Kerken in Zeeland Jongerensoos Achter het Hofplein viert spectaculair eerste lustrum Een foto uit de oude doos Waterkwali- teits-plan KOMT DE VRIESKOU TER UG? VERLOTING VAN SINGLES EN GRATIS BITTERBALLEN ZEE LAM) IN DE PEN Emancipatie een praktische fototip voorn Woensdag 23 januari 1985 DE FAAM - DE VLISSINGER Vrijdag 1 februari vergadert het provinciaal bestuur van Zeeland. De bijeenkomst begint tien uur 's morgens en wordt gehouden in de statenzaal, Abdij 1 1Middelburg. nspraak (OM MI SS IKS Wegenbouw DGD Bejaardenvoorzie ningen Jeugd en Gezin Museumbeleid Bibliotheken Recreatie en toeris me Werkgelegenheids- fonds. Roosevelt studie centrum Erfpacht De Sterre GIDSEN VOOR FOTOGENIEKE PLEKJES A ABDIJ Vroeger hebben de kerken in Zeeland een belangrijke rol ge speeld. Zo belangrijk zelfs dat de afbraak van een kerk op den duur ook het einde van het dorp bete kende. In de opstellenbundel Historische geografie in meervoud is opgeno men "De kogel door de kern" van drs. A.. P. de Klerk: de ondertitel verklaart: "De rol van het kerkge bouw en de besluitvorming daar over bij de ontwikkeling tot gere duceerde nederzettingen in Zee land gedurende het einde van de 16e en het begin van de 17e eeuw". De bundel is aangeboden' aan prof. dr. M.W. Heslinga ter gelegenheid van dienstafscheid als hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Het opstel van De Klerk gaat uit van de veronderstelling dat, ze ker in de middeleeuwen, de 'kerk een centrale positie in de nederzetting inneemt. Er is een passage in de keur van Floris V waar gesproken wordt over ver erving van onroerend goed, te weten gekocht leen, vesten en hofsteden, die liggen in dorpen waar kerken staan en waar ha vens aanwezig zijn. "In de mid deleeuwse situatie bestaat een nauwe relatie tussen dorp en kerk. In sommige gevallen dankt het dorp het ontstaan aan een kerk; in veel gevallen ont leent het bestaan en betekenis aan een kerk. Een dorp zonder kerk bezit minder status dan een dorp met kerk. Hierin ver andert tot de Reformatie niets. En ook daarna verandert er maar weinig. Slechts de zorg voor het begraven wordt door de kerk afgestoten. Kortom: de kerk bleef waar ze altijd gestaan had, dat wil zeggen midden in het dorp". De oorlogshandelingen in de ja ren 1572-1577 hadden veel schade aan kerken en kloosters in Zeeland tot gevolg. De overheid speelt bij het herstel van de scha de of bij de afbraak een actieve rol. Een besluit tot afbraak heeft in sommige gevallen het einde van het dorp betekend; het dorp gleed af tot een nederzetting van nau welijks enig aanzien. Met de kerk verdwijnt het oudste, lokale ver zorgingselement, aldus De Klerk. Al eerder hadden de kerken zwaar te lijden gehad, namelijk onder de Beeldenstorm in augustus 1566. Gedurende de hele zestiende eeuw hadden stormvloeden rampzalige gevolgen. Tengevolge van de vloeden van 1530 en 1532 waren talrijke parochies met de kerken ten onder gegaan op Noord-Beveland, het land van Reimerswaal, het land van Bors- sele enz. Het gaat de Klerk met name om de rol van de overheid na de ja ren 1572-1574 en hij geeft voorbeelden over heel toenma lig Zeeland. "Men kan stellen dat een aantal dorpen ten dode was opgeschreven op het mo ment dat een voor de wederop bouw van hun kerk negatief be sluit werd genomen. De gelden voor de restauratie kwamen deels uit geconfisqueerde gees telijke goederen, deels uit het heffen van belastingen of uit de opbrengst van verkochte kerke- goederen. Bij de sloop van de kerken kregen de stenen meest al de bestemming afweermid del tegen het water of verster king tegen de vijand. Wanneer het fort Rammekens hersteld moet worden, wordt hiervoor de