Kc,tc U^ptic ZAK Spel met shuttle in de aanbieding iiit Q7 het zakenhart zijn ZA KIJKSHOP VERRASTE WINNAARS "We zijn experts, die er niets aan hebben de zaak te beduvelen" Woensdag 28 november 1984 DE FAAM - DE VLISS1NGER Schoen zetten in Trefcenter Petra Murre wint Renata prijs Samenwerkingsovereenkomst tussen Esso en Miro 'BADMINTON MAAKT PONDJES LICHTER' Gehandicaptensport Woningbouw De woningbouwvereniging Basco in Vlissingen bouwt in de binnen stad van Vlissingen momenteel 64 woningen. Een groot deel van de bouw is restauratie. Maandag 3 december wordt feestelijk stilges taan bij de oplevering van een aantal woningen, namelijk die op de kop van het Bellamypark in Vlissingen. De hoofdingenieur directeur van de directie volks huisvesting in Zeeland, ir. R. van der Meulen, verricht om 15.30 uur de officiële opening. Willy Dobbe Prestatieloop Pepernotentoernooi Israël Stadsbieb Tophandbal Stille Kring Anti-vandalenvet Baha'i Molukken Provinciebieb PvdA-gewest Rooie Vrouwen De Rooie Vrouwen in de PvdA (Gewest Zeeland) heeft het jaar verslag '83-'84 en het beleidsplan '84-'85 bekend gemaakt. Het be- leidplan is in grote lijnen' gelijk aan dat van '83-'84.. Recreatiesport Open Universiteit Arbeidstijdverkorting Sociaal-economisch beleid T erroristenlijst Meekrap W atertorens Borstamputatie Bingo Stoomtram Goes-Borsele Pleeggezinnen Gasthuisjubileum Cadeau voor De Windroos Sportmanifestatie Stadsvernieuwing Gravestraat e.o. Muziekworkshop Appèldienst Jongerendienst Sint Bachten Reede Sint Bachten Komme Speelstad Raad Westkapelle Zaalvoetbal Welkomstdienst Vrijwilligers SCHADEHERSTELLER JOAN VAN DE REE: Wat te melden? BEL 01180-27651 Postbus 5017 4330 KA Middelburg INFORMATIERUBRIEK OVER HET WEL EN WEE VAN ONZE ADVERTEERDERS VERSCHIJNT EXCLUSIEF IN DEZE KRANT Kinderen tot acht jaar kunnen ook dit jaar weer hun schoen zet ten in het restaurant van het wa renhuis Trefcenter te Middelburg. Sinterklaas zal dan op zaterdag 1 december de schoenen vullen. Hij wordt dan geassisteerd door pie ten van de Boomenburgschool. De goedheiligman is op bezoek aanstaande zaterdag tussen 12 en 13.30 uur. Rond 13 uur verrast hij kinderen met een extra presentje. Volwassenen krijgen koffiebon nen. Wie in oktober het juiste gewicht had geraden van een tentoonges telde zilverbaar, kon in de loop van vorige week rekenen op een uitno diging van de Kijkshop in Middel burg waar die baar stond opges teld. De Kijkshop hield die actie om de aandacht te vestigen op de gouden sieraden en horloges die de klant er kan kopen. Een uitnodiging kregen de dames Veerhoek uit Denekamp, Duve- kot uit Vrouwenpolder en Visser uit Middelburg. Mevrouw Veer hoek was (uiteraard) niet aanwe zig. Maar de dames Duvekot (tweede prijs, een seiko Quartz horloge) en mevrouw De Visser (derde prijs, een wandklok) wél. Bedrijfsleider Strenk overhandig de de prijzen aan 'de winnaressen van het Middelburgse Kijkshop- filiaal (zie foto). Esso Nederland bv en Miro bv, een werkmaatschappij van Ahold nv, gaan een samenwerkingsovereenkomst aan per 1 september 1985. Esso zal de Miro-benzinestations ombouwen tot Esso verkoop punten met - waar mogelijk - autowasinstallaties. De Miro-vestigingen, waar in de toekomst Esso motorbrand- st effen kunnen worden gekocht zijn Leeuwarden, Assen, Pur- merend, Enschede, Zutphen, Nijmegen, Tilburg, Vlissingen en Beek. De overeenkomst past in Esso's lange termijn marketing-strate- gie. Deze strategie is erop gericht, dat Esso op efficiënte stations met een hoge doorzet aan haar klanten motorbrandstof aan biedt tegen blijvend concurrerende prijzen. Miro bv gaat de samenwerkingsovereenkomst aan, omdat deze past in haar lange termijn-plannen en de service aan de klant verbetert. De Miro