informatiepagina van de gemeente vlissingen nou iHet Fort Sportieve cursussen I Snel Informatiehoeken Honden, straatgoten, groenstroken en renveldjes Wat is de Algemene Politieverordening? Adviescommissie voor Minderhedenbeleid eerste I keer bijeen I De goede voornemens Nieuwe uitgaven DE VLISSINGER Woensdag 13 februari 1985 Voorstel I Klusje? Vergadering projectgroep Beschermd Stadsgezicht Honden belasting Herziening bestemmings plan West-Souburg Nog een paar dagen School? Algemene Basisopleiding Recreatiesportleider Bestuurskader Reanimatie Even bijpraten met wethouder Bruinooge 'Basco' voortaan vrijdagmiddag gesloten Welzijnsplan na inspraak ongewijzigd vastgesteld Vissershaven Kerncentrale Jeugdraad Zwembad Buurt- en clubhuiswerk IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Als alles volgens plan verloopt wordt er nog dit jaar begonnen met de bouw van 215 woningen op Het Fort: 121 eengezinswoningen en 94 stapelwoningen. Opdrachtgever is de Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting, die inmiddels de grond al in haar bezit heeft. De oude bebouwing is al voor een deel gesloopt. Samen met de gemeente en de bewoners heeft deze woning bouwvereniging een bouwplan opgesteld. Alleen, dat plan wijkt op enkele punten af van het bestemmingsplan voor dit ge bied. Zo zijn in het bouwplan enkele woningblokken hoger dan volgens het bestemmings plan eigenlijk mag. Ook is er op enkele plaatsen bebouwing ge dacht waar nu een andere be stemming op 'rust', bijvoor beeld 'groenvoorziening'. Al leen het betekent wel dat er geen bouwvergunning mag worden afgegeven. Burge meester en wethouders willen daarom de raad vragen een voorbereidingsbesluit te ne men. Dat betekent dat er ge werkt kan gaan worden aan de wijziging van het bestemmings plan. Het geeft echter wettelijk in principe ook de mogelijkheid een bouwvergunning te verle nen. Wel is het van belang dat gedeputeerde staten van Zee land dan eerst verklaren dat ze daartegen geen bezwaar heb ben. Burgemeester en wethouders zullen de raad op 1 maart voor stellen te besluiten tot de bovenomschreven gang van zaken. De commissie van ad vies en bijstand voor de ruimte lijke ordening, die aan de raad adviseert, was het daar vorige week woensdag mee eens, zij adviseerde positief. De proce dure die b. en w. volgen wordt in 't kort ook wel aangeduid als een artikel 19-procedure (ge noemd naar het betreffende onderdeel van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Hier door is het mogelijk de bouw vergunning nog dit jaar af te geven, zodat ook weer dit jaar met de bouw kan worden be gonnen. Dat is weer om een Het deel, van het Fort dat thans nog gedeeltelijk bewoond is, zoals Joh an Murre dat vorige week op de gevoelige plaat vastlegde. andere reden belangrijk. Het bouwplan voor Het Fort is na melijk opgenomen in het Vlis- singse woningbouwprogramma voor 1985. En dat betekent heel simpel dat er nog dit jaar met de bouw begonnen moet worden. Dankzij al de procedurele stap pen komt echter de tijd steeds dichterbij dat Het Fort er weer in volle glorie bij zal staan!. Er zijn vele manieren om informatie in te winnen over zaken waar de gemeente mee te maken heeft. Persoonlijk langsgaan bij de betreffende dienst bijvoorbeeld, of dat nu de sociale dienst, de reinigingsdienst, plantsoendienst of secretarie is. Een telefoontje 'plegen' kan natuurlijk ook. Nog een andere mogelijkheid is bij de informatiehoeken langs te gaan. Daar kunt u over zeer uiteenlo pende onderwerpen informatie krijgen, zij het dat dat alleen schriftelijk is. Er liggen bijvoor beeld diverse stukken die kun nen worden ingezien. (Ge meenteverordeningen, begro ting, vergaderstukken, bestem mingsplannen en dergelijke). Daarnaast liggen er tientallen folders 'om mee te nemen'. Die gaan zowel over landelijke als plaatselijke regelingen en an dere onderwerpen. In het stad huis is de leeshoek tegenwoor dig ondergebracht bij het Staf bureau voorlichting en in spraak. U kunt daar vrij