X 'We hadden gehoopt op Scheuerman van Pechiney, maar die doet het niet' Jaarlijks atletiekfestival met record aantal deelnemers VERSCHOORE HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Tweede Zeeuwse Jazzdag moet eerste evenaren de^Lissinger Wekelijks theatervoorstelling in Middelburgs Mini Theater Olympische- en wereldkampioenen bij Indoor Zeeland VELE KOOPJES OPRUIMING UW en klussendienst voor sneeuwruimen en boodschappen m K VK- VOORZITTER J.J. CL AAS NEEMT A FSCHEID ZONDER OP VOL GER •4*^ ZATERDAG 26 JANUARI IN CONCERT- EN GEHOORZAAL Programma Bourgondisch Molenaar Vakbeweging IIIAPA I voorlichting. Ordinaire belasting Economische opleving v Woensdag 16 januari 1985 oplage 22 700 wekelijks gratis huis aan huis op geheel walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44.400. uitgave: provin ciale zeeuwse courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: walstraat 56-60, stbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé: w. melse. 01184-62320. redaktie: ad hanneman, 01180-27651toestel 54, IVIaar liefst tien jazz-orkesten zijn present op de tweede Zeeuwse Jazzdag op zaterdag 26 januari in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg. Acht ensembles die tijdens de eerste jazzdag op 31 maart 1984 optraden zijn ook nu weer aanwezig. En het succes waarop de organiserende JASZ (Jazz Akti- viteiten Stichting Zeeland) hoopte kwam er toen in maart, vandaar dat de jazz-stichting welgemoed deze tweede jazzdag voorbereidde, met uitsluitend Zeeuwse orkesten. I let middagprogramma begint om drie uur met The Blue Jeans Big Band. Om vier uur is het Light house Quartet aan de beurt en een nur later treedt I he Down Home Stringband op. Het middagpro gramma wordt om zes uur afgesloten met De Schelde Dixies. Vanaf zeven uur tot in de kleine uurtjes wordt het avondprogramma ingevuld. De New Orleans Red Band bijt het spits af. gevolgd door Swingchroon, één uur lateE Zo rond de klok van negen uur maakt de Salt Lake Jazz Band zich gereed voor een uit kering van ongeveer een uur. Workshop speelt vanaf tien uur en de Dixie Daddies vanaf elf uur. Het Seaport Quintet besluit deze jazzy dag met veel Zeeuwse inbreng. DEZE WEEK IN Volop nieuws in de krant met onder meer: - HOEVEEL ELEC- TRICITEITSKABEL ZIT ER IN EEK AUTO - ZEEUWSE WERK GROEP TEGEN HAAR WIL', EEK C IJ EERLOOS OK- DER WERP - CARLA WOl.FEERS IK UIT HET ZA KEN HART - PODIUM-. FILM- EN RUNSTIK FORMATIE, Middelburg is een theater rijker. Burgemeester drs. P.A. Wolters van de Zeeuwse hoofdstad opent het Middelburgs Mini Theater op zaterdag 19 januari. Het Mini Theater is gevestigd in de voor malige gymzaal naast het school gebouw aan de Verwerijstraat. Daar zal minimaal één keer in de week een toneelvoorstelling kun nen worden bekeken. Huurder van het nieuwe Mini Theater is de Stichting Middel burgs Theater. Deze theatergroep zet niet alleen zelf een aantal to- neelprodukties op de planken, maar heeft ook negen topama- teur-gezelschappen uit het hele land bereid gevonden om de ko mende maanden in het Mini Theater te spelen. Daarnaast zal het Mini Theater worden gebruik door toneelgezelschappen die specifieke 'kleine-zaal-produk- ties' in hun repertoire hebben op genomen. Verder is het bij uitstek geschikt voor het geven van try- outs. Vestzaktheater Volgens stichtingsvoorzitter Ge rard Baijens is het Mini Theater wat stijl, beleid en mogelijkheden te vergelijken met het al bestaan de Vestzaktheater in Vlissingen. Hij