ondernemingsraad heeft positief advies uitgebracht. Er ^ij^eer^j)ersonel^consec|uenties^^^^^^^^^^^^^ De 14-jarige Petra Murre uit Middelburg heeft een tweede prijs gewonnen bij de Renata wedstrijd. Zij won die prijs vanwege haar originele slagzinnen. Bij Van der Sloot Modeschoenen in Middelburg ontving de winna res vorige week een Philips Sky way loopradio. Voor haar moeder had Renata een reiswekker in petto. De twee slagzinnen die Petra completeerde luidde: 'Vlug naar de schoenwinkel, want Renata da's het neusje van de zool, sorry zalm'. En: 'He wacht even op mij, ik mag dan wel achteraan lopen, maar Renata loopt altijd voor aan'. Badminton is een sport waarbij het lichaam hard moet werken. Piet Regoort, de uitbater van De Kaas boer in Biggekerke, weet zeker dat de beoefenaar van dit spel met de pluimbal heel wat pondjes vet kwijt kan raken. Omdat zijn banen overdag een opvallende leegte ver tonen, heeft hij het nuttige met het aangename verenigd. "Ik bied de banen overdag tegen kostprijs aan", verklapt hij. Regoort rekent er op dat vooral huisvrouwen in de toekomst de badmintonbanen zullen vullen. "Vele huisvrouwen hunkeren naar meer lichaamsbeweging", weet Regoort. En: "De tijden waarop ze kunnen sporten zijn in vele gevallen ongunstig te combi neren met hun dagelijkse beslom mering. Voor tien keer een uur vraag ik 75 gulden. En als je dat bedrag door twee of vier deelt (badminton is te spelen met twee of vier mensen red.) denk ik dat we met recht kunnen spreken van een aantrekkelijke korting". Regoort vindt het trouwens ook belangrijk dat de naam van De Kaasboer ook meer in verband moet worden gebracht met badminton. In het algemeen spreekt men in Zeeland over het bedrijf in Biggekerke als het gaat om bowlen, tennis, de disco of lekker eten. Huisvrouwen "Uiter aard geldt de kyrting ook voor mannen die overdag komen spe len", corrigeert Regoort zijn da gelijks welkom bij De Kaasboer. Desgevraagd wordt uitleg gegeven over de spelregels. Het is wel aan te bevelen om tijdig een afspraak te maken. Voor informatie: 01185-2610. Het Duikteam Zeeland stelt ge handicapten in de gelegenheid de onderwatersport te beoefenen. Zij zijn 's woendags vanaf 21 uur en 's zondags vanaf 13.30 uur welkom in zwembad Poelendaele in Mid delburg. Inlichtingen: 01180-14751, 01184-18034. 01184-79265 en 01106-3095. Ledenverlies FNV De FNV heeft in Zeeland in dit bijna afgelopen jaar bijna 1100 bedankjes gekregen. Nu heeft de FNV in Zeeland nog 30.439 le den; vorig jaar waren dat er nog 31.503. De bouwbond en de in dustriebond van de FNV raakten de meeste leden kwijt; samen on geveer 800. Willy Dobbe presenteert zaterdag 1 december een tweetal modes hows in hotel Britannia in Vlis singen. Er wordt vooral exclusieve ledermode en skikleding getoond. De organisatie is in handen van Studio Pro-Fashion. Medewer king verlenen Lindy's Leather Fashion, Himalaya natuurlijke cosmetics, De Kapper en de drive in-show Fireball. De modeshows beginnen om 13.30 en 19.30 uur. Kaarten in de voorverkoop (15,-) bij de VVV's in Middelburg en Vlissingen en bij De Kapper aan de Korte Geere in Middelburg. Aan de zaal kosten de kaarten 17,50 gulden. De atletiekvereniging Dynamo in Middelburg heeft een prestatie loop uitgezet, die zaterdag 1 de cember vanaf 13 uur wordt verlo pen. Startpunt is het terrein bij de clubhuizen aan de Nadorstweg. De afstanden zijn 5, 9,5 en 14 ki lometer. Deze Sint-N icolaas- prestatieloop begint in tegenstel ling tot sommige andere berichten om 13 uur. Jongeren tot en met 16 jaar kun nen zaterdag 1 december deelne men aan het jaarlijkse peperno tentoernooi van de Schaakclub Souburg. Er wordt vanaf 10.30 uur in drie leeftijdscategorieën gespeeld. De speellocatie is zaal Rehoboth aan de gelijknamige straat in Oost-Souburg. Inschrij ven - uiterlijk donderdag 29 no vember 22 uur - bij J. Koolhoven. 