Aardenburg Rabobank Q 00 Een foto uit de oude doos Verkeer Serooskerke Vissen, vogels en planten te kust en te keur in De Vleeshal DE VLISSINGER LAND IN DE PEN IX BE HOEP Woensdag 21 november 1984 Gedeputeerde Staten stellen voor een nieuwe provinciale be plantingsverordening vast te stellen. Het ontwerp-voorstel ligt momenteel ter inzage. Uitzonderingen Gemeenten Herplantplicht COMMISSI KS Bevrijdingstentoon— stelling Tholen Rabobank Vlissingen met ingang van donderdag 22 november a.s. Tijdelijk verplaatst van Spuistraat naar Lange Zelke 5. Ons te krappe hoofdkantoor kunnen wij thans vergroten met het ernaast liggende pand Lange Zelke 5 (v/h „Coster"). Daarmee zijn wij in staat het kantoor uit te breiden en tegelijkertijd aan te passen aan de ontwikkelingen op bankgebied. Om u ook gedurende deze verbouwing zo goed mogelijk van dienst te zijn, zullen wij met ingang van donderdag 22 november a.s. tijdelijk onze „noodvestiging om de hoek" aan de Lange Zelke 5 betrekken. Voor eventueel ongemak bieden wij u bij voorbaat onze verontschuldigingen aan. Sinterklaas in Scheldestraat Lezers schrijven... Arbeidsethos? 'Wie Wat Waar' Dansschool de Jong IJ Qroefe 'uit JJardtnburg i OwiV»*», lOKW*»» "Sinds in 1955 bij de restauratie van de uit de tiende eeuw date rende Sint Baafskerk de eerste opgravingen in het Zeeuws- Vlaamse Aardenburg aanvingen, zijn er opvallend veel overblijfse len uit de Romeinse tijd - voorna melijk uit de periode tussen ca. 1 50 en 275 na Christus - te voor schijn gekomen". Ir. J.A. Trimpe Burger begint op deze wijze zijn bijdrage in de "Feestbundel voor Maurits Gysseling. Opstellen bij gelegenheid van zijn 65e verjaar dag" (Leuven, 1984). Het opstel van Trimpe Burger met als titel: Aardenburg - Rodanburg - Burg aan de Rudanna, is een helder geschreven geschiedenis van de opgravingen naar een Romeinse versterking, naar het "castellum Rodanburg". Op 12 februari 1975 werd met het onderzoek begonnen, dankzij de medewerking van de gemeen te Aardenburg, en kort daarna werd de fundering van een tus- sentoren van een vestingmuur gevonden met een diameter van 8 meter. Op 7 meter van de dikke vestingmuur werd een spitsgracht aangesneden "die vrijwel parallel liep met een ca. 30 meter brede kreek of misschien wel gekanali seerd riviertje. Dit water - de Ru danna? -moet er in de Romeinse tijd reeds hebben gestroomd". Het geluk was met de opgravers. In 1976 werd een boerderij aan de tegenwoordige Burchtstraat afgebroken. Op de plaats van de schuur werd in mei op de bere kende plaats een toegangspoort opgegraven bestaande uit twee ronde torens met daar tussenin een vierkante doorgang. De opgravingen gingen door. Een proefopgraving in 1979 bracht de zekerheid dat de westelijke vestingmuur een lengte had van minimaal 200 meter en dat de in de tiende eeuw gebouwde Sint- Bavokerk binnen het castellum- terrein ligt. Rekening houdend met andere factoren komt de Ro meinse versterking op een omtrek van ongeveer 780 meter. Bij een muurhoogte van 4 a 5 meter betekent dit "dat er zo'n 40.000 kubieke meter natuur steen naar Aardenburg is aan gevoerd. En dat over vrij grote afstand. Voor de bouw van de "Rodanburg" moet destijds dan ook wel een gegronde reden aanwezig zijn geweest". Vol gens Trimpe Burger moet de definitieve sloop in de 11 e/1 2e eeuw hebben plaatsgevonden. Het is moeilijk te achterhalen of de natuursteen in de buurt werd gebruikt (de Mariakerk) of naar Brugge is getransporteerd. Ze ker is wel dat het castellum Aardenburg als Romeinse ves ting tot in het 4e kwart van de 3e eeuw in gebruik is geweest. Tot 1975 stond het geenszins