DE MONNIKEN EN HUN WERK OP WA L C HE REN Schoolfoto uit de oude doos Een huis voor het Woord ZEELAND IN DE PEN Fiets graveren Woensdag 20 maart 1985 DE FAAM - DE VLISSINGER IN BEHOEP Natuur-, landschaps-, dorps- en stedeschoon zijn gediend met fraaie houtopstanden: bomen, struiken, wegbeplanting, houtsingels enz. De provincie heeft ter bescherming van al die begroeiing regels opgesteld. Eén boom Kapverbod Uitzonderingen Schadevergoeding COM MISSIES Consumentencircus Kwaliteit arbeid Holi Pagwha Kom in de kas A B I) I J Interieur kerk Grijpskerke "Een huis voor het Woord" is een boek over het protestantse kerkinterieur in Nederland van af de invoering van de reforma tie tot omstreeks 1900. Het is geschreven voor iedereen die belangstelling heeft voor oude kerkgebouwen. Velen kennen en waarderen kerk en interieur vanwege de persoonlijke be trokkenheid bij de diensten. Verder speelt een rol dat zij een belangrijke plaats innemen on der de "monumenten". Zo be gint de verantwoording in het boek, waarvan de tekst is ge schreven door prof. dr. C A. van Sighem en de tekeningen en documentatie zijn verzorgd door T. Brouwer en W. van Os. "Een huis voor het Woord" is een rijk en uniek boek, vooral door de wijze waarop het is samengesteld Het bestaat uit drie delen: een in- leiding met een eerste verken ning, de algemene aspecten met zeven hoofdstukken en de onder delen waarbij het kerkinterieur nader wordt bekeken. Elk deel is onderverdeeld in hoofdstukken die een bepaald onderdeel be lichten. Het hoofdstuk "De zuive ring van de kerk" is opgesplitst in de hervorming, het gezag van de bijbel, vertrouwdheid met de bij bel etc. Telkens staan een bladzij de tekst en een bladzijde illustra tie tegenover elkaar. Graficus Ka- rel F. Treebus van de Staatsdruk kerij heeft een wonder verricht door de talrijke illustraties zo te monteren dat zij steeds bij de tekst passen. Kijken en lezen zijn hierdoor een eenheid geworden. Beschreven worden de "ronde" ruimte met banken langs de muur, de eerste nieuwgebouwde protestantse kerk van allure in de UWS Nederlanden (een ronde tempel in 1 566 te Antwerpen) en de oud ste, nu nog bestaande nieuwge bouwde protestantse kerk (Wil lemstad 1 598). De grootste koepel die in de 1 7e eeuw in ons land werd gebouwd is die van de Oostkerk in Mid delburg. Als het oorspronkelijke plan was uitgevoerd, zou de Oostkerk een zuilenportiek, be kroond met een fronton, heb ben gekregen. Hieruit blijkt wellicht het streven een kerk te bouwen die overeenkomst ver toont met het Pantheon. Tegenover de tekst zijn zes plattegronden van "ronde" kerken- in feite zijn het acht hoekige gebouwen - geplaatst van kerken die in de 1 7e en 1 8e eeuw zijn gebouwd. Vermeld wordt, dat in de 17e eeuw in Middelburg de klacht werd geuit "dat er voor de"ge- meene man" geen plaats was in de kerk, omdat velen die het betalen konden, een eigen zit plaats hadden gehuurd met als gevolg dat er onvoldoende vrije plaatsen beschikbaar waren". Daarom is uiteindelijk besloten een nieuwe kerk, de Oostkerk, te bouwen. Bijzonder lezens waardig is ook hoe de organisa tie van de uitgifte van stoven was geregeld. De Commissaris der Koningin, in zijn functie van voorzitter van het college van Gedeputeerde Staten, houdt dinsdag 26 maart, 10.30 uur een AROB-zitting. Behandeld wordt een beroepschrift van een inwoonster van Koudekerke tegen een beschikking van de Commissaris over spoedshalve bijstand. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middel burg. Bomen en houtwallen Die regels zijn opgenomen in de beplantingsverordening Zeeland. In de praktijk blijkt, dat naleving van de regels vanuit Middelburg - de zetel van het provinciaal be stuur - niet steeds goed te contro leren is. Daarom hebben gedepu teerde staten aan provinciale sta ten voorgesteld de verordening te veranderen. De gemeenten kun nen dan zelf regels stellen en het toezicht op de naleving daarvan houden. Ook als het maar om één boom gaat, kan de beplantingsveror dening van toepassing zijn. In de begripsomschrijving staat, dat onder houtopstand moet worden verstaan hakhout (laag geboomte waarvan het hout geregeld gekapt en tot brand hout gehakt wordt), een hout wal of één of meer bomen. Bomen, houtwallen en hakhout mogen niet worden geveld Daar voor is een vergunning nodig. Als het gaat om uitdunning is geen vergunning nodig De uitdunning moet dan wel nodig zijn om de resterende bomen of aanplant meer ruimte te geven. Gemeenten die zelf nadere regels stellen, zijn de instantie waar de kapvergunning moet worden aangevraagd Heeft de gemeente zo n regeling niet, dan moet ver gunning worden gevraagd bij de provincie. Burgemeester en wet houders dan wel gedeputeerde staten moeten bij de beoordeling steeds de belangen van natuur-, landschaps- en stadsschoon in het oog houden. De kapvergunning moet schrifte lijk worden aangevraagd en er moet een situatietekeningetje bij gedaan worden. Niet alleen de ei genaar van de grond kan de aan vraag indienen, ook de pachter is daartoe gerechtigd. Binnen zestig dagen moet de beslissing op de aanvraag worden genomen: er is een keer uitstel met zestig dagen mogelijk. Soms kan aan de ver gunning de voorwaarde worden verbonden dat binnen een zekere termijn moet worden herbeplant Er is geen kapvergunning nodig voor wegbeplanting en eenriji- ge beplanting op en rond land bouwgronden, dat wil zeggen als die beplanting bestaat uit populieren of wilgen die niet zijn geknot. Ook vruchtbomen, kweekgoed en windschermen rond boomgaarden vallen niet onder de verordening. Tenslotte zijn uitgezonderd fijnsparren die op speciale terreinen worden gekweekt om te gelegener tijd dienst te doen als kerstboom. De fijnsparren mogen dan niet ouder dan twaalf jaar zijn. Bosbouwondernemingen vallen doorgaans ook niet onder de re gels voor een kapvergunning. Ter bestrijding van de iepziekte of bacterievuur mogen houtop standen zonder dat daarvoor een vergunning is. worden ge kapt. Hetzelfde geldt voor bo men en beplanting die de ver keersveiligheid in gevaar bren gen. Als een kapvergunning wordt ge weigerd en de eigenaar of gebrui ker van de grond waarin de bo men of beplanting staan kan aan tonen, dat hij hierdoor schade lijdt, kan aanspraak worden ge maakt op schadevergoeding In sommige gevallen kan ook schade worden vergoed als een herplantplicht wordt opgelegd bij de toekenning van een kap vergunning. Als de herplanting wordt voorgeschreven na het il legaal kappen van houtopstand gaat deze regel niet op. Maandag 25 maart, 13.30 uur vergadert in het provinciehuis de statencommissie voor water staat en verkeer. Op de agend^ staan o.a., de beplantingsveror dening Zeeland en een krediet voor de aanleg van de zuidelijke aansluitingsweg naar de weg op de Oesterdam. Voorts staat er een aantal notities ter discussie; re constructie aansluiting 's-Heer Hendrikskinderen op de weg Goes-'s-Heer Arendskerke; aan sluitende weg op de stormvloed kering Noord-Beveland en onder houd secundaire wegen. Ook op 25 maart, maar om 16 .00 uur vergadert in het provinciehuis de statencommissie voor eco nomische zaken. Er wordt o.a. gesproken over een provinciale sociaal-economische adviesstruc tuur en over enkele bijdragen uit het fonds bijzondere voorzienin gen voor: de aanleg van een fiets pad langs de Bathseweg 100 000,—); een riolerings project in de kern Sint-Annaland 