01184-61601. De Zeeuwse werkgroep Steun aan Israël houdt twee identieke Is- raël-avonden. Vanavond (woens dag 28 november) is Kapelle plaats van handeling (De Vroon- el; donderdag 29 november wordt het Koffiehuis op de Markt in Westkapelle aangedaan. Niet al leen wordt een tweetal films ver toond; de aanwezigen kunnen ook uit Israël afkomstige produk- ten kopen. Beide bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. De op brengst gaat naar het Israëlische Rode Kruis. De gemeentelijke bibliotheek van Middelburg gaat op 22 december dicht. Dan kan geen bruik meer worden gemaakt van de ruimten aan de Roozenburglaan en de Molstraat. Ook de stadsbieb ver huist naar de nieuwbouw aan de Kousteensedijk. De Tsjechische handbalclub Tatra Kopricnice brengt op 22 decem ber een bezoek aan Walcheren. Dan wordt gespeeld tegen de handbalclub Hermes. Dit gebeurt ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Sportvereniging Walcheren. De wedstrijd begint om 19.45 uur in de sporthal Bas- kensburg. SV Walcheren houdt zaterdag 1 december van 13.30 tot 15.30 uur een receptie in het clubhuis aan de Olympiaweg (sportpark Bonedijke) in Vlissin gen. Iedereen die uiting wil geven aan haar of zijn gevoel van afschuw over de kernwapenwedloop kan zaterdag 1 december weer mee doen aan de stille kring op de hoek van de Koorkerkstraat en de Lange Delft in Middelburg. Deze zwijgende vorm van profest, georganiseerd door de vredesbe weging in Middelburg, begint om half twaalf en duurt een half uur. In navolging tot Terneuzen heeft ook het bestuur van de protes tants-christelijke school in West kapelle besloten om anti-vanda lenvet aan de regenpijpen te sme ren. Deze substantie is zeer moei lijk van handen en kleren te krij gen. Op deze manier wordt voor komen dat kinderen op het dak van de school klimmen. 'Het aloude verbond dat God met de mens heeft gesloten en dat met de komst van iedere nieuwe pro feet opnieuw wordt bekrachtigd' staat centraal tijdens een infor matie-avond over het Baha'i ge loof. Deze bijeenkomst begint za terdag 1 december om 20 uur ten huize van de familie Verbrugge, Herberdsland 33 in Middelburg. Inlichtingen: 01180-15240. Lesbische vrouwen 'Uitkomen voor...' is het thema van een bijeenkomst van de werkgroep Lesbische Vrouwen Prima Donna in Goes. De bijeen komst vindt plaats in het Vrou wenontmoetingscentrum JET aan de Zusterstraat in Goes, en duurt van 15 tot 19 uur. Als datum is zondagmiddag 2 december ge prikt. De dames A. Lilipaly en Purima- hua vertellen vanavond (woens dag 28 november) iets over hun verblijf op de Molukken. Dat ge beurt tijdens een voorlichtings avond van de Molukse Werk groep Souburg. De voorlichtings avond begint om 19.30 uur in ge bouw De Zwaan aan de Krom- wegesingel in Oost-Souburg. Tij dens de bijeenkomst staan de stad Ambon en het dorp Ihamahu op Saparua centraal. Na de vertoning van foto's en dia's is er ruimte voor discussie en gezellig samen zijn. De Provinciale Bibliotheek van Zeeland, gevestigd in het Abdij complex in Middelburg, heeft af gelopen maandag zijn deuren ge sloten. Inmiddels is een begin ge maakt met de verhuizing naar de nieuwbouw aan de Kousteense dijk in Middelburg. Dat gebouw, waarin ook de gemeentelijke bi bliotheek van Middelburg wordt gehuisvest, gaat in de loop van ja nuari open. De Partij van de Arbeid heeft een zaal van De Prins van Oranje in Goes besproken om zaterdag 8 december de gewestelijke jaar vergadering te kunnen houden. Op de agenda staan de gebruike lijke jaarstukken, zoals jaarver slagen, Financiële verslagen, de begroting '84-'85 en het werkplan '84-'85. Verder brengt een groot