FOTO VERSCHOORE De Nederlandse acteur/regisseur Burt van der Waals gaat 'stoeien' met 25 podia in opdracht van de braderiecommissie Verplichte autokeuring binnen enkele maanden BOVAG-vertegenwoordiger Cevaal: "Met een ondeugdelijke auto maak je de grootste brokken HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN de\/Lissinger Worsteling om \aiorsteling owi Walcheren walcheren Braderie in Middelburg in teken van de cultuur Zeeuws verzet tegen kernenergie Nu ook op Bevelandse dorpen J.P.A. R0SSËL MV en AV Zeelandia viert 75-jarig jubileum met veel festiviteiten en een gedenkboek Clubhuis Jubileumboek Computerwedstrijd voor jongeren van 15 tot en met 18 jaar KUNSTGEBITTEN en REPARATIES ^WKSperabee w/L Hen Bollen/Jantien Kuiper-Abee EEN INDRUKWEKKEND BOEK. GEÏLLUSTREERD MET VEEL NOG NIET EERDER GEPUBLICEERDE FOTO'S, T - DEELS UIT PARTIKULIER BEZIT BIKKER BOEKEN Walstraat 54 - 4381 EG Vlissingen - Teleloon 01184-12483 CASSETTES 55 Wat te melden? BEL 01180-27651 Toestel 54 of Postbus 5017 4330 KA Middelburg Investering /fs)-Af;cr oplage 22.700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44.400 uitgave provin ciale 2eeuwse courant b.v.,administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60. stbus 18. 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé. w. melsé. 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54 Het Zeeuws Platform Stop Kernenergie vindt dat de Zeeuwse politici ten onrechte een afwachtende hou ding aannemen tegenover de regeringsplannen voor de bouw van twee nieuwe kerncentrales in Neder land. Zoals bekend geniet Borssele de voorkeur van de bewindslieden om een tweede centrale te bouwen. Tegen dat plan komt het Zeeuws Platform in verzet meteen demonstratie op zaterdag 9 maartom 13 uur vanaf de Dam in Middelburg. Aan het eind van de demonstratie geeft een aantal sprekers hun visie op de plannen van de regering. Het is overigens niet alleen de 'officiële anti-kerne nergielobby' die ditmaal in verzet komt. In de Beve landse dorpen Nisse, Heinkenszand, Ovezande, Nieuwdorp, 's-Heerenhoek, 's-Heer Abtskerke, Ou- delande en Ellewoutsdijk (allen gemeente Borssele) hebben bewoners comité's opgericht tegen een tweede kerncentrale in Borssele. Verontruste bewo ners van Ellewoutsdijk startten als eerste vorige week een handtekeningenactie in hun dorp waaruit blijkt dat 65 procent van de inwoners geen behoefte heeft aan nog een nucleaire centrale in hun achter tuintje'. Er werden in Ellewoutsdijk in totaal 163 handteke ningen opgehaald. Het dorp telt nog geen 300 zielen. Het comité van Ellewoutsdijk biedt de handteke ningen deze week aan bij het college van b en w van Borssele en Provinciale Staten. Ook op de overige dorpeh worden deze week hand tekeningacties gehouden. DEZE WEEK IN Verzet kernenergie Zaken zijn zaken Joke en Ronald Vonk Bougie tot Bumper Over kunst gesproken De Middelburgse voetbal- en at letiekvereniging (mv en av) Zee landia viert feest. Vrijdag 1 maart 1985 is het precies 75 jaar geleden dat de vereniging werd opgericht. Er is een speciale jubileumcom missie in het leven geroepen om de festiviteiten op touw te zetten. Daarnaast wordt er een jubi leumboek uitgegeven; een ruim honderd pagina's tellend gedenk boek met een overzicht van het clubgebeuren in de afgelopen 75 jaar, rijk geïllustreerd met foto's. De jubileumviering begint vrij dagavond 1 maart met een offi ciële jubileumreceptie in het clubhuis van de feestende club aan de Nadorstweg. Vanaf half acht is er gelegenheid om het bes tuur geluk te wensen met deze mijlpaal. Zaterdag 2 maart is het feest voor de leden. Allereerst zijn er twee voetbalwedstrijden. Om twee uur 's middags speelt oud-Zeelandia tegen oud-Goes en om half vier speelt het