Milieuverslag Indoor Dressuur Concours in binnenmanege van Vlissingen Golden Earing in de Zeelandhallen Stormloop op kaarten voor concert Brainbox Schoolfoto uit de oude doos Woonproject gehandicapten Planologie DE FAAM-DEVLISSINGER Zure regen Bodem Water Woensdag 28 november 1984 Klachten en incidenten De provinciale planologische dienst heeft een voorstel ontwor pen waarin de precieze begrenzing wordt aangegeven van 52 gebieden die het waard zijn te worden aangekocht of die in aanmerking komen voor een speciaal beheer. "Losse" natuurgebieden COM MISSIES Aankoop en beheer Soortert terreinen RECORD AAN TAt DEFJ.NFMERS BIJ WEDSTRIJDEN D£ SCHELDESTAD Gevonden voorwerpen. in Middelburg Gevonden voorwerpen in Vlissingen Poppenbeurs in de Vleeshal A B D I J Provinciale waterstaat heeft het milieuverslag 1 984 onlangs gepubliceerd. Ookhetafgelopen jaar waren de werkzaamheden van de milieu-afdeling weer veelzijdig en veelomvattend. De problematiek van de 'zure re gen' kreeg erg veel aandacht. Dit speelde met name een rol rond de verlening van milieuvergunnin gen aan de PZEM voor de om bouw van de conventionele cen trale te Borssele op kolenstook. Het opstellen en afwerken van bodemsaneringsprogramma's kreeg veel aandacht. Het pro gramma '84 had betrekking op 26 onderzoeken bij voormalige stortplaatsen, bedrijfsterreinen en gasfabrieksterreinen. Er stonden 3 saneringen op het programma, een in Hulst en twee in Middel burg. Uit de wateronderzoeken blijkt dat de waterkwaliteit de laatste jaren in geringe mate is ver slechterd. Het zwemwater in de buitenwateren is over het alge meen goed te noemen, met uit zondering van het water in de Westerschelde bij Terneuzen en aan de noordelijke oever tussen het kanaal door Zuid-Beveland en de Belgische grens en bij het Sloegebied. Van de binnenwa teren was alleen de kwaliteit van het water in het noordelijk In 1 981 zijn er door de rijksover heid 35 projecten opgezet om li chamelijk gehandicapten aange paste woonruimte te geven, (de ADL-Clusterprojecten). De projec ten bestaan uit 1 2 tot 1 5 speciaal aangepaste woningen, opgeno men tussen andere woningen in de sociale sector. Hierbij is een zgn. ADL-unit (activiteiten dage lijks leven) opgenomen van waar uit 24-uurs hulp wordt gegeven bij dagelijkse huishoudelijke be zigheden, zoals wassen, kleden etc. De hulp is maximaal 30 uur per week. In Zeeland komen de gemeenten Goes en Middelburg voor vesti ging van een dergelijk project in aanmerking. Het ministerie van Volkshuisvesting vindt het aantal kandidaten evenwel te gering om met de voorbereiding door te gaan Er dienen minstens 30 kandidaten te zijn. Op dit moment zijn er circa 20 kandidaten. Volgens de Zeeuwse stichting voor Revalidatie zijn er veel meer EUWS gedeelte van de Otheense Kreek niet aanvaardbaar. De rest voldeed aan de normen. Op het gebied van de rioleringen wordt vooruitgang geboekt. De meeste gemeenten hebben hun rioleringsplannen klaar. Voorts wordt in alle regio's van de pro vincie gewerkt aan zuiverings- technische werken. Een aantal is al in bedrijf. In de periode van mei 1 983 tot en met april 1984 kwamen bij de provinciale waterstaat 74 klachten binnen die betrekking hadden op 33 incidenten. De meeste klachten gingen over stankoverlast veroorzaakt door bedrijven: 49 maal. Daarnaast waren er 1 9 klachten over ge luidsoverlast en 6 over stof/roet-overlast. Er is verscheidene malen ge klaagd over van Hoechst afkom stige wolken die overlast veroor zaakten. Er wordt een nader on derzoek naar