aantal vertegenwoordigers verslag uit. Ook worden verschillende nieuwe bestuursleden en afge vaardigden gekozen. De vergade ring begint 's morgens om 10.15 uur. Er is een creche aanwezig. Inlichtingen: 01146-1944. Wie belangstelling heeft voor de cursus rekreatiesportleider-A kan donderdag 6 december zijn of haar licht opsteken bij een infor matiebijeenkomst. die om 19.30 uur begint in het Sportcentrum Goes aan de Zwembadweg. Bij voldoende belangstelling gaat de cursus in januari van start. De cursus leidt de deelnemers op voor het lesgeven aan groepen, instuiven en verenigingen op het gebied van de recreatiesport. In formatie: 01180-33024. Het studiecentrum Middelburg van de Open Universiteit heeft 680 studenten mogen verwelko men. De meesten van hen volgen een basiscursus recht (201). Cul tuurwetenschappen (116) en So ciale wetenschappen (62) volgen op de tweede en derde plaats. De Open Universiteit is nu nog ge vestigd in het gebouw van de Rijks Pedagogische Academie aan de Kruitmolenlaan maar verhuist eind januari naar het dan te ope nen gebouw van de Zeeuwse en Middelburgse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. De Regionale Raad voor de Ar beidsmarkt in Zeeland te Middel burg hield onlangs een conferen tie over arbeidstijdverkorting. Van die bijeenkomst is nu een sa menvattend rapport verschenen. Dat is verkrijgbaar bij het secre tariaat aan de.Nieuwstraat 27 in Middelburg, telefoon 01180-14155. De Federatie Nederlandse Vak beweging (FNV) vindt, dat gede puteerde staten van Zeeland de in te stellen sociaal-economische consultatiegroep (SECG) bij alle aspecten van het sociaal-econo misch beleid van gs moeten be- trekkenen en een rol moet laten spelen bij alle statenvoorstellen op dit gebied. De FNV schrijft dit in een reactie op de concept-nota met betrekking tot de provinciale sociaal-economische adviesstruc tuur. Op verzoek van de hele gemeen teraad van Middelburg hebben burgemeester en wethouders van de Zeeuwse hoofdstad de minister van buitenlandse zaken een brief geschreven. Daarin wordt de mi nister gevraagd om bij de regering in Chili te protesteren. Dictator Pinochet heeft namelijk een lijst uitgegeven, waarop de namen van enkele duizenden Chilenen staan, die in de ogen van deze militaire machthebber 'terrorist' zijn. Eén van de 'terroristen' is een in Mid delburg wonend Chileens kind van tien jaar... Een student aan de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam J. Schot, doet een onderzoek naar de be reiding van meekrap in de 19e eeuw. De student wil nagaan of behoudzucht en stijfkoppigheid werkelijk de oorzaken van de te loorgang in deze Zeeuwse tak van nijverheid zijn geweest. Bij het onderzoek wordt samengewerkt met de werkgroep Industriële Ar cheologie van de Zeeuwse Cultu rele Raad. Informatie: 01180-33024. De werkgroep Industriële Ar cheologie begint binnenkort met een nieuw project. Ing. B. Bouw man uit Middelburg heeft aange boden alle nog in Zeeland aan wezige watertorens te inventarise ren en te documenteren. Voor zo ver bekend staan er in Zeeland nog tien watertorens. Informatie: 01180-33024. De nazorggroep voor borstkan- kerpatiënten houdt dinsdagmor gen 4 december de maandelijkse bijeenkomst in het gezondheids centrum Dauwendaele aan de Roozenburglaan in Middelburg. Vrouwen, die een borstamputatie of een borst sparende behande ling hebben ondergaan, kunnen er vanaf tien uur terecht. De supportersvereniging Rood Wit te Vlissingen heeft voor vrij dag 30 november een aantal prij zen in huis gehaald om de bingo avond met rad van avontuur zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Iedereen mag deelnemen tijdens die avond, vanaf acht uur in het clubgebouw van VC Vlissingen aan de Irislaan. De