Zeelandia-kampioens- team uit 1970 tegen het huidige eerste elftal. Gelijktijdig is er vanaf twee uur een reünie voor oud-leden in het clubhuis. Ieder een die iets met Zeelandia te ma ken heeft gehad in de bestaan- speriode van de vereniging is hier welkom. Dit weerzien duurt tot halfzes. Om zes uur begint een koud buf fet waarvoor zich al 250 gasten hebben aangemeld. "Een veel te groot aantal om die nog in het clubhuis te kunnen ontvangen", zegt Zeelandia-voorzitter Willem Vermeule, "Voor dit festijn gaan we naar de nabijgelegen aula van de stedelijke scholengemeen schap". Het koud buffet wordt gevolgd door een grote feestavond die om negen uur begint. Voor dit jubi leumfeest wordt het clubhuis weer gebruikt, waar al eerder klinkende festiviteiten zijn gehouden. Sinds 1974 heeft Zeelandia een riant clubhuis aan de Nadorstweg in gebruik genomen, geheel door eigen leden gebouwd. "We heb ben een sterk saamhorigheidsge voel in de vereniging en als er een beroep gedaan wordt op de leden Zeelandia I 3e klas K.N. V.B. in 1955. Staand v.l.n.r.: J. Poppe, Cor van de Weel, Jan Stadhouders, Jan Mijn heer, Dick de Bruin. Middelste rij v.l.n.r.: Joop Simons, Jan Simons, Sjors Simons. Voorste rij v.l.n.r.: Wim Beukert, Thijs van de Horst, Ko van Iren, Karei Peperzak en Jan de Ruijter. Een aantal van deze spelers speelt zaterdag 2 maart mee in de jubileum wedstrijd Zeelandia-Goes voor oud spelers boven de 50 jaar. om mee te helpen, staan ze altijd klaar", zegt voorzitter Vermeule n;et zonder trots. En om de on derlinge band te accentueren ver telt de verenigingsvoorzitter dat er indertijd, toen het nieuwe clubge bouw pas was geopend, de ge luidsinstallatie werd gestolen. Een oproep in het clubblad lever de spontane reacties op. In korte tijd hadden we een bedrag van /2500,bij elkaar, "Genoeg om een veel betere installatie te kopen dan we hadden", zegt secretaris Huib Geers, en hij vervolgt la chend: "Jammer dat de gestolen installatie werd terug gevonden. We hebben toen de mensen hun geld weer tot de laatste cent te ruggegeven, maar het tekent wel het saamhorigheidsgevoel", vindt hij. Zeelandia ging in 1910 van start met één elftal, nu heeft de vereni ging ruim 280 leden. "Jammer dat we met ons eerste elftal veel te laag spelen" vindt voorzitter Ver meule, maar deze zaak heeft de aandacht en vooral het jeugdbe leid wordt nu hard aangepakt en verder uitgebouwd, om zodoende met beter spel de tweede klas van de afdeling Zeeland te kunnen verlaten. Vermeulen: "Maar het komt nogal eens voor dat er goede spelers van ons naar andere vere nigingen gaan. Ik hoef hier geen namen te noemen", Zoals gezegd wordt er ter gele genheid van het 75-jarig bestaan een jubileumboek uitgegeven. Een redactiecommissie onder lei ding van Paul Stortelder heeft een veelheid van anekdotes en verha len van oud-leden opgetekend en tot een leesbaar geheel gemaakt. Meer dan honderd foto's geven een beeld van Zeelandia door de jaren heen. Het naslagwerkje is uitgebracht in een oplage van vijfhonderd. Het eerste exemplaar zal tijdens de jubileumreceptie worden uit gereikt, maar aan wie blijft nog een verrassing. Het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen houdt een natio nale computerwedstrijd voor meisjes en jongens tussen de 15 en 18 jaar. De wedstrijd heet Micro Masters Holland en loopt van maart tot en met april. Schoolgaande jongeren of partieel leerplichtigen kunnen meedingen in drie categorieën: een eigen ge schreven programma, een origi nele computertoepassing of com puterkunst (muziek, beeld, ge luid). De wedstrijd wordt gehou den in drie rondes: een selectie ronde op 22 maart, een regionale voorronde op 12 april en een Na tionale Finale op 27 april. Minis ter Deetman reikt dan