stelt, dat de behoefte aan een kleinere zaal - het Mini Theater kan ongeveer honderd toeschou wers herbergen - vooral in Mid delburg enorm groot is. Temeer daar twee kleinere toneelruimten in Middelburg de afgelopen lijd zijn gesloten. Deze zijn de toneel ruimte in het Kuipcrspoortcom- plex en het openluchttheater Toorenvliedt. Het eerste kon niet meer worded gebruikt omdat de gebruikers van de Kuiperspoort de ruimte zelf erg hard nodig hebben: het tweede is opgeheven na een groot aantal vernielingen dat er keer op keer aan werd aan gericht. De vrijgekomen materialen uit beide toneelruimten zijn door de medewerkenden van het Middel burgs Theater gebruikt voor de inrichting en aankleding van het Mini Theater. Het grote werk bij de verbouwing van de gymzaal is verricht door een aannemer: de rest is in zelfwerkzaamheid ge beurd. Voor de realisatie van het Mini Theater heeft de Middel burgse gemeenteraad vorig jaar bijna 140.000 gulden beschikbaar gesteld. Ook is een bijdrage ont vangen van het Anjerfonds. De eerste echte toneelproduktie in hel Mini-Theater komt zaterdag 26 januari op naam van Vrij Spel uit Zandvoort. Dit gezelschap speelt vanaf 20 uur 'Voor het pensioen' van Thomas Bernard. De overige al bekende voorstel lingen zijn: Gerard Bavens, Jan de Kes en Freek Verdoes in 'hun' Mini Theater. 2/2 nog niet hekend 9/2 Dosto - Weesp 16/2 Dodd - Middelburg 23/2 Vreuchdendael - Oosterhout 2/3 Tejater Taps - Breda 9/3 Toetssteen - Amsterdam 16/3 Piek - Utrecht 23/3 Expressie - Heerlen 30/3 Middelburgs Theater Moordenaarsavond van José Triana Middagvoorstelling 14.00 uur Premiere "Dag met je handje" Saltimbank en Buren van Herman Heijermans Het verhaal van de dierentuin van Edward Albee en Foot falls van Samuel Beckett Alice Alice naar de boeken van Lewis Carroll "Alice in Wonderland" (1865) en "Trough the Looking Glass" (1871) in een gedramatiseerde bewerking van Ger Beu kenkamp. 2 vrouwen uit de provincie van Dacia Mariam Ver van Hagondange van Jean Paul Wenzel O duister heden Voor de allerlaatste keer werkt voorzitter J.J. ('laas van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor midden- en noord Zeeland aan zijn jaarrede. Morgen (donderdag 17 januari) neemt hij officieel af scheid. Tien jaar lang vervulde hij de functie van voorzitter; een pe riode die hij zelf kwalificeert als vol inktzwarte vlekken, maar ook een periode die een beroep deed op de creativiteit van ondernemers om gelanceerde kreten als 'doem denken' te verbannen. Jacob Jo hannes ('laas geeft de voorzitters hamer tijdelijk over aan J.C. Sinke uit Middelburg, tot iemand is ge vonden die het brede scala van ac tiviteiten. die op een Kvk-voorzit- ter afkomen, passend kan invullen. "Als Voorzitter moet je van enorm veel zaken kennis nemen. De Ka mer van Koophandel heeft te maken met nationale- en interna tionale ontwikkelingen. Wij heb ben vooral veel contacten met Duitsers om na te gaan of zij hier ondernemingen kunnen vestigen. De Kamer van Koophandel in Terneuzen heeft bijvoorbeeld veel contacten in België. Wij bouwen nu aan eeii goede relatie met mensen uit Sheerness in Enge land. Twee jaar geleden nog had den we een gezamenlijk congres met de Duitsers in Vlissingen". De 66-jarige Jacobus Claas lijkt zo op het eerste oog een wat nors man. Maar na kennismaking blijkt hij te beschikken over goed gebruikte lachspieren. Vol begrip verhaalt hij over "die Zeeuws- Vlamingen". die zich nog wel eens met een Jantje van