informatiepagina van de gemeente vlissingen Laat Kerst een feest blijven! Niet de laatste maar Vuurwerk, mooi maar r r t Plopp Ondernemers en gemeente samen in Vlissingen Promotie Wijzigingen ophalen huisvuil 14444 Aanvullend krediet voor nieuwe vismijn DE VLISSINGER Woensdag 19 december 1984 Kerstboom Kaarsen Oliebollen Receptie bij afscheid directeur Coone van "Swanenburgh" Dierenleed Gesloten Nieuwjaar Nieuwjaars receptie in gesprek met wethouder G.J.A.M. Adan Stadhuis en GSD 2 januari later open Winkels langer open Alarmnummers Inbraak beveiliging reinigings dienst Volgende week geen informatie pagina Hondenbelasting Onderwijs IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01l84-"87000, toestel 333, 335 en 337. Als de laatste weken van december naderen, vraagt men zich bij het Vlissingse brandweerkorps steevast af: wat zou het dit keer worden? Evenvaak hopen ze er dat het rustig mag blijven, 't Zou echter niet de eerste keer zijn dat die hoop 'in vlammen opging'. Ver Verlichte kerstboom, brandende kaarsen, oliebollen, vuurwerk't zijn zaken die een extra risico met zich meebrengen. Toch zijn ze op zich niet gevaarlijker dan vele andere dingen waar we in het dagelijkse leven mee omgaan. Maar ja, een mens is ook maar een mens. Bovendien, u weet het, zit een ongeluk in een klein hoekje. Vooral onder feestelijke omstandigheden wordt de voorzichtigheid wel eens uit het oog verloren. De gevolgen staan dan vaak in schrille tegenstelling tot het beoogde doel. het bereik van kinderen worden gehouden. Laat hen ook nooit alleen bij brandende kaarsen, ook niet voor een paar minuten. Het zelfde geldt trouwens voor huisdieren. Als u een kerstboom gaat ui- zoeken, hou dan in de gaten dat 'ie goed in de kamer moet pas sen. In ieder geval moet hij op enige afstand van gordijnen en andere brandbare stoffen kun nen worden geplaatst. De boom moet natuurlijk stevig staan en niet omver gelopen kunnen worden. U kunt het beste elec- trische 'kaarsjes' gebruiken. Controleer dan wel eerst de be drading op beschadigingen. En: doof de verlichting als u gaat slapen. Zet nooit echte kaarsjes in de kerstboom. Het mag dan misschien wat 'ro mantischer' lijken, ze zijn ech ter heel gevaarlijk. Een boom die al een tijdje bij de (centrale) verwarming heeft gestaan - ook al was dat met natte voeten -staat namelijk in een mum van tijd in de brand. Bovendien, er is altijd wel iets van tocht in een kamer. Wan neer een deur wordt openge daan bijvoorbeeld. De vlammen van de kaarsjes waaien dan zo in de richting van de boom Voor kaarsen geldt het zelfde als voor de kerstboom: zet ze in een stevige houder op een vlakke ondergrond. Ook zij mogen natuurlijk niet te dicht in de buurt van de gordijnen ko men te staan èn moeten buiten De raadsvergadering - die om 14.00 uur begint is natuurlijk openbaar. Belangstellenden zijn dan ook van harte welkom. Zij kunnen de publieke tribune bereiken via de trap naast de bodenbalie in de hal. Op de pu blieke tribune ligt voor hen een populaire raadsagenda gereed. Deze pagina verknippen hoeft dus niet. De agenda voor de raadsver gadering luidt: Opening. Goedkeuring van de notulen van de vergadering van 26 ok tober 1984. Mededelingen. Over te leggen stukken. Te behandelen punten: 1-1 Benoeming directeur Ge meentelijke Sociale Dienst.. 2-1 Verdaging beslissing om trent vaststelling bestemmings plan Scheldestraat. 2-2 Voorbereidingsbesluit Paauwenburg (apotheek); 2-3 Voorbereidingsbesluit Bou levard Bankert (Bid. Bankert 58). 