Industrielawaai KEUKEN VAN DE VLIEDBERG AANZIENLIJK UITGEBREID PROVINCIE I ZEELAND vergunningen hoechst en de schelde i&?ËÈt4?L Veranderingen voor beter onderwijs Vakantieweken gehandicapten aanvraag ontwerp-vergunning gemeente westkapelle OPENBARE BIBLIOTHEEK SOUBURG NU VOLLEDIG GEAUTOMATISEERD DE VLISSINGER Woensdag 30 januari 1985 Taken van de provincie Stand van zaken Sanering woningen Water- kwaliteitsplan IN HEHOEP Provinciale staten beslissen a.s. vrijdag over het beleid dat de provincie zal gaan voeren ten aanzien van de Zeeuwse musea. Zeeuwse museum stichting Financiën (OM Ml SS IKS provinciale griffie provinciale griffie B I) I J Sinds de invoering van diverse milieuwetten rond het begin van de jaren zeventig heeft de provin cie ook taken gekregen op het gebied van beperking van indus trielawaai. In de jaren tachtig zijn deze taken toegenomen toen de Wet Geluidhinder haar intrede deed. Na invoering hiervan moesten veel bedrijven hun verouderde of incomplete geluidsvoorschriften wijzigen. Men moest rekening houden met de maximale grens waarde in een geluidszone. Een geluidszone is een strook rondom een industrieterrein waarbuiten de geluidsbelasting lager moet zijn dan 50 decibel. Bedrijven binnen een zone moeten samen de geluidsruimte "verdelen". Formeel wordt deze zone vast gesteld door de gemeenteraad, waarna het provinciaal bestuur er zijn oordeel over geeft. In de praktijk worden de zones in over leg tussen gemeenten en provin cies vastgesteld. De provincie maakt hierbij gebruik van de des kundigheid van de provinciale geluidhinderdienst. Er moet een afweging worden gemaakt tussen de belangen van de industrie en de woningbouw. In een aantal gemeenten is men nog steeds bezig om zones vast te stellen. Het is de bedoeling dat op 1 september 1986 alle industrieterreinen gezoneerd zijn. Voor het opstellen van bestemmingsplannen is het voor gemeenten van belang om te weten welke gebieden wel of niet geschikt zijn voor het ple gen van woningbouw. De pro vincie kan ook op eigen gele- Het college van Gedeputeerde Staten stelt Provinciale Staten voor bij wijze van uitzondering een eenmalige bijdrage van ten hoogste 1 7.000,— te verlenen aan het Provinciaal Overleg- en Samenwerkingsverband Oude renbonden Zeeland (POSO). Het POSO heeft voor 1985 de organisatie van vakantieweken voor gehandicapten overgeno men van de Zeeuwse Vrouwen raad. Voorheen werd een finan ciële bijdrage ontvangen uit de opbrengst van de Zeeuwse col lecte. Met het wegvallen van de Zeeuwse collecte kon de Zeeuwse Vrouwenraad niet langer de ver antwoordelijkheid voor de orga nisatie dragen. Het gaat om twee vakantiewe ken in het vakantieoord "Bos en Duin" te Oostkapelle. De deelname staat open voor alle gehandicapten in Zeeland die op geen andere wijze voor een verzorgde vakantie in aanmer king komen. Voor volgende ja ren dient het POSO een struc turele oplossing voor de finan ciering te vinden. genheid zones vaststellen. Dat doet zich voor als een industrie terrein in meerdere gemeenten ligt. Ook hier is overleg tussen de meest betrokkenen van be lang. De provincie legt namelijk met de zonering een claim op de ruimtelijke mogelijkheden van de betrokken gemeenten. Een andere taak van de provincie is voor woningen die binnen een geluidszone liggen met een ge luidsbelasting van meer dan 55 decibel een saneringsprogramma op te stellen. Uiteindelijk beslist de minister over het voorgestelde saneringsprogramma. In sommi ge gevallen dient de lawaaiver- oorzaker de kosten van sanering te betalen, maar het is ook moge lijk dat rijk en gemeente de huizen moeten saneren dan wel isoleren. Volgende week worden de laatste twee voorlichtingsbijeenkomsten gehouden over het waterkwali teitsplan. Maandag, 4 februari, wordt een bijeenkomst gehouden in het Gemeenschapscentrum Den Dullaert, Sportlaan 14 in Hulst en op woensdag 6 februari is er een avond in het Recreatie centrum Haestinge, Sportlaan 2 in Sint-Maartensdijk. Medewerkers van provinciale wa terstaat zullen een toelichting ge ven op het plan. Beide avonden beginnen om acht uur 's avonds. De AROB-commissie uit Gedepu teerde Staten houdt dinsdag 5 fe bruari, 10.00 uur een hoorzitting. Mr. K.P.T.G. Flos uit Middelburg maakt namens mevrouw R. May- Callenfelds uit Zierikzee bezwaar tegen het verlenen van verklarin gen van geen bezwaar van gs (gevraagd door b. en w. van Zie rikzee) voor de bouw van een douche- en toiletaccommodatie aan de Nieuwe Haven in Zierik zee. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middel burg. ÜWS Provinciaal museumbeleid Gedeputeerde Staten hebben de doelstellingen en de finan ciering van het museumbeleid gepresenteerd in de nota "Pro vinciaal museumbeleid". Dit stuk is onderwerp geweest van discussie en inspraak. Volgens gs maken ontwikkelin gen in en buiten Zeeland het nodig met een hernieuwde visie te komen op het museumbeleid zoals dat vanaf het begin van de jaren zeventig gestalte heeft gekregen. Meer en meer wint de gedachte terrein dat musea niet alleen een "bewaarfunc tie" hebben maar ook een "op voedende", "voorlichtende" en "recreatieve" taak. Veel nieuwe taken op museum- gebied zullen vorm moeten krij gen in de Zeeuwse museumstich ting, nadat deze is samengevoegd met de Stichting Biologisch Mu seum. Er ontstaan dan twee vol waardige deelmusea: een cultuurhistorisch mu seum; een natuurhistorisch museum. De nieuwe stichting zal zich niet alleen dienen te presenteren aan het algemene kijkpubliek, maar ook de banden moeten aanhalen met het onderwijs. Dat zou moe ten gebeuren door een nieuw op te richten educatieve dienst, die de beschikking krijgt over spe ciaal personeel en uiteraard ook over het nodige geld. Verder zou de museumstichting met diverse andere activiteiten zoals kunst, bibliotheken, monumentenzorg, natuurbehoud, geschiedenis etc. contact moeten leggen. Gs staan op het standpunt dat buiten de Zeeuwse museumstich ting geen instandhoudings- of ex ploitatiesubsidies aan andere mu sea in Zeeland worden gegeven (dat is nog iets anders dan een malige bijdragen voor concrete projecten). Ter realisering van alle in de mu seumnota naar voren gebrachte wensen is een bedrag nodig van 1.074 250,—. Hierin zitten o.a. subsidies aan de Zeeuwse museumstichting (ruim 550.000,—), bedragen die no dig zijn voor uitbreidingen biolo gisch museum, educatieve dienst en de aanstelling van een museumconsulent (iemand die ten dienste van alle musea werk zaam is). In totaal is beschikbaar 977.000,—. Dit bedrag bestaat uit de provinciale bijdrage van ruim vijf ton, een rijkssubsidie van in totaal ƒ275.000, een bij drage van de gemeenten Middel burg 1 50.000.—) en Domburg (biologisch museum 7.000,—) en een speciale bijdrage van het rijk van 28.000,— voor het biologische museum. Aangezien de bijdragen niet Maandag 4 februari, 13.15 uur vergadert in gebouw De Sterre in Clinge de statencommissie voor welzijn. Op de agenda staan o.a.: de wij ziging van de Wet op de bejaar denoorden en in verband daar mee het beschikbaar stellen van kredieten voor automatisering en bevoorschotting; subsidie Stich ting Unie van Vrijwilligers in Zee land en eenmalige bijdrage aan het provinciaal overleg en samen werkingsverband Ouderenbon den in Zeeland (POSO) in het te kort van organisatiekosten voor vakantieweken voor gehandicap ten (zie elders in deze rubriek). Verder wordt gesproken over aanwendinq van de structurele rijksbijdrage voor de nieuwe pro vinciale taken voor het basis- en speciaal onderwijs, een eenmalig subsidie aan het Zeeuws Informa tie Servicebureau voor jeugd- en jongerenwerk in de verhuis- en inrichtingskosten en de subsidie verordening educatief sociaal-cul tureel werk. Tenslotte staat ter discussie de vaststelling van de begroting 1985 van de technische biblio theek Zeeland, alsmede een toe kenning van een extra eenmalig voldoende zijn om alle wensen te kunnen betalen, moet er worden gekozen. Gs hebben voorkeur om eerst de museum stichting goed op poten te zet ten (inclusief een educatieve dienst en een goede depot- voorziening en realisering van een volwaardig natuurhisto risch museum, met handhaving van de Domburgse vestiging); ook de komst van de museum consulent is belangrijk. Andere zaken, zoals een bezoe kerscentrum in Domburg en een provinciaal landbouwmuseum worden nu niet verwezenlijkt. De staten wordt gevraagd in beginsel akkoord te gaan met de museumnota en de bestaan de subsidiestromen opnieuw te rangschikken en een vanouds bestaande verdeelsleutel tus sen rijk, provincie en de ge meente Middelburg in het ver volg niet meer te hanteren. subsidie van 260.000,voor herstel van stormschade. De commissie ziekenhuiszorg van de provinciale raad volks gezondheid vergadert dinsdag 5 februari, 14.45 uur in hotel Terminus te Goes. Besproken worden een notitie over hulp aan vakantiegangers door Algemene Ziekenhuizen in Zeeland, de voortgangsrapporta ge computertomografie en de no ta "beleidsperspectief op zorg verlening door algemene zieken huizen. De statencommissie voor ruimtelijke ordening spreekt in haar vergadering van vrijdag 8 februari, 9.30 uur o.a. over de notitie wegaansluiting Wester- schouwen en de informatieve no ta waterhuishouding en planvor ming. Verder komt ter sprake de subsidieaankoop van slikken en schorren in de Paulinapolder in Zeeuwsch-Vlaanderen. De vergadering is in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Ook op vrijdag 8 februari, maar om 14.00 uur vergadert de sta