informatiepagina van de gemeente vlissingen iDe bomruiming f IVoor u wmnes r l IIn 't Kort Iwat ligt ter inzage? I xi Sr Over camera's en hun bezitters Bewoners en eigenaars panden in 150-meter zone: opgelet! Na het carnaval: glas in de container DE VLISSINGER Woensdag 20 februari 1985 Onder het wegdek van de Vlamingstraat bevindt zich mogelijk een nog niet ontplofte bom uit de tweede wereldoorlog. Dat is geen nieuws. De regionale pers heeft er de laatste weken regelmatig over gepubliceerd; in de binnen stad is 'de bom' het gesprek van de dag. Het is ook 'niet niks' wat er gaat gebeuren als de bom geruimd moet worden. Dèt er 'onder' de Vlamingstraat een bom ligt is vrijwel zeker. Metingen hebben uitgewezen dat er ter hoogte van de voormalige Stoom- schoenfabriek zich in de grond een zwaar metalen voorwerp bevindt. 4 maart VANAF 1 JANUARI 1985: INGRIJPENDE NIEUWE BELASTINGMAATREGELEN ZIJN OP VRIJWEL IEDEREEN VAN TOEPASSING! 450 meter zone Open Dag MTS De informatie- hoeken Datum Afsluiting gebied 150-meter zone Bewonersinformatie Informatiecentrum De bom en de wet Eigenaars! Hinderwet Aanvraag Beschikking Bestemmingsplannen Verkeersmaatregelen Het college van b. en w. heeft besloten tot een aantal maatre gelen op verkeersgebied. Deze gaan over de volgende straten: Commissies vergaderen Even bijpraten met wethouder Wisse Koopmanshaven IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. mee worden gehouden: met de explosie van het projectiel. Die brengt zo'n luchtdruk met zich mee, dat ook buiten het 150 meter gebied met bepaalde ri sico's rekening moet worden gehouden. De bewoners binnen een straal van 150- tot 450 meter krijgen deze week een informatiebrief, waarin hen een aantal richtlij nen zal worden gegeven. Dit gebied ligt (op het kaartje ge zien) tussen de donkere arce ring enerzijds en de lichte ar cering, de Westerschelde en de Zeer waarschijnlijk is dat een vliegtuigbom. Het is alleen on bekend in welke toestand die zich bevindt. Daarom zal een daarin gespecialiseerd bedrijf de bom de komende week 'blootleggen'. Pas dan kan door de Explosieven Oprui mingsdienst van de marine worden vastgesteld of het oor logstuig ter plaatse gedemon teerd kan worden. Is dat het geval, dan gaat dat 4 maart ge beuren. De bewoners binnen een straal van 150 meter moe ten dan die dag tijdelijk verhui zen. Bij de voorbereidingen moet de gemeente echter rekening houden met het meest ver gaande: demontage ter plaatse en de mogelijkheid, hoe klein ook, dat de bom explodeert. Voor de omwonenden moeten daarom uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen worden. Het definitieve uitsluitsel daar over wordt hen volgende week donderdag, 28 februari, per brief gegeven. Dat lijkt lang. Het houdt echter onder meer ver band met een onderzoek ter plaatse naar de grondstructuur voordat er gegraven mag gaan worden. Mocht er besloten worden tot de meest vergaande maatregelen dan zal daar, zo mogelijk, op deze pagina van 27 februari aandacht worden be steed. Bovendien zullen er in de regionale pers van (mogelijk) 27 februari en 2 maart adver tenties worden geplaatst. Voorts kan men, ook nu al, voor informatie terecht bij het Staf bureau voorlichting en inspraak De plattegrond van de binnenstad. Het deel dat schuilgaat onder het donkere raster is de 150-meter zone. Het lichte raster, links op de tekening, geeft de grens aan van de 450-meter zone. Na de Boulevard De Ruyter vormt de Westerschelde de grens, tot aan de Landingstraat, Wijnbergsekade en