ingesteld. Voorts waren er enkele klachten over stank van de bezinkvelden van de Suiker Unie in Sas van Gent. Er zijn afspraken met het bedrijf ge maakt over een aanpassing van de werkwijze om herhaling te voorkomen. De overige klachten betroffen eenmalige incidenten. Waardevolle natuurgebieden potentiële kandidaten. Door de lange wachttijden is de indruk gewekt dat het project geen haal bare kaart is. Een aantal mensen is daarom weer van de lijst ver dwenen. Als daadwerkelijk met het project wordt begonnen, zal er zeker voldoende belangstelling voor zijn. De stichting benadrukt dat het project een belangrijke en ont brekende schakel is in de woonvoorziening van lichame lijk gehandicapten in Zeeland. Het provinciebestuur wordt voorgesteld om contact op te nemen met de staatssecretaris om de voortgang van het pro ject te bevorderen. Mensen die voor het project in aanmerking denken te komen kunnen zich aanmelden. Inlichtingen wor den verstrekt door Zeeuwse stichting voor Revalidatie, postbus 79, 4460 AB Goes, tel. 01100-15931/15892. Enkele jaren geleden heeft het rijk de zg. "Relatienota" uitge bracht. Het gaat in deze nota om de verhouding tussen land bouw en natuur. Als volstrekt duidelijk is dat een gebied ofwel een akker is ofwel een fraai bos dan ligt die verhouding duide lijk. Het punt is echter dat aller lei terreinen, bv. weilanden, agrarisch worden gebruikt, maar toch landschappelijk of natuurwetenschappelijk van belang zijn. En de belangen van de landbouwer hoeven niet al tijd dezelfde te zijn als die van de natuurbeschermer.... De relatienota streeft naar een landelijke inventarisatie van waardevolle (agrarische) gebie den. Er is een splitsing gemaakt in vier soorten: gebieden in ruilver kavelingsplannen die in uitvoe ring zijn (categorie I), landschap sparken (cat. II); "losse'' gebie den (cat. Ill) die niet in bepaalde plannen liggen en gebieden in toekomstige ruilverkavelingen, (cat. IV). De landschapsparken kunnen hier verder buiten beschouwing blij ven: die zijn er in Zeeland niet. Het voorstel dat nu is gedaan heeft betrekking op categorie III, dus de "losse" gebieden. Zoals gezegd gaat het in totaal om 52, vaak wat kleinere gebied-.-, die tesamen niettemin een opper vlakte van ruim 1000 ha. be slaan. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de minister van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieuhygiëne eerder dit jaar al geschreven welke maatsta ven zij willen hanteren bij het aanwijzen van "relatienotagebie- den". Die zijn: het gebied moet duidelijk en voortdurend door de land bouw in gebruik zijn; de natuurlijk waarde moet eveneens duidelijk zijn en goed aan te tonen; het gebruik door de landbouw en de natuurlijke waarden die wordt gehouden in het gebouw van de planologische dienst, Groenmarkt 1 3 in Middelburg. Woensdag 5 december, 10 uur vergadert de Provinciale Planolo gische Commissie. Op de agenda staan o.a.: struc tuurschets stedelijke gebieden en een totaalvisie van de Deltawate ren. Ook wordt er gesproken over relatienotagebieden (zie hoofdar tikel in deze rubriek). De vergadering is openbaar en De Tweede Kamer uit gedepu teerde staten behandelt dinsdag 4 december vijf beroepszaken op grond van de algemene bijstand- wet; te beginnen om 11.20, 11.40, 11.00, 11.20 en 11.40 uur. Het gaat om uitspraken van resp. de gemeenten Middelburg, Rei- merswaal, Axel, Hontenisse en Terneuzen, De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. nen met elkaar in tegenstelling te zijn; het moet in principe