Gerard Bayens: Een veelzijdig man aan het roer van de Middelburgse gemeentevoorlichting Jarig kinderdagverblijf met sluiting bedreigd: Wanneer er geen subsidie komt zien we het somber in voor heel wat werkende ouders in Vlissingen" HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Worsteling om worsteling om Walcheren SÖVabee Libris. De Complete Boekhandel. "WITTE BOEKENMARKT" El Salvadoraanse vrouwen mee in 'stille tocht' DEVLISSINGER Hofpleinkerk in Middelburg luidt nieuw orgel in met aantal concerten WALCHEREN Bikker Boeken van Benthem&Jutting de Ruiter VERKOOP VAN DUIZENDEN BOEKEN TEGEN STUNTPRIJZEN 95 Hen Bollen/Jantien Kuiper-Abee EEN INDRUKWEKKEND BOEK. GEÏLLUSTREERD MET VEEL NOG NIET EERDER GEPUBLICEERDE FOTO'S, DEELS UIT PARTIKULIER BEZIT DRINKSERVIEZEN De Tweede a.s. zaterdag 2 maart van 09.00 tot 1 7.00 uur Maritiem Hotel Britannia Vlissingen Dom Woensdag 27 februari 1985 oplage 22.700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam. totale oplage 44.400. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651. advertentie: walstraat 56-60, oostbus 18. 4380 aa vlissingen, 01184-15144. privé. w. melse, 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54 j Twee vrouwen uit El Salvador lo pen donderdag 28 februari in Mid delburg mee met de achtste 'stille tocht' die wordt gehouden uit soli dariteit met de 'dwaze moeders' in Argentinië en familieleden van verdwenen en gevangen genomen personen in heel Latijns Amerika. Deze El Salvadoraanse vrouwen maken een tournee door Europa en bezoeken in het kader daarvan drie dagen ons land. Zij zullen tij dens hun verblijf ook gesprekken voeren met tweede kamer leden over de verdwijningen in hun land. Het comité 'stille tochten' Zeeland hoopt op een grote opkomst en daarmee een 'tastbare ondersteu ning voor deze twee moedige 'dwaze' vrouwen uit El Salvador'. Volgens het comité worden de tochten voortgezet totdat er ze kerheid is verschaft over het lot van alle vermisten door de auto riteiten in Latijns Amerika, er vaststaat wie er verantwoordelijk is voor de gebeurtenissen in Ar gentinië en die verantwoordelij ken ook terecht staan voor hun daden. "Wij vrouwen die in stille lopen, denkend aan vrouwen die treuren om het verlies van hen die hun dierbaar zijn, zich niet neerleggend bij deze onmacht en het verdriet maar telkens opnieuw hun protest laten voelen, hun vraag herhalen, roepen u op mee te lopen", aldus het comité. De achtste 'stille tocht' vertrekt om 10.15 uur vanaf de Middel burgse Loskade. Om 11 uur wordt een petitie aangeboden aan de commissaris van de koningin Boertien. Ter afsluiting van deze 'tocht' wordt er om 11.30 uur een gebedsdienst gehouden in de Hof- pleinkerk. DEZE WEEK IN Nieuwe vestiging Formi- do op onze zakenpagina Een portret van de nieuwe directeur van de NCB yVaterfestijn voor 50- plussers in De Roompot De nieuwste Opel Ascona Cabriolet op de autopagina. Organist A. Karman valt de eer te beurt om zaterdag 1 maart als eerste het nieuwe orgel in de Hof pleinkerk in Middelburg te bespe len. Karman trad als adviseur op van de commissie orgelfonds en de gereformeerde kerkeraad bij de aanschaf van deze nieuwe aan winst. Tijdens een uitgebreid pro gramma wordt het orgel vrijdag en zaterdag 'ingespeeld' door ver schillende organisten. Het orgel, dat gebouwd is in Her wijnen, heeft het gereformeerd kerkbestuur in totaal 100.000 gul den gekost. Daarvan is inmiddels driekwart opgebracht middels ac ties in de gemeente. Het instrument is gebouwd met twee klavieren en een vrij pedaal. Verder heeft het orgel 14 registers en in totaal 846 pijpen. Rekening houdend met een eventuele uit breiding is op het hoofdwerk bovendien ruimte gehouden voor een extra register. Uniek aan dit orgel is een aantal aan het front aangebrachte kunst werken van de Middelburgse touwkunstenares Anneke Ruim- schotel. Zij zorgde enkele jaren geleden ook voor een groot kunstwerk aan de kerkmuur die het liturgisch centrum afsluit. Tijdens de feestelijke bijeenkomst op 1 maart wordt het instrument rond 20 uur officieel overgedra gen aan de voorzitter van de ker keraad, P.A. Trimpe. Hij brengt een eenvoudige plaquette aan op het orgel. Aansluitend speelt Karman composities van onder meer Bach en A. van Noort. Zaterdag 2 maart staat ook geheel in het teken van het nieuwe in strument. Een aantal organisten van gereformeerde kerkgebou wen speelt vanaf 10 uur het orgel in. Het middagprogramma duurt van 16 tot 17 uur en bestaat uit een orgelconcert door Bram Beek man. 