informatiepagina van de gemeente vlissingen U O V Meerjarenplan stadsvernieuwing Gemeenteraad behandelt begroting 1985 Vrijdagmiddag, twee uur B. en W. willen gebouw jeugd herberg kopen Een korte cursus? D'r zit meer in dan u denkt! Tijdelijke ontheffing wisselend parkeren DEVLISSINGER Woensdag 23 januari 1985 Verbetering woonbuurten en woningen Openbare vergadering projectgroep Centraal Wonen Waar, wanneer? IKrediet voor bodemonderzoek Nieuwstraat 'Middenhof', 'Open hof', 'Aldegonde', bibliotheek Commissie Sportbelangen Boodschappen nodig? Stoep schoonmaken? Even bijpraten met wethouder Hoefkens Inwonertal Vlissingen in 1984 met 408 gedaald Eenmalige uitkering Veel uitkeringen Regels voor cliënten Voorzieningenfonds IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Komende vrijdag behandelt de gemeenteraad het voorstel van burgemeester en wethouders om een gemeentelijk stadsvernieuwingsfonds in te stellen. Daarbij zal de raad zich tevens uitspreken over het beleid dat het komende jaar op dit gebied gevoerd zal gaan worden. Een beleid dat, zo blijkt uit het voorstel, neerkomt op het doortrekken van de in de afgelopen jaren ingezette lijn. Zoals, meldt het college, dat is vastgelegd in de door de raad voor de aktieve stadsvernieuwingsgebieden vastgelegde rehabilitatie-uitvoeringsplannen. Het beleid zal dan ook in hoofdzaak gericht blijven op het verwerven van storende en milieu-hinderlijke bedrijven, herstel van woonhuismonu menten (16 per jaar) en woon buurtverbetering. Daarnaast zal er ook geld uit het fonds wor den gebruikt voor verbetering van door de eigenaars be woonde huizen. Ook zal er de contactpersoon bij renovatie van woningwetwoningen uit worden betaald, net als de voorlichting aan huurders van te verbeteren woningwetwo ningen. Over deze plannen, ge vat in de mini-nota stadsver nieuwing, is overigens inspraak mogelijk geweest. Het instellen van het stadsver nieuwingsfonds is een gevolg van de invoering van de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing per 1 januari jl. In de praktijk komt dat neer op een belangrijke financiële de centralisatie. Het zwaartepunt van de besluitvorming komt met name bij de gemeente en in mindere mate bij de provincie te liggen in plaats van, zoals voorheen, bij het rijk. De wet zelf geeft overigens een ruime omschrijving van stads- en dorpsvernieuwing: "De stelsel matige inspanning zowel op stedebouwkundig als op so ciaal, economisch, cultureel en milieu-hygiënisch gebied, ge richt op behoud herstel, verbe tering, herindeling of sanering van bebouwde gedeelten van het gemeentelijk grondge bied". Een hele mondvol. Het vormt echter het kader waarbinnen de gemeente haar beleid op dit terrein vorm kan geven. Dat brengt heel wat kosten met zich mee. Daarom heeft de ge meente Vlissingen nu een eigen stadsvernieuwingsfonds gekre gen. Het rijk zal daarin jaarlijks een bedrag storten. Niet, dat de gemeente dat bedrag nu wille keurig kan gaan besteden. Er moet bijvoorbeeld jaarlijks ver slag worden uitgebracht aan de provincie. Voor de komende jaren mag de gemeente Vlissingen rekenen op de volgende uitkeringen van het rijk: 1985 1.816.000,- 1986 2.210.980,- 1987 2.294.970.