namen van restaurants DEVLlSSINGER A.J. WAGENVOORT, CHRISTELIJK ONDERWIJS, OVER BASISSCHOLEN Ik heb nog nooit een woonhuis gezien waar voor de kleinsten een aparte wc werd gebouwd' Tel13783 "De'Jong GVlissingei^ Organisator: 'Ik heb er niets aan om in onmin te leven met De Uitlaat' VERSCHOORE nieuwe cursussen HET WEEKBLAD VOOR WALCHEREN Eerste Zeeuwse Indoor Motor Cross zaterdag in Souburg DANSSCHOOL trie cn LouLsc van Broekhoven HUISKAMERKRANT "DRUGS EN POETRY" MET VEELZEGGENDE GEDICHTEN ^Dansschool Rock and Roll KLEURENFOTO'S? J.P.A. ROSSËL KIKKERBILLETJES AFVOEREN VAN MENUKAART r. Vrijdagavond Aanvang 11 jan. '85 KUNSTGEBITTEN en REPARATIES FOTOWERK VAN ALBERT VERBURG IN 'ATELIER 4' 'Vechten tegen vergankelijkheid' Feestavond Patio erbij Kleine we's Wie wordt hoofd SERVIEZEN PABO Stijldansen voor scholieren en echtparen inlichtingen/inschrijven tel. 011Ó0-23265 van dinsdag tlm éÊÊÈÈÉÊ9 If !f/ .IfS'S' Donderdag 3 januari 1985 oplage 22 700. wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren in combinatie met de faam, totale oplage 44.400. uitgave provin ciale zeeuwsè courant b.v. administratie: markt 51, postbus 5017, 4330 ka middelburg, 01180-27651 advertentie: waistraat 56-60, postbus 18, 4380 aa vlissingen, 01184-15144, privé. w. melse. 01184-62320. redaktle: ad hanneman. 01180-27651, toestel 54. ^c<i\ Het protest van het Dierenbevrijdingsfront (DBF) tegen de verkoop van kikkerbilletjes krijgt ongetwijfeld nog een ver volg. 'Beestenberichten', het blad van de Nederlandse Ve reniging tot Bescherming van Dieren, de afdeling Noord- en Midden-Zeeland doet een beroep op haar leden het bestuur namen van restaurants te noemen waar kikkerbilletjes wor den geserveerd. In het decembernummer van dat blad wordt gemeld dat er alleen al in India. Bangladesh en Indonesië jaarlijks zo'n honderd miljoen kikkers voor consumptie worden gevangen. "Deze dieren ondergaan daar een uiterst wrede behande ling", zo meldt het blad. "Ze worden, terwijl ze nog leven, op huikhoogte doormidden gesneden, eigenlijk meer gehakt. Want meestal lukt het niet in één keer. De romp van de dieren, die soms nog leven, wordt niet meer gebruikt en weggegooid. Van de achterpoten worden nagels geknipt en vervolgens worden deze gevild". Het dierenbevrijdingsfront bekladde voor de kerstdagen de gevels van vier Vlissingse restaurants. In Middelburg liet deze militante organisatie haar acties achterwege omdat de politie op de hoogte was van het voornemen en de re! res taurateurs in de hoofdstad waarschuwden. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren wil nu met horeca- exploitanten gaan praten over de gevolgen die de vangst van de miljoenen kikkers heeft voor het natuurlijke evenwicht in de landen van herkomst. De bedoeling is dat kikkerbillen worden afgevoerd van de menukaart. In landelijk verband wordt een import verbod nagestreefd. DEZE WEEK IN Zakenhart: Dick Lampe zet ook bruiloften en partijen op de video, een nieuwe on derneming in Middelburg. 'Bougie en bumper': veel achtergrondinformatie. Aap, noot, mies De Stichting Huiskamerproject voor druggebrui kers, die zetelt aan de Coosje Buskenstraat in Vlissingen, heeft een verrassende Huiskamcrkrant uitgebracht. Heroïneverslaafden hebben in dat keurig verzorgd decembernummer gedichten en il lustraties afgedrukt, die alle wel iets zeggen over hun probleem. Coördinator, drs. K. Neeteson, ver wacht veel van de krant, omdat de inhoud op onge wone wijze inzicht geeft in het gedaehtenleven van drugverslaafden. Drugs en Poetry is de titel van het decembernummer. De gedichten zijn somber en waarschuwend. De lezer proeft de enorme strijd van de verslaafde met het middel dat hem (of haar) zo afhankelijk maakt. Een stof dat mij doet leven, soms, Iaat snak ken naar de dood, zijn de eerste twee regels van een gedicht dat de bijna 'bot aandoende' titel "He roïne' heeft. De afsluiting van een ander gedicht met de titel "Het wachtend moment' luidt: Voorbij de grens van waanzin/kwam ik haar tegen. Fijn waren de lange seconden met haar. Maar toch