Pod lum ten Films ms \^éekeinddiensten Expositie DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 23 januari 1985 MIDDEN ZEELAND PORNO Wijzigingen: bij voorkeur schriftelijk. Het adres: Postbus 5017,4330 KA Middelburg, telefonisch maandag voor 14 uur: 01180-27651, toestel 54. VAN DONDERDAG 24 TOT EN MET WOENSDAG 30 JUNI "Hadjememaar". musical door Nooy's Volkstheater, donderdag 20 uur De Schouwburg Middelburg. Met onder andere: Wim Wama, Hanny Vree, IJf Blokker. Mady Alfredo en Johnnv Kraavkamp jr. 'Hadjememaar' is weer dat typische volkstoneel waar het Nooy's Volkstheater patent op heeft. Deze musical van Dick Nooy en Jaap van de Merwe is gebaseerd op het leven van de legendarische en populaire straatfiguur uit het begin van deze eeuw.. Het is een schilderachtig figuur, een zwerver, die het presteerde om in de gemeenteraad te wor den gekozen. Kaarten 18,- CJP en Pas 65 13,— "Ubu", een surrealistisch toneel stuk van A Ibert Jarry door de to neelgroep Het Vervolg. Spelers: Mieneke BakkerHans van der Bie, Hans van Liepsig, Bert J. Luppus, Juul Robinson, Hans Trentelman. Regie: Paul Binners, Het Vestzaktheater Vlissingen, vrijdag 20.15 uur. Al deze zomer kon men genieten van het bizarre stuk van Jarry in het openluchttheater Toorenvliedt, waar het Middelburgs Theater deze klassieker als afscheid van het openluchttheater neerzette. Zoals bekend is het openluchttheater voorgoed gesloten; de kosten die baldadige lieverdjes aanrichtten wegens geenszins op tegen baten van het theater; en de gemeente wil niet nog meer geld in deze bodemloze put stoppen. De bezoekers destijds hebben genoten van dit doldwaze meesterwerk met Bram Kwekkeboom in de hoofdrol. Het Vervolg speelt dit stuk al sinds november vorig jaar. Ubu Roi ging in 1896 in première en moest regelmatig worden onder broken. De liederlijke termen die Ubu uithoestte werden niet geaccep teerd. Wie verder had gekeken destijds zou al dra tot de ontdekking zijn gekomen, dat het stuk feitelijk een protest is tegen de burgerlijke vas tigheid en machtsmisbruik. Nu, bijna negentig jaar later, klinkt 'Ubu' nog steeds niet alledaags. Ubu is een stuk over onverzadigbare honger naar macht en geld. Ubu is grof, vadsig, geil, liederlijk en schaamteloos. Elk theatergezelschap dat dit stuk op het repertoire neemt, neemt risico's vanwege het moeilijk bespeelbare terrein. Afgelopten zomer lukte het het Middelburgs Theater om er iets leuks van te maken. Volgens de diverse kritieken die Het Vervolg kreeg, wordt Ubu Roi gracieus gebracht. Kaarten 10,— CJP en Pas 65 7,50. Tweede Zeeuwse Jazzdag, organisatie Jazz A ktiviteiten Stichting Zee land (JASZ), Concert- en Gehoorzaal Middelburg, zaterdag tussen 15 en middernacht. Met The Blue Jeans Big Band, The Lighthouse Quartet, The Down Stringband, De Schelde Dixies, New Orleans Red Beans, Swingroom, Salt Lake Jazz Band, Workshop, Dixie Daddies en Seapoort Quintet. Het programma: 15.00 uurïThe Blue Jeans Big Band/ Een 20-mans-formatie in een bezetting van de orkesten van Count Basie en Duke Ellington. Er staan ook diverse nummers van die bands op het repertore. De band heeft de laatste tijd een goede na^m opgebouwd. Zo trok een eigen concert in oktober een zeer volle zaal. 16.00 uur The lighthouse Quartet Piano, klarinet, gitaar en bas spelen "lichte jazz" en begeleiden zangeres Annette Weesie, die tijdens de Eerste Zeeuwse Jazzdag zo succesvol voor een groter publiek debuteerde. 17 uur The Down Home Stringband Het repertoire van dit kwartet omvat een groot aantal Amerikaanse muziekstijlen uit de jaren '20 en "30. Voornamelijk op snaarinstrumen ten wordt een mengeling van jugband-, stringband-, countryblues- en ragtimemuziek gespeeld. Een nieuw geluid in de Zeeuwse jazzwereld. 18 uur De Schelde Dixies Dit achtmansorkest, de naam zegt het al. speelt oude stijl dixieland. Het orkest treedt vaak en graag buiten op en heeft dan ook een wasbord speler en een sousaphoonblazer in de gelederen. 