Bergen in Zeeland Hoorcommissie bestemmingsplannen Waterkwaliteitsplan Populair wetenschappelijk werk van Honoré Rottier en Henri Arnoldus Een foto uit de oude doos 'DE VLAAMSE KUSTVLAKTE VAN CALAIS TOT SAEFTINGE' ZEELAND IN DE PEN WAAROM IS EEN LAND ZOALS HET IS? Woensdag 9 januari 1985 IN BEHOEP DE VLISSINGER Jeugd onder dak Iemand die bezwaar heeft gemaakt tegen een bestemmings plan dat de gemeenteraad heeft vastgesteld, kan die bezwaren voortaan mondeling toelichten bij gedeputeerde staten. Commissie Openbaar Nieuwe wet Hoorzittingen Adviezen Over de kleine plee Lezers schri jven... ÉS#/" A B I) I J In de eerste jaargang van het Zeeuws 1 Tijdschrift (1950/51) heeft prof. Bijhouwer geschreven over bergen en dalen in Zeeland. 8ergen noemde hij duinen, vro nen, verhogingen waar dorpen op zijn gebouwd, vliedbergen en kreekruggen. Overzien we de af gelopen dertig jaar, dan zijn het de vliedbergen die de meeste aandacht hebben getrokken; over de vliedbergen zijn ook heel wat nieuwe feiten aan het licht geko men in die tijd. In 1984 verscheen in de "Kro niek van het land van de Zee meermin" een bijdrage van dr. ir. S.F. Kuipers over "Bergen en burgen op Schouwen-Duive- land". De auteur is een goede bekende op Schouwen-Duiveland. In 1 960 verscheen zijn proefschrift over de bodem van Schouwen- Duiveland en Tholerr. Het eiland heeft hem niet losgelaten: twee jaar geleden schreef hij over de dammen en dijken uit de elfde en twaalfde eeuw in de polder Schouwen en nu over de bergen - "opvallendeobstakelsinhetvlakke polderland' Over de zin van deze speciale studie zegt hij, dat vroe gere studies vaak een onjuiste ligging van de bergen aangaven. Kuipers hanteert nieuw mate riaal: door de Royal Air Force ge maakte luchtfoto's, gegevens van de veldnamencommissie en oude kadaster- en topografische kaar ten. Door deze gegevens te com bineren konden oude gegevens worden gecorrigeerd en enkele nieuwe vindplaatsen worden toe gevoegd De "geleerden" die zich met de heuvels, bergen, burgen en werven bezighielden, noemden die vliedbergen of vluchtber- gen, aldus Kuipers. "Deze naam is geleidelijk aan meer ingebur gerd, tot in de schoolboekjes en op topografische kaarten toe. De AROB-commissie uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 1 5 januari tweemaal zitting. De eer ste zitting is om 10.00 uur. De heer mr. C.E.N.M. van de Mortel uit Tilburg maakt bezwaar tegen het verlenen van verklaringen van geen bezwaar van gs (gevraagd door b en w van Borsele) voor het plaatsen van een kantoorgebouw aan de Heinkenszandseweg te 's- Heerenhoek. De tweede/ hoorzitting is om 10.30 uur. Het gaat om een be zwaar van Aannemingsmaat schappij Zeeuwsch-Vlaanderen b.v. te Sluiskil. B en w van Hon- tenisse hebben verklaringen van geen bezwaar gevraagd voor het realiseren van een woonwagen centrum aan de Pres. Roosevelt- straat te Kloosterzande. Gs heb ben die verklaringen verleend en daar is de Aannemingsmaat schappij het niet mee eens. Beide zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. uws De plattelandsbevolking bleef echter zeer lang de naam berg gebruiken. Bij het veldname- nonderzoek van de laatste jaren werd bijvoorbeeld geen enkele keer een perceelsnaam met vliedberg gevonden, maar wel veel bergnamen. Het is echter opmerkelijk, dat in de oudere geschriften namen met "burg" voorkomen in de omgeving van een berg. In de veldboeken van Schouwen-Duiveland worden bijvoorbeeld "burg(h)bevan- gen" en burg(h)weien" ge noemd. Men mag daaróm ver onderstellen dat in vroeger tij den de bergen, of althans een deel hiervan, burg werden ge noemd". Trimpe Burger, archeoloog, heeft al in de jaren vijftig bij opgravin gen van vliedbergen vastgesteld dat bepaalde heuvels in eerste in stantie als schuilplaats voor schaapherders hebben