persoonlijk de prijzen uit. De negen hoofdprijswinnaars mogen op kosten van de EEG een week naar Italië. Zij zullen daar met 120 andere jongeren uit de Gemeenschap experimenteren met computers en kennis maken met nieuwe technologieën. Het Nederlandse Bedrijfsleven heeft daarnaast nog tal van andere prij zen ter beschikking gesteld, zoals computers, programma's en der gelijke. Om deel te kunnen nemen moet men een informatiepakket aan vragen bij het wedstrijdsecreta riaat. Daarin zit tevens een aan meldingsformulier. De inschrijf termijn sluit op 9 maart aanstaan de. Kandidaten kunnen hun vol ledige naam, adres en woonplaats op een briefkaart schrijven en die sturen naar: Micro Masters Hol land, Antwoordnummer 10316, 2400 WB Alphen aan den Rijn. Een postzegel is dan niet nodig. Scherpe prijzen. Uitgebreide voorlichting. Tel. 01 184-14081 Vlissingen TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen De journalist Hen Bollen, die al eerder een bijzondere episode uit de Tweede Wereldoorlog behandelde in 'Het Manneneiland', kroniek van de Over-Betuwe 1944-1945, heeft nu het eiland Walcheren tot onderwerp gekozen voor een oorlogskroniek. Het formaat is 22X29 cm. Omvang 280 pagina's. Gebonden en voorzien van stofomslag voor de prijs van 49, T- De verschijningsdatum is eind maart begin april ALGEMENE EN TECHNISCHE BOEKHANDEL Hij heeft de taak meegekregen om op 25 lokaties in de Middelburgse binnenstad podia te plaatsen en hiervoor een dusdanig program ma op te zetten dat deze podia gedurende de drie dagen durende braderie van tien uur 's morgens tot tien 's avonds volgeboekt zijn. Dit unieke initiatief dient als extra aanzet om de Middelburgse bra derie als publiekstrekker aantrek kelijk te maken. Dat de braderie levensvatbaar is, is in de afgelo pen tien jaar al duidelijk gebleken maar, zo stellen de leden van de stratencommissie bij monde van Barend Midavaine: "We moeten niet stil blijven staan bij een jaar lijks terugkerend gebeuren. We willen vanuit de Vlasmarkt diver se activiteiten ontwikkelen; dit jaar is het accent komen te liggen op culturele activiteiten, waarvoor Burt van der Waals als artistiek organisator is aangetrokken". De uit het westen des lands af komstige Van der Waals woont sinds kort in Vlissingen en vestig de hier in 1978 het Theaterpro ductiebureau Zeeland. Hij legt uit wat er binnen de opzet van de braderiecommissie van hem wordt verwacht: "Enige tijd geleden werd ik door Barend Mi davaine benaderd met het ver zoek me op artistiek niveau in te zetten voor een groots cultureel gebeuren tijdens de komende braderie. Er wordt uitgegaan van 25 podia die gedurende twaalf uur per dag bezet moeten zijn. Het is de bedoeling dat iedereen die op cultureel gebied actief is, of dat nu mime is, muziek, theater of ballet, een kans kan krijgen om tegen reiskostenvergoedingen op te tre den. Daarnaast mogen zij bij uit zondering na de voorstelling met de pet rondgaan om eventuele bijkomende kosten te kunnen dekken". Volgens Van der Waals kunnen zowel beroeps als amateurs in aanmerking komen voor optre dens en voorstellingen op de in vijf straten geplande podia. Voor opgesteld dat zij zelf voor de no dige attributen en rekwisieten zorgen. Het ligt in de bedoeling dat in de Langeviele, Lange Delft, Vlasmarkt, Segeerstraat en de Nieuwe Burg vier tot vijf podia worden opgesteld. Voor dit unieke gebeuren heeft Van der Waals inmiddels contact opgenomen met een groot pro ductiebureau om de braderie te kunnen starten met, zoals hij het noemt, een grote publiekstrekker. Daarnaast heeft hij diverse aca demies aangeschreven en hij hoopt dat door middel van de pu bliciteit veel amateurs- en be roepsartiesten geïnteresseerd zul len raken in het geplande evene