informatiepagina van de gemeente vlissingen Nieuwbouw 'Ter Reede' voorziet in behoefte Sinterklaas ook op bezoek in Vlissingen Waar is het talent? 1 r Wie-oh-wie? I Wat ligt ter inzage? Werkzaamheden Vissershaven volgens schema DE VLISSINGER Woensdag21 november 1984 redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. W Aanmelden Informatie hoeken Commissies vergaderen Vergadering over nieuwe inrichting Molenstraat Beschikking Bouwaanvragen Bestemmingsplan Openbare vergadering projectgroep Ritthem Brochure 'Om de kwaliteit van de arbeid' I Huisvuil aanbieden? Begroting en begeleidings brief ter inzage Even bijpraten met wethouder G.J.A.M. Adan Vergader schema! 985 GLAS HET INZAMELEN WAARD. HU? IN DE GLASBAK! Belastingen Medezeggenschap op scholen Schoolzwemmen Vismijn IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL Ruim twee jaar heeft de renovatie en nieuwbouw van enkele vleugels van het bejaardencentrum 'Ter Reede' geduurd. In die periode is er echter een stuk huisvesting voor ouderen tot stand gebracht, waar Vlissingen trots op mag zijn. Het gebouw, dat al volledig bezet is, voldoet nu aan alle heden daagse eisen. Het was mevrouw M.F. de Graaf-Verstelle die vanmiddag (woensdag) de officiële opening verrichtte van de nieuwe- en gerenoveerde vleugels. Zij is de weduwe van de eind vorig jaar overleden directeur De Graaf, die een groot aandeel heeft gehad in dè voorbereidingen voor het omvangrijke project. Dat omvatte in grote lijnen drie onderdelen: sloop van de oost vleugel en op de plaats daarvan vervangende nieuwbouw (47 bedden), nieuwbouw van de noordvleugel (43 bedden) en renovatie van de tussenvleugel (36 bedden). Het totaal aantal bedden van het bejaardencen trum is daarmee gekomen op 265. De nieuvVbouw en renova tie, die zo'n 9,5 miljoen gulden heeft gekost, werd uitgevoerd door aannemingsbedrijf Peters b.v. uit Souburg. Het ontwerp is van architectenbureau Jobse uit Vlissingen. 'Ter Reede' voorziet in een duidelijke vraag. De wachtlijst voor dit deel om vat op dit moment naast ruim 30 echtparen zo'n 150 alleen staanden. Dat zijn dan perso nen die door de indicatiecom missie urgent zijn bevonden om in het bejaardenoord te worden opgenomen. Ook de 48 flats aan de Vondellaan en de 196 aan de Vredenhoflaan die on der 'Ter Reede' vallen zijn ge heel bezet. Hiervoor bestaat eveneens een forse wachtlijst. Wellicht roept dit artikel vragen op over aanmelding voor een bejaardenoord, of dat nu 'Ter Reede' of het in aanbouw zijnde christelijke bejaardentehuis is. Iedere Walcherse oudere die in De nieuwe oostvleugel van 'Ter Reede'. (foto Cor Schuilwerve). een bejaardenoord wil worden opgenomen, moet zich eerst aanmelden bij de Regionale In dicatiecommissie Walcheren. Een bejaardenoord of verzor gingstehuis mag namelijk al leen bejaarden opnemen nadat hierover door de indicatiecom missie advies is uitgebracht. Zo'n advies kan inhouden dat de gevraagde opneming nood zakelijk is (ook al kan dit om praktische redenen niet altijd op korte termijn). Bij een der gelijk positief advies wordt ook de urgentie aangegeven. De commissie kan echter ook ad viseren dat opneming nog niet Zo stapte Sint vorig jaar in de Koopmanshaven aan wal. (foto Cor Schuilwerve). Het zijn weer drukke tijden voor Sinterklaas en zijn zwarte Pieten. Afgelopen zaterdag stapte hij in Souburg van z'n boot uit Spanje. Na zijn bezoek aan de Souburgse kinderen is hij de Vlissingse jeugd niet vergeten. Ondanks alle drukte - want hij wordt ook nog in andere plaatsen verwacht - heeft hij beloofd aanstaande zater dag de tijd te willen nemen voor 'jong' Vlissingen. Hij arriveert weer met de boot. Daarmee komt hij 's