viel ik terug in de waanzin./Ze hadden mijn maag leeggepompt. Onder het kopje 'Te snel' schrijft een onbekende: De ochtend wil niet voorbijgaan/de tijd kruipt, lijkt stil te staan/je hoofd bonkt, een zware nevel/je pot sen voor de zoveelste keer onder de kraan/ja, want het middel dat je innam om de slaap te verge ten/keerde zich tegen jou, ja dat werd misselijkheid/ misselijkheid, machteloosheid Een kind schrijft over haar tante, die in een huisje in het bos woont. Ze dronken er een glaasje wijn en aten er koekjes In een soort van kantlijn neemt Neeteson het op voor het Huiskamerproject en noemt de gemeente Vlissingen 'moedig' omdat deze zich volledig ga rant stelde voor het 'laagdrempelige huiskamer project'. "Vooruit ligt een toekomst die veel ze kerder is dan ooit tevoren", schrijft hij. Verder herinnert hij er - misschien ten overvloede - aan dat drugverslaafden mensen zijn die wat extra hulp nodig hebben bij hun afhankelijkheid van een middel. Neeteson: "Drugverslaafden zijn ge woon mensen. Ze hebben bepaalde afhankelijk heden, zoals ieder mens die heeft. Afhankelijkheid van drugs als heroïne, cocaïne en speed is lastiger dan van andere middelen. Daarom is er speciale hulpverlening voor". Aan het slot van de 'kantlijn' doet hij een beroep op mogelijke vrijwilligers. "Lang niet iedereen is ge schikt om dit werk te doen. Voor mensen die dat wel zijn, bestaan er verschillende mogelijkheden om als vrijwilliger mee te werken. Geïnteresseer den kunnen met mij contact opnemen". Voor informatie: 01184-19916. De omslagtekening van de krant van het Huiska merproject in Vlissingen bel: Vandaag gebracht en morgen al klaar! Dat kan bij... FOTO-FILM-VIOEO Viiss<ngen - Middelburg Goes TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Oudere kinderen uit de buurt of oudere broertjes of zusjes kunnen nu de kleinsten meenemen naar school, een ontlasting voor de ouders. (Foto Ruben Oreel) Scherpe prijzen. Uitgebreide voorlichting. Tel. 01 184-14081 Vlissingen In de expositieruimte van de Vlis singse kunstenaar Kees Roovers (Atelier 4) aan de Julianalaan ex poseert Albert Verburg vanaf dinsdag 15 januari fotowerk. Ver burg toont nieuw werk, dat hij in 1984 heeft gemaakt. Het bevat in gekleurde zwart-wit-foto's. Verburg omschrijft zijn werk als 'nachtmerry-achtige werelden, waarin de hoofdrolspelers zoeken naar bevrijding. Ze vechten tegen vergankelijkheid; rust en harmo nie is het hoogste goed'. De Vlis singse kunstenaar verwerkt in de fotosequenties foto's, tekeningen en andere objecten om zo de symboliek zo duidelijk mogelijk naar voren te laten komen. Verburg zegt dat dit zijn laatste expositie in Zeeland is. Zijn wer ken zijn nog tot en met 1 februari te zien. Ze zijn te koop via de zo genaamde 'Atelier 4'- afbelalingsregeling. hetgeen in houdt dat men de werken op af betaling kan kopen zonder rente kosten en zonder minimum aan koopbedrag. Het atelier is van maandag tot en met vrijdag tussen 12 en 17 uur geopend. De organisatoren van Indoormo- torcrosswedstrijd begrepen vorige week absoluut niets van de hou ding van de motorsportvereniging De Uitlaat. Deze Vlissingse club legde zijn voorzitter Reinier de Rooij het vuur zo na aan de sche nen, dat deze de biezen pakte. Reinier de Rooij, bekend als een gedegen organisator en niet bang om hete ijzers uit het vuur te ha len, had de 'euvele moed' gehad om samen met Adri van de Broeke - een ondernemer - een Indoormo- torcross te organiseren, de eerste in Zeeland. En dat pikten de an dere bestuursleden niet. Ook de talrijke motorsportliefhebbers, die zich beschikbaar stelden om het tweetal terzijde te staan, staarden met vraagtekens in hun ogen in de leegte. Ex-motorcoureur Yelle Gernlér, gestopt met racen omdat hij vader werd, die op de achter grond bergen werk verzet om de eerste Indoormotorcross op Zeeuwse bodem in Oost-Souburg te laten doorgaan, is vol onbegrip over de houding van de Vlissingse club, terwijl De Sproeier uit We- meldinge en MC Rilland het par ticulier initiatief van motorhande laar Van de Broeke en