Leiden er van af proberen ie maken en dan het excuus gebruiken dat zij toch zo Bourgondisch zijn. Hij geniet er duidelijk van en geeft te kennen dat die zwierige aard hem niet vreemd is. Een levensgenieter, die tijdens ons gesprek de door zijn vrouw geserveerde bonbons bij de thee verrukt proeft en langzaam in zijn mond laat smelten. Het vertrek van Claas drukt Zee land op een pijnlijk feit: er is on voldoende gekwalificeerd kader. Je trekt niet zo maar een blik er varen managers open met moge lijkheden om de voorzittershamer van de Kamer van Koophandel te hanteren. "Vandaar ook dat de heer Sinke interim-voorzitter wordt. We hadden gehoopt op Scheurmann van Pechiney. maar die doet het niet. Andere directeuren van grote ondernemingen hebben onvol doende tijd. Waar vroeger vaak twee directeuren in ondernemin gen als Hoechst of Pechiney zaten, is er nu nog slechts één over"; Met die woorden stelt Claas dus vast. dat de KvK-voorzitter uit een grote onderneming moet ko men. Een van zijn voorgangers, C.A. Kammeraad, klom echter op tot die functie: Kammeraad be gon in de handel als een eenvou dige molenaar te Middelburg. Maar hij was destijds bij zijn af scheid in 1974 dan ook de enige van de 36 kamervoorzitters in Nederland, die uit het midden- en kleinbedrijf werd gerecruteerd. De heer Claas herinnert er aan dat hij als voorzitter veel op stap was. "Als je alles bij elkaar optelt, was Mr. W. Blanken, de eerste burger van Goes, verricht de officiële handelingen bij de opening van de achtste Indoor Zeeland, die op za terdag 19 januari wordt gehouden. Tijdens deze atletiek-wedstrijden in de Zeelandhallen doet een re cord aantal deelnemers mee. Het programma in de Ganzestad be gint 's morgens om half tien en is tegen zeven uur "s avonds afgelo pen. Behalve de spanning op de verschillende nummers onder de Zeeuwse (top)atleten, wordt enigszins reikhalzend uitgezien naar de snelwandel-interland tus sen de Bcneluxlandcn. Favoriet bij dit atletickonderdeel is de Belg Jos Martens. Vorig jaar vestigde hij een Belgisch snelwandelrecord tijdens Indoor Zeeland. Zijn be langrijkste opponent is Jan Cor- tenhach, die de Nederlandse driekleur verdedigt. Er hebben 660 atleten ingeschre ven voor deze wedstrijden. Zoals elk jaar heeft de organisatie ook dit jaar weer een nieuw element toegevoegd aan het programma. Voor het eerst is er tijd gereser veerd voor de Zeeuwse jeugd, de zogenaamde ('-pupillen. Ook is er een lang gekoesterde wens van de organisatiecommissie in vervul ling gegaan, doordat het onder deel verspringen aan het pro gramma kon worden toegevoegd. De Zeeuwse organisatoren van de KNAU kunnen dit onderdeel aan het programma toevoegen, omdat zij de verspringaccomodatie van de Stichting Indoor Atletiek Noord Nederland voor de 19e januari kunnen huren. Het aantal ver springers dat inschreef wordt 'overweldigend' genoemd. Traditiegetrouw is er ook voor de gehandicapte atleten aanbod. "Zelfs wereld- en Qlympisclie kampioenen geven acte de presen ce". belooft de organisatie. Zowel op de sprint als op de tech nische nummers komt de Zeeuwse top aan bod. Een spannende strijd wordt verwacht op de 1500 meter waar Johan de Vlieger. André Stroo. Johan Smiths en Simon Blom als favorieten staan geno teerd. Jacobus Johannes Claas werd 66 jaar geleden in Utrecht geboren. In 1943 vluchtte hij naar Eind hoven. waar hij met behulp van Philips kon onderduiken. Tol juni 1954 bleef hij bij dat Brabantse bedrijf. Toen aanvaardde