Podi ïum ms M^elcindcliensten Expositie DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 6 februari 1985 MIDDEN ZEELAND Wijzigingen: bij voorkeur schriftelijk. Het adres: Postbus 5017,4330 KA Middelburg, telefonisch maandag voor 14 uur: 01180-27651, toestel 54. OVERZICHT VAN DONDERDAG TOT EN MET WOENSDAG 'Het Brabants Orkest' speelt Mo zart - Symfonie no. 33 in Bes KV 319; Bruch - Concert voor klarinet, altviool en orkest; T. de Leeuw - Haiku II voor sopraan en orkest en Tsjaikowski - Suite uit het Zwa- nenmeer. Solisten zijn Dorothy Dorow - sopraan, Rinus van Ha- mond - klarinet en John Sekreve - altviool Het geheel staat onder lei ding van André Vandernoot. Con cert- en Gehoorzaal Middelburg, donderdag 20 uur. Kaarten f 18.50 (CJP en Pas 65 f 13,-). André Vandernoot, dirigent van Brabants Orkest Ga Ga Urbanus Hanna Jaszyk verzorgt een pianorecital. Zij speelt werken van Chopin" 24 preludes opus 28, Sonate nr. 2 en bes kleine terts opus 35 (Marche Funèbreen Sonate nr. 3 in b kleine terts opus 58. Concert- en gehoorzaal Middelburg, vrijdag 20 uur. Kaarte f 16.50 (CJP en Pas 65 JU,— Hanna R. Jaszyk werd in 1952 in Poznan (Polen) geboren. Haar eerste pianolessen kreeg ze al op vierjarige leeftijd en zij was nog geen vijfjaar oud, toen ze als een begaafd kind via de tv werd voorgesteld. Aan de Hogere Muziekschool in Warschau oogstte zij de hoogste lauweren. In Geneve werkte zij aan het conservatorium met Harry Datyner en aan het Koninklijk Vlaams Muziekconservatorium te Antwerpen rondde zij haar studie af bij Pascal Sigrist en bij Stanislaw Neuhaus te Wenen. Op internationale concoursen behaalde zij eervolle prijzen. Flup Ju Bedrijf brengt 'De ogen van de weg'. Schrijver is Pierre Schwartz, maaksels en costuums Pierre en Hennie Schwartz. Spelers: Rob Maaskant en Martien Jongema. Vestzaktheater Vlissingen, vrijdag 20.30 uur. Kaarten f 10,— (CJP en Pas 65) f 7.50) Pierre Schwarz is een beeldend kunstenaar die een hitstapje naar het theater maakte in 1972 en de combinatie theater-kunst nog steeds suc cesvol beoefent. Toneelattributen worden gebruikt als mede-acteurs. Hij omschrijft deze plastieken en objecten als 'maaksels, spullen of dingen'. De toneelgroep 'Dosto' speelt 'Moordenaarsavond' van José Triana met Joke Spruijt, Ria Lourens en Henk in 't Hout. Regie Johan de Graaf, vertaling Dolf Spoor. Mini theater Middelburg, zaterdag 20 uur, Kaarten f 7.50 (CJP en Pas 65 f 5.50). Twee zusjes (Beba en Cuca) en een broer (Lalo) volwassen geworden, spelen vanavond de oude wereld, de wereld van hun ouders, na. Mee dogenloos. In hun spel doorzien ze de huichelarij en de spitsvondige smoesjes van de oudere generatie. De "kinderen" staan niet stil bij de constatering dat het leven nutteloos is, maar ze weten er ook niet aan te ontsnappen. Dat is noodlot. Memoires van een Benjaminwordt onder andere gespeeld door Paul Röltger, Ina van Faassen, Marijke Merckens en Dolf de Vries. Neil Simon is de schrijver van dit blij spel. De Schouwburg Middelburg, maandag 20 uur, Kaarten f 18.50 (CJP en Pas 65 f 13.-). Sommige mensen groeien op in rijkdom; anderen in armoe. Maakt het wat uit? Ja en nee. Na tuurlijk is geld zeer belangrijk, "al was het maar om financiële rede nen" zoals die andere joodse hu morist (Woody Allen) pleegt te zeggen. Maar veel belangrijker is het menselijk kontakt, de relatie met de familie. Dat probeert Neil Paul Röltger als Benjamin Simon ons in "Memoires Benjamin' te laten zien. 