middags om half twee in de Koopmans haven aan. Net als ieder jaar wordt hij daar verwelkomd door een vertegenwoordiging van het gemeentebestuur. Natuur lijk is er ook hier muziek en een heleboel kinderen! Die wil len allemaal een plaatsje waar ze Sint goed kunnen zien. Het is dan niet leuk dat auto's enzo in de weg staan. Daarom mogen er zaterdagmiddag van half één tot twee uur geen auto's wor den geparkeerd op de volgende plaatsen: Keizersbolwerk (bij het "stadbeeld van Michiel de Ruyter), Noordzeestraat, hoek Beursplein, Smalle Kade (bij de 'Flying Dutchman') en, zo no dig, het De Ruyterplein (voor de oude vismijn). Uiteraard zal doorgaand verkeer in de buurt van de Koopmanshaven op ge noemde tijd niet mogelijk zijn. Nadat de Sint welkom is gehe ten bestijgt hij z'n paard en gaat dan met z'n Pieten een tocht maken door de volgende stra ten. Beursplein, Bellamypark, Spui straat, Lange Zelke, Schutterij straat, Bussestraat, Spuistraat, Coosje Buskenstraat, Badhuis straat, Paul Krugerstraat, Brou- wenaarstraat, Singel, Paul Kru gerstraat, Scheldestraat, Aagje Dekenstraat, Walstraat, Nieu- wendijk (mogelijk Nieuwstraat), Bellamypark, Smalle Kade en Beursplein. nodig is. De bejaarde is overi gens vrij in de keuze van het bejaardenoord waar hij of zij heen wil. Anderzijds is zo'n in stelling echter niet verplicht een bejaarde op te nemen, ook al heeft die een positief advies gekregen. De Regionale Indicatiecom missie Walcheren is werkzaam voor alle acht gemeenten in deze regio. Zij is gevestigd op het adres Simpelhuisstraat 1, 4331 PH Middelburg en heeft ais telefoonnummer 01180-33001. "Er zijn in Vlissingen circa 2300 mensen werkloos. Aller minst een plezierige situatie voor met name diegenen die al langdurig pogingen onderne men om een nieuw baan te vin den, maar hier (nog) niet in ge slaagd zijn. Een schijnbaar uit zichtloze situatie voor school verlatende jongeren, die er nog niet in geslaagd zijn een eerste baan te vinden". Dit zijn de inleidende woorden op het felgele vouwblad, dat enige weken geleden huis-aan- huis in Vlissingen werd be zorgd. Het bracht de inwoners van deze gemeente een aantal werkprojecten voor werklozen onder de aandacht. De reacties bleven gelukkig niet uit. Toch zijn er nog een aantal plaatsen vrij bij de verschillende projec ten. Da's jammer. Want onder al die werklozen zitten talenten op zeer uiteenlopend gebied. Mis schien bent u er één van, of uw echtgeno(o)t(e), of een vriend, een vriendin, of... Wie? Want er zijn projecten waar men graag van die talenten gebruik wil maken. Misschien kunt u het vouwblad er nog eens bijpak ken. Of, als u het niet meer bij de hand hebt, even aanvragen. De Vrijwilligers Vacaturebank (Badhuisstraat 104 in Vlissin gen, tel. 19397) helpt u er graag aan. "Wie wil helpen bij de vogelop vang? Hieronder volgt een globaal overzicht van de projecten, waar vrijwilligers van harte wel kom zijn. De medewerkers van de bovengenoemde vacature bank helpen u graag aan meer informatie. 1. Kringloopwinkel, kringloop werkplaats, en schillenop- haaldienst in Oost-Souburg 2. Zeefdrukkerij 'De Piek' 3. Werklozenkrant 4. De tuin. 5. Klussendienst 6. Houtbewerking 7. Vogelopvang 8. Raads- en Advieswinkel 9. Ramschip Schorpioen 10-Huiswerkklas 11.Stichting Welzijn voor Ou deren 12.Speel-o-theek 13.Sportieve recreatie Bossen- burg. Vandaag, woensdag 21 no vember, vergaderen er twee vaste commissies van advies en bijstand. Wie er bij wil zijn moet snel zijn, want ze begin nen allebei om 19.30 uur. De ene is de commissie financiën, de andere de commissie so ciale aangelegenheden. Beide vergaderingen zijn openbaar. En dat niet alleen. Er is ook spreekrecht