gemeente Borsele onderzoekt de mogelijkheden om, de mu seumspoorlijn Goes-Borsele voor> Zeeland te behouden. Zoals be kend hebben de Nederlandse Spoorwegen besloten alle mu seumspoorlijnen in Nederland op één na op te heffen. Hoewel de stoomtram de afgelopen zomer niet in bedrijf was, is de kans nog steeds aanwezig dat vanaf 1985 de stoomtram weer gaat rijden vanaf Goes door de Zak van Zuid-Be veland. De gemeenteraad van Borsele heeft inmiddels een kre diet van 50.000,- beschikbaar gesteld. Daarmee wordt een on derzoek bekostigd dat het raad gevend ingenieursbureau Dwars, Hendrik en Verhey in opdracht van de gemeente uitvoert naar mogelijkheden om de spoorlijn te behouden. De kostenaspecten zijn onderwerp van studie, maar ook wordt bekeken of en welke toeris tische attracties en activiteiten langs de lijn kunnen worden ge realiseerd. Mensen en organisa ties die daarover ideeën hebben kunnen zich melden bij de ge meente Borsele. In afwachting van dat onderzoek heeft de Stich ting Stoomtram Goes-Borsele het materieel nog niet verkocht. De gemeente Borsele betaalt de huur van de loods bij het NS-station in Goes. Omdat de spoorlijn door landschappelijk waardevolle ge bieden loopt, probeert de Vereni ging van Natuurmonumenten de len van de spoorlijn aan te kopen, met de bedoeling dat de stoom tram in de toekomst -mocht ex ploitatie mogelijk blijken- gebruik kan blijven maken van de baan vakken. Onlangs is de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen opgericht. Deze vereniging wil gespreks groepen voor pleegouders organi seren en individuele hulp verle nen. Inlichtingen: 01100-30902. De personeelsvereniging van het Gasthuis in Middelburg houdt vrijdag 7 december een grote feestavond in het kader van het 25-jarig bestaan. Hoofdschotel van de jubileumviering is het to neelspel 'Niets veranderlijker dan een mens', een blijspel dat twaalf jaar geleden ook door de toneel groep van de jubilerende perso neelsvereniging is opgevoerd. Het bijzondere van het toneelstuk is dat ook de spelers van twaalf jaar geleden de uitvoering verzorgen.' De feestavond wordt voorafge gaan door een reünie van oud-le den. Het weerzien begint om zes uur 's avonds, de toneelvoorstel ling twee uur later. Beide evene menten worden in de Middel burgse schouwburg gehouden. Bal na met de Sandy Road Band. Belangstellenden kunnen kaarten voor de feestavond bestellen bij Jenny Labruyère aan de polire ceptie van het Gasthuis. De heer M.L. /^lmekinders, alge meen direkteur van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) overhandigt dinsdag 4 decanber een jubileumgeschenk aan het kinderdagverblijf De Windroos in Middelburg. Dat ge beurt in het kader van de viering van het zevende lustrum van de SVRZ, waartoe ook het kinder dagverblijf voor geestelijk gehan dicapte kinderen behoort. Het aanbieden van het cadeau vindt plaats tijdens een gezellige bij eenkomst, van 13.30 tot ongeveer 15 uur in de hal van het gebouw aan de Koudekerkseweg 143a. De kinderen worden zoveel mogelijk bij het gebeuren betrokken. Er zal deze middag ook informatie wor den verstrekt over de toekomstige nieuwe accommodatie van het dagverblijf voor kinderen de Windroos. De Walcherse sportscholen de monstreren zondag 2 december vanaf 14 uur kickboksen, karate, jiu-jitsu, aerobics en tackwando. De body builder Glen Lynch ver zorgt een gastpose. Ook begin nende body-builders en -build- sters demonstreren hun prille kunnen. Dit alles speelt zich af in Zeeland Body Promotion aan de Cruquiusstraat 23 in Vlissingen. Op 1 januari treedt de wet op de stads- en dorpsvernieuwing in werking. Een aantal rijksuitkerin gen verdwijnt en maakt plaats voor een fonds voor gemeenten en provincies. De mini-nota stads vernieuwing die