dienst ge daan en later zijn opgehoogd voor militaire doeleinden (versterkte heuvels). Er zijn ook bergen, de zogenaamde kasteelbergen, die in één keer zijn opgeworpen. De oudste kasteelbergen op Schou wen zijn niet ouder dan ongeveer het midden van de elfde eeuw. In verband met indijkingen zijn er ook bergen die uit de twaalfde en- dertiende eeuw stammen. Na 1300 zijn geen kasteelbergen meer gemaakt. Bij het beschouwen van de luchtfoto's trof de auteur enke le objecten aan die aan bergen of burchten doen denken. Het zijn echter afschietplaatsen van V-1-raketten uit de tweede wereldooriog. Niet elke berg is een vliedberg of burg. De stichting Jeugd onder dak, centrale voor pleeggezinnen in Zuid-Holland en Zeeland, heeft de provincie om een bijdrage ge vraagd. Gs schrijven de staten, dat door de vermindering van het aantal plaatsen in tehuizen voor pleegkinderen de druk op de cen trales voor pleeggezinnen toe neemt. Als er immers minder kin deren in een tehuis een plekje kunnen vinden, moeten er ver vangende maatregelen genomen kunnen worden, zoals plaatsing in een pleeggezin Ook het rijk is zich dat bewust en heeft een project opgezet om de centrales meer (financiële) ruimte te bieden De staten wordt voor gesteld voor 1985 een subsidie van ten hoogste 65.760,— te geven. De beslissing valt 1 fè- bruari. Overigens blijft de regel bestaan dat de bezwaren eerst schriftelijk moeten worden ingediend - te beginnen bij de gemeente tegen het ontwerp-plan. Als de ge meenteraad niet aan de bezwaren tegemoetkomt, is de volgende stap bezwaar aan te tekenen bij de provincie - gedeputeerde sta ten. Gedeputeerde staten hebben een hoorcommissie ingesteld die tot taak heeft de indieners van bezwaarschriften te woord te staan. Het is aan de indieners zelf of zij van het recht gebruik maken om hun bezwaren mon deling toe te lichten. Een verte genwoordiger van de gemeente krijgt de gelegenheid het ge meentelijke standpunt toe te lichten, nadat de bezwaarde zijn of haar zegje heeft gedaan. De hoorcommissie bestaat uit drie leden: de gedeputeerde voor ruimtelijke ordening, mevrouw E. Maris-Koster; de directeur van de provinciale planologische dienst en het hoofd van het bureau ruimtelijke ordening van de pro vinciale griffie. De hoorzittingen zijn steeds openbaar. Regel is dat zij in het provinciehuis worden gehou den, maar de commissie kan ook zitting houden in de ge meente of de regio waar op dat moment de meeste bezwaren zijn te behandelen. Een andere reden kan zijn dat de commissie de situatie ter plekke wil beoor delen. Gedeputeerde staten lopen met de hoorprocedure vooruit op de nieuwe wet op de ruimtelijke or dening. De tweede kamer heeft de behandeling van het wetsont werp inmiddels achter de rug - de Eliwerve, Kapelle. eerste kamer moet zich nog uit spreken. Belangrijk punt in de nieuwe wet is een aanzienlijke verkor ting van de termijn waarbinnen een bestemmingsplan definitief wordt. Nu kan - als alles tegen zit - een plan gemiddeld vijf jaar in de molen zitten; bij de nieuwe wet is die tijd teruggebracht tot 2,5 jaar. Het is de bedoeling de nieuwe wet in fasen in te voeren; op die ma nier kan de overgang van de oude naar de nieuwe bepalingen het best gebeuren. Bestemmings plannen die onder de huidige wet yyorden vastgesteld, kunnen dan nog de volledige procedure vol gens die wet doorlopen. Als nieuw element hebben gs daarin, zoals gezegd nu de hoorzittingen ingevoerd. Vrijdag 25 januari zijn de eerste hoorzittingen. De commissie begint om half tien 's morgens met het bezwaarschrift van de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek tegen het bestemmingsplan Eliwerve (derde herziening) van de ge meente Kapelle. Dedienst is het niet eens met de plannen van de gemeente woningbouw aan de Coxstraat toe te staan. Aan