Paardenstraat. in het stadhuis, telefoon (01184)87333 en 87335. Als de bom op 4 maart ter plaatse wordt gedemonteerd, brengt dat voor de bewoners van de oude binnenstad heel wat met zich mee. De bewoners van het gebied in een straal van 150 meter rond de Vlaming straat zullen vanaf enige tijd Wie een duur fototoestel heeft, hoeft nog geen goede fotograaf te zijn. En: wie een goedkoper toestel heeft is lang niet altijd een slechte fotograaf. Welke camera u ook hebt, u zult er versteld van staan, wat u er uit kunt halen' als u de cursus fotografie van de Kunstzinnige Vorming Vlissingen gevolgd hebt. Eind februari start er weer een. In twaalf avonden zal beroeps fotograaf J. Marinissen ingaan op een aantal basisbegrippen en -technieken in de fotografie. Daarbij wordt overigens reke ning gehouden met de kennis van de deelnemers. Dus als u wil leren hoe voorkomen kan worden dat op uw fotoportret ten het 'slachtoffer' steeds maar een 'half hoofd' heeft: meld u aan!. Maar ook als u wil weten hoe u van die harde contrasten op flitsfoto's kunt voorkomen. Of: Als u na de ko mende vakantie nu wel eens met scherpe, goed belichte op namen wil thuiskomen. Aan de kosten voor de cursus 62,— exclusief materiaal) hoeft het niet te liggen. Alleen al voor twee mislukte kleurenfilmpjes bent u meer kwijt! Opgeven kunt u zich bij de Kunstzinnige vorming Vlissingen, Badhuis straat 104, tel. 14928. Bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis kunt u de krant 'Belastingnieuws voor 1985' krijgen. In deze uitgave van de Belastingdienst wordt ingegaan op de nieuwe maatregelen per 1 januari jl.. De verschillende tariefgroepen worden omschreven, net als bijvoorbeeld voetoverheveling is. Een wat moeilijk begrip misschien. Als u zich er in verdiept kan echter misschien blijken dat het u geld kan opleveren. Het krantje is gratis. Het bureau voorlichting is in het stadhuis gevestigd naast de hal, vrijwel di rect na de ingang Hoe voorkomt u dat in 1985 teveel loonbelasting wordt ingehouden De belastingwet is voor 1985 op veel punten gewijzigd! (Dm* knmt kei# a met éy ket nrmllen SAMENWONEN ómTlme war*r. K- V ken h» ot Mte* Of k» TARIEFGROEPEN EN TOESLAGEN: DE BELAS TING VRJJE SOM DOOR DE VOETOVERHEVELING KUNT U BELASTING TERUGKRJJGEN! h«*n U» nkonwn van f 2000 D* bckawnjvmt ■■•wn dm (7565 H« bednT Éi 75*5 M. iaOOO-(55*5 D-f5565—iiN oaoxo** *m 115 000. U fconu dus baden m mi- 1 geroerd-ihdat op I M«e ww kan l*M><rfo«»c>f«*cxn*i4oor* tih*n i»i n opffctv D»216* loNMkw •■.«twfivlttift.w *95 wr^ mm tweede f*» ««c Id)9t5óm reraodanlUfeMMn »*>IW5v*« MA prtvtcr-w beMMmgvrkc >om («m mmar 1716*, imi m«n t* -oortoomv a .cxwvtrhevt- heehdmdm voo. dt word» hei .onirbrutkw Bede«lK" vin <k AANVULLENDE TOESLAG VOOR ALLEEN STAANDE OUDERS een baan h**« en er ent ti.nj u* u» hu«- houden behoor dei op 31 dei em bet IW4 Mr.mi.UW. lnWMwe.de trerm jonger der I* pa> ARREIDSTOESLAG EN AANVULLENDE ARBF.IDS- TOESLAG Zk voor de hooft» von de h«—«*opbfcd.,de7er, 1 kon ha bedrtf van de aocilaf voor, tot na afloop van de werkzaamheden niet in het ge bied mogen blijven. (De 150 meter zone is op het kaartje in donkere arcering aangegeven). Nadat de politie de panden heeft gecontroleerd, zullen de meeste bewoners naar familie, vrienden of kennissen gaan. Voor hen die niet zo'n adres hebben, zorgt de gemeente voor onderkomen. Overigens: na controle door de politie zullen de woningen bin nen de 150 meter zone scherp worden bewaakt door de poli tie. Mocht er, in een woning of op straat, toch