steen van de kerk van Boude- wijnskerke en Sint-Janskerke gebruikt. Niet duidelijk is het of toen de dorpjes in hun geheel werden gesloopt. De Klerk: "De band tussen kerk en staat was nauw. En de kerkge bouwen speelden hierbij een niet te verwaarlozen rol. Zo was het geweest vóór de Reformatie en zo bleef het in nog sterkere mate tij dens en nè de Reformatie. De kerkgebouwen hebben als zoda nig in de hervormingsbeweging een factor van betekenis ge vormd: een bruikare kerk maakte de eredienst mogelijk. Ze trok mensen aan: naast de dikwijls nog kleine kern van lidmaten een bredere kring van belangstellen den". uws Staten vergadering De provinciale èmancipatiecom- missie vergadert dinsdag 29 ja nuari, 9.30 uur. Aan de orde ko men o.a. de stand van zaken bij kinderopvang en het instellen van een projectgroep voor het maken van een nota over facetbeleid emancipatie. Verder geeft de commissie commentaar op het concept-beleidsplan emancipatie en op de nota hoofdlijnen wel zijnsbeleid. De vergadering is zoals gewoon lijk openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis Sint Pieters- straat 42 in Middelburg. Het dagelijks bestuur van de pro vincie heeft provinciale staten een overzicht aangeboden van de plannen die in 1985 voor in spraak vanuit de bevolking in aanmerking komen. Het gaat om plannen in de gezondheidszorg, de milieuhygiëne, de ruimtelijke indeling van de provincie enz. De stichting Studiecentrum we genbouw (SCW) in Arnhem en de stichting Rationalisatie en auto matisering wegenbouw (RAW) in Ede hebben de provincie om sub sidie gevraagd. De SCW wil het geld gebruiken voor onderzoek naar gebruik van alternatieve ma terialen (hergebruik van afvalstof fen) in de wegenbouw. Voorge steld wordt daarvoor in 1 985 en 1986 steeds ƒ10.000.- uit te trekken. De RAW vraagt verho ging van de subsidie tot 8.000,- per jaar; tot nu toe ging het om 7.000. Provinciale staten wordt voor gesteld 250.000,- bij te dra gen in de oprichting van de Dis trictsgezondheidsdienst Zee land (DGD). De dienst, gevormd door een aantal Zeeuwse ge meenten, gaat taken uitoefenen die nu over verscheidene in stanties zijn verspreid, zoals schoolartsen- en schooltandart sendienst, bureaus voor zuige lingen- en kleuterhygiëne en tuberculose- en geslachtsziek- tenbestrijding. Het onderzoek naar de bejaar denvoorzieningen in Zeeland is duurder uitgevallen dan was voorzien. Er wordt daarom een Provinciale staten behandelen beleidsplan recreatie en toerisme. extra krediet van ruim 28.000- gevraagd. Er was al een bedrag van 250.000,- beschikbaar. De kostenstijging is het gevolg van onder andere uitbreiding van de onderzoeksopdracht. Belang rijkste resultaat van de studie was, dat de kosten voor thuishulp en die voor zorg in instellingen el kaar niet ontlopen. De centrale voor pleeggezinnen in Zuid-Holland en Zeeland, de stichting Jeugd onder Dak. kan als de staten ermee instemmen rekenen op een provinciale bij drage van bijna 66.000,- in 1985 Provinciale staten spreken zich uit over het museumbeleid voor de komende jaren. De Zeeuwse museumstichting krijgt hierin een belangrijke taak; de stich ting wordt gevormd door de provincie, het rijk en en de ge meente Middelburg. Met het gemeentebestuur van Domburg wordt overleg gevoerd over fi nanciële deelneming als gevolg van de vestiging van het Zeeuws biologisch museum in die gemeente. Het is de bedoe ling dit museum in Middelburg te huisvesten en in Domburg, in de Oranjerie van kasteel West- hove, een educatieve afdeling te houden. De provincie wil in het deelprogramma kunst en cultuurbehoud ruim vijf ton voor het museumbeleid opvoe ren. De integratie van de provinciale