Projecten openluchtrecreatie 'De Burght' in Haamstede biedt christenen passend onderkomen Een foto uit de oude doos i KAZAN DE WOLFGROEP ZOEKT CONTACT MET WEREEDDELEN W.Z. Vlaanderen onder vuur Korting op ver goeding staten Oorlogstentoonstelling Aardenburg Nationaal Zeeuws Werkstukken Openingstijden DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 10 oktober 1984 Gedeputeerde staten hebben bij de minister van landbouw en visserij een aantal projecten op het gebied van de openlucht recreatie ter subsidiëring voorgedragen. Westerschouwen Oranjeplaat Valkemsse Veerse Meer Statenvergadering ROEMEENSE PROFESSOR TON TE GAST IN ZEELAND Najaarsprogramma Joseph Ton Verkoop via Spaak oeVl,sS,WGE° Elsa Westland Majorettengala Fascisme en discriminatie Leerzaam Bridge Open Deur dienst Aardenburg In het mededelingenblad van de Heemkundige kring West- Zeeuws-Vlaanderen (oktober 1 984) staat een uitvoerige bijdra ge van de hand van kring-secre taris G.A.C. van Vooren over de strijd aan de Scheldemonding. Van Vooren heeft zijn sporen ver diend in de geschiedschrijving van het Land van Cadzand. De grensstreek vooral kent voor hem nauwelijks geheimen. Na een beknopte voorgeschie denis verhaalt de schrijver hoe ten gevolge van een snelle doorstoot op 3 september 1944 een Britse pantsercolonne Brussel bereikte. Een dag later werd Antwerpen door de Belgi sche ondergrondse in handen van de geallieerden gespeeld. Weer een dag later - 5 septem ber - was het de bekende Dolle Dinsdag. Op 8 september ver schenen de Canadezen voor het kanaal van Gent naar Brugge en hier werd op de tocht door Bel gië de eerste felle reactie van de Duitsers ondervonden. Na hevi ge gevechten slaagden de Ca nadezen erin bij Moerbrugge een baileybrug over het kanaal te leggen. Na de bevrijding van Brugge op 1 2 september kregen de Canadezen order door te sto ten naar Breskens. Intussen hadden de Duitsers de kans ge kregen alle bruggen oyer het Leopoldkanaal en het Schip- donkkanaal op te blazen. Op 1 3 en 14 september probeerden de Canadezen bij Moerkerke de kanalen te passeren. Door fel verzet van de Duitsers werd hier de opmars gestaakt. De Duitsers zetten het grensge bied onder water. De dorpen Middelburg, Eede, Sint Kruis en Watervliet werden geëvacueerd. De Canadezen beperkten zich tot verkenningstochten. 0p6oktober vond een grootscheepse aanval plaats met het doel het Leopold kanaal van Strobrugge tot Sint Laureins over te steken. "Vier dagen en vier nachten wer den de Canadezen met geweren, mortieren en mitrailleurs onder vuur genomen als zij maar even hun hoofden boven de loopgra ven durfden te vertonen". De Ca nadezen die het kanaal oversta ken, hadden het bijzonder moei lijk: zij kwamen in mijnenvelden terecht en stootten op schutters- putten. Het geïnundeerde ge bied vormde ook een grote hin derpaal. De legerleiding besloot tot een aanval in de rug. In de De strijd om W.-Z.-Vlaanderen de zogenaamde Breskens-poc- ket, duurde van 14 september tot 2 november 1944. Van de 803 gesneuvelde geallieerden waren er 735 Canadees; de Duitsers verloren vermoedelijk duizend man. Onder de burger bevolking waren 581 doden; Breskens telde met ruim 200 het grootste aantal slachtoffers. Eede, Breskens, Oostburg, Schoondijke en Sluis moesten geheel worden herbouwd. Een dagboek meldt na steeds nieuw granaatvuur: "O God, geef toch dat we bevrijd worden en dat deze vreselijkste nacht nu de laatste is geweest. We moeten nu naar een andere kel der zoeken want thuis is het te gevaarlijk. Wat nog van ons huis recht staat staat op instor ten. Met wat beddegoed gaan we naar onze nieuwe kelder, vlug tussen de beschietingen door". Volgende week vrijdag, 19 oktober, begint in de Sint Baafskerk in Aardenburg een tentoonstelling over de tweede wereldoorlog. De expositie is opgebouwd uit drie onderdelen: nationaal, provin ciaal/régionaal en een