nog iemand worden gesignaleerd, dan zal deze worden opgepakt. De kans dat de bom explodeert is, zoals geschreven, zeer klein. Toch moet er rekening bebouwing aan de Paarden straat, Wijnbergsekade en Lan dingstraat. In betreffende infor matiebrief zal onder meer staan dat men ten tijde van de de montage niet op straat mag ko men. Om die reden zullen aan de grens van de 450 meter zone alle straten en andere door gangen worden afgezet. Nie mand mag er dan meer in. Men dient er dus rekening m-e te houden dat er maandag 4 maart mogelijk geen bood schappen kunnen worden ge daan in de binnenstad. Ook le veranciers mogen die dag dit stadsdeel niet in. Voorts zullen de 4de maart -als de demonta ge doorgaat- alle scholen in dit gebied zijn gesloten. Het einde van de 'bom-operatie' zal door geluidswagens worden afge kondigd. Ver hoeft men er eigenlijk nooit voor te lopen; de gemeente heeft ze eerlijk over verschil lende plaatsen in de gemeente verdeeld. Ze staan op de vol gende plaatsen: Nieuwendijk; parkeerterrein achter de Zeemanserve; Bonedijkestraat/hoek Sot- tegemstraat; Alexander Gogelweg/hoek Schaepmanstraat; Scheldestraat; Van Bossestraat; parkeerterrein Miro; winkelcentrum Papegaaien burg; Parklaan (tussen Wester- zicht en Marnixplein); Verlengde Kanaalstraat (Oost-Souburg); Leerlingen van de VWO, Havo, Mavo en LBO zijn volgende week woensdag 27 februari, van harte welkom op de open dag van de gemeentelijke Mid delbare Technische School. Uiteraard mogen ook hun ou ders die dag een kijkje komen nemen bij deze onderwijsin stelling, die gevestigd is aan de Marconiweg 1. De openingstijden zijn van 14.00- tot 16.45 uur en van 18.00- tot 20.45 uur. De school is dan in 'vol bedrijf te zien. uiteraard kan men zich deze dag aanmelden. Natuurlijk kan men er eerst nog even over denken. Maar voor 1 april a.s. moeten de opgaven toch echt binnen zijn! Als de bom ter plaatse moet worden gedemonteerd gebeurt dat op maandag 4 maart (streefdatum). Aan de grens van het 450-meter zone rondom de Vlamingstraat worden straten en andere doorgangen om 10.00 uur af gezet. Vanaf dat tijdstip mag zich binnen deze grenzen nie mand meer op straat bevinden. Niemand, behalve in dringende gevallen arts, brandweer en ambulance, mag het gebied in. De opheffing van de afsluiting wordt met behulp van geluids wagens afgekondigd. Alle bewoners van het gebied binnen de 150 meter zone be vinden zich op 4 maart zolang als nodig is buiten dit gebied. Voor hen die zelf geen onder dak kunnen vinden zal een op vangcentrum worden aange wezen. De bewoners van de 150- tot 450-meter zone krijgen deze week van de gemeente een in formatiebrief. Daarin wordt hen een aantal richtlijnen gegeven als op 4 maart de bom gede monteerd gaat worden. Op donderdag 28 februari krij gen zij en de omwonenden bin nen de 150-meter zone een brief waarin definitief zal wor den medegedeeld wat er gaat gebeuren. Omdat voor hen de maatrege len, zij het zijdelings ook merk baar zullen zijn krijgen bewo ners van de Boulevard De Ruy ter en Het Eiland deze week ook een gemeentelijke informatie brief. Als de bomruiming doorgaat wordt er op 4 maart in het stad huis een informatiecentrum in gericht. Hier kan men die dag terecht voor alle informatie over het hele gebeuren, ook te lefonisch. De nummers zijn: 87333 en 87335. Ook voordien kan men hier uiteraard terecht voor inlichtingen. Oranjeplein (Oost-Soubur- gu); Herculs Segherslaan (bij de supermarkt). Twee weken geleden is bij alle panden in het gebied, dat op