vast dat we in Aardenburg te doen hadden met een van ves tingmuren en grachten voorzie ne Romeinse vestiging zoals die van het Belgische Oudenburg. Om met Trimpe Burger te spre ken: "Het "castellum Rodan burg" was bij wijze van spreken al op bijna profetische wijze in woord en geschrift verkocht voordat een archeoloog, die zijn harde bewijzen uit de bodem dient te halen, in de gelegen heid was een stukje vesting muur, wal of gracht aan te to nen". Gysseling had de naam Rodanburg geinterpreteerd als de "burg aan de waterloop Ru danna". Zou hij gelijk krijgen? De AROB-commissie uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 27 november twee hoorzittingen. De eerste begint om 10.00 uur. Het gaat om een bezwaarschrift van de heer W.J.H.M. Vogt uit Vo gelwaarde. Burgemeester en wet houders van Hontenisse hebben verklaringen van geen bezwaar gevraagd voor de bouw van 4 woningen met garages aan de Beukenstraat en de Eikenhof te Vogelwaarde. Gs hebben die ver klaringen verleend; daar is de heer Vogt het niet mee eens. De tweede hoorzitting is om 10.40 uur. De heer S.C.M. As- selbergs uit Terneuzen maakt be zwaar tegen de bouw van een ap partementengebouw aan de Churchill-laan in Terneuzen. Gs hebben hiervoor verklaringen van geen bezwaar aan de gemeente Terneuzen gegeven. De tweede kamer uit gedeputeer de staten houdt dinsdag 27 no vember viermaal zitting. Op de rol staan beroepschriften die voortvloeien uit de algemene bijstandswet. Bijstandaanvragers uit de gemeenten Terneuzen, Mid-, delburg, Vlissingen en Bruinisse hebben de beroepen ingediend tegen beslissingen van hun ge meentebestuur. De zittingen zijn om resp. 10.20, 10.40, 11.00 en 11.20 uur. Eveneens op 27 november, maar om 1 1 .40 uur behandelt de eer ste kamer uit gs een beroep van de heer Timmerman uit Heikant tegen het besluit van het dagelijks bestuur van het waterschap Hul ster Ambacht over het dempen van de bermsloot van de Oude- drijdijck in Heikant. Alle zittingen «ijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. uws Provinciaal bomenbeheer Het bomenbeheer in Nederland is geregeld in de Boswet van 1962. Zeeland is de enige pro vincie die een provinciale beplantingsverordening heeft vastgesteld ter aanvulling van de wet. In de overige provincies vervullen de 'gemeenten deze taak door het vaststellen van zogenaamde kapvergunningen. In de huidige Zeeuwse verorde ning is het vellen van bomen aan een kapvergunning onderwor pen. Uitzonderingen hierop zijn: wegbeplantingen en eenrijige be plantingen op of langs landbouw gronden die bestaan uit populie ren of wilgen, tenzij deze zijn geknot: vruchtbomen en wind schermen om boomgaarden; spe ciaal geteelde fijnsparren, niet ouder dan twaalf jaar, bestemd om te dienen als kerstbomen en als laatste uitzondering kweek- goed. Binnen de bebouwde kom behandelen burgemeester en wethouders de aanvraag tot kap pen, buiten de bebouwde kom de provincie. Gezien het geringe aantal ver zoeken om een kapvergunning vermoedt het provinciaal bes tuur dat in veel gevallen de ve reiste vergunning niet wordt aangevraagd. Door de gemeen ten meer bij het toezicht te be trekken poogt men hierin ve randering te brengen. De nieuwe provinciale verorde ning geeft de gemeentebesturen zelf de bevoegdheid om een kap- verordening op te stellen die dan in de plaats komt van de provin ciale. Gemeenten zijn hiertoe niet verplicht. Een nieuw opgestelde gemeentelijke verordening kan, wanneer zij afwijkt van de provin ciale, door de provincie in het uiterste geval ter vernietiging worden voorgedragen bij de Kroon. De provinciale verorde ning blijft