150.000,—); rioleringsprojec ten in de gemeente Terneuzen 1 50.000,—) en ruilverkaveling Wolphaartsdijk 200 000,— Ook spreekt men over de situatie in het Zeeuwse bedrijfsleven. De commissie basis- en eerste- lijnszorg van de provinciale raad voor de volksgezondheid verga dert dinsdag 26 maart, 1 9 30 uur in hotel Terminus in Goes. Besproken worden de kantteke ningen bij de notitie van de staatssecretaris van WVC over bevolkingsonderzoek en de nota "beleidsperspectief zorgverle ning in ziekenhuizen". Woensdag 27 maart, 10 00 uur vergadert de stuurgroep Ooster- schelde in het statencomplex Ab dij 1 1 in Middelburg Op de agenda staat o.a. de voort- gangs- en evaluatierapportage 1984 van het beleidsplan Oos terschelde In de provincie is een beplan tingscommissie, bestaand uit ver tegenwoordigers van de provin cie, staatsbosbeheer, rijkswater staat, de Vereniging van Zeeuwse gemeenten, het landbouwschap, de Zeeuwse waterschapsbond, de Zeeuwse milieufederatie en de kamers van Koophandel en fa brieken in Zeeland. Taak van de commissie is de provincie, de ge meenten, de waterschappen en verder allerlei instanties die met beplanting van doen hebben te adviseren. Provinciale staten behandelen de nieuwe beplantingsverordening Zeeland in hun vergadering van 26 april. Het dagelijks bestuur van de stuurgroep concludeert dat de ontwikkelingen in de verslag periode in grote lijnen in over eenstemming zijn met het be leidsplan Oosterschelde Dit betekent dat er geen aanlei ding is tot bijstelling van het geformuleerde Oosterschelde- beleid. De Provinciale onderwijsraad (POR) vergadert ook op 27 maart, maar om 14.00 uur. De raad spreekt o.a over een le rarenopleiding technische vakken in Goes van het Nederlandse Ge nootschap voor opleiding van le raren in het beroepsonderwijs (NGOLB) en de herziening van de werkwijze van de POR naar aan leiding van een voorstel om een raad voor de volwasseneneduca tie in te stellen Verder staan de herstructurering en fusies in het voortgezet onder wijs ter discussie De vergadering wordt gehouden in het Abdijcom plex, Abdij 1 1 in Middelburg. De commissie ambulancever voer van de raad volksgezond heid bespreekt in haar vergade ring van donderdag 28 maart, 19.30 uur de vervanging van ambulances op Walcheren en de Bevelanden. Ook komt het sprei- dingsplan ambulancevervoer Zeeland ter sprake. De commissie vergadert in hotel Terminus in Goes. Als laatst in de rij vergadert op 29 mrt. de statencommissie voor be stuurszaken. en wel om 9.30 uur in het provinciehuis Agendapun ten zijn: bijdragen uit het fonds bijzondere voorzieningen nota provinciale sociaal-economische adviesstructuur; krediet voor de aanleg van de aansluitingsweg naar de weg op de Oesterdam; regionaal welzijnsbeleid kleine kernen; eenmalige bijdrage aan de stichting Blijf van m'n lijf" in Middelburg en voortgang sane ring specifieke uitkeringen Ten slotte staat er een aantal cultuur subsidies op de agenda. Alle commissievergaderingen zijn openbaar. Met uitzondering van de stuurgroep Oosterschelde" en de onderwijsraad beginnen alle vergaderingen met een half uur spreekrecht voor het publiek Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Het consumentenvoorlichtings circus dat momenteel door ons land toert, doet vrijdag 22 maart de Zeelandhallen in Goes aan. Het circus bestaat uit een voor- jaarsbeurs met veel consumen tenvoorlichting, een aantal mo deshows en een praatshow. De presentatoren zijn Koos Postema of Ruud ter Weijden en Hans van Willigenburg. Voorts kunnen kookdemonstraties worden bijge woond en kan volop gegeten en gedronken worden. De manifes tatie is van ll tot 17 en van 19 tot 22 uur toegankelijk. Keïtc te Wie wil