- 1988 2.465.220,- 1989 12.381.230,- Tot en met vorig jaar trok de gemeente ook jaarlijks zelf geld Maandag 28 januari a.s. verga dert om 19.30 uur in het open baar in het stadhuis de pro jectgroep Centraal Wonen. De ze projectgroep is een samen werkingsverband van de ge meente en de coöperatieve vereniging Centraal Wonen. Dat is een vereniging die een aantal huishoudens in op een bepaalde wijze gegroepeerde woningen wil laten wonen. Daarbij zijn onderling hulpbe toon en sociaal contact be langrijke doelstellingen. De vereniging wil dat onder meer bereiken door gezamenlijk ge bruik van centrale voorzienin gen. De taak van de project groep is nu dit in de vorm van een bouwplan aan burgemees ter en wethouders voor te leg gen. Het bouwplan is gedacht De Deckerestraat in Oost-Souburg, een van de straten die volgens de planning dit jaar verbeterd gaat worden. (foto (Johan Murre) uit voor stadsvernieuwing. Bur gemeester en wethouders wil len dat blijven doen, maar dat geld nu toevoegen aan het fonds. Voor dit jaar is dat 280.000,— voor de jaren 1986 tot en met 1989 ƒ425.000,—, ƒ225.000,-, 125.000,- en 125.000,-. Wat betreft de woonbuurtver betering heeft het college een meerjarenplan opgesteld. Daarbij is met name gekeken naar straten, waarin woningen zullen worden gebouwd of ver beterd (renovatie). Natuurlijk staan ook de straten erin, die zijn voorzien in de zogenaamde rehabilitatie-uitvoeringsplan nen (bijvoorbeeld Scheldebuurt en Beschermd Stadsgezicht). Voor dit jaar staan bijvoorbeeld op het programma: 1. Margrietenlaan (ged.), Hyacinthenlaan, Begonialaan; Nijverheidsstraat; De Deckerestraat W. Alexanderstraat; Eedestraat; Clijverstraat. Als er ergens niet op wordt, dan is dat wel de inhoud van de korte cursussen van deK.V.V. Ze hebben niet alleen de nodige sfeer. In een overzichtelijk aantal van 13 tot 15 cursusavonden doet men ook een brok kennis en ervaring op, waar men misschien nog levenslang wat aan heeft. De zeven a acht tientjes die het kost verdienen zich dan ook vast wel terug. De korte cursussen starten begin december. - muziekgeschiedenis; - ballet; - kijk op kunst - etsen; - bloemsierkunst - boetseren Alle cursussen worden gegeven m bet K. V. V.-gebouw, Min. Lelystraat 2 te Vlissingen. Voor nadere inlichtingen (en opgave) kan men terecht bij: de K V. V Badhuisstraat 104 in Vlissingen. Het telefoonnummer is 14928 (vragen naar Paula van de Velde of Danielle Due). staande bestrating en het pro fiel. Zo'n woonbuurtaanpas sing zou voor een bedrag van 1500,— per woning uitge voerd moeten kunnen worden. Alleen in die straten, waarin de bestrating een onaanvaardbaar niveau heeft, zal ook die her steld kunnen worden. B. en w. merken in dit verband op dat er, uit oogpunt van effi ciënter besteding van geld, niet te ontkomen valt aan een an dere manier van woonbuur taanpassing dan voorheen. Het college wil in die straten, waar van de bestrating nog aan vaardbaar is, volstaan met het treffen van voorzieningen die gericht zijn op verbetering van het woonmilieu. Dit, met behoud van de be- Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor 15.000,— uit te trekken voor een oriënterend onderzoek van de bodem onder de panden Nieuwstraat 120 tot en met 124. Vroeger was daarin een gara gebedrijf gevestigd. Bovendien stond er een benzinepomp. Omdat op deze lokatie wonin gen zullen worden gebouwd is het van belang om te weten of de bodem en het grondwater ter plaatse verontreinigd zijn. En, zo ja, of die verontreiniging mogelijk gevaar kan opleveren voor de volksgezondheid of het milieu. Daar kom je niet achter zonder onderzoek. Gedeputeerde staten hebben al beloofd dat de 15.000,— die dat gaat kosten vergoed zullen worden. in de toekomstige Vlissingse wijk Rosenburg, "naast" de bestaande wijk Bossenburgh. Bovenstaand artikel gaat over het gemeentelijk stadsver nieuwingsfonds. Vrijdag wordt dit onderwerp in de ge meenteraad behandeld. B en