bovenstaande kaart met donkere arcering is aangegeven, een informatiebrief verspreid. Bij die brief zat een enquêteformulier, dat voor vorige week vrijdag teruggestuurd moest worden. .Niet iedereen heeft dat gedaan. De gegevens uit deze enquete zijn van groot belang bij de voorbereidingen van de ontruiming. Zij, die hun enquete formulieren niet hebben teruggestuurd kunnen daarom deze week bezoek verwachten van een mede werk(st)er van de gemeentelijke sociale dienst. Die zal dan helpen bij het invullen van de benodigde gegevens. Uiteraard zullen deze per sonen zich kunnen legitimeren. Mogelijk bezit u in de binnenstad een (leegstaand) pand. Indien u nog geen breif van de gemeente hierover hebt ontvangen, wordt u aangeraden zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de afdeling Bestuurszaken in het stadhuis (telefoonnummer 87203). Bij demontage van de bom moeten namelijk binnen de 150-meter zone ramen en deuren van alle panden openstaan, ook die van de leegstaande panden! 't Is carnaval. Proost! Toegegeven. In Vlissingen wordt het niet zo gevierd als in het Brabantse en het Limburgse land. Toch zal op menige plaats het klok-klok-geluid waarneembaar zijn, zij het veelal overstemd door muziek en ander feestgedruis. En nu maar hopen dat, als het feestgedruis is bestorven, toch nog her en der het gerinkel-de- kinkel te horen zal zijn. Van, om precies te zijn, flessen die in de glascontainer worden gegooid. Flessen, die niet zolang daarvoor dat klok-klok geluid maakten.... De Vlamingstraat. Op deze foto van Cor Schuilwerve is rechts van het midden de voormalige Stoomschoenfabriek te zien. Daarvoor ligt, onder het wegdek, de bom. De firma Flitecar B.V. heeft bij burgemeester en wethouders een hinderwetvergunning aangevraagd. Deze is bedoeld voor een werkplaats en magazijnen voor het fabriceren van transportkisten en geluidsboxen in het pand Gildeweg 27a. 't Staat vrijwel wekelijks op de ze pagina, het bericht over de informatiehoeken. Da's niet zomaar 't Is om u snel te kun nen helpen als u er iets uit no dig hebt of er iets wil gaan in zien. Er zijn er vier, gevestigd in: - buurthuis - Wijkcentrum 'Open Hof' "(Paauwenburg); - bibliotheek (Spuistraat). en natuurlijk heeft het Stafbu reau voorlichting .en inspraak in het stadhuis het nodige 'in huis'. B. en w. zijn van plan deze ver gunning te verlenen, zij het on der voorschriften. De aanvraag en de stukken die erbij horen zullen echter eerst ter inzage worden gelegd. Tot en met 25 februari kan men ze inzien bij dienst V.R.O.M. in het stadhuis. Wie overdag verhinderd is kan bovendien iedere woensdag avond van 17.15- tot 20.15 uur de stukken inzien in de lees hoek van het Stafbureau voor lichting en inspraak. Schrifte lijke bezwaren kunnen tot en met 25 februari a.s. worden in gediend bij het college van b. en w. De aanvraag om een hinder wetvergunning door mevr. T.A. Groen-van Welsum is al in een verder stadium. Burgemeester en wethouders hebben beslo ten haar een vergunning te ver lenen voor een inrichting voor de verkoop van frites en derge lijke aan de Ringweg in Wester- zicht (ter hoogte van nummer 62). De stukken die hierover gaan liggen eveneens tot en met 25 februari a.s. ter inzage bij de dienst V.R.O.M. Binnen deze termijn kan men beroep instellen bij de Kroon, zij het dat het hier gaat om een beperkte groep. Nadere informatie hier over kan men krijgen bij de dienst VROM. Tot 7 maart kan ook worden in gezien het ontwerp van de der de herziening van het bestem mingsplan