informatiepagina van de gemeente vlissingen Werk voor vrijwilligers I Wat ligt ter inzage? Tijd over in de vakantie? Vernieuwing van de Scheldestraat I Eenmalige uitkering 1984 GLAS HET INZAMELEN WAARD. rO O 1/ Isolatie: Wat doen we zelf? HUP IN DE GLASBAK! Jednokratna isplata za 1984.godinu 1984 yili bir defalik ödenegi 1984 ëjtó.1 j j*J yyJI Subvención extra unica en 1984 Nieuwe opgaven voor informatiegids 'Kijk op Vlissingen' I Commissies vergaderen DE VLISSINGER Woensdag 10 oktober 1984 redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. Lang niet iedereen ervaart het werkloos zijn als plezierig. Een hobbie kan soms een oplossing bieden, maar een hobbie-voor-hele-dagen is toch niet dezelfde die men voorheen in de wat schaarsere vrije avonduren beoefen de. Daarbij kan het binnen het gezin ook wel eens een opluchting beteke nen als men er eens even uit kan, even de gedachten kan verzetten Eigen project? De projecten Hinderwet Weigeringen Vergunningverlening Bestemmingsplannen Bij de afdeling Ruimtelijke Or dening in het stadhuis (kamer 147) liggen ter inzage enkele door de raad genomen zoge naamde 'voorbereidingsbe- sluiten'. Daarmee heeft de raad vastgesteld dat er voor enkele gebieden een (wijziging van het) bestemmingsplan kan worden voorbereid. Het gaat om de volgende gebieden: 1. Westerscheldemond; 2. De Schelde; 3. en 4. Oost-Souburg (gedeelte Burchtstraat en ge deelte Oranjeplein). Wet geluidhinder Verkeer kijk op vlissingen 1984 Advertenties Isolatie: de moeite waard! I Klusje? Hieronder staat in het Servo-Kroatisch, Turks, Arabisch en Spaans de vol gende tekst: Eenmalige uitkering 1984. Aanvraagformulieren kunt u opha len bij het postkantoor. Ako imate minimalni dohodak zatrazite na postanskom uredu formular za podnosenje zahteva za jednokratnu isplatu. $ayet sadece asgari bir gelire sahipseniz ba§vuru formülünü postaneden isteyiniz. Sólo si ud. tiene el ingreso rm'nimo pida en la Oficina de Correos el formulario de solicitud. Even bijpraten met burgemeester Westerhout Nieuwe hulpverlenings organisatie Openbare orde en veiligheid IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL De vrijwilligers Vacature Bank biedt daartoe mogelijkheden. Niet dat zij pretendeert voor alle pro blemen die met werkloosheid samenhangen een oplossing te hebben. Wel kan zij u 'aan de slag' helpen, bij wijze van spreken 'de mouwen helpen opstropen'. Hieronder staat een aantal pro jecten waar men nog hard vrij willigers nodig heeft. Projecten, waarmee men bovendien vaak kan helpen Vlissingen voor mens en dier leefbaar te hou den. Uitkeringsgerechtigden kunnen er zo beginnen. Zij hoeven geen persoonlijke toe stemming te vragen als zij een uitkering ontvangen via de Ge meentelijke Sociale Dienst. Ontvangt men een uitkering via de bedrijfsvereniging of het G.A.K., dan moet er wel per soonlijke toestemming worden verkregen. Het kan ook best zijn dat u al een poosje loopt te broeden op een soortgelijk project als hier onder. Ook in dat geval bent u welkom bij de Vrijwilligers Va caturebank. De medewerkers daarvan helpen u graag op weg. Zij hebben spreekuur op don derdagmiddag van twee tot vier uur en vrijdagmorgen van ne gen tot twaalf uur. Bellen kan men van maandag tot en met vrijdag (tijdens kantooruren) naar nummer 19397. Bij de volgende projecten zijn vrijwilligers van harte welkom: 1. de Raads- en Advieswinkel vraagt met spoed een vrij williger met de opleiding H.B.O. Maatschappelijk Werk of M.B.O. Sociale Dienstverlening. 