w. zullen dan de raad voor stellen: over te gaan tot instelling van een gemeentelijk stads- vernie u wings fonds; in te stemmen met de ver deling van de gelden uit dat fonds, zoals door b. en w. is aangegeven (met als voorbe houd dat in de komende jaren daarvoor ook de financiële middelen kunnen worden ge vonden); onder hetzelfde voorbe houd in te stemmen met de planning voor woonbuurtver betering; in te stemmen met het commentaar van het college op de inspraakreacties. Het voorstel en het pakket bijbehorende stukken (zoals inventarisatie van te herstel len monumenten en de plan ning woonbuurtaanpassing) liggen ter inzage in de ge meentelijke informatiehoe- ken. Ze zijn te vinden bij de stukken voor de vergadering van de gemeenteraad. Ook bij het Stafbureau Voorlichting en Inspraak kunt u er voor te recht. Wat hebben deze vijf namen gemeen? De regelmatige le zers van d^ze pagina hoeven er niet meer naar te raden. Voor hen is dit bericht dan ook niet direct bedoeld. Hoewel ook zij natuurlijk welkom zijn en blij ven bij de informatiehoeken van de gemeente. Daar zijn er vier van. Nee, eigenlijk vijf, de nieuwe huisvesting van het Stafbureau voorlichting en in spraak meegerekend. Ze zijn ondergebracht in bovenge noemde vier gebouwen. En bieden u tientallen brochures en folders, om mee te nemen. Plus, om in te zien: raads- en commissiestukken, bestem mingsplannen, gemeentelijke verordeningen, begroting en andere 'stukken'. Ga er eens kijken. De informatiehoeken zijn op de volgende tijden open: 'Aldegonde': (Westerzicht 386), maandag tot en met vrijdag van 9.00- tot 17.00 uur; 'Open Hof' (Alex. Gogelweg 59), maandag tot en met vrijdag van 8.00- tot 12.00 uur en van 18.00-tot 23.00 uur; Middenhof' (Kanaalstraat 64), maandag tot en met vrijdag van 8.30- tot 11.00 uur, tot en met donderdag bovendien nog van 19.30- tot 21.00 uur; 'Openbare bibliotheek' (Spui straat 22-24), maandag van 13.30- tot 20.00 uur, overige werkdagen van 10.00- tot 20.00 uur en zaterdags van 10.00- tot 12.30 uur, donderdag de gehe le dag gesloten. Stafbureau voorlichting en in spraak in het stadhuis, dage lijks van 8.30- tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Ze zullen volgende week aan weinig anders toekomen dan aan de be handeling van de begroting 1985. Ze, dat zijn de leden van de Vlissingse gemeenteraad. Want naast de officiële behandeling in drie rondes zal er ook het nodige vergaderd worden met de (steun)fracties. De algemene beschouwingen beginnen dinsdag, 21 februari, om half acht. De zes fracties krijgen die avond de gelegen heid hun visie te geven op de ontwerp- begroting en de plan nen die burgemeester en wet houders voor het komende jaar hebben. Woensdagavond, de 30ste, zullen burgemeester en wethouders de algemene be schouwingen beantwoorden (aanvang 19.30 uur). De derde, tevens laatste ronde is op vrij dag de 1ste februari. Vanaf 10 uur 's morgens) kunnen de raadsleden dan weer ingaan op de antwoorden die het college de avond daarvoor gaf. Ten slotte kunnen b. en w. ook daar weer op antwoorden. Aan het eind dient dan de begroting te worden vastgesteld. Deze aankondiging staat niet voor niets op deze pagina U kunt het beschouwen als een uitnodiging de vergaderingen, of een deel daarvan, bij te wo nen. Wees welkom! Tegelijk met de begroting voor 1985 zal de gemeenteraad het welzijnsprogramma voor dit jaar behandelen. Zowel de be groting, de begeleidingsbrief van b. en w. als het ontwerp- welzijnsprogramma liggen ter inzage in de informatiehoeken. Ook bij het Stafbureau voor lichting en