mentenprogramma. Van der Waals: "Het evenement staat en valt uiteraard bij het aan bod van artiesten. Inschrijvingen De Middelburgse braderie, die deze zomer op 20, 21 en 22 juni voor de elfde keer wordt gehouden, staat ditmaal in het teken van de cultuur. Op initiatief van de leden van de zogenoemde stratencommissie, bestaande uit Barend Midavaine, Rob Nijssen, John Minet en Jaren Slinger, is de bekende Nederlandse acteur/ regisseur Burt van der Waals aangezocht om het culturele aspect in de nieuwe braderie opzet te verwezenlijken. Burl van der Waals: "Er is genoeg geld maar activiteiten die te vernieu wend zijn worden door heren in zwarte pakken en stropdassen afgehou den". dienen plaats te vinden voor 11 maart. Dan wordt bekeken of de ze culturele activiteit in de voor genomen vorm zal worden uitge werkt. Een ieder die informatie wil of zich aan wil melden kan terecht bij het Theaterproductie- bureau Zeeland, Bossenburg 121, 4385 EC in Vlissingen". De opdracht van de braderiecom missie ervaart hij als zeer positief. Sinds zijn entree in de Zeeuwse culturele wereld een klein half jaar geleden is Van der Waals niet erg te spreken over de onderlinge samenwerking. Een samenwer king, die hij naar zijn zeggen in enkele gevallen zelfs als tegen werking heeft ervaren. Bijvoorbeeld de tegenwerking die hij eind vorig jaar ondervond bij het opzetten van een vrije pro- duktie van het stuk Spiegels van Dimitri Frenkel Frank. Dit stuk, bestaande uit twee elkaar spiege lend# eenakters, is naar zijn zeg gen in de ogen van bepaalde lie den met een nogal behoudende houding "te hard", "te vernieu wend". Dit ondanks het feit dat Spiegels ruim tien jaar geleden door Frenkel Frank werd ge schreven en de eerste opvoering al uit 1977 dateert. "Toen ik in Zeeland kwam heb ik vrijwel alle evenementen meege maakt en ondanks de goede in tenties van de diverse organisato ren zag ik hoe knullig alles eigen lijk verliep. Ik realiseerde mij dat er in Zeeland op cultureel gebied, en dan met name in het theater, nog veel kan gebeuren. Ik heb in oktober 1984 een gesprek gehad met een vertegenwoordiger van WVC, die om de diverse redenen geen medewerking wilde verlenen aan de productie Spiegels. Als het zo gaat kan ik alleen maar tot de conclusie komen dat ik het zelf weer moet doen", aldus een gea giteerde Van der Waals. Een conclusie die de acteur, die ondermeer in diverse televisiese ries opgang maakte, eigenlijk al in 1975 had getrokken na een desil- lusionerende ervaring in de Ne derlandse theaterwereld. "Ik heb toen 3,5 jaar gewerkt als creatief therapeut in een internaat voor moeilijk opvoedbare jonge ren maar kon het acteren uit eindelijk toch niet laten. Vandaar de opzet van deze vrije productie waar ik overigens nog een hoofd rolspeelster voor zoek", legt hij uit, waarna hij vervolgens aan geeft aan welke voorwaarden deze tegenspeelster moet voldoen. "Ik ben op zoek naar een "pittige. Verfijnde tafelsfeer" N reeds vanaf f 219, bij de cassette-specialist SERVICE KWALITEIT GARANTIE lANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01 180 13221 _j geëmancipeerde dame tussen de 25 en 35 jaar, met veel levenser varing, liefst met kinderen en ac teertalent". In beide eenakters dient ze mee te spelen", verklaart hij in de hoop dat een onlangs ge houden gesprek met een verte genwoordiger van de Zeeuwse Comedie alsnog zal kunnen lei den tot een vorm van samenwer king. Vooralsnog bepaalt Van der Waals zijn aandacht bij het op zetten van het culturele evene ment op de Middelburgse brade rie in de maand juni. Of hij met zijn stuk Spiegels het Zeeuwse circuit in zal gaan is onduidelijk en afhankelijk van zoals hij het noemt, 'het regentenbeleid van de heren in de zwarte pakken en de