naar binnen lopen. Bovendien kunt u bij medewerkers van het bureau natuurlijk ook uw vragen kwijt. U kunt het Stafbureau voorlich ting en inspraak vinden in de kamer, grenzend aan de bene denhal van het stadhuis. De andere informatiehoeken zijn ondergebracht in: de openbare bibliotheek, Spuistraat 22-24; wijkcentrum 'Middenhof' (Kanaalstraat 64, Oost-Sou burg); wijkcentrum 'Open Hof' (Al exander Gogelweg 59, Paauwenburg); Buurthuis 'Aldegonde' (Westerzicht 386). Vanavond, woensdag 13 fe bruari, komt om 20.00 uur in het stadhuis in het openbaar de projectgroep Beschermd Stadsgezicht bijeen. Tijdens deze vergadering van dit sa menwerkingsverband van ver tegenwoordigers van bewoners en de gemeente staan o.a. op de agenda het plan voor het herstel van de Koopmanshaven en de uitgangspunten voor de inrichting van de omgeving van het Arsenaal. Het kan zo gebeuren. Na een lange en trouwe dienst is het leertje van een kraan toch een keer aan vervanging toe. Net zoals de stortbak van het toilet soms niet van ophouden weet. Dat mag echter geen reden zijn tot paniek. Want in de Vlis- singse Klussendienst hebben een aantal lieden (M/V) hun kennis en krachten gebundeld. Zij staan u dan ook graag met raad en daad terzijde. Er zijn echter twee vooiwaarden. De eerste is dat zij alleen bij hen klussen verrichten, die hooguit een minimum-inkomen hebben. De tweede is dat zij een kleine vergoeding vragen. Voor het eerste uur bedraagt die 5',—, voor ieder volgend uur 2,50. Trouwens, onder het woord klussen valt voor hen ook bij voorbeeld schilder- en timmer werk en babysitten. Wie meer wil weten over de klus sendienst of een afspraak wil ma ken kan terecht in welzijnscen- trum Bachten Komme, Badhuis straat 104. Bellen mag ook. Het telefoonnummer is: 16874. Het buurthuis 'Aldegonde', een van de gebouwen waar in Westerzicht een informatiehoek is ondergebracht. (foto Cor Schuilwerve). Het zou dus best eens de moei te waard kunnen zijn het stad huis even binnen te wippen. Dat kan woensdag (vandaag), don derdag en vrijdag van 15.00- tot 17.30 uur en van 19.00- tot 21.00 uur. Bent u verhinderd, dan is het ook mogelijk om ge gevens in te winnen bij: het Energie Adviescentrum, Korte Delft 1 in Middelburg; telefoon nummer (01180)34034. Tot 7 maart as. kan in het stad huis worden ingezien het ont werp van de herziening van het bestemmingsplan West-Sou burg. Men kan daarvoor terecht bij de dienst Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (kortweg: dienst VROM), bega ne grond, kamer 010. Boven dien liggen tekening en bijbe horende stukken in de ge meentelijke informatiehoeken. Het ontwerp gaat met name over de voorgenomen bouw van bejaardenwoningen aan de Oosterbaan/Noordbeekseweg. Tijdens de bovengenoemde termijn kan een ieder tegen de ontwerp-herziening schrifte lijke bezwaren indienen bij de gemeenteraad van Vlissingen. De inwoners van de Hendrik straat hebben er 'schoon ge noeg' van. Steeds maar weer die hondepoep op de stoep en de parkeerplaatsen, moet dat nou? Moeten? Nee! Sterker nog, het is verboden. De Alge mene Politieverordening (APV) is er duidelijk genoeg over. En 't is echt niet zo dat er geen plaats is waar honden hun be hoefte kwijt kunnen. Om maar eens wat te noemen: de goot, meestal direct naast de stoep gelegen. De afstand kan het dus niet zijn. En al vraagt het soms een paar dagen ge duld: het is iedere hond te leren op die plaats te poepen. Een andere mogelijkheid is de groenstrook, die smaller is dan twee meter. Inderdaad, daarvan is er niet in iedere straat een te vinden. Toch zijn er meer dan men al gauw denkt. Waar de honden meestal ook weinig be zwaar tegen zullen hebben is het renveldje. Voor de blaffen de viervoeters uit de Hendrik straat en wijde omgeving is die niet eens zo ver weg. Hun ba zen hebben er vorige week al lemaal een brief over gekregen. Daarin stond dat er naast de Commandoweg een brede strook gras ligt waar ze - de honden - naar hartelust kunnen rennen en spelen. En: poepen. Bovendien kunnen omwonen den en wandelaars, net als bij groenstroken en goten, er re kening mee houden dat er hon depoep ligt. 