's Avonds zingt het Jonge renkoor Middelburg in de kerk onder leiding van Jeanne Ovaa. De begeliding op het orgel is van organist-componist Dirk Jan Warnaar uit Bodegraven. De aanvang is 19.45 uur. De journalist Hen Bollen, die al eerder een bijzondere episode uit de Tweede Wereldoorlog behandelde in 'Het Manneneiland', kroniek van de Over-Betuwe 1944-1945, heeft nu het eiland Walcheren,tot onderwerp gekozen voor een oorlogskroniek. !"~T" Het formaat is 22X29 cm. Omvang 280 pagina's. e verst ïjrungs atum is j Gebonden en voorzien van stofomslag voor de prijs van J eind maart begin april. j Walstraat 54.4381 EG Vl.ss.ngen, cel. 01184-1 2463 Lange Delft 64. Middelburg, tel. 01180- 1 26 30 Paul Krugerstraat 55-57. 4382 MB Vl.ss.ngen. tel 01184-1 27 33 "Men denkt vaak dat voorlichting inhoudt dat je mensen en groepen moet rondleiden maar dit is slechts een klein aspect van de taak van de voorlichter. Voorlichting geven is een vak en je moet daar veel voor leren. Ik zou een voorlichter ei genlijk een communicatiedeskun dige willen noemen die het onder linge contact tussen werkgever, in casu de overheid, en de burger moet leggen en er verder zorg voor moet dragen dat het eenmaal ge legde contact goed functioneert. Mijn voorgangers hebben gepro beerd het bureau Voorlichting in houd en gestalte te geven en voor zover ik daar nu zicht op heb kan ik vanuit dit werkzaam geheel een groot aantal taken met een relatief klein bureau goed verwerken". Aan het woord de 52-jarige Gerard Bayens die sinds eind vorig jaar de scepter zwaait op het bureau Voorlichting van de gemeente Middelburg. In zijn kantoor aan de Lange Noordstraat legt hij uit wat hem heeft gedreven om op zijn leeftijd nog eens van baan te veranderen wat, zeker met het oog op de voor hem klaarliggende taak, de nodi ge risico's met zich mee zal bren gen. Bayens, die als gerenom meerd causeur onlangs een unieke nieuwjaarsrede hield hierover: "Ik ben ruim 36 jaar in over heidsdienst geweest en wilde wel eens van werkgever veranderen. Ik heb weinig verschillende bazen gekend maar daarentegen zeer uiteenlopende functies. Ik vind dat van functie veranderen erg stimulerend kan werken. Ik moet echter eerlijk toegeven dat mijn sollicitatie in maart 1984 niet was ingegeven met het idee dat ik de baan ook zou krijgen. Ik dacht inderdaad, ze vinden mij te oud. Ik was dan ook verrast toen ik werd aangenomen". Bayens heeft in de 36 jaar over heidsdienst diverse functies bek leed. In rap tempo vertelt hij hoe hij als 16-jarige jongen via het ar beidsbureau een baan vond als jongste bediende bij het Water schap Walcheren. "Op die leeftijd ben je je nog aan het orienteren, proberen uit te vinden wat je eigenlijk wil. Wal- Middelburger weet wat er binnen deze gemeenschap leeft. Heeft hij al concrete plannen hoe hij de communicatie tussen bur ger en overheid kan verbeteren en is dat binnen een bureaucratisch systeem wel mogelijk? Bayens: "Ik kan zonder nu direct al in mijn vingers te snijden zeg gen dat een bepaald lichaam be paalde wegen heeft, die zich ge durende een dermate lange pe riode hebben ontwikkeld dat die nu eenmaal moeten worden be wandeld. Er zit een duidelijke systeem in en ik heb er geen be zwaar tegen om in dat systeem te werken. Uiteraard is het wel zo dat als je er pas inzit je wel eens het gevoel hebt van "is dat nu al lemaal wel nodig", maar na ver loop van tijd ga je je thuis voelen in dat systeem. Wat betreft de Gerard Bayens in het bureau Voorlichting aan de Middelburgse Noordstraat cheren was destijds een grote modderpoel en toen ik in 1948 met mijn werkzaamheden begon werd er net een start gemaakt met de na-oorlogse herverkaveling. Daar rolde ik zo'n beetje in. Deze werkzaamheden liepen in 1953 af waarna ik te maken kreeg met het Deltaplan en het verbeteren van bepaalde