'Compagnon speelt folkmuziek uit Frankrijk met Philippe Prieur - doe delzak, Jean Francis Vrod - viool Jean Gaucher - cello en doedelzak, rond een van de bekendste van de Franse folk-revival; Denis Gasser. Razzma tazz Oost-Souburg, zaterdag 20.30 uur. Denis Gasser is een van de muzikanten uit de front-linie van de Franse Folk-revival. Hij heeft zich in dat genre met zijn moderne, electrisch versterkte, instrumenten een zeer aparte reputatie opgebouwd. Behalve in de vele groepen waarin hij speelde was, en is, hij een veel gevraagd begeleider van solo-artiesten (Alan Kloatr, Mare Peronne enz. zowel voor optredens als voor plaatopnamen. In juni '84 richtte hij zijn eigen groep op. 'Creation Rebel' met Crucial Tony - zang/gitaar, Lizard Logan - bas, Paget King - keyboards Veral Rose - percussie, Clement Toulen - sax, Donald Campion - gitaar en Car ton Ogilvy, livetmix. 't Beest Goes, zaterdag 22 uur. Kaarten f 7.50 in voorverkoop, aan de zaal f 10,— Crucial Behalve in Middelburg brengt het Brabants Orkest dit concert ook in Den Bosch, Helmond en Rotterdam. Het mag een 'bijzonder concert' worden genoemd omdat het werk van Bruch en De Leeuw niet van zelfsprekend op het repertoire van een orkest komen te staan. Hoewel Bruch meer dan 100 werken schreef, geniet deze componist vooral bekendheid door 'het eerste vioolconcert'. Niettemin kunnen vele an dere werken met gemak concurreren met 'het' eerste vioolconcert. Zo ook het concert voor klarinet, altviool en orkest uil 1911. Het tweede minder alledaagse werk is dat van Ton de Leeuw, waarbij de bijzonder talentvolle Engelse zangeres Dorothy Dorow als soliste optreedt. 'Gagais een popgroep die bestaat uit Floris Nielen - zang/gitaar, Barbara de Klein - sax/zang en Rene van Barneveld gitaar!zang. The Cavern Middelburg, donder dag 21 uur. zaal open vanaf 20 uur. Creation Rebel is een reggaeband die in 1976 in Engeland werd opge richt. Oorspronkelijk was het een studioband en speelde mee op platen van Prince Far I, Bint Sherman, Mark Stewart and the maffia. Singers and players en New age Steppers. Al deze platen werden geproduceerd door Adrian Sherwood, Creation Rebel heeft vanaf 1978 vijf elpees gemaakt, hun nieuwe komt binnenkort uit. Het concert van Creation Rebel is het eerste van de vijf concerten in 1985 die, samen met de Stichting voor Surinamers en Antillianen is georganiseerd. 'De opmars van Gaga lijkt niet meer te stuiten", schreven de dagbladen eind december toen Gaga de Grote Prijs in het Amsterdamse poppaleis Paradiso in de wacht sleepte. Oor, een muziekblad, noemt het Utrechtse drietal 'een Afrikaanse variant op Doe Maar, die met kop en schouders boven de gemiddelde bands uitsteekt'. Optredens voor de VPRO, Ve ronica en de Vara hebben er reeds toe geleid dat GaGa voor een groter publiek naam maakte. GaGa is een uitgesproken .'life-band' die zich op het toneel voelt als een vis in helder water. Urbanus presenteert zijn nieuwe theatershow. De Schouwburg Middelburg, donderdag en vrijdag 20 uur. Voor het beperkte aantal kaarten betaalt de toeschouwer f26.50 (CJP en Pas 65 f20.