19 uur New Orleans Red Beans Een gelegenheidsformatie met diverse bekende Zeeuwse gezichten. De bandleden streven ernaar muziek te spelen uit de z.g. "Revival-periode" van de 40-er jaren. 20 uur Swingchroon Met zijn bijzondere bezetting van accordeon, klarinet, piano, bas en drums richt dit kwintet zich op de swingmuziek uit de 40-er en 50-er jaren. Er staan echter ook vaudeville-nummers van eerdere datum op het repertoire. 21 uur Salt Lake Jazz Band De acht muzikanten van dit orkest spelen een stijl die is te .omschrijven als een mengeling van New Orleans-Revival en dixieland. Dankzij optredens op diverse gelegenheden een steeds bekender wordende band. 22 uur Workshop Dit uitstekend op elkaar ingespeelde vijftal is regelmatig in Vlissingen te beluisteren. De ritme-sectie bestaande uit piano, bas en drums onder steunt de twee blazers in een stijl die gerubriceerd kan worden bij de swing/mainstream. 25 uur Dixie Daddies In de originele dixielandbezetting spelen de "vaders" bekende en min der bekende nummers uit het dixieland repertoire. Jacqueline Geldhoff zorgt voor de vocale inbreng. 24 uur Seaport Quintet Bezetting: Sax. trompet (Bart Dal van "Dixie Machine"), piano, bas en drums. Vijf routiniers spelen blues, ballads en bob-thema's. Zangeres Ella-Rose Mitchel levert een belangrijke bijdrage in het swingende geheel. 'Voor het pensioen' van Thomas Bernard door toneelgroep Vrij Spel met Henk van Leeuwen, Joan Krause en Wil Rutgers. Regie: Gelijn Molier, Minitheater Middelburg, zaterdag 20 uur. Een halfjaar voor hij met pensioen zal gaan viert de president van de rechtbank Rudolf Holler, in de beslotenheid van zijn huis, dat eens zijn ouderlijk huis was, de verjaardag van zijn idool: Heinrich Himmler. Hij viert het feest samen met zijn zusters. Vera, met wie hij een inces- tueuse verhouding heeft en Clara, die kort voor het einde van de oorlog tijdens een Amerikaanse luchtaanval door een neerstortende balk is getroffen, en haar verdere leven in een rolstoel moet doorbrengen. In de oorlog heeft Holler het van "jongste rechter aan het front" tot "plaatsvervangend commandant van een concentratiekamp" gebracht. Na de oorlog was dat reden om onder te duiken, maar weer tevoorschijn gekomen kon hij ongestoord aan een nieuwe carrière werken en bracht hij het tot president van de rechtbank en lid van de landdag, waar men zich gerust over kan verwonderen, want erg brillant komt hij niet op ons over. integendeel. In een soort van zelfbeschuldiging noemt Bernhard in de ondertitel zijn stuk "een comedie van de Duitse ziel", maar laten wij ons niets wijs maken: De Höllers ontmoeten wij overal ter wereld en onder alle rangen en standen. Hun kenmerken zijn kortzichtigheid, gewetenloos heid, onverdraagzaamheid, kleinburgerlijkheid en middelmatigheid en zij voelen zich voortdurend verongelijkt en tekortgedaan. Daar waar totalitaire systemen van welke signatuur dan ook regeren, krijgen zij de beste kans te gedijen. Binnen de sfeer van opgefokte bordkartonnen heroiek, die zulke systemen kenmerkt voelen zij zich veilig en vormen de volgzame na-blatende groep dank zij wie de "leiders" hun macht kunnen uitoefenen. Ze zijn de ratten die de pest verbreiden. Kaarten 7,50, CJP en Pas 65 5,50. 'Het dagboek van Anne Frank', toneelstuk met onder andere Jeroen Krabbé en Jip van Wijngaarden in De Schouwburg Middelburg, dinsdag 20 uur. De Prins van Oranje Goes, woensdag 20 uur. Nadat de familie Frank, de familie van Daan en tandarts Dussel op 4 augustus 1944 door de Gestapo uit hun onderduikadres zijn wegge haald. vindt Miep Gies tussen de achtergelaten rommel en papieren het dagboek van Anne Frank. In 1985 is het veertig jaar geleden dat Anne Frank stief in het concen tratiekamp Bergen-Belsen. Dit wordt op vele manieren herdacht en wij zijn verheugd deze produktie ook in dit herdenkingsjaar te kunnen spelen. Officieel is 1985 uitgeroepen tot het Anne Frank Jaar en bovendien tot het Internationale Jaar van de Jeugd. Het dagboek van Anne Frank is bekend over de hele wereld en vertaald in meer dan 20 talen. In 1955 werd de wereldpremière van een toneel versie van dit dagboek