2. de Vogelopvang Walcheren, een van de langstdraaiende projecten. 3. het Ramschip 'Schorpioen'; hier kunnen mensen aan het werk die graag knutselen en bedreven zijn met kwast, plamuurmes, hamer, beitel, boor en ander gereedschap. 4. het Schillenproject en de Hergebruikwinkel is op zoek naar 5 milieuboeren om schillen op te halen, 1 a 2 mensen voor het repareren van televisies en dergelijke, iemand die huishoudelijke electrische apparaten kan repareren, 2 winkeliers en 4 personen die vodden willen weven. 5. de Werklozenkrant; welke vrijwilligers willen helpen bij het in elkaar zetten van de krant? 6. de Huiswerkklas; wie wil al lochtone leerlingen uit de zesde klas van de lagere school en de brugklas van het voortgezet onderwijs helpen bij het maken van huiswerk? 7. de Stichting Welzijn voor Ouderen heeft reeds een aantal medewerkers die contacten onderhouden met ouderen en die meehelpen bij allerlei activiteiten. Zij De firma L. Hoek uit Oost-Souburg heeft bij burgemeester en wethouders een aanvraag ingediend voor een hinderwetvergun ning. Dit, met het oog op een inrichting voor het bewaren en/of bewerken van afvalprodukten zoals oude metalen, accu's, oud papier en dergelijke op het perceel Ritthemseweg 37a. Bovendien was door de heer P. van Ham om een hinderwetvergunning ge vraagd voor een verkooppunt van frites en dergelijke op de hoek Troelstraweg/Alexander Gogelweg. B. en w. hebben echter beslo ten beide aanvragen te weige ren. Deze beschikkingen en de andere stukken die er op be trekking hebben liggen nog tot en met 17 oktober a.s. ter inza ge bij de afdeling Algemene Zaken in het stadhuis. Deze af deling is daar gehuisvest op de eerste verdieping. Men kan hier op alle werkdagen (behalve za terdag) terecht van 08.30- tot 12.30 uur en 13.30- tot 15.00 uur. Men kan de stukken ook vanavond (woensdag) inzien in de gemeentelijke informatie- hoek 'onder de trap' in het stadhuis en wel van 17.15- tot 20.15 uur. Bezwaar maken is mogelijk tot en met 17 oktober a.s. bij b. en w. van Vlissingen. Het college is van plan om aan de heer C.H. de Jonge een hin derwetvergunning te verlenen voor een tectyleerinrichting aan de Gildeweg 25. De aanvraag en de stukken die erbij horen liggen ter inzage bij de afdeling Algemene Zaken. (Zie voor plaats en openingstijden hier boven). Bezwaren kunnen bij b. en w. worden ingediend tot en met 5 november a.s. Dat kan schriftelijk, maar ook monde ling. In het laatste geval is de uiterste datum 29 oktober. Men kan hiervoor contact opnemen met de afdeling Algemene Za ken. Bij de afdeling Ruimtelijke Or dening kan ook worden inge zien het ontwerp van het be stemmingsplan Scheldestraat. Dit omvat, globaal, de gebieden tussen de Singel, Paul Kruger- straat, Badhuisstraat, Schelde- terreinen en Van Dishoekstraat. Indienen van bezwaren tegen dit ontwerpplan is mogelijk tot 27 oktober a.s. De bezwaar schriften moeten worden ge richt aan de gemeenteraad. Burgemeester en wethouders zijn van plan Gedeputeerde Staten van Zeeland te vragen hogere grenswaarden te mo gen vaststellen ingevolge de Wet Geluidhinder. Dit, in het kader van het bestemmings plan Scheldestraat. Het ont werp van het verzoek en de bij behorende stukken liggen tot en met 27 oktober 1984 ter in zage bij de afdeling Ruimtelijke Ordening in het stadhuis (eer ste verdieping, kamer 147). Tij dens deze termijn kan een ieder ten aanzien van het ontwerp- verzoek schriftelijk opmerkin gen maken bij het college van