-) Kaarten vanaf 19.15 uur aan de zaal. Over de goedlachse Belg Urbanus behoeven we hier niet meer te vertellen dan dat hij zijn nummers voor de show nagenoeg allemaal zelf schreef. Een clown met varia tie, soms simpel et\ dan weer hu mor met een dubbele bodem. Het jeugdkorps Crescendo uit Oostkapelle verzorgt een lustrumconcert met medewerking van Apollo uit Domburg, Caecilia uit Vlissingen, Crescendo uit Dreischor, Crescendo uit Oostkapelle, Jong Onda uil Nieuw en Sint Joosland, Onda uit Middelburg en Vlijt en Volharding uit Oost-Souburg. Het optreden van de gezamenlijke jeugdkorpsen staat on der leiding van Jappie Dijkstra. Gespeeld worden werken van Vermont, Mendelssohn, Arne, Sievert, Kalinka (Russisch volkslied), Johnson en Beethoeven. Halve Maan Oostkapelle, zaterdag 19.30 uur. 9 februari 1985 is het precies 5 jaar geleden dat de brassband Crescendo een begin maakte met het kollektief opleiden van jeugdige muzikanten. Via de plaatselijke scholen werd aan een 20-tal kinderen een instrument verstrekt en daarmee was een jeugdkorps een feit geworden. Uiteraard geschiedde alles met vallen en opstaan, maar na 5 jaar oefenen, stude ren en repeteren kan men een redelijk stukje muziek laten horen. De leerlingen van de balletschool "De Spiegel" uit Vlissingen spelen 'De Sneeuwkoningin' naar een verhaal van Hans Andersen, bewerkt voor ballet door Conny Sijlmans en Margriet Sinke. De muziek is van diverse componisten. Vooraf is er jazzballet gebracht door de leerlingen van plus minus 18 jaar: 'Footloose' in een choreografie van Conny Sijlmans en Down the Streel', in een choreografie van Lia Sorber. De Schouwburg Middelburg, zaterdag en zondag 14.30 uur. Kaarten f 12.50 kinderen f7.50 Met deze voorstelling wordt begoogd het ballet daar te brengen waar het hoort: op het podium, bekeken door het publiek. Ballet is een kunst die pas gestalte krijgt als je het uit de studio haalt, waar de kinderen in hun wekelijkse lessen aan het "droogzwemmen" zijn en eindeloos de specifieke oefeningen moeten doem om deze kunstvorm onder de knie te krijgen. Er wordt optimaal gebruik gemaakt van de technische mogelijkheden van het theater zoals belichting, speciale effecten met "sneeuw", "mist" om de illusie vorm te geven. Omdat het een voorstelling is zowel voor oud als jong zijn er tussen de verschillende scenes verbindende teksten waardoor de loop van het verhaal ook voor de jongsten onder het publiek goed is te volgen. Er zijn kosten nog moeite gespaard om er een komplete theatervoor stelling van te maken. Voor alle kinderen zijn er kostuums ontworpen en-gemaakt met veel inzet van de ouders. De decors voor de 12 ver schillende scenes zijn ontworpen en gebouwd door een aantal vaders, die ook tijdens de voorstelling er voor zorgen dat het podium 12 keer een gedaantewisseling ondergaat. "De wonderlijke middag van Bal- tazar' is een toneelspel, geïnspi reerd door thema's van Gabriel Garcia Marquez voor kinderen vanaf zes jaar. De toneelgroep Te- jater Teneeter speelt het. De Schouwburg Middelburg, woens dag 14 uur. Een dorp in Colombia, waar de klok stil staat. Gamino, schoen poetser zonder schoenen, vult zijn dagen met het jagen op eten. Maar zelfs van Maria heeft hij niets te verwachten. Zij windt zich op over haar man: Salvador. Hij prutst al twee weken aan een vo gelkooi! Scene uit 'De wonderlijke middag van Baltazar De New Orleans Red Beans brengt een programma van bekende en minder bekende nummers uit het New Orleans repertoire in een swingend tempo. Het ensamble wordt gevormd door: Cor Fabrie - trombone, A d van Bee- rendonk bas, Herman Vomberg - trompet, Chris Vingerhoets - drums, Hans Hamelinks - klarinet en Ruud Tollenaar - piano. Het Koper Galjoen Middelburg, zondag 14.3Q uur. Toegang gratis. De New Orleans revival - zoals de naam al aangeeft een heropleving van de jazzmuziek uit de jaren twintig vindt een steeds groter gehoor. In Nederland is een aantal uitstekende orkesten dat zich toelegt op de vertolking van deze stijl. Muzikanten uit zulke orkesten