2-4 Voorbereidingsbesluit Bas- kensburg (bouw manege). 2-5 Aanwijzing takken van dienst/wijziging beheersveror- dening. 5-1 Verdaging beslissing op beroepschrift inzake Verorde ning geldelijke steun huisves ting gehandicapten. 6-1 Vestiging zakelijk recht t.b.v. druk riolering nabij Ritt- hem (buitengebied). niek, want op dat moment is er nog geen brand. Neem een goed passend deksel (altijd bij de hand houden) en plaats dat met een schuivende beweging van u af: op de pan. Draai gas of electriciteit uit. De olie blijft lang heet, dus laat de pan onge veerd een kwartier staan met het deksel erop. Eén ding: gebruik nóóit water om de "vlam in de pan' te blus sen; dat is levensgevaarlijk! Hebt u de vlam in de pan weten te doven, waarschuw dan toch even de brandweer. Dat zijn vakmensen die goed kunnen controleren of de vlammen in derdaad gedoofd zijn (er komt namelijk nog vrij lang daarna rook van de pan af). Een laatste tip: hete olie kan ernstige ver brandingen veroorzaken. Pro beer daarom tijdens bakken morsen te voorkomen. Kleine kinderen kunnen beter buiten de (bij)keuken blijven; ze leiden uw aandacht af. Een fijne kerst en een goede jaar wisseling toegewenst. Dat het voor de brandweer rustige dagen mogen blijven!. In kerststukjes worden nogal eens dunnen kaarsen gebruikt. Die branden vaak vrij snel op. U doet er dan ook goed aan de kerststukjes binnen uw ge zichtsveld te zetten, zodat u ze 'in de gaten' kunt houden. Trouwens,'zeker dunne kaar sen kunt u beter niet in de buurt van de kachel of c.v. zetten Ze worden sneller dan hun dikkere soortgenoten slap en buigen om. 'Vlam in de pan' is een kreet die zeker de laatste decemberda gen nogal eens wordt gehoord. Bij het oliebollen bakken wil de olie nog wel eens oververhit ra ken en vlam vatten. Geen pa- 't Is, in verband met de feestdagen, niet de laatste maar op één na laatste vrijdag van de maand dat de gemeenteraad vergadert. Komende vrijdag, de 21ste dus. Onderstaand overzicht kan u wat meer inzicht geven in wat er zoal besproken wordt. Nu zegt alleen zo'n kop weinig van de inhoud van het voorstel. Geen punt. Want alle voorstellen liggen ter inzage in de gemeentelijke informatie- hoeken. Bovendien kunt u bij het Stafbureau Voorlichting en In spraak in het stadhuis (kamer bij de trap grenzend aan de hal) de achterliggende stukken gaan inzien. Dat zijn de stukken, die bij de raadsvoorstellen horen en ook ter inzage liggen voor de raadsleden. 6-2 Huur twee percelen grond van de K.M. De Schelde b.v. 6-3 Voeren van een rechtsge ding als gedaagde partij. 6-4 Inbraakpreventie gebou wen Reinigingsdienst. 7-1 Krediet voor bouwrijpma- ken grond aan Mozartlaan. 7-2 Krediet sloopwerkzaamhe den Korenstraat. 7-3 Realiserings- en erfpachto vereenkomst m.b.t. bouwpro ject Boulevard Bankert. 8-1 Voorlopige vaststelling van de kosten van het Openbaar Lager Onderwijs over het jaar 1983. 8-2 Voorlopige vaststelling van de kosten van het Openbaar Kleuteronderwijs over het jaar 1983. 8-3 Vaststelling vergoeding van de Maatschappelijk Werkster werkzaam t.b.v. de school voor moeilijk lerende kinderen 'De Triangel' over 1983. 8-4 Vervangen vloerbedekking v.m. Jacob Catsschool. 8-5 Benoeming lid Algemeen Bestuur Commissie Middel baar- Dienstverlenings- en Ge zondheidszorg Onderwijs. 8-6 Medewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager Onder wijswet 1920. 10-1 Stichting Vlissingen Pro motie. 10-2 Aanvullend krediet t.b.v. nieuwbouw vismijn. 