ABDIJ UWS Rijksbeleid openluchtrecreatie Filmhuis Meccano uitgebreid met kinderfilmtheater 'Politieke partijen willen (nog) geen informatie geven aan buitenlanders' SPORT VAN TOEN Een foto uit de oude doos ZEELAND IN DE PEN De vijvers van Vijvervreugd Informatiefolder KMBO DE FAAM - DE VMSSINGER Woensdag 6 februari 1985 IN BEROEI De Provinciale planologische commissie buigt zich over een Zeeuwse reactie op de rijksplannen voor de openluchtrecreatie in Nederland. Dagrecreatie Watersport COMMISSIES Waterstaat en verkeer Economie Volksgezondheid Milieu Bestuurszaken Vl|vervrsii§d. Tegenwoordig is de naam "Vij vervreugd" bekend als tehuis voor geestelijk gehandicapten, langs de weg Middelburg-Kou- dekerke.Wie herinnert zich nog de buitenplaats van die naam die op oudejaarsdag 1968 in vlammen opging? De resten werden in het jaar daarop ge sloopt. De geschiedenis van de ze buitenplaats is in het tijd schrift "De wete" van de Heemkundige kring Walcheren beschreven door J. Poppe (juli 1984, januari 1985). Het is geen spectaculaire geschiede nis, maar het is goed dat alle gegevens bij elkaar gebracht zijn omdat zij tevens een onder deel vormen van de boeiende landschapsgeschiedenis van Walcheren. In het midden van de 18e eeuw was Walcheren bekend om zijn vele buitenplaatsen, in veel ge vallen eigendom van vermogende Middelburgers die hun kapitaal in handel en bedrijf hadden ver diend. Men wedijverde om de tuinen, die bij de buitenplaatsen hoorden, zo fraai mogelijk te ma ken. Bij elkaar vormden zij de tuin van Zeeland", de palm van God s hand om met Jan Campert te spreken. Stichter van Vijver vreugd was Jean (of Johan) Va lentin Sprenger. Op het ijzeren hek, dat toegang tot het huis gaf stond het jaartal 1 760. Zijn vader was Waals predikant te Oostburg zijn overgrootvader overleed te Valenciennes. Vandaar zijn Fran se voornamen. Na het overlijden van Johan Va lentin Sprenger ging het buiten goed over in handen van zijn dochters Cornelia Louisa en Jaco- ba Petronelle. Cornelia huwde met Jan Boogaert, afkomstig uit Rotterdam. De ongehuwde Jaco- ba bewoonde een huis aan de Rouaansekaai te Middelburg. Uit het huwelijk Boogaert-Sprenger werd Charles Jacques Boogaert geboren,die op 7 maart 1869 overleed. Zijn weduwe Anna Ma ria Elisabeth van Adrichem en haar kinderen besloten "Vijver- vreugd"-te verkopen. De buiten plaats bestond uit een herenhuis met koetshuis, stalling, afzonder lijke kelder, menagerie, erf, tuin, boomgaard, vijver en "bosch van vermaak". De namen "speelhof" en "bos van vermaak" dateren uit de 18e eeuw. Zij wijzen er op dat men in de zomer het stadsgewoel meed en zich naar buiten begaf. Men kon zich verlustigen aan een wa terpartij, de vijver. In de verkoop van 1869 was een partij tuinge reedschap betrokken, die er op wijst dat grote aandacht aan het tuinieren was besteed. De buitenplaats kwam in handen van koopman en fabrikant Hendrik Jan van den Berge. Van af 1880 werd de familie van der Lek de Clercq eigenaar. Mevrouw J.M. van der Lek de Clercq ver trekt in 1916 naar Arnhem, Dan wordt Vijvervreugd verhuurd, aan de familie Van Hoek-van Hoek. Aardig is de beschrijving van het noodweer in november 1921 door de dochter des huizes. Een prachtige olm woei om. "Volgens de houthandelaar de mooiste boom op Walcheren, volgens mij de mooiste van Vij vervreugd". Boompartijen en vijvers werden overspoeld door de inundatie van 1944. Na nog verschillende eigenaars en be woners te hebben gekend, kwam na de brand van 1968 Vijvervreugd in bezit van de Stichting "Verpleeg- en Rust huizen Zeeland". Dat de bui tenplaats, volgens de schrijver, ruim 200 jaar een dominerende plaats in het Walcherse land schap heeft ingenomen, is overdreven. Met de andere bui tenplaatsen vormde zij