lijks op als we met de nieuwe krant onder de arm op de stran den verschenen", pronkt de Mid delburgse, die vanaf het begin- bij de ontwikkeling van de krant was betrokken. Toch was een krant voor de toerist niets nieuws onder de Zeeuwse zon. Het nieuw opgezette medium was namelijk een bundeling van de Evenementenkrant in Zeeuwsch-Vlaanderen (uitgever Vink in Axel) en de Kampkrant van de PZC. Beide ondernemin gen werkten al samen in een aan tal huis-aan-huis-bladen. Tegen woordig maakt het bedrijf in Axel deel uit van het PZC-concern. In januari 1976 namen de initia tiefnemers Fred van Caem in dienst, die tot opdracht had de Zeeland Rekreatiekrant zodanig te ontwikkelen dat het een niet TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinsfraat 52, Vlissingen Margrit Scherphuis, secretaris van de landelijke 'Kring van Rekreatie-uitgaven': de Rekreatiekrant medium dat landelijk en regionaal meetelt. meer weg te denken product zou worden. De eerste adverteerders werden "gerecruteerd" uit de Kampkrant en de Evenementen krant. De in totaal twaalf pagina's tellende redactieruimte werd ge vuld met verstrooiing en informa tie uit de streek. Bleven de adver teerders aarzelen, de liefdesver klaringen van de lezers stroomden binnen, weet Margrit Scherphuis. "Ook de plaatselijke bevolking vond de weg als lezer naar de eer ste rekreatiekrant in Zeeland spoedig. We leidden dat af uit de talrijke oplossingen van puzzels die er binnen kwamen van Zeeu wen". In de loop der jaren hebben di verse uitgevers in den lande zich meester gemaakt van het recht op uitgave van een recreatiekrant naar het Zeeuwse model. Al in 1977, één jaar na Zeeland, ver schenen er in Drenthe, op de Ve- luwe en in Limburg kranten op weekeindformaat. Weer een jaar later voegden zich Friesland, Twente, Utrecht, Den Haag, Zuid-Holland en Brabant bij het gezelschap. En in 1979 kwamen er Noord-Holland, Zandvoort en Noord- en Katwijk bij. "Het jaar 1980 was een topjaar", zegt me vrouw Scherphuis. "Toen werden in Nederland veertien titels uitge geven". Een opvallende vooruitgang noemt Margrit Scherphuis de po sitievere houding van de VVV's. Aanvankelijk hadden de direc teuren van provinciale VVV's enorme moeite met dit particulie re initiatief van de Zeeuwen. "Nu", zo meldt mevrouw Scher phuis trots, "doet er zelfs een VVV mee als uitgever, namelijk op de Veluwe, waar de streek-VVV "Toer 'ns mee" maakte. Dat blad is nu helemaal opgenomen in de Veluwe Rekreatiekrant. Overi gens voeren we sinds 1984 het VVV-vignet in de titel op de voorpagina". Om landelijk krachtiger uit de advertentieruif te kunnen pluk ken, werd in 1982 de "Kring voor Rekreatie-uitgaven" opgericht. Voorzitter van die vereniging is J. P. Eillebrecht van Wegener huis- aan-huis-bladen en naast Margrit Scherphuis is J.H.A. Scheepers van het Dagblad voor Noord- Limburg actief als penningmees ter in het bestuur. De overige le den zijn allen de uitgevers van de locale toeristenkranten. In de zomer van 1984 hield het bureau "Interview" uit Amster dam in opdracht van de "kring" een enquete onder de vakantie- vierders in Nederland. "Globaal kunnen we stellen", aldus Margrit Scherphuis over de uitslag van die enquete dat het een medium is dat meetelt en waar behalve regionaal ook landelijk veel aandacht voor is. Uit de enquete blijkt dat de le zers de rekreatiekranten uiterst positief waarderen". "De betere geschenken SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT S0 MIDDELBURG 01180 13221 MAART: VOORDEELMAAND TUOCLUKE AKTIE von 2 fm 30 moert ,j' Nu van uw dia extra voordelig I een foto op het L j formaat 10 x 15 cm J FOTO FILM VIDEO Vlissingen Middelburg Goes Jl JL Peter Stok, filiaalchef van de openbare bibliotheek in Oost- Souburg, vertelt zijn verhaal met verve. "We hebben ons aangeslo ten bij de plaatselijke midden standsorganisatie", begint hij. En dan: "We willen niet meer geïso leerd staan. We zijn dan weliswaar geen onderneming die winst moet maken, maar dat neemt niet weg dat we blij zijn met veel klandizie". De ware toedracht van zijn uitno diging 'om eens te komen praten' komt tijdens het gesprek echter aarzelend, dan duidelijker aan de orde. 