12-1 Vaststelling diverse be grotingswijzigingen. Rondvraag. Sluiting. Vuurwerk hoort bij de jaarwis seling. Niet dat iedereen het fijn vindt; velen zullen echter weinig bezwaar hebben tegen het kleurrijke knalwerk. Want op 31 december, midden in de nacht kan je dat verwachten. Maar niet de dagen ervoor en erna. Dan reken je er niet meer op. Dan kan het mensen en dieren onnodig aan het schrik ken maken, ongelukken ver oorzaken. Vuurwerk afsteken? Prima! Maar doe het alleen op 31 december, en dan nog vanaf een uur of elf 's avonds. Per 1 januari 1985 maakt de heer A.A. Coone, directeur van de Gemeentelijke Scholenge meenschap voor Beroepson derwijs "Swanenburgh", ge bruik van de mogelijkheid ver vroegd de dienst te verlaten. In verband hiermee biedt het gemeentebestuur van Vlissin gen de heer Coone een open bare receptie aan, welke ge houden zal worden op donder dag 20 december 1984 van 16.30-17.30 uur in de aula van de LTS, Zaaihoekweg 1 (ingang Vredehoflaan) te Vlissingen. Een ieder die afscheid wil ne men van de heer Coone is in de gelegenheid dat tijdens deze receptie te doen. Er bestaat dan tevens gelegen heid kennis te maken met de nieuwe directeur, de heer M.G.J. van der Heijden. 't Lijkt nog een eind weg, die 31ste december. "Eerst Kerst", denkt u misschien. Toch kan het de moeite zijn om dit artikel even verder te lezen. Bijvoor beeld als u zelf vuurwerk af gaat steken. Of als familieleden en/of kennissen van u dat gaan doen. Omdat er een boel rottig heid mee kan worden voorko men. Want, al klinkt het moge lijk wat afgezaagd: voorkomen is simpel èn beter dan genezen. U (of: jij) zou niet de eerste zijn die bij het afsteken van vuur werk blijvend letsel aan bijvoor beeld ogen en oren heeft over gehouden. Dat kan worden voorkomen. Daarom de volgende tips: 1. Koop alleen vuurwerk dat is voorzien van een duidelijk lees bare, in het Nederlands gestel de handleiding. Koop het alleen bij de officiële vuurwerkwinkels. 2. Bewaar het vuurwerk in een metalen trommel, op een veili ge en droge plaats' als het even kan buitenshuis. 3. Kies een veilige onstekings- plaats, uit de buurt van rieten daken en ander brandbaar ma- 0°' teriaal. Sluit ramen en deuren voor het vuurwerk begint. 4. Lees de handleiding ruim vóór het ontstekingstijdstip. Hetzelfde geldt voor het klaar zetten van de te gebruiken hulpmiddelen, zoals flessen voor het plaatsen van vuurpij len. Plaats de flessen half in de grond of, als deze bevroren is, vul ze met zand. 5. Kies vooraf de plaats, zover mogelijk van de ontstekings plaats, (minstens veertien me ter) vanwaar huisgenoten kun nen toekijken. 6. Gebruik voor het afsteken geen lucifers, maar een gloei ende sigaret of sigaar. Steek niet het vuurwerk in de mond terwijl de sigaret wordt weggegooid! 7. Experimenteer niet met vuurwerk, probeer niet zelf vuurwerk te maken. 8. Bundel geen vuurwerk voor het 'effect', dat is levensge vaarlijk. Ontsteek ieder stuk apart. 9. Bereid kinderen zorgvuldig voor, wanneer ze oud en wijs voorzichtig) genoeg zijn om vuurwerk te mogen ontsteken. 10. Telefoonnummers van brandweer, politie en arts bij de hand houden. Tot slot: kijk, na afloop of er geen onontploft en half ver brand vuurwerk is achtergeb leven. Dat spul kan gevaar op leveren voor kinderen, die de volgende ochtend op zoek gaan. Vuurwerk kan een kwelling zijn voor onze huisdieren. Veel beesten, geschrokken van vuurwerk-knallen, lopen in pa niek van huis weg, gaan zwer ven of komen om in het verkeer. Houdt dan ook uw huisdier in de vuurwerk-periode zoveel mogelijk binnen. 