HET WEEKBLAD WALCHEREN ACTIE ZEELAND HELPT NEPAL' GIRO 7475 Motorcrosser Bennie Poppe doet het zonder halters THE FLUSHING BARBER FRIENDS OP ZOEK NAAR NIEUWE ZANGERS FOTO VERSCHOORE DEVUSSINGER Drie optredens in één week in Vlissingen en Koudekerke SHOW Over hoe het niet en wel moet QNikoii) OP WEG NAAR NEERLANDS TOP PERPftT J.P.A. ROSSEL TWEE DAGEN INFORMATIE OVER VEILIGHEID VAN DE ZEEUWSE VROUWENRAAD In de familie Veel geld Logisch Ieder op z'n eigen terrein J van Open Podium, die er- Veel aandacht GEZOND KOKEN Wereldwijd KUNSTGEBITTEN en REPARATIES Woensdag 6 februari 1985 flSSNG oplage 22 700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44 400. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51. postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60, sostbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé w. melse, 01184-62320 redaktie: ad hanneman, 01180-27? Het aantal ongevallen dat in en om het huis plaatsvindt is schrikbarend groot. Talrijke organi saties doen derhalve hun best om door middel van voorlichting ongelukken, die meestal het gevolg zijn van slordigheid, te voorkomen. Zo is ook de commissie 'Veiligheid' van de Zeeuwse vrouwen raad actief. Onder het motto 'Veiligheid in en om het huis' pakt deze groep vrouwen het groots aan. Ze heeft voor dinsdag 19 en woensdag 20 maart een enorm aantal instellingen uitgenodigd in de Mid delburgse Schouwburg om daar aan belangstellen den te tonen hoe het niet moet. Politie, brandweer, plantsoenendienst, EHBO, apothekers. Bureau Voorkoming Misdrijven, Stichting Consument en Veiligheid, Veilig Verkeer Nederland. PZF,M, Keuringsdienst van Waren, Nederlandse Hartstichting, Zeeuws Servicebureau voor Jeugd- en Jongerenwerk het VAC zijn op die dagen aanwezig. De politie komt met zijn voor lichtingsbus 'Voorkoming Misdrijven' en stelt die open voor De Schouwburg. De commissie Veilig heid van de Zeeuwse Vrouwenraad mikt op een grote publieke belangstelling om bekendheid te geven aan haar werk. Behalve particulieren hopen de dames dat er ook bezoeken worden gebracht door groepen, zoals scholen en vrouwenorganisa ties. Wie (openingslijden 10 lol 22 uurmei een groep de Open Dagen wil bezoeken, kan contact opnemen met mevrouw P. Aronson-Gobilz, Tabak- straat 23 in Hulst. Telefoon 01140-13233. DEZE WEEK IN Een volle pagina in formatie over de Perso- nenauto-Rai. In 'Uit het zaken- hart': Hugo de Werk, hij doet het in naslag werken. De filmrubriek met twee premieres. Laat licht en lucht uw woning binnen en zorg voor goede voeding en voldoende rust Nepal. De reisgids van een groot Nederlands reisbureau prijst het land de hemel in: melk en honing, geheel omgeven door het prachti ge India. Het Unicef rapport over het onderwijs in het 140.000 km2 grote land tegen de zuidhelling van het hoogste deel van de centrale Himalaja spreekt van bittere ar moede. Citaat uit dat rapport: "Omdat slechts negentien procent van de bevolking kan lezen en schrijven heeft Nepal zich bijzon- Bennie en broer Jan Poppe, de monteur, zijn enthousiaste sportmensen Voor de motorcrosser Bennie Poppe wordt 1985 het jaar van de waarheid. Bij de senoiren kan deze 22-jarige coureur uit Meliskerke bewijzen dat hij in Zeeland jaren lang gezien is als een talent. Sa men met Kees Zuidhof uit Kwa- dendamme rijdt Bennie dit jaar voor het eerst in die klasse. Beiden berijden een motorfiets met een cilinderinhoud van 250 cc. Het zijn de enige