de straat is namelijk een terrein met restanten van een vlucht/kasteelberg met voor burcht; ook zijn er sporen van middeleeuwse bewoning ge vonden. Enkele mensen hebben bezwaar gemaakt tegen het bestemmings plan Nieuwvliet van de gemeente Oostburg De bezwaren richten zich onder meer tegen de inrich- Onlangs hebben gedeputeerde staten het ontwerp-waterkwali- teitsplan gepresenteerd, alsook een brochure met een samenvat ting van dat plan. In het waterkwaliteitsplan worden zaken gere geld als de zuivering van afvalwater, het gebruik van water, bij voorbeeld om te drinken, in te zwemmen of te bevaren. Afhankelijk van het gebruik moeten de eisen worden bepaald waaraan de wa terkwaliteit moet voldoen. Het plan is gericht op het opper vlaktewater: "water dat direct in contact staat met bodem en lucht én dat voortdurend of voor het grootste deel van het jaar aanwe zig is". Water waarin zich geen spontane plantengroei kan ont wikkelen, wordt niet tot het op pervlaktewater gerekend. Tot die iDSDTSSk categorie horen onder andere viskweekvijvers, spaarbekkens voor drinkwater en openlucht zwembaden. oppervlakte enkele van die func ties in zich verenigigd De acht mogelijkheden zijn: ecologisch, landbouwkundig, drinkwater, re creatieve functie, viswater, indus triële functie, woon- en bebou wingsfunctie en scheepvaart. In het Zeeuwse plan worden acht functies aan het oppervlaktewater toegekend; soms heeft een water- ting van parkeerruimte. De hoor zitting begint om tien uur. De laatste zitting van de commis sie begint om half elf en heeft be trekking op het bestemmingsplan Poortambacht van de gemeente Zierikzee. Een wijkbewoner vindt dat de woningen te dicht op el kaar worden gebouwd en dat hij daardoor in zijn woongenot wordt beknot. De commissie hoort de indie ners van de bezwaarschriften en het weerwoord van de gemeen ten. De zittingen zijn in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Voortaan zullen zij in de rubriek "in beroep" in Abdijnieuws worden aangekondigd. Beide partijen hebben de be schikking over het advies van de subcommissie voor de gemeente lijke bestemmingsplannen. De subcommissie is onderdeel van de provinciale planologische commissie en adviseert gedepu teerde staten bij de goedkeuring van alle bestemmingsplannen. Beschikbaarstelling van de advie zen is ook nieuw in de goedkeu ringsprocedure van gs. De be zwaarden en de gemeentelijke vertegenwoordigers kunnen het advies tijdens de hoorzitting ter sprake brengen. Alle stukken die op de drie bestemmingsplannen, die 25 januari ter discussie staan, betrekking hebben liggen ter in zage in het provinciehuis, bureau ruimtelijke ordening. Koorkerk hof, kamer D 209, Middelburg. Deze week heeft de bevolking op Walcheren en Tholen zich over het ontwerp-plan kunnen uitspre ken (9 en 10 januari). De andere Zeeuwse regio's kunnen dat doen in: Goes, 16 januari. Prins van Oranje, Nieuwstraat 14; Oostburg, 17 januari, sociaal- cultureel centrum Den Hoek zak, Langestraat 1 Zierikzee, 21 januari. Huis van Nassau, Nobelstraat 2, Axel, 22 januari, cultureel cen trum De Halle, Rooseveltlaan la; Hulst, 4 februari, gemeen schapscentrum Den Dullaert, Sportlaan 14. Alle voorlich tingsbijeenkomsten beginnen om acht uur 's avonds. Gewe zen wordt op de gewijzigde da tum. voor de Hulster bijeen komst; aanvankelijk zou de hoorzitting op 28 januari wor den gehouden, dat is nu 4 fe bruari. Schriftelijke reacties op het plan kunnen tot 1 februari wor den ingediend bij gedeputeerde staten van Zeeland. Sint Pie terstraat 42, 4331 EW Middel burg. De brochure over het wa terkwaliteitsplan is aan te vra gen bij het bureau voorlichting van de provincie aan hetzelfde adres, tel. 01180-31395. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Wetenschap toegankelijk maken voor een zo groot mogelijke groep mensen. Dat is de opzet van dr. Honoré Rottier en Henri Arnoldus in het boek De Vlaamse kustvlakte, van Calais tot Saeftinge, De auteurs van het meer dan tweehonderd pagina's tellende populair wetenschappelijk werk leggen uit dat de geschiedenis van de langgerekte strook vanaf het noorden van Frankrijk tot aan het havengebied van Antwerpen zo boei end is, dat besloten werd er een uitgebreide publicatie aan te wijden. Honoré Rottier, geboren in Sint Jansteen, promoveerde in 1970 op een proefschrift over Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij is nu als planoloog en do cent verbonden aan de Academie voor Bouwkunst in Maastricht. Van zijn hand verschenen nog vijf boeken en vele artikelen op geografisch en bouwkundig gebied. Henri Arnoldus, geboren in Middelburg, is auteur van professie. Hij publiceerde talrijke kinderboeken, waaronder de al- ombekende Tup en Joep. Rottier werkte aan het boek als de weten schapsman en Arnoldus populariseerde het product. Talrijke foto's, te keningen en grafieken verschaffen de lezer toegang tot het geografische wonder van vijftien kilometer breed en een oppervlakte van 2000 km2. Het boek geeft antwoord op de vraag: 'Waarom is een land zoals het is?'. Heel wat boerderijen worden op terpen gebouwd zoals de boerderij De Stelle bij Biervliet 'Kleine w.c.'s (of juist niet) en de heer A.J. Wagenvoort: christelijk onderwijs groot op de voorpagina van De Vlis- singer/Faam van 3 januari. Gelukkig zijn er de laatste ja ren veel publikaties geweest over de basisschool. Scholen doen hun best belanghebben den te informeren en zelfs is er een cursus op TV. Maar toch zouden lezers een verkeerde indruk kunnen krijgen door het artikel van vorige week. Om te laten zien dat je ook anders kunt denken over (christelijke) basisscholen ga ik op enkele zinsneden van de heer Wagenvoort in. Een van de goede dingen van de basisscholen is dat spel vormen meer en meer in de héle school doordringen. La gere -schoolmanieren als "luisteren" en "schrijven" krijgen concurrentie van "ontdekken" en "doen" en "spelen". Het "leren" wordt daar beslist niet minder door. Het is een misverstand te denken dat alleen de "minder vlotte" wat "langer speelt" bezig kunnen zijn. Gelukkig zijn er kleine w.c.'s voor kleine kinderen. In een gebouw dat is ingericht voor kleine mensen.is het niet no dig dat kinderen de pot moe ten bestijgen en er in wegzak ken. Het verhaal over de meer- hoofdige leiding van de bassi- school is eind vorig jaar uit gebreid in het nieuws geweest. De "verwikkelingen" konden het niet winnen van de eman cipatie. Een ruime meerder heid van de Tweede Kamer denkt anders dan het school bestuur. En, is het niet veel meer schoolteam dan kapitein en matrozen? Hoofdleidsters komen niet in aanmerking voor het direc trice-schap, vertelt de heer Wagenvoort met zoveel woorden. Dit brevet van on vermogen reikt hij uit omdat "ze een andere opleiding hebben" en "de confrontatie met grotere kinderen proble men kan geven". Het is goed te weten dat (bijna) alle on derwijsgevenden in augustu-N '85 bevoegd zijn voor élke functie en dat het juist de kleuterleidsters zijn die een extra cursus hebben gevolgd met het oog op de héle basis school! En waarom zou de di rectrice problemen krijgen met grotere kinderen? Als dui al zo was. geldt dat dan niet net zo goed voor de directeur en de kleinere kinderen? PABO's (opleidingsinstitu ten) bestaan al weer een tijdje en salarisverschillen tussen onderwijsgevenden op de ba sisscholen zijn verleden tijd in augustus! Daar hoeven we dus geen problemen van te ver wachten! Heek Veerman Oost-Souburg Weinig landstreken waren zo sterk aan de geologische proces sen onderhevig, als deze kust strook. In het verre verleden was het een onherbergzaam gebied, dat