'Laten we zacht zijn voor elkaar' en onze huisdieren niet vergeten Als de raad daarmee vrijdag instemt, gaan gemeente en onder nemersorganisaties samen aan de slag om Vlissingen een grote re bekendheid te geven op toeristisch- en recreatief gebied. De krachten zullen dan worden gebundeld in de Stichting Vlissingen Promotie. Burgemeester en wethouders hopen dat dat een posi tieve invloed zal hebben op de werkgelegenheid en economie in de gemeente. De samenwerking krijgt op ver schillende manieren vorm. Zo zullen zowel van ondernemers als van gemeentezijde verte genwoordigers in het bestuur van de stichting zitting nemen èn er natuurlijk samen het be leid bepalen. Om dat beleid uit te kunnen voeren is echter mankracht en geld nodig. In hun voorstel aan de raad schrijven b. en w dat zij bereid zijn het eerste - mankracht - in te brengen. Dit, door de bu reau- en organisatiekosten, een beroepskracht (voor 20 uur per week) en huisvesting in het voormalig kantoor van de voor malige Jeugd- en Recreatie- raad beschikbaar te stellen. Voor kosten van de zogenoem de promotionele activiteiten wil het college 26.750,— op tafel leggen. Van ondernemerszijde is reeds iets meer dan dat be drag toegezegd. De verschil lende betrokkenen vinden overigens dat het doel dat de stichting zich stelt - het aan trekken van het toerisme - niet op korte termijn gerealiseerd kan worden. Er is dan ook, zoals dat heet, een wilsove reenstemming dat de bijdragen meerjarig gegarandeerd dienen te zijn. B. en w. willen dan ook gedurende drie jaar minimaal 25.000,— beschikbaar stellen. Op 1ste en 2de Kerstdag wordt er geen huisvuil opgehaald. Niet dat de bewoners van de wijken waar de reinigingsdienst normaal op dinsdag en woensdag komt er lang 'mee blijven zitten'. Zij, die anders hun vuilniszakken dinsdag buiten zetten, moeten dat volgende week op donderdag doen (de 27ste). De bewoners waarbij op woensdag het huisvuil wordt opgehaald kunnen dat volgende week op vrijdag (de 28ste) op de stoep zetten. Ook op nieuwjaarsdag hoeven de mannen van de Gemeentelijke Reinigingsdienst niet op pad. Die dag vuilnis voor de deur zetten heeft dus geen zin. Wèl als men dat de volgende dag, woensdag 2 januari, doet. (foto Cor Schuilwen/e) Plopp. Hoe vaak zal dat geluid met Kerst en de jaarwisseling niet te horen zijn? Er zullen weer heel wat flessen worden geleegd, met heel wat glazen worden geproost de komende weken. Om die flessen gaat het hier. Want ook als er geen sta tiegeld 'op zit' zijn ze niet waardeloos. Ze kunnen name lijk nog in de glascontainer worden gegooid. Al het glas daaruit wordt namelijk weer opnieuw gebruikt. Daarom: als u de komende weken de fles sen (zonder statiegeld) wilt op sparen om in de glasbak te doen: graag. Met nog een klein verzoek: doet u dat het liefst overdag. Want 's nachts kan dat gerinkeldekinkel van ka- potvallende flessen akelig ver in de slaapkamers doorklin ken De gele containers staan op de volgende plaatsen: - Hercules Segherslaan (bij de supermarkt); - Nieuwendijk (óók voor de horeca); - parkeerterrein achter de Zeemanserve; - Bonedijkestraat/hoek Sot- tegemstraat; - Alexander Gogelweg/hoek Schaepmanstraat; - Scheldestraat; - Van Bossestraat; - parkeerterrein Miro; - winkelcentrum Papegaaien burg; - Parklaan (tussen Wester- zicht en Marnixplein). - Verlengde Kanaalstraat (Oost-Souburg); - Oranjeplein; Proost. Traditiegetrouw houden bur gemeester en wethouders de eerste werkdag in 1985 een nieuwjaarsreceptie. Op