't Zou mooi zijn als ze niet meer in slalom over de stoep moetenEen week ge leden heeft de reinigingsdienst de Hendrikstraat een 'grote beurt' gegeven. De stoepen en trottoirs waren toen weer brandschoon. Hopelijk voor lang! Overigens: de boodschap 'Hond in de goot' geldt natuurlijk voor iedere hondebezitter in Vlissin gen Enige weken geleden werd op deze pagina als tarief voor de hondenbelasting genoemd f87,70. Dat is het bedrag dat men verschuldigd is voor één hond. Echter: iedere hond méér kost het dubbele: 175,40. Wie bijvoorbeeld twee honden heeft moet dus ƒ263,10 betalen. Voor nadere informatie kan men terecht bij de afdeling Fi nanciën in het stadhuis, tel. 87266. Het 'Energiecentrum' zal nog tot en met vrijdag in het Vlis- singse stadhuis te zien zijn. De Coördinatiegroep Energiebe sparing Zeeland geeft er vrij blijvend advies (en prijsop gaaf) over de manier waarop een ieder persoonlijk kan be zuinigen op energiekosten. Dat advies krijgt u van deskundi gen en is bovendien gratis! In bovenstaand bericht wordt gesproken over de Algemene Politieverordening (APV). Hier in staan regels waaraan iedere Vlissinger zich te houden heeft. Ze zijn een aanvulling op de wetten zoals die voor alle in woners van ons land gel den.Doel is de Vlissingse sa menleving voor een ieder leef baar te houden. Gewoon, door met elkaar rekening te houden. Vaak zijn het dingen die op zich nauwelijks moeite hoeven kos ten. De APV blijkt echter nodig. Het geeft politie en gemeente bestuur mogelijkheden op te treden als bewoners zich niet aan de verordening houden. Daarbij kan niemand zeggen dat'ie niet weet wat er in die verordening staat. In iedere in formatiehoek (zie daarover het bericht elders op deze pagina) staat er één. Uiteraard komt er ook een hoofdstuk over de 'hondepoep' in voor. Daarin staat dat het verboden is hon den te laten poepen of plassen op de volgende plaatsen: openbare voetpaden en par keerplaatsen, speelplaatsen, de aan de weg gelegen deuren en gevels, de voor het publiek toe gankelijke portalen, galerijen, trappen, liften, telefooncellen, wachtlokalen voor openbaar vervoermiddel of andere soort gelijke voor het publiek toe gankelijke ruimten. Op zoek naar onderwijs mogelijkheden voor uw kinderen? De afdeling onderwijs in het stadhuis informeert u er graag over. Dagelijks tijdens kantooru ren van 08.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur op de eerste verdieping (te lefoon 87340). Op maandag 18 februari verga dert in het stadhuis voor de eerste keer de Adviescommis sie voor het Minderhedenbe leid in de Gemeente Vlissin gen. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. Omdat het hier om een eerste vergadering gaat, zullen na tuurlijk eerst de leden aan el kaar worden voorgesteld. Ook zal het doel en de werkwijze van de Commissie worden bespro ken, bovendien komt het ge meentelijk programma culture le minderheden aan de orde. De vergadering is uiteraard open baar en bezoekers mogen er meepraten. Ook deze Commis sie heeft namelijk spreekrecht. Iedere geïnteresseerde Vlissin ger is dus welkom. Aanvankelijk zou deze bijeenkomst worden gehouden op 17 januari. Door omstandigheden kon zij toen echter niet doorgaan. Wie weet, herinnert u het zich nog, dat bericht een paar we ken geleden op deze pagina, 't Ging over goede voornemens. Hebben ze nog steeds stand kunnen houden? Moeilijk zal 't af en toe vast wel zijn. Toch, wat er toen ook in dat bericht stond, over het bezoek je aan de kunstuitleen, da's echt zo moeilijk niet. Gewoon even volgende week dinsdag binnenwippen in gebouw 'Breehof'. Dat kan tussen 13.30- en 16.00 üur en van 19.00 tot 21.00 uur. De volgen de openingsdag is de 19de fe bruari, zelfde tijd, zelfde plaats. Maar of er dan nog iets naar uw smaak is.... Hoe vaak gebeurt het niet: iemand wordt lid van een vereniging om daar lekker te