op Broadway opgevoerd. Na de memorabele voorstelling van Toneelgroep Theater in 1956 is het weer voor het eerst dat dit stuk ten tonele wordt gevoerd. Kaarten 14,— CJP en Pas 65 13,- 'Ritornel'en 'Drieluik' van solo's door de dansgroep Krisztina de Chatel. Schouwburg Middelburg, woensdag 20.30 uur. Choreografie, toneelbeeld en costuums: Yoka van Bummelen. Muziek: een collage van muziek van Brian Eno, Harold Budd en Vangelis. Uitvoering Jerry Boeye, Marijke Hubregts. Robert Salden en Lilian Vos. In 'Ritornel' wordt geen tekst gebruikt, de muziek (ambiënt omge ving) benadrukt de tegenstellingen: hartstocht-afstandelijkheid; ruim telijkheid-beklemming; veraf-dichtbij; eenling-groep. De nadruk op beeldende, rituele tijd en ruimte elementen zou de dans een gevoel van 'reis-beleving' moeten geven. In tegenstelling tot eerdere choreografieën van Krisztina de Chatel waarin de dansers ondergeschikt zijn aan de ruimte en aan de choreo grafische principes worden de solo's in 'Drieluik gemaakt op de per soonlijke kwaliteiten van de uitvoerenden. Hierdoor wordt elke solo verschillend van sfeer, bewegingskwaliteit en dynamiek. De belichting van Jilles Jongkind vormt een belangrijke verbinding tussen deze uiteenlopende choreografieën. Uitvoering: Marijke Huybregts, Lilian Vos, Jerry Boeye Kaarten 14.- CJP en Pas 65 10,- Het meisje met het rode kapje' door poppenspeler Willem Parcival, elke woensdagmiddag vanaf 14.30 uur in Meccano Middelburg "Rhinoceros', door de Franse toneelspeler Eric Eychenne. Ionesco is de schrijver van dit spel. Vestzaktheater Vlissingen, zaterdag 20.15 uur. Kaarten 5,— CJP en Pas 65 2,50. DE WETE, het blad van de Heemkundige Kring Walcheren begint in het januari nummer met een nieuwjaarswens op z'n Wal- chers: 'Me wense je vee Teil en zegen in 't nieuwe jaer en aolles wa je nodig 'eit vö je lichaem en ziele'. Verder worden enkele citaten ge noemd van Johan de Brune. die in deze tijd onmiddellijk het predi kaat 'seksistisch' zou krijgen op gespeld. Ze handelen over de nieuwste mode in die tijd. Zo rond de aanvang van de zeventiende eeuw schreef de tijdgenoot van Jacob Cats: 'Wat vindt men al movaerds en teutebellen, die niet en denken of en spreken, dan van kragen en hongerlingen (vrouwen- lijf met panden) a Ia mode De kleeren van oude date zijn by haer bespottelick: zy welen reden te ge ven waerom de gramgaten (vrou wenlijf zonder mouwen) en boffen (bolle opnaaisels aan de mouwen) buyten gebruyck gereackt zijn, en waerom de joffers nu van achter gerijght werden. Socrates dede de wijsheyt uyt den hemel op aerde dalen; en deze doen de zothevd uyt der aerde tot den hemel rijsen. Men zeght van de zimmen (apen) dat ze novt meer beesten en sijn dan als ze vermomt werden onder kleeren van de menschen. En deze modisten en zijn apen noyl meer gelijckt, dan wanneer ze met die nieuwe snuf komen uytstrijcken, en andere den ouden draght verwijten...Een an der gekozen citaat hakt nog har der in op de 'kaeckel- Wijven De Wete heeft voor de lezers ook een aantal leuke 'recepten uit grootmoeders tijd' in petto. Zo wordt onder meer het recept ge geven van Koudekerks gerstebier en Ritthems donker. Kritiek heeft De Wete op het Prisma-pocket 'Wandelen over Walcheren'. Vol gens de auteur van het stukje in de Wete valt nergens in de tekst enige deskundigheid te bespeuren van de schrijvers, Isy en Evy Zwolle. "De verstrekte informatie is voor namelijk bouwkundig van aard er dat is. juist op het platteland, maai een zeer gering deel van wat ei werkelijk te zien valt. Op de laatste pagina meldt de Heemkundige Kring Walcheren dat zij ongeveer veertig nieuwe leden heeft, per 1 januari 1985, onder wie de commissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boer den. De Wete verschijnt elk kwartaal en is bestemd voor de leden van de Heemkundige Kring Walcheren. KINDERBOEKEN (door Jan Snieekt-nsf Op de vraag hoe hij over illustra ties in (zijn) boeken denkt, ant woordde W.F. Hermans o.a.: il lustraties in kinderboeken zijn ei genlijk voor domme kinderen, die zich geen