b. en w. Op donderdag 18 oktober 1984 wordt er in het stadhuis een openbare zitting gehou den. Daarbij zal een ieder in de gelegenheid worden gesteld opmerkingen te maken ten aanzien van het ontwerpver- zoek. Burgemeester en wethouders hebben onlangs een aantal be sluiten genomen op verkeers gebied. Daarbij ging het met name over de situatie op en om het Bellamypark. De besluiten omvatten onder meer het op heffen, danwel instellen van parkeer- en rijverboden en het omzetten van een voorrangss plitsing in een voorrangskrui sing. Over de preciese inhoud kan de afdeling Algemene Za ken u inlichten. Deze afdeling kunt u in het stadhuis vinden op de eerste verdieping. Daar kan men u ook inlichten over de mogelijkheid tegen de besluiten in beroep te gaan. Dat moet wel vóór 1 november gebeuren. Het Stafbureau Voorlichting en Inspraak is gestart met de sa menstelling van de gemeente lijke informatiegids 'Kijk op Vlissingen 1985'. Dat wordt de opvolger van de uitgave 1984. Het is de bedoeling dat het boekje omstreeks maart vol gend jaar verschijnt. Zoals ge bruikelijk komt het dan in iedere Vlissingse brievenbus. Bovendien krijgen nieuwe in woners van Vlissingen het bij inschrijving in het bevolkings register. De organisaties, verenigingen en anderen die in de uitgave van dit jaar vermeld staan zijn vorige week schriftelijk bena derd. Dit in verband met even tuele correcties in de tekst. Hun reacties worden, wijziging of geen wijziging, voor woensdag 31 oktober terug verwacht. Tot die datum kunnen ook niet- commerciële instellingen en verenigingen die nieuw in de gids willen worden opgenomen zich schriftelijk opgeven bij het Stafbureau Voorlichting en In spraak, Stadhuisplein 2, 4381 LG Vlissingen. Ook de informatiegids 1984 wordt uitgegeven en gedrukt onder verantwoordelijkheid van Bureau Reclad uit Middelburg. Winkels en bedrijven die be langstelling hebben om in de gids te adverteren kunnen daarvoor terecht bij dit bureau. Het postadres daarvan is: Post bus 6, 4330 AA Middelburg; het telefoonnummer is (01180)15217. Volgende week mag ook schoolgaand Vlissingen genieten van de vrijheid die de herfstvakantie biedt. Voor een deel van deze jon geren zal het geen enkele probleem zijn deze week door te ko men. Anderen (of hun ouders) 'hikken'- daar misschien wel wat tegenaan. In dat geval is het het overwegen waard eens een be zoekje aan het Stedelijk Museum te brengen. In dit statige witte pand aan het Bellamypark kunnen jong en oud met gemak enkele boeiende uren doorbrengen. De medewerk(st)ers van de Vrij willige Vacaturebank/Klussen- dienst staan met raad en daad voor u klaar. zou dit aantal graag uitge breid zien. 8. de Speel-o-theek Paauwen- burg heeft een uitgebreid assortiment speelgoed dat kan worden uitgeleend. Bij het opknappen en uitlenen daarvan kan men nog steeds goede hulp gebruiken. 9. het buurt- en clubhuis Mar- nix zou graag voor adminis tratieve werkzaamheden een vrijwilliger in willen schakelen. 