deel met tekeningen en andere werkstuk ken van Zeeuwse jongeren. Het nationale deel van de tentoonstelling heet Verzet en vervolging 1 933-1 9nu. Op panelen wordt weergegeven hoe het nationaal-socia- lisme opgeld deed in de jaren dertig en waar dat toe leidde. Belicht worden de Jodenvervolging, het verzet, de illegale pers, de honger, de oorlog in Indië en de bevrijding. De nationale tentoonstelling is afkomstig van de stichting Comité na tionale viering bevrijding. Het provinciale, regionale stuk van de tentoonstelling bestaat uit foto's en originele documenten, kranten enz. uit de oorlogstijd. Er is onder scheid te maken tussen een algemeen deel en een deel dat speciaal is gericht op de regio West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Onder de originele documenten is een oproep van de Duitsers aan de in W.-Z.-Vlaanderen gelegerde Belgen zich over te geven. Laatste onderdeel in de expositie zijn de tekeningen en andere werk stukken die Zeeuwse jongeren ter gelegenheid van de nationale viering van de bevrijding dit voorjaar hebben gemaakt. Thema was Bevrijding en verdraagzaamheid. De geëxposeerde stukken zijn destijds be kroond.Vanuit West-Zeeuwsch-Vlaanderen is er een tekening van Ka- rien van Herk uit Oostburg met de titel "Ik houd me in". De tentoonstelling in de St. Baafskerk wordt 19 oktober geopend en is vanaf die dag dagelijks te bezichtigen tussen 10.00 en 12.30 uur en 14.00 en 1 7.00 uur. De zondagen zijn de openingstijden van 14.00 tot 1 7.00 uur. De expositie sluit op dinsdag 30 oktober. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, telefoon 01180-31392 of 31402 Tot de bezuinigingsvoorstellen voor 1985 hoort een voorstel de vergoeding aan de leden van pro vinciale staten met 3 procent te verlagen. Zeeland heeft 47 sta tenleden, maar de vergoeding geldt voor 41 van hen. Het salaris dat de zes leden ontvangen die te gelijkertijd gedeputeerde zijn, wordt op een andere begrotings post geboekt. De vergoeding per statenlid be draagt in de nieuwe situatie 17.422,- per jaar. Behalve dit bedrag ontvangen de statenleden een vergoeding voor reis- en ver blijfkosten. Voor fractiewerk zaamheden is er tenslotte een be drag van 1.250,— per lid. De korting komt aan de orde bij de behandeling van de provinciale begroting in de statenvergadering van 9, 1 2 en 1 3 november. aan terreinen aan de Schelpweg en de Singel en aan de terreinen Oude Sportveld en Irma II. Via herinrichting wil de gemeente het parkeren voor strandbezoek in de woonstraat Duinenburg tegen gaan; 0 uitbreiding van het parkeerter rein Westkapelseweg in Zoute- lande met ongeveer 175 -plaat sen; 0 aanleg eerste fase parkeerter rein Westkapelseweg in Zoute- lande met ongeveer 175 plaat sen; 0 aanleg fietspad langs de Bui tenhaven in Vlissingen tussen de Oostelijke Bermweg en de in het kader van de Deltawerken aan te leggen werkweg langs de zeedijk tussen de Buitenhaven en Fort Rammekens; 0 plaatsen van een EHBO- strandpost in Westkapelle; 0 verbreding van de weg over de Gorishoeksedijk in Scherpenisse tussen de Nijverheidsweg en de Hartogsweg. De weg gaat van 3 naar 4.5 meter. Het verkeer van en naar het recreatiegebied Go- rishoek is daarmee gediend. De kosten van de gezamenlijke projecten worden op ongeveer drie miljoen gulden geraamd. Voor de parkeerterreinen zal nog worden nagegaan wat de gevol gen van betaald parkeren zijn. nacht van acht op negen oktober landden de Duitsers via de Braak man onder de gemeente Biervliet. De vanuit het zuiden en oosten ingezette aanvallen werden bege leid door granaatvuur en raket- bommen uit vliegtuigen. Oost burg en Sluis werden grotendeels vernield; Breskens had al eerder hoge tol moeten betalen. Het pad Oude Moolweg- Hoog- enboomlaan in de gemeente Westerschouwen is door de werking van de wortels van duindoorns niet langer goed be gaanbaar. De tegels zullen wor den