uit stranden, duinen, veen, moerassen, slikken en schorren bestond. Die gegevens vormden de basis voor het eerste hoofd stuk: 'Het ontstaan van de kust vlakte'. We lezen er dat die kust vlakte een geschiedenis heeft van miljoenen jaren. Ook dat het wa ter en zo'n 200.000 jaar geleden 120 meter lager stond dan het tegenwoordige niveau. Het duur de tot ongeveer 8.600 jaar geleden tot de zee het niveau bereikte zoals we dat nu kennen. Dat er in die tijd heel wat grondlagen wer den gevormd, is duidelijk. In het boek wordt het haarfijn uit de doeken gedaan. Ook de- plaatsen waar men bepaalde soorten grond aantreft en op welke diepte men ze vindt wordt verteld en in dui delijke grafiekjes of kaartjes uit gewerkt. De beschreven kustvlakte was een onherbergzame streek. Mensen die er zich vestigden, hebben hard moeten knokken om er te kunnen overleven. In moeilijke omstan digheden hebben ze getracht zich aan de omgeving aan te passen. En die strijd met de zee - de grens tussen zee en land veranderde voortdurend - heeft een stempel in de bodem achtergelaten. Ook zijn er sporen aanwezig waarin moei zaam gewonnen land verloren ging, of tijdens krijgsverrichtingen onder water werd gezet. In het boek wordt ingegaan op de ontwikkeling tot dit moment. De ontwikkeling van de havensteden en de vissersdorpen die zich re centelijk ontwikkelde tot kust plaatsen, zeg maar badplaatsen. Het - laatste hoofdstuk van het boek behandelt die geschiedenis In het landschap liggen soms nog duidelijk herkenbare terpen zoals hier zuidelijk van Groede en legt de link daarvan onder meer met de enorme bedrijvig heid langs de Noordzeekust. Dankzij deze bedrijvigheid ont stonden er woonplaatsen (haven steden) langs de kust. En gemeld wordt dat men in 1496 al te Blan- kenberge op zondag mocht baden tussen de op het strand aange brachte palen. Het boek eindigt met - wat wordt genoemd 'suggesties voor verken ning'. De auteurs gaan er van uit dat de geschiedenisles die zij middels het boek gaven van de Vlaamse kustvlakte, bij de geinte- resseerde lezer een verlangen op wekt om de historische en land schappelijke bezienswaardighe den te bezoeken. In totaal worden er negentien plaatsen genoemd om te bezoeken. De in het boek opgenomen foto's zijn onder meer overgenomen uit rijks- en stadsarchieven, musea van Wim Riemens en van de au teur Rottier, zelf, die daarin een professionele behendigheid toont. De Vlaamse kustvlakte, van Calais tot Saeftinge van Honoré Rottier en Henri Arnoldus is een uitgave van Lannoo in Tilt en Den Boer in Middelburg. Prijs 49,50. SPORT VAN TOEN Een foto van de MVV Zeelandia uit 1922 werd ons gezonden door mevrouw A. Janse Le Granse, die woont aan de Vredehoflaan 40/424 in Vlissingen. Ze meldt ons dat ze nog drie andere oude sport- foto's heeft van deze Middelburgse club, maar dat deze toch het leuk ste is. De inzendster noemt ons de volgende namen. De twee mannen die het spandoek dragen zijn L. Moorman (links) en de heer Elsacker (rechts). Op de bovenste rij staan van links naar rechts: Jan Geers, Ko Pluijmers, Cees Gilde, Izaak de Lange, Cato Flipse (verloofde). Piet Geers. en Simon Taal. Middelste rij van links naar rechts: Kees Geers, Groenewe- gen. Adrie van Varik. Piet Buis. Jo de Lange en Henk Annot. Onderste rij van links naar rechts: Ko Pluimers, onbekend. Kees Janse. W. Becks en Cor den Exter. De heren in Burger - aldus me vrouw Janse - waren bestuursle den. Cees Gilde luisterde de fees tavonden op met prachtige zang. Ook deze foto is weer te bestellen bij de redactie van dit blad. De foto Ruben Oreel, geld aantekenen) Postbus 5017,4330 KA in Middel- kost 7,50 en is te bekomen door samen met dit knipsel te zenden burg. het geld (een cheque op naam van aan De Faam/De Vlissinger,

de Vlissinger | 1985 | | pagina 13