deelnemen aan de the madag 'De kwaliteit van de ar beid' kan zich opgeven bij de or ganiserende werkgroep Vrede In dustrie Milieu. De themadag wordt zaterdag 23 maart vanaf 10 uur gehouden in het Scheldek- wartier aan de Van Dishoekstraat in Vlissingen. Inlichtingen: 01184-16655. Holi Pagwha is een van de feest dagen van de Hindoestaanse ge meenschap in Suriname. De Stichting Wi Makandra in Mid delburg wil alle inwoners van Walcheren in de gelegenheid stel len dit feest mee te vieren. Dat kan zaterdag 23 maart in De Schouw burg in Middelburg. Daar treedt onder meer een Surinaamse band op uit Amsterdam, die de hele avond Surinaamse en Carai'bische dansmuziek speelt. Er zijn ver schillende Surinaamse hapjes verkrijgbaar. Het feest begint om 20 uur. Verschillende glastuinbouwbe drijven zetten zaterdag6 april hun deuren open voor het grote pu bliek ter gelegenheid van de acht ste achtereenvolgende jaarlijkse Kom In De Kas-dag. In de glas tuinbouw vinden vele tienduizen den in Nederland hun werkkring. De totale export van verse groen ten. fruit, snijbloemen en planten bedroeg vorig jaar maar liefst 6,7 miljard gulden: 800 miljoen meer dan in '83. Welke Walcherse be drijven aan de open dag zullen deelnemen wordt nog nader be kend gemaakt. 'Archiefsprokkels' is een ru briek die in principe weke lijks op deze pagina ver schijnt. Voor de inhoud te kenen per keer de gemeen tearchivarissen Christ Peters (Vlissingen) of Peter Sijnke (Middelburg). Eindredactie Ad Hanneman. De Witheren vervingen de regu liere kanunniken uit Vormezeele in Vlaanderen, die in 1123 het Middelburgse klooster hadden gesticht. De abdij werd door de Norbertuinen aan Maria gewijd, vandaar de naam Onze Lieve Vrouwen Abdij, later noemde men ook St. Nicolaas (de schut spatroon van schippers en koop lieden). De abt (het hoofd) van de Mid delburgse abdij werd al spoedig een belangrijk man in het Zeeuw se. Zo was hij onder andere het voornaamste lid van de Staten van Zeeland en had hij uitgestrekte bezittingen op Walcheren, zoals het kasteel Westhove bij Dom burg eif het Munnikenhof bij Grijpskerke. Elders in Zeeland had hij eveneens bezit. In 1401 kwam de abdij rechts treeks onder pauselijk gezag. Middelburg werd zelfs bisschop sstad, want in december 1561 werd een Leuvenaar met een toe passelijke naam, Nicolaas van der Burgt (hij noemde zich echter Ni colaas de Castro), tot bisschop van Middelburg gewijd. Hij zou de eerste en tevens de laatste Zeeuw se bisschop zijn daar de stad Mid delburg in 1574 na een beleg van twee jaar in handen van de troe pen van Willem van Oranje viel. Tijdens dat beleg was De Castro overleden. De abdij werd gesecu lariseerd (aan haar geestelijke be stemming onttrokken), de Staten van Zeeland namen er hun intrek. De kloosterlingen mochten ver trekken. Elf Norbertijnen waren tijdens het beleg van de stad overleden, twintig waren er nog maar over. Meer dan hun witte habijt mochten zij niet meene men, maar naar men zegt gingen er heel wat (kerk)schatten onder de pijen meeZij vertrokken naar de St. Michielsabdij in Ant werpen. Enige tijd geleden (in september 1983) brachten hun geestelijke nazaten, een vijftal Norbertines- sen en 50 Norbertijnen (voor een deel afkomstig uit de abdij van Averbode, een zuster van de Middelburgse abdij) een bezoek aan de abdij van de Zeeuwse hoofdstad. Zo werd de band met de oorspronkelijke bewoners, die zo'n invloed in Walcheren en Zeeland hadden, door de tijd heen weer hersteld. In de vorige aflevering spraken we over de eerste bewoners van Wal cheren en over de brengers van het christendom en de christelijke be schaving. Vanuit het zuiden kwamen leden van de verschillende kloosteror des