Een foto uit de oude doos 'Ik had wel een boek kunnen maken van 1000 pagina's Presentatie drive in show Nova in Zuiderbaken Informatiecentrum gehandicapten ZEELAND IN DE PEN Minder vitale zestig plussers op gymnastiek in Domburg De Faam □ÊX^ISSINGER Encyclopedie van Zeeland 'FRONTSTAD VLISSINGEN' VAN HANS VAN SOEST DE FAAM - DE VLISSINGER r? Woensdag 5 december 1984 Vrijdag 14 december, 10.00 uur. vergaderen provinciale sta ten van Zeeland Onvoorziene zaken voorbehouden, wordt dit de laatste statenvergadering van 1 984. Personeel Gezondheidszorg Maatschappelijke dienstverlening Cultuur Woonwagenplan Overleg kindercen tra Sportbeleid Stads- en dorpsvernieuwing Jeugdboek tweede wereldoorlog Inlaag Vliegveld PZEM IN BEHOED skÈtfo ABDIJ UWS Z Zeelandbrug J.H. van Dale, hoofdonderwijzer en archivaris te Sluis, schreef acht maanden voor zijn overlijden op 19 mei 1872 in zijn voorbericht van het "Nieuw Woordenboek der Nederlandsche Taal": "Het schrijven van een Woordenboek is een ondankbaar, een verdrietig werk. Is er veel dat men heeft op genomen of verbeterd, er is nog veel meer, dat men vergeten heeft, dat de aandacht ontsnapt is en alzoo onverbeterd is gebleven. Verzekerde mij een mijner letter kundige vrienden, dat hij, die zijn vader en moeder vermoord heeft, nog te goed was om een Woor denboek te schrijven, ik heb mij- zelven vaak twijfel moedig de vraag gedaan, of hij wel volkomen ongelijk had". Onlangs is het derde en laatste deel van de Encyclopedie van Zeeland verschenen. Wie mee gewerkt heeft aan de samen stelling kan de verzuchting van Van Dale goed begrijpen, al is een woordenboek weer iets an ders dan een encyclopedie. De redactie van de Encyclopedie van Zeeland zal de woorden kunnen onderschrijven dat veel aan de aandacht is ontsnapt en onverbeterd is gebleven. Over de kwaliteit van deze driedelige encyclopedie moet de gebruiker oordelen. Sommige opgenomen personen zijn alleen in kleine kring be kend, hoewel hun daden ver strekkende gevolgen hebben gehad. Eén van hen is ir. Adriaan Gerrit Verhoeven, die zijn loopbaan eindigde als hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat. In 1924 was hij lid van een studiecom missie voor een onderzoek in Engeland naar het voor de land aanwinning zeer belangrijke slijkgras, Spartina Townsendii. Hij liet dit gras een jaar later naar Zeeland overbrengen. Het is onder andere gebruikt in het zuidelijke deel van het Sloe. Het gevolg hiervan was, dat de op- slibbing in veel sneller tempo plaats vond. Een nadeel was dat het slijkgras de andere vegeta tie overwoekerde. Dit probleem is nog steeds actueel. Verder heeft Verhoeven zich met ver schillende bedijkingsprojecten bezig gehouden. Over de ontwikkeling van de vuurtorens kon men in de ency clopedie heel wat lezen. "Lange tijd is het brandend houden van vuren het enige middel geweest om 's nachts de navigatie in het kustgebied mogelijk te maken. In de loop van de 1 7e eeuw werd op veel plaatsen het houtvuur ver vangen door een kolenvuur". Vanzelfsprekend wordt hierbij veel aandacht besteed aan de vuurtoren van Westkapelle. Een ander fenomeen dat men in het vroegere landschap kon aan treffen zijn de stelbergen of stel len, kunstmatige hoogten opge worpen op de schorren. Na ver loop van tijd kwamen zij ten ge volge van landaanwinning binnen de bedijkingen te liggen. De fa milienaam Verstelle is ontleend aan deze bergen. Onder het tref woord "steenfabriek" kon men lezen dat de steenfabriek te Aar denburg ook kloostermoppen bakte ten behoeve