voorstelling kunnen maken. (NRC, 11 dec. 1981). Een arrogante uitspraak die niet alleen voorbijgaat aan het feit dat sommige boeken uit de wereldli teratuur hun waarde voor min stens de helft ontlenen aan de bij zondere bijdrage van de kunste naar. maar ook nog getuigt van onbenuiling weinig kennis van zaken over de functie van illus traties. Zo maken in ARM EN DE BENDE VAN DE BOOMSTAM de (gewassen)pentekeningen van Dirkje Kuik nieuwsgierig en prik kelen tot kijken. Niet eens zozeer naar wat ze voorstellen, als wel naar wat ze zo mooi maakt. Dirkje Kuik laat dan ook niet als een mooie vogel met zich pronken. Ze houdt het kooitje dat Trude de Jong, de schrijfster van het boek, voor haar bouwde wagenwijd open. Op weg naar huis houdt een groepje kinderen Aram staande en berooft hem van zijn vulpen. Woedend schopt hij thuis tegen een stuk boomstam waardoor de diertjes die eronder wonen hun huis kwijt raken. Maar de spin, de oorwurm, de pissebed, de worm en de tor nemen wraak. Ze ver schijnen in Arams huiveringwek kende dromen en dreigen hem el ke avond te komen pesten als hij niet aan hun eisen voldoet. Aram is echter niet van plan zich te laten koeieneren. Hij pakt de beesten terug en ook zijn vulpen. De dubbele bodem in het verhaal (de beesten staan voor de bende die Arams vulpen afpakte) zal lezers vanaf negen jaar niet ontgaan. De "les" ook niet: Hij lachte. Ik heb ze lekker te grazen gehad, die ijdele spin, die luie tor, die vreetzak van een worm en die oorwurm met z'n medaille! 'Tja, 'zei Pis, 'je be greep ze zo goed dal ik haast dacht dat je een beetje hetzelfde was. Dapper ben je wel, je was bang, maar je durfde ze toch aan'. Een met verve geschreven, prachtig geïllustreerd en mooi en verzorgd uitgegeven boek. Aram en de Bende van de Boom stam door Trude de Jong met illus traties van Dirkje Kuik. Uitgeverij Sjaloom, Utrecht. Prijs f 22,50. 'Hotel New Hemps hire', een verfil ming van het boek 'The hotel New Hampshire' van John Irving. Re gie: Tony Richardson. Met onder andere Jodie Foster en Natassja Kinski (als beer), 't Beest te Goes, vrijdag 20.30 uur. Win Berry berheert samen met zijn vrouw en kinderen het hotel 'New Hampshire'. Hij besluit het hotel te sluiten en samen met zijn gezin naar Wenen te vertrekken. Daar woont zijn vriend Freud in een groezelig hotel met Susie, een meisje dat zich zo schaamt voor haar lelijkheid dat ze zich alleen in een berehuid durft te vertonen. In Wenen worden de meest uitzinnige, aangename en ook diepkwetsende avonturen door gemaakt die ieder familielid een volwassen levenservaring bezorgen. Kaarten 6,— 'Paris-Texas' van Wim Wenders met onder andere Harry Dean Shanton, Dean Stockwell, Aurore Clement, Natassja Kinski en de achtjarige Hunter Carson. Meccano Middelburg, donderdag tot en met woensdag 20.30 uur. Een man (Harry Dean Stanton) komt de woestijn uitgelopen, aan het eind van zijn krachten. Hij wordt aangetroffen door een dokter, die in zijn zak een telefoonnummer vindt. Het blijkt het nummer van zijn broer Walt (Dean Stockwell), voor wie dit het eerste levensteken in vier jaar is van de man die Travis blijkt te heten en geen woord uit kan of wil brengen. Stukje bij beetje ontdekt de toeschouwer, terwijl Travis langzaam taal vermogen en geheugen terugwint, dat diens achtjarige zoontje Hunter (Hunter Carson) bij Walt en diens vrouw Anne (Aurore Clément) woont en dat de moeder nog steeds zoek is. Bladerend in tijdschriften probeert Travis er achter te komen hoe een vader er uit ziet, nu hij er tot zijn verbazing een blijkt te zijn. Met slechts enkele schimmige aanwij zingen op zak gaan Hunter en zijn nieuwe vader op zoek naar de ontbrekende schakel. Jane (Natassja Kinski). Ze vinden haar in Houston, waar ze optreedt in een peepshow. Ge scheiden door een scherm, dat naar gelang van de verlichting als ruit of als spiegel dienst kan doen, onthult Travis door de intercom zijn iden titeit in een lange monoloog, die duidelijk maakt wat er vier jaar gele den gebeurd is. Op haar beurt vertelt Jane voor de spiegel haar