voor het publiek! Dat geldt ook voor die voor economische zaken. Die komt echter pas maandag de 26ste bijeen, eveneens in het stad huis. De voorzitter zal de ver gadering om 16.00 uur openen. Twee dagen daarna worden de leden van de commissie Sport- belangen in het stadhuis ver wacht. Om precies te zijn! om 19.30 uur. Bij de Klussendienst zitten ze nog steeds dringend verlegen om handige vrouwen en man nen. Deze klussendienst ver richt zeer uiteenlopende klus sen in huis en tuin, zij het alleen voor de zogenaamde 'minima'. Zelf gereedschap meebrengen hoeft niet. De klussendienst heeft namelijk een eigen auto busje en het nodige timmer-, schilder-, tuinmateriaal' Zin d'r in? Wacht dan niet te lang en Volgende week maandag 26 november a.s. vergadert om 19.30 uur in het stadhuis voor de eerste maal de "straatwerk groep herinrichting Molen straat". Deze vergadering is openbaar. De werkgroep is een samenwerkingsverband van de gemeente en bewoners van de Molenstraat. De taak van de werkgroep is te komen tot een plan voor herinrichting van de Molenstraat dat kan worden uitgevoerd tegen de tijd dat de bouwactiviteiten hier beëindigd zijn. bel even met de Klussendienst (tel.nr. 19397). Een persoonlijk bezoek mag natuurlijk ook. Het adres is dan Badhuisstraat 104. De heer C.H. Schroevers heeft een hinderwetvergunning aange vraagd voor een winkel in tweedehands boeken annex inrichting voor opslag en verkoop van vuurwerk' Dit, met betrekking tot het pand Scheldestraat 41. Burgemeester en wethouders zijn van plan de vergunning te verlenen. Voordat zij daartoe overgaan ligt de aanvraag tot en met 14 december a.s. ter inzage bij de afdeling algemene zaken in het stadhuis. Bij deze afdeling kan men van vandaag tot en met vrijdag terecht van 08.30- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 15.00 uur. Op woensdagavond kunt u de aanvraag en de bij behorende stukken bovendien inzien in de gemeentelijke in- formatiehoek 'Onder de Trap' in het stadhuis (van 17.15- tot 20.15 uur). De 14de december is ook de uiterste datum waarop men bij b. en w. bezwaar kan aantekenen tegen het verlenen van de vergunning. Maakt u lie ver mondeling uw bezwaren duidelijk, dan kan dat ook. Als uiterste datum daarvoor geldt 7 december. De volgende twee aanvragen zijn al in een verdergevorderd stadium van behandeling. Het zijn die van: - de heer J.M. van de Berg voor een autospuitinrichting op het perceel Cruquisstraat 35 te Vlissingen en - de heer Fliers voor een ver kooppunt van frites en der gelijke op het perceel Veer- havenweg (opstelterrein Provinciale Stoombootdien sten). B. en w. hebben besloten beide aangevraagde vergunningen te verlenen. Voordat zij dat doen worden alle stukken tot en met 14 december a.s. ter inzage ge- lege bij de afdeling algemene zaken. De openingstijden van deze afdeling staan in de eerste alinea. Beroep instellen is al leen nog mogelijk bij de kroon en dan nog alleen voor een be perkt aantal personen. Hierover kan men u bij de afdeling alge mene zaken nader informeren. Bij de afdeling ruimtelijke orde ning in het stadhuis kunnen vanaf morgen tot en met 6 de cember a.s. twee bouwaanvra gen worden ingezien. Het zijn die van D. v.d. Linde (voor het wijzigen van de voorgevel van P. Krugerstraat 312) en J.J. Walrave (voor uitbreiding van de woning Glacisstraat 143). B. en w. willen de gevraagde ver gunningen verlenen. Belang hebbenden kunnen in de perio de waarin de aanvragen ter in zage liggen schriftelijk hun eventuele bezwaren indienen bij b. en w. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben goedkeuring ver leend aan het bestemmings plan Boulevard, tweede plan verandering. Dit plan werd op 29 april 1983 reeds door de raad vastgesteld. Het bestem mingsplan, dat nu onherroepe lijk is geworden, ligt ter inzage bij de afdeling ruimtelijke or dening in het stadhuis. Volgende week woensdag 28 november vergadert om 20.00 uur de projectgroep Ritthem in het openbaar in "Ons Dorps leven". De projectgroep is een samenwerkingsverband van de gemeente en bewoners ten be hoeve van de dorpsvernieu wing. Zo staat op de agenda van volgende week o.a. een studie naar woningbouw in de Weverstraat, de Dorpsstraat en de Zuidwateringstraat. De werkgroep Vrede-lndustrie- Milieu (kortweg: V.I.M.) heeft een brochure samengesteld met als titel 'Om kwaliteit van de arbeid'. In hoofdstuk 1 wordt aandacht besteed aan het 'Werken in de wapenindustrie'. De titel van hoofdstuk 2 is 'Energie', terwijl hoofdstuk 3 gaat over 'Hoe verder met de Koninklijke Maatschappij De Schelde'. Met deze brochure wil de werk groep V.I.M. bereiken, dat een brede laag van de Zeeuwse be volking pogingen ondersteunt om de K.M.S. minder afhanke lijk te maken van defensieop drachten en nucleaire industrie en meer kansen te bieden op de civiele markt. In de komende maanden zullen aan de hand van de brochure gesprekken worden aangegaan met diverse maatschappelijke groeperin gen over de omschakeling van wapen- naar civiele produktie en nucleaire- naar milieuvrien delijke productie (conversie). In het voorjaar van 1985 zal hier over een themadag worden georganiseerd. De brochure is voor 1,— verkrijgbaar bij het secretariaat van de werkgroep, Badhuisstraat 104 in Vlissingen (tel. 01184-16655). Wanneer de brochure moet worden toege zonden dient eerst een bedrag van 2,60 (kosten brochure èn verzendkosten) te worden ge stort op gironummer 7433 van de RABO-bank Vlissingen. Dit, ten name van de Stichting Op bouwwerk Vlissingen, bankre keningnummer 3493.21.884, onder vermelding van brochure werkgroep V.I.M. Er zijn er vijf, stuk voor stuk voorzien van zeer uiteenlopend materiaal. Folders bijvoor beeld, over zeer uiteenlopende onderwerpen èn gratis mee te nemen. Óf allerlei nota's, be stemmingsplannen, de Alge mene Politieverordening, te veel om hier op te noemen. Het gaat hier, zoals U waarschijn lijk al begreep, over de vijf ge meentelijke informatiehoeken. Niet dat u hier op alle vragen aan of over de gemeente een antwoord kunt vinden, wel op vele. Schroom niet. stap er eens binnen. Kunt u niet vinden wat u zoekt, neem dan even contact op met het Stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis (begane grond, kamer 034, tel. 87335). De informatiehoeken zijn on dergebracht in: - de openbare bibliotheek, Spuistraat 22-24, 's maandags geopend van 13.30- tot 20.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- tot 20.00 uur en 's zaterdags van 10.00- tot 12.30 uur; donderdag de gehele dag gesloten; - wijkcentrum Middenhof, Ka naalstraat 64, Oost-Souburg, maandag tot en met vrijdag van 08.30- tot 11.00 uur; tot en met donderdag ook van 19.30- tot 21.00 uur. - het wijkcentrum 'Open Hof' Alexander Gogelweg 59, maandag tot en met vrijdag van 08.00- tot 12.00 uur en van 19.00- tot 23.00 uur; - wijkcentrum 'Aldegonde' op maandag tot en met zaterdag tijdens kantooruren, behalve donderdagochtend vrijdag ochtend en zaterdagmiddag; - stadhuis geopend van maan dag tot en met vrijdag van 08.00- tot 12.30 uur en van 13.30- tot 17.00 uur (informa- tiehoek ('Onder de trap'). Het huis- en grofvuil wordt één maal per week bij u opgehaald door de gemeentelijke reini gingsdienst. Gelukkig maar, Stel, dat al het huisvuil in uw achtertuin of op het balkon opgeslagen zou moeten worden... Jammer ge noeg gaat er echter bij het 