van restaura tiewerken. Velen hebben bijgedragen aan de totstandkoming van de encyclo pedie Het past in deze rubriek te wijzen op de inbreng van de pro vincie via het Documentatiecen trum Zeeuws Deltagebied, thans Zeeuws Documentatiecentrum. Naast een overvloed aan illustra tiemateriaal leverde het centrum veel gegevens uit dossiers en boeken. Staten vergadering Het laatste deel omvat de letters S-Z, waaronder belangrijke tref woorden vallen als Walcheren, Zeeland, Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid-Beveland, de kinderboeken schrijver Stamperius, de schilders Schütz (vader en zoon) en de No belprijswinnaar Pieter Zeeman. Na de letter Z volgt een uitgebrei de bibliografie met ingangen, die de gebruiker veel nuttige infor- De Zeeuwse stichting voor revalidatie heeft de deelnemers in het provinciaal overlegorgaan voor de'revalidatie gevraagd naar de behoefte aan een informatiecentrum voor gehandicapten in Zee land. Het gaat om een centrum dat voorlichting verstrekt over dagelijkse dingen waar gehandicapten of de mensen met wie zij leven te maken hebben. Thema's zijn onder andere voeding, kle ding en schoeisel, lichaamsverzorging, spel en speelgoed, onder wijs, vrije tijd, bewegingsvrijheid en wonen. In Utrecht bestaat een landelijk informatiecentrum met expositiehoe- ken waarin schriftelijke en audio-visuele informatie wordt verstrekt. In Arnhem is een centrum met regionale werking De stichting voor revalidatie is zich ervan bewust, dat de in Zeeland werkende gehandicaptenorganisaties zelf voorlichting geven en dat er bovendien de beschikking is over het Gehandicapten Adviesbureau in Middelburg. Voorkomen moet in ieder geval worden dat activiteiten, elkaar gaan overlappen: doel van het onderzoek is dan ook of bundeling van de afzonderlijk verstrekte informatie mogelijk is. De Zeeuwse gehandicaptenorganisaties is gevraagd hoe zij over zo n centrum denken en, als zij er positief tegenover staan, waar en hoe zij dat het liefst zouden zien ingericht. Reacties worden voor 1 januari 1 985 ingewacht bij de Zeeuwse stich ting voor revalidatie, Beatrixlaan 24, Goes Gedeputeerde staten delen pro vinciale staten mee welke proce dure wordt gevolgd bij benoe ming van provinciaal personeel Er komen zaken aan de orde als werving, selectie en introductie van personeel, de criteria die de provincie daarbij hanteert en de bescherming van de persoonlijke levenssfeer van sollicitanten. De staten wordt voorgesteld de nota voor kennisgeving aan te nemen. Provinciale staten hebben in 1983 een ton beschikbaar ge steld voor een samenwerkingspro ject in de eerstelijnsgezondheids zorg. Ter toelichting delen gs mee, dat het gaat om samenwer king tussen de Provinciale vereni ging het Zeeuwse Kruis, de ge zinsverzorging, het algemeen maatschappelijk werk, het district Zeeland van de Landelijke huis artsenvereniging, de ziektekos tenverzekeraars, de gemeenten, de Zeeuwse raad voor maat schappelijke dienstverlening en de provinciale raad voor de volks gezondheid Er zal een functiona ris worden aangesteld om de sa menwerking te bewerkstelligen De staten wordt voorgesteld ge durende drie jaar steeds een ton subsidie te geven. Gs stellen de staten voor subsi dies te verlenen in de tekorten van de stichting Telefonische Hulp dienst Zeeland 54.187,—). de stichting Jeugd en Gezin 61.590,—) en de stichting Ge handicapten Adviesbureau Zee land 22.368,—). Het gaat om de tekorten voor 1 985. De Heemkundige Kring Walche ren komt volgens gs in aanmer king voor