burgemeester en wethouders van Vlissingen bin nenkort presenteren, gaat in op de nieuwe wet, op het gemeentelijk fonds en op de planning voor de stadsvernieuwing in de komende jaren. Met het oog hierop heeft de opbouwwerkgroep stadsvernieu wing, onderdeel van de stichting Opbouwwerk Vlissingen, een the ma-avond voorbereid, die woens- dag*12 december om 20 uur begint in welzijnscentrum Bachten Komme aan de Badhuisstraat 104 in Vlissingen. Informatie: 01184-16655. De werkgroep Gravestraat en omgeving van het Wijkkomitee Binnenstad in Vlissingen verga dert vanavond (woensdag 28 no vember) vanaf 20 uur in het ge bouw van de speeltuinvereniging De Oude Stad aan de Paarden straat in Vlissingen. Het gaat daarbij onder meer over de bo demverontreiniging van het speeltuinterrein, de toekomst van het voormalige postkantoor en over de begroting en het beleids plan voor het komend jaar. De werkgroep houdt zich aanbevolen voor suggesties en op- en aan merkingen. Tijdens de vergade ring kan worden gebeld: 01184- 14080. Buurthuis De Paraplu aan de A. Gogelweg in Vlissingen nodigt werklozen uit om vrijdag 30 no vember deel te nemen aan een muziekworkshop. Die begint om 14.30 uur. Drums, gitaren, ver sterkers en een zanginstallatie zijn aanwezig. De deelnemers bepalen zelf in welke muziekstijl er wordt gespeeld. Informatie: 01184-65453 Spellenbank De Spellenbank Bossenburgh, een onderdeel van de wijkvereni- ging Bossenburgh, leent tweemaal per week spelletjes uit. 's Maandags kunnen de kinderen en volwassenen terecht van 15.30 uur tot 16.00 uur en 's woensdag savonds van 18.30 uur tot 19.00 uur. Beide keren in het noodlo- kaal De Houtuyn. Woensdagavond worden de akti- viteiten uitgebreid met sjoelen voor de jeugd van 6 tot 12 jaar. Eveneens van 18.30 uur tot 19.00 uur. Er mag ook met andere spel letjes van de spellenbank gespeeld worden. In de Jacobskerk te Vlissingen wordt zondag 2 december een appèldienst gehouden met als thema "Niet door kracht of ge weld". Iedereen is welkom. De dienst wordt geleid door ds. Makkinga. Muzikale medewerking verleent het jongerenkoor Veere-Gapinge. De dienst begint om 10 uur; de samenzang om 9.45 uur. Voor de dienst is er gelegenheid om thee te drinken en na afloop is er koffie, thee of limonade. De Zweedse zanger Kurt Keck, die zaterdagavond optreedt in de YFC-koffiebar, is op zondag ochtend te gast tijdens een jeugd dienst in de Petruskerk te Vlissin gen. Het thema van de dienst is 'Gelooft God in de mensen'. De dienst begint om half tien vanaf kwart over negen treedt de zanger op. Dominee de Boer leidt de dienst Sint Nicolaas bezoekt dinsdag 4 december het dienstencentrum Bachten Reede in Vlissingen. De sinterklaasavond (een gezellige avond met koffie, spelletjes en muziek) begint om 19.30 uur. Kaarten zijn bij het dienstencen trum te koop. Sinterklaas brengt met twee van zijn Pieten een bezoek aan het dienstencentrum Bachten Kom me in Vlissingen Het hoog bezoek word.t dinsdag 4 december om 14 uur verwacht. Het cabaretgezelschap De Jarico's verleent medewerking. Kaarten kunnen worden gekocht bij het dienstencentrum Overvloedige regenval verhinder de. dat vrijwilligers het afgelopen weekeinde beplantingswerk zaamheden konden uitvoeren rond het Speelstad-terrein in Vlissingen. Daarom wordt het komend weekeinde een nieuwe poging gedaan. Vrijdag 30 no vember en zaterdag 1 december is het zover. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het wijkcomité Bos senburgh, de wijkvereniging Bos senburgh of de Commissie Speel stad. Ook kunnen ze op eigen ge legenheid naar het Speelstadter- rein komen. De gemeenteraad van Westka pelle vergadert donderdag 29 no vember vanaf 20 uur in het ge meentehuis. Het gaat onder meer om het verstrekken van een lening aan de tennisclub voor de ver bouwing van de kleedaccommo datie, over de exploitatie van het instructiebad en over beplantin gen in de bebouwde kom. Op elke donderdagavond van 22.00 uur tot 23.00 uur kunnen de wijkbewoners van Bossenburgh terecht in het gymnastieklokaal De Houtuyn om een partijtje zaalvoetbal te spelen. In de Welkomstdienst op 2 de cember in de Middelburgse Oost- kerk wordt veel gezongen. Ds Brummelkamp spreekt over Toch verwachting...?' De dienst wordt geleid door de heer Driesprong. Een Domburgse zanggroep onder leiding van de heer Vreeke zorgt voor muzikale medewerking. Jos Vogel bespeelt het orgel en de dienst begint om kwart voor zeven 's avonds met feestelijke samen zang. Inlichtingen: 01180-14300. Winkelochtend Ouderen uit de Stromenwijk en 't Zand in Middelburg worden vrij dag 30 november in de gelegen heid gesteld om te winkelen in de binnenstad. Indien nodig worden ze thuis gehaald door vrijwilligers, die hen ook weer thuis brengen. Wie op eigen gelegenheid komt: De winkelochtend begint om half tien op Het Damplein in Middel burg. Tussen 11 en 11.30 uur wordt de winkelochtend afgeslo ten met het gezamenlijk drinken van koffie. Informatie: 01180-25940 of 01180-27537. Op geven vóór donderdagochtend 29 november. De Turkse Werknemersvereni ging in Middelburg heeft drin gend behoefte aan vrijwilligers voor de volgende activiteiten: Huiswerkklas, huisbezoek, naai lessen, taalles aan mannen en vrouwenactiviteiten. De activitei ten vinden zowel overdag als 's avonds plaats. Informatie bij Jan- nie Snel: 01180-15105 Wandkleden Het Zeeuws Instituut voor Kunst zinnige Vorming in Middelburg begint op 9 januari met de cursus 'wandkleden maken naar eigen ontwerp'. Hierbij wordt gebruik gemaakt van verschillende tech nieken en materialen zoals textiel, leer. zelfgeverfde wol en afvalma- terialen. Informatie bij het ZIKV: 01180-33095 Swingavond Zoals elke eerste zaterdag van de maand staat zaterdag 1 december in het jongerencentrum Midgard aan de Kuiperspoort in Middel burg een swingavond op het pro gramma. Huib en Wil draaien niet alleen platen, maar laten ook vi deobanden zien. De swingavond begint om 20 uur. van een bumper van een Opel kost dan altijd evenveel", is het voorbeeld dat Joan van de Ree geeft. "Het werk wordt dan vol gens internationale normen uit gevoerd. Dat geeft meer inzicht voor zowel de klant als de onder nemer". Het collectief waarbij Van de Ree zich 'mocht aansluiten' wordt ge vormd door uitsluitend de eer steklas schadeherstellers in Ne derland; zeg maar ondernemers die bereid zijn om aan de weg te timmeren. "Kwaliteit leveren en dat bewijzen door een jaar garan tie te geven", benadrukt de scha- dehersteller uit Middelburg. Bovendien: "Als iemand niet zonder auto kan, lenen wij hem er een tegen kostprijs. En iemand die dat bedrag niet kan ophoesten, daarmee is altijd wel iets te rege len". Beunhazerij Een ergerlijk aspect in de schade- herstelbranche noemt Van de Ree, dat hij talrijke keren offertes moet maken over schade, die uit eindelijk door beunhazen wordt uitgevoerd. Hij bedoelt: "Wie een aanrijding heeft gehad en recht heeft op een betaling door de ver zekering, komt vaak voor een rapport bij een erkend schadere- parateur. Verder dan een offerte maken komen wij dan meestal niet. De man of vrouw met de ka potte auto laat de reparatie doen door een beunhaas en strijkt zo nog wat centjes op voor zijn eigen portemonnee". Terwijl hij dat zegt toont hij een dikke map met niet uitgevoerde offertes. Hij stelt dat door deze handelingen zo on geveer voor één miljoen aan op drachten door z'n neus wordt ge boord. "En dat is misschien niet eens het belangrijkste. Wij zijn zeer alert op de verkeersveilige staat van een