versie. Vervolgens verdwijnt Travis voorgoed uit haar leven, nadat hij verteld heeft waar ze hun zoon kan vinden. Toegangsprijs 7.50 'Der Stand der Dinge' van Wim Wenders. Meccano Middelburg, zondag 15 uur. Een hotel ver van de bewoonde wereld aan de kust van de Atlantische Oceaan in Portugal. Het toeristenseizoen is voorbij. Het hotel is leeg. De enige mensen die er nog vertoeven zijn de crew en the cast van een film. Het hotel dient als decor voor een science-fiction film. The Survivors, een remake van Allen Dwan's 'The most dangerous man alive'. Het werk aan de film wordt onderbroken omdat er geen geld meer is. Gordon, de producent is na de start van de opnamen vertrokken naar Los Angeles. Na een paar dagen zal hij terugkomen met geld en nieuw filmmateriaal. Al spoedig blijkt echter dat hij niet op komt dagen. De mensen die bij de film zijn betrokken wachten, maar nadere berichten blijven uit. Dan besluit de regisseur zelf, gespeeld door Patrick Bauchau, naar Los An geles te vliegen om Gordon te zoeken en uit te vissen of de film al dan niet afgemaakt kan worden. Als hij in Los Angeles aankomt merkt hij dat Gordon op de vlucht is. Op de vlucht? De regisseur ontdekt dat hij zich beter niet met deze geschiedenis kan bemoeien, maar dan is het al te laat. Der Stand Der Dinge is een film waarin twee vragen centraal staan: 'Hoe moet men leven?' en 'Bestaan verhalen alleen maar in verhalen?'. Met deze tussenfilm won Wenders in 1982 de Gouden Leeuw van het Filmfestival van Venetië. Op het filmfestival van Rotterdam van ja nuari 1983 was het één van de succesvolste films. Toegangspri js 6,— "The Karate Kid' met onder andere Ralph Macchio, Elisabeth Shue, Martin Kove en William Basset. Regie John G. A vildsen. A Ihambra I Vlissingen, werkdagen 20 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.30 De 17-jarige Daniel LaRusso verhuist met zijn moeder van New Jersey naar Californië. In het begin kan hij daar z'n draai niet vinden, vooral omdat hij door een stel klasgenoten, onder leiding van Johnny Law rence regelmatig wordt afgerost. Dit wordt nog erger wanneer Daniel bevriend raakt met Ali, een meisje waarop Johnny zelf verliefd is. Wanneer hij weer eens een blauw oog heeft opgelopen en vervuld is van wraakgevoelens wordt hij opgevangen door de Japanner Miyagi, de klusjesman van het fiatgebouw. Hij hoopt dat deze oude meester in de karate hem kan opleiden om het tegen zijn belagers te kunnen opne men, aangezien zij ook deze gevechtssport beoefenen. Miyagi stemt toe en bereikt voor hem dat Johnny en zijn bende hem een maand lang met rust laten tot aan de karate kampioenschappen. Dan zal Daniel het tegen hen kunnen opnemen. Miyagi leert hem eerst dat het zoeken van wraak gelijk staat aan het maken van twee graven. Pas wanneer Daniel begrijpt dat karate een staat van geestelijk evenwicht is, wil Miyagi hem gaan onderwijzen in de techniek. Daniel onderwerpt zich aan het strenge regime van de Japanner waarvan hij eerst niet begrijpt maar dat hem steeds verder helpt in de karatesport. En als de kampioenschappen daar zijn, verslaat Daniel - ondanks het feit dat er enige gemene trucs worden toegepast, - al zijn tegenstanders. Geprolongeerd 'Ghostbusters', Grand Theater Goes, werkdagen 20 uur, zaterdag en zondag 19 en 21.30 uur. Gremlins in Alhambra II Vlissingen, donderdag en vrijdag 20 uur, zaterdag en zondag 19 uur. 'Vivement Dimanche' met Fanny Ardant en Jean Louis Trintignant. Re gie Francois Truffaut. Alhambra (in samenwerking met ZVU), woensdag 20 uur. De film is gebaseerd op een amerikaanse thriller en bovendien een hommage aan de 'film noir' met een knipoog naar Alfred Hitchcock. In een spel vol verwarring is een man op de vlucht voor een misdaad, die hij, volgens zijn zeggen, niet heeft gepleegd. Hij (Jean Louis Tritignant), een makelaar in onroerend goed aan de Franse zuidkust wordt verdacht van een dubbele moord: die op zijn vrouw Marie Christine (Caroline Sihol) en haar minnaar Claude (Jean Pierre Kalfon). Al spoedig wordt een derde moord in zijn schoenen geschoven. Hij duikt onder en zijn secretaresse Barbara (Fanny Ardant) neemt zich voor de ware schuldige te zoeken. Ruzie en verzoeningen tussen de baas en haar secretareesse vormen de sentimentele achtergrond van deze spannende film, die is gebaseerd op een roman van Charles Williams. 