zeeweringen ondermeer in'Zoutelande. Vervolgens ben ik de techniek ingegaan en heb een opleiding tot waterbouwkundig opzichter gevolgd, die ik met suc ces kon afsluiten. Vanaf 1960 heb ik me anderhalf jaar bezig gehou den met peil- en meetwerkzaam- heden ten behoeve van de afslui ting van het Veerse Gat en tot 1964 van de Grevelingen. Daarna ben ik "hulp in de huishouding" geworden bij de afdeling Water huishouding Deltadienst. Dit was erg interessant werk. Er moest een inventarisatie worden gemaakt van het afwateringssysteem in Zeeland en daarna van de afvoer en zuivering van afvalwater. Er waren destijds weinig zuiverings installaties zodat de afdeling Wa terhuishouding voldoende zeker heid bood op afwisselend werk. Op een gegeven moment echter nam de directie Zeeland van Rijkswaterstaat de huishoudelijke taak over en moest ik uitkijken naar een andere job", besluit Bayens. Hij vond deze nieuwe baan bij de Oosterscheldewerken. Tussen 1974 en 1976 raakte het Ooster- scheldeproject op stormachtige wijze in de publiciteit en de aan dacht nationaal en internationaal groeide enorm. Op de afdeling Voorlichting zat maar één man om die toenemende belangstelling te verwerken. "Aangezien mijn werkzaamheden enigszins waren achterhaald kreeg ik verlof om een paar dagen per week op de voorlichtingsafdeling bij te springen", aldus Bayens, die hiermee onder leiding van de heer H. Bijl zijn eerste schreden op het gebied van de voorlichting zette. Naast de aandacht ontwikkelde ook het project zelf in een ra zendsnel tempo zodat een uit breiding van de afdeling Voor lichting niet uit kon blijven. Bayens werd medebelast met de oprichting van een semi-perma- nent informatiecentrum, het in richten van tentoonstellingen en de dagelijkse gang van zaken in het centrum. "Dat is een vrij om vangrijk karwei. De Oosterschel dewerken veranderen voortdu rend, er zit progressie in, dus de tentoonstellingen moeten conti nue worden aangepast, folders herdrukt en illustraties bijge werkt", aldus Bayens, die naast zijn vele functies bij Rijkswater staat een stuwende kracht is in de Zeeuwse theaterwereld. Zo heeft hij ondermeer aan de basis gestaan van de Middelburg se operettevereniging, is tien jaar voorzitter geweest van het Zeeuws Centrum Amateurtoneel, maakte hij samen met onder andere Ad van Noord deel uit van de werk groep dramatische expressie en was de grote initiator achter het onlangs geopende mini-theater in de Verwerijstraat in Middelburg. Kortom, iemand die als geboren Verfijnde tafelsfeer" A^ bij de drinkserviezen-specialist SPECIAALZAAK SERVICE KWA1ITEIT GARANTIE IANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 _j mogelijkheden om optimaal te functioneren als voorlichter, die zijn er zeer zeker. Alleen heb ik meer tijd nodig om dat te verwe zenlijken. Gelukkig ondervind ik veel samenwerking en medewer king van de diverse afdelingen, dus ik kan de toekomst met ver trouwen tegemoet zien", aldus Bayens. Hoe lang kan de gemeente Mid delburg verzekerd zijn van de diensten van deze veelzijdige Middelburger? "In ieder geval tot 1992. Ik hoop dat het tegen die tijd zover is dat je al op je zestigste vervroegd kunt uittreden". Het Vlissingse kinderdagverblijf met v.l.n.r.: Bas, Francoise (leidster), Thomas, Nellei (stagière), Anne, Soetinah en Valento Jason, Ondanks de taart en de gekleurde ballons aan het plafond van het Vlissingse kinderdagverblijf ter gelegenheid van het I-jarig bes taam, is er weinig rede tot vreugde. Het voortbestaan van dit kinder dagverblijf wordt bedreigd doordat het ministerie van WVC geen sub sidie verleent. We vroegen enkele ouders van de in totaal 25 kinderen die wekelijks het kinderdagverblijf bezoeken wat de gevolgen voor hen zijn wanneer deze enige kin deropvang aan de Kanariesprenk in Vlissingen verdwijnt. Bestuurs lid Tineke Blaauw noemt het 'ronduit bevreemdend' dat WVC de subsidie-aanvraag niet heeft gehonoreerd. Zo'n tweeëneenhalf jaar geleden begon een aantal initiatiefnemers met plannen voor een betere kin deropvang in de Scheldestad. Precies een jaar geleden werd de Stichting Kinderdagverblijf Vlis singen e.o. in het leven geroepen. Er werd begonnen