inspraak in het stad huis kunt u er in kijken. Het college van burgemeester en wethouders. De komende week zullen zij heel wat uren op deze plaats te vinden zijn. (foto Cor Schuilwerve) ....dan begint de vergadering van de Vlissingse gemeenteraad. Een, die waarschijnlijk niet in een half uurtje afgelopen zal zijn. Neem, bijvoorbeeld, het onderwerp 'Verdeling en planning middelen gemeentelijk stadsvernieuwingsfonds 1985-1989'. Elders op deze pagina staat omschreven wat dit voorstel in grote lijnen inhoudt. En da's niet niks. Net als de aankoop van de vroegere jeugdherberg ook niet voor niks gebeurt. Samenvattingen van de voor stellen worden opgenomen in de populaire raadsagenda. Be langstellenden zullen deze vrij dag bij binnenkomst op de pu blieke tribune van de raadszaal aantreffen. De originele voor stellen liggen ter inzage in de vier gemeentelijke informatie hoeken. Ook bij het Stafbureau Voorlichting en Inspraak kan men ervoor terecht. Bij dit bu reau, dat nu vrijwel direct achter ingang van het stadhuis is gevestigd, kan men ook vra gen naar de achterliggende stukken. De agenda voor de raadsver gadering van komende vrijdag ziet er als volgt uit: 225.000,—. Dat is het bedrag waarvoor burgemeester en wethouders de gebouwen op de hoek Breewaterstraat/Hel- lebardierstraat willen aanko pen. Tot voor kort was hierin de jeugdherberg gevestigd. Deze is echter verplaatst naar kas teel Westhove in Domburg. Na aankoop van de percelen (foto Johan Murre) grond en gebouwen, mits de raad daar vrijdag toe besluit, willen b. en w. het jeugdher berggebouw rehabiliteren. Voor het open terrein aan de Breewaterstraat denken zij aan de bouw van zes eengezinswo ningen. Het college hoopt dat dat in 1986 zal kunnen worden uitgevoerd in de premie-huur beleggerssector. Vanavond, woensdag 23 ja nuari, vergadert in het stadhuis de commissie Sportbelangen. Natuurlijk is deze vergadering, die om 19.30 uur begint, open baar. De agenda en stukken voor deze vergadering liggen ter inzage in de gemeentelijke informatiehoeken. Opening. Goedkeuring van de notulen van de raadsvergadering van 30 november 1984. Mededelingen. Over te leggen stukken. Te behandelen punten: 1-1 Vacature commissie van beheer Zeemans- en vissers- beurs. 1-2 Vacatures commissie Sportbelangen Vlissingen. 1-3 Benoeming commissaris van de n.v. Haven van Vlissin gen. 2-1 Krediet herinrichting voor terrein kleuterschool 'De Kleu- terdroom'. 2-2 Krediet aanschaf bestelwa gen dienst openbare werken. 4-1 Verzamelvoorstel mede werking ex-artikel 72 van de la- ger-onderwijswet 1920. 4-2 Vaststelling bedrag per leerling voor 1985 ten behoeve van het gewoon lager onder wijs. 4-3 Vaststelling bedrag per leerling voor het bijzonder bui tengewoon onderwijs voor het jaar 1985. 5-1 Krediet aanschaf materieel afdeling Beplantingen. 5-2 Krediet aanleg voetgan gersbrug bij het Keijzershoofd. 6-1 Jaarrekeningen 1979/1980, 1981 en 1982 van de instelling bejaardencentrum Ter Reede' te Vlissingen. 7-1 Krediet oriënterend bode monderzoek Nieuwstraat. 7-2 Verordening geluidmeet- dienst gemeente Vlissingen. 8-1 Vaststelling bestemmings plan Schoonenburg, 5e herzie ning. 8-2 Voorbereidingsbesluit Paauwenburg II (ged. G. Bor- gesiusstraat). 8-3 Aankoop voormalige jeugd herberg aan Breewater straat/ Hellebardierstraat. 8-4 Aankoop. Walstraat 31 /Groenewoud 47. 8-5 Verkoop voormalige land- bouwopstallen/verlenen rech ten van erfpacht en opstal. 8-6 Financiële medewerking bouw 25 woningwetwoningen (Bellamypark 39 tot en met 45) door de woningbouwvereni ging Basco. 