vervangen door een klei- schelpenverharding. Tegelijker tijd zal het pad verbreed worden tot drie meter, waardoor het ook gebruikt kan worden als fietspad. Bij het dagrecreatieterrein Oran jeplaat aan het Veerse Meer zal een tweede windsurfcentrum ko men. Het terrein zal daartoe ver der ingericht moeten worden en er zal een ontsluitingsweg moeten komen van de Oranjeplaatweg naar de oostelijk van het recrea tieterrein gelegen oeverstrook. Een voetpad onderlangs de dui nen is volgens Gedeputeerde Staten nodig voor de verbinding tussen twee drukke duinovergan gen in Valkenisse. Het pad zal 500 meter lang worden en lopen van de Verlengde Dishoekseweg tot het Vebenabos. De Galgeweg in de gemeente Valkenisse is vooral in de zomer maanden een bijzonder drukke weg. Het is daarom nodig auto's, fietsers en voetgangers van elkaar te scheiden. Een anderhalve me ter breed voetpad en een drie meter breed fietspad zullen wor den aangelegd. Uitbreiding van de sanitaire voorzieningen op en aan het Veerse Meer is nodig vanwege het toegenomen aantal bezoe kers. Het gaat om twee extra toiletten op de Mosselplaat en de vervanging van de toiletten langs de oever bij Vrouwenpol der. Op de dagrecreatieterrei nen aan de Sint Felixweg en de Schotsmanweg en op de Ha ringvreter komen ook toiletten. Gedeputeerde staten zullen zodra het mogelijk is de prioriteitenlijst aanvullen met de volgende pro jecten: 0 parkeervoorzieningen in Dom- burg. Het gemeentebestuur denkt Aanstaande vrijdag, 12 oktober, 10.00 uur, vergaderen provincia le staten van Zeeland. Als eerste punt staat op de agenda de toelating en beëdiging van het nieuwe statenlid C. van Hoorn- Visser. Mevrouw van Hoorn neemt de plaats in de PvdA fractie in na het vertrek van B. Groot. De staten moeten stemmen over de uitgifte van bonusaandelen van de nv PZEM aan de gemeen ten. Als tot die uitgifte wordt be sloten krijgen de gemeenten een hogere winstdeling. Voor de samenwerking van de gemeenten in Zeeland is het noodzakelijk dat gebieden wor den aangewezen waarbinnen die samenwerking haar beslag moet krijgen. Gs stellen de staten voor als regio's,' aan të houden Zeeuwsch-Vlaanderen; de Beve- landen, Tholen, Sint-Philipsland en Sehouwen-Duiveland. Wal cheren, De samenwerking betreft vaak zaken die voor de afzonder lijke gemeenten te groot of te duur zijn. Voor het laatst wordt de staten gevraagd een provinciale bijdrage te geven voor de stichtingen Jeugd onder dak, Telefonische hulpdienst Zeeland, Jeugd en Gezin en Gehandicapten Advies bureau Zeeland De statenverga dering is openbaar. In volgorde van belangrijkheid gaat het om de volgende projec ten: een fietsvoetpad in de ge meente Westerschouwen tussen de Oude Moolweg en de Hoog- enboomlaan; voorzieningen voor het windsurfcentrum bij Oranje plaat aan het Veerse Meer; een voetpad onderlangs de duinen bij Koudekerke; een fiets-voetpad langs een gedeelte van de Galge weg in de gemeente Valkenisse en sanitaire voorzieningen aan het Veerse Meer. huren bij De Burght de volpen- sion-accommodaties om hun con ferenties te houden. Dit jaar bij voorbeeld maakten twintig ver schillende kerken en andere orga nisaties gebruik van de faciliteiten die De Burght biedt. Wie De Burght wil leren kennen krijgt daar de komende tijd volop de gelegenheid voor. Zo is er voor allerlei groepen een programma opgesteld. Te beginnen in de herfstvakantie. Dan is er voor het gezin een arrangement met mu ziek workshops, die worden geleid door Marijke Govers. De interna tionaal zendingsmedewerker Pa trick Johnstone fungeert die week als gastspreker. In de perioden van 2 tot 5 en 8 en 9 november leidt professor dr. Joseph Ton conferenties onder de naam 'Wat kunnen christenen uit Oost-Eu ropa ons leren?'