een stimuleringssubsi- die van 2.500,— voor het ma ken van een boekje met veldna men in Biggekerke en Zoutelan- de. Voor de aanschaf van een Weense vleugel willen gs aan de werk groep muziek van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen een waarderings subsidie geven van ook 2.500, Tenslotte is er een zelfde bedrag voor de werkgroep Industriële archeologie ter beta ling van de reis- en verblijfkosten itfan de als vrijwilligster werkende correspondente Provinciale staten moeten voor de jaren 1 985-1 990 een woon wagenplan vaststellen. In het plan wordt aangegeven waar in de provincie woonwagencentra moeten komen of uitgebreid. Uitgangspunt is verder dat de werkterreinen van de stand plaatsterreinen worden ge scheiden. Tegen het plan zijn bezwaren ingediend, onder an dere door de stichting Woon- wagenwerk Zeeuwsch-Vlaan deren en enkele gemeentebe sturen, ook uitZeeuwsch-Vlaan- deren. De bezwaren richten zich vooral tegen het spreidingsbe- leid en het relatief hoge aantal standplaatsen in de regio. Gs zeggen daarover dat er van oudsher meer belangstelling heeft bestaan bij de woonwa genbewoners voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Zij vinden het niet juist deze mensen gedwongen naar andere regio's in de pro vincie te dirigeren. De staten wordt geadviseerd de bezwaar schriften ongegrond te verkla ren en het woonwagenplan in de oorspronkelijke vorm vast te stellen. De stichting Overleg Kindercentra Zeeland kreeg m 1 984 een pro vinciale subsidie van ruim 95.000, De staten wordt voorgesteld een bedrag van ge lijke hoogte uit te trekken voor 1985 Provinciale staten moeten zich uitspreken over het sportbeleid voor de komende jaren. In de nota Provinciaal Sportbeleid worden uitgangspunten geformuleerd voor activiteiten, kadervorming en deskundigheidsbevordering, sportgezondheidszorg, sportieve recreatie/ recreatiesport, school sport, gehandicaptensport en de financiering, waaronder de subsi die per lid van een sportvereni ging Gs stellen de staten voor per lid ƒ1,25 aan subsidie te geven met een minimum van 500,— en een maximum van 60 pro cent van de werkelijk gemaakte kosten. Een voorwaarde is dat de subsidie wordt gebruikt voor propaganda en voorlichting .of bestuurs-, secretariaat-,' admi nistratie- of commissiekosten. Het rijk heeft de provincies een grotere taak gegeven dan tot nu toe gebruikelijk was in de stads en dorpsvernieuwing. De provin cies krijgen daardoor grotere zeg genschap over de besteding van rijksgeld Voorgesteld wordt een fonds stads- en dorpsvernieuwing in te stellen. De (rijks)gelden die in het fonds worden gestort, worden voor een deel volgens een zekere verdeelsleutel aan de gemeenten doorbetaald Een ander deel wordt gereserveerd voor de op lossing van knelpunten. Op basis van de nieuwe regeling moeten de gemeenten meerjarenpro gramma's maken. De grote ste den in Zeeland krijgen hun geld rechtstreeks van het rijk. De sta ten wordt voorgesteld in te stem men met de uitgangspunten van de nota Aan de staten wordt gevraagd ƒ7.750,— beschikbaar te stel len voor een boekje over de tweede wereldoorlog. Het boekje wordt speciaal geschre ven voor jongeren tussen tien en vijftien jaar en is gericht op de toenmalige oorlogssituatie in Zeeland, evenwel geplaatst in een groter verband. Auteurs zijn drs. A.J.M Visser, leraar geschiedenis aan de Rijks Pe dagogische Academie in Mid delburg, en drs. C. Visser, oud- lerares onderwijskunde aan de zelfde academie. Het boekje is zo geschreven, dat het ook voor