noordwaards. Zij zijn door de stichting van kloosters en kerken, de aanleg van dijken en inpolde ringen, ook voor ons gewest van groot belang geweest. De Bene dictijnen hebben een sterke in vloed in Zeeland uitgeoefend, hoewel ze hier nimmer een kloos ter of abdij bezaten. Ook vallen de Cisterciënzers te noemen (in het Belgische Koksijde kunt U de ruïnes van hun beroemde klooster Ter Duinen bewonderen). Bij de Premonstratensers of Norbertij nen willen we wat langer stilstaan. De stichter van deze orde was Norbertus van Xanten (gestorven 1134). In 1120 stichtte hij het klooster Prémontré in een dal van het woud bij Laon (Noord- Frankrijk). Vandaar breidde deze nieuwe orde der Norbertijnen of Prémonstratensers, naar hun witte pijen ook wel Witheren genoemd, zich snel uit. De orde telde in 1320 al 550 600 kloosters. Rechts treeks vanuit Prémontré werd in 1122 de Abdij van St. Michiel in Antwerpen gesticht. Van daaruit stichtte men drie kloosters: te Middelburg (1128), Tongerlo 1130) en Averbode 1134). DOOR PETER SkJNKE De Middelburgse Abdij is met name door roomskoning graaf Willem II "seer rijckelycken begaeft". Zo gaf hij haar in 1252 loesiemming vee te weiden in de Walcherse duinen, toebehorende aan de grafelijkheid van Zeeland. 19de eeuwse gravure. (Gemeente-arehief Middelburg). AAP, NOOT, MIES... Het schoolreisje naar Antwerpen, zo kan men constateren aan de uitbundige gezichten, was voor de jeugd van de Oranjeschool in 1936 een vrolijke gebeurtenis. Deze fo to van de school aan de Bloemen- laan in Vlissingen werd ons ge zonden door mevrouw Hekkus- Jansen, die nu woont aan de Kleffenslaan 211 in Middelburg. De inzendster noemt ons de na men en meldt tevens dat het leer lingen betreft uit de klassen vijf, zes en zeven. Eerste rij vlnr.: Corrie Baart. Hannie de Nie, Margriet de Waard, Plony de Bruin, onbe kend. Annie de Bree, Aartje de Smet, Tinie Korpel, Jeanne Jan sen, Leuntje Adriaanse met hoed je Tweede rij: Tannetje de Visser, Willy Geelhoed, Annie Gillisse, Willy SToflcoper, Nellie de Klerk. Joryna de Leeuw. Mientje v. Rooien. Ada de Boer, Koos Dane, onbekend. Coby Verhcy. Derde rij: onbekend, Martha Fleurbaay, Betsy Keim, Teun van Kogchlenberg, Jannetje Brunke, Jetty v.d. Eik, Ida v.d. Burg, Abbi Houmes, onbekend. Rina Verha- ge, onbekend. Vierde rij: Jannie Stroo. Jo Hui- brechtse, Krina Scheurs, Coba Pol, Sien Sturm (juf.), v. Ameron- gen (juf.), Janny Aspersbach, Marietje de Pagter, Tiny Kruizin- ga, Bep de Jonge, Corrie Schout, onbekend, Jo de Bree, Bode. Vijfde rij: juffr. v.d. Berg (hand- werklerares), Kees Schout, Bram Nachtegaal, onbekend, onbe kend, Jan Taillie. Kees Lagendijk, Cor v.d. Voorde, den Outer, on bekend, Ova, Adrie Stroo, de chauffeurs van van Fraasen, on derwijzer Groenenberg. Wim de Bree, Wim v. Beveren. de heer Korpestein en onder de Meij, voor de heren staan Jan Dane, Piet Stroo, de Visser, Ko Wielemaker. Ook deze foto kunt u weer bestel len bij de redactie van dit blad. U dient dan dit knipsel met de beta ling te zenden aan: De Faam/de Vlissinger, t.a.v. de redactie. Post- bus5017.4330 KA in Middelburg. De foto kost 7.50. U kunt beta len met geld (dan aantekenen) of met een cheque op naam van fo tograaf Ruben Oreel. Een paar weken geleden ston den in Abdijnieuws de rijwiel handelaren vermeld die de postcode in uw fiets kunnen graveren. Deze rijwielhandela ren zijn herkenbaar aan het af fiche "Laat merken wat je hebt". Mocht u de fietsgraveerbus hebben gemist, dan kunt u dus bij de fietsenwinkel met dat aanplakbiljet terecht. U helpt uzelf en de politie door uw fiets te laten graveren en de gege- vens als framenummer te regis- treren. J55-

de Vlissinger | 1985 | | pagina 13