auto. Een beunhaas maakt de wagen uiterlijk in orde. Gelukkig tonen de verzekeringen ook wat meer verantwoordelijk heid. Een aantal keert het geld niet meer aan de particulier uit, maar betaalt regelrecht aan de schadehersteller". Anders dan schade Joan en Cobi van de Ree hebben in de afgelopen jaren de werk plaats en het kantoor gemoderni seerd en de werkzaamheden sterk uitgebreid. Hoewel schade de hoofdmoot binnen het bedrijf vormt, legt de zaak zich tegen woordig ook toe op plafonds spuiten, het aanbrengen van open daken in talrijke uitvoeringen en neemt de speciale autofauteuil voor mensen die lange afstanden dagelijks overbruggen een be langrijke plaats in. "Zo'n fauteuil gaat tien jaar mee en kan in elke auto worden gebouwd", werft hij. Cobi van de Ree herinnert er ook nog aan dat het bedrijf een dag en nachtservice kent wat betreft voorruiten. "Meestal doet mijn man of iemand uit de werkplaats dat op elk uur van de dag. Maar in noodgevallen, dan spring ik bij". "Bij al dat wat gezegd is", bek lemtoont Joan van de Ree ten slotte, "hechten wij er zeer aan dat onze klanten tevreden zijn. We geven op alles wat er gebeurt ga rantie. En dat belijden we niet uitsluitend met de mond, maar brengen dat nadrukkelijk in de praktijk. Ons werk moet gewoon goed zijn. En daarmee onder scheiden we ons van beunhazen. De schadehersteller is toch al vaak genoeg de gebeten hond. We zijn experts, die er niets aan hebben de zaak te beduvelen". Net als bij zijn broers was ook zijn toekomst eigenlijk al,bepaald. Hij moest in de voetsporen treden van zijn vader: juwelier Maar verder dan een voltooide opleiding in Schoonhoven kwam het niet. De auto's trokken enorm. Totdat Joan (zonder h) van de Ree een maagbloeding kreeg in 1976 was hij een soort van duizendpoot bin nen de afdeling organisatie van een groot auto- en transportbedrijf in een dependance te Terneuzen. Op advies van de huisarts kapte hij met dat werk. Na een jaar kriebel de het echter weer van binnen: ondernemingslust. En vader, die eigenlijk nauwelijks verstand van de automobielbranche heeft zei: 'Joh, dat bedrijf van Waverijn in Middelburg staat te koop. Dat is toch ook iets met auto's. Joan (42) en zijn vrouw Cobi van de Ree-Verhelst (39) hadden niet veel bedenktijd nodig. Het auto- schadebedrijf van Waverijn kochten ze in 1977. Toen telde de personeelslijst nog vijf personen, tegenwoordig heeft Van de Ree zeven mensen in dienst. Het echt paar werkt volop mee. Hij heeft de algehele leiding en zij doet de administratie met een ultra mo derne computer, die onlangs werd aangeschaft. Problemen of vervlechting geeft dat niet tussen de beide echtlie den. "We houden ons privéleven en de zakelijke relatie strikt ge scheiden", bezweert Cobi van de Ree. "Dat moet ook wel", voegt hij er aan toe. "Anders zouden we geen leven hebben". Kenmerkend voor de bedrijfsvoering bij Van de Ree is het progressieve beleid. Het personeel wordt optimaal betrok ken bij de beslissingen die worden genomen. "Als er wat aan de hand is praten we daarover. Ik ben niet de enige die er belang bij heeft dat de zaak goed draait. Zo ongeveer een keer per week bespreken we met z'n allen de problemen". Van de Ree is een ondernemer die verder kijkt dan zijn neus lang is. Naast het actieve lidmaatschap van de Focwa is hij actief betrok ken bij een nieuwe stroming bin nen zijn branche: de Stichting Autocollectief Nederland. Daarin wordt gezocht naar middelen tot optimalisering van de dienstver lening en standaardisering van de "Wij houden ons privéleven en de zakelijke relatie strikt gescheiden. Joan en Cobi van de Ree bij het beeldscherm herstelkosten. "Het vernieuwen van hun ultra moderne computer (Foto Ruben Oreel).

de Vlissinger | 1984 | | pagina 7