8-7 Financiële medewerking 13 woningen (Beursstraat 3, 5, 7 en Bellamypark 1). 8-8 Geldelijke steun complex 18 woningen in de woningwetsec tor aan de Verlengde Kanaal straat te Oost-Souburg, (wo ningbouwvereniging Basco). 8-9 Geldelijke steun complex van 35 woningen in de woning wetsector omgeving Grave- straat (woningbouwvereniging Basco). 8-10 Verdeling en planning middelen gemeentelijk stads vernieuwingsfonds. De medewerkers van de Unie van Vrijwilligers en de ge meentelijke Klussendienst hebben zich de afgelopen week niet verveeld. Ondanks sneeuw, ijzel en de bijbeho rende gladheid doorkruisten ze de gehele gemeente. De U.V.V. om boodschappen te doen, de Klussendienst om trottoirs schoon te maken. Niet dat zij dat voor Jan- en al leman deden. Zij hielpen met name gehandicapten, ouderen en anderen die door het slechte weer niet naar buiten kunnen. Zolang het slechte weer blijft aanhouden gaan zij daar mee door. Niet iedereen zal een stukje onafhankelijkheid prijs willen geven door een beroep op de vrijwilligers te doen. Toch, schroom niet hen te bel len. Want waarom zou u het zich onnodig moeilijk maken? Trouwens, Zodra het weer goed gedooid heeft kunt u er weer zelf op uit! voor het doen van boodschap pen kan men contact opnemen met de U.V.V., tel. nr. 67029 (mevr. Van de Laan). Bij geen gehoor kan het nummer 70198 (mevr. de Korte) worden ge draaid. Let wel: deze nummers kunnen alleen worden gebeld tussen 12.00 en 13.00 uur en van 15.00- tot 16.00 uur. Voor het vegen van de stoep en dergelijke 'Klussen' kan men een beroep doen op de ge meentelijke Klussendienst. Het telefoonnummer dat hiervoor op werkdagen tussen 9.00- en 12.00 uur 'open' staat is: 19397. Het inwonertal van de gemeen te Vlissingen is in 1984 terug gelopen met 408. Aan het begin van dat jaar had Vlissingen 46.150 ingezetenen (23.229 mannen en 22.921 vrouwen). Op 31 december was het to taalcijfer echter 45.742 (22.987 mannen en 22.755 vrouwen). Deze daling kwam als volgt: vo rig jaar werden er 556 kinderen geboren (296 jongens en 260 meisjes). Er overleden 328 per sonen (172 mannen en 156 vrouwen). Voorts vestigden zich vorig in Vlissingen 1799 personen (982 mannen en 817 vrouwen). Er vertrokken er echter meer: 2435 (1348 man- nen en 1087 vrouwen). Een re kensommetje leert dan, dat er 636 personen méér vertrokken dan dat er hier kwamen wonen (366 mannen en 270 vrouwen). Er mochten 213 huwelijken worden" ingeschreven bij de gemeente, echter ook 140 echtscheidingen. De in dit bericht genoemde cij fers over het bevolkingsverloop zijn nog voorlopig. In diverse straten in de ge meente mag wisselend worden geparkeerd. Dat wil zeggen dat de eerste helft van de maand auto's aan de ene zijde moeten staan, de tweede helft aan de andere zijde. In verband met het weer van de laatste weken mogen automobilisten hun auto aan de 'verkeerde' kant blijven parkeren. Dat is dus de kant waar het voertuig ook de eerste helft van januari al werd geparkeerd. De politie zal daartegen niet optreden. Wanneer er namelijk wèl ge wisseld zou moeten worden, zou dat betekenen dat de auto's op het veelal sneeuw- en ijsvrij gemaakte deel zouden worden geplaatst. Het rijdende verkeer zou dan over het besneeuwde en hobbelige deel moeten. De verkeersveiligheid zou daar al lesbehalve mee gediend zijn. Zodra beide zijden van de straat weer goed bereidbaar zijn zal er weer geparkeerd moeten wor den aan de zijde, die de borden aangeven. Vandaag wil ik met u bijpraten over enkele sociale aangelegen heden. Het wijzigen van allerlei sociale uitkeringen