Hoechst- I.aborant De Rooij toejuichden en alle hulp aanboden "We hebben niets te verbergen" getuigt Adrie van de Broeke, die in de motorsport vooral bekend heid geniet als voormalig monteur van de inmiddels overleden cou reur Jack Middelburg. "Ik heb het initiatief genomen voor deze In- doorwedstrijd op zaterdag 5 ja nuari omdat er op motorsportge bied zo'n enorme leegte is ont staan in Zeeland. Vorig jaar hield ik voor licentiehouders een test dag. Maar die verregende. Omdat je niet zeker bent van de weer somstandigheden in Zeeland, dacht ik de motorsport te dienen met deze wedstrijd. Ik begrijp ab soluut niet waarom De Uitlaat zich druk maakt. Ook de KNMV (de motorsportorganisatie red.) heeft goedkeuring verleend. De bewering van het De Uitlaat-bes- tuur dat het een 'wilde wedstrijd' zou zijn, is dus volledig uit de lucht gegrepen". Volgens Yelle Gernler en Adri van de Broeke hebben de bes tuursleden van De Uitlaat buiten hun voorzitter om een standpunt bepaald. "Reinier heeft tijdens een feestavond bekend gemaakt dat hij samen met mij bezig was om een wedstrijd te organiseren. De meesten reageerden toen en thousiast. Alleen een paar bes tuursleden niet. Die voelden zich blijkbaar gepasseerd en hadden er spijt van dat zij niet zelf op het idee waren gekomen. Ik heb er trouwens niets aan om in onmin te leven met het bestuur van De U itlaat. Ze zijn nog steeds welkom en als ze dat willen mogen ze vol gend jaar wat mij betreft deze In- doorwedstrijd zelf organiseren. Van mij krijgen ze dan alle mede werking. Desnoods sponsor ik nog mee ook". De A merikaan Broc Glover actief tijdens een gala in Genva. Zaterdag 5 januari zijn uitsluitend Zeeuwen actief in Oost-Souburg nabij de hafverhoogde brug. Hoe he( ook zij, de wedstrijd gaat gewoon door als het aan de orga nisatoren ligt. Kuzee, de eigenaar van de hal nabij de halfverhoogde brug in de buurt van Oost-Sou burg. waar de wedstrijd zaterdag plaatsvindt, verleent alle moge lijke medewerking. De wedstrijden beginnen om 12 uur. Vanaf 10.30 uur kunnen de rijders trainen. Gestreden wordt in twee klassen: de 80cc en de combinatie 125/250 cc. Voor elk niveau rijders is er op het parkours wel wat te verdienen. Er is een superfinale voor de allersnelsten en een tweede en derde finale voor de rijders die zich minder snel over het parkoers bewegen. Zo tegen de dertig prij zen zijn er te verdiener) en wie deelneemt, is in elk geval verze kerd van een tegel met inscriptie met de vermelding 'eerste In- doorcross in Zeeland'. In de hal zijn zeven hindernissen opgesteld. De rijders moeten in de zeventig bij negentien meter grote ruimte zeer veel bochten nemen. Drie keer voert het parkoers ze buiten de hal. Voor de toeschou wers is een ruimte van zeventig bij drie meter gereserveerd. Het einde van de wedstrijden wordt verwacht zo tegen 17 uur. In de twee pauzes zullen Floor van Dommelen en Peter Sterkenburg enkele stunts tonen op de motor fiets, waaronder rijden over een Volkswagen-kever. Adrie van de Broeke tot slot: "Het is een wed strijd voor Zeeuwen. Als dit lukt en er veel animo voor is, houden we het volgend jaar weer deze wedstrijden in een hal. Ik hoop dat De Uitlaat zich dan minder afwijzend opstelt. Het is per slot van rekening bedoeld voor de Zeeuwse coureurs. En daar heeft een ieder die de motorsport een warm hart toedraagt, baat bij". De integratie van het kleuter- en lageronderwijs is in augustus een feit. Na talrijke experimenten (onder meer in Gapinge) is het onderwijs, waarin meer wordt in gespeeld op de mogelijkheden van kinderen tussen vieren twaalf jaar. klaar voor de start. Behalve de in houd van het onderwijs, moest ook her en der de verpakking worden aangepakt: basisonderwijs wordt in principe in één gebouw gegeven. En dat had consequenties voor het interieur. Kleinere we's en grotere klaslokalen voor de speelsere 'on derbouw' (vier tot en met zes jaar) zijn voorbeelden. In vrijwel alle gevallen waar een verbouwing tot stand kwam met oog op de Wet op het Basisonderwijs (aangenomen in 1972) betrof het een lagere school. 