. Dominee Joseph Ton is zijn vaderland (Roemenië) uitgezet. Van 16 tot 18 november is er een conferentie voor ouders die een adoptie overwegen. Voorts zijn er in november zoge naamde 'vrienden-midweken' en tijdens de kerst en oud en nieuw concerteert Daniël Wayenberg. Tot één van de belangrijkste acti viteiten dit najaar rekent voor lichter B. Kok van De Burght de komst van de Roemeense geleer de. Tijdens de vierdaagse confe rentie is iedereen welkom (van 2 tot en met 5 november) en de tweedaagse bijeenkomst op 8 en 9 november is een seminar voor geestelijke leiders. Joseph Ton werd in 1981 uit Roe menië gezet. Momenteel is hij verbonden aan het bekende Wea- ton College in de Verenigde Sta ten. Ton maakt tijdens de bijeen komsten een vergelijk tussen het communistische en kapitalistische systeem. Hem wordt enige des kundigheid toegeschreven, mede omdat hij in Roemenië werd ge zien als een geestelijk leider. Vol gens de heer Kok is ds. Ton tot een eerlijk en uitgebalanceerd inzicht gekomen in beide systemen. Voor wie geïnteresseerd is en niet meerdere dagen naar De Burght wil of kan. is er op dinsdag 6 no vember een ontmoetingsavond in De Burght. Op informele en on gedwongen wijze kunnen de be zoekers die avond van gedachten wisselen met de Amerikaanse pro fessor uit Roemenië. Creatieve vrouwen kunnen hun werk verkopen via Spaak, een winkel van het vrouwencollectief Spinsel. Allerlei artikelen ver koopt de zaak aan de Vlasmarkt 44-46. Men kan er terecht voor oorbellen, keramiek, cadeau-arti kelen. en vrouwentijdschriften. Ook aquarellen, kleding, hand- gesponnen en geverfde wol ver koopt deze vrouwenzaak in Mid delburg. Tevens zijn er twee maandelijkse exposities. De oor spronkelijke opzet om er een wer- 0^ KcTtc katelier en .vrouwencursussen te organiseren zullen in de nabije toekomst worden verwezenlijkt. De openingsuren van Spaak zijn: maandag van 14 tot 17 uur en dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur. De beeldhouwster Elsa Westland uit Middelburg exposeert van zondag 14 oktober tot en met zondag 18 november werk in ga lerie Denise Stephan in Leiden. Zij doet dat samen met Ton de Bruin, die schilderijen en goua ches toont. De galerie is geopend tussen half twee en half zes van vrijdag tot en met zondag. In de sporthal Baskensburg is op zaterdag 20 oktober een groots opgezet Majorettengala met tal rijke vlissingse majoretten en twirlsters. Het evenement begint om half acht zaterdagavond. Het Komité waakzaamheid tegen fascisme en discriminatie op Wal cheren informeert het publiek op 12 en 13 oktober het publiek over discriminatie-verschijnselen. De onderwerpen die aan de orde ko men zijn: apartheid, racisme, on derdrukking en (neo)fascisme. Ook is er een tentoonstelling over genoemde onderwerpen inge richt. Plaats van handeling: Mid- gard Middelburg. Openingstij den: vrijdag van 15 tot 20.30 uur en zaterdag van 10 tot 16 uur. De toegang is gratis. SPORT VAN TOEN Nabij Burgh-Haamstede, één van de mooiste vakantiegebieden in ons land, is een ontmoetingscen trum verrezen dat zich tot doel stelt christenen te helpen functio neren in gezin, kerk en samenle ving. Christenen kunnen er vakan tie houden, conferenties organise ren of zomaar een weekeindje met de vereniging er op uit gaan. Dit evangelische ontmoetingscentrvm draait voor het grootste deel op vrijwilligers, die zich voor een jaar of langer hebben verbonden aan het ontmoetingscentrum. Samen met de staf vaste medewerkers trachten zij het doel te verwezen lijken van 'deze burcht die niet voor een mens is bestemd, maar voor de Here God' (I Kron. 24:16). De naam van het complex is De Burght. De reeks gebouwen was aanvan kelijk bedoeld om als motel te gaan functioneren. Voor minder dan een derde van de bouwprijs legde de stichting De Burght be slag op het complex. In totaal kunnen er 300 mensen vertoeven en gebruik maken van een zelfbe dieningsrestaurant, een lees en ontmoetingsruimte, een crèche, een jeugdstudio, een foyer en di verse zalen. Deze