'Startrek III' met Leonard Nimoy, William Shatner en Deforest Kelly. Alhambra II Vlissingen, zaterdag en zondag 21.30 uur, en maandag en dinsdag 20 uur-. De strijd tegen de krankzinnige Khan heeft de van de planeet Vulcan afkomstige Dr. Spock met de dood moeten bekopen. Hij offerde zich op voor de redding van het ruimteschip Enterprise en haar complete be manning onder leiding van Admiraal James T. Kirk Terwijl de Enterprise op weg is naar de gigantische om de aarde draai ende thuisbasis, is de stemming aan boord niet vrolijk. Vlak voor de aarde bereikt werd, treft Kirk in de hut van Spock zijn vriend dokter McCoy aan. McCoy lijkt in de war en vraagt Kirk, 'hem van Genesis af te halen en naar Vulcan te brengen, waar hij ruSt kan vinden'. (Genesis is de tot leven gewekte planeet). Kirk begrijpt niets van het gemompel van McCoy die direct na thuiskomst op een rustkuur wordt gezet. Kort daarna krijgt Kirk bezoek van Sarek, de vader van Spock. Sarek vertelt dat Vulcans, als hun lichaam sterft, hun geest, hun kennis over laten vloeien in de geest van een ander. Als Kirk de videobeelden terugkijkt ziet hij dat Spock vlak voor zijn dood zin hand op een heel speciale manier tegen het hoofd van McCoy legt en daarbij zegt: 'Ont houden'. Na het relaas van Sarek begrijpt Kirk dat hij het tegenover Spock verplicht is hem van Genesis te halen en naar Vulcan te brengen. Kirk krijgt echter geen toestemming naar Genesis terug te gaan. Via een list knijpt hij er toch tussenuit. Boven Genesis wordt hij aangevallen door Kruge, de aartsrivalen der mensen. Deze Kruge heeft kort daar voor het Federatieschip de Grissom aan flarden geschoten, waardoor geleerde David Marcus en de mooie Vulcaanse Saavik geisoleerd op Genesis zijn achtergebleven, samen met een Vulcaanse jongen. Het Genesis-toestel blijkt niet alleen een dode planeet tot leven te hebben gewekt, maar ook voor de wedergeboorte te hebben gezorgd van Spock. Tot Davids ontzetting echter blijkt alles op de planeet zich in een enorm tempo te ontwikkelen, zodat de planeet en aller erop snel veroudert, dus ook Spock. David vreest dat de planeet zichzelf zal vernietigen, uit zich al in afbrokkelend gesteente en aardverschuivinkjes. Kruge, die op jacht is naar het geheim van het Genesistoestel, blijft alleen achter in zijn ruimteschip, na een list van Kirk, die daarvoor wel de Enterprise heeft moeten opofferen. Na een slopend tweegevecht met Kruge op de op instorten staande planeet, zetten Kirk, McCoy en de nog immer letterlijk 'leeghoofdige Spock koers naar Vulcan, waar de priesteres T'Lar Spocks geest terug laat vloeien uit het hoofd van McCoy, die ook blij is dat hij er van af is. Twee films op vrijdagavond voor de liefhebbers van sexuele ontboeze mingen in de film. "Hoogstandjes voor diamantjes", draait in Alhambra I in Vlissingen vanaf 23 uur. 'Meisjes lusten' draait in Grand Theater Goes vanaf dezelfde tijd. 'Kleine Klaas en grote Klaas" naar het sprookje van Andersen. Regie Celino Bleiweiss, Muziek Reiner Hornig. Deze Oostduitse film is Neder lands ondertiteld. Meccano Middelburg, zaterdag 15 uur. Grote Klaas is een hebzuchtige rijke boer, die het niet kan hebben als een ander meer heeft dan hij. Kleine Klaas is een hardwerkende man, heeft een groot gezin, is arm maar altijd vrolijk en vriendelijk. Kleine Klaas werkt voor Grote Klaas. Ook al werkt hij nog zo hard voor Grote Klaas is het nooit hard genoeg. Als kleine Klaas op zondag zijn eigen stukje land omploegt met zijn paard Hans en de twee paarden van Grote Klaas en dan: 'Hu, al mijn paardjes' roept, wordt Grote Klaas zo boos dat hij het paard Hans met een steen dood gooit. Kleine Klaas is daar erg verdrietig om. Maar met liefde vilt hij het paard en gaat op weg naar de stad