volwassenen interessant is om te lezen. Het komt in de boek handel en via de scholen te koop. Het waterschap Schouwen-Dui- veland gaat een afrastering ma ken en grondwerk verrichten in de Wevers- en Flaauwersinlaag om het natuurbeheer hier tot zijn recht te laten komen Van provin ciezijde wordt ƒ55 000,— be schikbaar gesteld. Gs stellen de staten voor aan de stichting Vliegveld Midden-Zee land ƒ47.000,— subsidie te ge ven in het exploitatietekort voor de jaren 1 984-1 985. De staten moeten zich uitspreken over de begroting 1 985 van de nv Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij. Ook wordt een uit spraak gevraagd over een statu tenwijziging waardoor een vier- hoofdige directie bij de maat schappij kan worden benoemd na de pensionering van de huidige directeur. De statenvergadering wordt in openbaarheid gehouden. Plaats van handeling is de statenzaal. Abdij 11Middelburg. De commissaris der koningin, in zijn functie van voorzitter van het college van gedeputeerde staten, houdt dinsdag 1 1 december, 1 1 .30 uur een AROB-zitting. Be handeld wordt een beroepschrift van een inwoner van Middelburg tegen een beschikking van de commissaris over spoedshalve bijstand De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42 in Middel burg. Abdijnieuws is da informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 SPORT VAN TOEN Het voetbal in Zeeland zit na drukkelijk in de lift. Oostkapelle spant de kroon in de eerste klas zaterdag-competitie en Middel burg en Vlissingen voeren de ranglijst aan in hun tweede klas van de zondagcompetitie. En wat ook belangrijk is, er komt weer meer publiek naar de verrichtingen van de Zeeuwen kijken. Op naar het niveau van weleer, zullen vele clubbesturen denken. En in Middelburg denkt men daarbij ongetwijfeld onder meer aan de jaren dertig, toen grote massa's het eerste elftal kwam be kijken. De heer J. A. Flipse. die ons deze foto zond. meldt dat de accommodaties te klein waren. Hij schrijft: ..Omdat het terrein achter de meelfabriek niet meer aan de eisen van een eerste klas vereniging voldeed, verhuisde het eerste elftal naar de Nadorst. Of- De kalender meldde I932 toen Wie deze foto van weleer wil ont- schoonook hier de accommodatie deze foto werd genomen. En dat vangen kan dat doen door samen te wensen overliet, men gebruikte er enorm veel belangstelling was mel knjpSe| 7.50 aan ons te wagens voor staantribunes. was voor het voetbal, spreekt duidelijk zenden. U kunt betalen met een het toch een grote vooruitgang", uit deze opname. cheque (op naam Oreel) of met geld. brief aantekenen. Postbus 5017. 4330 burg. van Ruben maar dan de Het adres: KA Middel- Bijna vanaf het begin dat Hans van Soest (57) zich in Vlissingen ves tigde was hij bezig met het recon strueren van de oorlogshandelin gen uit de tweede Wereldoorlog. T alrijke interviews, studie in En gelse en Duitse documentatiecen tra en reconstructies met oogge tuigen leverden hem een schat aan informatie, waarmee hij wel een boek f^an 1000 pagina's had kun nen vullen. Het boek 'Krontstad Vlissingen', waarvan hij vorige week donderdag hel eerste exem plaar officieel aanbood aan de Vlissingse eerste burger drs. Th. J. Westerhout, telt 220 pagina's. "Van vele Vlissingers heb ik hulp gehad bij het verzamelen van ge gevens en het reconstrueren van bepaalde gebeurtenissen", vertel de de auteur tijdens de aanbie ding. En hij verhaalde hoe hij de gegevens zo nauwkeurig mogelijk heeft proberen neer te schrijven door Engelse en Duitse logboeken naast