alleen nog gelden voor die gebieden waarvoor geen ge meentelijke verordening is op gesteld. In de ontwerp-verordening is de mogelijkheid tot het opleggen van een herplantplicht verruimd. Deze plicht kan worden opgelegd als op eigen initiatief wordt geveld. maar ook wanneer men verplicht wordt te vellen. Dat kan bijvoor beeld in geval van plantenziekte, of wanneer de verkeersveiligheid velling noodzakelijk maakt. Een dergelijke verplichting kan hoge kosten met zich meebren gen. In deze gevallen kan scha devergoeding worden toege kend. Dit is ook mogelijk wan neer legaal kappen tot oneven redige schade heeft geleid. Het voorstel ligt voor iedereen ter inzage op de gemeentehuizen, de griffies van de waterschappen en de provinciale griffie. Tegen de verordeningen kunnen bezwaren worden ingediend' Maandag 26 november, 16.00 uur vergadert in het provincie huis de statencommissie voor economische zaken' Op de agenda staan o.a, de be groting van de PZEM voor 1 985, de benoeming van een nieuwe directie van de PZEM en de agen da's van de raden van bestuur van de havenschappen Vlissingen en Terneuzen. Ook wordt gesproken over een subsidie aan de Stichting Vliegveld Midden-Zeeland 1984- 1988 De afdeling speciaal onderwijs van de provinciale onderwijs raad (POR) vergadert woensdag 28 november, 14.00 uur in het provinciehuis. De planning van het speciaal on derwijs is het belangrijkste ge spreksonderwerp in deze vergade ring. Het steunpunt voor kunstzinni ge vorming en volwassenene ducatie bespreekt in haar ver gadering van donderdag 29 no vember, 16.00 uur o.a. een voorstel voor een nieuwe advies structuur voor volwassenenedu catie. De vergadering wordt ge houden in het gebouw van het steunpunt, Rouaansekaai 43 in Middelburg. Alle vergaderingen zijn openbaar. De vergadering van de commissie economische zaken heeft boven dien spreekrecht voor het publiek. Het Walcherse dorp Serooskerke ondervindt dagelijks, vooral in de zomer, de geneugten van de wegverbeteringen die in 1 981 en 1 982 zijn uitgevoerd. Verkeer dat voor die tijd door de Torenstraat kwam, rijdt nu grotendeels via de Kadetweg, hetgeen de dorpsrust ten goede komt. Provinciale waterstaat heeft on derzocht, voornamelijk door tel lingen, hoe de situatie voor en na De.tentoonstelling, gewijd aan de 40-jarige herdenking van de be vrijding van Zeelarfd (behalve Schouwen-Duiveland) zal van 23 november tot en met 4 december a s. te zien zijn in de Koorkerk van de Nederlands Hervormde kerk in Tholen. Het gaat om drie tentoonstellin gen: een nationale, een Zeeuwse en een Thools/Sint Philipslandse. Het nationale gedeelte heet "Ver zet en vervolging 1 933-1 9NU", De Zeeuwse en de regionale ten toonstelling omvatten ruim hon derd originele pamfletten, docu menten en foto's. De tentoonstelling is dageliiks te bezichtigen van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 uur tot 1 7.00 uur. Op vrijdag bovendien van 19.00 uur tot 21.00 uur. Op zondag is de tentoonstelling ge sloten. de wegverbetering was. De dienst heeft zijn bevindingen neergelegd in het evaluatierapport "Aanpas sing verkeersstructuur Seroosker ke". Het verkeer tussen de Wilgen- hoekweg (tak Sint-Laurens) en de Vrouwenpolderseweg maakt nu bijna altijd gebruik van de -Kat- weg: 95% volgt de nieuwe route (vroeger maakte 31% gebruik van de toen smalle Kadetweg). Het verkeer tussen de Vrouwen polderseweg en de Wilgenhoek- weg. met als richting Öostkapelle (en omgekeerd) ging voor de re constructie Steevast door de To renstraat. Nu doet 40 procent dat nog, terwijl de overige 60 procent de Kadetweg gebruikt. Conclusie is dan ook dat de ver keersintensiteit in de Torenstraat en op de Kadetweg het meest is veranderd: de Torenstraat krijgt minder en de Kadetweg juist meer verkeer te verwerken, hetgeen ook de bedoeling was. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180 31392 of 31402 Sinterklaas is op woensdag 28 november tussen twee en vier uur 's middags in de Schelde straat te Vlissingen. De win keliersvereniging in die straat heeft hem uitgenodigd. De Sint verwacht trouwens dat de jeugd tekeningen voor hem nieeneemt. die hij zal ophan gen in zijn onderkomen in de Scheldestraat, waarna hij ze in zal pakken om in Spanje er van te genieten. Het Middelburgs VVD-raadslid mr. D.F. Vos opent op vrijdag 23 november de tentoonstelling Vi- voka 1984 in De Vleeshal te Mid delburg. De opening geschiedt om 19.30 uur. Tot en met zondag 2 december is deze tentoonstelling dagelijks geopend van 10 tot 22 uur. De laatste dag sluit de Vlees hal om 18 uur. Voor de organisatie van dit jaar lijkse evenement, tekenen de aquariumvereniging Barbus Con- chonius, de Vlissingse vereniging De Vogelliefhebbers en de afde ling Zeeland van de vereniging Succulcnta (planten). De aqua riumvereniging toont diverse zoutwatervissen. Dankzij de vo gelvereniging is er een keur aan tropische vogels en in een zaal is een siervijver waarin enkele sie- reenden kunnen rondzwemmen. Succulenta showt een grote col lectie cactussen en vetplanten. Er zijn planten bij van meer dan 25 jaar oud' De aankleding van de tentoonstellingsruimte is in han den van kwekerij Het Moesbosch uit Koudekerke. Het interviewmet GA B-mede- werker Du Long over het ge brek aan gekwalificeerd perso neel in de sociale werkvoorzie ning (De Faam/ De Vlissinger, 7 november jl), schreeuwt om een reactie. "A Is gevolg van een veranderend arbeidsethos zijn WAO'ers niet meer bereid een functie binnen de sociale werk voorziening te aanvaarden", aldus de heer Du Long. Ik heb voor hem nog wat op- frissertjes. Door de bezuinigingen van de laatste jaren zijn WAO'ers die werkzaam zijn in de sociale werkvoor ziening in inkomen achter uit gegaan met soms wel f 800,— per maand. Veel werkwillige WAO'ers - en die zijn er dus wel de gelijk! - zien af van een SW-dienstverband omdat ze er op toe zouden moeten leggen. De WS W-lonen zijn de laatste jaren over de hele li nie fors gekort. Er zijn vervelende rechts positionele consequenties voor WAO'ers die na ver loop van tijd in de sociale werkvoorziening stuklopen. Tot en met 1986 geldt voor de SW een jaarlijkse min- groei van 2%, die mede via een aktlef ontmoedigings beleid van de arbeidsbu reaus dient te worden be reikt. Recentelijk is de zgn. be vorderingsplicht komen te vervallende verplichting van gemeentebesturen om daarvoor in aanmerking komende personen voor te dragen voor een SW- dienstverband en tevens voor werk in de SW te zor gen beslaat niet meer. Het initiatief moet nu louter van de aspirant-werknemer zelf komen. Met andere woor den, als de cliënt bij het GAB zelf de sociale werk voorziening niet oppert als mogelijkheid, kraait er geen haan naar. A lie deregulerings-idealen ten spijt, dient de cliënt te beschikken over een gede gen kennis op het vlak van de sociale wetgeving voora leer hij of zij bij hel GA B bij de afdeling Bijzondere Be middeling belandt. Vervol gens moeten dan nog hemel en aarde worden bewogen om een keuring los te krij- gen. De sociale werkvoorziening is er niet alleen voor WA O 'ers. Integendeel, slechts ca. 30% van de me dewerkers in de SW heeft een aan hel WS W-salaris aangepaste - WAO-uitke- ring. Niet alleen de sociale werkvoorziening, ook het