bibliotheekcentrale en de Zeeuw se bibliotheek en de gevolgen daarvan voor het personeel ko men ter sprake. Ook wordt de staten goedkeuring gevraagd op de jaarrekening 1 984 en de be groting 1985 van de stichting FedTatieve bibliotheekcentrale. In 'die begroting is al rekening ge houden met de samenvoeging. Het beleidsplan recreatie en toerisme gaat uit van bevorde ring van de werkgelegenheid, versterking van specifieke Zeeuwse toeristische elemen ten, geleidelijke uitbreiding in de verblijfsrecreatie, seizoen verlenging, kwaliteitsverbete ring en het tegengaan van ne gatieve effecten van recreatie en toerisme in andere sectoren van de Zeeuwse samenleving. Belangrijke onderdelen in het plan zijn de speerpunten Neeltje Jans, Vlissingen en Cadzand. Op die lokaties moet de komen de tijd de recreatie worden be vorderd. Het beleidsplan moet uitgangspunt zijn tot 1995. Gedeputeerde staten willen de zaak zo goed mogelijk aanpak ken en daarom vragen zij van de staten een bedrag van 150.000,— voor onderzoek naar en oplossing van knelpun ten op toeristisch en recreatief gebied. Gedeputeerde staten brengen verslag uit over het werkgelegen- heidsfonds. In totaal is ruim 4,4 miljoen aan steun toegezegd en uitgekeerd. Inmiddels is bekend dat daarvan 6,5 ton oninbaar is wegens faillissement of uitstel van betaling Voorgesteld wordt de uitgangs punten voor het fonds uit de breiden, opdat meer bedrijven er aanspraak op kunnen maken. Ook moet grotere bekendheid aan de mogelijkheden worden gegeven en wordt geadviseerd geld te reserveren voor het be houd van arbeidsplaatsen. Nu was steeds het criterium nieuwe arbeidsplaatsen te ma ken. Tenslotte vinden gs dat een deel van het geld moet worden besteed aart werk dat de overheid laat uitvoeren' bij voorbeeld rioleringswerken. Het Roosevelt studiecentrum moet volgens de plannen van gs onderdak krijgen in het gebouw van de provinciale bibliotheek in de Abdij. De staten wordt een krediet van ruim 57.000,— ge vraagd als bijdrage in de exploita tiekosten. Daarvan komt 25.000,— terug aan huur van de stichting Roosevelt studiecen trum Dinsdag. 29 januari, acht uur 's avonds, is in de Concert- en ge hoorzaal. Verwerijstraat, Mid delburg, een hoorzitting over het waterkwaliteitsplan. Medewerkers van provinciale waterstaat geven toelichting op het plan en vooral het deel dat op Walcheren betrekking heeft. Op het platte van Walcheren is een deel van het oppervlakte water van ecologische beteke nis; dat water is door de bijzon dere waarde voor vogels en planten dan ook niet uitsluitend voor landbouwkundige doelein den te bestemmen. Na Middelburg volgen nog infor matiebijeenkomsten in Hulst (4 februari) en Sint-Maartensdijk (6 februari). Ook deze zittingen be ginnen om acht uur s avonds. Nadere aankondiging gebeurt volgende week in Abdijnieuws De staten krijgen een nieuw erf pachtscontract voorgelegd voor een deel van het havenplateau en het water van de voormalige veerhaven Kats, aan te gaan met Van der Rest Nautic bv in Kats. Met Van der Rest is afgesproken dat in' het deel van de haven waarop de erfpacht rust maximaal honderd vaartuigen mogen lig gen. Onlangs hebben de staten zich garant gesteld voor de verbou wing van zwakzinningeninrich- ting De Sterre in Clinge tot een bedrag van 2,2 miljoen. Nu gaat het om zes ton voor de aan passing van het paviljoen Tibaert- hof, waarvoor destijds nog geen goedkeuring van het rijk was ont vangen De statenvergadering is open baar. BB Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Zaterdag 26 januari is het vijfjaar geleden dat er Achter het Hofplein in Middelburg een jongerensoos begon. Elke zaterdagavond tussen acht