in het hoofdge bouw aangebrachte faciliteiten worden omgeven door twintig appartementen. Verder zijn er nog drie aparte gebouwen met vijftig appartementen, die de stichting allemaal omschrijft als 'luxe'. Ze zijn voorzien van warm en koud stromend water, woon kamer, keuken en douche, dubbel glas, balcon (of terras). Gasten van De Burght hoeven zich niet te vervelen. De mede werkers organiseren regelmatig - al dan niet leerzame - evenemen ten. Ook worden er cursussen ge houden zoals Bijbelstudie-vakan tieweken en conferenties tijdens feestdagen. Verder zijn er speciale Burght-eonferénties, met onder werpen als adoptie, gezin en op voeding, vernieuwing plaatselijke gemeenten. Ook aan het kroost wordt gedacht middels verschil lende kinderprogramma's. Veel kerken en christelijke organisaties De Middelburgse Kazan de Wolfgroep onderhoudt van 19 tot pn met 21 oktober contact met vele delen van de wereld tijdens de 27ste Jamboree On The Air, afgekort JOTA. Met computers en talrijke zend- en ontvang stapparaten wordt geprobeerd ge durende deze dagen met zoveel mogelijk collega scoutinggroepen contact te maken. In de nacht van vrijdag op zaterdag, precies om middernacht zal het eerste contact worden gelegd. Publiek kan een kijkje komen nemen op zaterdag na 16.30 uur en zondag de gehele dag. Plaats van handeling is de Kazanshoek aan de Kruitmolen- laan 1 te Middelburg. Tijdens de JOTA stellen zendam- mateurs hun kennis en appara tuur beschikbaar. Zij maken ver binding en stellen iedereen die dat wil in de gelegenheid actief deel te nemen. De Kazan de Wolfgroep heeft wat dit betreft uitstekende ervaringen. Vorig jaar werd zelfs gepraat met Russen in de Oe kraïne. Ook een verbinding met de Noordpool lukte voortreffelijk. Behalve internationaal wordt ook gewerkt met nationale verbindin gen. Voor de eerste keer wordt er dit jaar gewerkt met computers, die onder meer de Firma Roskam be schikbaar zal stellen. Met de computer worden gegevens ver zameld die voor iedereen zicht baar worden weergegeven. Wie de 'kunst' van de denksport bridge onder de knie wil krijgen kan zich nog steeds melden bij de afdeling Zeeland van de Neder landse Bridge Bond. Parallel aan de tv cursus van de Avro biedt de afdeling de cursisten vanaf de derde les de gelegenheid hun reeds vergaarde kennis in de praktijk te brengen. De eerste Avro-cursus was op maandag 1 oktober. Voor informatie, me vrouw E.S. van de Heuvel, Oude Vlissingseweg 1 in Middelburg, 01180-25927. In de "Schaapskooi" in Papagaai enburg wordt zondag 14 oktober een Open Deur dienst gehouden, voorganger is da. de Boer uit Sint Laurens. Medewerking verleent de Gospelgroep uit Scheveningen. De dienst begint om 19 uur De eerste sportfoto uit de oude doos is die van de wandelsportve reniging De Vrolijke Tippelaars. Volgens de inzendster, mevrouw Jeanne van de Velde-de Kaart werd deze foto in 1936 of 1937 genomen tijdens een mars van 35 kilometer. Mevrouw Van de Vel de - zij woont aan de Kroonwerk gracht 37 in Vlissingen - noemt de namen van de frisse lopers op de foto. De linkerrij: Bep de Kaart, Jeanne de Kaart, Nel de Groot?, Mieke Schier, Theo v. Unen, John Frenks (overl.). De middenrij: Ko Ova met Hag, Piet Fleurbaay, Harriet de Klerk (overl.), Piet Struik, onbekend. De rechterrij: Corrie de Voogd. Suus de Grave, Annie Ardewijn? Frans v.d. Bulk, Cor v. Biemen. Leider Jan Meulmeester. Ook de sportfoto's zijn bij ons te bestellen, net als de schoolfoto's. U dient dan dit knipsel te zenden aan de redactie van dit blad (Postbus 5017. 4330 KA in Mid delburg). De foto kost 7,50 en u kunt betalen met een cheque (op naam van Ruben Oreel) of met geld (maar dan aantekenen). Wie overigens nog oude sportfoto's heeft kan deze verzenden aan bovengenoemd adres. Onze foto graaf kopieërt uw foto en stuurt het origineel onmiddellijk terug.

de Vlissinger | 1984 | | pagina 17