stropdassen'. En: "Er is genoeg geld maar activiteiten die te ver nieuwend zijn worden door voor noemde heren afgehouden.. Je mag wel, als je naar de pijpen van deze heren danst en dat ben ik niet meer van plan. Dan maar risico lopen met een eigen productie". Ondanks jarenlang gekissebis in politiek Den Haag wordt de Ver plichte autokeuring een dezer maanden werkelijkheid. In de proefperiode van zes jaar (waaro ver een paar weken geleden over eenstemming werd bereikt in de tweede kamer) moeten achtereen volgens auto's van tien jaar en ou der, zeven jaar en ouder en ten slotte (het is dan al 1987) van drie jaar en ouder aan een keuring worden onderworpen. De regering hoopt daarmee na 1987 practisch alle gammele automobielen van de weg te hebben. En terecht, meent de vertegenwoordiger van het rayon Walcheren van BOVAG- Zeeland, Jasper Cevaal. Hij spreekt niet alleen als BOVAG- vertegenwoordiger, maar tevens als een Walcherse garagehouder die in zijn bedrijf al ruime ervaring heeft met autokeuringen. En de uitslag van een vrijwillige keuring die vorig jaar landelijk werd ge houden in verband met 25 jaar Veilig Verkeer Nederland, liegt er volgens Cevaal niet om. In 1984 werden bij 30 Walcherse autobedrijven tijdens de actie van VVN in totaal 845 personenauto's gekeurd. Daarvan werden er 557 (66 procent) afgekeurd. Van die afgekeurde auto's lieten de res pectievelijke eigenaren er 204 re pareren (37 procent). Na die re paraties werden alsnog 170 auto's goedgekeurd. Cevaal: "En wat er met de'rest van de auto's gebeurd is, is ons niet bekend. De grootste helft van de afgekeurde auto's is hoogst waarschijnlijk niet gerepareerd wat af en toe levensgevaarlijke si tuaties kan opleveren. Vooral wanneer je bedenkt dat de gebre ken vooral in de vitale delen zitten zoals in de remmen, stuurinrich ting, banden en carrosserie waar van dan ook nog voornamelijk de dragende delen zoals kokerbalken het soms dreigen te begeven". Volgens Cevaal zit er een stijgen de lijn in het aantal 'wrakken' dat dagelijks over ons wegdek raast..." In 1983 hebben de Walcherse ga ragehouders op eigen initiatief een autokeuring gedaan. Toen werd 61 procent van de gekeurde auto's afgekeurd. Het is duidelijk dat de mensen, die steeds minder geld te besteden hebben op de auto gaan beknibbelen. Dat is na tuurlijk belachelijk want met die Bovag-vertegenwoordiger Cevaal (rechts) in zijn Middelburgse garage. auto kom je op de openbare weg. Wanneer iemand zijn voordeur niet schildert heeft niemand daar last van maar met een ondeugde lijke, slecht onderhouden auto kun je de grootste brokken ma ken". Cevaal is een groot voorstander van de verplichte keuring (de zo genaamde APK-2) maar vindt het jammer dat het zo lang heeft moeten duren. "Het is duidelijk dat het rijk een molen is die lang zaam draait. Dat is vooral ook jammer voor de garagehouders die al zo'n jaar geleden flinke in vesteringen hebben gepleegd in de vorm van de aanschaf van een remtestbank van zo'n 20.000 gul den en de opleiding tot officieel keurmeester die enkele monteurs in het bedrijf moeten volgen en die ook enkele duizenden guldens kost". Volgens de ministeriële eis gaat de keuring vijftig gulden kosten. Bij een grote onderhoudsbeurt hoeft de automobilist de keuring echter niet te betalen. Cevaal zou liever zien dat de garagehouder zeventig gulden voor de keuring mag re kenen. "Nu is al bekend dat de grote investeringen die de garage houders moeten plegen zeker het eerste jaar er niet uit zullen ko men. Pas wanneer je drie jaar en ouder gaat keuren kunnen de ga rage's quitte spelen. De eerste ja ren zullen we er alleen maar geld bij moeten leggen", aldus de BO VAG-vertegenwoordiger.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1