zijn bereid gevonden om samen met twee Zeeuwse liefhebbers van deze muziek een .aantal concerten te verzorgen. Rian de Waal vertolkt tijdens het 'sherryconcert' werken op de piano van Mozart-Sonate in es grote terts, KV 282, Van Beethoven - Sonate en C grote terts opus 2 nr. 3, Chopin - Polonaise in fis kleine terts opus 44 en van Liszt Hongaarse rapsodie nr. 11 in a kleine terts en Hongaarse Rapsodie nr. 13 in a kleine terts. Vestzaktheater Vlissingen, zondag 16.30 uur. Rian de Waal werd in 1958 in Zuid-Afrika geboren. Op vijfjarige leeftijg ontving hij in Nederland zijn eerste pianolessen van Henk Gort. Later volgde hij zowel piano - als orgellessen bij Mees van Huis in Utrecht. Aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam studeerde hij bij Edith Lateiner-Grosz en behaalde in 1982 het solo-diploma cum laude. Verder volgde hij meestercursussen bij onder andere Malcolm Frager, en Vitaly Margulis. In 1979 was Rian de Waal finalist en prijs winnaar van het internationale pianoconcours 'Vianna da Motta' te Lissabon. In 1980 werd hem in Amsterdam de publieksprijs toegekend van de Ronde Lutherse Kerk (Sonesta Koepelzaal) -voor een aldaar gegeven recital in 1979. Rian de Waal heeft als eerste Nederlandse pianist de finale weten te bereiken van het belangrijke Koningin Elisabeth Concours te Brussel (1983) Hij eindigde eervol als zevende in dit concours. Prince in 'Purple Rain' OVERZICHT VAN DONDERDAG TOT EN MF.T WOENSDAG 'Purple Rain- met de gelijknamige tophit als titelsong - met Prince, A pol Ionia Kotero en Morris Day. De regie is in handen van Albert Magnoli. Alhambra I Vlissingen, donderdag, maandag en dinsdag 20 uur, vrijdag en zaterdag 19 en 21.30 uur, zondag 14, 19 en 21.30 uur. Deze film vertelt het verhaal van 'n briljant maar om erkenning wor stelend musicus. Het is ook het verhaal van een jongeman, op zoek naar zelfbewustzijn en liefde. Deze jonge musicus, de Kid, wordt door de pers omschreven als 'Een revolutionair artiest met totale nieuwe opvattingen van de hedendaagse muziek". Hij wordt verliefd op 'n mysterieuze jonge vrouw, die plotseling ten tonele verschijnt... het is de nieuwe ster Apollonia Kotero, de adembe nemend mooie zangeres van de groep "Apollonia 6". Tegen de achtergrond van de sub-cultuur van het muziek-wereldje, waar het leven draait om de nachtclub, waar relaties zich snel wijzigen, worstelt de Kid met familie-problemen, met zijn groei als kunstenaar en met zijn aarts-rivaal Morris, leider van een der best succesvolle funk- groepen in Amerika, The Time. Morris blijkt de grootste bedreiging voor de Kid te zijn. Want Morris wil niet alleen de Kid professioneel overvleugelen, maar hij heeft ook zijn zinnen gezet op Apollonia. 'Le Bal' met Liliane Delval en William Hurt. De regie is in handen van Ettore Scola. Alhambra (ZVU) I Vlissingen, woensdag 20 uur. Scola verbindt in deze film - bekroond met de Zilveren Beer van Berlijn in 1984 - verleden en heden met elkaar. De film speelt zich af in een art-deco balzaal waar hij het gedrag toont van enkele paren uit de jaren dertig tot heden. We zien al snel dat het gedrag in principe nauwelijks verandert. 