eens één groot tuinlandschap op Wal cheren. H De hoorcommissie bestemmings plannen behandelt vrijdag 8 fe bruari, 14.00 uur een aantal be zwaarschriften tegen de moge lijke bouw van enkele woningen bij de kern Terhofstede in de ge meente Sluis, zoals opgenomen in het bestemmingsplan "be bouwde kom Terhofstede". De AROB-commissie uit gedepu teerde sten houdt dinsdag 1 2 fe bruari twee hoorzittingen. De eerste begint om 10.00 uur. Enkele inwoners van Vlissingen maken bezwaar tegen de bouw van 8 woningen en 2 garages aan de Beaufortstraat in Vlissingen. Gs hebben hiervoor verklaringen van geen bezwaar aan de ge meente Vlissingen gegeven. De tweede hoorzitting is om 10.30 uur. Het gaat om een be zwaarschrift van mr. W.C.M. As- selbergs uit Terneuzen. B. en w. van Sas van Gent hebben verkla ringen van geen bezwaar ge vraagd voor de aanleg van het fietspad Philippine-Hoek. Gs heb ben die verklaringen verleend, daar is mr. Asselbergs het niet mee eens. De tweede kamer uit gedeputeer de staten behandelt die dag (1 2-2) drie bijstandszaken, en wel om 1 1.00, 1 1.20 en 11.40 uur. De bezwaren richten zich tegen uitspraken van respectievelijk de gemeenten Borsele (2x) en Mid delburg. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Er is een nieuwe folder uitgeko men voor het Kort Middelbaar Beroepsonderwijs in Zeeland. Het KMBO is een vorm van beroeps onderwijs voor jongeren van 1 6 tot 1 8 jaar. Het is volledig dagon derwijs; op het programma staan zowel theorie als praktijk. Het programma voor 1985/1986 is ten opzichte van verleden jaar wat uitgebreid. In beginsel is het KMBO drempelloos Dat wil zeg gen dat een diploma niet persé nodig is. Alle jongeren tussen de 1 6 en 1 8 jaar kunnen zich vóór 1 mei 1 985 aanmelden. De folder is te verkrijgen bij het Regionaal orgaan voor het leer lingenwezen, Vlasmarkt 8, 4461 CW Goes. (01100 27671) óf bij de Streekschool "Zeeland", Mo lenwater 8, Postbus 279 4330 AG Middelburg (01180-16457). H Het voorgenomen rijksbeleid is neergelegd in het "structuur schema openluchtrecreatie". Aangegeven wordt welke concre te maatregelen op het gebied van de ruimtelijke ordening de ko mende 1 5 jaar nodig zouden zijn. Ook is aangegeven welke koers het rijk wil volgen als het gaat om het financieel meewerken aan allerlei plannen. Het is dus zaak om na te gaan in hoeverre de ideeën van het rijk overeenstem men met de Zeeuwse plannen en met name het Provinciaal be leidsplan recreatie en toerisme. Een belangrijke conclusie is dat het rijk veel nadruk legt op ont wikkelingen in stedelijke gebie den. Dit kan het gevaar in zich houden dat een niet verstede lijkt gebied als Zeeland in fi nancieel opzicht minder goed bedeeld wordt. Vandaar dat het advies van de planologische commissie aan het provinciaal bestuur is wijs de Tweede Ka mer op de belangrijke nationale taak die de provincie Zeeland op het gebied van recreatie en toe risme vervult. Benadruk de in spanningen die de provincie al heeft gedaan en nog zal doen. Aangezien het gaat om natio nale belangen dienen van rijks wege ook de nodige financiële bijdragen te worden verstrekt. Vooral bij het onderwerp dagre creatie blijkt dat de regering veel aandacht wil schenken aan de stedelijke gebieden; als het kan de voorzieningen zo dicht mogelijk bij de grote bevolkingsconcentra ties brengen. Een aantal zaken leent zich hier voor niet: voor wandel-, fiets- en ruiterpaden is men al snel aange wezen op de wijdsheid van het landelijke gebied. Ook aan de Zeeuwse mogelijk heden wordt aandacht ge schonken. De planologische commissie signaleert echter wel dat er in vergelijking met de provinciale plannen 'tekorten' zijn. Vooral als het gaat om voorzieningen voor zwemmen- zonnen in Oost:Zeeuwsch Vlaanderen, de gemeente