10.wie wil meehelpen met di verse sportactiviteiten is welkom bij de Sportieve Re creatie Bossenburgh. H.Groenaanplant fietspad Sloeweg. Wie wil er helpen bij het beplantingswerk? Neem alleen al de vaste verza meling. Een kleine greep daar uit: schilderijen, tegels, zilver werk, scheepsmodellenOok de bekendste Vlissinger aller tijden Michiel de Ruyter ont breekt uiteraard niet. Aan hem is zelfs een zaal gewijd! Of heeft u al eens stil gestaan bij de ge schiedenis van het geld? In het museum kan dat. Betaald en geruild heeft de mens altijd. Het is boeiend om te zien hoe hij dat deed. Over munten gesproken, die uit de schat van de 18de eeuwse Oost-lndiëvaarder 't Vliegent Hart zijn er ook nog steeds te zien. Net zoals andere dingen die - na 250 jaar op de zeebodem te hebben gelegen - de afgelopen zomers zijn opge doken. En als u dan toch in het museum bent is een bezoek aan de twee andere exposities ook best de moeite waard. De ene gaat over het Ford Ram- mekens. Die 'verhaalt' de ge schiedenis van dit bastionvor- mige fort. Nergens in West- en Midden-Europa is een dergelijk verdedigingswerk zo goed be waard gebleven. Nu is een be zoek aan het fort zelf vaak wat lastig. Dus wie al zolang eens iets meer erover te weten had willen komen heeft nu de kans De derde tijdelijke expositie wordt gehouden in galerie 'Bel lamy 19', die dezelfde ingang heeft als het museum. Daarin worden momenteel werken ge toond van de beeldhouwer Fred Bejanmins. Het is de eerste ex positie in een reeks van zes over de hedendaagse beeld houwkunst. mêM MÉÉ Het Stedelijk Museum en de gale rie 'Bellamy 19kunt u vinden aan het Bellamypark op nummer 19. U bent er welkom op dinsdag tot en met vrijdag van lO.OOtot 12.30 uur en van 13.30- tot 1 7.00 uur. Op zaterdag kan men er terecht van 13.00- tot 17.00 uur. Op zondag en maandag zijn galerie en museum gesloten. In de loop van de volgende week zult u de meeste vaste commissies van advies en bij stand in vergadering kunnen aantreffen. Want een blik op de kalender leert dat het over ruim twee weken raadsvergadering is. En zoals gebruikelijk bren gen de meeste commissies in de week voor de raad over de ontwerp-raadsvoorstellen ad vies uit. Net zoals de raadsvergaderin gen openbaar zijn, zijn ook de commissiebijeenkomsten dat. Maar er is ook een verschil: de raad kent géén spreekrecht, iedere commissie wel. Dat be tekent dat de voorzitter als 'ie een bepaald agendapunt aan de orde stelt eerst aan het pu bliek vraagt of dat er iets over wil zeggen. Men kan zich op de onderwerpen die aan de orde komen oriënteren in de vijf ge meentelijke informatiehoeken. Daar liggen namelijk de blauwe mapjes. Daarin zitten de agen da plus de te bespreken stuk ken der commissies. De commissies die gaan verga deren zijn die voor: financiën, op woensdag 17 oktober, aanvang 17.00 uur; - onderwijszaken op dinsdag 16 oktober, aanvang 19.30 uur; - openbare werken en volks huisvesting op maandag 15 oktober, aanvang 19.30 uur; - personeelszaken en organi satie op woensdag 17 oktober, aanvang 17.00 uur; - volksgezondheid en milieu hygiëne op dinsdag 16 oktober, aanvang 17.00 uur; - welzijn op maandag 15 ok tober, aanvang 17.00 uur. Voorts vergadert morgen (don derdag 11 oktober) in welzijns- centrum Bachten Komme (Badhuisstraat 104) de Cultu rele Raad, aanvang 20.00 uur. Het kan zo gebeuren. Na een lange en trouwe dienst is het leertje van een kraan toch een keer aan vervanging toe. Net zoals de stortbak van het toilet soms niet van ophouden weet. Er zijn dan van die 'handige jongens' die zoiets zelf effe verhelpen. Maar ja, niet iedereen heeft die handigheid 'in z'n vingers' of is om een andere reden niet direct in staat zo'n euvel te verhelpen. Dat mag echter geen reden zijn tot paniek. Want in de Vlis singse Klussendienst hebben een aantal lieden (M/V) hun kennis en krachten gebundeld. Sinds jaar en dag draagt deze in formatiepagina de naam 'In den blauw geruiten kiel', 't Is de be ginregel van het versje dat verder gaat met 