'De prooi' - een Nederlandse speelfilm gaat in première. Afgelopen zaterdag kreeg een grote groep Zeeuwen op uitnodiging van de omroep vereniging Veronica al een voorproef e in het Vlissingse Alhambra. De hoofdrollen worden vertolkt door Maayke Bouten Valerieen Johan Leysen (Mellema). Verder spelen mee Joop Doderer, Yoka Beretti, Wim Bary, Rijk de Gooijer en Marlous Fluitsma. De regie had Vivian Pieters en de muziek schreef Henny Vrienten. Aan het eind van deze thriller zingt Liesbeth List. Alhambra II Vlissingen, donderdag en maandag tot en met woensdag 20 uur, vrijdag 21.30 en 23.30 uur, zaterdag 21.30 uur, zondag 19 en 21.30 uur. Maayke Bouten debuteert in 'De Prooi' De prooi vertelt het verhaal van het achttienjarige meisje Valerie dat alleen met haar moeder in een Noord-Hollands dorpje woont. Op een avond, vlak voor haar eindexamen, komt de politie haar een vreselijke boodschap bren gen: haar moeder is zojuist door een auto aangereden en aan de gevolgen van het ongeluk overle den. Haar wereld stort helemaal in als ze de volgende dag hoort dat haar moeder onmogelijk haar moeder kan zijn. Onderzoek in het ziekenhuis heeft uitgewezen dat de vrouw nooit een kind heeft gebaard. Er ontrolt zich een spannend ver haal waarin het meisje vast beslo ten is er achter te komen wie haar moeder dan wél was, en -bijna nog belangrijker- wie zij zelf ei genlijk is. De film komt in een dramatische stroomversnelling terecht als blijkt dat het ongeluk van haar moeder niet zo maar een ongeluk was en dat de moordenaar het nu ook op haar heeft voorzien. Het is de eerste speelfilm van Vi vian Pieters (31) en een produktie van Frans Rasker. Het scenario, geschreven door Vivian Pieters samen met Ton Ruys, is gebaseerd op de Engelse thriller "Henrietta Who?", door Catherine Aird. Ook voor Marijke Bouten is dit een debuut. 'My Tutor' met Caren Kaye en Matt Lattanzi wordt gezien als een vervolg op 'Hot Bubblegum'en 'PorkyGrand Theater Goes, zaterdag en zondag 21.30 uur. "My Tutor" is een romantische comedy met in de hoofdrol de nieuwe acteur Matt Lattanzi (Bobby Chrystal). Tijdens de High School ein dexamens krijgt Bobby een "her" voor Frans. Zijn ouders roepen voor de zomer de hulp in van de beeldschone lerares Frans, Terry Green (Caren Kaye). Gedurende de zomermaanden moet zij het Frans van Bobby bijspijkeren, zodat hij zijn herexamen in ieder geval wél zal halen. MaarBobby is meer van plan dan alleen maar zijn kennis van het Frans op te vijzelen. Chi Coltrane (USA) op toernee door Europa. Britannia Vlissingen, vrijdag 21 uur. Kaarten f 12.50 ook 's avonds aan de zaal. Jaren geleden had de Ameri kaanse zangeres Chi ('shi') Col trane een aantal grote hits in zo wel het thuisland Amerika als in Europa, met inbegrip van Neder land. Zo snel als de nu 33-jarige zangeres bekendheid verwierf, zo snel leek ze ook weer in de verge telheid te geraken. Ondanks een - zij het onregelmatige en even zeldzame - release van enkele langspeelplaten, werd de naam Chi Coltrane zeker in Europa de afgelopen jaren nauwelijks meer gebezigd. Met het verschijnen van haar vierde studioplaat in zo'n Chi Coltrane tien jaar, hetbegin vorige maand uitgekomen 'Silk and Steel', lijkt de zangeres weer wat verloren terrein terug te winnen. 'Slanger in Paradise'is een premiere. Meccano Middelburg, donderdag en zondag tot en met woensdag 20.30 uur, vrijdag en zaterdag 20 uur. Over de inhoud en medespelers geen informatie ontvangen van de beroepskracht van Meccano. 