zgn. vrije bedrijf kampt met een gebrek aan hoog c.q. specialistisch opgeleid per soneel. De heer Du Long zou uil hoofde van zijn functie toch moeten weten dat dat meer het gevolg is van een veranderende ar- beidsmwVx dan van een ve randerend arbeidsethos. Al met al heeft de heer Du Long met zijn uitlatingen een flink aantal WAO'ers in de kuif gepikt. Maakt dal soms- deel uit van dat ontmoedi gingsbeleid? Moet uit het feil dat hij niet publiekelijk terug gefloten wordt, de conclusie worden getrokken dat Du Longs opvattingen door meer deren in zijn milieu worden ge deeld? Of gaat het hier gewoon om een ernstig geval van be roepsdeformatie? Uil het grote aantal reacties dal de laatste dagen bij het ADZ in Vlissin gen binnenstroomt, blijkt in ieder geval dat 't met het ar beidsethos van WAO'ers wel snor zit. Het ziet er dan ook naar uil, dat de problemen bin nenkort uit de wereld zijn. Iro- nischerwijze is daarbij de hulp van het GAB onontbeerlijk. Ik ben benieuwd! Mocht de heer Du Long zijn uitlatingen hebben gedaan met de bedoeling om dit resultaat te bewerkstelligen, dan heb ik zijn tactisch'' inzicht schromelijk onderschat. G J. Gerestein medewerker ADZ-Vlissingen SPORT VAN TOEN Tijdens het nederlagen toernooi in 1930 presenteerde de voetbal club RCS uit Souburg zich aldus. Mevrouw De Rijke, die woont aan de Zeewijksingel 74 in Oost-Sou burg. stuurde ons deze foto en noemde de volgende namen. Vlnr.: Bertus van de Vijver (over leden), Anton Mijnsbergen, Bernhart Landsheer, Piet Vaes (overleden), Jan Vermaat, Brau Landsheer '(overleden), Rinus Sinke (overleden). Piet Wanjon, Harrie Plompen, Jo Vaes, Piet Schunselaar en de scheidsrechter Imanse. Ook deze foto kunt u weer bestel len bij de redactie van dit blad. U dient dan samen met dit knipsel 7,50 te zenden aan De Faam-De Vlissinger, Postbus 5017, 4330 KA in Middelburg. U kunt betalen met een cheque (op naam van fo tograaf Ruben Oreel) of met geld (aantekenen is verplicht van de PTT). Na de plaatsing van mijn 'Walcherse boerderij', geschil derd in 1938 door Louis Heij- mans, in uw blad van woensdag 7 november onder de rubriek "Wie wat waar", deel ik U mede hierop 15 telefonische reacties te hebben gehad. Ik ben inmiddels precies te weten gekomen welke boerderij des tijds is geschilderd. Het betrof de hofstede 'Drie wegen' te Rit them, destijds be woond door de familie J. de Pagter. In januari '45 is deze boerderij door het water volle dig vernield, maar later in ge heel andere stijl weer herbouwd en wordt nu weer bewoond door een fam. J. de Pagter sr. Nog maals hartelijk dank voor uw medewerking in deze. H. Dekker, Meanderhof 201, Middelburg Een kleinigheidje misschien, maar ik dacht altijd dat een redactie van een krant objectief is, en niet eenzijdig wat betreft bekendmaking van program ma's. Een advertentie wordt toch geplaatst zoals die is op gegeven, er worden toch geen artikelen uitgelaten omdat een redactie die artikelen niet leuk vind? Het gaat hierom: in ver schillende bladen van vorige week woensdag wordt terecht aandacht besteed aan het 25- jarig jubileum van "Accordeo- la", het feestprogramma daar van met medewerking van gas toptredens van o.a. dansschool De Jong. Waarom mis ik dan in een bekenduaking in de Faam en De Vlissinger over hel jubileum juist een optreden van deze dansschool? Een vergis sing misschien? Of toch weer omdat men niet adverteerT in deze krant, en dan geen aan dacht waard is meneer Hanne- man? Een goede redacteur houdt toch geen informatie voor zijn lezers achter dacht ik Ria van den Boogaart Buitcnhove 173 Middelburg

de Vlissinger | 1984 | | pagina 9