Zeeuwse seniorencou reurs bij de kwart liters. In tegenstelling tot motorracen komt er bij crossen meer om de hoek kijken dan alleen een uitge balanceerde snelle motor. Durf. uithoudingsvermogen en een hel dere kijk op het wedstrijdverloop zijn eigenschappen die een crosser in hoge mate dient te bezitten. Daarom mag de doorsneecoureur buiten het sportieve seizoen niet stilzitten. Duurlopen en oefenin gen met halters hebben echter nog nooit op het programma gestaan van de tot nu toe zo succesvolle loonwerker Bennie Poppe. "Ik overweeg echter om binnenkort wekelijks een een paar uurtjes in een fitnesscentrum te gaan trai nen", lacht hij en geeft toe dat hij in die twee jaar dat hij in de klasse 250cc rijdt en de vier jaar met de 125cc motorfiets nooit conditio nele problemen heeft gehad). "Ik geloof inderdaad dat het bij de senioren zwaarder wordt, hoewel ik tijdens de eerste wedstrijd op zondag 20 januari tiende werd bij een wedstrijd in Reek. dat is in Brabant". Bennie Poppe streeft ernaar om binnen twee jaar een H-nummer te bemachtigen. Coureurs met een H-nummer mogen namelijk deel nemen aan Grand-Prix-wedstrij- den. "Het eerste jaar", zo oordeelt Bennie, "is nog een kwestie van aftasten". En in onvervalst Wat chers bekent hij dat die senioren toch wel erg hard de hindernissen nemen. Vorig jaar bij de junioren had hij nauwelijks tegenstand. "Mijn vriend Kees Zuidhof en ik jaagden elkaar enorm op. Maar als een van ons beiden was uitge vallen vlogen de rondetijden met wel drie a vier-seconden omhoog." Beoefenaars van de mechanische sporten zijn meestal aangewezen op hulp van goede monteurs. Bij Bennie Poppe bleef dat in de fa milie. Zijn wat oudere broer Jan verzorgt de ene eigen motor, waarmee Bennie bij de allerhoog- sten moet floreren. Met waarde ring in zijn stem constateert Jan Poppe: "Ik heb alle vertrouwen in Bennie. Het is een echte vechter in de goede zin van het woord. Als hij een slechte start heeft doet hij er alles aan om toch nog bij de eerste tien te eindigen. Kijk. en dan heb ik er ook wat aan. Het is een hoogst ondankbare taak als de coureur al te snel het hoofd laat hangen". Angst voor ongelukken heeft het tweetal niet, ondanks de minder leuke voorbeelden die er de laat ste jaren in de crosswereld voor de dag komen. Bennie stelt vast dat de motoren inderdaad steeds sneller worden, maar weet daar tegenover dat ook de vering en andere accessoires die voor de veiligheid moeten zorgen daaraan worden aangepast. Het tweetal becijfert dat een mo torsportjaar zo om en nabij de 15.000.— kost. Veel geld. Zon der sponsoring is dat nauwelijks te doen. Talrijke Walcherse geld schieters helpen het tweetal echter op weg naar mogelijk de top. En als de motorfiets van Bennie op een wedstrijddag weigert staat daar zelfs een extra machine van Adri van de Broeke. Louw Krijger uit Meliskerke treedt voor de ge broeders Poppe op als een soort manager, zodat beiden zich hele maal op de wedstrijden kunnen concentreren en geen enkele be moeienis hebben met organisato rische zaken. Bennie tenslotte: "Ik hoop dit jaar bij de eerste vijftien te eindigen. Ik strijd daar in elk geval voor". Broer Jan benadrukt nogmaals: "Ja, een vechter, dat is het. En het is voor mij een dankbare taak om die motor te verzorgen". der ingespannen het schoolgaan te bevorderen, hoewel het aantal meisjes, dat de scholen bezoekt, gering blijft. Omdat de scholen niet regelmatig worden bezocht, velen de scholen voortijdig verla ten of blijven zitten, verwerft slechts een klein deel de elemen taire kennis van lezen, schrijven en rekenen. De kwaliteit van het on derwijs blijft beneden de maat om dat de onderwijzers slecht zijn op geleid". Op 21 januari ging de 'ac tie Zeeland helpt Nepal' van start. De opbrengst wordt gebruikt voor verbetering van onderwijs. Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, legt in dat rap port een link tussen de geringe productiviteit van de boeren (95 procent van de bevolking) en de genoten opleiding. Zij kunnen met hun bedrijf amper zichzelf een 'boterham' bezorgen. Daar naast legt de enorme bevolkings groei een zware druk op de sa menleving. Een voorbeeld. Eind jaren zestig woonden 9,3 miljoen mensen in Nepal. Het land dat vier keer zo groot is als Nederland telt momenteel ongeveer zestien miljoen inwoners. Veertig procent van de bevolking leeft onder de armoedegrens, door de regering gesteld op zestig dollar per hoofd per jaar. Nepal. Eén van de armste landen ter wereld, met een kin dersterfte van 25 procent. De 'actie Zeeland helpt Nepal' is min of meer een logisch gevolg op de 'actie Zeeland helpt Rwanda'. Net als bij de vorige actie wil de provincie 'haar' bevolking active ren, zodat gelden beschikbaar ko men om het land iets van blijven de waarde te geven. De bedoeling is om een aantal verkrotte school gebouwen op het platteland, die niet beter ogen dan een vervallen koestal, te vernieuwen. De kost prijs per schoolgebouw bedraagt om en nabij de elfduizend gulden. Het provinciebestuur schaarde zich op 11 mei vorig jaar unaniem achter het voorstel van gedepu teerde staten om de apparaats kosten (twee ton) te betalen. En De medewerkers van het bureau 'actie Zeeland helpt Nepal' met links Kees Bachofner, in het midden Patou Hei/stek en rechts mevrouw Jantien Kuiper A bee bij elke door de Zeeuse bevolking opgebrachte gulden stopt de pro vincie een kwartje in de bus. CDA-fractievoorzitter Roose hoopte tijdens de behandeling van dat agendapunt dat die ge raamde honderdduizend gulden zou worden overschreden. "Zou dat niet het geval blijken te zijn, dan zullen wij toch de vraag moe ten bezien of de provincie Zee land wellicht te klein is om derge lijke acties te blijven voortzetten". Mevrouw Jantien Kuiper-Abee is door de provincie aangetrokken om de actie, die twee jaar gaat duren, te coördineren. Naast haar werkt Patou Heijstek als secreta resse. De ervaringen van Kees Bachofner uit de tijd van 'Zeeland helpt Rwanda', worden optimaal benut om het werk in 'het veld' vlekkeloos te laten verlopen. Het drietal houdt zich voornamelijk bezig -zo benadrukt mevrouw Kuiper- met fondsen werven en 'de Zeeuwen bewust maken van wat ontwikkelingswerk eigenlijk inhoudt'. "Organisaties en verenigingen kunnen daar op een geheel eigen wijze op inhaken binnen hun eigen doelstelling", legt de coördinatrice uit. Ze noemt voorbeelden. "Neem de Zeeuwse Landbouw Maat schappij. Die organisatie kan haar leden vertellen met welke beperkte middelen de collega's in Nepal hun grond verbouwen of veeteelt be drijven. En de vakbond zal weer op een andere wijze binnen de eigen doelstelling Nepal kunnen steu nen. Dat geldt eveneens voor sportclubs, die bijvoorbeeld de op brengsten van wedstrijden aan de actie kunnen overmaken. Ieder dus op zijn eigen terrein". Hoe de uitvoering zal zijn, is dus nog een verrassing en is afhanke lijk van wat er uit