'Marathon Man'met onder andere Dustin Hofman en Laurence Olivier. Regie: John Schlesinger. Meccano Middelburg, vrijdag 22 uur. Babe, de wat wereldvreemde student, is bezeten van twee dingen: zijn vader, die slachtoffer geworden is van een heksenjacht, vrij pleiten van 'anti-Amerikaanse aktiviteiten' en ooit nog eens een marathon lopen. Hij raakt verwikkeld in een ongelooflijke geschiedenis, waarin zijn broer Doe, de CIA een een naar Uruguay gevluchte ex-nazi een rol vervullen. Babe weet niet dat zijn broer Doe zijn welvarendheid te danken heeft aan een spelletje dat hij speelt met de nazibeul Szell. Szell vertrouwt Doe niet meer en ruimt hem uit de weg. Hij denkt dat Doe zijn broer Babe vlak voordat hij stierf het één en ander heeft toever trouwd en komt uit zijn Zuidamerikaanse isolement naar New York. Tijdens dit bezoek wordt hij herkend door diverse joden en uiteindelijk komt het tot een onvermijdelijke konfrontatie tussen Babe en Szell... 'Straw Dogs' met Dustin Hofman, Susan George en Peter Vaughan, regie Sam Peckinpah. Meccano Middelburg, zaterdag 22 uur. De wijze man in de film is een Amerikaanse intellectueel, een wiskun dige die het geweld in de Amerikaanse maatschappij probeert te ont vluchten en gaat wonen in een dorp in Cornwall, Engeland, de ge boortestreek van zijn vrouw. Hij is een man die zich in alle rust afstan delijk wil bezig houden met zijn wiskundige formules en problemen. Hij protesteert zelfs niet als zijn vrouw door de nozems van het dorp wordt verkracht. Als hij eindelijk beseft wat er in dit dorp aan de hand is, gaat hij tenslotte in de verdediging: geweld lokt geweld uit. 'Een dagje naar het strand' is een film van de kleurrijke Theo van Gogh, gebaseerd op het gelijknamige boek van Heere Heeresma. In de hoofd rollen Cas Enkelaar en Tamara Fallaux. 't Beest Goes, donderdag 21 uur Het verhaal gaat over een aan lager wal geraakte man, die met zijn nichtje een uitstapje maakt naar het strand; verdrinkend in de regen en de....alcohol. GEPROLONGEERD 'De Gremlins' Alhambra II Vlissingen, vrijdag en zaterdag 19 uur. Ghosbuster', Grand Theater Goes, werkdagen 20 uur, zaterdag en zondag 19 PORNO Prinses Seba, Alhambra I Vlissingen, vrijdag 2330 uur. 'The seduction van Curley', Grand Theater Goes, vrijdag 23 uur. 'De gebroeders Leeuwenhart' is een Nederlands ondertitelde film van Olie Hellbom voor de jeugd van acht tot twaalf jaar. Meccano Middelburg, zaterdag 15.30 uur. Scène uit 'De Gebroeders Leeuwen hart' Deze film, gemaakt naar het beroemde boek van Astrid Lindgren, gaat over het bang zijn (voor de dood), over het eventuele leven na de dood, over broederliefde en over de strijd tussen goed en kwaad. Twee broers, die erg veel van elkaar houden, komen bijna gelijktijdig te overlijden. Jonathan sterft bij een brand in het ouderlijk huis. Kruimel aan een zware ziekte. Ze ontmoeten elkaar weer in het prachtige land Nangyala, temidden van bloeiende kersebomen. Maar ook daar heerst het kwaad; ze raken verwikkeld in de strijd tussen het volk van het Bramendal en hun bezetters, de mannen van Tengil. Jonathan neemt de tapk op zich om Orvar, de gevangen genomen leider van het volk van het Bramendal te redden. Eenmaal bevrijd, organiseert Orvar de strijd tegen Tengil. Maar Tengil heeft iets vreselijks in zijn macht: Katla, de vuurspuwende draak. Op signaal van een hoorn doet de draak precies wat Tengil hem opdraagt. Jonathan weet echter de hoorn te veroveren en de draak keert zich tegen zijn vroegere baasIn een poging om de draak meester te worden raakt Jonathan verlamd. Alleen in het land Nangilima kan hij genezing vinden 'Kinderscala' ter. gelegenheid van de opening van het kinder filmtheater. Voorde kinderen van vier tot acht jaar: 'De gans en de uil', een verhaal dat is gebaseerd op een oude Eskimo-legende; 'De dappere kleermaker' van Lotte Reiniger, naar een sprookje van Grimm; 'Het lelijke jonge eendje', het bekende sprookje van Andersen, regie