en elf uur kan de jeugd er genieten van discomuziek. Aan staande zaterdag wil de organisa tie, die uit leeftijdsgenoten van de bezoekers bestaat, het eerste lus trum passend vieren tussen 19 en 24 uur. Tijdens de feestavond worden singles verloot en er zijn vijf mis- tshows. Verder toont het soosbes- tuur hoe de computer werkt, die de gehele administratie en de his torie van de soos in het geheugen heeft opgeslagen. Ook alle platen die de enthousiaste jongeren aan Achter het Hofplein in hun bezit hebben zijn in de computer terug te vinden. Hoewel de soos al vijf jaar suc cesvol draait blijft het bestuur' toch aan de weg timmeren. "Er wordt langzaam maar zeker ge werkt aan een kwalitatief zeer goede geluidsapparatuur", schrijft het bestuur aan deze krant. "Door inbraak is een deel daarvan ver loren gegaan. Maar dankzij een behoorlijk aantal vaste bezoekers komen we die slag wel weer te boven". Het ligt niet in de doelstelling op gesloten om winst te maken. Is er geld over, dan worden daar platen voor gekocht. Dit om de muziek zo actueel mogelijk te houden. Zestien vaste vrijwilligers zetten zich belangeloos in. De prijs voor de comsumpties zijn onder de één gulden, alcohol wordt er niet ver kocht. Extra attracties in de soos zijn de mistshow en diabeelden op een groot projectiescherm. Samengevat meent het bestuur dat het op de goede weg zit en dat het de jongeren in Middelburg weke lijks een aantrekkelijke soos biedt. SPORT VAN TOEN Ook deze foto kunt u weer bestel len bij de redactie van dit blad. De foto kost ƒ7,50. U kunt betalen met een cheque of met geld. Be taalt u met geld, dan svp de brief aantekenen. Een cheque graag op naam van onze fotograaf Ruben Oreel. Het adres: De Faam-De Vlissinger. Postbus 5017.4330 KA in Middelburg. En nu maar wachten of er nog meer komt. Deskundigen voor spellen dat de winter maar heel even wordt onderbroken en dat de elfstedentocht dit jaar moge lijkerwijs toch nog kan worden verreden. Het hangttillemaal af van hogedrukgebieden boven Scandinavië en Groenland. De ze moeten het lagedrukgebied verdringen dat zich van een groot deel van het luchtruim boven Europa meester maakte en fors de winter verdrong. Schaatsliefhebbers zoals hier in Koudekerke hopen op een te rugkeer van de kou. John Si- wabessy maakte deze foto op één van de laatste 'schaatsda- gen'. Uit het archief van de voetbalve reniging Middelburg, bijgehouden door onder andere F.H. v.d. Kop, ontvingen we deze foto. Het be treft het eerste team van de voet balclub in het seizoen 1931-1932. Op de foto staan de volgende spe lers: heer van de Voorde, C. Merk, P. Vogel, W.H. Remijn, H. Suyx- erbuyk, Fr. Dirkse, J.W. Becks, Fr. Leijnse, A. Dingemanse, P. Lindeberg, J.W. Geelhoed en heer van Westen. S Veel mensen willen in eigen land er graag op uit trekken om mooie streken te bezoeken. De vraag is alleen: waar vind je die? Het antwoord staat in een serie van elf folders die worden uitgegeven door de Stichting Amateurfotografie in Amsterdam. In die folders wordt voor elke provincie een aantrekkelijke autotocht beschreven die u de gelegenheid geeft on derweg mooie foto's te maken. Dit zijn twee voorbeel den van de onderwerpen die u voorde lens krijgt: een van de boerderijen in het Nederlandse Openluchtmu seum in Arnhem (fotoroute Gelderland) en een ka rakteristiek straatje met uitzicht op de Drommedaris in Enkhuizen (fotoroute Hollands Glorie). De set van elf fotoroutefolders kunt u bestellen door een bedrag van f 9,50 over te maken op postgironummer 338 t.n.v. Stichting Amateurfotografie, Amsterdam, met vermelding dat het gaat om de set "Fotoroutefolders".

de Vlissinger | 1985 | | pagina 13