de provincie aan ideeën het provinciehuis aan de Sint Pieterstraat in Middelburg zal bereiken. Jantien Kuipers: "Uiteraard nemen wij hier ook initiatieven naar de organisaties toe. Maar het is ook belangrijk dat de mensen zelf ideeën ontwikke- J Een verrassend programma. i Dat belooft de organisatie J voor zorgde dat op zaterdag j 9 februari een groot aantal i Zeeuwse amateurs het po- i dium kan bestormen in het Vestzaktheater te Vlissin- gen, aanvang 20.30 uur. „„„.w L_hoog" - een statenlid naar Nepal De komende weken presenteert het twaalf leden tellende Vlis- singse barbershop (koor) The Flushing Boy Barber Friends' zich voor het publiek. Op zaterdag 9 februari zijn de vrolijke zangers te gast in een Open Podium in het vestzaktheater, dinsdag 12 februa ri treden ze op in Hotel Walcheren te Koudekerke tijdens een bijeen komst van de 'telefooncirkel' en twee dagen later kunnen de bewo ners van het bejaardencentrum St. Willibrord in Vlissingen kennis maken met deze zangkunst uit de jaren dertig, die is komen over waaien uit Amerika. Hoewel het koor vreugdevol deze uitnodigingen zou moeten tege- moetzien, heerst er enige onge rustheid. Twaalf leden, vindt se cretaris Luc Schoute, te weinig om vol vertrouwen de toekomst tege moet te zien. Kennelijk zijn er maar weinig mannen die graag zingen, vraagt Schoute zich af. Hij denkt echter dat mensen onvoldoende op de hoogte zijn van barbershop met zijn pittige, vaak met show opge sierde muziek. Schoute legt uit hoe Barbershop is ontstaan. In een kapsalon in Amerika in de jaren dertig wacht ten zo'n acht mensen op hun beurt. Een er van zit in een stoel met een pijnlijk opgezwollen ge zicht. Bij hem moet een kies wor den getrokken. Ze zijn van heinde en ver gekomen, want de eerst volgende 'barber' bevindt zich dertig mijl verderop. De mannen Het twaalftal barbershoppers dat wekelijks op dinsdagavond repeteert. kijken elkaar benepen aan. Ze wachten al langer dan een uur. Dan zet de man met een inge groeide nagel een liedje in: "In the shade of the old Appletree', een tophit in die jaren. Drie anderen neuriën of brommen mee; de barbershop, een kwartet is gebo ren. In principe zingen de twaalf Vlis- singers op dezelfde manier. Er is een groep de de lead voor haar rekening neemt, mannen met de tenorstem zingen in de hoogte en er is een bas en een bariton. In principe, zo legt Schoute uit. kun nen al vier mannen samen bar- bershoppen. Dat geldt trouwens "ook voor vrouwen. Gemengd zin gen is onmogelijk volgens de gel dende barbershopregels. Gezon gen wordt a capella (zonder bege leiding). De Flushing Boy Barber Friends repeteren elke dinsdagavond. Mannen die interesse hebben om aan deze vrolijke samenzang deel te nemen, kunnen contact opnemen met Luc Schoute, telefoon 01184-13164. zou kunnen reizen om zich op de hoogte te stellen. Maar nog beter was zijn voorstel om de schooltjes in bepaalde plaatsen te bouwen. "Men zou dan doeltreffender te werk kunnen gaan", aldus een deel van de bijdrage aan de dis cussie door Elenbaas. De suggestie van de liberaal is goed gehoord, want op het aller hoogste niveau van Unicef wordt nu onderzocht of dat mogelijk is, aldus mevrouw Kuiper. Er kan dan trouwens ook nog duidelijker worden gemaakt, hoe belangrijk een schoolgebouw in Nepal is. "De school staat in het centrum van het dorp", legt de coördina trice uit. "Het is niet alleen een trefpunt voor de schoolgaande jeugd, ook de ouderen komen