met de opvang van 12 kinderen in een woonhuis in de wijk Papegaaienburgh. Momenteel zijn er drie professio nele leidsters met behoud van uitkering in dienst. Die worden bijgestaan door twee vrijwillig sters die jarenlange ervaring heb ben met eigen kinderen. Boven dien doen regelmatig stagières praktijkervaring op bij dit kinder dagverblijf. Het bestuur maar ook de leidsters zijn echter bang dat zonder subsi die en dus zonder betaalde krach ten blijven werken, op den duur ten koste gaat van de continuïteit. Op dit moment draait het kinder dagverblijf van de ouderbijdragen die naar inkomsten worden bere kend en van een maandelijkse te gemoetkoming van 400 gulden van de gemeente Vlissingen. Dat is volgens bestuurslid en pen ningmeester van de stichting me vrouw Tineke Blaauw echter net voldoende om aan de vaste lasten te voldoen en kan er niets extra's af; laat staan dat er personeels kosten van betaald kunnen wor den. "We spelen nu nog net quitte maar daar is ook alles mee gezegd. De leidsters die een jarenlange studie hebben gevolgd willen zo langzamerhand ook wel eens nor maal betaald worden. Nu WVC de subsidie heeft afgewezen gaan enkele bestuursleden deze week nog praten met de gemeente raadsfracties in Vlissingen. Mis schien dat we hun warm kunnen maken voor een verhoging van de tegemoetkoming die we nu krij gen zodat we in ieder geval meer financiële armslag hebben en door kunnen gaan", hoopt Tineke Blaauw. Het bestuurslid vindt het overigens nogal bevreemdend dat WVC geen subsidie heeft toege kend. "Wanneer je de spreiding van kinderdagverblijven in Ne derland ziet is Vlissingen een witte vlek. Middelburg bijvoorbeeld draait wel al jaren op subsidie. Vlissingen, dat toch een arbei dersstad is met veel werkende ou ders, schijnt dat niet te worden gegund". Tineke Blaauw voor spelt dat het kinderdagverblijf ze ker zal sluiten wanneer ook de gemeente geen subsidie geeft. "Dan gaan we vanaf mei lang zaam afbouwen en zullen de deu ren tenslotte op de helft van dit jaar gesloten zijn" Sluiting van het kinderdagverblijf zou wel eens aanleiding voor veel ouders kunnen zijn om hun baan op te zeggen en naar de sociale dienst te stappen. Iemand die bij voorbeeld helemaal afhankelijk is van het kinderdagverblijf is Mar- jon Vliegenthart. Haar dochter Jennifer is vijf maanden oud en bezoekt sinds zij acht weken was de Kanariesprenk. Marjon is een alleenstaande moe der en werkt halve dagen als re ceptioniste/telefoniste bij de NV Haven in Vlissingen. Het zou voor haar het einde van haar baan be tekenen wanneer het kinderdag verblijf sluit. Marjon: "Ik zou het verschrikkelijk vinden als dat ge beurt. Ik ben dan mijn baan kwijt en kan naar de bijstand. Het lijkt me bovendien gekmakend om de hele dag alleen met je kind thuis te zitten. Op den duur kom je niet verder meer dan De Spar en praat nergens anders meer over dan over baby's. Dat lijkt me voor het kind zelf trouwens ook niet ideaal. En het is toch ook heel dom? Vrouwen worden voortdurend opgeroepen om te solliciteren maar als er geen kinderopvang is kun je geen kant op". Een ander voorbeeld is Piet Jo- ziasse wiens dochter Anne van tweeëneenhalf jaar vier dagdelen (ochtend of morgen-red.) per week in het kinderdagverblijf speelt. Joziasse heeft een eigen zaak waar hij samen met zijn vrouw in werkt. Joziasse: "Perso neel is onbetaalbaar dus moeten mijn vrouw en ik het wel samen doen. Wanneer Anne niet meer naar het kinderdagverblijf kan zal ze de hele dag in de winkel rond moeten hangen. Dat is niets voor haar en ook niets voor ons. Dit was een ideale oplossing. Het zou voor ons heel vervelend zijn als het verdwijnt". Tineke Blaauw vindt dat vooral uit het oogpunt van werkende ouders het kinderdagverblijf zou moeten blijven. "We hebben er jarenlang voor gevochten dat er kinderopvang zou komen om vooral te bereiken dat jonge men sen kunnen blijven werken. Het is tegenwoordig zo dat wanneer je eenmaal je baan hebt opgezegd, je niet zo snel weer aan de slag komt. Wanneer er echter geen subsidie komt zie ik het somber in voor heel wat werkende ouders in Vlis singen". i

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1