Helga Kurt en 'Assepoester en de pinquin' van Janet Perlman is gebaseerd op het sprookje van Grimm. Meccano M iddelburg, zaterdag 13.30 uur. Het aardige van deze vier animatiefilms is - aldus de mensen van het filmtheater - dat de kinderen een beeld krijgen van de meest uiteenlo pende vormen van sprookjes. KINDERBOEKEN (door Jan Smeekens) De prentenboeken van Helme Heine verschijnen sinds een jaar of vijf bij uitgeverij Gottmer. Daarvoor bij Elsevier waar ze werden opgeruimd, omdat deze uitgeverij, naar eigen zeggen, niet zo'n gelukkige hand had in het kiezen van kinderboeken. Dat mag dan waar zijn voor een aantal auteurs, toch niet voor Helme Heine, want als weinig anderen kan hij peuters en kleuters doen schateren van plezier. De PAREL is het wijze verhaal van de bever Boltjens. Bij het spelen heeft hij een parelschelp gevonden. Een echte schat die hem doet dromen over de bewon dering en afgunst van zijn vrien den. Boltjens wil het geheim van de vindplaats niet prijsgeven en stuurt zijn vrienden het bos in. Natuurlijk geloven ze hem niet, want schelpen vind je in het meer. Er komen steeds meer dieren zoe ken en ze maken zelfs zijn dam kapot. En alsof dat allemaal nog niet erg genoeg is vreet een brand het bos, het huis van Boltjens, Boltjens zelf en de parel op. Die wrede droom maakt Boltjens wakker en met een mooie worp gooit hij de parel terug in het meer. Tevreden gaat hij spelen en kijk, zijn vrienden stonden al op hem te wachten. Helme Heine is decorschilder ge weest en dat is te zien aan zijn prenten. Zijn mooie aquarellen verraden een snelle hand met op precies de goede plaats zorgvuldi ger uitgewerkte voorstellingen. Helaas is het formaat van de prenten wat willekeurig waardoor de opbouw van het verhaal niet ondersteund wordt door een vi suele lijn. Maar voor het overige valt er heel wat te beleven: Bolt jens gelukzalig en parmantig met de parel om zijn nek, het gedreven zoeken van de jagers op de schat, de gluiperige kapers op de kustHet plechtstatige taalge bruik komt mooi overeen met het parabelachtige karakter van het verhaal. De Pare! door Helme Heine. Ver taling Willem Wilmink. Uitgeverij Gottmer, Haarlem. Prijs f 18,90. HUISARTSEN MIDDELBURG: zaterdag tot 24 uur: J.K. Dominicus, Dam 30, tel: 12830. Zondag tot 24 uur: A.W. Boerwinkel, Noordweg 214, tel: 12460. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur. VLISSINGEN: zaterdag tot 24 uur: E. Kant. Sabalaan 3, tel: 71017. Zondag tot 24 uur: F. v.d. Berg, Giessenburg 12. tel: 65253. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreekuur voor dringende geval len van 12.30 tot 13 uur en van 17 tot 18 uur. SOLBURG, NIEUWLAND, AR- NEMUIDEN, MIDDELBURG- ZUID: zaterdag: N. Kapteijn, Lekstraat 6, O-Souburg, tel: 01184-61630. Zondag: M. Pen- nings. Lekstraat 6, O-Souburg, tel: 01184-61630. Visites aanvra gen vóór 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. GRIJPSKERKE, GAPINGE, SEROOSKERKE, VROUWEN POLDER. VEERE EN ZAND DIJK: zaterdag en zondag: E. Gunst. Torenstraat 46, Seroosker- ke, tel: 01189-1212. DOMBURG, AAGTEKERKE, WESTKAPELLE, ZOUTELAN- DE, MELISKERKE EN BIGGE- KERKE: vrijdag 18 uur tot en met zondag 24 uur: B. Vaandrager, Weststraat 7, Domburg, tel: 01188-1271. WEST- EN MIDDEN-WAL- CHEREN: zaterdagen zondag: B. Bouwense, Valkenisseweg 14, 4373 AS Biggekerke tel: 01185-2190. TANDARTSEN; Spreekuur vopr spoedgevallen za. en zo. van II tot 12 uur: J.A.L. Vaessen, Koepoortstraat 3, Mid delburg, tel: 01180-13403. APOTHEEK: MIDDELBURG: van vrijdag 17.30 tot vrijdagmorgen