mogelijk zijn om met de mogelijkheden die de relatienota biedt, tegenstellingen op te lossen of af te zwakken; akkerbouwpercelen dienen bij voorkeur niet te worden aan gewezen tot relatienotage- bied Wie maakt nu eigenlijk uit of een weiland onder de relatienota valt en wat betekent dat dan precies? Zoals gezegd is het voornemen om in Nederland te komen tot de aanwijzing van "relatienotage bieden" afkomstig van de minis ter van VROM. Die stelt ook vast om welke terreinen het uiteinde lijk gaat. De voorstellen hiertoe worden gedaan door de provin ciale besturen. Zij zullen de aan wijzing van relatienotagebieden verder moeten verwerken in hun ruimtelijk beleid: de vaststelling van streekplannen. De aanwijzing van de gebieden is van tweeerlei aard, namelijk beheersgebieden en reservaats- gebieden. Een boer die grond heeft in een beheersgebied kan in aanmer king komen voor subsidies als hij in zijn bedrijfsvoering reke ning houdt met de belangen van natuur en landschap. Van tevo ren moet dan wel een zg. be heersplan worden opgesteld. Een belangrijk uitgangspunt is hierbij dat deze samenwerking tussen de boer en "landschaps- verzorgingsinstanties" geheel op vrijwillige basis is. Een "reservaatsgebied" komt niet in aanmerking voor aange past beheer, maar alleen voor aankoop door een natuurbe schermingsorganisatie. Die krijgt hiervoor subsidie van het rijk en de provincie. De organi satie is na aankoop verant woordelijk voor beheer. Voorgesteld wordt om van de 52 Zeeuwse gebieden 58% aan te wijzen als beheersgebied en 42% als reservaatsgebied. Gs maken onderscheid tussen drie soorten terreinen: 1Afrondingen van bestaande reservaten, waardoor een "lo gischer" geheel ontstaat. 2. Bufferzones rondom bestaan de of uit te breiden reservaten waardoor een wederzijdse beïnvloeding tussen reservaat en omliggende landbouw gronden wordt beperkt. 3. De uitbreiding van bestaande en vestiging van nieuwe re servaten of beheersgebieden. In een eerder stadium heeft de minister al vastgesteld welke ge bieden in Zeeland onder categorie I vallen, het gaat om 12 terreinen die voornamelijk liggen in ruilver kavelingen in Ó-Z-Vlaanderen, en Zuid-Beveland. In totaal betreft het zo n 650 ha. beheersgebied en 500 ha. reservaatsgebied. El ders op deze pagina (onder de ru briek "commissies") staat ver meld wanneer de provinciale pla nologische commissie het voor stel behandelt. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Dat de nieuwe binnenmanege van de ruitersportvereniging De Scheldestad in Vlissingen een aanwinst is, blijkt uit de talrijke inschrijvingen die er bij de club zijn binnengekomen voor het In- door Dressuur Concours op vrij dag 30 november en zaterdag 1 december. De 160 deelnemers vor men een record aantal voor Zee land, ze zijn allen afkomstig uit de provincie. Uniek noemt de Vlissingse ruiter sportvereniging het deelnemen van menners, die dressuur rijden met paarden en pony's voor een wagen. Het is voor de eerste keer dat deze tak van de paardesport op een Indoor Concours als wed strijd is opgevoerd. Vanwege het grote aantal deelnemers wordt vrijdagavond al om 18 uur gestart met het afwerken van het pro gramma. De menners komen als eerste aan de beurt, waarna de beginners en de lichte klasse vol gen. Op zaterdag treden de klasse licht-, en middenpaarden en po ny's op. Dit grootste concours op Zeeuwse bodem in een hal wordt afgesloten op zaterdagavond met dressuur, die wordt uitgevoerd Golden Earing, de groep - wel eens spottend 'ouderlingen uit de