en regelingen met ingang van 1 januari jl. vraagt extra inspanning van de mede werkers van de gemeentelijke so ciale dienst. Zij moeten er name lijk voor zorgen dat de cliënten op de juiste manier en op tijd hun "nieuwe" uitkering krijgen. Ik ben blij dat het ondanks de drukte bij de sociale dienst gelukt is de eenmalige uitkeringen vóór de Kerst uit te keren. Daardoor zijn andere zaken misschien even blij ven liggen maar wij meenden dat de uitbetaling van deze uitkering voorrang moest hebben. Overi gens hebben niet alle aanvragers van een eenmalige uitkering die ook gekregen. Als een aanvraag is afgewezen vermeldt de afwijzing duidelijk waaróm. Er wordt nu met spoed gewerkt om de bezwaar schriften op deze afwijzingen af te- werken. Helaas zijn velen in onze gemeen te aangewezen op een uitkering. Het aantal uitkeringsgerechtigden bij de sociale dienst bedroeg per 1 januari van dit jaar 2.534! Om precies te zijn: op grond van de Algemene Bijstandswet 846, de RWW 1196. de WWV 512. Vele van deze uitkeringen moeten op nieuw worden berekend aan de hand van de nieuwe uitkerings- normen per 1 januari. Daarbij moeten bovendien vele gevallen apart worden bezien. Dat vraagt tijd waardoor het onmogelijk is voor iedereen direct alles te ver werken. Dat moet echter wel zorgvuldig gebeuren, ook naar de rijksoverheid toe omdat die voor meer dan 90% de uitkeringsgel- den beschikbaar stelt. Het rijk be taalt zo aan Vlissingen per jaar meer dan 60 miljoen! Ik vind het daarom logisch dat het rijk van de gemeente een zorgvuldige uitvoe ring van de richtlijnen als eis stelt Op haar beurt mag de gemeente van de cliënten eisen dat zij zich eveneens aan de richtlijnen hou den, vind ik. Gebeurt dat niet, dan kan dat leiden tot nare zaken als een strafkorting op de uitkering, een boos gezicht van de cliënt èn een bijbehorend bezwaarschrift. Een bezwaarschrift dat ook weer moet worden behandeld en dus tijd in beslag neemt. Kostbare tijd. die de mensen van de sociale dienst beter kunnen besteden! Ik zou daarom allen die op een uit kering zijn aangewezen willen verzoeken de richtlijnen goed en volledig op te volgen. Alle aan dacht van de medewerkers van de sociale dienst kan dan worden gegeven aan de sociale problemen van de cliënten die "op de bodem van de put" zitten. In de krant hebt u al kunnen lezen dat het college van burgemeester en wethouders heeft besloten aan de gemeenteraad voor te stellen een voorzieningenfonds in te stel len voor mensen die "op die bo dem van de put zitten". De be staande regelingen kunnen name lijk niet altijd voorzien in de ge vallen waarbij mensen in proble men komen. Het fonds zal echter zeker geen "gemeentelijke Bij standswet" worden. Het zal, als de raad ermee akkoord gaat, be doeld zijn om in uiterste nood de helpende hand te bieden Dat be tekent financiële hulp onder de voorwaarden dat de betrokkenen verplicht worden mee te werken aan een schuldsaneringsplan met eventueel een vorm van inko- mensbeheer. In deze zin wordt de regeling momenteel uitgewerkt om aan de gemeenteraad voor te leggen. Het is de bedoeling het fonds op 1 april as. in werking te laten treden. Tegen die tijd zal o. a op deze pagina informatie worden verstrekt hoe een aanvraag voor een uitkering uit het fonds moet worden aangevraagd. Het college van burgemeester en wethouders hoopt met deze regeling een bij drage te leveren in de verbetering van noodsituaties wanneer alle andere middelen ontoereikend zijn. Ik zie dat als een belangrijk stuk plaatselijk sociaal beleid.

de Vlissinger | 1985 | | pagina 5