'Ik ga naar de grote school', is dientengevolge wellicht een welbekend kleuterzinnetje, dat snel een plaats krijgt in een nos talgische woordenlijst. Over wat er allemaal komt kijken bij de meta morfose van het onderwijs in 1985, spraken we met A. J. Wagen voort, secretaris van de vereniging voor christelijk onderwijs te Middel burg. Wagenvoort nodigt ons uit een kijkje te nemen in de Rentmees- terschool in de wijk Middelburg- Zuid. waar bouwvakkers bezig zijn die lagere school uit te brei den met de aangekoppelde kleu terschool Klein Poortershof. Slechts de schoolborden aan sommige muren herinneren aan de onderwijstaak van het gebouw. De reuk van chloor en terpentijn, vermengd met de geur van plaksel voor de vaste vloerbedekking overheersen. ..Basisonderwijs", legt de heer Wagenvoort nog maar eens uit. ..moet de overgang van kleuter- naar lager onderwijs geleidelijk maken. Er ontstaat daardoor de mogelijkheid dat 'vlotte kleuters' eerder leren lezen en of rekenen. De 'minder vlotten' kunnen wat langer speels- bezig-zijn". Een voordeel voor de ouders is, zo peinst de heer Wagenvoort, dat oudere kinderen de kleinsten kunnen meenemen naar school, een ontlasting voor de ouders. De klaslokalen voor de onder bouw dienen groter te zijn dan die voor de 'bovenbouw' (zes tot twaalf jaar). Een speelleslokaal dient een afmeting te hebben van minimaal zeventig vierkante me ter. De leslokalen zijn gebonden aan minimum afmetingen van 56 vierkante meter. „In een gewone lagere school kun je dus maar moeilijk een kleuterlokaal maken. Er moest heel wat gebroken en nieuw opgebouwd worden. In de ze school hebben we bijvoorbeeld de patio erbij getrokken. Er was veel vindingrijkheid nodig om de verbouwingen te laten plaatsvin den". constateert Wagenvoort. Bij sommige voorschriften zet de secretaris van de vereniging voor christelijk onderwijs vraagtekens. Hij wijst op de verplichte toiletten voor de onderbouw. ..Die zijn be hoorlijk duur. Ze hebben een zo danige afmeting dat er niet zoveel van worden gefabriceerd. Dus van een grote serieproduktie is geen sprake. Op de scholen zijn ze verplicht. Maar ik heb echter nog nooit een huis gezien waar voor de kleinsten een aparte wc is ge bouwd. De leiding van de basisschool heet na augustus niet meer hoofd, maar directeur. Voor die functie kan zowel het hoofd van de hui dige lagere school als d.e kleuter leidster in aanmerking komen. In "verfijnde tafelsfeer" bij de serviezen-specialist V 1VICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180 13221 de Tweede Kamer werd onlangs nog geopperd een tweehoofdige leiding aan te stellen, waardoor men de keuze 'wie van de twee' kon omzeilen. Het bestuur van de vereniging voor christelijk onderwijs in Mid delburg wijst die 'weg van de minste weerstand' af. „Twee ka piteins op een schip geeft verwik kelingen", argumenteert zijn se cretaris. „In theorie is het natuur lijk prachtig. Maar in de praktijk dient één persoon het bevoegd gezag te vertegenwoordigen. Onze vereniging zal in principe hel hoofd van de lagere school tot di recteur van de basisschool benoe men". Over het waarom: „In het algemeen kun je stellen, dat de kleuterleidster gewend is met kleine kinderen om te gaan. Als ze nu ineens wordt geconfronteerd met grotere kinderen, kan dat voor haar problemen geven. Bovendien heeft de kleuterleids ter een andere opleiding". In de toekomst zal dat echter ve randeren. Ook de opleiding voor onderwijsgevenden wordt na au gustus aangepast. Onder de naam PABO (pedagogische academie basis onderwijs) zullen de huidige Pedac's en vroeger 'kweekscholen' geheten instituten mensen klaar stomen voor het grote werk. De eerste gediplomeerden zullen rond 1990 in het onderwijs een baan kunnen vinden. Tot die tijd is het verplicht om een gediplo meerde kleuterleidster binnen het team te hebben. „En dat zal nog wel problemen geven", beoordeelt Wagenvoort. „Onderwijzers hebben een hoger salaris dan kleuterleidsters". .-yf' 'j- Rock 8c Roll Tapdansen in Hotel BRITANNIA

de Vlissinger | 1985 | | pagina 1