jaren zestig' genoemd -, die al menige beloftevolle nieuwkomer heeft overleefd, is te gast in Zeeland. Op zaterdag 8 december treedt deze Haagse hitmachine op in de Zee landhallen (veilinghallen) te Goes. In het voorprogramma is de Haagse rockgroep Jan Rot actief. Het concert begin om kwart over acht. Golden Earings' populariteit be perkt zich niet tot Europa. In de sta es heeft de groep zich even eens verzekerd van een grote aanhang. Het bewijs daarvoor wordt geleverd door de Ameri kaanse firma Mtv, die in juni het grote 'back home' concert opna me. Bovendien werd van dit con cert in Leiden een live lp gemaakt, die in Amerika al te koop is. Zo wel de film als de lp blijft echter niet onbereikbaar voor Nederlan ders. Dezer dagen komt de lp op de markt en op 28 december toont Veronica de film op de tv. door de top van Zeeland in de klasse zwaar. Dankzij uitgebreide sponsoring kan de ruitersportvereniging De Scheldestad een viertal concour sen organiseren. Na het grote evenement aanstaande vrijdag en zaterdag is er weer een lndoor- concours op 12 januari voor de springers. Op landelijk niveau, dressuur is er weer op 1 en 2 fe bruari en het vierde en laatste In- doorconcours voor de springpaar den is op 16 maart. In de periode van 1 t/m 15 november zijn bij de ge meentepolitie Middelburg de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven; - bruine leren knipporte- monnee. inhoud geld; brui ne herenportemonnee, in houd girobetaalkaart; klein wit portemonneetje van RABO-bank, inhoud geld en sleutels; zwarte porte monnee, inhoud geld verlanglijstje; bruine porte monnee, inhoud geld; lichtblauw portemonneetje. inhoud foto's, sleutel "snoopy-broche" en klein geld; grijze portemonnee, inhoud geld, foto's, trein kaartje; grijze fietspomp; zwart kussen van bankstel; 1 paar okerkleurige over gordijnen; linnen tasje, in houd badpak, portemonnee (inh. geld); toilettas. grijs met groen afgezet met in houd; beige/grijze dames tas, inhoud geld nota; valhelm, zwart; I sport schoen; bruin brilétui; da- mesbril, wit kunststof mon tuur; bril. goudkleurig montuur; blauw nylon re genpak; witte wollen trui; blauw regenpak in blauw étui maat "S"; handschoe nen; sleutels; gouden arm band met naamplaatje; los se doublé ketting; zilveren armband met naamplaatje (2x); rood gouden trouw ring. zonder inscriptie; di gitaal hanghorloge aan zil ver! kleurige) ketting. Dieren: poes, zwart met witte vlekken, rode band met bel; kruising herder, reu. zwart/bruin, korte staart ketting met riem; kat. bruin/wit/zwart/grijs; gele kanarie; hond. Duitse staander, reu. bruin met halsband. Bij de gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 07 tot 14 november de volgende voorwerpen aan gegeven: Austin autosleu tels, sleutelbos aan sleutel hanger met papiergeldaf beelding, 2 huisdeursleutels aan ring, 4 sleutels aan electriciteitsdraadje, blauw balletpakje en gymschoent je, 2 roze balletschoentjes, bruine damesbril in beige koker, goudkleurige da mesbril met donker glas, klein zwart konijntje, doos met drank, shagzakje met inhoud op naam van Sool- sma. kinderhandschoen in blauw-rood-wit, bruine le ren herenhandschoen, zwarte rechtse herenhand schoen, wit leren jack. Bij de gemeentepolitie te Bij de gemeentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 14 tot 21 november de volgende voorwerpen aan gegeven: goudkleurige nieuwe leesbril, zwarte kin dertas. zwarte herenpara plu. rode want, zwarte he renportemonnee met sleu tel, kinderringetje, BMW sleutel met zwart label, 6 sleutels aan wit koord. 