woens dag 2 januari kunt u in de Bur gerzaal van het stadhuis zowel het college, de raadsleden, de vertegenwoordigers van ver enigingen en organisaties als andere medeburgers een goed 1985 wensen. Daarvoor staan de deuren open van 16.30- tot 18.00 uur. De receptie zal mu zikaal worden opgeluisterd door de Vlissingse accordeon vereniging 'Accordeola'. Net als voor Sinterklaas mogen ook tegen de Kerst winkels langer openblijven. U kunt daar met name deze week van profi teren. Overigens loopt u wel de kans bij sommige winkels voor een gesloten deur te komen. De middenstanders mogen hun zaken langer openhouden, maar moeten dat niet! De vrijstelling van de Winkel sluitingswet geldt voor de vol gende dagen en uren: woensdag 19 december (vandaag) van 18.00- tot 21.00 uur; Naast de telefoon, erop of eronder, achterop de telefoon gids, het geeft niet waar, maarzorg ze bij de hand te hebben: de alarmnummers. Want als u ze nodig hebt, kan iedere seconde tellen! Dit zijn ze: Gemeentepolitie 13333 Brandweer 14444 Ambulance (01100)14444 Regionaal Hulp- (01100)14444 Centrum Noord en Midden-Zeeland Sinds begin 1982 is er nu al vijf keer ingebroken in het gebouw van de Gemeentelijke Reini gingsdienst. Daarbij werd in totaal voor zo'n 45.000,— schade aangericht. Omdat het zachtjesaan te gortig wordt heeft de directeur van de Reinigingsdienst gevraagd om in de gebouwen (aan de Edi- sonweg) een inbraakbeveili ging aan te mogen brengen. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor dat verzoek vrijdag te honoreren door 13.300,— beschikbaar te stel len. Voor dat bedrag kan een electrische beveiligingsinstalla tie worden aangebracht. Burgemeester en wethouders stellen de gemeenteraad voor vrijdag 390.000,— uit te trek ken voor enkele voorzieningen bij de vismijn. Dit bedrag komt bij het krediet van 4.076.000,— dat de raad au gustus vorig jaar beschikbaar Op 22 december wensen ze el kaar en anderen in 'Bachten Komme' fijne feestdagen en een goed 1985. Op 2 januari ziet men ze daar aan de Badhuis straat weer terug. Met andere woorden: in bovengenoemde periode doen de medewerkers van de Klussendienst en de Vrijwilligersvacaturebank de deur op slot voor hun Kerstva kantie. Op woensdag 2 januari kan pu bliek pas om 10.00 uur in het stadhuis en bij de Gemeente lijke Sociale Dienst terecht. De eerste werkdag van het nieuwe jaar wordt namelijk begonnen met een receptie voor de me dewerkers van de Sociale Dienst en de diensten die in het stadhuis zijn gehuisvest. Nor maliter kan men in beide ge bouwen om 08.30 uur terecht. donderdag 20 december van 05.00- tot 21.00 uur; vrijdag 21 decembér van 05.00tot 21.00 uur; zaterdag 22 december van 05.00 tot 17.00 uur; maandag 24 december van 05.00- tot 18.00 uur. Op maandag 31 december mo gen de winkels openblijven tot 18.00 uur. stelde voor de bouw van de nieuwe vismijn aan de Binnen haven. Een groot deel van de vier ton - 187.200,— is nodig voor uit breiding van de inhoud van de reinwaterkelder van 300 m3 naar 450 m3. In verband met de Kerst zal 'De Vlissinger' niet verschijnen. Dat betekent ook dat u volgen de week deze gemeentelijke informatiepagina moet 'ontbe ren'. Donderdag 3 januari zal dit huis-aan-huisblad weer als vanouds bij u in de bus glijden. Vorige maand hebben we in Ne derland gezamenlijk zo'n 75 mil joen gulden bijeengebracht voor de actie "Eén voor Afrika". Een fantastisch resultaat, dat tot de conclusie leidt dat de over het al gemeen als zuinig bekend staande Nederlander toch op