'Vlissingen' heeft nogal wat kritiek op de Zeeuwse biblio theek, die als een inktvis de armen sluit om de plaatselijke uitleende- rijen. De opheffing van de over koepelende PBC (Provinciale Bi bliotheekcentrale) heeft het grootste venijn veroorzaakt. Dat resulteerde onder meer ir. het op stappen van de ondernemings raad in oktober vorig jaar. Peter Stok nam als vice-voorzitter van de raad het voortouw om op te stappen. Behalve de mededeling dat de or-leden zich 'gepasseerd voelden' door de verantwoorde lijke gedeputeerde Paul Boersma, is er nooit met veel woorden ge- s. S w 23 bonMeiirschsqiisBoak i- achtergrond. In brede kring wordt aangenomen dat de werknemers vertegenwoordigers zich slechts lieten leiden doof deelbelangen, namelijk niet de kwaliteit van het biebwerk, maar uitsluitend de werknemersbelangen Stok verdedigt zich, als hij gecon fronteerd wordt met Boersma's standpunt dat integratie van di verse takken in het bibliotheek werk onontkomelijk was, met het argument dat de ondernemings raad niet zonder meer tegen inte gratie was, maar dat de raad een alternatief had, dat de gedepu teerde op een zeer ongenuanceer de wijze van tafel veegde. "Serieus overleg was onmogelijk", klaagt Stok over het gedrag van de PvdA-er Boersma. Stok onthult dat de openbare bibliotheek in Vlissingen, waarvan Oost-Sou burg een filiaal is. niet net als de openbare bibliotheek van Mid delburg wenst op te gaan in de Zeeuwse Bibliotheek. 'Geen mammoetorganisatie, als er op plaatselijk niveau door zelfwerk zaamheid veel goedkoper gewerkt kan worden', proeft men uit de woorden van Stok. Hij onder bouwt die redenatie met een paar voorbeelden. Stok constateert on der meer dat de binderij van de 'mammoet' in Middelburg peper duur is. Ook het te verzorgen drukwerk hapt een flinke brok uit het toch al sterk bezuinigde bud get van de bibliotheek in het Vlis singse. "Als we boeken laten bin den in Middelburg kost ons dat om en nabij de honderd gulden per werkuur. Besteden we ons werk uit aan een plaatselijke on dernemer -en niet het ADZ- dan betalen we om en nabij de 25, per uur. Dat scheelt nogal wat. Bovendien werkt dat allemaal veel soepeler. Bij de Zeeuwse Bi bliotheek moeten we een contract afsluiten. En is dat eenmaal ge beurd, dan zitten we daaraan vast. Bij een zelfstandige ondernemer kun je elk moment van de dag binnenstappen. In de provinciale organisatie moet je op je beurt wachten. Door het opheffen van de PBC, waar voorheen dit werk werd gedaan, en waar de plaatse lijke bibliotheken een flinke vin ger in de pap hadden, is er vanuit onze vestigingen geen controle meer uit te oefenen. En daar bovenop komt nog dat we minder service aan het publiek kunnen teven. Ik denk daarbij aan de on- erwijsbibliotheek, die zich niets meer van ons hoeft aan te trekken. Het publiek wordt door dit alles de dupe". Het is dan ook niet zo verwonder lijk dat de Vlissingse openbare bi bliotheek sterk overweegt om zich los te maken van de Zeeuwse bi bliotheek en voortaan haar eigen boontjes gaat doppen. Verder zal het na het aanhoren van Stoks verhaal niemand meer verwonde ren als er een hevige concurren tiestrijd ontbrandt tussen de di verse -zelfstandige- bibliotheken. De filiaalchef stelt vast, dat er in Oost-Souburg een toename wordt geconstateerd van boekenleners uit Middelburg-zuid. Het inmens grote gebouw heeft blijkbaar voor sommigen een enorme drempel. Scherpe prijzen. Uitgebreide voorlichting. Tel 01184-14081 Vlissingen

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1