kunnen sporten. Van het een komt het ander en voor men het weet 'lonkt' het leiderschap van een van de (jeugd)teams. Of men raakt betrokken bij bestuurlijke zaken. Vroeg of laat komen dan toch een keer vragen: wat nu? Het Provinciaal Centrum voor Sportopleidingen biedt de mo gelijkheid die vragen te voorko men, wil ze helpen oplossen. Door de Zeeuwse sportwereld verschillende cursussen aan te bieden. Zo is daar de Wie sporttechnische opleiding wil gaan volgen (bijvoorbeeld een voor trainer of jeugdleider) moet in het bezit zijn van een Bewijs Algemene Basisoplei ding. De twaalf avonden van 2 Vfe uur zullen zijn gewijd aan de onderdelen Leidinggeven en Sportgezondheidsleer. De cur sus (die 47,50 kost) start in Vlissingen eind februari. Met het Bewijs Algemene Basisop leiding op zak kan men ook deelnemen aan de cursus. Het leidinggeven aan recreatie ve groepen van beperkte om vang staat centraal in deze cur sus. 't Geeft niet of dat nu groepen binnen of buiten de georganiseerde sport zijn. De opleiding is vrijwel helemaal praktijkgericht en duurt in to taal zeventig uur. Daarnaast is men verplicht om 25 uur stage te volgen. De cursus wordt ge geven op Schouwen-Duiveland (mogelijk ook in Goes) en start eind februari. De kosten bedra gen 205,-. Voor wie zich wat meer aangetrokken voelt tot bestuurlijke zaken kan terecht bij de cursus. Het doel hiervan is de deelne mers meer inzicht te laten krij gen in de vele prob'emen, waar sportbestuurders mee te maken kunnen krijgen. In de keuze van de te behandelen onderwerpen spelen de deelnemers zelf een grote rol. De cursus kan op verzoek van één of meerdere verenigingen bij hen worden gegeven en kost 30,- per per soon. Tenslotte kan men bij het provinciaal centrum ook te recht voor de cursus. In drie avonden (theorie en praktijk) leert men onder meer hoe het hart bij een onver wachte stilstand weer 'op gang' kan worden gebracht. Ook de ze cursus kan op verzoek van een of meerdere verenigingen worden gegeven. Deelname kost per persoon 15,-. Vragen? Voor verdere informatie en aanmelding kan men terecht bij de commissie Sportbelangen, Irislaan 210, 4388 VZ Vlissin gen, telefoonnummer 60267. Snel zijn. Dat is een van de voornaamste vaardigheden om nog mee te kunnen doen aan (een van) de korte cur sussen) van de K.V.V. (Kunst zinnige Vorming Vlissingen). Omdat ze vorige week al be gonnen. Maar ook omdat ze misschien wel eens 'vol' zou den kunnen zitten. Maar wees gerust, tijdens de lessen zal er allesbehalve sprake zijn van haast. Integendeel, niveau en inhoud zullen worden aange past aan de leden van de groep. Men kan zich voor de volgende cursussen laten inschrijven: muziekgeschiedenis etsen ballet bloemsierkunst kunstgeschiedenis boetseren Alle cursussen worden gege ven in het K.V.V.-gebouw, Min. Lelystraat 2. Iedere cursus staat onder deskundige leiding en omvat zo'n vijftien lessen. Voor nadere informatie en inschrij ving kan men terecht bij de Culturele Raad, Badhuisstraat 104, tel. 14928. K< Bij het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis zijn twee nieuwe uitgaven van on der meer het ministerie van Sociale Zaken verkrijgbaar. Ze hebben de titel: Stand van zaken bij de so ciale verzekeringen en voorzieningen per 1 januari 1985; Minimum jeugdloon-, loon, -vakantie en -vakantiebij slag per 1 januari 1985. Het eerstgenoemde, vouwblad geeft een globaal overzicht van de hoogte van de bedragen van zo'n elf sociale verzekeringen, uiteenlopend van de AOW tot de Ziektewet en de WW. Bovendien worden ze in grote lijnen omschreven. Ook het an dere vouwblad, waarvan de titel de inhoud al een heel eind om schrijft, bevat zowel bedragen als toelichtingen. Het Stafbu reau voorlichting en inspraak kunt u in het stadhuis direct na de ingang vinden, grenzend aan de hal. Het bureau is rechtstreeks telefonisch be reikbaar onder nummer 87335. Ook bij de woningbouwvereni ging 'Basco' is arbeidstijdver korting ingevoerd. Dat betekent dat deze organisatie vanaf 15 februari as. iedere vrijdagmid dag gesloten zal zijn. Wel blijft op die middag de servicedienst telefonisch bereikbaar voor re paraties aan liften en centrale verwarming. Het telefoonnum mer is dan 12527.