Rei- merswaal en om mogelijkheden voor landrecreatie in het gebied Middelburg-Vlissingen. De regering wil voldoen aan de vraag naar ligplaatsen voor de grote watersport. Voor de Greve- lingen voorziet men een uitbrei dingsmogelijkheid van 4000 lig plaatsen en voor het Veerse Meer van 1200. Voor de overige ge bieden wordt een terughoudend beleid gevoerd. Wat dit laatste betreft bestaat er b.v. ten aanzien van een gebied als de Ooster- schelde geen enkel misverstand tussen provincie en rijk. Wel denkt de provincie - zo kan worden gelezen in het beleidsplan recreatie en toerisme - anders over de groeimogelijkheden van de watersport. Zij wil slechts tot uitbreiding overgaan indien vast staat dat er duidelijk behoefte is aan meer ligplaatsen voor jach ten. In het Veerse meer is slechts één uitbreidingsmogelijkheid voor grote watersport, nl. 400 lig plaatsen bij Kamperland. De pro vincie wil in dit gebied kansen scheppen voor de kleine water sport. Juist daarom vind de pla nologische commissie dat het rijk tekort doet aan de plankzeilmo- gelijkheden op het Veerse Meer. Het is duidelijk dat dagtoeristen hier al in grote aantallen naar toe trekken. (Het rijk wil een concen tratiebeleid in de buurt van de stedelijke gebieden). De provinciale planologische commissie zal haar advies vast stellen op 20 februari. Vervolgens wordt het ter beschikking gesteld van het provinciaal bestuur. De statencommissie voor water staat en verkeer vergadert maan dag 1 1 februari, 1 3.30 uur in het provinciehuis. Agendapunten zijn o.a. een notitie over de aanslui tende weg op de stormvloedke ring op Schouwen-Duiveland en de nota waterhuishoudinge en planvorming. Ook op maandag 11 februari, maar om 1 6.00 uur vergadert de statencommissie voor economi sche zaken in het provinciehuis. Besproken worden de agenda's van de raden van bestuur van de havenschappen Vlissingen en Terneuzen en een onderzoeks voorstel van het Nederlands eco nomisch instituut naar werkpor- jecten van langdurig jonge wer klozen. Verder staan op de agen da een aantal voorstellen tot sub sidiëring uit het fonds bijzondere voorzieningen: RK-kerk Kwaden- damme (ƒ31.000,—); restaura tie Korenmolen "De Brak" in Sluis 20.000,—); museum Noord- en Zuid-Beveland in Goes (119 000.-) ƒ50 000 - voor secretariaat toetsingscommissies in Zeeland voor het werken met behoud van uitkering en 20.000,— voor leerlingbouw plaatsen. De commissie geestelijke gezond heidszorg en zwakzinnigenzorg van de provinciale raacfrvoor de volksgezondheid vergadert don derdag 14 februari, 9.45 uur in hotel Terminus in Goes. Er wordt o.a. gesproken over een aanvraag van de Stichting Ge zinsvervangend tehuis op Schou wen-Duiveland voor een tweede tehuis en een aanvraag van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) om afgifte van een verklaring voor drie-fase-hui zen en uitbreiding van de ar- beidstherape ruimte in Vijver vreugd. Ook staat geagendeerd een notitie over de aanvraag de pendances bij het Graaf Maurits- huis. De provinciale raad voor het mi lieu bespreekt in haar vergadering van 1 5 februari 9.30 uur in het provinciehuis het waterkwaliteits plan, het indicatief meerjaren programma milieubeheer en luchtverontreiniging en afvalver werking in de toekomst. Tenslotte vergadert die dag (1 5-2) eveneens om 9.30 uur de statencommissie voor bestuurs zaken. Agendapunten zijn: subsidieve rordening educatief en sociaal- cultureel werk: uitbreiding perso neelsformatie bij de onderafde ling wegen Van de provinciale waterstaat; beschikbaarstellen kredieten voor automatisering en bevoorschotting in verband met de gewijzigde wet op de bejaar denoorden; eenmalige bijdrage aan het provinciaal overleg en sa menwerkingsverband ouderen bonden in Zeeland te Goes (PO- SO) in tekort organisatiekosten vakantieweken voor gehandicap ten en eenmalig subsidie aan het Zeeuws servicebureau voor jeugd- en jongerenwerk in de ver huis- en inrichtingskosten. Even als de commissie economische zaken behandelt de commissie bestuurszaken een aantal voor stellen uit het fonds bijzondere voorzieningen, te weten:RK-kerk te Kwadendamme en restauratie korenmolen "De Brak" te Sluis. Ook deze vergadering wordt ge houden in het provinciehuis. Alle vergaderingen zijn openbaar. Met uitzondering van de provin ciale raad voor het milieu begin nen alle vergaderingen met een half uur spreekrecht voor het pu bliek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 In het filmhuis Meccano in Mid delburg wordt in de toekomst ex tra veel aandacht besteed aan kin- der- en jeugdfilms. De werkgroep die zich bezighoudt met dit genre in de film, heeft derhalve op zater dag 9 februari een kindergala georganiseerd. Voor de leeftijds groep van vijf tot tien jaar draaien er vanaf 13.30 uur vier korte films. Vanaf 14.30 zijn er films voor de jeugd van tien jaar en ouder. De werkgroep bestaat uit Thea Eve- raers, Kees de Mooij en Jan Wil lem Antheunisse. Het drietal oor deelt: "De kinderfilm is jarenlang ondergewaardeerd in Zeeland, maar ook daarbuiten. We hebben ons georienteerd op wat er zoal 'te koop' is op dit gebied. Er zijn ont zettend leuke films voor de jonge ren". FOTO RUBEN OREEL Net als bij Meccano wil het drietal ook voor de kinderen 'betere films gaan draaien'. Dat houdt trou wens niet in dat men de jeugd via de film stichtelijk en moraliserend wil bewerken. Het gaat in de eer ste plaats om het kijkplezier dat de jeugd kan beleven aan de film. Ook het vertrouwd maken met het medium staat hoog in het vaandel getuige de uitspraak 'we willen een grote diversiteit aanbieden'. "We letten echter niet op de kijk cijfers. We tonen daarom geen sensationele en gewelddadige films. Uiteraard willen we graag bomvolle zalen hebben, maar dat mag niet ten koste gaan van de kwaliteit van het vertoonde. Die beide aspecten meegewogen zet ten ons dan wel voor het blok; de keuze wordt dan wel eens enorm moeilijk, maar we zien niet op tegen deze taak". Een heel belangrijk aspect is dat kinderen soms wel eens moeite hebben met ondertitels. De werk groep wil daarom bij buitenlandse films de teksten via de microfoon gaan voorlezen. En na de film wordt er de mogelijkheid geboden om in Meccano na te praten over hetgeen de kinderen hebben ge zien. Zoals gemeld op zaterdag 9 fe bruari een groot scala films. In de toekomst wil de werkgroep jeugdfilms van Meccano geen be tuttelende rol spelen, maar de jongeren zelf ook actief laten deelnemen in het filmtheaterge- beuren. Dat kan onder meer ge beuren door kinderen zelf de kaartjes te laten verkopen en in de pauze consumpties te laten aan bieden. Ook zijn inmiddels alle scholen op Walcheren aange schreven om aandacht te vestigen op het werk. In een stencil worden de plannen uiteengezet. "Maar wij willen onze samenwer king met het onderwijs beperkt houden", betogen Everaers, De Mooij en Antheunisse. "Het on derwijs heeft zijn eigen taak, na melijk opvoeden. Wij willen ont spanning brengen, maar dan op een verantwoorde manier. Als er een film in het programma zit die bijvoorbeeld aansluit op wat er in een klas gebeurt, dan kan een on derwijzer overdag met de klas naar de film komen kijken". Overigens voegt het drietal daar nog aan toe, dat het zich 'ontvan kelijk opstelt voor suggesties van uit het onderwijs en van de kin deren zelf. Kinderen zijn trouwens ook op geroepen om zelf een naam te verzinnen voor het nieuwe kin derfilmhuis, dat van start gaat in nauw contact met het Amster damse filmhuis en de landelijke kinderfilmwerkgroep van Film