er bij elkaar vanwege de centrale ligging". Nepal zal de komende twee jaar veel aandacht krijgen in Zeeland. Talrijke activiteiten worden ont wikkeld. De informatie en be wustwording naar de scholen toe bevindt zich nog in een pril sta- "Topk wa lite it Een voudige bediening D« p*rt»kt« snelkookpan. SERVICE KWALITtlT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 len. Wij kunnen informatie geven en materiaal aandragen. En als dat nodig is, kunnen we de men sen doorverwijzen. Overigens geeft de commissaris dr. C. Boer den steun door een persoonlijke brief aan de Zeeuwen, die eind februari huis-aan-huis wordt ver spreid. Het wordt een duidelijk herkenbare brief om te voorko men dat hij niet met het reclame materiaal direct in de prullemand verdwijnt". Zoals reeds eerder gemeld is de actie een onderdeel van een wereldwijd Unicef project. Deze organisatie is al sinds 1975 actief in Nepal. Ze haakte in op een ini tiatief van de Nepalese regering om het onderwijs te verbeteren. De provincie Zeeland op haar beurt koppelde de nog lege wagon achter de Uniceftrein. In tegen stelling tot de Rwanda-actie - een waterput is een concreet gegeven - is de weg die de hopelijk goed ge vulde wagon gaat rijden moeilijk te volgen. Mogelijk komt hij tus sen allerlei andere hulpmiddelen en blijft het resultaat voor de ge vers van geld op het Zeeuwse gi ronummer 7475 onherkenbaar. De heer Elenbaas (VVD) sprak die bezorgdheid uit tijdens de vergadering op 11 mei. "Het zal dan ook een bijzondere grote inzet van de organisatoren vragen om de Zeeuwse bevolking goed dui delijk te maken waar het hier om gaat". Hij suggereerde dat er wel licht "maar de kosten zijn te TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen 1 6 febr. a s. Tel. 01 184-14081 Vlissingen dium. Het steunpunt voor kunst zinnige vorming en volwassenen educatie werkt aan een methode die voor de scholen geschikt is. Het Zeeuwse steunpunt doet dat trouwens samen met de enthou siaste medewerkers van het bu reau van mevrouw Kuipers en mogelijk met andere instellingen. "In de eerste plaats hebben we gedacht aan podiumkunsten met muziek en dans", weet de coördi natrice. "Vragen als: hoe dansen de Nepalezen en hoe dansen wij, kunnen dan aan de orde komen. Ook zijn andere vergelijkingen mogelijk". Verder wijst ze naar een tentoonstelling van Unicef Walcheren over Nepal die wordt voorzien van een informatiemap. Overigens draait mevrouw Kuipers er nauwelijks omheen als ze ge vraagd wordt naar het streefbe drag. Ze verwijst naar de Rwanda- actie waar in 1981 één miljoen gulden werd binnengehaald. "Dat moet ook voor Nepal haalbaar zijn", meent ze. Als Zeeland één miljoen gulden bijeenbrengt - zo leert een snelle berekening - kan ongeveer vier procent van de bestaande scholen worden herbouwd. Een druppel op een gloeiende plaat? We ver wijzen naar het oude gezegde dat mevrouw Van Zanten Leijsen (PvdA) van stal haalde tijdens de behandeling op II mei 1984. "Laat licht en lucht in uw woning binnen en zorg voor goede voe ding en voldoende rust". Me vrouw Van Zanten voegde er toen aan toe dat ze aan dit soort sim pele dingen denkt als ze het heeft over de ontwikkelingshulp van Zeeland aan Nepal. Zeeland helpt Nepal heeft een gironummer dat al geruime tijd open staat: 7475 tnv. actie Zeeland helpt Nepal'. Het coördinatie team is bereikbaar op nummer 01180-31011, toe stel 398.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1