om de huid te verkopen. Onderweg komt hij langs een molen en daar vraagt hij om te overnachten. Maar de molenaarsvrouw zegt dat ze alleen is en dat ze geen vreemden binnenlaat. Al gauw echter ziet Kleine Klaas, die stie kem in de hooiberg is gekropen dat er een man bij haar is en dat de tafel vol met eten staat. Als de molenaar thuis komt en Kleine Klaas binnen vraagt, heeft de vrouw het eten en de man verstopt. Met behulp van de huid van het paard, die volgens Kleine Klaas kan toveren, weet hij al het eten op tafel te krijgen en de schuilplaats van de man te vinden. Hoewel de molenaar niet in de gaten heeft dat zijn vrouw hem bedriegt, wil hij graag de huid kopen. Zo komt Kleine Klaas thuis met veel geld. Dat steekt Grote Klaas. Hij maakt een plan om Kleine Klaas te verdrinken. Uiteindelijk verdrinkt hij zelf. 'Pim Pandoer in 't nauw' is een Nederlandse film. Alhambra I Vlissingen, zondag 14 uur. Rode Spin, de mysterieuze bendeleider, heeft het gemunt op een geld auto, die een half millioen aan engelse ponden vervoert. Hij plant een overval. Hij onderkent echter een moeilijkheid: de bank biljetten dienen in Engeland zo snel mogelijk te worden ingewisseld voordat de nummers worden doorgegeven. Pim Pandoer, een kloeke 18-jarige jongen, die weet wat hij doet en vele technische kwaliteiten bezit, heeft jarenlang gewerkt aan een zelfge bouwde duikboot. En het is deze duikboot waarop de Rode §pin zijn zinnen heeft gezet. Ongemerkt en snel kan hij zo Engeland bereiken. Hij beseft ook dat Pim Pandoer daar vrijwillig nooit zijn medewerking aan zal verlenen. Daarom ontvoert de Spin twee jonge vriendjes van Pim Pandoer, die nu wel gechanteerd wordt om mee te werken. Pim Pandoer doet of hij het spel mee wil spelen, maar waarschuwt in het geheim Inspekteur van Dijk. Pim's pleegvader, Oom Bas, ontdekt de samenzwering en meent, dat Pim Pandoer bij de overval betrokken is. Pim raakt slaags met de handlangers van de Rode Spin en dreigt het onderspit te delven, maar dan verschijnt Oom Bas ten tonele, die met zijn sterke knuisten de bende duidelijk maakt dat het ongezond is zijn pleegzoon lastig te vallen. Vervolgens pakt hij Pim Pandoer vast om hem naar de politie te bren gen. Doch Pim rukt zich los en spurt er vandoor, gevolgd door een briesende Oom Bas. Pim gaat naar zijn duikboot en wordt daar opgewacht door de Rode Spin, die hem dwingt koers naar Engeland te zetten. Pim Pandoer maakt gebruik van een moment van onoplettendheid van de Spin, in de daarop volgende worsteling raakt de duikboot op drift en zinkt lang zaam naar de bodem van de rivier. Pim weet de boot te verlaten, maar de Spin dreigt met de boot ten onder te gaan. Pim duikt weer naar beneden en kan op het laatste moment de Spin veilig boven water te brengen. Deze laatste neemt niet de moeite Pim Pandoer te bedanken, maar maakt dat hij wegkomt. Zonder dralen zet Pim de achtervolging in. Het resultaat van de daaropvolgende gebeurtenissen is, dat de Rode Spin de gevangenis in verdwijnt. Doch daarmee heeft Pim Pandoer zijn duik boot nog niet terug HUJSAÏUSEN MIDDELBURG: zaterdag tot 24 uur: F.L. Berghauser Pont, Bel- linkplein 1, tel: 37393. Zondag tot 24 uur: P.F. de Doelder. Bellink- plein 1. tel: 11721. Visites aanvra gen vóór 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur. VLISSINGEN: zaterdag tot 24 uur: J.L.R.H. van Pelt. Juliana- laan 7, tel: 12225. Zondag tot 24 uur: A.J. Mijnlieff, N. Beetslaan 15. tel: 12525. Visites aanvragen vóór 10 uur. Spreekuur voor drin gende gevallen van 12.30 tot 13 uur en van 17 tot 18 uur. SOUBURG, MEUWLAND, AR- NEMUIDEN. MIDDELBURG ZUID: zaterdag: P. Kodde, Oude Vlissingseweg 13, Middelburg, tel: 01180-15810. Zondag: J.C. Ponten. Oude Rijksweg 6, Nieuwland, tel: 01182-1340. Visi tes aanvragen vóór 10 uur. Spreekuur voor dringende geval len van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur. GRIJPSKERKE, GAPINGE, SEROOSKF.RKE, VROUWEN POLDER, VEERE EN ZAND DIJK: zaterdag en zondag: J.W. Oosterhoff, Markt 10, Veere, tel: 01181-271. DOMBURG, AAGTEKERKE, WESTKAPELLE, KOUDEKER- KE, ZOUTELANDE, MELIS- KERKE EN BIGGEKERKE: vrijdag 18 uur tot en met zondag 24 uur: P.K. Noorlander, Mid- delburgsestr. 