- De gemeenteraad heeft het welzijnsplan voor 1985 op 1 fe bruari jl. bij de behandeling van de gemeentebegroting vastge steld. Het plan wijkt niet af van het ontwerp daarvan zoals dat een inspraakprocedure heeft doorlopen. In het plan wordt o.a. aangegeven welke subsi diebedragen diverse Vlissings- e instellingen en verenigingen in 1985 ontvangen. Exempla ren van het plan zijn voor 3,75 (halve kostprijs) verkrijgbaar bij het Stafbureau Voorlichting en Inspraak in de hal van het stadhuis. Bij de afronding van de behande ling van de gemeentebegroting door de gemeenteraad begin deze maand is ook het welzijnspro- gramma voor dit jaar vastgesteld. Alhoewel dit. na het doorlopen van de inspraakprocedure door de raad on ge wijzigd is gebeurd, is he t college van b&w verheugd dat de raad vóór een aantal punten daar uit extra aandacht heeft gevraagd. Allereerst onderschreef de raad het standpunt dat de bibliotheek op de eerste en tweede verdieping van het voormalige winkelpand van Renaissance aan de Lange Zelke ondergebracht kan worden mits er een goede toegang voor o.a. invaliden komt. In de tweede plaats - en dat is misschien wat onderbelicht geb leven - ontvangt de Technische bibliotheek dit jaar na een onder breking van enkele jaren f25.000,— Maar het belang rijkste vindt het college toch we! dat ook de raad vindt dat er een gesprek met de VVV moet komen over het functioneren daarvan. In het welzijnsprogramma is ten slotte een bedrag van f 125.000.— opgenomen voor deze instelling. Het werk aan de Vissershaven vordert gelukkig goed. Dat zal in de loop van dit jaar klaar zijn. Daarna kan dan een plan worden uitgevoerd om er een jachthaven van te maken. De toekomstige exploitant daarvan heeft inmid dels gesteld dat een ligplaats daarin voor "De Schorpioen" waarschijnlijk niet haalbaar zal zijn. Er zal daarom naar een me ning van het college van b&w moeten worden omgezien naar een andere ligplaats voor het voormalige ram schip. Het stemt mij tot voldoening dat de meerderheid van de gemeente raad onlangs heeft verklaard dat de uitbreiding van het aantal kerncentrales in Nederland (bij voorbeeld in Borsele) niet kan zo lang het probleem van het ra dioactief afval niet is opgelost. Dit standpunt van de gemeenteraad van Vlissingen, Zeelands grootste stad, is naar mijn mening van be lang voor onze provincie. Ik hoop dat ook dat dit standpunt bij de andere aandeelhouders van de PZEM (de Zeeuwse gemeenten) navolging vindt. Iets heel anders nu. Tot mijn wet houdersportefeuille behoort ook het jeugdwerk. Momenteel is er in de door de gemeenteraad inge stelde werkgroep overeenstem ming met het vrijwillige jeugdwerk over een voorstel aan burgemees ter en wethouders om een zoge naamde jeugdraad nieuwe stijl in te voeren. Het is de bedoeling dit voorstel, na behandeling daarvan in het college van b&w, in de vergadering van maart a.s. aan de gemeenteraad voor te leggen. De werkzaamheden aan de bouw van het nieuwe zwembad aan het Baskensburgplein vorderen mo menteel zo goed dat de bouwers ondanks de vorst in de afgelopen maand voorliggen op het tijd schema. Ook blijft het bouwplan binnen de gestelde begroting en kon - overigen,s niet zonder de no dige moeite - worden voldaan aan de voorwaarde dat 70% van het werk door werkloze vakmensen moet worden uitgevoerd. Tot slot wil ik nog even terugko men op de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad, begin deze maand. Zoals de raad wil, komt er nu een gesprek om orde op zaken te stellen bij het buurt-, clubhuis- en jeugd- en jongerenwerk waarbij mijn collega Adan van financiën en ik namens het college verte genwoordigd zullen zijn. Het gaat hier immers om belangrijk werk waarin zo'n 1 miljoen aan ge meenschapsgeld omgaat!

de Vlissinger | 1985 | | pagina 5