hij een leidinggevende functie op de administratie van Vit rite in Middelburg. Bij dat bedrijf stond hij bekend als iemand die 'pa! achter zijn mensen stónd' en onder meer - hij was toen reeds directeur - de Philips CAO en de pensioenregeling van dat concern binnenhaalde. Eén van de leukste ervaringen bij de 'vitting' vindt hij echter dat hij persoonlijk het laatste Vitrite-aandeel van een Middelburger aan de Eindhovense multinational kon overhandigen. In september 1978 ging hij met pensioen en was toen al drie jaar voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken in Midden- en Koord-Zeeland. Tot en met 17 januari bekleedt hij die functie, w aarvan hij onder meer zegt: "De voorzitter van de kamer w as vroeger een belangrijk figuur. De secretaris deed hem officieel uitgeleide als hij een bezoek bracht aan de kauer. Dat eerbetoon heb ik afgeschaft, het pas niet in de tijd en is overdreven ik zo om en nabij de twee en een halve dag voor dé kamer bezig. Je hebt een representatieve functie. Je treedt als voorzitter veel naar buiten met meningen. Denk daarbij maar aan de jaarrede, die de voorzitter voor een derde op stelt vanuit zijn eigen visie. Het overige wordt aangedragen door de staffunctionarissen. Het is een persoonlijk stuk. geen discussies tuk. Weken "an te voren ben je er al mee bezig. Je studeert er op en, scharpt en vult aan". De Kamer van Koophandel heeft een bij de wet geregelde functie. Het instituut kan gezien worden als een belangenorganisatie voor het bedrijfsleven. Het adviseert en licht voor en is daarnaast pleitbe zorger van het bedrijfsleven bij de overheid. Dat pleiten bij de (pro vinciale) overheid acht de heer Claas van zeer groot belang. En het verheugt hem dat de provincie wil komen tot een advies-struc tuur. zoals is omschreven in de nota 'provinciale sociaal econo mische adviesstructuur". "De provincie wordt tot op heden geconfronteerd met allerlei ad viezen van bedrijven, organisaties en vakbonden. Het was dus een zaak van de provincie om na te gaan of je wat aan die bundel ad viezen hebt. Jaren gelden is er op initiatief van Kalrfnd een soort mini-Ser gekomen. Die functio neert echter niet. Meestal krijgen ze de stukken pas als de beslissin gen zijn genomen. In dal nieuwe adviesorgaan krijgt de Kamer van Koophandel ook een plaats. Dat neemt echter niet weg dat we met eigen adviezen blijven doorgaan De kamer heeft een duidelijke functie en dient het belang van het bedrijfsleven". Het algemeen bestuur van K\K bestaat uit 36 leden, evenredig sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van het midden- en klein be drijf. vakbeweging en zogenaamde "overige', vertegenwoordigers van onder meer de industrie. Is het mogelijk om een zo gemeleerd ge- zelfschap steeds op één noemer te krijgen? "Dat lukt helaas niet altijd. Voor al de vakbeweging blijft als het om principiële zaken gaat bij haar standpunt. Maar het kenmerkt een democratie dat mensen of groepen het recht hebben op een DEZE WEEK kwa lite its in onze SERVICE KWAUTtlT GARANTIE V 01180 13221 J Scherpe prijzen. jUitgebreide minderheidsstandpunt en ze moeten daarmee ook naar buiten kunnen treden. Niettemin dien je als voorzitter altijd te trachten de verschillende meningen bij elkaar te brengen. Bij meningsverschil len worden diepgaande discussies gevoerd. Soms werkt dat, soms niet. Daarnaast is er uitvoerig overleg met de kamer in Terneu zen. Ook met de Zeeuws-Vlamin gen trachten we tot