7 sleutels aan ring. 10 sleutels aan ring. 4 sleutels aan bruin label van Dijkwel. 4 sleutels aan dikke ring. Aangegeven dieren in asiel: witte Cyperse kat, zwarte kat. rode pers. zwart-witte bastaard hond. witte bas taard poedel. Bij de gemeentepolitie te Oost-Souburg: groene fiet stas met inhoud, huissleutel aan ring. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.00-12.00 uur. 14.00-16.00 uur. Liefhebbers van antieke pop pen kunnen hun hart ophalen op zaterdag en zondag 15 en 16 december in De Vleeshal te Middelburg. Dan houdt het Middelburgse poppenatelier de Dolphijn daar een poppen- beurs. Behalve antieke poppen zijn er fabrikaten van heden daagse poppenmakers en er zijn mooie replica's. Er is verder een uitgebreide keuze aan boeken over pop pen, hetgeen volgens de orga nisator uniek is, omdat er over het algemeen weinig lectuur voorhanden is over poppen. De cursisten van De Dolphijn to nen hun producten eveneens tijdens de poppenbeurs. Deze poppenbeurs begint op beide dagen omstreeks negen uur en is tegen vijf uur afgelo pen. De alombekende formatie Brain box treedt donderdag 27 december op in The Cavern, aan de Bedde- wijkstraat in Middelburg. Naast de oude nummers heeft deze for matie ook nieuwe op het repertoire staan. Brainbox maakte vooral in de ja ren zeventig naam. De bekend heid verwierven ze vooral na de hits Down Man, Summertime en Dark Rose. In 1980 kwamen de Brainbox-leden weer bij elkaar tijdens een sessie in het Amster damsejongerencentrum BOC van groepen uit de jaren zestig en ze ventig. Sindsdien treedt de eerder ontbonden groep weer regelmatig op- De organisatie van dit muzikale evenement in The Cavern meldt ons dat de kaartverkoop voor dit concert 'uit de hand dreigt te lo- De Brainbox-leden: Kaz Lux, zang, John Schuursma gitaar, Rudy de Queljoe gitaar, Pierre van de Linden, drums en Cyril Hovermans bass. pen'. Wie dus verzekerd wil zijn van een toegangskaart, dient zich dat zo snel mogelijk aan te schaf fen bij een van de volgende adressen. Leo te Goes, Sjiep in Vlissingen en Middelburg, café De Poort in Middelburg, bar American in Middelburg en het Middelburgse VVV. AAP, NOOT, MIES Mevrouw M.J. van de Giesen- Kerkhof stuurde ons deze foto van School C aan de Lange Delft in Middelburg. De inzendster, ze woont aan de Spanjaardstraat 23, meldt dat de foto in 1922 is ge maakt en dat het de leerlingen zijn van de zesde klas. Zij noemt ons de volgende na men: Bovenste rij: jongens eerste rij: broers Meerman, jongen met wit te kraag en jongen tweede rij met links matrozen kraag met Engelse naam William, Vlissingesestraat Tweede rij: Grote gehandicapte jongen met zusje die voor rechtse juf staat uit het café op de markt bij de Gortstraat 4e Jan Schrijvers Jongen met matrozen kraag van een bakker op de Seisweg (later kapitein op de grote vaart?) Onderste rij: meisjes Suus San- derse (vader boekhouder de Broederband) Koosje Hegberg Jaantje Roose? Annetje Roose zusje Bliek van Pietje Bliek (vader deed in kippen en konijnen) dat is het meisje dat de kei vast houdt meisje daarnaast met matrozen pakje is Marie Kerkhof, dan Anna Roose, Truus de Wit en Neeltje de Nood. Ook deze foto kunt u bestellen bij de redactie van dit blad. Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. De foto kost f 7,50. U kunt betalen met een cheque (op naam van Ruben Oreel) of met geld (dan de brief aantekenen). Zendt ti svp dit knipsel bij de bestelling.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 17