West-Souburg. Deze herziening houdt verband met de toekomstige bouw van be jaardenwoningen aan de Oos- terbaan/Noordbeekseweg. Be halve bij de dienst VROM ligt het ontwerp ter inzage in de gemeentelijke informatiehoe ken (zie hiervoor het bericht el ders op deze pagina). Ook kan men ervoor terecht bij het Staf bureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. Telefonisch om toelichting vragen is ook mo gelijk via het nummer 87307. Tot 7 maart kunnen tegen de ontwerp-herziening schrifte lijke bezwaren worden inge diend bij de gemeenteraad van Vlissingen. Kan dat nu zomaar, dat ieder een die binnen de 150 meter van de Vlamingstraat woont, op 4 maart zijn huis en het gebied moet verlaten? Dat kan. De burgemeester zal namelijk voor die dag voor betreffend gebied een verordening vast stellen. Iedere inwoner is rechtshalve verplicht te doen wat er in de verordening staat. Doet men dat niet, dan is men strafbaar op grond van het Wetboek van Strafrecht. In de verordening is onder meer opgenomen dat een ieder, die niet rechtstreeks betrokken is bij het onschadelijk maken van de bom, zich die dag totdat er toestemming voor wordt gege ven niet in het 150-meter gebied mag zijn. Bewoners van de 150- tot 450-meter zone mogen vol gens de verordening de boven genoemde periode niet op straat komen. Verder staat er bijvoorbeeld in artikel 4 dat de politie 'alle al dan niet afgeslo ten terreinen en ruimten, wo ningen daaronder begrepen, desnoods tegen de wil van de eigenaar, bewoners of gebrui ker, te allen tijde kan betreden of binnentreden'. Volgende week vergaderen er- twee zogenoemde commissies ex-artikel 61 Gemeentewet. Dat 'ex-art. 61' is de officiële aan duiding voor een commissie, die wordt gevormd door ge meentebestuurders èn leden van verenigingn en organisa ties op een bepaald gebied. 't Zal duidelijk zijn dat dat ge bied bij de commissie Sportbe- langen de sport is. Deze 'club' komt volgende week woensdag (27 februari) in het stadhuis bij een, aanvang 19.30 uur. De Beheerscommissie dienst Welzijnsvoorzieningen behoort tot dezelfde categorie. De leden ervan vergaderen volgende week, dinsdag, 26 februari, eveneens in het stadhuis (17.00 uur). De stukken van beide vergade ringen kunnen worden ingezien in gemeentelijke informatie- hoeken. - aansluiting westelijke rij baan Bellamypark en Beursstraat (instellen één richtingsverkeer en dubbel zijdig parkeerverbod). - Bouwen Ewoutstraat (in stelling parkeerplaats voor motorvoertuigen van invali den voor het pand nummer 35); - Kasteelstraat (opheffen parkeerplaats voor invali den voor het pand 202; - Hofje de Paauw (parkeer verbod zuidzijde); - kruising toeristisch fietspad Zwanenburgseweg en toe ristisch fietspad/Burge meester van Woelderenlaan (aanwijzing als voorrangs kruisingen, waarbij verkeer over fietspad voorrang krijgt). De stukken liggen ter inzage bij de dienst VROM in het stadhuis (kamer 010). Belanghebben den kunnen tot 7 maart beroep aantekenen bij de Kroon. Het beroepschrift moet wel worden gestuurd aan de Commissaris van de Koningin in Zeeland, St. Pieterstraat 42 in Middelburg. de Vissershaven zal de afronding van de renovatie van de Koop manshaven dan de afronding be tekenen van de stadsvernieuwing in het zuidelijk deel van de bin nenstad. Een schoon milieu is iets wat mij zeer ter harte gaat. Dat is niet al leen omdat ik ook milieu in mijn portefeuille heb. Een zo schoon mogelijke, gezonde leefwereld is in ons eigen belang, maar net zo zeer in dat van de toekomstige in