zien. Vo„r informatie over de films die zaterdag 9 januari worden getoond zie onze informatiepagina met film-, podium- en boekennieuws. De buitenlanders op Walcheren willen heel snel worden geïnfor meerd door de afdelingen van de politieke partijen. Volgend jaar, op woensdag 19 maart, mogen bui tenlanders die langer dan vijf jaar in Nederland verblijven deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezin gen. "Het politieke stelsel in Ne derland wijkt in de meeste gevallen af van wat wij gewend zijn", zegt Kadir Kiling, voorzitter van de Turkse werknemersvereniging in Middelburg. Hij vreest dat de mensen voor wie hij het woord voert, worden misbruikt als er pas op het allerlaatste moment infor matie wordt gegeven. "We willen nu al geïnformeerd worden en de partijen leren ken nen die voor ons in de gemeente raad zitting nemen", pleit Kiling. "We willen weten wat zij voor ons kunnen betekenen". Op Walcheren wonen tegen de 2500 buitenlanders die in maart volgend jaar kiesgerechtigd zijn. Ze zijn vooral in Middelburg (1300) en Vlissingen (1100) ge vestigd. In beide plaatsen zijn de buitenlanders van vele nationali teiten goed voor één zetel in beide gemeenteraden. De Turken ma ken het grootste deel uit van de groep die zonder Nederlandse nationaliteit een stem mag uit brengen of zich kandidaat kan stellen voor een raadszetel. Kiling becijfert dat er 600 landgenoten op Walcheren wonen, onder wie honderd in Vlissingen. Juist daar om vindt hij het vreemd dat de plaatselijke politieke partijen ogenschijnlijk helemaal geen in teresse hebben voor de politieke honger die Kiling en de zijnen to- Behalve de directe politieke in formatie heeft de buitenlander echter ook algemene feiten nodig om volgend jaar in ieder geval te weten wat er met zijn stem ge beurt. De heer F.H. Reijnders, chef afdeling burgerzaken in Middelburg, heeft zitting in een landelijke adviesgroep inzake 'kiesrecht niet Nederlandse inge zetene'. Hij ontvouwt dat de bui tenlanders op algemene informa tie kunnen rekenen, al staat het nog niet precies vast in welk vat dat wordt gegoten. Voor de voor lichtingscampagne heeft het mi nisterie van binnenlandse zaken in elk geval een bedrag van 3,3 miljoen gulden gereserveerd. Opvallend is dat Kiling daar niet op staat te wachten. "De coördi nator minderheden in Middel burg heeft ons daar ook al naar verwezen. Wij willen weten wat de politiek doet. En die is niet zo makkelijk te lokken voor een po litieke avond waar men onderling kan debateren en met ons in dis cussie gaan. Het is nog maar am per één jaar voordat we kunnen kiezen. En ik verzeker u dat we geen enkel plan hebben om zelf met een lijst deel te nemen. Daar om juist is het ronduit raadsel achtig dat de partijen niet naar ons toe willen komen. Het zijn toch maar liefst zeshonderd po tentiële kiezers op wie de partijen een beroep kunnen doen". De heer M. Blokpoel stuurde ons deze foto van MVV Zeelandia, die werd gemaakt bij de molen van Westkapelle, in 1914. De foto werd gemaakt, aldus de heer Blokpoel, die woont aan de Gan- zegang 2 in Middelburg', voor de wedstrijd die burgemeester Vilérie ons liet spelen tegen Vlissingen. De heer Blokpoel noemt ons de volgende namen: M. Blokpoel. Bertus Flipsen, Jo Schot, Hendrik Luidwieler, lzak de Klerk, Piet Koster, Bram Steur, Dirk Borse- laar. Kees de Hamer, Jan Schot, Rein Steur. Gillis de Hamer, Wil lem Heiboer. Ook deze foto is weer te bestellen bij de redactie van dit blad, door samen met dit knipsel ƒ7,50 te zenden aan Redactie De Faam-de Vlissinger. Postbus 5017,4330 KA in Middelburg. Betaalt u met een cheque, dan deze svp op naam van Ruben Oreel. Wie met mun ten betaalt, dient de brief aan te tekenen.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 13