elkaar te leggen. Niettemin voorzag hij dat er misschien men sen zouden zijn. die zijn weergave historisch gezien niet helemaal juist zouden vinden. "Maar er is ook kritiek op de boeken van De Jong", vergeleek hij. "Hel boek is een zo goed mogelijke weergave van de werkelijkheid. Met de ge gevens uit de logboeken en de ooggetuige verslagen heb ik ge zocht naar een gemiddelde". Westerhout noemde het een goe de zaak dat Van Soest de gebeur tenissen op een rijtje heeft gezet. We zijn nu nog bezig om de won den in de stad te herstellen". Hij herinnerde er aan dat Vlissingen al eerder 'frontstad' was. namelijk in 1809. toen de Engelsen aanvie len tijdens de Franse bezetting. Het boek 'Frontstad Vlissingen' is opgedragen aan de Vlissingse pi loot Han van der Jagt. De lucht gevechten boven de Weslerschel- de en de bombardementen en be schietingen van Vlissingen nemen een belangrijke plaats in in deze door het ADZ gedrukte uitgave. Van Soest tinancieerde de uitgave 1000 stuks) zelf. Hans van Soest werd op 18 maart 1927 geboren in Rockanje. In 1956 vestigde hij zich in Vlissingen. Bij De Schelde werkte hij lange tijd als koperslageren in het magazijn. In 1977 werd hij afgekeurd. Sinds dat jaar stortte hij zich volledig op het verzamelen van gegevens voor het boek. waarvan hij dus nu uit gever en auteur is. 'Frontstad Vlissingen' kost 23.75 iu de boekhandel. De splinternieuwe drive in discot heek Nova (standplaats Vlissin gen) presenteert zich op zaterdag 8 december voor het eerst in het Zuiderhakcn te Middelburg. Dit flitsende gebeuren begint om acht uur. Nova stelt de grootste drive in disco van Zeeland te zijn. We- kenla rg is de Stichting Organisa tiebureau Nova bezig geweest om de discotheek gestalte te geven. Gestreefd werd naar perfecte ap paratuur. En dat is gelukt, aldus hei organisatiebureau. Nova richt zich op personeelsve renigingen. sportverenigingen en evenementencommissies, die wel eens moeite hebben om een feest avond te organiseren. "Met twee disc-jockey's en een geluidstech nicus kunnen we voor elk wat wils bieden", zo meldt de stichting. De toegangsprijs voor de drive in disco show aanstaande zaterdag in het Zuiderbaken, bedraagt 5.— Wie informatie over Nova wil kan contact opnemen met Anja Croe- neveld, 01184-79366. Na een succesvolle periode met vitale zestig plussers, wil Jan Eversdijk van Meer bewegen voor ouderen nu ook in Domburg met een groep beginnen met wat min der ter been zijnde bejaarden. Dit gebeurt op initiatief van de Anbo afdeling Domburg. Dit gebeurt op initiatief van de Anbo afdeling Domburg. Daarbij wordt gedacht aan oefeningen die voornamelijk op een stoel worden gedaan. Om de eerste stappen naar deze gymclub wat te vergemakkelijken, wordt op donderdag 13 december een voorlichtingsbijeenkomst ge houden. Tussen tien en elf uur 's morgens vertelt de MBVO-consu- lent Jan Eversdijk onder het genot van een kopje koffie iets over de opzet van de gymgroep. Hij licht zijn verhaal toe met een video film. Ook heeft hij een demon stratie van wat precies de bedoe ling is. De voorlichtingsbijeenkomst vindt plaats in het Schuttershof te Domburg. Wie geen vervoer heeft kan toch naar die bijeenkomst, daarvoor zorgt de heer J. Pro voost, die is te bereiken onder nummer 01188-1932. Bij vol doende belangstelling zal zo spoedig mogelijk worden gestart met een groep 'stoelengymnas- tiek'. De auteur Van Soest (rechts) in gesprek over zijn werk niet burgemeester Westerhout. (Foto Ruben Oreel).

de Vlissinger | 1984 | | pagina 13