overeenstem ming te komen, zodat er op het bureau van de provincie geen verschillende adviezen van de beide Zeeuwse kamers komen te liggen. In het verleden was dat nog wel eens anders. Tegenwoor dig hebben we in hel Zeeuwse een goede samenwerking". Dat de Kamer Dat de handel en wandl van de Kamer van Koop handel van de niet uitsluitend in het belang van*het bedrijfsleven is mag wel blijken uit de opvatting die Claas ventileert over tarieven. In zijn jaarrede van vorig jaar toonde hij zich bezorgd over de tarieven van de overheid, die zo danig stijgen dat ze in sommige gevallen 'lot ordinaire belastingen Tel 01 184-14081 Vlissingen verworden". Hij herinnert ook aan het onderzoek van de kamer bij de PZEM. dat aan het licht bracht dal de elektriciteitsprodu cent in zijn opgave van de winst de zaak minder vrolijk voorstelde dan die in werkelijkheid was. "We pleitten toen niet alleen voor ta riefsverlaging voor de bedrijven, maar ook voor de kleinverbruiker. Door al die tariefsverhogingen, maar ook huurverhogingen, wordt met de ene hand genomen, wat met de andere wordt gegeven. Als Kamer van Koophandel ha meren we daar steeds op. En dat is zowel in het belang van de onder nemers als in het voordeel van de gewone mensen". Als voorzitter van de KvK kwam de'heer Claas in het landelijke nieuws toen hij weigerde in het radioprogramma 'Met het oog op morgen' iet te vertellen over de ingestelde prijs creatief onderne merschap. De presentator op die maandagavond in januari I983, Wim Bosboom, hield zijn luiste raars voor dat Claas weigerde de twintig kilometer lange rit te ma ken naar Goes. "De kleine tw intig kilometer was voor hem te veel", hoonde Bosboom. Tegen een krantenverslaggever zei de heer Claas destijds dat hij daarover geen verantwoording hoefde af te leggen, tegen welke krant dan ook. Nu, rustig achterover liggend in zijn stoel in zijn huis aan de Nieuwe Burg in Middelburg moet hij er hartelijk om lachten. "De waarheid is dat mijn zoon op die tiende januari terug was gekomen uit Sri Lanka. En op zo'n avond ga je uiteraard niet voor iets op stap dat ook vanuit je eigen huis had kunnen gebeuren, desnoods via de telefoon". In haar doelstelling heeft de KvK (geregeld bij de wet van 1920) an no 1985 geen klagen. Het onder nemersklimaat. zo constateert haar scheidende voorzitter is on der invloed van onder meer het werk van de 'commissie Wagner' gunstig beinvloed. ook in Zee land. Hij denkt daarbij aan de impulsen die dankzij het werk van deze commissie werden gegeven aan de overslag in de haven, de Deltawerken en de alom bespro ken ontw ikkeling van recreatie en toerisme. "Je ziet in deze streek in ieder geval een voorzichtige eco nomische opleving". Voor wie niet zo goed ter been is kan dit koude weer met sneeuw en ijs overlast veroorzaken. Dat geldt vooral voor ouderen en gehandicapten. De Unie van Vrijwilligers in Vlissingen en de gemeentelijke klussendienst hebben daarom de handen ineen geslagen; op hen kan een beroep worden gedaan om bijvoorbeeld boodschappen te doen. Ook wordt desgewenst de stoep schoongemaakt. Voor de hulp wordt een vergoeding gevraagd a J' 2,— Voor boodschappen kan men bellen tussen 12 en 13 uur en 15 en 16 uur met Nel van de Laan. 01184-67029. Bij geen gehoor Marijke de Korte 01184-70196. Wie de stoep van zijn of haar woning schoon wil hebben kan bellen met de klussendienst 01184-19397 op werkdagen tussen 9 en 12 uur f

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1