woners van Vlissingen. In dat kader past 'bijvoorbeeld een zo verantwoord mogelijk gebruik van bestrijdingsmiddelen door de ge meentelijke dienst beplantingen. Ook het benutten van de glasbak ken door u en ik èn, bijvoorbeeld, het inleveren van chemisch afval bij de reinigingsdienst passen daarin. Al lijkt het daarbij om klei ne hoeveelheden te gaan, bij el kaar is het een grote hoop! Naast deze noodzakelijke aan dacht voor uw en mijn kleine, maar relatief toch belangrijke bij drage aan het milieu gaan ook de problemen van grote omvang de gemeente ter harte. De lozing van gigantische hoeveelheden titaan dioxide op de Noordzee -ter hoog te van Westkapelle- is daar een voorbeeld van. Jaarlijks 'dumpen Belgische industrieën zo 'n 600.000 ton. Titaandioxide is een middel dat wordt gebruikt om aan, bijvoorbeeld papier, verf en plastics een witte kleur te geven. Het bevat echter een groot aantal zware metalen die erg schadelijk zijn voor het zeemilieu, met name de vis. Deze lozingen zijn des te schrijnender omdat ze niet eens nodig zijn. Er bestaan namelijk technieken om de afvalzuren 'op te werken' en voor hergebruik ge reed te maken. Toch wordt verwacht dat de Bel gische regering dit jaar opnieuw vergunningen zal verlenen aan de lozende bedrijven. Als gemeente zullen we dan nagaan welke voor waarden daaraan verbonden zijn én of deze voldoen aan de inter nationale verdragen die ook door België ondertekend zijn. Zo niet, dan zullen wij zeker bezwaar aan tekenen. Vlissingen is namelijk de dichtst bij het lozingsgebied gele gen Nederlandse gemeente. Wij houden dus de vinger aan de pols. In dat beleid weten burgemeester en wethouders zich gesteund door de commissie Volksgezondheid en milieu! Komt uit het bovenstaande de nauwe band tussen Vlissingen en de zee tot uitdrukking, dat is ook het geval als het gaat om de re novatie van de Koopmanshaven. De muren rond deze haven, waar doorgaans de loodsboten liggen, moeten in het kader van de Delta werken worden verhoogd tot 1 meter boven het huidige hoogste niveau van de schotbalken. De bestaande muur recht-toe-recht- aan verhogen is misschien niet zo 'n dure oplossing, het is er wel een die ernstig afbreuk zou doen aan het stadsbeeld. Daarom zijn in overleg met Rijkswaterstaat en de Rijksdienst voor de Monumenten zorg door architect W. Brinkman een aantal ideëen ontwikkeld. Deze architekt was ook nauw be trokken bij het ontwerp van de herinrichting van de boulevards. Een en ander heeft geleid tot een ontwerp, waarbij de waterkerende muur niet pa! aan de haven ligt, maar twee meter naar achter. Tussen de muur en de kaderand is een wande/strook gedacht. Aan de andere zijde komt een geheel van trappen en wandelpaden, die voor een geleidelijke overgang van het bebouwd gebied naar de ha ven zal zorgen, gastvrijer, vrien delijker dan het nu is. Verder zal worden voorzien in een vloeddeur, waarmee de waterpoort onder het Keijzershoofd bij hoge waterstand kan worden afgesloten. Tenslotte zal op de plaats van de oude vis mijn meer passende bebouwing worden gecreëerd. Natuurlijk moet, voordat er tot uitvoering wordt overgegaan, nog het nodige overlegd worden. Het is dus goed mogelijk dat het ont werp, zoals dat nu ter tafel ligt, wijzigingen zal ondergaan. Ik ver wacht echter dat uiterlijk binnen drie jaar kan worden begonnen met de werkzaamheden rond de Koopmanshaven. Alles bijeenge nomen, de herinrichting van het gebied rond het Arsenaal, de Nieuwendijk, het Bellamypark en

de Vlissinger | 1985 | | pagina 5