'draaide hij aan't grote wielDat (touwslagers)wiel waar Michiel de Ruyter ooit aan draaide staat nu in het museum. Deze week is een begin gemaakt met de uitvoering van het plan voor verbetering van de Scheldestraat. Het plan omvat in grote lijnen het wijzigen van de trottoirs en het aanleggen van parkeer havens. Het plan is ontwikkeld door de straatwerkgroep Scheldestraat waarin gemeente en winke liersvereniging vertegenwoor digd zijn. Het plan is tijdens een inspraakavond voorgelegd aan alle bewoners en winkeliers van de Scheldestraat. De winkeliers dragen bij in de kosten van het plan via een zogenaamde baat belasting. De uitvoering van het plan gebeurt door de gemeente die daarvoor de bij haar in dienst zijnde straatmakers in zet. Alle bewoners en gebrui kers van de panden in de straat hebben vorige week van de ge meente bericht ontvangen over de werkzaamheden. Het werk zal namelijk in gedeelten wor den uitgevoerd en enkele maanden in beslag nemen. Er zal, in gedeelten, telkens aan één zijde van de straat worden gewerkt. Eerst vanaf de Paul Krugerstraat (fa. Minnaard) in de richting van de Aagje De kenstraat (de nieuwbouw). Daarna zal de andere zijde van de straat onder handen worden genomen vanaf de Aagje De kenstraat in de richting van de Paul Krugerstraat. Tot het plan behoort ook het wijzigen van het trottoir bij de Rochussen- straat. Het vernieuwen van de trottoirs en het aanleggen van parkeerhavens rond de thans in aanbouw zijnde woningen op de hoek Scheldestraat/Aagje Dekenstraat/Glacisstraat zal niet door de gemeente worden uitgevoerd maar door het Vlis singse straatmakersbedrijf J. Kraay. (foto Cor Schuilwerve). Woningisolatie lijkt soms een moeilijke zaak. In sommige gevallen is dat ook zo en kun je dat maar beter uitbesteden aan een vakman. Het inzetten van dubbelglas bijvoorbeeld of het vullen van spouwmuren: dat zijn werkzaamheden waar u maar beter niet zelf aan kunt beginnen. Maar er zijn ook een heleboel verbeteringen waar u zelf voor kunt zorgen - en dan is het arbeidsloon als eerste ver diend. Wét u zelf kunt doen? Hoe dat moet? Welk materiaal het meest geschikt is? Dat zijn vragen waarop in de brochure 'Isolatie, wat doen we zelf' een zo goed mogelijk antwoord wordt gegeven. Het boekwerk, een uitgave van het Ministerie van Ruimtelijke Ordening, Volkshuisvesting en Milieubeheer, is gratis verkrijg baar bij het Stafbureau Voor lichting en Inspraak in het stad huis. Daar kunt u er eentje op halen. Aaanvragen kan ook, als u een telefoontje 'pleegt' met dit bureau dat te bereiken is onder nummer 87335. Daar lig gen trouwens nog meer bro chures over isolatie voor u ge reed. Ze hebben de volgende titels: Isolatie van vloeren; Isolatie van daken; Isolatie door middel van dubbelglas of voorzetramen; Isolatie: .overige besparings- vormen; Isoleren huurwoningen; Isolatie huurwoningen. Hoe zit dat nu precies; Minder stookkosten, pretti ger wonen. Ju jJ} y v-dlajl jLo-1—>1 J La 9 vil! ijlS Ijl Zij staan u dan ook graag met raad en daad terzijde. Er zijn echter twee voorwaarden. De eerste is dat zij alleen bij hen klussen verrichten, die hooguit een minimum-inkomen hebben. De tweede is dat zij een kleine vergoeding vragen. Voor het eerste uur bedraagt die 5,— voor ieder volgend uur 2.50. Trouwens, onder het woord klussen valt voor hen ook bij voorbeeld schilder- en timmer werk en babysitten. Wie meer wil weten over de klus sendienst of een afspraak wilma- ken kan terecht in welzijnscen- trum. Bachten