'aanbieden' van het huis- en grofvuil nog wel eens wat mis. Daarom hieronder een paar 'spelregels'. Ze kunnen we sa men helpen de gemeente schoon te houden! - Het vuil moet worden aange boden in onbeschadigde plas tic zakken van goede kwaliteit. -Het vuil mag pas buiten wor den gezet op de dag dat de rei nigingsdienst het komt halen. - Alles wat niet in een plastic zak kan moet goed gebundeld zijn. Bovendien mogen de afmetin gen niet groter zijn dan 60x60x120 cm, en niet zwaar der wegen dan twintig kilo! - Alles moet voor de reinigings dienst worden neergezet op de rand van de stoep, in ieder ge val zo dicht mogelijk aan de rij weg of op de daarvoor bestem de plaatsen. Help de reinigingsdienst uw stad schoon te houden! Vorige week Is de begelei dingsbrief van burgemeester en wethouders bij de begroting 1984 aan de raadsleden toege stuurd. Wethouder Adan maakt hier in de rubriek 'Even bijpra ten met' ook melding van. Uiteraard is zowel de begelei dingsbrief als de ontwerp-be- groting voor belangstellenden bij de gemeente verkrijgbaar. Hiervoor moeten dan wel le- geskosten worden voldaan. Beide omvangrijke stukken kunt u echter ook inzien in de vijf gemeentelijke informatie hoeken. Waar die zijn te vinden staat in een bericht elders op deze pagina. Voor de behandeling van de begroting zijn meerdere dagen uitgetrokken. Om te beginnen is er op maandag 17 december het vooronderzoek, aanvang half acht 's avonds. De algeme ne beschouwingen, repliek en dupliek zijn op 29 en 30 januari en op 1 februari. Deze verga deringen beginnen om respec tievelijk 19.30-, 19.30- en 10.00 uur. Uiteraard zullen al deze bijeenkomsten tegen die tijd op deze pagina worden aange kondigd. De werkzaamheden voor de renovatie van de Vissershaven zijn nu zover gevorderd dat aan de zijde van de Nieuwendljk (gedeelte lijk) en de Zeilmarkt de damplanken 'geslagen' zijn. Die vormen in gedeelten een soort waterdichte 'kuip'. Daardoor wordt het mo gelijk om, niet gehinderd door de waterstand in de haven, de betonconstructie en het metselwerk van de muren aan te brengen. Na afloop van die werkzaamheden worden de damplanken onder de waterspiegel afgebrand en het bovengedeelte vervolgens el ders gebruikt in de haven. Niet zo zichtbaar zijn de anker staven, die inmiddels schuin in de kademuur (tot een diepte van 20 meter onder het maai veld). zijn aangebracht. Mo menteel zijn ze nog 'werkeloos'. Maar niet meer voor lang. De aannemer is reeds ter plaatse van de ankerstaven begonnen met het storten van betonnen platen in de bestaande haven muur. In deze platen zijn (en worden) de zogenaamde 'an- kerstoelen' opgenomen. Daar op worden vervolgens de an- Het gemeentebestuur van Vlis singen heeft niet minder dan veertien openbare vaste com missies van advies en bijstand. Uitgaande van de raadsverga dering (die als regel iedere laatste vrijdag van de maand wordt gehouden) kennen de meeste commissies een vast(e) vergaderdag en -uur. Echter, er is geen regel zonder uitzondering. Zo ook hier, bij voorbeeld in de vorm van feest dagen. Om die reden is er het vergaderschema 1985 opge steld. Daarop zijn onder meer terug te vindèn de vergaderdata van de meeste commissies (niet die van de zogenoemde art. 61-commissies!); -de 'gewone' raadsvergaderin gen; -de begrotingsbehandeling, zo wel het vooronderzoek als de algemene beschouwingen. Wie interesse heeft voor dit schema kan er een halen bij het Stafbureau Voorlichting en in spraak in het'stadhuis, begane grond, kamer 034. U kunt ook naar nummer 87335 bellen. Het schema zal u dan worden toe gestuurd. kerstaven gespannen. Hierna zal de eerdergenoemde 'kuip' worden uitgediept en een be