tencommissie voor milieuhy giëne. Agendapunten zijn: verslag aan varing "Mont Louis": subsidie aan stichting studiecentrum we genbouw (SCW) te Arnhem voor 1985 en 1986 in kosten onder zoek naar gebruik alternatieve materialen in de wegenbouw; Bleijko-Verschueren te Walsoor den (chronologisch overzicht werkzaamheden en reactie minis ter VROM). Verder bespreekt men de ant woorden van gs op vragen van statenlid C.Th. A. van Water schoot over vervoer gevaarlijke stoffen over water. Ook deze ver gadering wordt gehouden in het provinciehuis. Alle commissievergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Een blik in de gloednieuwe keuken In de dependance van de christe lijke nijverheidsschool De Waayenburg, De Vliedberg, aan de Koudekerkseweg in Middelburg is de keuken voor bijna anderhalve ton verbouwd. De zeventien leer lingen van het MDGO-CCD gaan gebruik maken van de vernieuwde keuken. "Een hele verbetering", noemt mevrouw W. Post, dekaan van deze middelbare beroepsoplei ding de uitbreiding en het aantal nieuwe apparaten in De Vliedberg. Op vrijdag 1 februari wordt de nieuwe keuken officieel geopend. Voor ouders, toekomstige leerlin gen en andere geïnteresseerden is er op donderdag 7 februari een Open Huis, 's middags tussen half twee en half vijf en 's avonds tus sen zeven en half tien. De belangrijkste verbetering is de afzuigkap. Voorheen gaf het nog wel eens narigheid als er bijvoor beeld met de frituurpan gewerkt moest worden. Verder is er één nieuwe kookketel met een capaci teit van 25 liter naast de oude ge plaatst. er is een ruime braadslee en een warmtekast. De kosten voor deze nieuwe keukenappara ten bedroegen om en nabij de 25.000 gulden. De ruimte van het vloeroppervlak is meer dan ver dubbeld. van 25 naar 54 m2. Aan de achtergevel van De Vliedberg is een provisiekast gebouwd met een oppervlakte van vijftien m2. En als een van de belangrijkste verbeteringen ziet het schoolteam het doorgeefluik. Bij het serveren van eten in het restaurant annex klaslokaal hoe ven de leerlingen niet meer via enkele deuren over de gang te hollen, maar ze kunnen nu net als in de horeca of in instellingen ge beurt aan het werk. "Allemaal gericht op de praktijk", meldt de- kaan Post. De uitbreiding van het gebouw heeft 120.000 gulden ge kost. De leerlingen van MDGO-CCD kunnen een baantje krijgen in de keukens en aanverwante delen van de horeca of instellingen. De afkorting CCD staat voor civiele en consumptief technische dien sten. Mevrouw Post weet dat alle afgestudeerden vorig jaar - de op leiding was toen iets anders, nog niet in het kader van de MDGO - een baan kregen. "Ook kunnen de leerlingen na het behalen van het diploma verder studeren in hoge re opleidingen op het gebied van de huishoudkunde. "Een scala aan mogelijkheden", werft me vrouw Post. Tijdens het Open Huis op don derdag 7 februari zullen de leer lingen allerlei lekkernijen maken in de nieuwe keuken. De ene helft kookt, en de andere helft van de zeventien leerlingen aan deze op leiding serveert de hartige hapjes aan de aanwezigen. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van de artikelen 12 en 29 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAAG De gemeente Westkapelle heeft bij hen op 21 december 1984 een aanvraag öm ver gunning ingevolge de Hinderwet ingediend voor het oprichten en in werking hebben van een zwembad met chlooropslagplaats op een perceel aan de Domineeshofweg 2 te Westkapelle, kadastraal bekend gemeente Westkapelle, sectie F, no. 1034. TER INZAGE De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 31 januari tot en met 28 februari 1985 op volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Westkapelle op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en op maandagavond van 18-21 uur (voor inzage maandag-avond telefonisch afspre ken: 01187-2055, tst. 20); - op het bureau milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42, Middel burg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 28 februari 1985 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden inge steld tegen de aangevraagde vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovenge noemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEZWAREN Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Mid delburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen zowel het geven van de ge vraagde vergunning, als tegen de ontwerp-vergunning en wel tot en met 28 februari 1985. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden inge diend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom wordt verzocht kunnen tot en met 21 februari 1985 tegen de aanvraag en/of ontwerp-vergunning mondelinge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn. (telefoon: 01180-31364) Middelburg, 30 januari 1985 sint pieterstraat 42, 4331 ew middelburg, tel. 01180-31011 DfllflSSINGEI! Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. AANVRAGEN I. Hoechst Holland N V. te Vlissingen heeft bij hen op 25 juni 1984 een aanvraag inge diend om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtveront reiniging voor het uitbreiden en wijzigen van een chemische fabriek op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nos 526, 559, 576 en 609. Het betreft het uitbreiden en wijzigen van activiteiten aan de kade aan de Van Cit- tershaven II. B V. Koninklijke Maatschappij "De Schelde" te Vlissingen heeft bij hen op 13 juli 1984 een aanvraag ingediend om vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uit breiden en wijzigen van de inrichting met een olie/water-separatorinstallatie op de reparatiewerf "Scheldepoort" op een perceel aan de Ritthemsestraat te Vlissingen- Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, no. 648. TER INZAGE Na het volgen van de vereiste procedures hebben Gedeputeerde Staten besloten de gevraagde vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting (voor wat betreft I en II) en ter voor koming of beperking van luchtverontreiniging (voor wat betreft I). De aanvragen, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 31 januari 1985 tot en met 28 februari 1985 op volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30- 15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.00-20.15 uur; op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, St. Pieterstraat 42, te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. BEROEP Vanaf 31 januari 1985 tot en met 28 februari 1985 kan tegen voornoemde vergunningen beroep worden ingesteld bij de Kroon door de aanvragers, de betrokken adviseur, de genen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28 1e lid onder c van bovenge noemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven ge noemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunningen worden op 1 maart 1985 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State, een verzoek tot schorsing dan wel tot het tref fen van een voorlopige voorziening is gedaan. Eventuele beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en moeten worden gezonden aan de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van be stuur, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's-Gravenhage. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor dxe geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 30 januari 1985 sint pieterstraat 42, postbus 60014330 la middelburg, tel. 01180-31011 De openbare bibliotheek Oost- Souburg aan de Kanaalstraat heeft per l februari zowel de le denadministratie als de uitleen geautomatiseerd. Dankzij deze vernieuwing kunnen de gebrui kers nu meer boeken meenemen: acht in plaats van zes, met een maximum van vier romans voor volwassenen en vier leesboeken voor de jeugd. De bibliotheek in Oost-Souburg is een filiaal van de openbare bibliotheek in Vlissin gen. Haar leden wonen niet uit sluitend in Oost-Souburg, maar ook in de Vlissingse wijken en Middelburg-zuid. Dit meldt P. Stok van de boekenuitleen in Oost-Souburg. In het afgelopen jaar - zo vertelt Stok - is er hard gewerkt om de ongeveer 35.000 boeken aan het nieuwe systeem aan te passen. Daarnaast moest ook de lede nadministratie op de computer worden geprogrammeerd. De volwassenen die gebruik maken van de bibliotheek konden hun nieuwe bibliotheekpas vanaf half december afhalen, de jeugd kreeg de nieuwe 'biebkaarf vorige week. Behalve het feit dat er meer boe ken kunnen worden geleend, heeft de lezer het voordeel dal een veel gevraagd boek nu sneller ge reserveerd kan worden. Ook kun nen de leden via de microfiche- katalogus aan de weet komen welke boeken de openbare bi bliotheken in Zeeland in voorraad hebben. Bibliotheekmedewerker P. Stok somt nog een aantal voordelen op die de automatisering meebrengt. Hij noemt onder meer dat er in hel oude systeem een reservering onopgemerkt bleef. In de compu ter krijgt een reservering een 'sta tus', hetgeen wil zeggen dat wan neer dat boek wordt ingeleverd er automatisch een seintje komt. En datzelfde geldt voor leners die (nog) een hoge boete moeten be talen. De medewerkers van de bieb in Souburg hebben zich de afgelo pen twee weken vertrouwd kun nen maken met de geautomati seerde uitleen in Vlissingen. "Het zal wennen zijn", meent Stok. Hij heeft er echter alle vertrouwen in dat zowel het personeel als de ge bruikers spoedig niet meer beter weten en dat deze innovatie meer service biedt voor de enthousiaste bibliotheekbezoeker.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 13