94. Koudekerke. tel: 01185-1231. WEST- EN MIDDEN-WAL- CHEREN: zaterdagen zondag: B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel: 01185-2190. TANDARTSEN: Spreekuur voor spoedgevallen za. van 11 tot 12 uur: P. Brinkman, Doornenburg 31, Vlissingen. tel: 01184-78811. zo. van 11 tot 12 uur: C. Westveer, Loskade 21, Middelburg, tel: 01180-26694. APOTHEEK: MIDDELBURG: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdagmorgen daar opvolgend: L. v.d. Boogert, Vrij landstraat 79, tel: 27471. VLISSINGEN: van vrijdag 17.30 uur tot vrijdagmorgen daaropvol gend: J.M.H. v.d. Sande, Bad huisstraat 30-34, tel: 12066. VERLOSKUNDIGE: Geldt uitsluitend voor VLISSIN GEN en OOST-SOUBURG: M. Schless-v.d. Werken, H. Dunant- straat 19, Oost-Souburg, tel: 71768. DIERENARTSEN: DIERENARTSENPRAKTIJK OOSTKAPELLE: Oude Dom- burgseweg 33a, 01188-1443. Be handeling kleine huisdieren op afspraak. KLEINE HUISDIEREN: (gezel schapsdieren) het hele weekend: L. Schofaerts te Vlissingen, tel: 01184-14699 en bgg 01185-2069. Consult na telefonische afspraak. MIDDELBURG: Grote huisdie ren: 01180-33803. visites aanvra gen van 8 tot 9 uur. KLEINE HUISDIERENPRAK- IIJK OOST-SOUBURG: Ka naalstraat 3, 01184-60860, behan deling na telefonische afspraak. WIJK VERPLEEG KUNDJGEN: MIDDELBURG-STAD: Kruis- gebouw Nieuwstraat. telefoon 01180-12228. Avonddienst van 17.30 tot 22.30 uur. 01180-14366. MIDDELBURG-ZUID EN AR NEMUIDEN: kruisgebouw wijk gezondheidscentrum, telefoon 01180-14366, avonddienst van 17.30 tot 22.30 uur, telefoon 01180-14366. KOUDEKERKE, MELISKER- KE, BIGGEKERKE, ZOUTE LANDE, WESTKAPELLE, DOMBURG, AAGTEKERKE, OOSTKAPELLE, GRIJPSKER KE, VEERE, GAPINGE, VROU WENPOLDER, ZANDDIJK, SEROOSKF.RKE EN ST. LAU RENS: L. Vogelaar, Markt 36, Veere, tel: 01181-339. VLISSIN- GEN-STAD: B. de Moré, tel: 01184-14019. WEST-SOUBURG, PAPEGAAI- ENBURG, BOSSENBURG, WESTERZICHT, PAAUWEN- BURG, OOST-SOUBURG en RITTHEM: R.A.H.C. Collé, tel: 01105-2564. Zeeuwse Bibliotheek (Kousteen- sedijk) Middelburg IEN VAN DEN BERG, geweven wandkle den onder de titel 'lezen en schrij ven'. Maandag 17.30 tot 21 uur, dinsdag tot en met vrijdag 10 tot 21 uur en zaterdag 10 tot 13 uur. (Opening zaterdag 26 januari). Lange Noordstraat 56, Middel burg GF.RA DAUVILLIER, schilderijen, aquarellen en kunst- foto's. Maandag tot en met zater dag 9 tot 18 uur. Gortstraat 48, Middelburg WIL LEM VADER, schilderijen, aquarellen en kunstfoto's. Maan dag tot en met zaterdag 9 tot 18 St. Janstraat 41-43 Middelburg ANNEKE RUIMSCHOTEL touwplastieken. Donderdag tot en met zaterdag 14 tot 17 uur. Iguana Bellamvpark Vlissingen LEVENDE REPTIELEN, AM FIBIEËN EN INSEKTEN. Da gelijks van 14 tot 17.30 uur. Bellamy 19, Vlissingen HANS VAN DEN BAN sculpturen, dins dag t/m vrijdag van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur en op zaterdag van 13 tot 17 uur tot en met 26 januari. Biologische Museum, Domburg DF. NATUUR IN ZEELAND en DIEREN IN DE NATUUR dage lijks van 10 tot 17 uur. Atelier 4 (Julianalaan 4) Vlissin gen ALBERT VERBURG foto werk. Maandag tot en met vrijdag 12 tot 14 uur. Galerie Montparnasse (Reiger straat) Middelburg HEDEN DAAGSE KUNSTENAARS een nieuwe collectie. Dinsdag tot en met zaterdag 14 tot 18 uur. BKR-centrum 'Balans 17' Mid delburg ERIC ROEST werk en installatie. Woensdag tot en met vrijdag 12 tot 17 uur en zaterdag 11 tot 16 uur. Dam 43, Middelburg TOON VERHOEF, tekeningen van 1968 tot 1974. Donderdag tot en met zaterdag 14 tot 18 uur' of na tele fonische afspraak. Galerie de Wijnstock (Bellink- straat 32), Middelburg ANNET ARDESH (spritztekeningen) en CAROL VAN DEN BOOM (bronzen). Donderdag tot en met zaterdag 14 tot 17 uur, zaterdag van 11 tot 12.30 uur. De Vleeshal, Middelburg REM- MANTS OF THE MISS GENE RAL IDEA PAVILLION IN DE VLEESHAL. Dinsdag tot en met zaterdag van 13 tot 17 uur en op zondag van 14 tot 17 uur.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 8