daarop volgend: Ringeling, Lange Delft 133. tel: 12538. VLISSINGEN: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdagmorgen daaropvol gend: Papegaaienburg, Papegaai enburg 24-26 tel: 66345. VERLOSKUNDIGE: Geldt uitsluitend voor VLISSIN GEN en OOST-SOUBURG: PJ. van Ginkcl, Pres. Rooseveltlaan 232, tel: 12775. DIERENARTSEN: DIERENARTSENPRAKTIJK OOSTKAPELLE: Oude Dom- burgseweg 33a, 01188-1443. Be handeling kleine huisdieren op afspraak. KLEINE HUISDIEREN: (gezel schapsdieren) het hele weekend: Niemand aanwezig. Consult na telefonische afspraak. MIDDELBURG: Grote huisdie ren: 01180-33803, visites aanvra gen van 8 tot 9 uur. KLEINE HUISDIERENPRAK TIJK OOST-SOUBURG: Ka naalstraat 3, 01184-60860, behan deling na telefonische afspraak. WIJK VERPLEEG KUNDJCEN; MIDDEI.BURG-STAD: Kruis- gebouw Nieuwstraat, telefoon 01180-12228. Avonddienst van 17.30 tot 22.30 uur 01180-14366. MIDDELBURG-ZUID EN AR- NEMUIDEN: kruisgebouw wijk gezondheidscentrum, telefoon 01180-14366, avonddienst van 17.30 tot 22.30 uur, telefoon 01180-14366. KOLDEKERKE, MELISKER KE, BIGGEKERKE, ZOUTE- LANDE, WESTKAPELLE, DOMBURG, AAGTEKERKE, OOSTKAPELLE, GRIJPSKER KE, VEERE, GAPINGE, VROU WENPOLDER, ZANDDIJK, SEROOSKERKE EN ST. LAU RENS: R. de Visser, Zuidstraat 14, Zoutelande, tel: 01186-1325. VLISSINGEN-STAD: M.M.A. Aernoudts, tel: 01180-16266. WEST-SOUBURG, PAPEGAAI- ENBLRG, BOSSENBL RC. WESTERZICHT, PAAUWEN- BURG. OOM SOUBURG en RITTHF.M: S.M. Slabbekoorn, tel: 01184-61843. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk) Middelburg IEN VAN DEN BERG, geweven wandkle den onder de titel 'lezen en schrij ven'. Maandag 17.30 tot 21 uur, dinsdag tot en met vrijdag 10 tot 21 uur en zaterdag 10 tot 13 uur. Lange Noordstraat 56, Middel burg GERA DAUVILLIER, schilderijen, aquarellen en kunst foto's Maandag tot en met zater dag 9 tot 18 uur. Gortstraat 48, Middelburg WIL LEM VADER schilderijen, aqua rellen en kunstfoto's. Maandag tot en met zaterdag 9 tot 10 uur. St. Janstraat 41-43 Middelburg ANNEKE RUIMSCHOTEL touwplastieken.Donderdag tot en met zaterdag 14 tot 17 uur. Iguana Bellamypark Vlissingen LEVENDE REPTIELEN, AM- EIBIEN EN INSEKTEN. Dage lijks van 14 tot 17.30 uur. Bellamy 19, Vlissingen AUKE DE VRIES sculpturen, dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 12.30 en van 13.30- tot 17.00 uur en op zaterdag van 13 tot 17 uur. Biologisch museum. Domburg DF. NATUUR IN ZEELAND en DIEREN IN DE NATUUR dage lijks van 10 tot 17 uur. Galerie Montparnasse (Reiger straat) Middelburg HEDEN DAAGSE KUNSTENAARS een nieuwe collectie. Dinsdag tot en met zaterdag 14 tot 18 uur. BKR-centrum 'Balans 17' Mid delburg ERIC ROEST werk en installatie. Woensdag tot en met vrijdag 12 tot 17 uur en zaterdag 11 tot 16 uur. Galerie de Wijnstock (Bellink- straat 32) Middelburg ANNET ARDESH (spritztekeningen) en CAROL VAN DEN BOOM (bronzen). Donderdag tot en met zaterdag 14 tot 17 uur zaterdag van 11 tot 12.30 uur De Vleeshal, Middelburg REM- MANTS OF THE MISS GENE RAL IDEA PAVILI.ION IN DE VLEESHAL Dinsdag tot en met zaterdag van 13 tot 17 uur en op zondag van 14 tot 17 uur. Tot en met 2 februari Stedelijk Museum (Bellamypark) Vlissingen, VLISSINGEN TIJ DENS EN KORT NA WO II en LAARS OP DE FLES; Het oor logsgebeuren tussen 1940 en 1945., Dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. zaterdag van 13 tot 17 uur. Balans 17 Middelburg LEEN- DERT VAN DER POOL schilde rijen en tekeningen. Woensdag tot en met vrijdag 11 tot 17 uur en zaterdag 10 tot 16 uur. T

de Vlissinger | 1985 | | pagina 8