Komme, Badhuis straat 104. Bellen mag ook. Het telefoonnummer is: 16874. Half september presenteerde het Steuncomité behoud KMS-groep de nota "De Schelde in surséan ce Misschien hebben sommigen zich afgevraagd of dat wel nodig was. Alles is toch weer in orde Nu, zo eenvoudig ligt het niet. Nog maar kort geleden verkeerde de KMS in grote moeilijkheden. De zaken zijn weliswaar in goede ba nen geleid, maar er zijn nog. veel aandachtspunten. Zo is er de voortdurende zorg om ook in de toekomst voldoende opdrachten binnen te krijgen. Daarbij is de vraag aan de orde van de afhan kelijkheid van de KMS van over heidsopdrachten of het zoeken van een verbreding van het werk veld. Nodig is een voortvarende aanpak door de KMS-top. Die top moet dan wel zo worden samengesteld dat een dergelijke aanpak ook werkelijkheid kan worden. Het behoud van een flinke brok werk gelegenheid in Vlissingen en rui me omstreken is er mee gediend! De zorg voor de werkgelegenheid houdt ons voortdurend bezig. Ac tueel zijn bijvoorbeeld de gedach ten over privatisering van het Loodswezen. Onze aandacht was dit jaar gericht op het feit dat er in Vlissingen een eeuw beloodst werd, met daarbij de overheid in een centrale rol als werkgever. Ons land is echter weI een van de weinige landen waar het be lood sen in overheidshanden is. Wij volgen als gemeentebestuur de ontwikkelingen nauwlettend en hebben regelmatig overleg met vakbeweging en de leiding van het loodswezen. Het moet zonder meer duidelijk zijn dat ook bij pri vatisering het aspect werkgele genheid alle aandacht verdient en dat de overheid een beslissende stem moet hebben bijzaken die de veiligheid betreffen zoals beton ning bebakening; belood- sing begeleiding schepen met gevaarlijke stoffen. De regering heeft, daarin ges teund door de Kamer, besloten de Bescherming Bevolking (BB) op te heffen. In plaats daarvan moet er één hulpverlenende organisatie komen, waarvan met name de (Regionale) brandweren de kern zullen vormen. Voor Noord- en Midden-Zeeland is sprake van een wat ingewikkelde situatie. Door allerlei oorzaken heeft de BB hier een flink aantal neventaken ge kregen. Ik noem u de bemoeiingen met het ambulancevervoer, het regionaal hulpcentrum en de coördinatie van hulpverlening bij rampen. Geregeld moet worden wat er na opheffing van de BB met die taakonderdelen moet gebeuren. Hoe de nieuwe organisatie er pre cies uit zal zien is op dit moment nog niet te zeggen. We! staat vast dat - zoals gezegd - de brandweer de kern zal vormen en dat er spra ke zal zijn van hulpverlening in de ruimste zin, zowel in normale als in buitengewone omstandighe den. Gezien de ligging van onze gemeente aan een druk vaarwater waarover regelmatig gevaarlijke stoffen worden vervoerd en gezien de aanwezigheid van industrieën in het Sloegebied en een kern centrale in Borssele is dit onder werp van groot belang! Wat ook in discussie is, is de taak en het functioneren van de politie. Helaas neemt ook in Vlissingen de "kleine criminaliteit" toe. Veel mensen vinden dat de overheid, daar onvoldoende aan doet. Het verhaal is oud maar waar: er is geen geld om het probleem effec tief aan te pakken. We zullen dan ook moeten proberen er met wat we hebben iets aan te doen. De Vlissingse politie werkt momen teel aan een opzet voor een andere aanpak, van haar werk. Ik ver wacht dat daarover in de loop van komende winter in de gemeente raad gediscussieerd kan worden.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 5