tonconstructie worden gestort tussen de voet van de oude ka demuur en de stalen damwand. Daarna wordt op circa 15 25 cm. uit de bestaande muur een nieuwe gemetselde wand op getrokken; de ruimte tussen beide wanden wordt gevuld met beton. De foto van Cor Schuilwerve toont de aan de zijde van de Nieuwe, dijk geslagen damplanken. In de vorige rubriek waarin ik met u 'bijpraatte, kon ik al melden dat het college een voorstel voor de raad aan het voorbereiden was om de begroting sluitend te krijgen. Inmiddels zijn we al weer enkele stappen verder. Zo ging eind ok tober de gemeenteraad akkoord met een - overigens geringe - aanpassing van de diverse ge meentelijke belastingen. Boven dien hebben de raadsleden vorige week de begeleidingsbrief bij de begroting ontvangen. In deze brief vertellen wij de raad. en daarmee de gehele VlissingSe bevolking, wat onze plannen zijn voor vol gend jaar. Plannen, die betrekking hebben op de vele, zeer uiteenlo pende terreinen waarop de ge meente actief is. Hoe de gemeen teraad hierover denkt zal tijdens de algemene beschouwing, eind januari volgend jaar, blijken. Uiteraard kunt u ook kennis ne men van de begroting, en de be geleidingsbrief. Beide liggen ter inzage in de gemeentelijke infor- matiehoeken. Trouwens, ik vind het wel aardig om dat hier nog even op te merken, de voorberei dingen voor de begroting van het jaar daarop, 1986. zijn nu al ge start! De afgelopen weken zijn alle aan slagen voor de gemeentelijke be lastingen de deur uitgegaan. Voor het eerst sinds jaren zijn - op een enkele uitzondering na - de aan slagen bij u in de bus gevallen in het jaar waarop ze betrekking hebben. De achterstand, een ge volg van het starten met automa tisering enige jaren geleden, is namelijk geheel weggewerkt. Dat betekent concreet dat we als ge meente er nu aan kunnen gaan werken om de aanslagen voortaan nog vroeger in het jaar bij u be zorgd te krijgen. Niet, zoals nu. in de toch wel duurdere laatste maanden van het jaar. Vorige week heb ik de gemeen schappelijke medezeggenschaps raad voor het onderwijs mogen installeren. Deze vormt de 'koe pel' van de medezeggenschapsra den van alle scholen en school vormen in Vlissingen. Met de in stelling ervan is het sluitstuk vol tooid van de medezeggenschap in het onderwijs, op basis van de gelijknamige wet. Ik vind het een goede zaak dat de inspraak van ouders - en op sommige scholen ook van leerlingen - definitief wettelijk is geregeld. Weliswaar gaat de uitvoering ervan her en der moeizaam. Toch hoop ik dat er een goed gebruik zat worden ge maakt van de mogel jkheden die de wet biedt! Nu we het toch over onderwijs hebben: ik vind het plezierig te kunnen melden dat we cis college binnen de nieuwo begroting mid delen hebben gevonden om het schoolzwemmen te handhaven in de huidige vorm. Er zal trouwens in de sector onderwijs nauwelijks bezuinigd hoeven te worden! Eind november, begin december zal de nieuwe vismijn in gebruik kunnen worden genomen. Dat is netjes binnen de gestelde termij nen, mag ik wel zeggen, we kun nen met het gebouw als zodanig tevreden zijn. Momenteel wordt er ook hard gewerkt aan allerlei we-, zenlijke zaken als electra, water voorziening, wegen en dergelijke. Waarbij, voor alle duidelijkheid, de aanvoerweg wordt aangelegd door de NV Haven van Vlissingen. Nu er ook een oplossing in zicht is voor een parkeerterrein voor de handel, hoop ik van ganser harte dat daarmee de problematiek voor handel en visserij op gelost zal worden. En, in het verlengde daarvan, dat nu alle energie ge stoken kan gaan worden in uit breiding van economische activi teiten van het visserijgebeuren!

de Vlissinger | 1984 | | pagina 5