z'n tijd een gulle gever blijkt. Toch moeten we goed beseffen dat het om een eenmalige actie ging. De nood in de derde wereldlanden is zo ver schrikkelijk hoog, dat onze aan dacht daan/oor niet mag verslap pen. In dat verband wijs ik hier graag nog eens op het zogenaamde UCEP-project in Bang la Desh, waarvoor de gemeenteraad dit jaar een bedrag van f 10. OOO, heeft uitgetrokken. En ook voor 1985 is een dergelijk bedrag in de begroting opgenomen voor een gelijksoortig ontwikkelingspro ject. Ik hoop dat het rijk gescha keerde verenigingsleven in onze gemeente, dat onlangs over het project is voorgelicht, zal bezien op welke wijze daaraan een bij drage is te leveren. Daarnaast doe ik een beroep op iedere individuele burger om aan dit project mede werking te geven. We moeten la ten zien dat het mogelijk is vanuit onze relatief rijke omstandigheden als lokale gemeenschap bij te dragen aan de verbetering van de leefomstandigheden in de derde wereld. Een onderwerp van geheel andere orde is de hondenbelasting. Er lijkt daar in onze gemeente iets vreemds mee aan de hand te zijn. Er worden namelijk meer honden uitgeschreven dan aangemeld. En dat lijkt op z'n zachst gezegd in strijd met de werkelijkheid. Er moeten dan ook heel wat "zwarte honden" in Vlissingen rondlopen! Voor het college van b. en w. is deze constatering voldoende aan leiding om de komende maanden de controle op de hondenbelasting te gaan verscherpen. Overwogen wordt iemand voor deze controle taak vrij te maken. Het "ontdek ken" van iemand met een niet aangemelde hond zal niet zonder gevolgen blijven. De boete be draagt in zo 'n geval tot f 250, Het is dan ook goedkoper om voor de komst van de controleur zelf de hond aan te melden. Het tarief bedraagt nu f 86, (per 1 januari 1985: f 87,70) per hond per jaar. Het aanmelden kan gebeuren bij de afdeling Financiële Zaken in het stadhuis (kamer 31). Voor een goed begrip: de hondenbelasting geldt voor honden van alle kleuren en alle rassen. Dus niet alleen voor "zwarte honden" zoals sommige "slimmerds" misschien zouden bedenken Op onderwijsgebied kan ik de vol gende ontwikkelingen melden. Nog voor 1 januari 1985 hopen we de bouw van de Pieter Lou- werseschool te kunnen gunnen, zodat men zo spoedig mogelijk na de jaarwisseling met de nieuw bouw kan beginnen. Daarmee wordt weer een belangrijke stap gezet op weg naar de afronding van het huisvestingsplan voor de Souburg se scholen. Per 1 augus tus 1985 moet de school in ge bruik zijn. We hebben inmiddels ook aanne mers verzocht in te schrijven op de (ver)bouw van de schoot voor MDGO (Middelbaar Dienstverle nings- en Gezondheidszorgonder wijs). Ik hoop dat we in staat zul len zijn de (ver)bouw in januari a s. te gunnen, zodat ook deze school nog in 1985 over een goede huisvesting zal kunnen beschik ken. Dat is nodig, want per 1 au gustus komen er twee opleidings richtingen bij en er bestaat voor deze niéuwe schoolvorm grote belangstelling. De school heeft dan opleidingen voor Mode en kleding: Agogisch werk; Sociale Arbeid en Verpleegkunde. Tot slot vermeld ik nog de bouw door de Vlissingse Schoolvereniging van een tweeklassige Kleuterschool bij de lagere school aan de Govert Flincklaan. Daarmee zal ook deze vereniging per 1 augustus 1985 beschikken over één basisschool, waarin kleuter en lager onderwijs samengaan Rest mij u aan het eind van dit voor velen niet gemakkelijke jaar prettige feestdagen en een plezie rige jaarwisseling te wensen. i

de Vlissinger | 1984 | | pagina 5